Beiroet nog toneel van zware strijd Aanklacht legen onbekenden NAAST HET NIEUWS EG4anden niet eensgezind naar Nairobi Scooter ontploft in Jeruzalem: zo n dertig gewonden Italianen eind juni naar de stembus 94 DODEN, 174 GEWONDEN Uw Kunstgebit ONDERZOEK NAAR DOOD VAN PANAGOULIS r LEKKER i GEEN BRITSE BEMIDDELING DINSDAG 4 MEI 1976 TERUZALEM (DPI) Door toe doen van Arabische verzetslieden Is gasteren in het centrum van Jeruzalem een scooter ontploft, waardoor 30 mensen liciht gewond werden. Het gebeurde enkele mi nuten voordat een sirene het be gin van de herdenking van de Joodse oorlogsslachtoffers aan kondigde. Twee urn- na de ont ploffing zijn dn het oosten van de stad door Joodse Jongelui twee Arabische autobussen in brand gestoken. Het democratisch volksfront voor de •bevrijding van Palestina heeft meegedeeld verantwoordelijk te zijn voor de ontploffing. Er zijn enige tientallen Arabieren voor ondervraging aangehouden. Ara bische gezinnen die buiten de ou de stad wonen, hebben zich in de Arabische wijk teruggetrokken uit vrees voor represailles. Sommige Arabieren, aldus de Israëlische radio, hebben zich van wapens voorzien met het oog op mogelij ke wraakacties. Bij een bomexplosie ten zuiden van Gaza in het door Israël bezette deel van Egypte is een nog niet geïdentificeerde man om het le ven gekomen. Volgens de militai re leiding zooi de man bezig zijn geweest de bom klaar te maken voor guerrilla-activiteiten toen deze plotseling ontplofte. Egypte heeft de veiligheidsraad van de Verenigde Naties gisteren verzocht een spoeddebat te wij den aan de "onderdrukkende en terroristische maatregelen van Israël" tegen de Palestijnse be volking op de bezette westelijke Jordaanoever en in de Gaza- strook. Minister van Buitenland se Zaken Ismail Fahmy heeft dit bekend gemaakt. Volgens Paihimy wil president An war Sadat dat de V-raad "zijn verantwoordelijkheid op zich neemt, gezien de voortdurende agressie tegen de heilige plaatsen ln Jeruzalem en de Jrardnekkige schendingen" van eerdere VN- resoüuties en de Geneefse conven tie. Falhmy zei: "Egypte beschouwt de volharding waarmee Israël de wil der internationale gemeen schap uitdaagt en de publieke opinie in de wereld met voeten treedt als een niet tolereerbare si tuatie die snel en doortastend op treden van de V-raad nodig De Egyptische VN-gedelegeerde heeft opdracht zich, met als doel het verlangde debat, in New York te verstaan met de Palestijnse be vrijdingsorganisatie (PLO) en andere betrokkenen. De PLO. al dus Fahmy, dient aan de zitting van de V-raad deel te nemen als rechtmatig vertegenwoordiger van het Palestijnse voOlk. NATIONAAL DAGBLAD IN SPANJE Linkse moslims rijden in een jeep door de volledig in puin geschoten zakenwijk, van Beiroet, na dat ze deze na een van de felste gevechten in de Libanese burgeroorlog op rechtse falangisten hadden veroverd. BEIROET (AP) Een militaire commissie heeft gister avond moslims en christenen opgeroepen een einde te ma ken aan de felle gevechten in Libanon, waarbij nu gebruik gemaakt wordt van zware artillerie, mortieren en raketten. Aan de oproep werd geen gehoor gegeven en de burger oorlog duurde onverminderd voort. Volgens de politie zijn bij de gevechten van gisteren 94 personen gedood en 174 gewond. De militaire vergaderde gestuurd om op de naleving van. het twee uur lang onder voorzitterschap staakt-het-vuren toe te i Assad heefit MADRID (UPI) Het eerste na tionale dagblad van Spanje „zowel een journalistiek als een politiek ex periment", is gisteravond van de per sen gerold. Honderden waren in een gloednieuwe drukkerij in de Madri- leense voorstad Canillejas bijeen bij de geboorte van „El Pais" (het land). De hoofdredacteur zwoer het te ma ken tot een „werkelijk