Restaurant in top van afgedankte watertoren Bigros niet naar Noordwijk-Binnen Kansen stijgen met de Ledental Diogenes is sterk gegroeid Reddingsbrigade wil taakverlichting Muzikale schoonheid in de Soefie-tempel BOSKOOP De kans stijgt met de dag, dat er in de top van de binnenkort af te danken Boskoopse watertoren een restau rant zal worden gevestigd. Nog dit jaar wil de vereniging „Vrienden van de watertoren" rond zien te komen met de fi nanciële aspecten van de zaak en het vinden van een exploitant. Het is de bedoeling, dat er zo'n vijfendertig stoelen in dit voor deze omgeving unieke „uitgaanscentrum" komen. Vóór er echter kan worden gedacht aan een restaurant, moet eerst de watertoren grondig worden opge knapt. De kosten, die hiermee zijn ge. moeid, bedragen vierhonderdduizend gulden. De vereniging verwacht, dat er een ton gemoeid is met het in richten tot restaurant. Op dit moment zoekt de vereniging naar een kapitaalkrachtige, die wel gc d wil steken in het project. Het in richten van het restaurant komt voor rekening van een exploitant. Overigens zijn hiervoor nog geen serieuze kandidaten komen opdraven. "We hebben wel mensen in ge- chtrn" aldus de heer Nanninga, be stuurslid van de vereniging. Een de putatie van de ''vrienden" gaat eerst met het gemeentebestuur praten of de vereniging de watertoren voor een symbolisch bedrag kan overnemen en of de gemeente garant wil staan voor aan te gane leningen. "Pas als w 1 beid hebben", aldus de heer Na- Ja, "stappen we naar een exploita.i—maatschappij". Met het waterleidingbedrijf "De Rijnstreek", eigenaar van de over enkele maanden af te stoten toren, gaat men ook om tafel zitten. Dit bedrijf heeft tachtigduizend gulden beschikbaar gesteld voor het slopen van de watertoren. En dat geld wil de vereniging nu los zien te peuteren om het te voegen bij het kapitaal voor de opknapbeurt. "We streven ernaar", vertelt de heer Nanninga, „om het project zo snel mogelijk van de grond te krijgen. Als in mei of juni de toren buiten gebruik komt valt ook alle onderhoud weg. Vóór die tijd aanbreekt moeten we proberen ons plan helemaal rond te hebben. En als het even kan zul len we trachten het restaurant nog dit Jaar open te stellen". Technisch gezien is alles zeer goed uitvoerbaar, volgens Nanninga. Hij beweert, dat het voor de hele omge ving een aantrekkelijke ruimte wordt waar het prettig vertoeven is. "Het zal geen abnormaal duur restaurant worden. Want de Boskoper, die lid van onze vereniging wordt moet er ook rustig naar binnen durven stap pen zonder met de ogen te hoeven knipperen als de rekening wordt ge presenteerd. Het wordt een net en gezellig verblijf. Beslist geen kroeg". Bij de realisering van het project zal de buitenkant van de watertoren zoveel mogelijk blijven zoals die nu is. Men wil "het gezicht van Bos koop" niet aantasten. WOENSDAG 28 APRIL 1976 „TOURNEDOS PAAL CROISET" WOUBRUGGE In de week dat Woubrugge het nog zon der de veelkleurige paal op de kruising Kruisweg-Heren weg moet stellen heeft ho tel-café-restaurant Het Oude Raedthuys een nieuwe scho tel aan het menu toegevoegd een toumedos pilier Croiset. Vrij vertaald: een toumedos paal Croiset. De schotel is een creatie van chef-kok en mede-eigenaar A. J. M. Bii- chemhornen en kost f 22,50. De toumedos pilier Croiset bestaat uit: een gegrileerde toumedos en hardgekookt ei op een ondergrond van sla bladen en omgeven door een paar randen puré met boven op natuurlijk een paaltje. Daarbij behoren een schaal tje met vier soorten kruiden boter plus groenten en ge bakken aardappelen. „Erg lekkeris het commentaar van mensen die de schotel hebben geproefd. De schotel zal als „recom- mandé du chef" (aanbevolen door de chefzeker enkele weken op de menulijst van Het Oude Raedthuys blijven staan. „Hoe lang precies zal afhangen van de belangstel ling voor de schotel", aldus Biichernhornen. „We hebben er al aardig wat verkocht, omdat onze ober de klanten vertelt over de paal bij de kruising". Overigens heeft de „echte" paal van Croiset volgens Bii chernhornen de omzet van Het Oude Raedthuys nog niet aanwijsbaar doen stijgen. LEIDEN Met tevredenheid kij ken