DAGBLAD Portugal van links naar politieke centrum Maarschalk Gretsjko in Moskou overleden Mario Soares heeft geen meerderheid Meer auto's uit hart Amsterdam vandaag LEIDSCH DAGBLAD Slijters tegen plannen Heineken Die 5-0 was niet teveel MAANDAG 26 APRIL 1976 OPGERICHT MAART I860 34919 !0 PAGINA'S gezegd dat de Belgen toch nog een kwartiertje meespeelden voor zij vergingen. „Robbie Rensenbrink sloopt België tot grote puinhoop. Dat de Belgen er niet in zijn geslaagd de be oogde stand van 0-0 op het bord te houden, moet als een straf van de voetbalgoden wor den bestempeld. Met vernede rende cijfers heeft België het meesterschap van de steeds offensieve Oranjezonen moeten aanvaarden. Voor iedereen is het duidelijk, dat Goethals zijn toverstok heeft ingeslikt. Guy Thijs neem de boel maar over". „Het Volk" noemt Johan Cruijff „de Spaanse joker van het Nederlandse elftal. Het is lang geleden dat de witte dui vels nog derwijze voor schut werden gezet. Het dateert mis schien wel van 1970 toen Rus land België in Mexico een beet je ontluisterde. Maar dat Rus land was dan nog maar klein grut vergeleken bij het Neder landse elftal van Knobel, Cruijff, Neeskens en Rensen- Voor „Het Nieuwsblad" is het Euronese lied uit. „Cruiiff soeelt als een voetbalkoning. Hij dirigeerde en schitterde zo als in zijn glorietijd. Rensen brink bewees in eigen land. dat hij in België niet toevallig de verdienstelijke clubsneler is, die wedijvert met de tooschutters". Diverse kampioenen in de buurt. PAGINA'S 9-16 De Belgische dagbladen van vandaag zijn eenstemmig in hun oordeel: de Nederlandse overwinning van 50 op de Belgen is niet te groot uitge vallen. De score had zelfs gro ter kunnen zijn. De beste kri tieken zijn voor de „Spanjaar den" Cruijff en Neeskens en voor de „Belg" Rensenbrink, die het Belgische elftal bela chelijk maakten. De „Gazet van Antwerpen" schrijft onder de kop „Ontem baar Oranje speelde met witte duivels": „Nederland zegevier de niet alleen met 50, het elftal deed te zelfder tijd een overval op de recette van de match, die op 22 mei in het Heizelstadion zal worden ge speeld. Na drie wedstrijden waarin Nederland geen doel punten maakte kreeg België de rekening gepresenteerd. Dat ging gepaard met een grootse show. Van alle kanten werden de witte duivels in de draai kolk gegrepen. Een gekke wind deed niet alleen de bal als een tol rondhollen, ook de arme Belgen verzonken alsmaar die per en dieper in de kolk. Een machteloze Goethals verdronk In „Het laatste Honderd procent SINGAPORE - HONKONG (DPA/AFP) De opkomst gis teren voor de verkiezingen voor de nationale vergadering van Noord- en Zuid-Vietmam was vóór de sluiting van de stem bussen al 100 procent, zo is van ochtend meegedeeld door radio- Saigon en de Noordvietnamese pers. die spraken van „een volksfeest". Voor 90 procent van de 492 zetels was maar één kan didaat gesteld. Resultaten van de verkiezingen zijn nog niet be kend geworden. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs r^i Ik word abonnee per 11 mei 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. P) Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDAM (ANP) Beperking van het autoverkeer in Amsterdams Centrum. Veel minder parkeerplaatsen. Intensiever openbaar vervoer in de binnenstad. Beter klimaat voor wonen, winke len. toerisme en zaken. Dit streven vindt men in een van daag door de hoofdstedelijke dienst publieke werken gepubliceerd ont werp-verkeerscirculatieplan Onder meer zouden de Utrechtse- straat en de Reguliersbreestraat hun functie als toegangsweg tot de bin nenstad verliezen. De Utrechtsestraat moet dan worden ingericht als de Leidsestraat (alleen trams en voet