LEIDSCH DAGBLAD Turk kaapte DC-10 boven Frankrijk Afpersing werd mislukking Eenderde universitaire artsen heeft nevenfuncties DEZE KBfiKÏÏT vandaag Senator Jackson trekt zich terug Explosie in hart Lissabon Russen zijn boos op directeur van BBC VRIJKOPING VAN LEUPIN VERHINDERD LEIDSCH £1 DAGSlib Scholieren wilden directeur 50.000 gidden afhandig maken v.d.wiel v-ar ZATERDAG I MEI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34924 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN UTRECHT (ANP) Van de uni versitaire artsen heeft eenderde nevenfuncties waarmee zij enkele tienduizenden guldens per jaar ver dienen. De meesten zijn redelijk te vreden met hun werkomstandigheden De meesten vinden ook, dat neven functies moeten worden beperkt of zelfs onmogelijk gemaakt, maar daar zou dan wel een minder of meer forse salarisverhoging tegenover moe ten staan. Dit zijn enkele van de belangrijkste uitkomsten van een enquete die de taakgroep universiteit van de lande lijke vereniging vqn artsen in dienst verband (LAD> eind 1974 heeft ge houden. Alle universitaire artsen wa ren daarvoor aangeschreven, maar slechts 954 van hen (ongeveer een derde) stuurden ingevulde enquête formulieren terug. Het is daarom niet zeker, of de antwoorden repre sentatief zijn voor de hele groep. De gezondheidszorg vult bij de universitaire artsen ruim de helft van de dagtaak, vooral bij dege nen met een volledige aanstelling. De artsen met een part-time uni versitaire aanstelling houden zich voor een relatief groot deel van hun tijd bezig met onderwijs en onder zoek. De universitaire arts maakt gemiddeld werkweken van meer dan Degenen die geen volledige uni versitaire dagtaak hebben, meldden de meeste nevenfuncties. Van de specialisten met een volledige dag taak heeft eenderde een of meer ne venfuncties, bijvoorbeeld als vrij gevestigd arts binnen of buiten het academisch ziekenhuis, als consulent, in dienst van de overheid of een par ticuliere instantie, of als keurings- De meeste nevenfunoties kernen voor bij hoogleraren (38 pet) en lectoren (42 pot). Psychiaters heb ben relatief veel nevenfuncties (65 pet), evenals internisten <48 pet), ra diologen (12 pet) en patholoog-ana tomen (19 pet) relatief weinig. Van alle universitaire artsen met een vol ledige dagtaak heeft een kwart één of meer nevenfuncties. De nevenactiviteit die de meeste extra inkomsten oplevert, is het ver richten van poliklinische en klinische handelingen buiten het academisch ziekenhuis (gemiddeld ruim 49.000), maar daarmee houden vooral art sen met een gedeeltelijk universitair dienstverband zich bezig. Van de 201 artsen die naast een volledige dagtaak een nevenfunctie hadden, gaven 173 de daaruit voort- A-loeiende inkomsten op: gemiddeld ruim 39.000.- Van de 149 art sen met een gedeeltelijke universi taire dagtaak en een nevenfunctie deelden 124 mee wat ze daarmee verdienden: gemiddeld 70.750. Van alle artsen met een neven functies noemde 22 procent in ant woord op een vraag over hun totaal- inkomsten daaruit, een bedrag van meer dan 100.000,- per jaar. De meningen zijn ook gepeild over de aanpassing van het ambtelijk sa laris die nodig zou zijn als gehono reerde nevenfunoties zouden worden verboden. Het gevraagde "compen satie-inkomen" hing sterk samen met de huidige neveninkomsten. Als "ge wenst maandsalaris" gaf 10 procent een bedrag op tussen de f2000 en f 3000, eveneens 10 procent voor voor 5.100 tot 6.000, elf procent 10.000 - 15.000 en twee procent 15.000 en meer. Het gemiddelde kwam uit op een maandsalaris van 7.100. Artsen die naast hun functie aan de universiteit ook werken als vrijgevestigde arts binnen academi sche ziekenhuizen, vragen het hoog ste compensatieaalaris. Zij worden gevolgd door collega's die buiten de academische ziekenhuizen een vrij gevestigde praktijk hebben en door de consulenten. De meeste voorstanders van radi cale afschaffing van nevenfucties zijn te vinden onder de hoogleraren en de lectoren. NEW YORK (ANP) De Ame rikaanse radio- en televisiemaat schappij CBS heeft bericht dat se nator Henry Jackson op het punt staat zich terug te trekken uit de race om de democratische presidentsno- mmatie. Jackson, die in de voorverkiezingen in Pennsylvania