Niet bezuinigen op collectieve voorzieningen 'Er de gaat deur een stuk van mezelf uit' B II Vliegtuig moet de eenzame brandwacht vervangen *PR stelt alternatieven Etna dicht: 220 man op straat 23 april t/m 2 mei, RAI-Amsterdam. Door Aad Wagenaar "Het is natuurlijk vervelend tuigje graag op zich willen nemen, werk", zegt de Apeldoornse brand- »We moeten echter nog wachten op weercommandant. Heinen: elke toestemming van de gemeentebestu- dag dat het mooi weer is, moeten ren". zegt de heer Heinen, „want het hokje in". Eaat natuurlijk wel een paar centen Hij spreekt over de zestien mannen kosten", die nu de lente op de helft en de Maar het geld dat aan de zomer in zicht is, twintig meter bo- bosbrandopsporing wordt uitgegeven, ven de grond de ganse dag zitten is goed besteed, vindt men in ze naar boven en dat eenzame Apeldoorn. op te letten of er niet ergens op de ,.Het is in deze tijd iedere dag wel Veluwe een bosbrand ontstaat. ergens raak op de Veluwe weet de Tachtigduizend hectare bos en hei heer Heinen, „en doordat we direct bewaken zij. Nederlands befaamd- de melding krijgen en snel ter ste natuurgebied met in de vakantie- plaatse zijn, houden we de schade tijd duizenden recreanten. gering". Op afstanden van tien tot vijftien Het is altijd de mens, die een kilometer van elkaar staan op de bosbrand veroorzaakt. „Ik praat niet Veluwe zestien torens, met aan de over opzettelijk brandstichten, hoe- top een hokje, waarin de bosbrand- wel dat ook wel voor komt, maar wacht met een kijker zijn gebied af- over de onvoorzichtigheid van de tast. Het meenemen van lectuur naar mensen", zegt de Apeldoornse brand- boven is hem verboden; niets mag weercommandant, „wie nu met een zijn aandacht afleiden van bos en hei sigaret over de hei loopt is een beneden hem. Bespeurt hij ergens potentiële brandstichter. En dan wil een rookpluimpje, dan meldt hij dat het nog niet eens hebben over de aan de bosbrandcentrale in Apel- weekendgasten, die hun barbecue of doorn. gastoestelletje mee naar bos en hei j .j nemen". „Het bos dat groeit, maar 1 evredenheia de toren niet", voegt daaraan de 60- Deze dienst, ondergebracht in de te^ge M. de Jong toe. Hij zit in een gemeentelijke brandweerkazerne hokje op 18 meter boven de grond in van Apeldoorn, coördineert de bewa- de bossen van de Kaninklyke Hout- king van de Veluwe voor een vijf- vesterij in Uddel. tiental gemeenten. Op een wand- Hij waakt op die plaats al 45 Jaar kaart met veelkleurige lichtjes in lente en zomer en heeft nog staat de positie van de 16 torens aan- nooit een brand in zijn gebied gegeven. hoeven te melden. Alleen als het Na een melding van één toren regent, klimt hij niet naar raadpleegt men in de bosbrandcen- boven. „Ik kan de bossen niet trale ook andere torens en wordt missen", zo verklaart hij zijn trouw een kruispeiling gemaakt, zodat er aan zijn eenzame stek, „ik heb mijn zekerheid komt over de exacte hele leven in de Houtvesterij plaats van de vermoede vuurhaard, gewerkt en ik vind het mijn plicht Door Apeldoorn wordt daarna de om te zorgen dat er niet nog meer meest nabije Veluwse brandweerpost schade wordt gedaan aan de bossen gealarmeerd. dan door die stormen ieder jaar. De Een systeem dat naar tevredenheid wind. daar kun je niet voor waken, werkt, maar toch willen de maar een vlam kun je doven", brandweercommandant van de De Jong ziet ook voordelen van Veluwe-gemeenten er vanaf. Het is bewaking vanuit een vliegtuig. „Je te arbeidsintensief; de torenwach- kunt niet ver genoeg meer weg zien", ters die 45 dagen per jaar van tien zegt hij „want de bomen worden uur 's morgens tot 's avonds zes op door de jaren allicht hoger. Maar hun post moeten zitten, blijken toch: als ze de torens opgeven, zal steeds moeilijker te vinden. ik het missen. Ik zit hier tot nut en Vandaar dat men wil overgaan tot genoegen, al die jaren al. En dat er brandbewaking per vliegtuig. Er ligt eigenlijk nooit wat gebeurt, is alleen in Apeldoorn al een stapel offertes maar fijn". Zeilmaker Vreeken: 43 jaar ervaring. Warmondse zeilmaker Cor Vreeken maakte zeilen voor De Eendracht WARMOND „We zijn ze aan het afstellen nu. Hoe doet u dat, vraagt-ie. Drieënveertig jaar ervaring heb ik en hij vraagt: hoe doet u dat". NIJMEGEN (SP) De Politieke