gangers), de Reguliersbreestraat wordt uitsluitend voetgangersgebied. Het auto- en tramverkeer in deze k BOLLENSTREEK - Hoe mooi en toch toe koud het was. De tienduizenden pensen, die Hollands glorie", het bloemen corso van de Bollen- itreek, zaterdag be donderden, hebben e wenkbrauwen mis schien even gefronst \oen zij de meisjes op ffc praalwagens met Elastic zakken om de Iraai gevormde benen tagen zitten. Jaivel, het zonnetje scheen, maar de schrale wind zorgde voor een ijselijke kou Veel bewolking Veel bewolking en slechts hier en daar een bul. Tot matig of krachtig toenemende wind uit noordelijke rich tingen. Minima van 6 graden aan zee tot (licht hij het vriespunt in het bin nenland. Maxima morgen omstreeks 10 graden. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 APRIL Zon op: 5.18 uur. onder: 19.58 uur; maan op: 4.23 uur. onder: 18.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.17 uur en 14.34 uur; laagwater te 10.18 uur en 22.41 uur. Plan Publieke Werken straat verhuist naar de (binnen-) Amstel, waardoor volgens het plan ook het Muntplein een voor de tram en voetganger gunstiger vormgeving kan krijgen. De capaciteit van het openbaar vervoer zal aanzienlijk moeten wor den verbeterd. Dit plan gaat een half miljard kosten. MOSKOU (AP) De Russische minister van Defensie maarschalk Andrej Gretsjko is gisteravond op 72-jarige leeftijd in Moskou over leden, zo is vanochtend uit Russi sche bronnen vernomen. Zij zeiden dat Gretsjko, die lid was van het 16 leden tellende Po litburo van de communistische par tij, aan een hartaanval is gestor- Van officiële zijde is zijn dood la ter bevestigd. Gretsjko, veteraan uit de Twee de Wereldoorlog, was sinds 1967 mi nister van Defensie onder wiens lei ding een van de grootste militaire systemen in vredestijd is opge bouwd. Het bericht van zijn dood kwam vier dagen na het overlijden van generaal Sergej Sjtemenko, be velhebber van de Warschaupact- troepen, die in Moskou aan kanker overleed. Gretsjko werd door westerse waarnemers wat betreft de inter nationale ontspanning altijd be schouwd als een scepticus. Hij heeft zich in het openbaar echter herhaaldelijk geschaard achter de pro-ontspanningslijn van partijlei der Leonid Brezjnew. Ondanks het feit dat hij de strijdkrachten uitrustte voor het atoomtijdperk was Gretsjko geen voorstander van kernwapens. In '71 zei hij dat het besluit kernwapens te gebruiken alleen zou kun nen worden genomen „door een idioot of een man die buiten zijn Het is nog niet bekend wie de maarschalk als minister van Defen sie op zal volgen. Gretsjko heeft zich voor het laatst in het open baar vertoond tijdens de viering van de 106de geboortedag van Le nin op 22 april. Niets wees er toen op dat hij ziek zou zijn. Gretsjko had een bijzonder in vloedrijke positie in de Sowjet-hiër- archie omdat hij ook volwaardig lid was van het Politburo van de par tij. Hij werd bij zijn benoeming in *973 de eerste militair in het Polit buro sinds maarschalk Geor- gy Zhoekow, die in 1957 korte tijd lid was. Gretsjko was de grote organisator van de invasie van 1968 in Tsje- choslowakije en in 1969 raak ten zijn troepen in het grensgebied van Mantsjoerije verwikkeld in in cidenten met Chinese troepen. Hoewel werd aangenomen dat Gretsjko nooit gTote politieke ambi tie? had wist hij op meester- l'Jke wijze toewijzingen van zijn meerderen los te krijgen. Hij werd minister na de dood van maar schalk Rodion Malinowski, Maarschalk Gretsjko ADVERTENTIE Kleurvergroting KADO Bij elke kleurenfilm die u met deze bon by ons laat ontwikkelen en af drukken, krygt u een kleurvergroting GRATIS FOTO L1TSDHOUT Haarlemmerstraat 102, Leiden Minister van defensie