Glad draaiend Oranje l presenteert Goethals erg hoge rekening 1 1 afrï Rensenbrink„naar hoofdrol gemanoevreerd" ■4 r Olm cQ,ijóbercjen apart Beoordelingsfouten Belgische coach afgestraft Geen felicitatie HANDAG 26 APRIL 1976 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Wat heb ik een grappige middag gehad. Eerst maak ik mijn eerste doelpunt in een interland, en daarna wordt ook mijn directe tegenstander nog uit het veld ge haald. Dat betekent dan toch dal je hem uit de ivedstrijd hebt ge speeld en dat is natuurlijk altijd erg leuk. Het was alleen jammei dat ik daar een gele kaart bij op liep al zat dat er wel een beetje in met die speelwijze. Ik had op dracht gekregen kort op Lambert te spelen, omdat hij zo'n beetje de enige gevaarlijke aanvaller van België is. Dan zit het risico erin dat hij een paar maal onderuit gaat en dat jouiv spel als hard ivordt aangemerkt. Toch heb ik niet 20 erg veel 'harde' overtre dingen gemaakt, vind ik zelf. Zes of zeven. Bij één van de laatsten kreeg ik die gele kaart, maar dat vond ik niet zo erg omdat die voorlopig toch geen consequen ties heeft. Of je moet nog een tweede krijgen, maar daar kijk ik wel voor uit, omdat ik nu weet liet zien en als hij in zo'n vorm is kan er bijna niets misgaan. Vooral niet als hij zo verbazing wekkend veel ruimte krijgt (Ver- heyen moest hem geloof ik dek ken, maar die speelt in de derde divisie en kon hem niet bijbenen) en als dan ook Rensenbrink zijn dag heeft is er tegen dit elftal ge- icoonweg niet te voetballen. Dat bleek ook wel. hoe ik Lambert aan moet pakken. Ik denk trouwens dat hij in Brus sel straks niet eens meedoet. Hij werd hier toch volkomen uit de wedstrijd gespeeld? Dat werden trouwens alle Belgen, die me zwaar tegenvielen. Vooral verde digend waren ze erg zwak en van de uitvallen van die jongens is ook maar erg weinig terechtgeko men. Alleen in het begin ivas het even gevaarlijk, maar toch geloof ik dat we ook als het toen 01 was gewordenvoldoende karak ter hadden gehad om alsnog te rug te komen. Als Cruijff zo'n bui heeft, krijgt hij immers een heel elftal mee? Pure klasse wat hij Leékens in de rol van doelman iia een lob van Willy v. d. Kerk hof. De actie van de Belg werd gehonoreerd met een strafschop., ROTTERDAM Bondscoach Knobel moest het stellen zonder de gelukwensen van zijn tegen stander Goethals, die hem na de verpletterende Nederlandse zege niet kwam feliciteren. Knobel maakte daar echter bepaald geen punt van. „Het is gebruikelijk dat je elkaar direct na afloop de hand drukt", zei hij, „maar ik kan me de deceptie van Goethals voor stellen. Hij is kapot en wil dat al leen verwerken. Ik zal hem dat niet kwalijk nemen". Knobel zal overigens ook op 22 mei in Brussel zijn sterkste formatie inzetten voor de return. „Dat is alleen al van belang om de samenhang in het elftal hech ter te maken", betoogde hij. Kno bel zal dan in de dug out zitten en is niet van plan de tegenstan der van Nederland in de halve fi nales (Tsjechoslowakije of de Sovjet-Unie) die dezelfde dag in actie komt, aan het werk te zien. „De gewoonte is dat een bonds coach bij zijn ploeg is. Daarvan zal ik niet afwijken". ROTTERDAM Raymond Goethals had des du ivels kunnen zijn. De scheidende Belgische bondscoach had in de week voorafgaande aan de gedenkwaardige interland met twee tongen gesproken. Enerzijds had hij zich in de door hem zo begeerde positie van kansloze gepraat, ander zijds was er midweeks die opmerkelijke omme keer in zijn voorspellingen. Had Goethals ge meld minstens op een gelijkspel tegen Nederland te rekenen en misschien wel op een kleine overwinning- Voor hem persoonlijk stond in ieder geval als een paal boven water dat België de eindronden van het Europees kampioenschap voor landenteams zou halen. Door Paul de Tombe Nadat hem ln Rotterdam de vette rekening met vijf nullen voor die grootspraak ln beperkte kring was gepresenteerd, had Goethals des dui vels kunnen zijn. Hij was het niet. Liever dan kleur te bekennen of uit voerig in te gaan op zyn eigen be oordelingsfouten (het opstellen van Piot, het aanwijzen van Van Binst als centraal verdediger, de bijna voor onmogelijk gehouden onderschatting van het fenomeen Cruijff voor wie hij