Kissinger verwijt de Russen afremmen van ontspanning Soli PANORAMA WILSON RIDDER Proefde paté van Patébakker Stegeman. Afrikanen in de regering-Smith nieuwe Combodiö» ééngi9<intisch werkkoittp' versfi»P®nS,®en* ^^tiaeswe'-I stws»0?#9* Heeskens? Bomexplosie Cubaanse ambassade Lissabon kost 2 mensenlevens VRIJDAG 23 APRIL 1976 BUITENLAND WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry A. Kissinger heeft toegegeven dat de campagnes voor de presi dentsverkiezingen in zijn land meestal een be lemmering betekenen voor het ontwikkelen van belangrijke diplomatieke initiatieven. Toch vindt hij dat de vertraging in het streven naar detente voornamelijk aan de Sowjet-Unie is te wijten. Kissinger zei een en ander in een persconferentie die voornamelijk gewijd was aan de Amerikaans-Russische betrekkingen en Kissin ger's komende reis naar Afrika. Hij gaf toe dat de campagnes voor de presidentsverkiezingen van in vloed zijn op de buitenlandse poli tiek, maar ontkende dat de duide lijke vertraging in het ontspan- ningsstreven veroorzaakt werd door de Amerikaanse binnen landse politieke ontwikkelingen. "Het voornaamste element in de verslechtering van de situatie is het Russische optreden in Angola", zei Kissinger. Tweeledig Volgens de minister wordt met het Amerikaanse beleid ten aanzien van de Sowjet-Unie een tweeledig doel nagestreefd: er moet weer stand geboden worden aan Russi sche agressie, maar tegelijkertijd moeten pogingen in het werk ge steld worden de spanning te ver minderen en de wereldvrede zeker te stellen. Hij verklaarde dat de Verenigde Staten nog steeds bereid zijn on derhandelingen te voeren over een nieuw SALT-verdrag dat het arse naal aan offensieve kernwapens moet verminderen. "Ik geloof dat zo'n verdrag moge lijk en wenselijk is", aldus de be windsman. Hij voegde eraan toe: "Ik wil de mogelijkheid niet uitslui ten dat nog dit jaar belangrijke vooruitgang wordt geboekt". Zorg Kissinger zei verder dat het op zijn reis naar Afrika, die vandaag Öe- gint, zijn voornaamste zorg zal zijn het geloof in de Amerikaanse vast beslotenheid te herstellen om in het gebied ten zuiden van de Sahara het streven naar zwarte meerder heidsregeringen te steunen. Hij zei dat alle problemen in Afrika geregeld dienen te worden door de Afrikanen zelf, zonder inmenging door de grote mogendheden. De Verenigde Staten zijn bijzonder verontrust over het gebruik van wat hij noemde "surrogaat- strijdkrachten" door de Sowjet- Unie in Afrika. De minister doelde hiermee op de 13.000 man sterke Cubaanse legereenheden die in Angola hebben geholpen de pro- Westerse bevrijdingsbewegingen te verslaan. Kissinger zei dat een nieuwe verbe tering in de betrekkingen tussen Washington en Moskou in grote mate zal afhangen van de terug trekking van de Cubanen uit An gola en matiging van de Russische inmenging in binnenlandse Afri kaanse aangelegenheden. Hervatting De minister drong voorts aan op hervatting van de onderhandelin gen tussen de zwarte nationalisti sche leiders en de blanke minder heidsregering van Rhodesie. Hij voegde eraan toe te verwachten dat Rhodesië binnen tien jaar een meerderheidsbewind heeft. Kissinger zei dat hij tijdens zijn reis zou spreken met leiders van de Rhodesische nationalistische be weging, maar ontkende dat hij van plan is "een marionettenbewind" in het zadel te helpen dat de Ver enigde Staten gunstig gezind zou zijn. Zolang Cuba troepen in Angola heeft en het bewind van Fidel Ca stro kritiek blijft leveren op het Amerikaanse beleid ten aanzien van Puerto