Rensenbrink: Ik wil graag spelen Singelloop: voor 't hele gezin Blom sleept Leiden erdoor Gastarbeiders werken aan voetbalclub René v. d. Kerkhof vervangt Thijssen Desnoods slik ik wat" TERDAG 24 APRIL 1976 PAGINA 11 ZEIST Het Nederlands elf tal, dat morgen in het stadion Feyenoord voor de kwart-finales het toernooi om het Euro pese kampioenschap voor landen ploegen tegen België speelt, zal pas kort voor de wedstrijd wor den samengesteld. Bondscoach George Knobel heeft moeten afzien van zyn voornemen reeds gisteren een beslissing te nemen doordat een viertal spelers in zyn groep ge blesseerd is en omdat het herstel van Neeskens, Rensenbrink en Van Kraay meer tijd vergt dan was verwacht. Woensdag was er al twijfel over Neeskens (schou der en rechter-enkel) en Rensen brink (linkerknie), donderdag in een oefenpartij tegen de ama teurs van BVC kreeg Van Kraay last van een oude enkel verwon ding en gisteren bleek in het sportcentrum van de KNVB dat Thijssen een zodanige verwon ding aan zün dijbeen heeft, dat hij zeker niet zal kunnen mee doen. Knobel besloot Thijssen in de selectiegroep te vervangen door René van de Kerkhof van PSV. Raymond Goethals heeft het Belgische elftal dat morgen te gen Nederland speelt, nog niet bekend gemaakt. De Belgische coach vertelde gisteravond in Knokke na training en tactische bespreking dat de samenstelling van de ploeg zeker niet voor vanmiddag zal worden vrijge geven. Aan de vooravond van de 106e Nederland België heeft het dagelijks bestuur van de Ko ninklijke Belgische Voetbal Bond zijn nieuwe bondstrainer aange steld. Guy Thijs, de trainer van Antwerp PC volgt Raymond Goethals op, die na dit seizoen begint aan een zes-jarig contract bij Anderlecht. Blom redt Mercasol. LEIDEN/BREMERHAVEN Gis teravond heeft de sponsor van Mer casol Leiden, Perquin, een korte toe lichting gegeven op het onverwachte en verrassende besluit om het Leidse basketbalteam weer in te schrijven in de eredivisie. Perquin had er in het verleden namelijk geen geheim van gemaakt dat hij geen heil zag in een tweede troosteloos avontuur in de hoogste basketbalafdeling. Daarnaast leek het verschil tussen het sponsorbedrag van nog geen ton en het voor het meespelen in de ere divisie nodig geachte bedrag onover brugbaar. Perquin wilde dan ook dat Mercasol in de eerste divisie zou gaan spelen. „Dat we toch in de eredivisie gaan spelen is geheel en al te danken aan Hennie Blom, de trainer-coach. Hij wilde persé blijven en doorgaan en is toen met de spelers gaan praten over hun en zijn financiële wensen en na verschillende gesprekken kwam er een zodanig bedrag uit de bus dat de begroting, die een ton bedraagt (met inbegrip van reclame- en en treegelden), sluitend gemaakt kon worden. Blom heeft een bedrag ter beschikking dat hij aan spelers kan besteden, maar zijn eigen vergoeding zit daar ook bij. Parker hebben we daarvoor aangetrokken; een tweede Amerikaan en mogelijk nog een Ne derlandse speler moeten er nog bij komen. Zelf neemt Blom met een laag bedrag genoegen, zo zelfs dat ik hem al een paar maar heb gevraagd dat hem in hemelsnaam bezield om voor die paar centen by Mercasol te blyven en niet in te gaan op riante aanbiedingen van andere clubs. Hy vindt de werksfeer echter geweldig. Eerlijk ik was er tegen om in de ere divisie te blyven, maar nu spelers en vooral coach zo eendrachtig de za ken rond hebben gemaakt, kan ik al- leen maar bly zyn dat 't mogelijk is op het eerste plan te blijven mee draaien", aldus Perquin in een lang en verheugd betoog, waarin hy geen uitspraak doet over de mogelykheden om in het komende seizoen het ere divisieschap ook qua prestaties te continueren. De komende maanden