Philips en Ford tonen de eerste personenauto met 'n Stirlingmotor Zonder parate kennis iets begrijpen van de auto-'Leer 'm kennen9 Door D Koos Post Het is niet de eerste keer, dat we constateren, dat het goed fout zit met de cijfers van de autoverko pen. Kortgeleden bleek weer eens hoe fout. De Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam rekende half deze maand (voor lopig) voor, dat er vorig jaar 450.220 auto's waren verkocht. De RAI kwam via een optelsom van de door de leden verstrekte cyfers op 486.000 wagens. Ver wacht wordt, dat deze levens grote rimpel binnen afzienbare tyd zal zyn glad gestreken. Als er al zoveel moeilijkheden zijn om tot dergelijke belangrijke to taalcijfers te komen dan kan men er staat op maken, dat men voor lopig zeker geen antwoord krijgt op allerlei op zichzelf toch ook wel leuke detailvragen. Zo vroe gen wij ons dezer dagen af hoe groot het percentage van de ver kochte auto's zou zijn, dat met een automatische versnellings bak is uitgerust. "De indruk be staat", dat dit percentage toe neemt, maar het is tot nu toe nauwelijks meer dan een indruk. We kwamen op die vraag omdat wij een week in een Mazda 1300 met automaat hebben rondgereden. Weer zo n licht wagentje met een automaat. Het aantal neemt snel toe. Het is nog niet zo lang gele den, dat zo'n automatische bak een luxe was, die alleen was voorbehouden voor de duurdere De eerste personenauto met een experimentele Stirlingmo- Vier mannen, die al zo'n vier tor is door Ford op de terreinen van het fabriekscomplex in jaar tezamen werken aan de Dearborn (Michigan) gedemonstreerd. Deze wereldpri- bare^r^^naa^w^eerste zjcht' meur van een experimentele krachtbron - een gezamenlijk riwntete model in dl^ord/ToH- project van Ford in Detroit en de Philips in Eindhoven - is no. Van links naar rechts N. D. een 170 pk 4-cilinder motor, die is geplaatst in een normale Postma, E. Kitzner, E. Horton en Ford Torino. JCollins. Ford verwacht dat omstreeks 1980 met een beperkte serieproduktie van automobielen met de Stirling motor kan worden begonnen en dat in 1985 tot massaproduktie kan worden overgegaan. Voor het totale project over de jaren 1972-1985 hebben de betrokken ondernemin gen zo'n 150 miljoen dollar uitge trokken. De Stirlingmotor kan m principe op elke soort brandstof lopen. Voor de demonstraties in Amerika werd als brandstof loodvrije benzine ge bruikt. Het principe van de motor werd in 1816 ontdekt door* de Schotse dominee dr Robert Stirling en is zowel door de wetenschappe lijke werkers bij Philips en Ford als door onafhankelijke instellingen erkend als een van de meestbelo- vende alternatieve krachtbronnen, vooral als het gaat om verminder ing van schadelijke uitlaatgassen, geluidshinder en brandstofver bruik. Volgens dr W. Dale Compton, vice-president research van Ford, is de eerste fase van het research- en ontwikkelingsprogramma, dat Ford en Philips vier jaar geleden begonnen, nu zo goed als beëin digd. Thans kan aan de tweede fase (onder meer testritten op de weg) worden begonnen. De Ford-Philips „4-215" Stirling motor is zo genoemd, omdat hij vier cilinders heeft met een inhoud van elk 215 kubieke centimeter. Ford heeft inmiddels een contract gesloten met United Stirling Zweden (licentiehouder van Philips), die zal zorgen voor technische bijstand, zoals het ont werp voor de koeling, de regelsys temen en de verbrander van de nieuwe krachtbron. In de tweede fase van het project worden de gegevens uit de laboratorium-onderzoeken en uit de testritten verzameld, duur zaamheid en betrouwbaarheid worden verder verbeterd, er volgen studies over fabricagemogelijkhe- den, de mogelijke toepassing van de Stirlingmotor in andere soorten voertuigen wordt nagegaan, terwijl eventueel research- en ontwikke lingsprogramma's van Stirlingmo toren met andere autoindustrieën (onder licentie) zullen worden na gegaan. "In de loop der jaren is een reeks afleidingen van de Stirlingmotor ontworpen, maar Ford gelooft dat de jongste ontwikkeling de beste is voor toepassing in motorvoertui gen", verklaarde dr Compton. Hij benadrukte dat deze "4-215" motor slechts in het prilste stadium van ontwikkeling is. In de Stirlingmotor zijn de aller modernste elektronische systemen gebruikt en tal van onderdelen, die nooit eerder in massaproduktie zijn vervaardigd. "Ford en de betrok ken ondernemingen zullen de pro cessen bepalen om deze onderde len in grote aantallen te maken in dien massaproduktie mogelijk zou blijven te zijn", aldus dr Compton, maar serieproduktie zal volgens hem nog wel tien jaar moeten wachten. De Stirlingmotor heeft zoge naamde uitwendige verbranding in