Rico, is een verbetering van de betrekkingen tussen Ha vana en Washington uitgesloten. De Verenigde Staten beschouwen een permanente vrije en open doorvaart voor Amerikaanse sche pen door het Panamakanaal als de hoeksteen van de onderhandelin gen over een nieuw verdragsvooi deze waterweg. ADVERTENTIE pmwrama Deze week: Eerste totosuiH SH-ugent verried ve^etsfiseraseiv vonCruijnen LINCOLN - Met een forse klap werd deze Duitse du enkeldekker toen de chauffeur zijn wagen onder eei twee zwaar en tien licht gewonden, die door de bn worden bevrijd. ker in het Engelse Lincoln gemetamorfoseerd in een :t door reed. Balans van het spectaculaire ongeval: r met veel moeite uit hun benarde posities moesten Frankrijk niet meer grote mogendheid PARIJS (DPA/AP) - Naar hulpbronnen en invloed gere kend, behoort Frankrijk niet meer tot de grote mogendhe den, zo heeft Frankrijks presi dent V. Giscard d'Estaing op een persconferentie gezegd. Hij is echter van plan alles te doen om Frankrijk te laten behoren tot de "topgroep" van middelgrote landen. Daartoe was het noodzakelijk dat er economische en sociale over eenstemming bestond in het land. Frankrijk moest een "bezonnen en vreedzame" democratie worden. Giscard heeft voorts gezegd dat de gematigde houding die de communisten in zijn land de laatste tijd tentoonsprei den, deel vormden van hun verkiezingstactiek. "De communistische partij doet bepaalde dingen omdat zij denkt dat die zullen leiden tot een kunnen deelnemen aan de regering van ons land". De president geloofde echter niet dat dit de communisten zou lukken. Hij had er bezwaar tegen dat zij en de socialisten elk ge sprek met de regering hadden geweigerd. "Ik vind dat dit een verkeerd beeld van Frankrijk geeft. Die houding moet worden afgekeurd en bekritiseerd". CAPE CANAVERAL (AP) - De eerste van een reeks van driesatel lieten die gebruikt zal worden voor het geheime telefoonverkeer tus sen de leden van de Noordatlanti- sche verdragsorganisatie is giste ren van Cape Canaveral gelan ceerd. De ongeveer 750 kilo wegende communicatie-satelliet, die 950 ge lijktijdige telefoongesprekken kan verwerken, zal in een stationaire baan op 35.000 km van de aarde bo ven de Atlantische Oceaan gepar keerd worden. LONDEN - Oud-premier Harold Wilson van Engeland is door Ko ningin Elizabeth benoemd tot ridder in de Orde van de Kouse band, zo is door een woordvoer der van Buckingham Palace be kend gemaakt. Wilson, die zijn functie 5 april onverwacht neer legde. zal op 14 juni op Windsor Castle de ridderslag ontvangen. LISSABON (AP) - Bij een krach tige bomontploffing die de Cu baanse ambassade in Lissabon vol ledig verwoestte zijn gisteren twee mensen om het leven gekomen en vier anderen zwaar gewond ge raakt. De bom zat verstopt in een zwart imitatie-leren aktentas die voor de deur van de ambassade geplaatst was. De Cubaanse vertegenwoor diging is gehuisvest op de zesde verdieping van een kantoorgebouw in Lissabon. De ontploffing was zo krachtig dat er een gat van een meter doorsnee ontstond in de betonnen vlier. Voorts werden aluminium raam- luiken uit hun hengsels gerukt en werden twee muren zwaar bescha digd. Een portier van het gebouw, Anto nio Parad a, vertelde Associated Press dat hij een minuut voor de ontploffing het rokende koffertje zag staan voor de deur van de am bassade. "Ik rende naar de telefoon om hulp te vragen. Ik wilde eerst de bom uit het raam gooien, maar ik ver moedde dat ik daar geen tijd meer voor zou hebben. Net toen ik de telefoon wilde pakken ontplofte de