onafhankelijk, den door zÜn liberaal blad voor het toekomstige zeer tijdelijke democratische Spanje generaties". Tot de 500 aandeelhouders van de krant behoren twee belangrijke leden van de regering de minister van Binnenlandse Zaken, Manuel Fraga Iribarne, en de minister van Bui tenlandse Zaken, Jose Maria Areilza, die beiden politieke hervormingen be pleitten en andere hoge functio narissen. Zij kochten hun aandelen voordat zij lid van de regering wer den. Maar er zijn ook aandelen in handen van oppositieleiders als de communist Ramon Tamames die in opdracht van mede-aandeelhouder Fraga vorige maand de gevangenis in ging, de socialist Raul Morodo en de christen-democraat Joaquin Ruiz Jimenez. premier Rashid Karama maakte bekend dat geprobeerd zou worden een nieuw staakt het vuren tot stand te brengen. Terwijl echter de verklaring van de commissie be kend gemaakt werd, trilde de Liba nese hoofdstad voor de vierde ach tereenvolgende nacht op haar grond vesten door de inslagen vaai granaten en raketten. Aan de vergadering van de militaire commissie werd deelgenomen door of ficieren van het Syrische en het Li banese leger en afgevaardigden van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie. De vertegenwoordigers van die be langrijkste Christelijke en mohamme daanse groeperingen woonden bet overleg evenwel niet bij. Rond het middaguur werd de lucht haven van Beiroet voor de derde maal in een week ander vuur geno men, maar het luchtverkeer vond normaal doorgang. De Mohammedaanse groepen zetten hun offensief in de havenwijk van Beiroet voort. Hier zouden Palestijn se troepen onder Syrisch 'toezicht hun pogingen hebben laten varen om het oude bestand, dat in theorie vrijdag afliep, af te dwingen. Beide strijdende groeperingen legden in het weekeinde verklaringen af waarin gezegd werd dat men bereid was het bestand te verlengen, maar concrete stappen om dit doel te ver wezenlijken werden niet ondernomen. De rechtse, christelijke Falange partij zei dat de Syrische president Hafez Assad een nieuwe poging zou onder nemen om een regeling te vinden voor die burgeroorlog die nu al een jaar duurt. Bijzonderheden over dit nieuwe initiatief werden echter niet gegeven. resultaat, tot dusverre. PARIJS ,,Het is alsof ze mijn kinderen hebben ont voerdzegt bontontwerper Frédéric Castet terwijl hij verontwaardigd naar de lege rekken wijst. Gisteren heb ben inbrekers een groot aan- tal bontmantels uit de nieu we collectie van Christian Dior gestolen. De mantels die een waarde van onge veer 400.000 gulden vertegen- ivoordigden, waren pas en kel dagen in de verkoopcol lectie van de Dior Boutique in Parijs. ROME (AFP/Reuter De vervroeg de algemene verkiezingen in Italië zijn gisteren vastgesteld op zondag 20 en maandag 21 Juni. De verkiezings campagnes mogen officieel 6 mei be ginnen. De verkiezingsdata zijn vastgesteld door het sinds 1 mei demissionaire kabinet Moro dat echter de lopende zaken waarneemt. De verkiezingen waren noodzakelijk geworden toen de zwakke christen democratische mindierheidsploeg van Moro, die aanvankelijk door linkse socialisten en communisten was ge doogd, in het parlement zonder steun was komen te zitten doordat zij haar behoudende visie inzake een nieuwe abortuswetgeving met neo-fascisti- sohe steun had' trachten door te drij ven. Moro wachtte een votum van wantrouwen niet af en trad zelf te rug. De verkiezingen worden met span ning tegemoet gezien. Algemeen ver wacht men dat de communisten him bij de jongste regionale stembusronde geboekte terreinwinst verder zullen vergroten ten koste van de sinds het einde der oorlog dominerende chris ten-democraten. Belangrijke communistische stem menwinst zou betekenen dat men bij de formatie van