üf „Kerk moet meer aandacht geven aan gehandicapte" Mensen als dieren Kerkdiensten Ds. Oost van de „Hooge Burch ZWAMMERDAM „Soms kom ik de preekstoel op en dan zeg ik: goeie mor gen, ik hoop dat alles goed met u is. Op zo'n moment valt er een intense stilte in de kerk. En dan zeg ik: ohsorry. Maar zitten er een paar kleine kinderen in de kerk die goeie morgen terugzeggen, dan zie je iedereen glimlachen en is het ijs in de kerk gebroken". Ds. L. Oost van de Hooge Bruch in Zwammerdam: een stap op de grond die nog hele maal braak lag. Door W. Chr. Nijeboer Dominee L. Oost, predikant in de bond van vrije evangelische gemeenten ("vrolijk orthodox" zegt hij zelf) is gewend zijn dien sten op zo'n manier te beginnen. Al vüf jaar is hij geestelijk ver zorger eerst in de Johannes Stich_ ting in Nieuwveen, nu in het in stituut de Hooge Burch in Zwammerdam, beide instituten voor geestelijk gehandicapten. Iedere zondag leidt hy daar een kerkdienst die behalve de dorps bewoners, iedere belangstellende mag bijwonen. Wie van die gelegenheid gebruik maakt, weet precies wat er leeft onder de bewoner van "het dorp" de Hooge Burch. Deze mensen zijn precies in staat aan te geven hoe erg ze 't vinden dat iemand ziek is, of is overleden en hoe blij ze zijn met een pas gekregen pop. Ze komen spontaan in de kerk voor de dag met wat ze bezig houdt, wanneer de voorganger vraagt waarvoor er gezamenlijk zal worden gebeden of gedankt. Dat zou in een gewone kerk ei genlijk ook moeten kunnen, vindt dominee Oost, "al moet je wel op passen dat het in de gemeente geen grote kermis gaat worden. Misschien zullen het steeds dezelf den zijn die aan het woord komen. Maar dat stuk echtheid, eerlijk heid dat bij onze mensen is, dat zou in deze maatschappij ook bo ven tafel moeten kunnen komen. Dat de mensen elkaar gunnen dat gezegd wordt, wat er gezegd moet worden". Geen houding Zeven jaar heeft dominee Oost gewerkt als "gewoon dominee in een gemeente". En via dat werk kwam hij in aanraking met in richtingen en ziekenhuizen. Ook met gezinnen waar een kind, een broer of een zus was, die "niet helemaal bij de tijd was", zoals de mensen dat zeiden. "En dat boei de mij. ik mocht graag met die mensen praten. Vaak gebeurde het dat als de dominee kwam, of de wijkouderling, gezegd werd Grietje, ga Jij maar even naar boven. Alsof het bedreigend is zo iemand in huis te hebben. Men kon zich geen houding geven". Tel bij die gegevens het feit dat z\jn vrouw uit de verpleging komt, en het is niet verwonderlijk dat dominee Oost het ruim vijf Jaar geleden "leuk leek iets nieuws op te zetten op een terrein dat nog helemaal braak lag". Zo'n vijftien jaar geleden was het nog heel gewoon dat het over grote deel van de geeestelijk ge handicapten iedere dag op bed lag. In de christelijke visie was de geestelijk gehandicapte een mens die je goed moest verzor gen, maar dat die mens zich ook zou kunnen ontwikkelen was nieuw voor die tijd. Dat die mensen ook kunnen werken, en