bom". Een paar minuten eerder, aldus Pa- rada, was een ongeveer 30-jarige man naar de zesde verdieping ge gaan. Hij droeg een zwarte akten- tas, zo zei de portier. De politie van Lissabon concen treert haar onderzoek op de grote schare Portugese vluchtelingen uit Angola van wie velen Cuba verwij ten dat zij moesten vluchten. "Er zijn al herhaalde malen drei- DETROIT HOUDT UITVERKOOP Detroit dat een tekort op de begroting heeft van 44 miljoen dollar is dezer dagen begonnen alle eigendommen die zij kwijt wilde, in het openbaar te veilen. En dat liep gesmeerd. Woensdag waren er al 25.000 mensen komen opdagen in de enorme zaal waar alles staat opgesteld. Dingen als honderden oude brandweerhelmen en straatlanta rens waren zo weg. Ook voor oude schrijfmachines, naaimachi nes en automaten voor het verkopen van frisdranken bestond een levendige belangstelling. Er werden ook vijf brandweerauto's aangeboden, inderdaad als nieuw omdat zij nog nooit waren gebruikt. In 1973 waren zij per vergissing door de gemeente gekocht voor 130.000 dollar in to taal. Het waren machines bestemd voor bosbranden in plaats voor de stad. Daar bestond dus niet de minste behoefte aan. BRUGGELGELDPERIKELEN Omdat het brugwachtershuisje van de nieuwe brug in Terhorne (Fr), het hart van het Friese watersportgebied, te hoog is ge bouwd om met het traditionele klompje de bruggegelden te kunnen blijven innen en heffing op een andere manier ook niet lukt, heeft het college van B en W voorgesteld de brug tijdens de weekeinden maar te sluiten. Dan is er toch geen beroepsvaart en de vele pleziervaartuigen komen dan maar via een omweg naar het dorp, aldus B en W van Utingeradeel, de gemeente waaron der Terhome valt. De overige dagen van de week zal de door vaart via de nieuwe brug vrij zijn. Winstpunt van deze regeling is volgens het college dat de brug wachter een vijfdaagse werkweek kan krijgen^ zonder dat een plaatsvervanger nodig is. TRAP-VLIEGTUIG Joe Zino, een 52-jarige Amerikaanse oud-luchtmachtvlieger, heeft woensdag geschiedenis geschreven door zijn eigenhandig gebouwde trap-vliegtuig vijf seconden lang in de lucht te tillen. Op een "hoogte" van dertig centimeter legde Zino, verwoed trappend, ongeveer 30 meter af. Zino heeft 6000 manuren geïnvesteerd in zijn toestel. Het is gemaakt van balsahout, schuimrubberen plastic. De trapkracht wordt via de pedalen van een gewone fiets omgezet in een open voorwaartse beweging. Zeventien jaar geleden loofde een Britse zakenman, Herbert Kremer, een prijs uit van (thans) 50.000 pond voor de eerste mens die op eigen kracht een 8-vormige mijl (1,6 kilometer) zou vliegen. KARYATIDEN NAAR MUSEUM De beroemde Karyatiden, als de vrouwenfiguren uitgevoerde zuilen op de Atheense Acropolis, gaan in verband met de lucht vervuiling aldaar tijdelijk naar een museum om ze voor de on dergang te behoeden. De vijf vrouwenfiguren die sinds de 5e eeuw voor Christus het oostelijke dak van de Erectheum tempel dragen zullen worden "afgelost" door afgietsels. Tot 1810 waren er zes originele Kaïyathiden. In dat jaar nam de Engelsman lord Elgin er echter één mee om haar samen met andere marmeren beeldhouwwerken, te verkopen aan het Bri tish museum, waar ze nog altijd te zien is. Toen de Acropolis later in de 19e eeuw in oude luister werd hersteld werd de zesde Karyatide door een afgietsel vervangen. De karyatiden zijn vernoemd naar de mooie meisjes van Kariae. dichtbij het oude Sparta, die de beeldhouwers als model hebben gediend. ADVERTENTIE V Een beeld van het totaal ver