geen vaste man wilde opofferen), switchte hij weer naar de basis- verteltrant. Zei hij: „Ik was vooraf al zeker van verlies. Dat we twee keer eerder OO hebben gespeeld was een mirakel tegen een ploeg die eigenlijk wereldkampioen had moeten zijn. Nu was ik vooraf al zeker dat het zo'n 3O zou worden. Dat zou normaal zijn geweest". doordrongen zijn geweest van het ge vaar dat een vrijgelaten Rensenbrink kon betekenen (Cruijff: „In één tegen één situaties is hij een mees ter"), op zo'n voorbeeldige samen werking had hij onmogelijk kunnen rekenen. Daarbij had Goethals de zwervende rol, die Cruijff vervulde, wel ingecalculeerd, maar had hij hem op zijn tochten over het veld willen laten „overnemen" door verschillende verdedigers of middenvelders. Dat was misrekening nummer één omdat Cruijff juist in de ruimte tussen de mensen die hem moesten „opvangen" de tijd kreeg om zijn schoonheids acties voor te bereiden. Typerend moment uit Nederland-België de uitblinkende Cruijff snelt op de doellijn langs Van Binst, die uitgeteld blijft zitten. 54.000 kijkers werd bewezen dat het verdediging binnen, de twijfel Belgische minderwaardigheidsgevoel ten opzichte van het Nederlandse voetbal bepaald niet misplaatst kan heten. Een Nederlands elftal dat zo „snel" en doortastend optreedt als gistermiddag is eenvoudig niet te be naderen door de wel aardige, maar stuk voor stuif mindere voetballers uit het land waar voetbalspitsen zeldzame fenomenen zijn. Brugge en Anderlecht mogen dan op het toneel van het Europese bekervoetbal inter nationale erkenning afdwingen (met alle daarmee gepaard gaande ver moeidheid van dien), een Nederlands elftal met een zo gemotiveerde Cruyff, een zo vrijuit spelende Ren senbrink (die zijn schrikbeeld Van Binst niet hoefde te bestrijden maar net een hoogst nerveuze Gerets nooht gaan dollen) is gewoon erg noeilijk af te stoppen. Daar gaat er weer een, Martens. Rensenbrink kops Oranje's vijfde in. Rensenbrink en Cruijff. Zij waren iet die in omgekeerde volgorde de oochelshow tegen België bepaalden. Cruijff als de voetbalmachine, die op :ijn 29ste verjaardag alleen maar hoefde te worden „aangezet" om met nagistrale passes rond te strooien, Rensenbrink als de vleugelspits die driemaal de kroon op het meester werk kon zetten. Waar het in vroe gere duels nogal eens mis placht te gaan met de samenwerking tussen die twee, doordat Cruijff vaak naar de vleueglplek van zijn collega uit week, daar klopte het gisteren als hem aan zou pakken met de inge bouwde zekerheid voor schut te wor den gezet. Niemand van de Belgen durfde dat tenslotte nog aan, waar door Cruijff een ongekende vrijheid van handelen kreeg, die tenslotte de totale desorganisatie van de Belgi sche defensie in de hand werkte. Juist daar, aan de basis ging het trouwens al erg snel mis, omdat Goethals de verkeerde mensen op de verkeerde plekken had geposteerd. Hij bleef bijvoorbeeld zweren bij Piot, hoewel die doelman toch zo'n drie maanden niet in actie was geweest. Piot mocht dan ijzersterk beginnen, met flitsende reacties op knalhard verzonden ballen van de mede uit blinkende Neeskens en Willy v. d. Kerkhof, allengs werd toch duidelij ker dat hij niet in normale doen kon komen. Zelf hield hfj het er op dat hij de nederlaag in dat geval had kunnen beperken tot 30. „De eer ste en de vijfde had ik kunnen heb ben". In de defensie „stond" nog een grote oorzaak van de steeds massaler Belgische onrust: Gilbert van Binst. Als vleugelverdediger behoort hij, volgens Rensenbrink, tot de besten van Europa, als ausputzer bleek hij Goethals' misrekening nummer drie. Bij „diep" gespeelde ballen viel hij door de mand als laatste zelden tevoren. Goethals mocht danen toen Oranje (lees: vooral Cruijff) dat eenmaal scherp doorkreeg kon aan zijn pijnlijke ontmaskering wor den gewerkt. Dat gebeurde vooral na de pauze, na een deel waarin veel crosspasses door de wind nog niet op de bedoelde plekken waren ge arriveerd. Niet vreemd Het was dan ook helemaal niet zo vreemd dat Oranje in de eerste vijf enveertig minuten tweemaal uit „stil staande" situaties scoorde. De eer ste treffer van Rijsbergen, keihard uitpakkend tegen Lambert, wat hem de gele kaart kostte, verdiende daar bij