op dinsdag een for se nederlaag te incasseren kreeg, zou zijn besluit op te geven vandaag be kendmaken in de staat die hij in Washington vertegenwoordigt; Wash ington. LISSABON (AP) Vanmorgen kort voor het aanbreken van de dag is er een krachtige bom ontploft vlak voor een kantoor van de communis tische partij in Lissabon. Daarbij is een dode gevallen, een jongen van 17 jaar. De bom ontplofte in een van de belangrijkste straten.van de Portu gese hoofdstad die op dat ogenblik zo goed als verlaten was. Door de explosie veranderde een kleine auto in een hoop verwrongen staal, wer den verscheidene andere wagens be schadigd en werden ramen tot op 400 meter afstand vernield. Een hotel en een bioscoop die naast het kantoor van de communistische party liggen, raakten zwaar bescha digd. Een politie-agent ter plaatse zei dat de bom kennelijk achter een boom is geplaatst aan de kant van de brede en drukke weg, recht tegen over het communistische kantoor. Er zullen vandaag grote bijeenkom sten in Portugal worden gehouden. Er zijn tanks samengetrokken op een commando-basis in de voorstad Amadora bij Lissabon. Dit zou gis teren, aan de vooravond van de 1ste mei, zijn gebeurd die door de commu nisten om de kuiperijen van de reac tionaire partijen weer eens te bestrij den". Drooc LANDOVER (UPIMoham med Ali (links) is vannacht in Landover V.Swereldkampioen boksen in het zwaargewicht ge bleven door een puntenoverwin- ning op zijn landgenoot Jimmy Young. Het titelgevecht ging over vijftien ronden. Het was een van de minst over tuigende zeges in de loopbaan van Mohammed Ali. De 34-jarige,,we reldkampioen kon in zijn 53e ge vecht bij de profs zelden overtui gen. Op de foto zo'n zeldzaam mo ment. MOSKOU (ANP) De Russen hebben hun uitnodiging aan de di recteur van de BBC (British Broad casting Corp.) voor een bezoek aan Moskou ingetrokken. De woordvoer der van de Britse ambassade in Mos- BOGOTA (AP) Mevrouw Leupin, echtgenote van de ontvoerde hono rair consul van Nederland in Co lumbia. Eric Leupin, heeft deze week een mislukte poging gedaan haar echtgenoot te bevrijden. Me vrouw Leupin werd, samen met de arts en componist van volksmuziek Jorge Villamil, gearresteerd toen zij met een bedrag van 60.000 dol lar op weg was naar een groep guerrillastrijders. De legercomman dant in Cali, een stad in zuidwest Columbia, zei dat Villamil blijkbaar voor het tot stand brengen van con- i^len met de revolutionaire linkse strijdkrachten had gezorgd. Villamil zou volgens de leger-autoriteiten lang geleden contacten hebben gelegd met de guerrilla's toen gewonde of zie ke guerrilla-strijders naar zijn boer derij kwamen om te worden behan deld. Consul Leupin werd 15 maan den geleden ontvoerd. kou, die dit gisteren meedeelde, zei dat dit kennelijk is gebeurd in ver band met 't omstreden vraaggesprek met de verbannen Russische auteur Alexander Solzjenitsyn, dat de BBC heeft uitgezonden. In dit vraagge sprek dat in maart werd uitgezonden, zei Solzjenitsyn onder meer dat de steeds zwakker wordende wil van het westen het hoofd te blijven bieden aan de Sowjets de kans op een „wereldomspannende catastrofe" aanmerkelijk vergroot. Sir Charles Curran, algemeen di recteur van de BBC, zou de volgen de week drie dagen naar Moskou gaan in het kader van het akkoord van Helsinki en de ontspanning. Hij heeft de Russen inmiddels la ten weten het te betreuren dat de „misvatting" van hun kant met betrekking tot de beweegredenen voor de uitzending van het vraag gesprek geleid heeft tot uitstel van het bezoek. Vrijheid van uitzending, aldus Curran, is een essentieel ele ment van de Britse democratie en volledig in overeenstemming met de afspraken van HelsinkL Driessen v. Duyn b.v JÜWÉLIER -ANTIQUAIR In-en verkoop,-taxatie van antieke en oude juweleri, zilveren voorwerpen. Ook aan huis te ontbieden. Breestr. 