woeste interieur van de getroffen ambassade, waarin alleen het gevallen portret van Fidel Ca stro nog enigszins onbeschadigd lijkt. gementen ontvangen van vluchte lingen en anderen", aldus Parada. De doden zijn een Cubaanse man en een Portugese vrouw. Functio narissen van de ambassade hebben geweigerd de identiteit van de man bekend te maken. Een woordvoer der van het ziekenhuis zei dat de naam van het Cubaanse slachtoffer hem onbekend was. Volgens de politie en ooggetuigen deed de ontploffing zich om 4.45 uur 's middags voor toen de kanto ren nog volop bemand waren. Het metalen meubilair van de am bassade is helemaal verwrongen door deexplosie. Op de grond lagen ove/al stukjes pleisterkalk van de muren en overblijfselen van drie houten deuren. Na de ontploffing verzamelde zich een grote menigte voor het gebouw die echter op een afstand gehouden werd door een elite-eenheid van de politie in volledige rellenuitrusting. Tomos Andersen, de secretaris generaal van het Portugese minis terie van buitenlandse zaken, heeft gisteravond de Cubaanse ambas sadeur Francisco Astray Rodriguez de formele verontschuldigingen aangeboden van de Portugese re gering. Andersen heeft de ambassadeur beloofd dat er een "rigoreuze zoe- kaktie" zal worden ingesteld naar de dader. SALISBURY (Reuter) - Premier Ian Smith zal binnen tien dagen plannen bekendmaken om Afrika nen in de Rhodesische regering op te nemen. Dit heeft een hoge func tionaris in Salisbury meegedeeld. Dennis Divaris, de regeringsfunc tionaris die verantwoordelijk is voor partijdiscipline, zei dat Smith zijn voorstellen uiteengezet had tij dens een bijeenkomst met zijn par lementaire fractie die vier uur duurde. "Er was een openhartige discussie en Smith werd uitvoerig over zijn voorstellen ondervraagd". Ofschoon er op de bijeenkomst af wijkende meningen werden geuit, waren er geen tekenen die wezen op een splitsing binnen de fractie, aldus Divaris. "De fractie be schouwt het opnemen van Afrika nen in de regering als een radicale wijziging, maar wij weten dat wijzi gingen van dat soort moeten plaatsvinden". Divaris zei uit het fractiegesprek te hebben begrepen dat het plan zou kunnen worden uitgevoerd zonder wijziging van de grondwet. Premier Smith maakte zijn plan om Afrikanen in de regering op te ne men drie weken geleden bekend. maar gaf toen geen bijzonderheden over hun functie of statue. Die be kendmaking volgde spoedig nadat zijn constitutionele onderhande lingen met de groepering van de Afrikaanse nationale raad, ANC, onder leiding van Joshua Nkomo mislukt waren. Nkomo verwierp de voorstellen van Smith al, zeggende dat deze geen oplossing zouden bieden voor de politieke proble men of voor de eisen van de natio nalisten inzake de onmiddellijke instelling van een meerderheids bewind. De voorstellen worden in rege ringskringen beschouwd als een compromis dat bedoeld is om de politieke impasse tussen zwart en blank te doorbreken. Maar liberale politieke groeperingen hebben kri tiek op de voorstellen geleverd. Zij zeiden dat zij "te weinig inhouden en te laat komen". Regeringskringen zeiden niet te verwachten dat de fractie van de regerende Rhodesische frontpartij het plan in de weg zou staan. De bijeenkomst van gisteren werd ge zien als een om te peilen over hoe veel steun de premier binnen de partij over het algemeen kan be schikken. Als u meteen abonnee wilt worden (f 16,25 per kwartaal, 13 nummers), bel dan 023-342382 (ook na kantooruren en in het weekend).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9