moeten leren of de unieke reddings acties van Hennie Blom zyn vruch ten zal afwerpen, voorlopig echter wordt er in Leiden nog eredivisie basketbal gespeeld. Bremerhaven gaan tussen CSKA Moskou en het Israëlische nationale team. Beide teams wonnen gisteravond hun twee de wedstrijd met groot gemak, van respectieveiyk België en West-Duits- land. Het is alleen nog de vraag of de Russen hun schriftelyke toezeg ging om tegen de Israëli's te spelen ook inderdaad zullen nakomen. Het Nederlandse team won ditmaal wel, Groot-Brittannië was geen party 38 -65. Nederland schakelde al snel Engelands gevaarlijkste speler, Spro- gis, uit waardoor de topscorer van de eerste dag van het toernooi door het goede verdedigen van Jan Dekker niet verder kwam dan 15 punten. Sprogis gaf de Britten in de eerste minuten wel de leiding (40), maar vier gave treffers op rij van Kees Akerboom hielpen Nederland na drie minuten aan een voorsprong van 84. Vanaf dat moment werd het verschil gestadig groter en bij rust leidde Oranje, dat het moest stellen zonder de geblesseerde Jim Woudstra, met 40—27. Bondscoach Bill Sheridan ging in het eerste deel van de tweede helft veelvuldig wisselen, waarna de Brit ten nog even tot 6050 terug konden komen. Scores van Sikking, Aker boom en uitblinker John van Vliet (20 pnt. 15 reb.) herstelden het k'as- severschil tussen Nederlanu n Groot-Brittannië: 7350 en by net eindsignaal: 8865. Vanavond wacht Oranje het treffen met de West duitsers. HANS JACOBS WK-ijshockey KATOWICE De medailleverde ling van het wereldkampioenschap ijshockey in Katowice is rond. Goud voor Tsjechoslowakije. zilver voor de Sovjet-Unie en brons voor Zwe den. De Sovjet-Unie stelde gister avond de zilveren medaille veilig door met 7—1 (1—1, 3—0, 3—0) van de Verenigde Staten te winnen. De ne derlaag van de Amerikanen hield te vens in dat Zweden zeker is van de derde plaats en brons, dit ondanks een 5—3 nederlaag tegen Tsjecho slo wakye. WORSTELEN Anton Geesink heeft gisteren in Linne zyn wereld titel 'vry worstelen' met succes ver dedigd. Hy won van de Amerikaan Terry Rudge. [EIST Nauwelijks een week geleden zat Rob Rensenbrink nog noodgedwongen op de ribune. „Een ernstige kwetsuur aan de linkerknie", luidde de door Anderlecht vrijgege- ren verklaring. Ook de toevoeging: „Misschien een meniscus", loog er niet om. Maar de Joor Knobel weer voor „oranjedienst" opgeroepen Anderlecht-vedette traint alweer, lensenbrink geblesseerd? In België wordt smalend gelachen. 'rompt gonsde het van-de geruchten. Zoals: door Rensenbrink vrijaf te geven zou Ander- tcht-trainer Hans Crocm zijn speler net voldoende rust geven om tijdig fit te zijn. Croons irinnikende aanhangers zijn er van overtuigd: alzo heeft de Nederlander wraak genomen |p bondscoach Raymond Goethals, die Croon bij Anderlecht gaat opvolgen, lensenbrink zelf gaf de geruchten nog wat extra grond, door spoorslags richting Zeist te poeden, om aldaar zijn geblesseerde knie vele malen daags te laten behandelen. Dus toch pn plaagstoot in de richting van Knobels tegenstrever? por lans Soeters Hit ontkent het ten stelli(ste. ezweert: „Ik kon tegen Luik echt |et spelen. Al vier weken heb ik tst van m'n knie, oorzaak van een ptsing met Ressel tijdens de raining;. Tegen Beerschot kreeg ik r opnieuw een tik tegen, om er na e Europa Cup wedstrijd tegen jwickau erg veel last van te krijgen. Joen ook heb Ik een injectie gehad h - om niet voor verrassingen te pmen staan - tegen FC Luik niet jieegedaan". laar Rensenbrinks angst was pgegrond. De' overhaaste diagnose - meniscus - is hem uit het hoofd épraat. Opgeluaht: „Het schijnt its met de aanhechting van de piebanden te zijn. Een rotblessure, at