Hervorming in Spanje versneld Drie-sterren -gevangenis ui BIER IN l'UNESIE rER DOOD VEROORDEELD VW opent in YS montagefabriek Weer demonstratie van studenten in Franse hoofdstad zaterdag 24 april, vara Hilversum l van 7tot 24.00 uur betten sneller door parlement „Smeergeld gelijk aan afpersing Indonesië waarschuwt Ontdek de geheel verzorgde busreis y Want als de VARA IIAAA je nog geen tientje waard is- UUUftl waar blijven we dan? ITERDAG 24 APRIL 1976 MADRID (Reuter) Het Spaanse parlement, de Cortes, heeft gisteren nieuwe pro- (dures aangekondigd, die de politieke hervormingen moeten versnellen. De nieuwe jerkwijze van de Cortes zal de tijd die een belangrijke wet nodig heeft om het door echts gedomineerde parlement te passeren, met de helft bekorten. Hervormingsvoorstellen van de regering dreigen door kib- irijen in het parlement vast te Een van de wetsontwerpen op goedkeuring wachten, is die het 37 jaar oude verbod politieke partijen wordt opgehe- nieuwe procedures stellen een a van 25 dagen voor de behan- van dringende wetsvoorstel- .n de regering. Op het ogen- daar gemiddeld twee maan- jn voor nodig. Volgens politieke waarnemers heeft jning Juan Carlos bijgedragen tot I :otstandkoming van de nieuwe latregel. L .emier Carlos Arias Navarro is Bieren met zijn kabinet bij eenge est om zijn toespraak tot de natie n komende week te bespreken, zo :lden welingelichte zegslieden. Men rwacht dat de premier in die toe- raak de datum van een volksraad- üging over constitutionele hervor- ngen, waaronder de vorming van üNTS (Reuter/AFP) Het hof staatsveiligheid in Tunis heeft teravond de Libiër Mohammed AU avel ter dood veroordeeld. H\j was* de drie Libiërs die werden ?huldigd van samenzwering tot het of vermoorden van de Tu- jsische premier, Hedi Nouira, en de klister van buitenlandse zaken, ibib Chatti. De twee andere Libiërs, Mohamed idelkader Nasi- en Bechir Ahmed Jhamed Khalifa, werden beiden roordeeld tot twee jaar gevange- -ttraf. De drie Libiërs, die ervan beschul- gd werden dat zij behoorden tot een 'o.sch commando, wei-den begin wart gearresteerd. Het proces, dat ja de televisie werd uitgezonden, be- pn maandag. De bekendmaking Lr. de arrestaties werd gevolgd door fe uitwijzing uit Tunesië van negen p.sche diplomaten. >,vel werd veroordeeld wegens ing tot wijziging van de regerings pm door het vermoorden van de nier. De twee andere Libiërs wer- n alleen schuldig bevonden aan het ?t rapporteren van het komplot n de politie. Tijdens het proces werd de rechit- Ink meegedeeld dat de Libische lei- Moeammar Gaddafi eens in een oraak had gepleit voor het ten 1 brengen van het "zieltogende be nd" in Tunesië. Navel had gezegd dat het beweer— komplot tegen de premier slechts eo denkbeeldige samenzwering was. k twee anderen verklaarden dat zij Bar Tunesië waren gekomen zon iet het doel van htm bezoek te ken- }en. Zij getuigden dat Navel hen pas f Tunis had deegedeeld dat zij pre fer Nouira moesten ontvoeren of een uit twee kamers bestaand parle ment, zal bekendmaken. De Britse ex-premier Edward Heath zei don derdag van Spaanse functionarissen te hebben gehoord dat het referen dum dit najaar wordt gehouden en algemene verkiezingen voor de Twee de Kamer de komende lente zullen plaatsvinden. De minister van voorlichting, Adol- fo Martin-Gamero, heeft na de ver gadering van het kabinet op een pers conferentie bekendgemaakt dat pre mier Arias woensdag zijn toespraak via radio en televisie tot de bevol king zal houden. Intussen zün de laatste dagen in de omgeving van de Noordspaanse industriestad Bilbao tien mensen ge arresteerd op beschuldiging van sa menwerking met de Spaanse commu