sinds 196 i AMSTERDAM (ANP) Drie in- koopcombinaties van slijters-wijn handelaren achten een overneming van Bols door Heineken niet in het belang van de zelfstandige handel in wijnen en gedistilleerd. De drie Inkoopcombinaties zijn Deleave BV in Delft, N.C.K. in Ha- zerswoude en het Wijnkopersgilde in Heerde. De belangen van de afnemers en uiteindelijk consumenten zijn ge diend met een evenwichtige markt- verdeling en gezonde concurrentie verhoudingen, aldus de drie combina ties in een gezamenlijke bekendma king. By een overneming van Bols door Heineken zou een grote concen tratie ontstaan van de produktie van gedistilleerd, zo menen zij. De drie combinaties vertegenwoordigen meer dan 1.100 zelfstandige slijterijen, goed vooi een marktaandeel van 30 pet. in de totale afzet van gedistilleerd. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN LISSABON (AP) De eerste Portugese parlementsver kiezingen in 5 I jaar hebben een verschuiving van links naar het politieke centrum opgeleverd. Tijdens het tellen van de uitgebrachte stemmen bleek van nacht en vanochtend dat sinds de omwenteling, waarbij het oude rechtse regime omver werd geworpen, een niet onbe langrijk aantal Portugezen hun radicale linkse standpunt hebben laten varen en voor het midden hebben gekozen. Nadat 90 procent van de stemmen was geteld was de stand als volgt: Aantal stemgerechtigden: 5.783.829; uitgebrachte stemmen: 4.818.813; Socialistische Party 1.691.836 35.11 procent; Volksdemocraten 1.153.861 23.94 procent; Sociaal Demokratisch Centrum 758.711 15.74 procent; Communistische Partij 707.220 14.68 procent. De overige stemmen gingen naar tien verschillende splinterpartijen. Gezien de verdeeldheid die tussen linkse en rechtse partijen bestaat over een aantal potentieel explosieve punten zei president Francisco da Costa Gomes: „We moeten heel voor zichtig zijn en ervoor zorgen dat de situatie niet verslechtert. Rondvlie gende politieke vonken kunnen nog steeds aanleiding vormen voor een burgeroorlog". Stabiliteit Om nationale stabiliteit te verkrij gen willen de Volksdemokraten en het Sociaal-Demokratisch Centrum een coalitie op brede basis vormen met de socialisten van Mario Soares. Soares heeft dit aanbod verworpen. Genoeg stemmen om een slechts uit socialisten bestaande regering te kunnen vormen heeft Soares echter niet gekregen. Volgens de socialistenleider is een volksfront met de communisten in het geheel niet aan de orde. „De Communistische Partij heeft zich nog steeds niet van zyn anti-democrati sche gewoonten ontdaan", aldus Soa res. Hy voegde eraan toe dat de so cialisten niet van plan zijn om met rechts te gaan regeren. Hij rekende zowel de Volksdemokraten als het So ciaal Demokratisch Centrum tot het rechtse kamp. Ondanks zyn weige ring in zee te gaan met centrum rechts zijn invloedrijke socialisten van mening dat een dergelijke coali tie onvermijdelijk is. Geen steun Communistenleider Alvaro Cunhal verklaarde in de vroege morgen dat zijn partij „passieve steun" aan de Socialistische Partij zal geven indien die alleen zou gaan regeren. Cunhal zei tevreden te zijn met de verkie zingsuitslagen, maar voegde eraan toe dat rechtse gewelddadigheid in veel delen van het land zijn party stem men had gekost. De gematigde partijen hebben hun stemmenwinst voornamelijk te dan ken aan het stemgedrag op het plat teland, soms in streken waar socialis ten tot dusver sterk waren. Sir Carol Reed (7 0) overleden Belgische bladen Het Nederlands elftal neemt triomfantelijk afscheid van het dankbaar publiek in de g kuip. Voorop hoofdrolspelers als Rensenbrink, Cruyff en 3 Rijsbergen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1