een nieuwe regering niet langer om de communistische partij van Enrico Berlinguer heen kan. Voor de Amerikanen is het vooruit zicht van- een Italiaanse regering met communisten erin een waar schrik beeld. Minister van buitenlandse za ken Henry Kissinger, president Ford en anderen hebben al enige tijd gele den .schoten voor de boeg" gelost. Mochten de communisten inderdaad regeringsverantwoordelijkheid gaan dragen, dan zal Italië dn NAVO-ver- band zo goed als zeker een „tweede rangs-status" krijgen. LIPPMAN HOUDT VAN STIJL De heer Charles Lippman die lijm maakt (en veel ook) houdt ervan zijn dochters te laten trouwen in 'stijl'. Een paar jaar geleden gingen de eersten van huis. Toen werd op een meer een huwelijksparade gehouden voor de twee, in versierde bootjes, die verlicht en romantisch voorbijtrokken in de ma neschijn. Lippman die niets twee maal doet, bedacht voor zijn volgende dochter een trouwfeest op een golfbaan. Daar werd de processie gevormd door feestelijk versierde gemotoriseerde golfwagentjes. Maar onlangs zei ook de 19-jarige Susan Lippman, dat zij 'de ware Jacob' had gevonden en, aldus pa, „moest ik met wat nieuws komen. Laat ik nou laatst naar huis rijden en daarboven in de blauwe lucht een ballon zien voorbijzweven en toen. Jongstleden zaterdag zweefden Susan en 23- jarige Bernard Ryan weg in een reusachtige ballon in het nachtelijk duister. De Lippmans hebben nog twee dochters thuis. Pa piekert verder. PADDESTOELEN OP ANTARCTICA De bemanning van het permanente Russische station 'Bel- linghausen' in het Zuidpoolgebied heeft daar paddestoelen aangetroffen. Volgens het persbureau Tass, dat de vondst meldde, was het de wetenschap tot dusver onbekend dat er in Antarctica paddestoelen voorkomen. De paddestoelen werden gezien vlakbij de top van 'Cape Flat'. Ze hadden bruine hoeden en staken, in groepjes van zes tot acht stuks, ongeveer tien centimeter boven de groene mos vegetatie uit. STERK HART Een 42-jarige Marokkaan heeft gisteren een stroomstoot van 15.000 volt overleefd. Met de arm van zijn kraanwagen raakte hij in Frankfurt een hoogspanningsleiding van de spoorwe gen. Door de sterke stroomstoot werd zijn rechterarm ver koold, terwijl hij voorts zware brandwonden aan beide voe ten opliep. Slechts aan zijn sterke hart had hij te danken dat hij niet op sl&g dood was. ONDANKS ALLE KWAALTJES Mevrouw Golda Meir, de Israëlische oud-premier, nam giste ren de gelukwensen ter gelegenheid van ha?fr 78ste verjaar dag met het haar kenmerkende grimlachje in ontvangst. „Natuurlijk ben ik blij dat fk weer over de streep ben", zei ze, maar met al mijn kwaaltjes en pijntjes valt er niet veel te ▼leren Mevrouw Meir, als „grijze eminentie" nog steeds po litiek actief, vierde haar verjaardag in alle rust met kinderen en kleinkinderen. BRUSSEL (ANP) In Brussel is gisteren duidelijk geworden, dat de 9 EG-landen niet met een duidelijk gemeenschappelijk standpunt naar de vierde Unctad-conferentie ko men, die deze week gint. Tfjdens de bijeenkomst van minis ters van Buitenlandse Zaken van de negen bleek één van de moeilijkste punten het eens te worden over het aanleggen van buffervoorraden van grondstoffen, aan de financiering waarvan de consnmientenlanden (in dustrielanden) zouden moeten mee werken. Het Nederlandse standpunt, verde- ADVERTENTIE de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats! Als U wilt, dat Uw kunstgebit de ge hele dag door gemakkelijk, stevig en zeker zit, neem dan Dentoflx - het speciale moderne poeder - en strooi een weinig op de gebitsplaat. U zult meer dan tevreden zijn en alle onge makken van Uw kunstgebit vergeten, want U kunt lachen, spreken en eten zoals U wilt! Dentoflx is daarbij ver frissend en is een weldaad voor