later bijvoorbeeld 'n eigen muziekgezelschap konden vormen (dat grammofoonplaten opneemt) is pas van de laatste jaren. Het is dus logisch dat de geestelijke verzorging van hen (en hun verplegers) ingrijpend is veranderd. Ongekunsteld Wie zijn de mensen van wie dominee Oost geestelijk verzor ger is? "Een groep mensen die eenvoudig, ongekunsteld leeft in een gemeenschap waarin men iedereen volledig accepteert zoals hij is. Mensen die zich werkelijk kunnen verheugen op hun ver- Jaardag, op een aangekondigd bezoek. De vakantie waar ze het een jaar lang over hebben. Men sen die zich echt blij tonen over zaken die voor meer gezegende mensen normaal zijn en die zich echt verdrietig kunnen tonen. Een predikant in een instituut voor geestelijk gehandicap ten komt nog meer dan zijn collega's te staan voor oorspron kelijke waarden, zegt domi nee Oost. Voor zaken als vriend schap, geborgenheid, veiligheid. "Onze huisgenoten roepen pro blemen op die we met elkaar in het instituut hebben op te lossen. Zoals de vraag over Piet, die al zo lang ziek is. God zorgt wel voor Piet, maar wat gaat er nou met hem gebeuren. Dat soort vragen, die niet altijd eerst aan de dominee worden gesteld, maar vaak aan de mensen met wie ze dagelijks hebben te maken. Je kunt je dan niet terugtrekken in woorden, in algemene vaag heden, want zo'n huisgenoot is heus niet gek. Het gaat er dan om hoe je daar dan met elkaar tegenaan kijkt. Voor veel leer ling-verplegers van rond zeven tien jaar is zo'n vraag niet ge makkelijk. Er is een groep mensen uit de verpleging en daarbuiten, die met elkaar inhoud geeft aan dè geestelijke verzorging van de huisgenoten van Hooge Burch. Daarin zitten geen andere pre dikanten. "Ze zouden het wel kunnen, maar ze zijn daarvoor niet in de gelegenheid. Ze ken nen onze mensen ook niet", zegt dominee Oost. „Met elkaar" De vorige directeur van de Johannes Stichting, dr. J. Hoeing, is begonnen met veel mensen te betrekken bij het be leid. "Ze te laten meepraten over de verzorging, over het dorp dat voor de geestelijk gehandicapten een oplossing biedt voor de maatschaappij die voor hen on veilig is". Volgens dominee Oost heeft het daaraan in Dennendal ontbroken. „Wy werken in de Hooge Burch niet met elkaar in progressieve zin, maar ook niet conservatief. Ons huisblad het "Wij met elkaaar". Dat geeft het goed weer, geloof ik". In de verzorging van geestelijk gehandicapten is de inbreng van de pastor vrijwel geaccepteerd. In lang niet alle „gewone" zie kenhuizen is dat zo. Het gebeurt nog al te vaak dat de pastor niet wordt uitgenodigd wanneer de staf van een ziekenhuis praat over zaken als stervensbegelei ding. "Dat komt", denkt dominee Oost, "omdat de mensen zich bij het werk van een pastor weinig concreets kunnen voorstellen. Veel van mijn collega's moeten zich nog een plaats aan het ziek bed veroveren. Men veronderstelt dat de dominee in het ziekenhuis een bijbel op zak heeft, daar regelmatig een greep in doet en dan bekende