wel, maar omdat ze hier de lodernste apparatuur hebben, zal het allemaal wel goed komen". Grijnzend: „Gezien m'n blessure had de wedstryd tegen België niet op een gunstiger tijdstiD kunnen komen". Dat Rensenbrink speelt is zo goed als zeker. Voorzichtig: „Knobel heeft zo zyn twyfels, maar ik schat de kans van meespelen op meer dan tachtig procent". Zegt later in het gesprek: „Ik wil graag spelen, het is tenslotte alweer een jaartje geleden dat ik tegen Italië (3—1) - voor het laatst meedeed. Moest Ander lecht niet spelen, dan kwam er wel wat anders tussen". Eerder eoht gemeend dan diploma tiek, waarschuwt Rensenbrink voor onderschatting van het Belgische voetbal. Resoluut: „In heel België wordt momenteel beter gevoetbald dan, pakweg twee Jaar geleden, toen Goethals nog mannen met grote namen kon opstellen". Rensenbrink doelt hiermee op spelers als Dewalque, Van Moer. Van den Daele en Van Himst. Doelman Christian Piot, waarvan de Belgische bonds coach ooit zei: „Een Piot op een bee is altijd nog beter dan welke andere doelman ook", zal er vermoedelijk toch bij zijn. En de bijna 50-jarige Goetihals laat niet na om te wijzen op het ontbreken „van al die klasse-spelers". Rensenbrink laat echter een heel ander geluid horen: „De huidige spelers sla ik hoger aan. Kijk naar Club Brugge, kijk welke tegenstan ders deze ploeg in de Europa Cup heeft Uitgeschakeld en Je weet genoeg. Brugge is een topclub". En uit datzelfde Club Brugge haalde GoethaJs, zeer tegen de zin van trainer Ernst Happel, een sterke spelerskern. Rensenbrink, een beetje afgunstig: „In België is het nooit een probleem geweest om met sterke spelers uit heel verschillende clubs een sterk geheel te smeden. Het collectieve voetbal, waarmee ook Club Brugge zo ver kon komen, typeert het Belgische voetbal. Aan Goethals is het dan wel toever- Hy glimlacht als hem de vraag wordt gesteld of die inzet, nu ook tegen hem gericht, hem geen angst inboezemt. Spontaan: „Welnee, ik maak het toch wekelijks mee". Vult dan aan: „Het Belgische voetbal is heus meer dan alleen maar inzet. Ten onrechte wordt er nog weieens geringschattend over gesproken. België heeft twee clubs die zyn doorgedrongen tot Europa Cup finales, dat zegt genoeg. Niks geen kwestie van internationale voetbal armoe. Het Belgische voetbal is beter geworden en dit zeg ik niet omdat ik er nu toevallig mijn brood verdien". Maar Rensenbrink beseft tegelijker tijd dat Juist die opkomst van het Belgische voetbal problemen met zich meebrengt. Hij geeft Goethals, die stelt dat veel van zijn spelers overbelast zijn, gelijk. Albert Roos- sens, seoretaris van de Belgische voetbalbond heeft er in dit verband echter nogmaals op gewezen dat de clubs hun spelers niet mogen verhinderen voor heit Belgische elftal uit te komen. Het afzeggen van een invitatie betekent dat de betrokken spelers acht dagen voor sn evenveel dagen na de interland niet voor hun eigen club mogen uitkomen. Maar Goethals vreest dat het intensieve programma dokter Louis Rombouts. die ook Christian Piot weer op de been hielp, wel eens OTeruren kan bezorgen. Bezige Raymond Goethals wijst dan ook met afgunstige blik richting George Knobel, die al die problemen toch maar niet heeft. Het zijn zaken die langs Rob Rensenbrink heen gaan, maar, door er over te praten, hem de ernst van zijn blessure doen vergeten. Wordt er dan toch weer even aan herinnerd, kijkt hij strak voor zich uit en zegt: „Ik wil deze wedstrijd per se spelen, desnoods slik ik wat tegen de pijn". Het klinkt zo oprecht, dat elke gedachte aan een slinkse actie tegen Goetihals naar de achtergrond wordt gebannen. De Belgische bondscoach zaJl er slechts een schrale troost