nistische partij. De gearresteerden zijn voornamelijk studenten en vak bondsvertegenwoordigers, zo is uit welingelichte bron te Bilbao verno- Ook In Eibar, een industriestad tussen Bilbao en San Sebastian, is een aantal mensen gearresteerd. Het is niet bekend hoeveel. In Madrid zijn twee leden van de Basfcische afscheidingsbeweging ETA veroordeeld wegens het lidmaatschap van een verboden organisatie en het onwettig bezit van wapens en spring stoffen. Antonio Insausti kreeg 12 Jaar ge vangenisstraf, terwijl Isabelle Gon zales tot zes jaar werd veroordeeld. Volgens de openbare aanklager maak ten zij deel uit van de ETA in San Sebastian. Na een opleiding zouden zij naar Bilbao zün gestuurd voor 'terroristische acties'. De Zweedse cineast Ingmar Bergman verlaat hier met zijn vrouw het George V hotel in Pa rijs. Bergman en zijn echtgenote verlieten op 20 april Zweden, na dat Bergman een verklaring aan een krant had verstrekt, waarin hij stelde niet meer in Zweden te willen leven na een ingesteld on derzoek naar zijn inkomstenbe lasting. Volgens welingelichte bronnen vertrekt Bergman morgen naar de Verenigde Staten, om zich daar voorlopig te vestigen. Premier Olof Palme van Zwe den heeft gisteren verklaard het diep te betreuren, dat de cineast zijn land heeft verlaten. BONN (SP) Een van de be langrijkste ondernemingsbeslissin gen van de laatste tien Jaar. Zo omschrijft de voorzitter van de raad van commissarissen van Volkswagen, Birnbaum. het gis teren genomen besluit een VW- montagefabriek in de Verenigde Staten op te zetten. Dit lang om streden plan, dat een verbetering van de sterk verzwakte concurren tiepositie van VW op de Amerikaanse markt beoogt, was lange tijd om streden. Pas toen vaststond dat de ze ingrijpende maatregel niet ten koste zou gaan van de werkgelegen heid in het moederland, konden ook de commissarissen die perso neel, vakbond en deelstaat Neder - Saksen vertegenwoordigen, toestem men. Het aandeel van VW op de markt voor kleinere wagens in de VS was de afgelopen vijf Jaren met meer dan 50 procent teruggelopen. In '70 bereikte de Walsburger on derneming nog een afzet van 571.000 auto's, maar na gesta dige teruggang was het exportcij fer in 1975 nog maar 268.000. En ook het eerste kwartaal van dit jaar geeft weinig opbeurende cij fers te zien. VW heeft het zeer mogelijk tegen de goedkopere kleine wagens uit Amerika zelf en uit Ja pan. De sterk gedaalde afzetmogelijk heden waren rechtstreeks gevolg van de krachtige positie van de Duitse mark en de waardevermin dering van de dollar. Door thans de concurrentiestrijd ter plaatse te gaan uitvechten hoopt VW op aan zienlijke verbeteringen in de afzet. De montagefabriek, die voor voorlo pig rond 400 miljoen dollar in een bestaand complex in de omgeving van Pittsburg-Detroit zal worden ondergebracht, zal alleen VW's van het type Golf assembleren. De on derdelen worden uit de Bondsrepu bliek aangevoerd. De raad van com missarissen verwacht dat daardoor de fabricage van onderdelen in de Bondsrepubliek zal kunnen stijgen, wat de arbeidsmarkt ook in de toe komst ten goede kan komen. De produktie die over ruim een jaar moet beginnen, zal voorlopig 'n 250.000 auto's per jaar bedragen. De investeringen zullen op den duur 'n half miljard mark bereiken. LONDEN (Reuter) De politieke bü dragen die de grote oliemaat- schappüen hebben betaald in Italië en andere landen, zouden niet moe ten worden beschouwd als steekpen ningen maar als „afpersing". Dit heeft Sir Frank McFadzean, presi dent van Shell transport and trading company (de Britse tak van de BritsNederlandse Shell-groept gis teravond gezegd in een televisiepro gramma. Zowel