Partij Radicalen, een van de vijf regeringspartijen, s tegen het afremmen van de groei van de overheidsuitgaven. Voorzitter Ria Beckers leeft in een rede voor het PPR-congres gisteravond grote vraagtekens gezet achter het roornemen van het Kabinet-Den Uyl om tot 1980 tien miljard gulden minder uit te geven lan collectieve voorzieningen. Door Wim Wirtz Quasi-schamper kijkt Warmonds enige zeilmaker Cor Vreekon neer op een blauw zeildoek van giganti- sche% afmetingen, dat keurig over de houten vloer van de sporthal De Klimop is gespannen. Het is een grote kluiver, een vajn de vier zeilen die Vreeken heeft gemaakt voor de nationale topzeilschoener "De Een dracht", die volgende maand voor Nederland aan de start verschijnt voor een van de grootste zeilraces van de laatste jaren: "Operation Sail ie". Vreeken werd met twee andere zeilmakers aangezocht voor de vervaardiging van een nieuw tuig. Want het anderhalf jaar oude tuig, dat voordien de kolossale schoener (32 bij 8 meter, met een diepgang van 3.65 meter) sierde, zou de race nooit overleven. Bovendien deed zich een goede gelegenheid voor, toen bleek dat de spijkerbroekenfa brikant LeviStrauss het nieuwe zeildoek wel wilde betalen. De mo de- en publiciteitsgevoelige onder- steltenbekleder schoof ruim een ton over tafel. En zie, hoe het geld opnieuw wonderen deed: de zeilen van De Eendracht worden thans in spijkerbroekenblauw uitgevoerd, terwijl de goden zij met ons 't gaffelzeil en de grote kluiver zullen worden opgesierd met een in fel geel afgezette spijkerbroekenkont zak. Eenzaamheid zeilboten grote bekendheid geniet, kan zich daar nauwelijks druk over maken. Komende maandag levert hij zijn zeilen af in Den Helder, waar ze zullen worden opgezet. Een stukje "ik", zoals hij zelf zegt, wordt dan weer aan zijn zeilmakerij ont rukt. En dat vindt hij veel belang rijker. "Er gaat een stuk van mezelf de deur uit, dat is echt waar. Dat brengt het zeilmakersvak ook met zich mee. Het is anders dan bij an dere ondernemingen. Daar heb Je nog wel eens partners tegen wie je kunt aanpraten. Maar dat heb ik niet. Dat maakt wel een stukje een zaamheid, wil Je dat wel geloven? Daarom voel ik me ook zo betrok ken bij alles wat ik maak". Vreeken stamt trouwens uit een echte zeilmakersfamilie. Zijn moe der, nu 81 Jaar oud, leidde nog lang na de vroege dood van zijn vader, een toen al veelbelovende zeilmake rij. Drie zonen namen vervolgens 't bedrijf over en deelden het in drieën: één ging er naar Zweden, de ander naar Loosdrecht en Cor bleef in Warmond. Cor Vreeken ontwikkelde zich, ondanks zijn klei ne bedrijfsruimte, tot een grote zeil maker. Bepaalde zich aanvankelijk tot de watersport. Maar kreeg la ter ook opdrachten van leger en brandweer. De opdracht voor De Eendracht beschouwt hy als een zeldzame. „Het as ook de grootste op dracht die ik tot nu toe. althans op het gebied van de watersport, heb gehad", zegt hij. „Maar dat is geen wonder. Want niemand in Nederland heeft ervaring met dit soort zeilen, van die afmetingen". Ook in de tijd gezien, was het kar wei dat Vreken en drie nog Jonge medewerkers („Het is ontzettend De Eendracht: spijkerbroekenkontzak. moeilijk om voor dit bedrijf perso neel te krijgen"), verrichtten, ui terst omvangrijk. „Ik heb er dag en nadht aan gewerkt", zegt hij. ,Zo'n drie weken lang. Maar dat kwam ook omdat de firma die het doek moest leveren, zeven weken te laat was. Bovendien moesten we wachten tot het paasvakantie was. We hebben toen dank zij het gemeentebestuur van Warmond de sporthal gekregen om het zeil te snijden. Anders had ik het nooit gered, omdat mijn eigen zeilmakerij er veel te klein voor is". Dacron Toch maakte Vreeken nog slechts een gedeelte van het ongeveer 900 vierkante meter grote tuig van de topzeilschoener. Hij vervaardigde om precies te zijn een gaffeltopzeil (27 meter), een grote kluiver (140 me ter), een breefok (149 meter) en een voortopzeil (47 meter), samen goed voor 363 vierkante meter doek,, dat voor watersportbegrippen best als een zware lap zeil mag worden be schouwd. Een zeil ook dat van louter dacron (kunststof) is vervaardigd. Vreeken: .Katoen, dat kan niet meer. Je moet met de eisen van deze MEER. Je moet met de eisen vandeze tijd meegaan. En dan is het