GAST AAN TAFEL Culturele weken in Wassenaar agenda Dodelijk ongeluk op Koninginnedag Novib-project in Oegstgeest En de burger kiest een paard Commissies vergaderen PAGINA 2. STAD EN RAND MAANDAG 3 MEI 1976 Een van de leden van de de legatie van Sri Lanka de 17- jarige A. M. Keerthiratne met een dikke jas aan wat onwennig aan de Nederlandse tomatensoep (foto links). Gistermiddag ivas het koets huis van kasteel Oud-Poel geest, gevuld met min of meer prominente Nederlanders. Op de foto rechts PPR-voorzitster Ria Beckers en minister Pronk in gesprek met mr. A. T. Ari- yatne, leider van de delegatie uit Sri Lanka. Door Hans Meijer OEGSTGEEST Ze voelen zich wat verweesd, ondanks de goede voorbereiding. Rillend van de kou kijken ze wat argwanend naar Hollandse tomatensoep. Vier in woners van Sri Lanka het vroe gere Ceylon in Nederland, ter begeleiding van het jaarlijks te rugkerende Novib-project „Gast aan tafel". Dat projeot. dit jaar gestart en begeleid vanuit het kasteel „Oud- Poel geest" in Oegstgeest, behelst simpelweg het volgende: geef elke dag dertig cent aan de Novib, waardoor Unesco en Unicef die dag één inwoner van een ontwik kelingsland te eten kunnen geven. Schrijf maar Nadat gisteren informeel werd ge start begint het project vandaag op de dag van de opening van de vijfde conferentie tussen rijke en arme landen in Nairobi of ficieel. Dat houdt in dat de 18 gasten van Novib uit de Kaap Verddsche Eilanden, Honduras en Sri Lanka vanmorgen al om half zes begonnen aan trips door Ne derland. Die tours hebben een drieledig doel. Men maakt kennis met elkaar en kan, onderling, over analoge problemen discussiëren. Dan maakt de groep kennis met Nederland en de manier waarop hier allerlei zaken worden aange pakt en tenslotte ontmoeten de delegaties een groot aantal meer of minder prominente Nederlan ders met het doel direct contact te krijgen. Ton Smits van Novib lichtte dat gisteren als volgt toe: „Ze gaan deze 10 dagen o.m. naar het Westland. Daar maken ze kennis met tuinders in de hoop dat die zeggen „als je problemen hebt schrijf maar". Dat is de be doeling van dit geheel met een groot woord gezegd contacten aan de basis leggen. De achtergrond van die redenatie is dat de meeste problemen niet op regeringsniveau liggen maar op dorpsniveau". Gisteren zaten ze er dan. Voor het grootste deel, want de delega tie uit Honduras komt vandaag pas aan. Het lukte allemaal nog niet zo erg met het contact, al hoewel de wil er wel was. Aan ta fel, tijdens de eerste gezamenlijke warme maaltijd, praat men met Nederlanders wat te danken is aan ons geprezen talenonderwijs. Frans en Engels zijn voertalen. maar wie Engels spreekt beheerst het Frans niet en omgekeerd. Dat maakt onderlinge gesprekken tussen de delegaties uit de drie ontwikkelingslanden moeilijk. Bo vendien spreekt een aantal dele gatieleden alleen zijn eigen taal. Samen delen Aan tafel praten met inwoners van Sri Lanka, nu een jaar of zes werkend aan een beter bestaan in een voormalige Britse kolonie. Ge dreven door een ideaal en door de filosofie van de beweging Sarvo- daya Shramadana, die zegt dat alle ontwikkeling op dorpsniveau moet beginnen. De beweging „Shramadana" betekent samen delen probeert via buiten schoolse projecten de mensen meer bewust te maken, op een hoger peil te brengen, zowel mo reel als materieel. Vrijwilligers uit die dorpen, een twintig-jarige on derwijzeres en een zevenitien-jari- rige schooljongen die een drink- waterprojeot in zijn dorp van de grond hielp, praten