fragmenten uit die bijbel lanceert. Hij moet dat vlot kunnen en hij moet ook een gebed kunnen doen. Een plotselinge blikseminslag en dan is de bui weer over. De man vertrekt en je ziet hem niet meer. En als hij dat alleen doet, is dat wat aan de rand. Het gaat erom dat wanneer iemand ziek is, je als pastor bereid bent daarin een stuk met hem mee te gaan. Naar hem te luisteren, naar zijn twij fels over morgen en overmorgen, 'naar zijn teleurstelling over het weggebleven bezoek, dat zijn ver jaardag waarschijnlijk in het wa ter zal vallen. Maar de meeste ziekenhuizen en verpleeginrichtingen zijn daar he lemaal niet op ingesteld. Daar is vaak geen kamertje om eens apart met iemand te praten. De ziekenhuizen zyn erg gespeciali seerd, erg technisch ep efficiënt. Veel mensen op één kamer, waar Je Je privacy ligt te verbergen. Er zyn pastores die de hele dag doorbrengen op afdelingen als hartbewaking en intensive care. En die dan op een gegeven mo ment in dat ziekenhuis vragen: moet dat dan zo? Dat schrikt an dere verzorgers af". De geestelijke verzorging in de ge zondheidszorg boeit dominee Oost enorm. Daarom is het de vraag of hij ooit zal besluiten terug te gaan naar een "gewone gemeen te". „Ik weet het niet zo precies", zegt de man, die voor hij besloot dominee te worden vijf jaar op het kantoor van een bank werk te. "De kerk mag wel eens wat gaan nadenken over de plaats in de gemeente van iemand die ge handicapt is. Dat zo iemand echt mag zijn die hij is. Aangepaste diensten voor deze mensen zijn een noodzakelijk kwaad, maar ze zouden ertoe moeten leiden dat kerken ruimte gingen bieden voor iedereen, ook gehandicapten. Als ik denk aan wat er wel gebeurt voor gehandicapten, denk ik ook aan wat er niet voor ze gebeurt. De kerk zou meer aandacht moe ten geven aan gezinnen waar ge handicapten zijn, want dat is vaak treurig. De opvang van zulke gezinnen door de buurt, door de kerk is vaak belabberd. De mensen durven net meer aan iemand uit zo'n gezin te vragen: hoe gaat het, want dan beginnen ze er weer over. Men weet kenne lijk niet hoe men met zulke men- bang is dat ze over die moeilijk heden beginnen te praten", sen moet praten, omdat men Voor dominee Oost is ook bui ten de Hooge Burch nog veel "zending" te bedrijven. 9 Hat comité "Eerbied voor de Schepper" houdt zaterdag 1 mei in de grote of St. Jacobskerk in Den Haag een gebedsdag tegen abortus. Tevens heeft het comité de kerken opgeroepen in de kerkdiensten van zondag 2 mei te bidden vcor de le den van de Tweede Kamer die in mei zich zullen uitspreken over de initiatiefvoorstellen inzake abortus. In de bijeenkomst in Den Haag, die duurt van 10 tot 16 uur, zullen sprekers uit verschillende kerken en kerkelijke groeperingen het woord Jeugdconferentie 9 Het recreatiecentrum "Het Grote Bos" in Doorn wordt dit jaar de plaats waar de jeugdconferentie van de Wereldbond van Bijbelge nootschappen wordt gehouden van 17 tot en met 31 juli. Ongeveer zes tig jongeren uit alle