Voorlichting over de betaalcheques faalt BROOD NET ALS TOEN GELD VOOR VAKANTIE: HIER WISSELEN OF GINDS Deze zomer grote vertragingen op vakantievluchten Vliegen als een draak Vikingmaaltijd BOEKJES Konsumenten Konlaki vindt Belgen op de fiets OOK HIER TE KOOP BOODSCHAP MAANDAG 3 MEI 1976 EXtRA PAGINA 17 Vakantiegangers die dit jaar in het hoogseizoen naar de Canarische eilanden gaan, moeten rekenen op flinke vertragingen. Dit is de ver wachting van luchtverkeersleiders op Schiphol. Deze zomer zal zich eenzelfde si tuatie voordoen als vorig Jaar in de vakantie. In de weekeinden kunnen slechts drie vliegtuigen per uur uit Noord-Duitsland, Skandinavië en Nederland in de richting van de Canarische eilanden vertrekken. Dit komt doordat Portugal nog steeds een belangrijk deel van zijn luchtruim reserveert voor militaire toestellen en het ook daardoor in het luchtruim boven Spanje in de vakantieperiode extra druk is. Er ligt eer knooppunt van vliegroutes bo ven Madrid, waar de vliegtuigen met vakantiegangers niet snel genoeg doorheen geloodst kunnen worden. Tegen de vakantietijd zal er daar om gerekend moeten worden met vertragingen van twee tot drie uur. Het is echter lang niet uitgesloten dat de vertragingen bij vluchten in de richting van de Canarische eilan den nog ruimer zullen uitvallen. Oostenrijk probeert toeristen te Interesseren voor een jonge sport, die op het ogenblik snel populair wordt: het "alpen-drakenvliegen". Proberen te vliegen is altijd al een uitdaging voor mensen gewest. De drakenvlieger lukt het kennelijk aar dig: Er zijn er die één tot anderhalf uur in de lucht kunnen blijven. Wat doen ze dan? Ze dalen, met vleugels aan hun armen, op ski's een helling af en op een gegeven mo ment raken ze los van de grond. Daarna is het de kunst om zolang mogelijk vliegend te blijven. Er zijn drakenvliegscholen onder meer in het plaatsje Kössen in het TannheimertaJ (Tirol), waar van 27 tot 30 mei de Oostenrijkse kam pioenschappen worden gehouden. Het Tannheimerta-1 wordt als zeer ideaal voor drakenvliegers be schouwd, omdat er bijna geen ruk winden zijn. Volgens het Osotenrijk verkeers bureau kunnen ook amateurs het daar proberen. Er aijn oefenhellin gen genoeg. Inlichtingen bij het Oosten rijks Verkeersbureau, Singel 464, Am sterdam, telefoon 020—255933. Zou u wel eens een Vikingmaaltijd willen meemaken? Dat kan als u deze zomer toch in Denemarken bent. Daar worden tussen 18 juni en 4 juli in Frederikssund voor de 25ste keer Vikingspelen gehouden. Toeristen kunnen een speciaal toe gangsbiljet kopen, met inbegrepen de bustocht vanaf Radhuspladsen in Kopenhagen naar de spelen en terug. Da kost ongeveer 18 gulden. Aan zitten aan de Vikingmaaltijd kost on- veer 32 gulden. Voor die prijs mag u dan vlees met uw handen eten. Inlichtingen bij het Deens Ver keersbureau, Keizersgracht 518, tele foon 020-226717. De Vikingen Waf voor een broodrecept moeten we gebruiken voor een lekker Hamburgerbroodje en hoe maken we een Noors paasbrood? Op deze vragen wordt antwoord gegeven door het boekje ,firoodkunst" van Charles en Violet Schafer. Het boekje dat de meest vreemde wegen van het broodbakken bewandelt kost 116.50. Wie meer belangstelling heeft voor de allerdaagse broodsoorten kan beter het boekje „Brood" kopen van E. Brown, dat kost ook f 16,50. De banken, de postcheque- en gi rodienst en de verzekeringsmaat schappijen lichten hun klanten on volledig in over de risico's die ver bonden zijn aan het gebruik en het bezit van girobetaalkaarten er bank cheques. In de folders worden de voordelen uitgebreid opgesomd, maar de nadelen en mogelijke risico's wor den verzwegen. Aldus