Van der Stoel 'op taak in NAVO niet bezuinigen' Dodenherdenking in ae Marekerk 1 mei-bijeenkomst Leidse PvdA Drukte op viering 1 mei PSP "Kabinet moet binnen korte tijd verdwijnen" Leidenaar beet bij ruzie man pink af LEZERS SCHRIJVEN Abortus MAANDAG 3 MEI 1976 LEIDEN De PSP (afdeling Lei- denkan terug zien op een ge slaagde 1 mei-viering. De zater dagavond. in samenwerking met het aan de Breestraat gevestigde „Vrijetijdscentrum'\ georgani seerde manifestatie, trok een klei ne vierhonderd belangstellenden. Voorzitter van de PSP in Leiden, Marianne Plug, toonde zich over het aantal bezoekers en het ver loop van de avond dan ook ui terst tevreden. Tot de genodigden behoorde ook het tweede kamerlid Fred van der Spek. In zijn rede legde hij voorat de nadruk op de oneerlijke politiek, die met de ontwikke lingslanden gevoerd wordt. Het streven naar winst is tot zijn er gernis nog steeds het uiteindelijke doel van alle hulp. die geboden wordt. De enige manier om tot wezenlijke veranderingen in onze maatschappij te komen ziet Van der Spek in het organiseren van acties. LEIDEN Het Stadhuisplein stond zaterdagmiddag in het te ken van 1 mei. Tal van linkse groeperingen hadden kraampjes op het pleiri opgesteld, waar zij hun pamfletten te koop of gratis aanboden. Evenals vrijdag op Ko ninginnedag scheen de zon in volle glorie, zij het dat hij iets anders getint leek. LEIDEN Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken is het niet eens met de in het ont werpprogramma van de PvdA voorgestelde bezuinigingen op de defensie-uitgaven. Hij liet dit zaterdagavond blijken op een 1 mei-bijeenkomst van de Leidse afdeling van de PvdA in het Sint Antoniusclubhuis. Met name keerde Van der Stoel zich tegen de gedachte om het aandeel van Nederland in de NAVO te verminderen. Hij wees erop dat socialistische regeringen als die van Noorwegen, Denemarken en Groot-Brittan nië bezuinigingen in dit opzicht van de hand wijzen. "Als er binnen de PvdA- wordt ge sproken van een forse verlaging, is er, gerelateerd aan internatio nale solidariteit, alle reden om nog eens te verdiepen in de rede nen van deze regeringen om niet te bezuinigen". aldus de minister die vroeger voor de kring Leiden van de PvdA tweede kamerlid is geweest. Van der Stoel vond het, wat het ontwerp-programma van de PvdA betreft gewenst de daarin gestelde prioriteiten eens te toet sen aan de gedachten van de honderdduizenden mensen die geen lid zijn van de PvdA maai er wed op stemmen. Hij wees er op, dat in een programma niet mag worden volstaan met het uiten van vrome wensen en idealen. „Het partijcongres zal de moed moeten hebben om heel harde en onplezierige feiten on der ogen te zien en de onvermij delijke conclusies te trekken". Van der Stoel benadrukte de nood zaak om als Partij van de Ar beid samen te werken met zuster partijen in Europa en keerde zich in dit verband met grote stellig heid tegen uitspraken van zijn partijgenoot. he»t tweede-kamerlid Van der Hek. „Te zeggen dat het mogelijk is om alleen binnen de eigen grenzen de socialisti sche idealen t>e verwezenlijken vind ik een doodgevaarldjke theo rie. Ik ben het gloeiend oneens met Van der Hek", aldius Van der Stoel, "afgezien van principes als internationale soildariteithoe moeten wij de problemen van de multinationals anders dan in in ternationaal verband oplos sen", aldus de minister. Ook had Van der Stoel kritiek op het ontwerp-programma waar het zegt dat de ontwikkelingshulp aan