enthousiast, via een tolk. over de plannen die ze nog hebben. Na het eten maken de Sri Lan- kezen voor het eerst kennis met Nederland. Tom Smits geeft aard rijkskundeles: „If there hadn't been an- dikes we would all have been drowned by now", deelt hij mee en de verbaasde Sri Lankezen kijken toch even angstig naar bui ten, vermoedelijk denkend aan het verhaal van dat jongetje en zijn vingertje. Intussen maken de an deren een wandelingetje en een deel van de gasten zit bij de voet balwedstrijd NEC-Ajax in Nijme gen. waar parachutisten 'n span doek van de Novib zullen ophan gen. Het middag-proggramma wordt verder gevuld met een informele bijeenkomst. Officiële vertegen woordigers van bijvoorbeeld Uni cef en Unesco ontmoeten elkaar, praten met de Sri Lankezen en de Kaap Verdianen en praten met minister Jan Pronk van ontwikke lingssamenwerking, die aan het einde van de middag samen met vrouw en tekkel Tobi ook nog even komt kijken: ..Want dit in formele contact is belangrijk", al dus de minister. Vandaag begint dan het tien da gen durende programma. Aardige bijkomstigheid is dat in de avonduren voor iedereen, die geïnteresseerd is de gelegenheid bestaat om de gasten van Novib te ontmoeten in kasteel Oud-Poel geest. VOORSCHOTEN De bur gerij van Voorschoten werd vo rige week uitgenodigd om weer naar de stembus te komen, dit maal om een paard te kiezen. Er zijn bijna vierduizend stemmen uitgebracht en zodra het resul taat bekend is, kan Voorschoten overgaan tot de aankoop van een paard in steen. Voorschoten heeft door de handel en wandel in de loop der eeuwen veel te doen gehad met paarden. De paardenmarkt is daar nog een overblijfsel van. De gemeenteraad besloot in het centrum een standbeeld op te richten voor het paard. Er zijn veel beeldhouwers, die allemaal pretenderen een paardelijf in steen te kunnen houwen. Over smaak valt niet te twisten en zo kreeg iedere inwoner de kans om zijn paard te kiezen uit een ex positie van vijf beeldhouwers, die hun produkten in het Bal juwhuis tentoongesteld hadden. De toeloop was enorm, de keuze uit werk van de beeldhouwers G. J. Adema uit Leeuwarden. Floyd DeWitt uit Amsterdam, Frank Letterie uit Voorburg, Jan van Luyn uit Utrecht en Theo uit Utrecht OEGSTGEEST Het is vijftig jaar geleden dat de heer G. W. Pro per naast zijn toen reeds lang be staande aannemersbedrijf in Oegst geest ook een makelaarskantoor ves tigde. De viering van dit jubileum valt samen met de ingebruikname van het nieuwe kantoor van de fir ma, aan de Passage. Het makelaars kantoor houdt derhalve op 14 mei aanstaande een receptie. Dat ge beurt in restaurant "De Beukenhof" tussen 17.00 en 19.00 uur. LEIDERDORP Zo'n vierhon derd Leiderdorpers waaronder wethouder Drenth en diens echtgeno te en burgemeester Van der Have hebben afgelopen zaterdag deel genomen aan de fietstocht die de Lei- derdorpse Lions Club organiseerde. De netto-opbrengst van de tocht Dodenherdenking OEGSTGEEST Op 4 mei wordt oru 19.45 uur in Oegstgeest een her denkingsbijeenkomst gehouden bij het monument voor de gevallenen in het Bos van Wijckerslooth. Voor muzikale omlijsting zorgt een ko perkwartet. De herdenking wordt besloten met een kranslegging en een défilé. OEGSTGEEST Donderdag avond vergadert de commissie voor Tnanciën en oulturede zaken. Ook laar komen aan de orde de verkoop van grond aan "Buitenlust", het par keerterrein bij het Rijnzichtviaduct en de kleedgelegenheid op "De Vos- cuyl". Verder wordt in die commis sie gepraat over, de actie leenrecht van de