Uw ge hemelte. Verkrijgbaar bij apotheken en drogisterijen. digd door minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken, komt erop neer, dat er een gemeenschappelijk fonds voor deze voorraden moet komen. Het negatiefst stelde de Duitse dele- Nairobi be- gatie zich op. Zij huldigt het prin cipe dat door de voorraadvorming het beginsel van de vry'e markteco nomie in het gedrang komt. De Duit sers willen dat de kwestie van de voorraden geval voor geval bezien wordt. Een Duitse woordvoerder zei voorts dat het een conditio sine qua non is, dat er over voorraadvorming en fi nanciering daarvan op basis van vrijwilligheid besloten wordt, met andeer woorden een land doet er pas aan mee, als het in een bepaalde grondstof geïnteresseerd is. De kwestie van de voorraadvor ming en de financiering daarvan is van groot belang voor de ontwikke lingslanden, die voor hun economie vaak alleen afhankelijk zijn van de produktie van die grondstoffen,. Voorraden aanleggen (en die voorra. den financieren) is een middel om de inkomsten van die landen te sta biliseren. De raadsvoorzitter, de Lu xemburgse premier Gaston Thorn, zal in Nairobi (zo besloot de raad) een toespraak houden namens de negten, die de EG nog de gelegenheid geeft zich nader te bezinnen. de afgelopen maan- bemidideling enkele bestamdsovereenfcom - nieuwe sten tot stand gebracht en duizenden Palesrtajnen uit Syrië naar Libanon Geruchten over clood Chinese minister ADVERTENTIE ATHENE (UPI/AFP/Reuter) In het onderzoek naar de omstandig heden van de dood van Panagoulis is gisteren een wending gekomen. De 31-jarige modellenontwerper Michael Steffas meldde zich bij het openbaar ministerie met de mededeling dat hij de bestuurder was geweest van de tweede auto die op de uitvalsweg bij Athene, waar Panagoulis omkwam, reed. De auto van Panagoulis was aan de achterzijde tegen zijn wagen gesto ten en daardoor aan het slingeren geraakt, zo verklaarde Steffas. Toen hij gezien had dat een daar op volgende taxichauffeur zich om het ongeval bekommerde, was hij er vandoor gegaan omdat hij met een vals Frans nummerbord reed. Zijn auto, een beigekleurige Peu geot 504 had hij naar Corinthe ge bracht waar hij vandaan komt. Hij heeft de sleutels van zijn auto aan de politie gegeven. Hij zei dat „wroeging" hem ertoe gebracht had zich bij de Justitie te melen. Volgens sommige inlichtingen zou de modellenontwerper behoren tot de Gemeld jeugdbeweging van de binnenland se communistische partij. De eigenaar van een rode Jaguar van vie men eerst vermoedde dat hij bij het ongeluk betrokken was, is nu buiten de zaak gesteld. misdrijf in het spel was werd ver_ oorzaakt door „de haast van de re gering om de dood te presenteren als een verkeersongeluk", aldus de familieleden van Alexandros. die zich fel keerde tegen de dictatuur van de junta en gefolterd werd. Stathis Panagoulis deelde mee dat men gelooft dat zijn broer het „De regering wil voor alles alle slachtoffer was van een politieke pecten van de dood moord. PEKING (Reuter) De Chinese mi nister van onderwijs Tsjoe Joeng-sin. die de laatste maanden felle kritiek te verwerken kreeg, zou onlangs aan een hersenbloeding zijn overleden. Een buitenlandse bron in Peking ogenblik in het buitenland bevindt. De Jaguar zou v^tagavond ^door mewde d* h(j TsJoë:s overtikte hS i een Chinese functao- en officiële woordvoer der weigerde commentaar te geven. onbekenden rijn gestolen ongeluk ergens zijn achtergelaten. Paris' De rechterkant is ingedeukt ei waren sporen groen de klem de Fiat van Panagoulis op a getroffen. bezit LONDEN (Reuter/AFP/DPA) Wilson en de Zuidafrikaanse premier op 22 maart heeft gesteld. Callaghan Een Britse bemiddeling in Rhodesië John Vorster mogelijk aanvaardbare