Shell als British Petroleum hebben onlangs toegegeven dat hun Italiaanse maatschappijen tussen 1969 en 1973 grote bedragen hebben gestort aan politieke partijen. Sir Frank zei dat een maatschappü met haar rug tegen de muur staat als een politicus „met een doodvon nis in zijn zak komt aanzetten en zegt 'geef mü 10 miljoen dollar" of anders". Dat anders kan verschil lende vormen hebben. „Waar oneerlüke politici zijn zul Je tot op zekere hoogte oneerlijk in zaken vinden", aldus Sir Frank. Minimum-rente VOOr hulp OoSt-Timor Demonstrerende studenten in Parijs vluchten uiteen als in hun midden een traangasgranaat uit een springt. nen worden van de tentamens, als ze niet aan het werk gaan. Hij riep ze op hun „verstand te gebruiken en de staking op te heffen". De Parijse politie heeft gisteren drie vrouwen gearresteerd, die met zelfgemaakte bommen in hun tassen door Parijs liepen. Aan het eind van de studentende monstratie van gisteren zijn onge regeldheden uitgebroken. Gehelmde oproerpolitie vuurde traangasgrana ten af op duizenden studenten en verrichtte tientallen arrestaties. Dit gebeurde nadat demonstranten ruiten hadden ingedrukt en stenen en Mo- lotow-cocktails hadden gegooid. De rellen braken uit in het Quartier La- tin aan het einde van een tot dan toe ordelijk verlopen demonstratie. De politie dreef honderden studenten bijeen in een metrostation en vuur de vervolgens enkele traangasgrana ten af. Daarna trok de politie het station binnen en ging degenen die weigerden zich te verspreiden met de wapenstok te lijf. Eerder op de dag waren enkele klei ne schermutselingen ontstaan tus sen afzonderlijke groepjes de.- monstranten en politiemannen voor de Santé gevangenis. De politie voer de enkele charges uit, nadat ze be kogeld was met stenen. Vanuit de gevangenis werden de demonstranten aangemoedigd door gevangenen. Voor zover bekend zijn bij de botsingen geen gewonden gevallen-. PARIJS (ANP) Opnieuw heb ben gisteren duizenden middelbare sdholieren en studenten in Frankrijk gedemonstreerd tegen de plannen van de regering om het onderwijs meer aan te passen aan de eisen die het bedrijfsleven stelt. In Parijs liepen studenten met spandoeken waarop ondermeer te lezen stond: „Wü willen het hoofd van Giscard" en „Giscard. het is nog niet voorbij". De demonstraties du ren al enkele weken. Niet alle stu denten zijn tegen de hervormings plannen. Terwijl donderdag 15.000 studenten in Parijs demonstreerden tegen de voorgenomen maatregelen, marcheerden in een ander deel van de stad 2000 studenten met i ADVERTENTIE ken waarop oproepen waren te le zen om de demonstraties te beëindi gen en terug te keren naar de klas lokalen. President Giscard d"Estaing heeft donderdag op zijn persconferentie gezegd, dat hij ervan overtuigd was, dat de huidige onrust, niet zal leiden tot dezelfde toestanden als in mei 1968 toen een studentenopstand bij na de val van de regering veroor zaakte. „De zaken zijn niet hetzelf de" zei hij. Eraan toevoegend „wat studenten bezighoudt, is hun baan. hun carrière en hun rol in het maatschappelijk leven. Het wordt dus tijd dat zij hun ogen openen". De president heeft de studenten ge waarschuwd, dat zij uitgesloten kun- wordt hoger LONDEN (ANP/Reuter) De Bank of England heeft gisteren haar minimumrente verhoogd van negen tot 10,5 procent. Dat houdt verband met de stijging van het disconto voor schatkistpapier en kan steun beteke nen voor de koersvorming van het pond sterling op de wisselmarkten. Van de minimumrente worden alle andere rentetarieven in de economie afgeleid. Aan de verhoging zijn tien verla gingen voorafgegaan. De vorige ver hoging dateert van oktober