het Konsumen ten Kontakt in het blad Koopkracht. In de dagelijkse praktijk wordt de betaalcheque beschouwd als iets dat „nee zo goed is als contant geld". Daarom denken veel mensen ook dat de overeenkomsten tussen „gewoon" geld en betaalcheques ook voor de ve:zekering opgaan. Diefstal Vergeet dat maar. Koopkracht geeft een voorbeeld. Een inbreker speelt bij iemand geld, een betaal- pasje en en aantal betaalcheques. De dief verzilverd die cheques door middel van. een valse handtekening. „Niets aan de hand" denkt de be nadeelde. want hij is verzekerd. De verzekeringsmaatschappij laat hem echter weten dat het gestolen geld wél wordt vergoed, maar niet de Ook in België neemt de belangstel ling voor de fiets toe. Er zijn daar op het ogenblik ongeveer drie mil joen fietsers en bijna een half mil joen mensen met een brommer. De Belgen zijn van plan in de komende vijf tot tien Jaar 2500 km nieuwe fietspaden aan te leggen. Dat kost 15 miljoen francs, oftewel elk Jaar vijf procent van het budget voor de wegen. schade die voortvloeit uit de diefstal van het pasje en de cheques. Dat was wel het geval geweest als alle cheques van te voren waren on dertekend, maar dat had die meneer uiteraard (want wie doet zoiets) niet gedaan. Betaalcheques zijn, volgens de ver zekering, geen waardepapieren. Daar over spreekt de reclame voor betaal kaarten en cheques echter niet. Directeur Groen van de postcheque en girodienst: „Van onze zijde is altijd het standpunt ingenomen dat girobetaalkaarten en de pas als waar depapier dienen te worden aange merkt. Getracht is dit standpunt ook bij de verzekeringsmaatschappijen in gang te doen vinden, helaas zonder succes. Het is voor ons niet moge lijk voorlichting te geven over de inhoud van verschillende inboedel verzekeringen". Dekking En een woordvoerder van de Stich ting Bevordering Chequeverkeer zegt: „Wij zijn niet degenen die een verzekering verkopen. Wanneer de consument een verzekering wordt aangeboden, zal van die kant de in formatie moeten komen wat wel en wat niet onder de dekking valt". Taak niet Daar zijn de verzekeraars het niet mee eens. Het Inlichtingen- en Klachtenbureau Sohadeverzekringen vindt dat de verzekeringsmaatschap pijen in hun polissen niet hoeven uit te leggen wat nu precies geld waardig papier is en wat niet. Als argument gebruikt het 1KB: „Brand/diefstalverzekeringen be staan al 300 jaar. De verzekeraars zijn in de loop der Jaren bestormd met zoveel nieuwigheden. Moeten zij hun polissen daar maar steeds aan aanpassen? Dat is niet uitvoerbaar". Van verzekeringszijde is dus niets te verwachten. Nieuwe betaalcheque- gebruikers krijgen in de handleiding van de banken nu wel wat voorlioh- ting over het onderwerp verlies en ontvreemding. Ook in de nieuwe fol ders van de PTT komt dit vervelende aspect nu aan de orde. Koopkracht stelt dat de klanten ver- twoordelijk worden gesteld voor en- lacune in het betaalsysteem. Het b'.ad vraagt zich af of de klanten niet behoorlijk op de hoogte moeten worden gesteld van hun niet altijd even voordelige positie. GRIEKENLAND VOLGEBOEKT Gaat u tussen 1 Juli en 15 septem ber op eigen gelegenheid naar Grie kenland? Houdt er in dat geval re kening mee, dat alle hotels op de ei landen Kreta, Rhodos, en Korfoe dan zijn volgeboekt. Dus als u niet hebt gereserveerd kunt u er maar beter niet komen. Maar daarom niet getreurd, zegt de Griekse Nationale Organisatie voor Toerisme in Am sterdam. In andere leuke streken kun je nog wel terechtHalikidiki, Evia en rond Erinioni (Peleponis- Bellen Toeristen in Griekenland die willen weten of een bepaald museum open Is, of die een goed' adres voor