Indonesië moet worden gestopt. ..Waarom juist "Indonesië", vroeg de minister zich af. „Er zijn ook on- dere landen met politieke gevange nen. Wy kunnen niet zo maar één land uitkiezen voor een speciale be handeling". LEIDEN Volgens de Amsterdamse CPN-wethouder Rudi van der Velde moet het kabinet-Den Uyl „binnen zeer korte tijd verdwijnen". Hij zei dit zaterdagavond op de 1 mei-bijeenkomst van de Leidse CPN. „Daarna zal de CPN zeker overwegen regeringsverantwoorde lijkheid te gaan dragen", aldus Van der Velde. De Amsterdamse wethouder ging ook in op het vraagstuk van een verenigd Europa. „Wij moeten ons verzetten tegen een verenigd Europa onder leiding van Duitsland. Dit land is er op uit om zo snel mogelijk de heerschappij op zich te nemen en wederom de lakens uit te delen". In zijn betoog benadrukte Van der Velde de strijd tegen de huidige economische crisis. De CPN kr/n terugkijken op een geslaagde 1 mei-viering. De grote zaai van De Burcht was uitverkocht. De bijeenkomst maakte de par tijkas 230 gulden rijker en leverde zeven nieuwe leden op. Spanje Over Spanje zei de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken: "En als ik er i dan aan denk dat het in Spanje nu nog steeds niet mogelijk is de eerste mei te vie ren, dan besef ik nog weer eens extra hoelang de weg is die daar nog moet worden afgelegd en hoe groot de weerstandeh nog steeds zijn op de weg naar de democra tie. Ook hier zal gelden dat Ne derland en de vier internationa le organisaties al het mogelijke zullen doen om er toe bij te dra gen, dat Spanje ten slotte de weg naar de democratie zal vinden. Maar zolang dat niet het geval is: geen toenadering tot de EG en NAVO". Israël In antwoord op een vraag waarom prinses Beatrix en Prins Claus, die deze week een bezoek bren gen aan Israël, niet de door Is raël bezette gebieden mogen be zoeken van de Nederlandse rege ring. zei minister van der Stoel, dat het Kabinet van oordeel is dat het niet aan gaat gebieden met geweld te bezetten. De Neder landse regering wenst dat terug gekeerd wordt naar de grenzen van 1967. Om deze reden zijn in 1968 minister Luns toen hij Israël bezocht en minister Van der Stoel zelf toen hij er vorig jaar was, evenmin in de bezette gebie den geweest. Van der Stoel: gloeiend oneens met partijgenoot Van der Hek. Toen Van der Steels redevoering en buitenlands beleid zaterdag avond voor de Leidse PvdA in het Antonius-clubhuis ter discussie werd gesteld, stond een jongeman al spoedig op met een blik in de ogen van: Nu komt het. Hij mocht de eerste vraag stellen. Maar wat bleek: meer dan vraagstukken van internationale solidariteit was het het witkalken van de muur krant in Leiden dat hem had aangegrepen. Hij las een stencil voor, waar in de aanval op het grotendeels uit de PvdA gerekruteerde college van B en W (burgemeester en witmakers, schrijft de muurkrant) frontaal werd geopend. De Muur- krant-vertegenwoordiger moest bij het voorlezen van het stencil terwijl Van der Stoel geduldig wachtte zijn stem steeds forser aanspreken, omdat het gemorrel in de zaal allengs groter werd. „Waarom plak je het niet op de muur?", vroeg iemand. Maar toen de man was uitgesproken, barstte er een luid applaus los en begon een hond spontaan te blaffen. De anti-witkalker beende daarna met grote stappen de zaal uit. Zonder het antwoord van Van der Stoel af te wachten. Van der Spek: acties organiseren geen moeder woont te ver om bloemen te sturen. Uw Fleurop-bloemist zorgt voor uw