vorig jaar, toen het tarief op twaalf pro cent werd gebracht. Wanneer de ren tetarieven op een hoger plan komen, kan dat een aanmoediging beteke nen voor bezitters van ponden ster ling om die gelden in Londen aan te houden en niet op andere valuta's over te stappen. Aan de andere kant remt de stijging van de leenkosten het herstel van de Britse economie af. Door de staking van 3.000 werkne mers is de produktie bij de Leyland- fabrieken in Cowley bij Oxford gis teren stil komen te Ügèen. Het werk werd neergelegd uit pro test tegen het ontslag van twee col lega's. Bij British Leyland vorige week kwam een einde aan een serie van negen stakingen die het bedrijf eigendom van de staat, 50 miljoen pond heeft gekost, ongeveer 250 mil joen gulden. Door de staking is de produktie van de Princess, de Marina en de Maxi stilgelegd. De British Leyland heeft inmid dels een prijsverhoging van 4,5 pro cent voor alle modellen aangekon digd. Donderdagavond besloten de Britse Ford-fabrieken tot een verho ging van 4,7 procent. Bij Vauxhall worden ook prijsverhogingen ver wacht. JAKARTA (Rtr) - Indonesië heeft gisteren gewaarschuwd dat het alle schepen tot zinken zal brengen, die proberen goederen te brengen naar die gebieden op Oost-Timor welke in handen zijn van de linkse onafhan kelijkheidsbeweging Fretilin. De militaire woordvoerder die dit in Jakarta zei, gaf commentaar op berichten dat een Australische vak bondsorganisatie van de Australi sche regering bescherming heeft ge vraagd voor een schip dat binnen twee weken uit Darwin wil vertrek ken met levensmiddelen en andere hulpgoederen voor het Fretilin. Vol gens de woordvoerder bewaakt In- donsië nog steeds de territoriale wa teren van Oost-Timor. Dit gebeurt op verzoek van de voorlopige rege ring die pro-Indonesische partijen met steun van Indonesische strijd krachten hebben gevormd. Over de donderdag door de veilig heidsraad aanvaarde resolutie waar in wordt aangedrongen op terugtrek king van de Indonesische troepen van Oost-Timer, zei de woordvoer der dat Indonesië al voor deze reso lutie begonnen was met deze terug trekking. ADVERTENTIE BROERE als dé oplossing voor een korte tweede vakantie! 1X4,- ƒ172,- f 258,-ff 340,- 3 dgn. Eifel, Ardennen of Luxemburg 4 dgn. Eifel, Ardennen of Münsterland 5 dgn. Parijs of Londen j 6 dgn. Moezel, Luxemburg of Eifel 245,- 6 dgn. Rothenburg, Sauerland of Harz f 270,- 7 dgn. Parijs-Loire-Normandië 380,- enz. tot 20 dagen toe (als u dat nog kort vindt). Alles staat in ons kostelijke, kosteloze reizenboek. LEIDEN. Doezastraat 30, te!. 143612/125971. en bij Ussone-Lindeman/Ruye, V D. ODENSE (Reuter) Denemar ken heeft sinds kort een ultramoder ne gemengde gevangenis waar de ge detineerden zelf hun inkopen doen en zelf hun maaltijden bereiden. Ze bezitten de sleutel van hun celdeur en mogen zich daarachter met een medegevangene terugtrekken om in de zeer comfortabel ingerichte cel in alle beslotenheid te minnekozen. Deze 'driesterrengevangenis' staat vlakbü Kopenhagen in Ringe. Voor de ramen zitten geen tralies en de buitenmuur wordt niet door gewa pende cipiers, maar via televisieca mera's bewaakt. De eerste reacties van de 75 ge vangenen en het personeel houden een gunstige belofte voor de toe komst van het experiment in. Ge vangenisdirecteur Erik Andersen spreekt over zijn inrichting het liefst als 'een open gevangenis binnen een muur' Zelfs die muur is zo in het landschap weggewerkt dat men hem nauwelijks opmerkt. Een van de opvallendste nieuwig heden in deze Deense gevangenis is de vrije omgang die mannelijke en vrouwelijke gedetineerden met elkan der mogen hebben. Er zijn zes vleu gels, elk voor