de Stichting Diogenes en de Ver eniging van Vrienden van Diogenes Leiden terug op het Monumenten jaar 1975. Deze tevredenheid kwam gisteravond tot uitdrukking tijdens de derde algemene ledenvergadering van de Vereniging van Vrienden. De voor* zitter, de heer A.P. van Seters, wees in zijn openingswoord op de verschil lende activiteiten van de Vereniging en op het sterk gestegen aantal le den. Daarbij sprak hij echter zijn teleurstelling uit over het geringe aantal aanwezige leden. De doelstel ling van de stichting is het restau reren van oude panden en ze daar door weer voor bewoning geschikt te maken. Zo hebben in het afgelopen jaar 7 gezinnen hun intrek kunnen nemen in pas gerestaureerde Dioge- nespanden. Momenteel zyn werk zaamheden aan de gang aan het pand Hogewoerd 30. Men hoopt binnenkort met de restauratie van het pand Langebrug 44 en van het voorhuis van Hogewoerd 32 te kunnen begin nen. De Vereniging van Vrienden geeft voorlichting over de werkzaam heden van de stichting en beoogt de belangstelling voor dit werk te ver groten. Na de vergadering, waarin huishoudelijk-interne zaken afgehan- reld werden, hield de hr. P. S. Blauw, chef Monumentenzorg Leiden, een voordracht over de functie van Lei den als woonstad. Van wezenlijk be lang vondhij de aanwezigheid van binnenplaatsjes en achtertuintjes in de Leidse binnenstad. Hij betreurde het dan ook, dat deze in de loop der tijd zeer zeldzaam zijn geworden. Dit maakt naar zijn mening een binnenstad als woonplaats veel min der aantrekkelijk. Ook wees de heer Blaauw op de hoge kosten, die res tauratiewerkzaamheden het zich meebrengen. Restaureren is 2 a 3 maal zo duur als nieuwbouw. Het is voor paticulieren bijna ondoenlijk om zelf de restaur itie van een oud pand te bekostigen. De heer Blaauw prees daarom stich tingen zoals Diogenes, die op non- profit-basis mogelijkheden zoekt en benut om waardevolle oude panden te restaureren. Ter Aar bouwt ook koophuizen TER AAR Het gemeentebestuur van Ter Aar heeft een plan in voor bereiding voor de bouw van honderd twaalf woningwetwoningen, waarvan er 93 zijn gesitueerd in bestemmings plan Aardam-west en negentien in het plan Langeraar. Als daarvoor be langstelling is, willen B en W aan de raad voorstellen een aantal huizen te verkopen. Voor de koop van deze hui zen komen in beginsel degenen in aanmerking, die wonen in na '45 ge bouwde huizen en woningzoekenden die op de lijst staan. Bij voldoende belangstelling zal aan de aspirant kopers eerst een toelichting worden gegeven over het bouwplan, de koop prijs en eventuele premie. MOSKOU EN ALGERIJE In Moskou is dinsdag een overeenkosmt tussen de Sowjet-Unie en Algerije getekend waarbij in Algerije met hulp van de Sowjet-Unie een alu- miniumfabriek zal worden gebouwd, te M'sila, die per jaar een produktie moet bereiken van 140.000 ton. De watertoren, die binnenkort buiten bedrijf wordt gesteld. KATWIJK Een duo-passagier van een bromfietser heeft gisteren bij een botsing met een auto (op de hoek Rijnanond-Sluisweg) een her senschudding en verwondingen aan de kin opgelopen. Het slachtoffer is naar huis overgebracht. KATWIJK Het bestuur van de Katwijkse Reddings Brigade (KRB) wil een deel van de verantwoorde lijkheid voor de twee reddingsposten op liet Katwijkse strand overdragen aan de gemeente. .Het bestuur heeft daarom verzocht, omdat het voor heim steeds moeilijker wordt de op de posten betrekking hebbende werk zaamheden zelf te blijven verrich ten. Dit geldt met name de meer Glazenwasser vernielde ruit per ongeluk" NIEUWKOOP Dat de 24-jarige glazenwasser uit Nieuwkoop vernie lingen had gepleegd aan een jeugd- gebouw vond de Haagse politie al erg genoeg. Dat hij van de gelegenheid gebruik had gemaakt, er met een versterker vandoor te gaan vond de rechter nog erger. De glazenwasser zei, „per ongeluk" een ruit te hebben vernield toen hy daar met zijn voet tegen „tikte". De officier waagde het echter, te veronderstellen dat de Nieuwkoper de ruit gewoon had in getrapt. De glazenwasser had de versterker thuis nog enige tjjd gebruikt, maar later aan de eigenaars teruggebracht. Bovendien had hy een deel van de schade