moederdag-kado dichtbij en ver weg, in binnen-en buitenland. Fleuroplntertloragarandeert uwbestelling. xSft/ KoninginnegracM135. Den Haag. LEIDEN In de Marekerk aan de Lange Mare in Leiden wordt mor genavond een korte dienst gehouden ter herdenking van de geval lenen in de Tweede Wereldoorlog. Burgemeester Vis zal een ope ningswoord spreken. Verder wordt aan de herdenkingsdienst meege werkt door hoboïst Han Kapaan, organist Jan van der Meer, sopraan Esther Hillinga en de alt Vera Verzijden. De dienst begint om half acht. Direct aansluitend aan de bijeenkomst in de Marekerk zal er een stille tocht beginnen naar het herdenkingsmonument op de Mo- lenwerf nabij molen „De Valk". In de stoet mogen geen vaandels en vlaggen worden meegevoerd. Voor de leden van de Bond van Neder landse Militaire Oorlogsslachtoffers bestaat de mogelijkheid om zich bij de Molenwerf bij de stille tocht aan te sluiten. LEIDEN/ROTTERDAM De 24- jarige T V. M. van B. uit Leiden heeft het afgelopen weekeinde tij dens een ruzie over het parkeren op het Burgemeester Meineszplein in Rotterdam een opmerkelijke activiteit aan de dag gelegd. Op een gegeven ogenblik liep de twist zo hoog dat de Leidenaar in de pink van de 42-jarige schilder T. N. Vermeulen uit Rotterdam beet. De beet was zo krachtig, dat de pink nagenoeg van de hand ge beten werd. Vervolgens greep hy om zün woede verder te koelen een stuk hout en sloeg daarmee de eveneens by het parkeerverschil betrokken 25-Jarige slachter J. Meyer een hersenschudding. Deze liep ook nog ontvellingen aan zyn gezicht en een dikke lip op. De twee slachtoffers werden naar het Dykzigt-ziekenhu is gebracht ter verzorging. De Leidse dader werd door de Rotterdamse politie aangehouden. Opnemen van brieven In deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de Inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Mariquita's winnen LD- wisselbeker LEIDEN The Mariquita's uit Kat- wyk zyn winnaar geworden van het majoretteconcours van de wijk vereni ging Aktief. Zy kwamen daarmee voor één jaar in het bezit van de Leidsch Dagblad-wisselbeker. De Katwykse meisjes verzamelden in de A-groep 86 punten, twee meer dan The Golden Green Stars uit Leaden. In de B-groep werden de majorettes van Aktief winnaar met 109 punten. De uitslag was verder: 2. Ons Bui ten. Leiden 87 pnt, 3. Pauline, Leiden 83.5 pnt, 4. The Kooigirls 72 pnt. 5. The Snickels, Leiden 68 pnt. De prys voor de beste hoofdmajorette ging naar Selma Yper laan. LEIDEN Het CDA-Verband Leiden bespreekt donderdagavond 13 mei het ontwerpprogramma voor het CDA. Dat gebeurt in het gebouw van de studentenvereniging „Augustinus" aan het Rapenburg 24. De verschil lende hoofdstukken zullen eerst in sectie vergaderingen worden behan deld en later op de avond in een ple naire vergadering. LEIDEN LPV „De Snelvlieger" hield een wedvlucht vanaf Soignies. Aantal duiven: 38. Uitslag: 1, 3, 5, 6 Comb. Montanje. 2 M. de Lange en Zn.. 4. J. Degen en Zn., 7. F. Compier, 8. 9 M. de Lange en Zn, 10 N. Bink. PV „De Sleutelstad" vloog vanaf St. Ghislain. De uitslag luidde: 1, 2, 4, 5, Enkele opmerkingen aangaande het ingezonden artikel over abortus d.d. 23 april J.I.: Het comité schryft: „Een kind heeft het recht om gewenst te zyn, daarom besluiten vrouwen o.a. om abortus te laten plegen". 1. Als nu een kind het recht heeft gewenst te zyn, hoe kan dan goed gekeurd worden dat een zwangere vrouw haar zwangerschap als onge wenst beschouwt, d.w.z. zy wenst het kind (dat dus hoewel ongeboren, levend is!) niet? De vraag stellen is haar beantwoorden. 