Z.-Holland krijgt ruim 17 miljoen PvdA EN WD EENS OVER TEKST VAN ABORTUSWET Vier Turken betalen grof geld voor valse papieren Naar één CD A-lijst VRIJDAG 23 APRIL 1976 BINNENLAND DEN HAAG (SP) - Als onderdeel van de maatregelen tot bestrijding van de werkloosheid is weer een bedrag van in totaal f 17.3 miljoen beschik baar gekomen voor het uitvoeren van werken in opdracht van de pro vincie Zuid-Holland en van gemeenten in deze provincie. Op grond hiervan kan nu begonnen worden met de aanleg van het recreatieterrein De Sluis in Gouda, vernieuwing van de oevervoorzie ning langs de oostkant van de Gouwe in Waddinxveen, ten Z.O. van de hefbrug; aanleg van riolering in de Dorpsstraat en het Zuideinde in Nieuwkoop en de bouw van een kleedgebouw op gemeentelijk sportter rein aan de Safflerstraat in Leiden. DEN HAAG - De PvdA en de WD zijn het eens geworden over de tekst van een nieuw initiatief wet sontwerp om de abortus te regelen. De Tweede-Kamerleden Lamberts en Roethof (beiden PvdA) zijn daarmee tegemoet gekomen aan de wens van de WD-Kamerleden Veder-Smit en Geurtsen om geza menlijk met één nieuwe wet te ko- Komende dinsdag zullen de Tweede-Kamerfracties van de beide partijen de definitieve beslis sing moeten nemen over de daarbij te volgen procedure. Het lijki voor de hand te liggen, dat beide partijen Gematigde studenten: Voorstellen voor hoger onderwijs niet doordacht LEIDEN - De voorstellen over al gemene hogere opleidingen zijn onvoldoende doordacht. Er moeten meer experimenten komen voordat de voorstellen worden uitgevoerd. Hetzelfde geldt voor de part-time hogere opleidingen, waarvan de bedoeling evenmin duidelijk is. Verder moet er een betere door stroming komen van het hoger be roepsonderwijs naar het weten schappelijk onderwijs, al is dit in strijd met de nagestreefde afrem ming van het wetenschappelijk onderwijs. Dit stelt het Interuni versitair Studenten Overleg (ISO), overkoepelend orgaan van een aan tal gematigde studentengroeperin gen, in een reactie op de plannen van minister Van Kemenade en staatssecretaris Klein in de nota Hoger Onderwijs in de toekomst. Volgens het ISO is het karakter van de algemene hogere opleidingen, gebaseerd op een rapport van de Commissie Ontwikkeling Hoger Onderwijs, onduidelijk. Het ISO betwijfelt of de algemene opleidin gen (z.g. generalistenopleidingen) wel genoeg studenten zullen trek ken. Ook heeft het ISO z'n twijfels over de part-time hogere opleidin gen van algemene aard. Dat deze opleidingen niet in verband wor den gebracht met de open school noemt het ISO een ernstig gebrek. Het ISO, waar o.m. de Centrum Groepering Leiden bij is aangeslo ten, heeft zijn standpunt inmiddels kenbaar gemaakt aan staatssecre taris Klein, de Tweede Kamer en de Academische Raad. Autobus botst op vrachtauto UTRECHT (ANP) - Bij een botsing tussen een vrachtauto en een bus in De Meern zijn gistermiddag acht buspassagiers gewond. Het ongeluk gebeurde op de krui sing van de afrit van rijkweg 12 en De Meerndijk. De bestuurder van de van de rijksweg afkomende vrachtwagen, de 77-jarige A. K. uit Maarssen. gaf geen voorrang aan de autobus. Van de Vagu die de lijn dienst Oudewater-Utrecht onder houdt. De bus kantelde bij de bot sing. Hij is total loss, evenals de vrachtauto. De bestuurder van de vrachtwagen bleef ongedeerd. zullen besluiten hun afzonderlijke wetsontwerpen in te trekken en daarvoor het nieuwe in de plaats te stellen. Dat zal betekenen dat de behande ling van de abortuswetgeving door de Tweede Kamer, die nu op de agenda staat voor volgende maand, waarschijnlijk