landen van West-Europa zullen deze confe rentie bijwonen. Amerikaanse joden van naam hebben in een open brief aan de leiding van de staat Israël bezwaar aangetekend tegen de recente "schendingen van de burgerrechten en het verlies van leven die heb ben plaatsgevonden op de westelij ke oever" De briefschrijvers keren zich te gen "acties van de politie, zelfs in dien op zich zelf gerechtvaardigd", die "geen eind zullen maken aan groeiend Arabisch burgerlijk verzet tegen het plan van de regering van Israël Arabisch en Joods land in 't gebied van Galilea te onteigenen". Ook zullen die huns inziens "geen pind maken aan groeiende frustratie in de bezette gebieden wegens ne gen jaar Israëlische bezetting". Jezus-film 9 De Jezusfilm van de Deen Thorsen krijgt ook in Zweden geen slitussubsidie meer. Als gevolg van de protesten der kerk tegen de film waarin een pornografisch beeld van Christus wordt gegeven, heeft de Zweedse staatstelevisie zijn fi nanciële steun ingetrokken. Daar mee is ook de verwachte subsidie van het Zweedse filminstituut ver vallen. Het is onzeker of de film doorgaat. 9 Zondagavond tijdens de dienst van 7 uur in de Gereformeerde Kerk aan het Dr. Van Haeringenplantsoen zal ds. G. Rang worden bevestigd door zijn collega N. Wijngaarden eveneens gereformeerd predikant in Nieuw-Vennep. Daarna zal hij z'n intrede doen als opvolger van ds. Den Heeten. Ds. Rang is 44 jaar en een geboren Amsterdammer. Na zijn stu die werd hij predikant in Vijfhui zen (1956-1960), vervolgens stond hij in Haarlem tot 1976 en daarna in Soest. Ds. Rang is getrouwd en heeft twee dochters. kapel Vredeskerk uuu. li), lo, ar. oppeahei. lsuopagez. GOm. lu.io US. Heus Hooigracnt Huijsituc, v rij Kaï 9. 10.40, 12 en Ö.30. zo. 10. 11.30, 6 en wegzai 11.30, Boönuizerlaan zat. 11, 12.15; Herensingel 6.30 Van Harmeien, Chr. Bodegraven Hetrv. Dorpskerk 10 Halsema. 5, ds. De Vries, RK zat. 7. ds Plaisier, 6.30 ds. v.d. Linden. Sal- a-«,° en liaö- vatorekerk 10 ds. Van Emden, 6.30 kand. Kommers, Beth. Kerk 9.30 ds. Hamoen. 6.30 ds. Droogers, Geref. 10 en 6.30 ds. Warner. lioskoop Geref. Dorpskerk 9.30 dienst, 4.30 hx. Vam der Laaid (jeugd dienst), Chr. Geref. 9.30 ds. Klelsen, 4.30 ds. Madern, RK kerk zat. 7, zo. Ontmoetlngs Cen- Vlnk, Pniëlkerk 9.30 d. 6 ds. Hovlius, Gr. van Prinsterersch. 10 ds. Oa/tsburg. Ziekenhuis Overduin -* wljkgeb. Hoeksteen; geen 10.30. voude Herv. 9._. Sluys. 6.30 hr._ Goedhart (Jeugdd)., Boogert. 5 zangdlenst. J- Lamping, Egllse Geref. kerken Michaëlkeric zat. 7. zo. 9, Ber- narduskerk zat. 7. zo. 10.30, Haz. dorp kerk 10 ds. De Chr. Geref. 10 c Slagboom, Geref. art. 31, 8.30 d-. 3 ds Hassefras, _RK Hoff. Geref. Vrij gem. 10 dienst. 7 Slagboom, 5 ds. v.d. Weerd. RK Kerk Vrljg., Salvatori Schfui- - - en 3 8 30. en 11.30, Mariakerk zat. 7. zo. 8.30, 10, 11.30 ein 5.30, Engelbew. zat. 7 zo. *7.30 9.30. 11 en 5.45. Nieuwkoop Herv. 9.30 hr. Goed hart, 18.30 ds. Boer. Katwijk. Geref. I.3C en 6.30 ds. Nooteboom. Chr. Ge- ".30 dienst des woords. 