2. Wanneer het menselijk leven vernietigd wordt ontneemt men het kind het recht om gewenst te zyn en het recht om te leven. Het comité schryft ook: „De vrouw zelf kan het beste beslissen wat er met haar lichaam gebeurt". Wan neer zy abortus laat plegen, beschikt zy evenwel niet over het welzyn van haar eigen lichaam, maar over dat van haar kind. De moeder matigt zich dan het recht aan om te .be slissen of het wel of niet mag biy- ven leven. Slechts als het leven van de moe der tegenover dat van het kind staat (byv. by een buiten-baarmoederlyke zwangerschap), is het afbreken van het leven van het kind (hoe moeilyk en droevig deze ingreep ook is) te recht. Gaat men mee met de ziens- 6, 9 W. v. d. Nieuwendyk, 3 L. Klein, 7 C. v. d. Nieuwendyk, 8 W. Siera. PV .Het Oosten" vloog vanaf Soig nies met 210 duiven. Uitslag: 1. 8. 9 H. v. Klaveren. 2. 3, 5 C. Gysman, 4, 7, 10 D. Koot, 6 J. de Wolf. De LPC hield een wedvlucht vanaf Roermond. Aantal duiven: 363. Uit slag: 1. P. de Haas. 2 J. Rozier, 3, 5, 10 W. v. d. Hoogt. 4 J. v. Alphen sr. 6 P. Groenendyk. 7 J. Groenendijk. 8 P. Landesbergen, 9. F. Gysman. wyze van het comité, dan ligt byv. eugenese (rasverbetering, zodat in validen, Mongolen etc. geen leven beschoren is) binnen handbereik. A. M. van der Mooren, JanVossensteeg 41 Leiden. Muurkrant (4) Het zal de oplettende Leidenaar niet zyn ontgaan, dat er sinds enige weken veranderingen in het stads beeld zyn opgetreden. Op verschil lende punten in de stad ziet men mensen van de gemeentereiniging druk doende om aangeplakte affi ches te verwyderen of wanneer dat niet lukt onleesbaar te ma ken. De woede van ons „progressief" gemeentebestuur beperkt zich tot boodschappen van bepaalde politieke partyen en aktiegroepen die pleiten voor vrye abortus, oproepen doen voor 1 mei-feesten, die protesteren tegen de huurverhogingen of die steun vragen voor het geteisterde Angolese volk. En natuurlyk niet te vergeten: de sinds kort verschynende „Muur krant", die regelmatig de avonturen verslaat van Zeven Jongens En Een Ouwe Schuit, pardon, kritiek levert op het beleid van Leidens burger meester en zyn progressieve wethou ders. En daar zit nu juist de clou. Want men kan honderdmaal betogen, dat „wild" plakken ingevolge de Alge mene Politie Verordening al jaren verboden is, inaar men kan niet ont kennen dat de gemeentereiniging c.q. In aktie kwam op het moment na dat de eerste „Muurkranten" goed en wel in het stadsbeeld verschenen. Dit optreden krygt daardoor een speciale betekenis: op het moment dat een „Muurkrant" kritiek levert op kwesties als de Welzynsbron. de burgerraadsman, de huurverhogin gen, de kabel-TV, maar ook op zaken als de Lockheed-affaire, het leger en de werkloosheid, wordt er keihard ingegrepen. Zoiets zint de heren immers niet. Volgens de PvdA-baasjes moeten kennis en macht gespreid worden, maar dan wel met mate. Dat bete kent dus dat de Telegraaf en meneer Unilever wel mogen aanplakken pre cies. die hebben het geld en betalen sr voor) en linkse (bovendien arm lastige) aktiegroepen niet. Het effect is voorts, dat de gemiddelde Leide naar wel PvdA mag stemmen, maar verder zyn bek moet houden. Dus niet zeuren over huurverhogingen en over werkloosheid, abortus en over internationale solidariteit hoef je ook niets te weten En meneer Overmeire van de Rei niging intussen maar affiches over- witten. Natuurlyk doet-ie