aanzienlijk zal wor den vertraagd. Deze vertraging zou tot gevolg kunnen hebben, dat niet de huidige minister van justitie Van Agt, maar zijn eventuele opvolger het initia tief wetsontwerp van het parlement wetskracht zal moeten geven. In politiek Den Haag wordt ei re kening mee gehouden dat Van Agt dat wel eens zou kunnen weigeren. Nog afgezien van de vraag of dit ontwerp wel door de Eerste Kamer komt, waar, zoals wij reeds eerder meldden, een groot deel van de WD-fractie principieel tegen abor tus is, en dat weinig waarschijnlijk maakt dat de Eerste Kamer er mee akkoord gaat. DEN HAAG (SP) - Illegaal in ons land verblijvende Turken heb ben aan een landgenoot in Den Haag tot 3.500 gulden per per soon betaald om in het bezit te komen van een valse werkgever sverklaring, zo bleek gistermid dag ter zitting van de Haagse rechtbank. Volgens officier van justitie mr. Van Steenderen hebben de Turkse bemiddelaar en een Haagse bedrijfsleider op intens gemene wijze misbruik gemaakt van de ellende, waarin de hier il legaal verblijvende buitenlandse arbeiders eind vorig jaar ver keerden. Hij eiste tegen beide verdachten een gevangenisstraf van tien maanden. De bedrijfsleider (31) stond terecht voor valsheid in geschrifte omdat hij voor tenminste vier illegaal verblijvende Turken een werk geversverklaring had opgemaakt waaruit moest blijken dat zij al voor 1 november 1974 in dienst NAARDEN -Bij een felle brand is gistermiddag in het natuurre servaat Naardermeer 200 hec tare natuurgebied verloren ge gaan. Bij de brand zijn talrijke vogels in de vlammen omgeko men. De oorzaak van de brand waren vermoedelijk vonken, af komstig van een geblokkeerd wiel van een trein. De brand is begonnen in de berm van de spoordam, die dwars door het gebied loopt. Er waren vijf vuur haarden die zich snel uitbreid den. De brandweerkorpsen van NaardenWeesp, Bussum en de brandweer van de Nederlandse Spoorwegen hebben het vuur be streden. Doordat de branden woedden op vele eilandjes, ge scheiden door smalle slotenhad den de vrijwillige brandwachten geen gemakkelijke taak. Van een vliegtuig van de rijkspolitie uit werden via de basis op de grond aanwijzingen gegeven voor het blussingswerk De broedplaats van de aalscholverkolome, één van de twee in ons land, is gesp aard gebleven. Voorzitters zoeken procedure DEN HAAG (ANP) - De voorzitter van het C DA, en die van de partners KVP en ARP (regeringspartijen) en CHU (oppositie) hebben een pro cedure ontworpen, waardoor het mogelijk moet worden te komen tot 34CDA-lijst bij de volgende verkie zingen. De voorzitters van de ge zaghebbende anti-revolutionaire professor dr. B. Goudzwaard. Deze heeft onlangs aan het CDA-bestuur laten weten onder de huidige om standigheden weinig heil te zien in de éne CDA-lijst. Volgens Steenkamp (CDA), De Boer (AR), Vergeer (KVP) en Van Verschuer (CHU) moet de ene CDA-lijst er wel komen, maar moet deze wel geloofwaardig zijn. Om dit te bereiken zal er een aantal zaken moeten gebeuren. Zo moet er vol gens de voorzitters voor het optre den in het parlement een perma nente gemeenschappelijk fractie- beraad over de kameragenda ko men. Dit laat wel de mogelijkheid open dat de fracties daarnaast nog afzonderlijk vergaderen. Verder vraagt ook de resolutie van de laatste AR-partijraad nader be raad, aldus de voorzitter. Daar koos de partyraad voor de ene lijst, maar wel onder een aantal belangrijke voorwaarden, onder meer een ge- zamenlyker optreden in de Kamer. AR-fractieleider Aantjes is onder de huidige omstandigheden tegen stander van de ene lyst. Van