aparte vermelding. De beheersing die de Leidenaar in zijn schuiver legde, zal hij ook zelf voor onmoge lijk hebben gehouden. Zijn 10 op leep aangeven van Cruijff rond de twintigste minuut was in zoverre erg belangrijk, dat Nederland direct het moment van acht minuten eerder uit de gedachten bande. Dat ogenblik, dat alles zoveel anders had kunnen maken, als Roger van Gooi toen niet op de paal had geschoten. Het voor delige effect van die verrassende tegenstoot, zowat de e 'ge die de Belgen konden plaatsen, was dat de defensie alert bleef en dat Oranje onmiddellijk uithaalde met grote ge prikkeldheid. Het leidde behalve tot de goal van Rijsbergen ook nog tot dat doelpunt van Rensenbrink, die de hangende bal na een hoekschop van Cruijff bij Piot binnenkopte. Tweenul betekende al de vroege genadeklap voor de Belgen, die bo vendien nog werden geconfronteerd met gele kaarten voor Verheyen, een man uit de derde divisie en later voor Van der Eist. Die speler was in de tweede helft Cools komen ver vangen terwijl de volkomen geïntimi deerde Lambert nog gewisseld werd voor Teugels, op het moment dat de Belgische voetballers de spitsen niets meer te bieden hadden. Defensie en middenveld waren toen al lang „uitgespeeld" en murw ge beukt door de by vlagen hevig woe dende Nederlandse aanvalsstorm, die in stand gehouden werd door voet ballers die Oranje hadden gekozen als het team waarin getoond kon worden wat hun werkelijke waarde was. Slechts een paar slaagden daar niet in. Rep bijvoorbeeld kwam nau welijks uit de verf, al was hij na de pauze wel de man die Rensenbrink naar 3—0 wees (58ste minuut) en stond hij met een schitterende pass ook aan de basis van 40, die tot stand kwam na een lepe lob van Van de Kerkhof, de vertwijfelde handsbal van Leekens en de straf schop van Neeskens (79ste minuut). Nu eens niet spijkerhard, maar nog hard genoeg om Piot te kloppen. Van de Kerkhof mocht zich veroor loven een aantal foutieve passes af te leveren en kon desondanks gepre zen worden om het uitschakelen van de gevaarlijk geachte Cools, Van Kraay kon zich als laatste man zon der consequenties „inhouden", Schrij vers bleek nagenoeg overbodig. De overigen konden zich op ongekende wijze uitleven, naar de gave 50 van Rensenbrink (kopbal.na zo'n vreemd terugdwarrelende Cruijff-voorzet) toe. Neeskens haalde het einde van de party niet. wilde met een op nieuw geraakte oude enkelblessure nog wel doorspelen, maar moest zich toch laten vervangen door Peters. Hij werd bij zyn afreis beloond met een donderende ovatie. Een zelfde ouderwetse huldiging viel het com plete Oranje na afloop ten deel, toen na tien jaar weer eens van België was gewonnen. Voor wie het verschil van gisteren zag, een veel te lange tyd Door Rob Vente Rotterdam Een stralende George Knobel zei het na de ondubbelzinni ge triomf op de Belgen: "Toen ik me vanochtend in Zeist stond te scheren, dacht ik: "Met Ajax heb ik eens de "dag van mijn leven" meegemaakt. Dat was toen we met 6-0 van AC Milan wonnen en daardoor de Super Cup pakten. Tijdens het scheren spookte toen door mijn hoofd: "Zoiets moois maak Je echter maar een keer in je leven mee". "Maar nu is toch het wonder geschied dat ik voor de tweede keer in mijn loopbaan de "dag van mijn leven" heb. Grandioos deze overwin ning. Ongelooflijk die uitslag. En dat terwijl ik van tevoren met een 2-0 zege al blij zou zijn geweest". De glunderende Knobel somde vijf redenen op waardoor het kwam dat de „witte duivels" in de Kuip werden vermorzeld. „Ik wil me natuurlijk niet met Goethals zijn zaken bemoeien, maar ik vond het ten eerste niet erg slim van hem dat hij een doelman had opgesteld, die zo'n drie maanden op non-actief had gestaan. Zoiets kun Je gewoon niet maken". "Ten tweede was het een weinig verstandige zet van Goethals om Van Binst als "laatste man" te laten spelen. Dat was niet juist gezien. Een Van Binst heeft namelijk te weinig ervaring op die plaats. Bij Anderlecht speelt hij immers pas kort Ausputzer". "Het derde punt waardoor het voor de Belgen zo slecht afliep: ze hadden de pech dat Cools, die bij Club Brugge de grote gangmaker op het middenveld is, al vrij snel geblesseerd raakte en er, voordat hij in de rust definitief