culturele raad van Zuid-Hol land en over maatregelen ter be perking van het roken. De woensdag daarvoor praat ook de commissie onderwijs en maat schappelijke aangelegenheden over de grondverkoop aan "Buitenlust". Deze commissie praat verder over de concept verordening op de com missie welzijnszorg voor bejaarden. VOORSCHOTEN Morgen ver gadert in Voorschoten de sie voor welzijn en onderwijs. Dat gebeurt om 20.30 uur in het stadhuis van Voorschoten. Ook in Voorschoten komt op 7 mei aanstaande de commissie openbare werken en personeelszaken bijeen. Daiar staat ondermeer het beschik baarstellen van een voorbereidings krediet voor de reconstructie van de Leidseweg-Noordde beveliging van de spoorwegovergang Noord-Hof land en nota rehabilitatie dorpskern op het programma. Tenslotte wordt ook nog gesproken over het ont- twerp-bestemiminigisplan Burgemees ter Berkihoutpack. WASSENAAR De culturele weken 1976 in Wassenaar, voor bereid door de Culturel Kern Wassenaar, zullen op woensdag- ivond 12 mei a.s. te 20.30 uur in galerie „JA" in het Sportfond- bereid door de Culturelè Kern Wassenaar, zullen op woensdag- opend- Hot is de derde keer dat een der gelijke manifestatie wordt gehouden. In de Galerie "JA" beginnen de ling in galerie "JA" is voor het pu- Men zal er aangepaste instrumen ten voor dubbel-gehandicapte kinde ren van kopen. De fietstocht voerde de deelnemers voornamelijk door het buitengebied van Leiderdorp weken met een tentoonstelling van werken van 28 beroeps beeldende kunstenaars uit Wassenaar. De ex posanten zijn; Klaas van Biezen, Rob Blöte. Bonies, Marg van Bork- van Dijk, De Brauw, Jan Buzeman, Paul Citroen, Hans Eschauzier Mien Frowein, A. C. Gedauff, Bart de Graaf. Max Koot. Riek Meijer. Us- ohi Muller, Maud Muller Massis. Ma rie Anne Otte-Schuffelen. Inge borg Reiler. Kees van Roemburg. Sierk Schroder. Hanneke Schuite- ma. Jozef Smoijders, Jan Stege- man, Louis Vorkink. Selma Wee- renibeok, Lies Wiegman, Catherine van Wijk en de gastvrouw en de gastheer van de galerie: Alexandra en Joop. Zoals men ziet: een beken de reeks namen, die allerlei vormen van kunst vertegenwoordigen en borg Burgerlijke stand van Leiden Eppiiiga; Koen i ran de Berg. OVERLEDEN -kraan (73) man; G. H. M Bosman (60) "s. Heemskerk l Berg; Nikolaas Ouwerkeric (72 gehu wid M Bougrab en S. A Ouwerkerk; M. Chriïi Aloui en J. Wiersma; J. van Kampen en S. Stouten; L, C. C. Vol- - "'ïeland G J. Diseraa^ en H C Tettéroo; W. P C T'. Langeveld ONDERTROUWD A H J van Aelst en C. de Wagenaar: N Bakker en M. M. Hulsman; W. J. M - ',n Breugcl en I. de Pater: A. Bron; i A W. Kiuin: G. de Bruin en A n lego; G. J. Edeling wijk; R. J. Glaser J a*M. Harkes; jsvciai G. J'. Sepers; P J. J A. van Slee; W. J. M. b E. Endtz; J. D. A. May Vliet; G. Mooij en G. W. Nijdam; S E Wijting; C. P van den Berg; H. J. Prins Singerling: J. A. M Schenfce 1 R. A Kuisen; C.' J.Sprenger bliek geopend van woensdag tot met zondag telkens van 10 tot 17 uur en bovendien woensdagavond van 20 tot 22 uur. Op vrijdag 14 mei volgen twee an dere evenementen in de serie: in de Dorpskerk te 20.15 uur een concert door het Wassenaars Vocaal ensem ble onder leiding van Rien Calis. het blokfluitenensemble onder leiding van Martine Telkamp, de solisten Tngrid en Henniëtte Hagg en Tineke Jongeneel. fluit en Karei Schothorst clavecimefl en verder de dansgroep van de pedagogische akademie Ma- riahoeve. Dezelfde avond in het Je- roenhuis een toneelavond door In- cognotoe en de CJV-toneelgrcep sa men, die het toneelspel "Zachtjes met. de deuren" opvoeren. Nadere bijzonderheden vindt men op de folder die dezer dagen huis aan huis in Wassenaar wordt ver spreid. T. Hoppenbrou- Waasdorp; Iris LEIDEN Als gevolg van een verkeersongeluk op Koninginnedag is in het Academisch Ziekenhuis overleden de 74-jarige Leidenaar J. J. L. Geesink. Het ongeluk gebeurde 's ochtends omstreeks tien uur op de Voor schoterweg op de oversteekplaats ter hoogte van de Rooseveltstraat. De bejaarde Leidenaar zou volgens de politie de Voorschoterweg met zijn fiets zijn overgestoken op het moment dat een uit de richting van het Lammenschansplein komende personenauto al dicht was genaderd. De man, die in zorgwekkende toestand verkeerde, werd door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar hij later aan zijn verwondingen is bezweken. T Tuijthoff I Bruiju; xx. iv J. de Tomb. Bosman: A. P Visser en J. E G. Voorhor;- L G J. i C H. VOORSCHOTEN De grofvuil- ophaaldïenst van Voorschoten komt op 5 mei aanstaande in de volgende straten: De wijk Adegeest (met uit zondering van het gedeelte Oude Adegeesterlaan tussen de Prins Bern- hardlaan en de Nassaukade), de Leidseweg (tussen Raadhuislaan en Nassaukade), Voorschoterweg, Hof weg), Prof. Boerhaavelaan, Krimkade weg). Prof. Boerhaveweg, Krimkade, J. P. Coenstraat, Vondelstraat, Mar- nixatraat en Berestejjnstraat. Op 6 mei komt de ophaaldienst in de Nassauwijk, de KLM-wijk, Pape laan (van station tot Wassenaar), Dobbeweg, Donklaan, Industrieweg, Wijngaardenlaan (noordzijde). Eist- laan, Oude Adegeesterlaan (tussen Bernhardlaan en Nassaukade), Eras- musstraat, Bakkersteeg, Schoolstraat. Kon. Marinelaan, Bloklaan, Voor straat, Kerkplein, Treubstraat, Willi- brordusstraat, Leidseweg (tussen Schoolstraat en Raadhuislaan), Oranjeboomstraat, Molenlaan (tus sen prof. Asserlaan en Kerkplein) Vredenhoeffstraat Langenhorststraat Bethlehemstraat. Vlietzicht en Tol straat. Bootjeshaven WARMOND Tijdens de vergade ring van de Stichting Bootjeshaven Warmond werd bekend gemaakt dat de inrichting van de bootjeshaven weer wat zal worden uitgebreid. Aan diegenen die een ligplaats hebben zal een vergunning worden uitgereikt zodat deze ligplaats aan toonbaar is. In het verleden kwam het nogal eens voor dat, wanneer men terug kwam van de plas, de lig plaats door iemand anders was in genomen. Het gaf dan weieens pro blemen de boot toch op de eigen lig plaats af te meren. Op de speelwei de zullen borden worden geplaatst waarop aan passanten wordt ver zocht elders in de gemeente een vrije ligplaats te kiezen. Voor een lig plaats in de bootjeshaven komen uit sluitend inwoners van Warmond in aanmerking die een boot hebben kor ter dan vijf meter. MAANDAG Steenstraat lb. Wereldwinkel. 8.30 u. Ontmoetingscentrum, hoek Boshul- zerlaan. Bejaardensoos Zuid-West. 2.30 Noordeinde 2a. groepen op „Troef". recht/onxecht en W.S.W.-groep, 8 u. 't Breehuys, Breestraat 19, Middag- activiteiten. 2.305.30 u. n.m.; Email leercursus, 810 uur nam.; Gespreks groep ..Praxi", 7.3010 uur nam. Stadhuis, vergadering Commissie al gemene bestuurlijke aangelegenheden. Gemeentehuls Voorschoten, vergade ring wonlngadviescommissie, 8 u. n.m. Gemeentehuls Oegstgeest, vergade ring commissie openbare werken, 8 u. WKL-centrum. Hooglandse Kerkgr. (Ingang Koppenhinksteeg)12.30 uur v.m. en 1.30 uur nam. film „Feaj6 of Children". Apotheken De dienst der apotheken in de regio Leiden wordt op vrijdag 30 april tot 5.30 uur nam. waargenomen door: Apotheek Centraal. Breestraat 74. tel. 120552. De dienst na 5.30 uur nam. tot vrijdag 7 mei wordt waargenomen door Apotheek Tot Hulp der Menschheid. Rosmolen 13 (Merenwijk), tel. 121060: Apotheek Voorschoten. Leidseweg 66. Voorschoten, tel. 01717-2525. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam.: Oegstgeestse Apotheek, Wilhelminapark 8, Oegst geest, tel. 153274. SOS-dienst SOS - Telefonische hulpdienst. Tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht te be- Dierenhulpdienst Anna Paulownastr 15. Lelden Voat hulpverlening verongelukte honden, katten vogels e.d ln de gemeenten Lelden en Leiderdorp Dag en nacht bereikbaar: telef 134687 Dienstencentrum Noordetndspleln 2b. tel. 140483 Al gemene informatie dag. van 910 uur Maatschappelijk Werk Bureau Maatsch Werk Oude Rijn 44c Spreekuur dag. van 23 uur n.m.. ma. en dl. van 78 uur nm Telefoon 071-142144. Weduwen en weduwnaars Nederlandse Bond van Weduwen en Weduwnaars afdeling Leiden. Advies bureau Roomburgerlaan 55. telefoon 123235. Advocatenspreekuur Pieterskerkgracht 11. Elke donderdag avond van 7 tot 8 uur n.m. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Lelden Aanvragen hulp bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging Mare 45. tel. 149441 (ma t/m vrb 9-10 uur Sportmedisch Adviei Sportmedlsch Adviescentrum, spreek uur ma.-en do.-avond 19.30—20.30 uur, St. Elisabetb Ziekenhuis. Leiderdorp. Kinderopvang Stichting werkgemeenschap Kinder centra Lelden. Hooglandse Kerkgracht 4. tel. 130360. Geopend dl. t/m vt. 9.30 Te hoge snelheid Een verkeers ongeluk bij Herdecke in het Roer gebied heeft zaterdagavond het le ven gekost aan negen personen, on der wie drie kinderen. Een tiende slaohtoffer werd Jevensgevaailijk ge wond. Een met zes jongelui volge pakte personenwagen begon door te hoge snelheid te slippen, ca.rambo- leerde tegen een tegemoetkomende auto en greep een tweede tegenlig ger frontaal. In die wagen vonden de bestuurster, een dochter en twee buurkinderen de dood. Ze kwamen terug van een uitje naar de kermis. In de wagen die het ongeluk veroor zaakte overleefde slechts één jonge man het drama met zwaar letsel. Hinderlaag Acht soldaten van het Thailandse regeringsleger zijn vrijdag om het leven gekomen toen hun patrouille in een hinderlaag liep door ongeveer 70 communisti sche terroristen. Doodgeschoten Een 32-jarige Westduitser. Michael Gartenschlager. is vrijdagavond bij een grensovergang in de buurt van Lübeck door Oost- duitse grenswachten doodgeschoten. De man voerde al enige tijd een soort eenmanscampagne tegen Oost- Duitsland, nadat hij tien jaar in Oost duitse gevangenissen had doorge bracht wegens tegen die staat ge richte activiteit. Al meermalen had hij automatische mitrailleurs onschadelijk gemaakt. Toen hij daar opnieuw mee bezig was werd hij door Vopo's verrast en neergescho ten. West-Duitsland sprak van "een zeer ernstig voorval", waarbij de Oostduitse reactie in geen enkel» verhouding stond tot het gepleegde feit. LRIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave; Leldscn Dagblad B.V. Witte Singe) 1 Lelden Postbus 64 Giro 67055. Telefoon: 071—14494L Naoezorglng van 18.0020.00 u. Zaterdag vaD 16.00—18.00 uur. Telefoon 071—130500. Indien in gesprek 071—134639. Hoofdredacteur Han Mulder. Kwartaalabonnement ..I 37,85 Per post t 48.25 Jaarabonnement 1139.90 Jaarabonnement p. post f 181,50 Losse nummers t 0.50 Abonnementsgelden DU vooruit betaling te voldoen BU automa tische overschrUvlng geen ad ministratie- en Incassokosten

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2