vergoed. De officier hield daarmee rekening en volstond met het eisen van twee weken gevange nisstraf waarvan een week voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De rechter veroordeelde conform de eis. Alkemadenieuw subsidiebeleid ALKEMADE De gemeente Al kemade werkt aan een nieuw subsi diebeleid. Burgemeester en wethou ders verwachten, dat dit in de loop van de volgende maand gereed komt, zodat het in de vergadering van eind juni door de raad kan worden be handeld. Vooral in bibliotheek-krin gen zal men met spanning naar dit beleid uitkijken. KATWIJK AAN ZEE —On der auspiciën van de K. en O., afdeling Katwijk, gaven de bari ton Henry Blackmon, de pianist Koos Bons en de fluitist Gert van der Endt een concert in de Soefi-tempel. Een ruimte die om de sfeer en de akoestiek enig is in de wijde omtrek. Wie hier eenmaal een goed concert hoor de, komt zeker een volgende keer terug en neemt anderen mee. Ook de kunstenaars werden er door geïnspireerd. Blackmon heeft een volde, heel mooi getimbreerde stem, die hij als een knappe vakman ge bruikt. Het kenmerkende van zijn zang is echter de uitdruk king. de overdracht van het muzikale leven. Handels wereld lijke oratoria „Semele" (1743) en „Acis and Galatea" (1720) zijn naar de* geest opera's. Black mon interpreteerde een paar aria's daaruit als zodanig. De toehoorders waren geboeid, ook zonder de inhoud te kennen. Geen nood overigens, want de eigenlijke muziek is toch niet met woorden te beschrijven. Op die manier zong Blackmon ook twee liederen van Handels grote voorganger Purcell. Ik zou niet willen beweren, dat men door niemand beter Sohubert-liederen kan horen zingen. Hoewel bij voorbeeld een lied als "Der At las" indruk maakte, geloof ik las" indruk maakte, geloof ik toch, dat dit genre niet bepaald Blackmons specialiteit is. In negro-sirituals, waarmee hij zijn optreden besloot, is hij echter zonder enige twijfel onovertrof fen. Dit doet geen westerling hem na, zelfs de beste techni cus niet. Het is een kunst van allerfijnste nuanceringen, van gevoelsexpressies, die bij de ver tolker een verwantschap, een betrokkenheid veronderstellen. Het publiek was getroffen, kon er eigenlijk niet genoeg van krij gen. Blackmon beloonde de bij val met een toegift, een merk waardig "arbeidslied". Koos Bons was de hoogstbe- kwame, nauwaanvoelende bege leider aan de waardevolle vleu gel. De beide kunstenaars zijn vrienden en bij elkaar "kind aan huis". Geen wonder, dat ze elkaar verstaan, in de samen werking ook als resultaat van veel samen oefenen. Bons, die in feite veel meer bekend is als organist, toonde zich een pianist van 'betekenis in Beethovens Variaties op een el- gen thema (opus 34). een jong werk met, op persoonlijke manier verwerkte Mozart-invloeden, Bons' vertolking muntte uit door een diepgang, door een zeg gingskracht, die niemand in de tempel onberoerd liet. Ook zijn spiritual-variaties klonken door dacht en persoonlijk beleefd. De fluitist deed in muzikale uitdrukking niet A-oor zijn beide kunstbroeders onder. In een so nate van BaChs tweede zoon Carl Philipp Emanuel, in typisch Franse muziek van Ingelbreoht en Roussel. trof hij door tech nisch vermogen, bovenal echter door stijlvolle, de ziel van het kunstwerk openbarende voor dracht. JOHAN VAN WOLFSWINKEL LEIDEN Tijdens de jaarver gadering van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel KABO) afdeling Leiden, zijn gisteravond een aantal jubilarissen gehul digd. Van links naar rechts de heren N. van der Ploeg (25 jaar lid), H, B. H. Klein (40 jaar), C. Reize- voort (50 jaar), districtsbestuur der J. J. A. Castelein (die de NKV-speldjes uitreikte), D. Sloos (40 jaar) en A. G. Wassink (40 jaar). De heer J. A. Stuifzand (25 jaar lid) kon gisteravond niet aanwezig zijn. Behalve door de heer Castelein, die mede aandacht besteedde aan de echtgenotes van de jubilaris sen. werden zij ook toegesproken door de heer Th. de Wilds, voor zitter van de NKV-afdelihg Lei den. De heren C. J. Klein en M. Over- dijk werden gekozen In het be stuur van de afdeling. gecompliceerde taken als de demon tage van de onderbouw van de noordpost en de opening