bood toen de goede diensten van is niet aan 'de orde zolang premier bemiddelaars zijn in de kwestie-Rho- Groot-Brittannië Ian Smith niet instemt met het desië. principe van een meerderheidsbe- Volgens het ministerie vaai Buiten- wind, zo heeft het Britse ministerie landse Zaken is er geen bemidde- van Buitenlandse Zaken gisteren la_ lingsverzoek binnengekomen. Boven- bewind, ten weten. De Amerikaanse minister dien is verdere actie van de Britse Regeringskringen van Buitenlandse Zaken Henry Kis- regering nutteloos als het bewind i op voorwaarde dat binnen anderhalf a twee jaar verkiezingen zouden worden gehou den voor een Afrikaans minderheids- singer Nairobi hebben geop- Smith niet eerst instemt met de beste grap van het Jaar", zo bericht perd dat de Britse ex-premier Harold voorwaarden die .premier de BBC. Advocaten van familieleden van Alexandros Panagoulis hebben gis teren een aanklacht wegens moord ingediend tegen „onbekende per sonen" nadat Alexandros zaterdag bij een auto-ongeluk werd gedood. In een verklaring van zijn moeder, Athina, en rijn jongere broei-, Sta this, werd gezegd dat de aanklacht werd ingediend „omdat verschil lende elementen ons er toe ver plichten de dood van Alexandros Panagoulis als een misdaad te brandmerken". De belangrijkste verdienking dat er i-d dat Panagoulis in het s van documenten die beschuldigen in verband met de marteling van politieke ge vangenen onder de militaire dicta tuur die Griekenland van 1976 tot 1974 regeerde. Ook had hjj bewijs materiaal betreffende de mislukte aanslag op president Makarios van Cyprus in 1974. Panagoulis werd ter dood veroordeeld wegens poging tot moord op de dictator George Papadopoulos. Het vonnis werd niet uitgevoerd na in ternationale protesten, maar hij bleef tijdens de verdere duur van de dictatuur gevangen. De politie had aanvankelijk een auto gevonden die overeenkomt met de beschrijving die ooggetuigen hadden gegeven. Deze behoort toe aan een industrieel uit Athene. George Kambanis, die zich op het Panagoulis ophelderen en zij nodigt alle personen die daarbij kunnen helpen, uit dit te laten weten". Dit heeft George Rallis, gedelegeerd minister in het kabinet De minister was een van de eerste doelwitten van de Jongste oampagine die vorige maand tot een climax 'SeTtetaï !™n rellen t king en die uiteindelijk leidde tot het ontslag van vice-premier Teng Hsioe- ping. Samen met het hoofd van Pe- kiTLgs Tsinghoea-umiversiteit, Lioe Ping. werd Tsjoe beschuldigd van nister-president, in het parlement hourgeois-revisionisme en van pogin- verklaard. Tevoren had hij hulde gen het revolutionaire onderwijsbe- gebracht ter nagedachtenis Alexandros. Het parlement besloot zijn bijeenkomsten tot na de begra fenis morgen op te schorten. De voorzitters van de oppositiepar tijen spraken de verdenking uit dat Panagoulis het slachtoffer van een misdaad geworden De voorzitter sche socialistische beweging, An- i voorzitter Mao Tse-itoeng te veranderen. De minister was al drie maanden lang niet meer in het open baar verschenen. VUURGEVECHT Bij een vuurge vecht tussen links en rechts in een de panhellenisti- medische faculteit in de Turkse stad Iatanboel zijn volgens zegslieden van dreas Papandreou, verklaarde dat de politie gisteren tenminste vijf stu denten gewond. De vechtpartij volgde op een twist over een voorgestelde college-boycot, aldus de zegtlieden. de militaire politie De afgelopen 2es maanden zijn in dit het politieke Turkije zeker veertig personen om het leven gekomen ten gevolge van politiek geweld. velen de uitschakeling van Pana goulis gwenst hadden. Dat zijn vroegere folteraars die de chieven vreesden, leven van het land wilden storen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13