tegenstelling tot de benzinemoto ren, waar het brandstofmengsel in de cilinders tot explosie wordt ge bracht. De Stirling bevat een zuiger per cilinder en de vier zuigers drij ven samen een zogenaamd „swashplate"-mechanisme aan (een tuimeldrijfwerk. dat de op- en neergaande zuigerbeweging omzet in een draaiende.) In het voorste deel van de motor wordt fijnver- deelde brandstof ingespoten in het verbrandergedeelte, waar de brandstof wordt vermengd met lucht die is voorverwarmd. Een tweedelige ontsteker (te verge lijken met een bougie) brengt het mengsel tot ontbranding. Dit voortdurende verbrandingsproces verhit een lichte gassoort, dat zich in een netwerk van roestvrij stalen buizen bevindt, die weer in verbin ding staan met de cililnders in de middensectie van de motor Dit gas is het "werkmedium" en fungeert dus niet als brandstof. Het wordt beurtelings verhit en gekoeld op zodanige wijze, dat het de zuigers beweegt. rijden, maar dat uit financiële overwegingen gewoon niet doet. Want buiten de genoemde recla mecampagnes kost het gemis aan een koppelingspedaal toch altijd duizend gulden of meer extra. En dat is geld, waar men by inruil niets of nagenoeg niets van terug ziet Er zyn volgens zeggen lan den, waar de automaat ook op de tweede-handsmarkt geld op brengt. Maar zolang dat hier niet het geval is zal de Nederlander, die toch al zo duur voor zyn kar retje moet betalen, die duizend gulden met schakelen liever zelf verdienen. Toch mist diezelfde Nederlander heel wat Dat hebben wij weer er varen met dat weekje in de Mazda 1300. Een van de weinige Japan ners met een eigen gezicht. Een leuk, lief wagentje om te zien. Zoals de meeste modellen uit het land van de rijzende zon nogal vaag in het stuur en speels op de weg, maar daar gaat het even niet om. Het gaat om die automaat Een heerlijk bezit Maar of je 9685 gulden betaalt voor een twee- deurs met pook of 10.835 gulden voor zo'n zelfde tweedeurs maar dan met automaat scheelt een heel stevige slok op deze borrel. Meer dan tien procent. Maar het is en blij ft prettig vooral in het stadsverkeer, waar men zich heel ontspannen kan concentre ren op het altijd drukke gemier rondom de wagen omdat er bin nenin de auto niets of nagenoeg niets behoeft te gebeuren. Het is allemaal veel rustiger en derhalve moet het ook veiliger zijn, al zal men dat moeilijk met cyfers kunnen staven. Die zijn er ge woonweg niet. Maar niet alleen in geld moet men tol voor zo'n automaat betalen. Ook :n pit en benzine. In dat leuke Mazdaatje zit een echt wel acceptabele 1272cc motor met een vermogen van 66 DIN-pk. Maar volgens de opgave van de importeur moet de normale Mazda 1300 een topsnelheid van ruim 150 kilometer per uur kun nen halen en ons automaatje haalde het op geen stukken na. We kregen na heel veel aandrin gen net 145 km op de teller van ons jonge exemplaar. En de fa briek beweert, dat men met zo'n gewone 1300 een verbruik van om en nabij de één op dertien kan halen. Nu zijn dat de ideale om standigheden, maar wy kwamen er niet eens in de buurt één op lO'/t gemiddeld. Ook in de acceleratie heeft men vaak het gevoel wat te kort te komen in dit wagentje. Er zit wel zo'n kick-down in (als men het gaspedaal tot de plank indrukt schakelt de motor vanzelf terug) maar het is nog niet, wat men er van zou willen verwachten. Voor het overige is het zoals gezegd een aardig autootje. Een leuk model, met redelyke ruimte en een alleszins acceptabele zit. Ook voor de personen achterin. De motor is niet zo bijster pittig, maar wel soepel. In de lagere snelheden erg rustig, met het toenemen van de snelheid neemt ook het geluidsvolume sterk toe. Tot rumoerig toe De bedieningsinstrumenten zitten goed en overzichtelyk en zyn gemakkelijk te gebruiken. Van binnen mist men een klokje, maar dat is dan ook het enige, wat eraan ontbreekt. De automaat functioneert perfect Neen, aan dat alles valt weinig af te dingen. We hebben meer moeite met die starre achteras. Hy maakt de wa gen bijzonder levendig. Té le vendig. Een wagen met een au tomaat remt minder op de motor dan een handgeschakelde. Daar door komt men vanzelf nogal eens wat sneller de bocht in. En dan heeft deze Mazda sterk de neiging door te dansen. Men moet de bochten derhalve met de nodige omzichtigheid te lijf gaan, anders zou men gemakkelijk tot brokken komen. Een duidelijk negatief punt als men de balans opmaakt. De wagen is goed te ryden, redelyk wendbaar en gemakkelyk te bedienen. Maar rumoerig by hogere snel heden en soms erg dartel. En daar komt nog een flinke windgevoe- ligheid by. Voor het overige is die automaat een groot gemak. Wel een duur gemak. modellen. Nu