in vinden LEIDEN Er zou minstens één roep mensen kunnen zyn, die Joop vestbroek niet in dank afneemt dat jij de Leidse Singelloop als presta leloop wil laten herleven. Een aan- ll van zyn collega's van de politie &n daardoor op Koninginnedag in fder geval niet met verlof. „Maar ch, zo erg is dat niet, want hoelang luurt het. Misschien tweeënhalf ur". zegt politie-sportinstructeur Vestbroek. „Vroege? was dat wel an- (ers by de Singelloop. Dan moesten «tra mannen worden ingezet in ver- and met de publieke belangstelling. lu hebben we vooral een goede mo orbegeleiding nodig, want we willen pk laten zien dat prestatielopen wél r georganiseerd kunnen worden, vaak worden die nog georgani- £er met de idee: laat maar zoveel hogelyk mensen hollen, als er maar |eld binnenkomt. We willen laten len dat het ook anders kan". Tydens de door de Leidse politie- i>ortvereniglng en dit blad geplande top, zal op 30 april (start 11 uur by jet Leidsch Dagblad) dan ook niet iet „vrouwen en kinderen eerst" gei len. Weliswaar is het singeltraject jver zeven kilometer bestemd om te rorden afgelegd door het hele gezin, naar toch krygen de snelsten by de tan voorrang. De snelste heer en de helste dame kunnen trouwens ook *kenen op een beker die aan de fi- Ush (by het LD) voor hen klaar- faat, maar snelheid is niet de loofdzaak van de loop. „Het belang- rykste is dat er veel mensen meelo pen. Die krygen allemaal een me daille zelfs al hebben ze zeven kilo meter gewandeld, als ze maar in be weging zyn", zegt Westbroek. „Daar gaat het om. Alleen kom Je er niet zo gemakkelyk toe. in groepsverband ontstaat er zoiets als een morele ver plichting. Wy willen de mogelykheid geven om die te creëren. Juist op Koninginnedag omdat er dan verder maar weinig in de stad te doen is. En er bly ken nogal wat te doen aan lopen die elders worden georganiseerd. Waarom zou Je die dan niet hier houden, met het hele gezin in een prestatieloop. Het woord Singelloop is alleen ge kozen, omdat dat een begrip is. De tyd van Slykhuis. Mis schien kunnen we hem zover krygen dat hy aan de start komt. Het is natuurlijk een stuk geschiedenis voor hem, zoals het ook voor veel oudere Leiclenaars een brok historie zal zyn. Juist die mensen zullen ook graag eens dat traject willen lopen. Er is in ieder geval al aardig wat belang- steling voor. Honderd man hebben zeker al ingeschreven. Op het politie bureau of by het kantoor van het LD (inschrijving is ook voor de start nog mogelyk). Dat zyn de mensen van de trimgroep die ik leid op za terdagochtend. Voor hen is het in derdaad byna een morele verplich ting om mee te doenJe moet toch aan beweging doen? Vooral met een zittend beroep is dat een must". Ook om die mensen in beweging te krygen, zal commissaris Van Voor den het startschot lossen. „Zyn eerste officiële daad", zegt West- broek. „Daar is die Singelloop ook een beetje voor: voor het contact politie-burgery. Anders organiseert de LPSV elk jaar alleen de Oranje loop (vandaag 11.00 uur start die Bosloop in de Leidse Hout), nu wil len we ook een keer de straat op. Kyken of het lukt. Het is een expe riment, dus het dan de mist in gaan. Dan kost het geld. Eventuele baten zyn bestemd voor de Nederlandse in validen sportbond. Ten behoeve van de mensen die aan de para-olympics gaan deelnemen. Baten zyn er alleen als er veel mensen aan de Singelloop meedoen, als we die hebben willen we van die Singelloop een traditie maken. Misschien is later dan ook de wedstryd in ere te herstellen. By deze loop is alleen hoofdzaak dat er zoveel mogelijk mensen in beweging komen. Het is toch verdomd geinig om met het hele gezin over de Sin gels te lopen?" LEIDEN Binnen de Marok