een avondje uit willen hebben, kunnen een centraal telefoonnummer draaien: 171. Je kunt er dag en nacht voor toeristische informatie naar toe bellen. Men spreekt er ver schillende vreemde talen. Het hobby-bakken heeft vooral In Duitsland een hoge vlucht genomen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat er daar nog meer te koop is op dat gebied. Maar van tal van merken kan men hier de halfklare deegprodukten, al dan niet diepgevroren kopen. Onder meer pakketten om Engelse taarten te makenFranse croissants, zoete appelflap pen en hartige broodjes. vqog^; jabrood Het „kunststuk" wordt uit de oven gehaald. Tot de „Hang naar vroeger" die op het ogenblik heerst, be hoort ook het zelf brood bakken. De Reform-winkels heb ben het dan ook steeds drukker met klanten voor volkoren- meel, liefst op stenen gemalen. En dat ongebuiide tarwe meel wordt dan nog eens extra verrijkt met een handvol ze melen. Datt is pas eerlijk brood. Dat de voedingsindustrie deze be langstelling voor het oude natuur - produkt niet ontgaan is, blijkt uit het plotseling op de markt komen van 'ikant-en-klaar" pakken met bruine broodjes, witte broodjes, boe- renmik, Drentse stoet en wat al niet meer. Beetje water erbij, soms een beetje toetr, kneden en 'blaar is Kees. Veel verschil? Of de ingrediënten van dat eigen "ambachtelijke" brood nu veel ver schillen van die van de broodfabrie ken vragen we ons maar niet af. We probeerden eens wat van die pakken ook kochten we meel en gist en zemelen zomaar los, om brood van te bakken. En eerlijk ge zegd we vonden het een leuke vrije'- tijdsbesteding.het resultaat zag er lang niet slecht uit en het smaakte ook goed. Nog beter Nog eerlijker gezegd: het boeren- bruin van onze eigen smaakt nog beter. Toch hebben die pakken broodmix, of hoe ze heten mogen, voordelen. Toen door feestdagen de bakker en kele dagen geen brood leverde had den wij vers brood en ook bakken we wel eens een broodje voor de zondag. Maar even voor onverwachte gasten brood bakken, zoals sommige recla mes suggereren, is onzin. Het kne den is inderdaad zo gedaan, maar met rijzen en bakken mee gaan er toch gauw een paar uur mee heen. Voorgebakken Dat kan men weer voorkomen door half voorgebakken brood te kopen. Wij probeerden het produkt, van Unilever dat thans als proef in en kele winkels in Dordrecht, Bergen op Zoom en Roosendaal verkocht wordt, onder de naam "Bon Appe- tit". Er is stokbrood, bruine en witte bolletjes en krentebollen. Een stok brood kost 1,65, zes bolletjes 1,60 en vijf krentebollen 1,85. De Graaf in Bunschoten (van het Wefcsanen- concern) maakt dat brood. Vooral voor dit produkt geldt dat de aardigheid schuilt in de versheid waarmee we het op tafel kunnen brengen. En een ander voordeel is ds.t het een paar maanden bewaard kan worden in de verpakking. Bin nen tien minuten is het voldoende gebruind in oven of grill-oven. De smaak echter is niet beter of minder dan van gewoon brood uit de broodfabrieken. Pakken Nee dan toch liever zelf bakken. We probeerden bolletjes (bruin en wit) van Koopmans. Een pak meelmix voor 12 flinke bolletjes kost 1,64 en een pak mix voor een stokbrood van 400 gram komt op 1.59. Resultaat: heel goed, maar de bruine bolletjes zijn dan niet echt bruin. Wel echt bruin brood kregen we met Oetker broodmix, maar dit brood is weer minder luchtig dan het Koop- mans-produkt. De smaak van de Oetker volkoren mik. Drentse stoet en rozijnen mik is uitstekend. Een mik (500 gram) kost 2.45, een Drentse stoet (360 gram) 1.95 en 'n rozijnen mik 3.45. De rozijnen zijn apart verpakt. Rijskracht Bij alle Oetker broodmixen zit ook een los zakje gist, dan