dacron. Dat heeft uitstekende technische eigenschappen. En daar gaat het mij Vreeken en de zijnen zullen de race voor wat De Eendraoht betreft, vanaf de start in het Engelse Ply mouth, goed blijven volgen. Kijken of zijn zeilen helt zullen houden. Na een luchtige steenkool-Engelse onder handeling met een puur Engelse ver tegenwoordiger in zeilm^teriaal bij de deur van de sporthal, draait Vreeken zich om, herinnert ten overvloede aan zijn beperkte Engelse woordenschat en zijn onbeperkte werkdrift en zegt: „Ik heb het met erg veel plezier ge daan. Ik zal die race ook nauwlet tend in de gaten houden. En ik wil er later rapporten van hebben. Want ik wil precies weten hoe het gegaan is". 1 BREDA (ANP) De al geruime |jd verwachte teruggang in de werk- (elegenheid by ETNA in Breda lykt Vi definitief te worden zo heeft een foordvoerder van de Unie BLHP heegedeeld. De ijzergieterij zal slui- fen, waardoor 220 mensen op straat (omen te staan. Een extern advies, (ureau zal de directie binnenkort een Rpport doen toekomen, waarin wordt lead viseerd de komende jaren alleen iog maar kookapparatuur te produ- leren. Dat zou nog eens het ontslag toor 185 mensen inhouden. De pas (efuseerde gieteryen van Asselbergs D Holland VMP in Bergen op Zoom joelen er niet veel meer voor 'n deeh ran het by ETNA ontslagen perso- Ue1 van de ijzergieterij over te lemen. Een en ander zou een terug- pop van de personeelssterkte bij tTNA van 720 naar 315 mensen tot (evolg hebben, aldus een woord- oerder. De vakbonden hebben al laten we en hiermee zeker niet akkoord te Rillen gaan. Zy eisen een gegaran- leerde werkgelegenheid voor 500 pensen by ETNA. Zo nodig zal In- iernatio Muller het moederbedrijf ran ETTNA, voor vervangend werk lorg moeten dragen, aldus de bon den. Mevrouw Beckers vond het onlo gisch om arbeidsplaatsen by de over heid af te breken en zodoende de financiële ruimte te scheppen voor nieuwe arbeidsplaatsen in het be drijfsleven. "Het zal duidelijk zijn dat bezui nigen op de collectieve voorzieningen en de sociale uitkeringen op geen enkele manier past in ons beleid van eerlijk verdelen van inkomen en ar beid", zei de PPR-voorzitter. Als alternatieve bezuinigingsposten noemde mevrouw Beckers: Het sterk terugbrengen van alle mogelijke aftrekposten bij de belas ting voor inkomens boven een be paalde grens; I Het aanpassen van het salaris- beleid voor de ambtenaren; Mogelijkheden scheppen voor kor ter werken in velerlei vormen; Het openhouden van de Zeeuwse zeearm de Oosterschelde. Volgens de PPR-voorzitter is het ophogen van de dyken van de Oos terschelde twee tot tweeëneenhalf miljard gulden goedkoper dan het maken van een afsluitbare dam (waar nu op gestudeerd wordt) of een volledig dichte dam (die in de Delta-wet is voorzien). De PPR-voorzitter noemde het ka binet-Den Uyl "weinig vernieuwend en niet zo inspirerend", maar samen werking met de PvdA wilde zij niet verbreken. Mevrouw Beckers vond het "hoog tijd dat samenwerkend links de concrete politieke discussie met de CPN aangaat". AMSTERDAM De 85-jarige mevrouw Lotgering-Hillebrand heeft gisteren tijdens een feestelijke bijeenkomst ter gelegen heid van de opening van de Huishoudbeurs de "Keuken-en- Koken-prijs' in ontvangst genomen. De prijs: een fraaie zil veren spijkermand. Scherpere controle verzekering DEN HAAG Er wordt in de toe komst scherper op gelet of auto's wel verzekerd zijn. Premier Den Uyl heeft dit gisteravond - na afloop van het kabinetsberaad - gezegd. Om de strengere controle mogelijk te maken wordt de wet aansprake lijkheidsverzekering motorrijtui gen gewijzigd. Er rijden momenteel naar schat ting 60.000 auto's onverzekerd rond, zie premier Den Uyl. met hééél veel nieuwtjes Alles over mode, voeding, doe-'t-zelf, bouw en verbouw, interieur, keukens, cosmetica, de tuin, bloemen, vakantie Leuk aangekleed met hapjes en drankjes en veel andere attracties. Kom dat nou 's gezellig samen bekijken. Op de Huishoudbeurs. Dagelijks geopend van io.oo-17.00 en van 19.00-22.30 uur. Ook op Koninginnedag. Op zondagen alleen van 10.00-17.00 uur. Entree f 5,- per persoon. Kinderen tot 14 en groepen boven de 25 personen f 3,50. Gratis parkeerruimte. M. de Jong: tot nut en ge noegen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7