afhaakte, volledig dizzy bijliep". "Verder ben ik van mening dat het bij België van invloed is geweest dat Club Brugge de laatste tijd een zeer zwaar programma heeft moeten afwerken en komende woensdag in de finale van de UEFA Cup staat. De spelers van Club Brugge in dit Belgische elftal konden daardoor niet optimaal in vorm zijn". "En de vijfde reden, ja,' die lijkt me logisch: wij. Doordat het Nederlands elftal na een aarzelend begin erg goed ging voetballen. Daardoor was er op het laatst voor de Belgen geen houden meer aan". Met een gerust hart ja, wat wil je? trekt George Knobel nu op zaterdag 22 mei het Brussels© Heizel-stadion binnen voor de return. De technisch directeur: "Maar al staan we met 5-0 voor, ik wil ook dan in onze sterkste formatie spelen. Dus geen geëxperi- menteer die dag. Ik kijk wel uit. We moeten het zekere voor het onzeere nemen en in voetbal is immers alles mogelijk". Voor de 5-0 ontvingen de oranje spelers gisteren de normale overwin ningspremie 1500 Gulden dus. George Knobel:K"Als we ons voor het eindtoernooi kwalificeren, krij gen ze echter een extra premie van 2200 gulden. Dus als er twee keer wordt gewonnen, strijken de spelers de man 5200,- op". Johan Neeskens, met Cruijff en Rensenbrink behorend tot de „grote drie van Oranje", sprak na de tweekamp vol respect over George Knobel. De Spaanse Neder lander: „Na vandaag weet ik heel zeker dat hij een erg goede trainer is. Van dit Belgische elftal wist ik bijvoorbeeld weinig af. Ik kende zelfs niemand van de Brugse kern. Maar Knobel heeft ons in Zeist precies verteld hoe de Belgen individueel waren en wat hun taktiek zou zijn. Het klopte allemaal als een bus. En het was ook Juist dat hij ons op het hart drukte: „Constant jagen, dan kunnen die lui achter niet in hun spel komen". Nederland ging vanaf het eerste fluitsignaal van de Zwitser Dubach, zoals verwacht, in de aanval en zorgde er inderdaad al jagend voor, dat de witte duivels amper goed konden uitverdedigen. Niettemin kregen de Belgen na nauwelijks tien minuten een riante mogelijkheid om de score open te trekken. Van Gooi trof evenwel de paal. Johan Cruijff: „Het klinkt misschien gek, maar die Belgische kans was ergens nog goed voor ons ook. Daardoor raakten we gewaarschuwd. Beseften ze achter bij ons dat ze de concentratie geen moment zouden kunnen laten verslappen". In het verdere verloop van de strijd gaf de Nederlandse defensie waarin de bikkelharde Rijsbergen spits Lambert „kapot" speelde, geen enkele kans meer weg. Ook op het middenveld waren de Belgen kansloos, mede doordat Cools al rap op halve kracht (na een botsing met Willy van de Kerkhof) v verder moest. Knobel: „Juist in verband met die Cools had ik Van de Kerkhof in plaats van Peters gekozen. Willy is immers verdedi gend beter dan Jantje". Johan Neeskens was de grote man op het middenveld. „Nees": „Ik mocht nu gelukkig weer aanvallende middenvelder zijn. Bij Barcelona mocht dat niet. Moest ik van Weisweiler de verdedigende midden velder zijn. Maar die rol ligt me niet zo. Ik moet diep gaan, hè. Jagen op de bal, bikkelen". In de Nederlandse aanval was Johnny Rep de enige die teleurstel de. De rechterspits van Valencia: „Ik wil geen excuses zoeken, maar ik kreeg natuurlijk wel veel minder ballen dan bijvoorbeeld Rensen brink". Inderdaad de meeste Nederlandse aanvallen liepen over de crack van Anderlecht, die na de rust een grootse vorm bereikte. Rensenbrink: „Laat ik allereerst zeggen dat ik blij Als Van Binst gemotiveerd is, is hij beslist een van de beste backs van Europa". „En hoe het verder kwam dat het met mij zo lekker liep? Ach, ik werd dus vaak aangespeeld. Ze manoeu vreerden me als het ware in een hoofdrol. Johan Cruijff deed dat bijvoorbeeld door ruimte voor me te maken. En wat ook van invloed was op mijn spel: Willem was er niet bij. Van Van Hanegem kreeg ik vroeger in het Nederlands elftal zelden of nooit een bal snel aangespeeld". „Misschien kun je het resumerend het beste als volgt stellen: vroeger maakte ik mij altijd ondergeschikt aan het elftal, speelde ik helemaal in dienst van de ploeg en nu maakten sommige spelers zich ondergeschikt aan mij".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9