89, Leiden, tel. 23313 26 PAGINA'S Leidenaar Hans Bredewold verzamelt boeken over de ge schiedenis van de Tweede Wereldoorlog. „Ik denk dat ik er zo n 2500 heb", zegt hij PAGINA 13 Libanon stelt keus van een nieuwe president uit PAGINA 9 Theo Smit, etappewinnaar in Ronde van Spanje PAGINA 11 Driehonderd jaar geleden overleed onze populairste zee held: Michicl de Ruyter PAGINA 16 F» i II I I'n hele dag eindelooss» genieten..', wassenaar kijk maar op pag. vW Engelse Cupfinal op Nederland I Vanmiddag is de Engelse Cupfinal compleet en rechtstreeks te zien in het programma van de Tros op Ne derland I. Aanvang 14.57 uur. enkelp graden lager. tot morgenavond: PARIJS (AFP) Een Turkse gastarbeider die door Frankrijk was uitgewezen, heeft gisteravond een DC-10 van de Turkse lucht vaartmaatschappij gekaapt waar op de Franse politie hem had ge zet. Na circa vijf uur gaf hij zich op de Parijse luchthaven Orly zonder slag of stoot over, zonder dat er bloed was gevloeid. De dadar, de 30-Jarige Zeti Ejder. moest Frankrijk verlaten nadat hij in verband met een vechtpartij tot drie maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Op grond van uit uitwy- zingsbevel werd hij aan boord ge bracht van de DC-10 die om half tien van Orly naar Istanboel vertrok. Kort na het vertrek maakt Ejder, die gewapend was met een dolkmes, zich meester van het vliegtuig dat 253 passagiers aan boord had. Hij be dreigde een stewardess en dwong zo Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 17 mei 1976 de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. de bemanning van koers te verande ren. Daarbjj passeerde de DC-10 ach tereenvolgens een lichtmachtbasis bij Parijs en de luchthaven van Mar seille en Lyon. De landingslichten op deze vliegvelden waren gedoofd, zodat de machine niet kon landen. Tenslot te keerde de DC-10 omstreekt mid dernacht terug naar Orly. De gezag voerder kreeg pas toestemming om te landen, toen hij had laten weten dat de brandstof opraakte. Terwijl het toestel aan de zuidelijke rand v. d. luchthaven omringd werd door talrijke scherpschutters van de Franse politie, voerden functionaris sen van de Turkse ambassade onder handelingen met de kaper. De man die aanvankelijk geheel over zijn toe ren was, werd geleidelijk kalmer. Tenslotte verklaarde hij zich bereid zich over te geven, mits hij niet in Frankrijk zou beroeven terecht te staan. Hij zal op korte termijn naar Turkije worden gestuurd. Het is niet bekend of hij daar zal worden be recht. De passagiers van de DC-10 waren ongeveer 200 Franse vakantiegangers en voor de rest Turken. PARIJS Passagiers van de gekaapte Turkse DC-10 keerden vannacht opgelucht op de Parijse luchthaven Orly terug. ATHENE Alexandres Panagoelis die destijds een mislukte aanslag op het hoofd van het militaire bewind in de jaren 1967-1973, George Papa- doelos, is vanmorgen vroeg bij een verkeersongeluk in Athene om het leven gekomen, op de plaats is waar hij destijds de aanslag op Papado- poelos heeft gepleegd. Zijn auto zou zijn geslipt en over de kop geslagen. Eerdere berichten had de politie ge zegd, dat de auto van Papangoelis va ftohter door een ander was aangere den. Aanvankelijk was Panagoelis voor aanslag op Papadopoelos ter dood veroordeeld. Later kreeg hij gratie. Panagoelis was afgevaardigde van de gematigde centrum-oppsitae in het parlement. ARNHEM (ANP) Twee scholieren serie afgelopen, deelde een woord van 17 en 15 jaar zijn gisteren aan- voerder van de Arnhemse politie gis- gehouden nadat zij de directeur van teravond mee. een Arnhems bedrijf voor 50.000 gul- Begin deze week hebben de twee Jon- exclusieve den hadden afgeperst op bedreiging gens een brief aan de directeur ge schreven met de bedreiging. Dezelfde zijn te zullen doden meubelen het n*e*' zou<ien krijgen. De avond en de avond daarna kwam te- aanhouding gebeurde op een parkeer- lefonisch dezelfde bedreiging. Ook terrein in het centrum van Arnhem, werd telefonisch aangegeven op wei toen de directeur overeenkomstig de ke wijze en in welke coupures het bij INTERIEURVERZORGING instructie van de knapen het geld geld moest kwam overhandigen. De uitvoering dadertjes van de afpersing v aflevering VERDUYN.RIJNSBURG Rapenburg lb. teL (01718) - 21955 Tatort, hebben de knapen de politie de politie veel verteld. Het is ook precies als in de had gehad. rorden overhandigd. De en nogal in de ban van idee sensationele misdaadverhalen, aldus de tv-serie de politie-woordvoerder, die zei dat het geval weetalles van brillen en contactlenzen. Alexandros Panagoelis

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1