zestien gevangenen. Twee vleugels zijn bestemd voor een gelijk aantal mannen en vrouwen. Dat niet alle vleugels 'gemengd' zijn vindt zijn oorzaak in het feit dat de vrouwelijke gestraften ver in de minderheid zijn. Er heerst dus een "vrouwentekort". In alle vleugels, dus ook in de 'gemengde' mogen de gedetineerden elkaar vrijelijk in him cellen opzoe ken. Het is zelfs toegestaan de deur aan de binnenkant af te sluiten zo- da/t de 'privacy' volledig is gewaar borgd. Het behoeft geen betoog dat in deze moderne strafinrichting de celdeuren niet meer zün voorzien van kijkgaten. Nachtbezoek is (nog) niet toegestaan. De bezoektijden lig gen tussen 's morgens half acht en half elf 's avonds. Het verdriet directeur Anderson wel een beetje dat de belangstelling van de pers zich vooral richt op de seksuele vrüheid in zün gevangenis en dat zij voorbij gaat aan andere hervormingen, die hij veel belang rijker noemt. Het mengen van de seksen in een gevangenis is weliswaar nieuw in Denemarken en vermoedelijk ook el ders ter wereld, maar, zegt Ander son, in tal van landen mogen ge vangenen seksueel contact hebben met hun huwelijkspartners of vrien den. Met het experiment wil men in Denemarken het verantwoordelijk heidsbesef van de gedetineerde aan moedigen. Het personeel oefent geen controle op zün privéleven uit. Dat is zijn eigen zaak en wij hebben er geen moeite mee, zegt Anderson. Een andere nieuwigheid in deze 'driesterrengevangenis' is dat de ge vangenen zelf koken. Er is geen cen trale keuken, maar elke vleugel heeft een keuken waar de bewoners voor zichzelf of voor elkaar hun pot je kunnen koken. De gestrafte ontvangt zeventien kronen (ongeveer f7,50) per dag die hij vrijelijk in de winkel van de ge vangenis kan besteden. Hij kan wat extra verdienen door tüdens een 40- urige werkweek in de werkplaats meubels te maken. In hun vrije tijd mogen de gevan genen gebruik maken van de ge meentebibliotheek of cursussen vol gen. Ook wordt overwogen de gede tineerden toe te staan zich aan te sluiten bij een plaatselijke sportclub en ploegen buiten de gevangenis uit te nodigen voor wedstrüden in de hypermoderne sportzaal van de straf inrichting. Het doel is de gevange nen. allen veroordeeld voor ernstige misdrijven, in staat te stellen het contact met de buitenwereld te be houden. Volgens directeur Anderson is zijn inrichting niet alleen de modernste, maar ook de doeltreffendste. "Wij hebben slechts 68 bewakers nodig vooor de negentig gevangenen wan neer alle afdelingenin gebruik geno men zijn. Normaal zijn er in ge vangenissen meer cipiers dan gede tineerden", zegt hij. De directeur geeft toe dat er nog vraagstukken opgelost moeten wor den, maar hü vindt dat de balans van de eerste weken in zün gevan- genis-nieuwe-stijl positief is. De sfeer in de gemengde vleugels is heel wat beter dan in andere gevangenissen, aldus Anderson. Komt de pop eruit bij Drie - prijs in Z.O.? Sabugo.wet'svan gehoord? Een paar uur radio over het dagelijks leven in zomaar een Portugees dorp, twee jaar na de revolutie Z.I,impressies, dielbnyEffenDerger en üansEmans vooru optekenden. In de Rooie Haan dr. Anne Vondeling en de onlangs ontslagen trainervan Go Ahead-Eagels, Leo Beenhakker. Live uit studio I theButfoons. En 's avonds Ekspres, de VARAfeliciteert en voor wie nietkijkenwil... Kortoimvéél muziekenvéél informatie. Vindtu ook,df dit-ookop zaterdag-moet blijven?Wordt danlid-Dat kan al voor'n tientje per jaar. Bellen met 0215048741 of even een briefje in een enveloppe zonder postzegel sturen naar VARA, antwoordnummer 3 in Hilversum, t. De VARA,dot ben jezelt

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9