2.15 ds. zo. 7.30, 9. 10 45 'egstgeest Herv. Groene Kerk Geref Kerk q an in rit Aoih», Da.tinoL-,r, wrei. i\.erK y.ju Olde, Geref. FetraJoerk 9.30 ds. Baayen. 5 ds. van Oever en, imma- nuèlkerk 9.30 ds. v. Oeveren, 5 ds. Hulsman, Maranathakerk 9.30 ds. Hulsman. 5 ds. Baayen. Geref. Kerk 15 ds. Vreugdenhll, Chr. Klomp Bosman (jeugdd.). Geref. Mau ri tskerk 10 ds. Vegter. Gem. centr. 7 cis. Bosman (jeugdd.). Geref. Kerk bouwschool. Rijpwetering RK zat. 7, zo. 7.30. 9 en 10.30. Sassen hei m Herv. 9 ds. Westra, gespreksdlenst. ref. Jeruzalemkerk 9.30 i Bouma, Chr. Ge- 9.45, Soefi bew.. Sportlaan Kaal. RK zat. 7. z Meuw-Vennep Herv. 9.30 kand. Bakker (Jeugdd.), 7 ds. Goverte. Ge- 9.30 ds. Ros, 7 ds. Rang (intre- Crorie Engeland rakapel zat. 6.30, zo. 9 c 10.30 Westra, 6.30 ds. Jukkema, Schevenin- gen, Geref. 9.30 ds. v.d. Berg. 5 ds. Zulderkerk 10 drs. Van Dam. 10 a. Molukse Evang. kerk 8 Sitanala, Molukse Prot. Kerk 4 ds. Tcwnasoa, Leger d. Hells 10 en 7.30 (Corn, de Vlamlngstr.)RK Kerken Bonlfacluskerk zat. 7. zo. 8.30, 10 en 11 30. Pluskerk zat. 7. zo. 9, 10.30 en 11.45. De Bron zat. 6.30. zo. 9 en 11. 11.30 en 12.46, Jozef zat. 7. zo. 30. 10 en 11.30. Hoogmade Herv. 10 ds. Tonnon, De Kaag Hen'. 10 ds. Fokkema, u*jr. Wiel Inga, Meren wijk en 11.30 pastoor Van Well, Dienst v. bergen, jjoiexeiiüe Gerei, i*ooage- ïnccriiue Gioot ij«*aeui ö.erengi.«»orit 70, 8.30. 10 en 11.30. Lei mui den Herv. 9.30 ds. Vree, Geref. 9.30 en 7 ds. Averes. zat. 7. zo. 7.30. 9.30 en 11.15. L.'sse Herv. Gem. Grote Kerk ds. v.d. Velden, Pauluskerk 10 c huis, RK zat. 7. zo. 9 en 10.30. Noordwijk aan Zee Hen'. Hoofd- iat 10 ds. Teyllger, 5 ds. Keunlng. jfSchaap. 3.30 Keunlng, Centrum De Rank de ds. Hovius. Sole Mlo RK Geref. Hoofdstraat 10 ds. v.d. Drift, RK Maria t* Klis. 9 30 ds. Laileman. 7 Jeugdd.. Geref. 8 15, 9.45 -n 11.30. Rem. Gem. io.15 dhr. Hulsbos uit Sassenhelm Roelofarendsveen St. Petrus Banden zat. 7. zo. 8. 9.30, 11 en 12.15. 7.30 de. Hartnck. 6 ds. ds. Batelaan (Jeugdd.), Het Dorpshuls Oostlnga, Geref. Kerk 1 geen opgave. Ontmoetlngskerk 10 ds. - - Qoak. 6.30 ds. Bonman, Geref. 9 ds. i tn zat. 7. 9-" Noordwijk-Binnen Herv. grote kerk 10 ds. Keunlng. 7 ds. Pannekoek. Geref. 9.30 ds. v.d. Drift, 5 ds. v.d. Kils, v.d. Berghstdohting, li ds. Bou- Rijnsaterwoude Herv. 9.30 ds. jstenbrug, 7 ds. Heymans. Chr. Rijnsjiurg Herv. Grote 1. aer L. Dagen i dienst, Legei a. L0 en 19.30 Kapt. ref. 9.30 en 5 ds. BIJleveld, RK zo. 7.30 en 10.30. Abbenes Herv. 9.30 ds. Goverts. Doopagez. 