en sluiting van de twee posten. Het bestuur wil de wat minder ingewikkelde werk zaamheden, het dagelijks onderhoud, zelf blijven doen. Burgemeester en wethouders van Katwijk hebben be grip voor deze wensen omdat het werk van de KRB geheel door vrij willigers wordt gedaan. B en W vinden dan ook dat het verzoek van de brigade dient te wor den ingewilligd. Dit heeft enige ge volgen voor de begroting van de KGB. Er zal 8000 gulden van de KRB-rekening moeten worden over gebracht naar de gemeentelijke be grotingspost ten behoeve van de bri gade. Dit zijn de kosten van de werk zaamheden die het KRB-bestuur wil afstoten. De kosten die voor rekening van de KRB blijven, kunnen worden geput uit het overige geraamde sub sidiebedrag groot 23.500 gulden van de brigade. B en W stellen de raad voor de 8000 gulden over te brengen naar de gemeentelijke begrotings post. De raad praat daarover op 6 met Gouden trouw HAZERSWOUDE Het echtpaar Cornelis de Gelder en Elisabeth de Gelder-Slootweg viert op 6 mei aan staande zijn gouden huwelijksfeest. Die dag recepieert het paar uit de Hazerswoudse Lindelaan 15 in de ontmoetingsruimte van de gerefor meerde kerk in de Dorpssraat tussen 16.30 en 18 uur. De acht kinderen en de kleinkinderen hopen daar uiteraard ook van de party te zyn. SNELLE REIS Het komende weekeind zal een speciale Boeing- 747 van de Pan American World Air ways vanuit New York proberen in m nder dan 40 uur een vlucht om de wereld te maken en zo een nieuw wereldrecord te vestigen. Het toestel zal vrijdag door mevrouw Betty Ford gedoopt worden als "Clipper Liberty Bell". Dankzij speciale voor zieningen zal de Boeing slechts twee tussenlandingen behoeven te maken, in Nieuw Delhi en Tokio. De ma chine gebruikt minder brandstof dan het normale type Boeing-747. NOORDWIJK De veelbesproken Digros-vestiging in de kern van Noordwijk-binnen zal niet doorgaan, althans niet in het formaat dat men zich aanvankelijk had voorgesteld, zo bleek gisteravond tijdens de raadsvergadering. Trekleer" nike uit. Digros heeft weliswaar zijn aanvraag ingetrokken, maar dit sluit De vestiging van een trekker als niet uit dat genoemde onderneming Digros is een zaak van particulier ini- of een andere trekker met nieuwe tiatief, legde burgemeester mr. Bon- plannen komt. Het college is echter attent op de ontwikkelingen. Aan 't verlangen van de raad om een verkeersonderzoek zal in ieder geval worden voldaan, mede met het oog op de plannen voor de uitbreiding van het raad huis. Mej. Koopman (CDA) wilde wel eens precies weten dat de oorzaak was van de intrekking van de aan vraag omdat zij moeilijk kon aan nemen dat Digros gezwicht was voor de 109 bezwaarschriften - van een ge- ykt model die in verband met de vestiging van de "trekker" tegen het komplan waren ingediend. Ook wilde de vragenstelstier geïnformeerd worden wat het college met de Nota Winkelvoorzieningen ging doen. Gaat men nu toch aan de slag om de winkelstand van Noordwijk-Binnen te verbeteren? Nieuwe lokalen schooljaar twee leslokalen bij. Bo vendien zal deze school een andere gymnastiekruimte krijgen. KATWIJK De afdeling meer- Het aantal leerlingen van de betref- voudig gehandicapten van de school fende afdeling zal in 1976/1977 stij- "de Vierbot" bij het Rotterdamsch gen van 27 naar 36. Om dit aantal Zeehospitium te Katwijk aan Zee leerlingen te huisvesten zijn er vijf krijgt er met ingang van het nieuwe lokalen nodig. De afdeling beeft momenteel drie lokalen. De extra twee ruimten kunnen van het Zee hospitium worden gehuurd. Dat kost 2800 gulden tot het eind van 1976 (vijf maanden). Burgemeester en wethouders stellen de raad voor dat bedrag beschikbaar te stellen. De raad beslist daarover tijdens zijn vergadering van donderdag 6 mei (aanvang 19.30 uur). De inrichting van de klassen zal 15.000 gulden kos ten. Het bestuur van het Zeehospitium heeft de gemeente verzocht de re creatieruimte van deze instelling te mogen gebruiken als gymnastieklo kaal voor "de Vierbot". De huidi ge ruirr/te is niet meer voldoende voor het geven van gymnastiek. Het bestuur is bereid deze ruimte be-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4