blijft, zo zegt de fabrikant, de rijskracht van de volle korrel behouden. Bij Koopmans zit het gist niet apart, maar dit brooddeeg rijst juist zeer goed. Koopmans zegt dat er ook emuiga- toren aan het produkt zijn toege voegd, Oetker spreekt over deaan- wezigheid van een "foatoverbete-raar". Of dit dezelfde produkten zijn die ook de broodfabrieken gebruiken, kunnen wij niet beoordelen. Helemaal zelf Helemaal zelf bakken kan ook. Voor een kilo ongebuitd tarwemeel betaal den we 1.89, een pakje gist van 30 gram kost 35 cent en een handvol zemelen rond een kwartje. Al naar gelang het broodrecept komt een zelfgebakken brood van ongeveer 800 gram dan op 2 gulden. Soms kan men bij een molenaar zakken van 15 kilo ongebuild meel kopen voor 13 tot 15 gulden. Dan bent u voordeliger uit. Met gas- en elektricileitskosten is bij onze prijsberekeningen geen re kening gehouden. Maar ja, er zijn maar weinig hobbies die niets kos ten. oetker Pak Koopmans-broodjes-mix Kant en klaar-broodjes, die al en nog maar in de oven gescho- en hoeven te worden. Elk voorjaar krijgen wij weer vra gen van lezers die voor hun vakan tievoorbereiding van ons willen we ten wat nu eigenlijk de voordeligste manier is om aan buitenlands geld te komen. Tot onze spijt moeten wij meestal het antwoord op zulke vragen schul dig blijven. We kunnen ook niet voor spellen hoe het in de vakantietijd met de koersen van het vreemd geld gesteld zal zijn. En evenmin kennen wij de handigheidjes van de inter nationale geldwisselarij. Het beste wat men in dit geval algemeen advies vragen bij een in- kan doen is, naar onze mening, stelling als de ANWB. Die heeft zo veel met individuele vakantiegangers en hun problemen te maken, dat zij van geldzaken ook wel het nodige weet. We legden de vraag voor aan de ANWB, en dat leverde een uitvoerige rij tips op die deze toeristenbond voor u wilde opstellen. U ziet, het zijn meest algemene wenken, en een aantal ervan slaat alleen maar op dit moment. Want ook de ANWB kan geen koffiedik kijken. Lees ze en doe er uw voordeel mee. Tips Hier volgen dan de tips van de ANWB: In het algemeen raden wij reis- cheques aan: deze zijn verzekerd en worden meestal tegen een hogere koers ingewisseld dan „losse valu ta". Ondanks een wat hoger admi- nistratie-kosten-bedrag, krijg Je zo het meeste voor je geld. Men moet natuurlijk wel wat losse valuta mee nemen voor onderweg of voor in 't weekend (banken dicht!) De koers van de grenswisselkan toren is ons onbekend. De Neder landse grenswisselkantoren geven meestal een goede koers. Aan de bui tenlandse grenzen worden wel eens hoge kosten berekend. Sommige landen kennen een in voer beperking van eigen valuta. Bijvoorbeeld naar Italië mag men per persoon slechts 35000 lire invoe ren. Dan moet men wel ter plaatse wisselen. De tegenwoordig weer schomme lende wisselkoers (voor sommige lan den steeds dalen!) maakt dat het tijd stip van omwisselen belangrijk is. A vies: b: In de krant de koersen in de gaten houden en de dagelijkse valuta,berichten lezen. b: Valuta waarvan de koers steeds maar daalt (DK. Lire, thans ook F. frs.) kort voor vertrek in Nederland kopen (een klein beetje) en tekens in het be treffende land zelf niet meer inwis selen dan nodig is voor twee a drie dagen, c: Valuta waarvan de koers steeds stijgt (Zw. frs.) voor vertrek in Nederland kopen. Girobetaalkaarten vormen in West-Europa een gusntig betaalmid del: goede koers, weinig tot geen kos ten. Bij wisselen in het buitenland bij voorkeur gaan naar Spaarbanken, Raiffeissen- of Boerenleenbanken: iets betere koers, minder kosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17