10.30 ds. Beekhuis. Alphen aan den Rijn Herv. Ad- ventskerk 10 ds. Hanemaayer, 4.50 zangd., 5 Jeugdd., ds. De Jong, Kruis kerk 10 ds. Vink. Opstandingskerk 10 ds. De Leeuw, 6.30 ds. Bogers. Nabij 10 ds. Bogers (jeugdkapel)Opst. Kerk 10 hr. Scholten, Jeugdkapel. Salvato- rikerk zat. av. 7 av. geb., Goede Her derkerk 9 ds. Hoogendljk, 6.30 ds. De F.ulter (comm. singing), De Bron zat. av. 7.30, oec. gebed. zo. 10.30 ds. Hoo- Het is mogelijk i gelijken met dieren. Soms wordt dat gedaan als een spelletje. Soms is het een serieuze poging tot grotere zelfkennis. In moderne psychologische technieken vraagt men dan b.v. aan de deelnemers van een groep: "Met wat voor dier zoudt u deze man/deze vrouw kunnen vergelijken?" Dan komt er na enig wikken en wegen iets te voorschijn. Bijvoorbeeld: een langzame doorzetter roept het beeld op van "een beer". Of iemand die erg schichtig is ver gelijkt men met "een gazelle". Vriendelijke mensen lijken dui ven; anderen zijn vet en lomp als een varken; je kunt rechtop zijn als een reiger, wroetend als een mol, trouwhartig als een hond, spinnend als een poes, briesend als een leeuw. Mens en dier schijnen nog zo sterk bijeen te horen, dat Je in het beeld van een diersoort iets over een medemens kunt zeg gen, iets kenmerkends dat dan natuurlijk heel sterk wordt over dreven. Maar daardoor ook erg duidelijk is. Vooral de hogere diersoorten bie den de mogelijkheid tot dit stukje herkenning. Ze horen bij de men- sen. Zoals ook te voorschijn komt i in het bijbelse scheppingsgedicht, waarin de wilde dieren en het vee tot dezelfde fase behoren als de mens. Beiden zijn geschapen op de zesde dag, in de zesde fase van de ontwikkeling, bezongen in het zesde couplet van het loflied op al wat geschapen is door de Ene God. (Genesis 1:24-27). Natuuf- lijk kim je schrikken als je ver geleken wordt met een diersoort waar je absoluut niet op zou wil len lijken. Maar misschien zet net Je toch aan het denken en helpt het iemand in zijn/haar verdere bewustwording. Trouwens: leder dier is nodig. Alleen negatief is het nooit. Maar dat is maar een zijlijn. Het gaat in dit verhaal om iets an ders. Namelijk om dit, dat men van oudsher ook Jezus van Naza reth heeft vergeleken met een dier. Niet als een spelletje, maar in volle ernst. Men heeft de beeld spraak van een diersoort gebruikt om iets heel duidelijk te zeggen ver hem. Wélk dier? Het zal u verbazen: een Lam! Hy. een vol wassen man, een leraar, een red der van mensen-in-nood. Hij. die de smerigste zieken aan raakt, die tafelgemeenschap had met zondige mensen. Niet gauw zult u een medemens kenschet sen door iets van "een lam" in hem of haar te zien. Er komt dan het beeld boven van de lamme ren in de voorjaarswei. Een beeld van onschuld, van het nieuze en kwetsbare speelse en argeloze. Missohien zien we dat nog wel eens in een kind. In een volwasse ne zien we meestal andere din gen. Toch wordt Jezus hardnekkig vergeleken met "een lam". Dat komt ook omdat voor de mensen van toén er direct de gedachte bij kwam van: het offerlam, het paaslam. Een argeloos, gaaf dier, dat op Pasen geslacht werd als een teken voor God en de mensen. Zoals eertijds, toen de plagen door Egypte gingen en Mozes aan hot volk Israël op droeg om het bloed van een lam aan de deurposten te strij ken. Opdat de doodsengel voorbij zou gaan. Het lam, dat geslacht werd, opdat de dóód voorbij zou gaan! (U vindt hierover uitvoerig