vindt men reeds by vele merken de automaat ook in de kleinere wagens. Soms zyn er zelfs merken - zoals voorheen Vauxhall en thans Ford - die in een reclamecampagne een bepaald type met automaat zonder meerprijs de deur uit doen. Natuurlyk is dat de beste manier om het gebruik van de au tomatische versnellingsbak te stimuleren. De autowereld zal er zich by hebben neergelegd, dat er altijd een categorie automobilis ten zal bly ven, dat weigert in zo'n wagen te ryden omdat ze het "niet sportief genoeg" vinden. Ze zien zo'n automaat kennelyk als een uitvinding voor bejaarden, waarby achteloos wordt voorbij gegaan aan het grote gemak en de duidelijke veiligheidsaspecten. Maar goed, die rijders zyn er nu eenmaal en het is ieders gced recht er zo over te denken. Maar veel groter is waarschijnlijk het aantal, dat best in een wagen met een automatische bak zou willen voor elk autotype een ander boekje maken. Uiteraard niet voor hon derd procent anders. Gelukkig is er nog wel een kleine standaardise ring in de autowereld, maar grof ge zien is er toch heel wat verschil lend. In totaal zullen zo'n dertig po pulaire modellen in boekvorm de revue gaan passeren. Deze maand is het eerste dozijn in de boekwinkels verschenen. Tot en met 31 mei voor 16.75 gulden per stuk. daarna kosten de werkjes twee gulden meer. Voorlopig zijn te koop boekjes over de mini, de ke ver 1200 tot en met 1500, de Fiat 128, de Dafs 33. 44, 55 en 66. de Renault 16. de Opel Kadett, de Opel Ascona-Manta, de Ford Taunus 1300 tot en met 2300, de Citroëns 2 CV. Dyane en Ami, de Fiat 127, de Simca 1000 en de Datsun Cherry. Waarbij de uitgever natuurlijk de pech heeft, dat wat die Cherry be treft er juist deze maand een nieuwe Cherry zal worden geïntro duceerd. Wat overigens geen on overkomelijke hinderpaal zal zijn, want voorlopig rijden er nog heel wat Nederlanders in het oude type en ook die autorijders zullen nieuwsgierig zijn naar de gebeur tenissen in en met hun karretje. Ot willen zij zelf wat klusje aan hun wagen opknappen, waarvoor hun tot nu toe de kennis ontbrak. Het is onzin om te zeggen, dat ze nu me teen alles weten, maar elk beetje kan helpen. De Zweed Sven-Olaf Gatsby pre senteerde dezer dagen in Goten- burg een door hem ontworpen etui met gereedschapbedoeld om te gebruiken indien een automo bilist in zijn wagen beklemd raakt. De SOS Combi Bijl, zoals het hand zame setje heet, bestaat uit een opvouwbare bijl, een zware me taalzaag. een hamer, een blik- snxjder en een schop en weegt twee kilo. "Afslaan-voorgaan-doorgaan" Met folders, affiches en televisiespots gaat thans het "Comité Voetgangersactie '76" de verkeersdeelnemers te lijf. Om iedereen grondig te doordringen van de vele gevaren, die afslaand verkeer met zich meebrengt. Een groot percentage van de ongevallen, waarbij voetgangers zijn betrokken, gebeurt op de hoeken van straten. Daarom wijst het comité de voetgangers erop, dat ze wel voorrang hebben boven afslaand verkeer, maar dat zij zich beter eerst kunnen overtuigen of ze het wel krijgen. En de bestuurders van auto's en aanverwante vehikels wordt nog eens met nadruk gesmeekt om die verplicht voorrang ook te geven. Ook als er geen zebra is. "Afslaan voorgaan doorgaan" is het motto van de op touw gezette actie. Opdat er minder slachtoffers zullen vallen. De uitgeverij Kluwer in Deventer heeft een nieuwe serie autoboekjes op stapel gezet onder de veelzeg gende titel "Leer 'm kennen". Boe ken derhalve, waarin de automobi list veel over zyn auto wordt ver teld. We zijn het met Kluwer eens, dat bij veel schrijvers van autoboeken wordt uitgegaan van een te grote parate kennis van de techniek. De meeste autobezitters weten tech nisch van toeten noch blazen. Ze hebben geen notie van wat er onder die motorkap gebeurt. En om het heel populair te zeggen: het zal de meesten ook worst zijn. Maar er is toch een groeiende groep, die nieuwsgierig is naar het wel en wee van hun w agen, maar ze ontberen de kennis die nodig is om de meeste autoliteratuur te begrij pen. Tot deze groep richt "Kluwer Technische Boeken B.V." zich met de nieuwe serie Auto Specials. In een begrijpelijke schrijftrant en met vele duidelijke tekeningen wordt de autorijder wegwijs ge maakt in zijn eigen auto. Een greep in de onderwerpen, die op 125 pa gina's worden uitgemeten: een uit leg van de werking van verschil lende onderdelen, de onderhouds beurten, pech onderweg, het ver richten van kleine reparaties, een betekenislijst van de meest voor komende technische begrippen. Natuurlijk verschilt dat allemaal per auto. Derhalve moest Kluwer

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19