kaanse gemeenschap in Leiden leeft de gedachte om te komen tot de oprichting van een eigen voetbalvereniging. Het idee is uit gegaan van Mustafa el Keiraou- ani die momenteel in het eerste elftal van Boshuizerkade-club VNA speelt. In eerste instantie wilde Mustafa en een aantal landgenoten van hem in één elf tal bij een Leidse voetbalclub spe len. Nadere informatie by een paar verenigingen leerde echter, dat men dat niet zo zag zitten. „En nu gaan we dan zelf maar proberen een eigen club op te richten", zegt Mustafa. „Een naam is er al. Nu nog een veld en de benodigde toestemmingen". Een aantal Jaren geleden was er overigens een specifieke Marok kaanse voetbalclub in Leidien, UML (Union Marokko Leiden) genaamd. Het elftal speelde in de onderlinge competitie, die georga niseerd werd door de Stichting Buitenlandse Werknemers. Vry geruisloos verdween de Leidse af gevaardigde uit deze competitie. Mustafa: „Dat veld waar wy op speelden, het oude RCL-terrein in Leiderdorp, werd zo slecht, dat voetballen haast niet meer moge lyk was. Telkens moesten er wed- stryden worden afgelast en dat bevorderde de animo niet. Uitein delijk besloten we om er maar mee op te houden. De meeste Jon gens stopten, een paar, net als ik, gingen by een Leidse club voet ballen. Binnen de gemeenschap bleef echter het verlangen naar een eigen Marokkaanse vereni- Mustafa el Keiraouani ging. Ik ben toen eerst by een paar clubs gaan praten of het niet mogelyk was om een aantal van mijn landgenoten op te ne men. Daar stond men positief tegenover. De Jongens in één elf tal laten voetballen bleek echter niet mogelyk. GroepJesvorming en zo, daar was men niet zo voor. Men was ook bang voor contact stoornis. De meeste Jongens van ons spreken niet zo goed Neder lands. Voor my is dat geen pro bleem. Ik heb by Alphen, LDWS en VNA gespeeld. Ik heb nooit geen moeilijkheden gehad. Maar goed, men zag het niet zitten". Ondanks het feit, dat hy al Ja ren als „eenling" by verschillende verenigingen speelt is Mustafa een groot voorstander van een aparte club. „Het gaat", legt hy uit, „niet eens zozeer om het voetballen. Er wonen naar schat ting zo'n zeshonderd Marokkanen in Leiden en behalve werken is er niet veel voor hen te doen. Ze zitten maar in hun pensions en je weet hoe dat gaat. Boekje lezen, TV kyken en voor de rest maar naar het plafond staren. Ont- spanningsmogelykheden zyn er byna niet. De Stichting organiseert nog wel eens wat, maar dat is toch niet voldoende. De mensen moeten een plaats hebben waar ze samen kunnen komen. Als ze daarnaast nog bezig kunnen zyn met lichamelyke ontspanning is dat natuurlyk helemaal mooi. Dan sla Je twee vliegen in één klap. En Je haalt de mensen uit hun eenzaamheid en je biedt ze gezonde ontspanning. Maar het is gemakkehjker gezegd dan ge daan" De UML, waarvan Mustafa el Keiraouani voorzitter is, kampt, behalve met organisatorische pro blemen, ook met het gebrek aan een veld. Koninklyke goedkeuring, statuten en inschrijving voor de competitie lyken Mustafa niet voor onoverkomelyke problemen te stellen, maar aan een veld ko men is moeilyker. "„We hebben ons inmiddels tot de Sportstich ting en de burgemeester gewend en daar moeten we eerst maar op wachten. We willen ook best op het terrein van een andere club spelen. Maar liever hebben we een eigen veld, want dan kunnen we een kantine bouwen. Dat is ons ideaal. Dan hebben we de moge lykheid om allerlei activiteiten te ontplooien. Daar bestaat, binnen de gemeenschap, die al enthou siast heeft gereageerd op onze plannen, een grote behoefte aan. Het is te hopen, dat wy onze ideeën kunnen verwezenlyken". AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11