De Boer is bekend, dat hij in de lijn- Aantjes denkt. De voorzitters achten stemming over deze punten essen tieel. De procedure die zij hiervoor hebben ontworpen gaan zij op korte termijn voorleggen aan het CDA-bestuur. van zijn expeditiebedrijf waren. In feite waren de Turken nog maar sinds kort illegaal in ons land en hadden zij nog nooit voor het be treffende bedrijf gewerkt. Zoals bekend had de regering vorig jaar de mogelijkheid geopend aan illegaal in ons land verblij vende buitenlanders om een ver blijfsvergunning te krijgen, mits zij konden aantonen dat zij voor 1 november 1974 hier waren ge komen en dat zij sindsdien in loondienst hadden gewerkt. Ook al omdat talrijke werkgevers er niet voor voelden een dergelijke verklaring af te geven - zij had den veelal voor deze "illegalen" geen sociale lasten en loonbelas ting betaald - heeft deze rege ringsmaatregel aanleiding gege ven tot panieksituaties, zo con stateerde officier van justitie mr. Van Steenderen gisteren. De Turkse bemiddelaar dreef aan de Hoefkade in Den Haag een ca feetje. Eind vorig jaar, toen de einddatum naderde waarop ille galen hun verblijf met een werk geversverklaring konden wetti gen, werd in Den Haag bekend dat men voor grof geld in het café voor een werkgeversverklaring terecht kon. De zaak kwam aan het licht toen vier Turken zich met werkgever sverklaringen meldden bij de po litie in Zoetermeer. Zy gaven al len hetzelfde adres op aan het Fontynbos in Zoetermeer, maar toen de politie daar poolshoogte kwam nemen bleek er niemand te wonen. Nader onderzoek toonde aan dat het Haagse expe ditiebedrijf deze vier Turken nooit in dienst had gehad. De bedrijfsleider bekende dat hij de verklaringen valselyk had op gemaakt, op verzoek van de Turkse caféhouder. Deze Turk zei dat hij aan de bedrijfsleider vijftienhonderd gulden had moe ten betalen. Zelf had hy voor zijn moeite een veelvoud van dit be drag ontvangen van zijn landge noten. Voor de rechtbank beweerden beide verdachten gisteren dat het financiéle aspect van deze zaak geen enkele rol had gespeeld. De bedrijfsleider verklaarde dat hy de werkgeversverklaringen al leen had afgegeven omdat de Turken dan voor zijn bedrijf zou den komen werken. Hij had per soneel te kort voor werk, dat Hol landse arbeiders niet wilden. Vijftienhonderd gulden waren hem later als verrassing door de caféhouder gegeven, zei hy. De Turkse caféhouder (36) be weerde ook al dat hij het geld tegen wil en dank van zyn klan ten had ontvangen. "Ik heb het herhaaldelijk teruggegeven, maar dan stopten zij het toch weer in myn zak", beweerde deze verdachte zonder blikken of blo- De officier van justitie stelde hier tegenover dat uit het onderzoek is gebleken dat de Turken zich diep in de schulden hebben moe ten steken om de caféhouder te betalen. De bedragen varieerden van f2500 tot f3500 per persoon. En het heeft niet mogen baten want zij zijn inmiddels toch over de grens gezet De rechtbank zal vonnis wijzen op 6 mei. Bintjes 15 cent P.k. omhoog DEN HAAG (ANP) - De meest ge consumeerde aardappelsoort, het bintje, wordt maandag vijftien cent per kilo duurder. De maximum prijs voor een kilo verpakte bintjes wordt fl,20 (was fl,05), een kilo onverpakte bintjes gaat f 1,15 (was f 1,-) kosten. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van Economische Zaken gisteravond desgevraagd meegedeeld. De prijs verhoging is noodzakelijk, omdat de schaarste van de aardappelen op de internationale aardappelmarkt nog verder is toegenomen, aldus de woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7