geschreven in Exodus 12). Zo wordt dus Jezus getekend als een lam: degeen die in alle onschuld is opgeofferd. Johannes de Doper is ermee begonnen Toen hy de mensen op Jezus wees. deed hij dat zo: "Zie het lam Gods, dat de zonden der we reld wegneemt". Toen is Jezus gestorven, gedood, midden in de P aas voorbereidin gen in Jeruzalem. En de eerste christenen hebben dat niet als toeval beschouwd: "Ook ons Paas lam is geslacht, Christus!" Daarnaast komen andere beelden op om de betekenis van Jezus uit te drukken. Hij is "de leeuw van Juda", degeen die overwon. Hy is "de vis" die door de doodswateren heengaat. Maar al deze andere beelden vallen toch in het niet bij dat steeds herhaald motief van "het lam". Vooral in het laatste bijbelboek, waarin Johan nes (Openb. 5» het gesloten en ver zegelde boek van de geschiedenis ziet. Niemand kan dat boek in zien. En dan ziet Johannes "het lam". Hij is degeen die de zeven zegels kan openbreken en het boek openen. Hij ontsluit de be tekenis van het leven! Dus de onschuld en offerbereid heid van het lam weten uitein delijk meer dan de briesende leeu wen, grommende beren, sluwe vossen - of wat voor gewelde naars er verder nog op pad zyn Dit toonbeeld van argeloosheid, gaafheid, kwetsbaarheid is verder dan alle diersoorten waar u en ik misschien een beetje op lijken. Daarom beeldt men het Lam ook vaak af met een overwinnings vaan. Het is de weerloze die over- J. HAPPEE Cobetstraat 51, Leiden, tel. 131966 alkenburg Herv. i ds. Hoff. Kapel kerk Vrljg. 9.30 en Marine Vliegkamp tievierimg. Voorhout Herv. en Ger. 10 ds. Gestóik, Sassenheim, RK aait. 7, zo. 9, 10.3C. 11.45 en 5.30. Voorschoten Herv. Dorp 10 ds. Meijertmg. 7 jeugdd. ds. Kattenberg, iijk 10 vlc. Bijl., Paus Johannesschool a 9.45 ds. De Ru. Geref. Kerk Vrljg. 10.15 en 4.30 ds. Boxman, Rem. Doopsg. kring dienst ln Leiden, 10.15 ds. Meijertng. RK Laurentius- kerk zat. 7. zo. 8.30. 10.30 en 12. aula Noord-Hofland 11. Moeder Godskerk, v.d. Heuvel. 5 ds. d. Hoed. Immanuël 9.30 en 7 ds. Flink. Geref. Kruiskerk 9 30 ds. Meijnhardt, 5 ds. Dijkstra, Boskoop. Ontmoetlngskerk 10 ds. Dijkstra. Bodkoop. Oud Ger. in Ned. 10 en 5 leesd., Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Verloop. Volle Evang. Gem. (Sion) 9.30 hr. vd Heyden, 4 leugdbijeenkomst. RK Ont moetlngskerk zat. 7. zo. 8.30, 11.45, 6.30, Vlotorlcerk zat. 7. zo. 10. Woubrugge Herv. 9.30 ds. Over- gauw. 6.30 ds. Blenk. Geref. 9.30 en 6.30 ds. Huizebosch. Ned. Prot. b., geen dienst, RK zat. 7, zo. 10. Zevenhoven Herv. 9.30 ds. Lefe- ber. Alphen a.d. Rijn, Geref. 9.30 ds. v. Wijngaarden. 7 ds. v. Wijk, Nieuw koop. RK zat. 7. zo. 9 en 10.45. Zwammerdam Geref. 10 ds. v.d. Heiden. 6.30 Jeugdd. in Herv. Kerk, ds. Treurniet mjn.v. Jeugdkoor. Zoeterwoude Herv. 10 deken Lamot, RK St. Janskerk zat. 7.30, zo. 7.30, 9.30 en 11.80. Chr. Dienaarkerk, zat. 7. zo. 8.30, 10. 11.30 en 6. Rijn dijk (Meerburg) zat. 7, zo. 10, 12 en

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4