dat zelf niet, daar heeft hy zyn mensen voor. Misschien wel een paar gastarbei ders, die voor 236 gulden en 16 cent per week plus kinderbyslag by de Reiniging zyn komen werken, omdat ze anders met hun gezin in Marokko kreperen. Wat moet ik vandaag doen, meneer Overmeire? Nou Mohammed, ?a jy vandaag maar wat van die affiches wegpulken van het Comité Pro Gastarbeiders en vraag dan ge- lyk of Jan die krengen tegen de huurverhoging wil overwitten. Ja, zo gaat dat. En dan te bedenken, dat er stem men zyn opgegaan om het huisvuil nog maar éénmaal per week weg te halen. Vanwege personeelsgebrek Als meneer Overmeire nou ophoudt met schilderen dan is er misschien wel tyd over om al die hondekeutels op te ruimen, die zich steeds meer voor myn en andermans deuren op stapelen. En misschien kan meneer Overmeire er dan ook voor zorgen dat er hier en daar wat auto's wor den weggesleept, die dag in dag uit het uitzicht van ouden van dagen en invaliden verpesten. Ik bedoel maar: over milieuverontreiniging ge sproken. Het verwyderen van linkse affi ches onder dekking van het gemeen tebestuur is bovendien schynheilig. Of vinden jullie van niet. wethouder Hans van Dam, Leo Meyer en andere PvdA-kopstukken? Of zyn jullie je studententyd vergeten, toen jullie zelf nog met een pot lym over de straat heen wandelden met koude vingers. Stel, dat tydens de raadsverkiezin gen alle PvdA-affiches in de stad zyn verwyderd of wit zyn gemaakt. En dat de PvdA tien stemmen te weinig krygt om opnieuw vyf wethouders te leveren. Dat zou toch een afschu- welyke ramp zyn voor de stad. (Van redactiewege bekort). Kees Walle, 5de Binnenvestgracht 1, LEIDEN. Muurkrant (5) Naar aanleiding van W. Rosema in Lezers schrijven zou ik gaarne het navolgende willen opmerken. Daar ik my over de juistheid van het door hem geschrevene eerst heb laten informeren is komen vast te staan dat: 1. de heer Rosema moet zyn petje maar liever ophouden, want hy staat met zyn beweringen al in de kou. 2. Het opschriften verwyderen is een jarenlang onderdeel van de dienst. Door een zeer groot ziekteverzuim is dat werk vele maanden blyven liggen met als gevolg een ern stige vervuiling van muren, zui len en gevels. 3. W. Rosema probeert iets wat krom is recht te praten. Die anti-plak - wet is er. De mensen van de Rei niging doen niets anders dan hun plicht. Zy worden ervoor betaald. 4. Als W. Rosema schryft dat in de vry democratie eenieder het recht heeft z'n vrye mening te verkon digen, dan ben ik het daar vol komen mee eens, maar zeker niet democratisch is het als daarmee andermans eigendommen worden verpest. 5. Ik neem aan dat de aanhang van „Muurkrant" zeer groot is. Wel nu, eenieder neemt zo'n muur krant mee naar huis en hangt hem daar voor het raam. Dan is iedere party tevreden. Dus han den af van privé-eigendommen. De wereld verbeteren? Goed hoor, maar begin dan a.u.b. beslist by u zelf. Het verder geschryf over kolken en plantsoenen is niet ter zake dienende. 6. Hopelyk zal de politie nu einde- lyk eens gaan optreden tegen deze plakkers, vooral omdat de namen en adressen bekend zyn (zie een van de vorige lezers schryven). C. v. Oosten, Gerberalaan 3, OEGSTGEEST. HAARLEMMERSTRAAT 181 Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf f40,— of Electronic horloge De beste merken brengen wy U. SEIKO - ETERNA - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water Altijd voordelig. EIGEN ATELIERS

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3