Alternatieve Bank voor milieuvriendelijk bedrijf Derde avond in ruimer jasje „LACHERTJE" BEB3B IN VALKENBURG Wellicht integratie christelijk onderwijs In t Mallegat TULIP TIME FESTIVAL TELEVIZIER FILMT OP „DODELIJKE" KRUISPUNTEN Open House van CPN Nu ook adres in Katwijk PROVINCIALE RAAD VOOR RUIMTELIJKE ORDENING Joej 3 de Ruiter 250ste speelt wedstrijd voor Hazerw. Boys Selectieteams Alphense zondagsschool deze maand 125 jaar oud PAGING 4 VRIJDAG 23 APRIL 1976 VALKENBURG Het kleuter- en basisonderwijs in Valkenburg moet dichter bij elkaar warden gebracht, zo werd gisteravond tijdens de le denvergadering van de Vereniging voor christelijk onderwijs bij mon de van voorzitter M. J. Vos, gesteld. Voor deze integratie, waarbij het jaartal 1980 werd genoemd, is sta tutenwijziging noodzakelijk. Een en anoer kost veel voorbereiding. De heer Vos noemde de specifie ke moeilijkheden van het christelijk onderwijs. "We staan wat het chris telijk onderwijs betreft wat op de tocht. Er wordt hier veel over ge sproken, en dat niet altijd in gunsti ge zin. De overheid tracht steeds meer greep op het christelijk onder wijs te krijgen". Voorzitter Vos ein digde met het uitspreken van de huop, te kunnen bouwen en bewaren opdat het christelijk onderwijs voort gezet zou kunnen worden. Met de nieuwe oudercommissie van de vereniging is verschillende malen vergaderd. In het bestuur hebben inmiddels verschillende mu taties plaats gevonden. Bovendien is de ouder-commissie met haar werk zaamheden van start gegaan. Voor het nieuwe cursusjaar zijn weer voldoende leerlingen ingeschre ven. zodat de positie van de negende leerkracht niet in gevaar zal komen. De schoei heeft momen ten 264 leerlingen en 262 leden. KATWIJK in open jongeren centrum 't Mallegat aan de Zuid straat te Katwijk aan Zee treedt van avond "de Nieuwe Komedie" op met haar programma 'Water en Vuur". Zaterdagavond is er een discotheek avond. Het programma van "de Nieuwe Komedie", die nu twee Jaar bestaat, wil aantonen dat de leefsituatie van verschillende groepen in de maat schappij niet vanzelfspekend maar te veranderen is. Ook wil ze het pu bliek stimuleren de samenleving te veranderen. De artiesten zullen zich vrijdagavond daarbij speciaal rich ten op het Mallegatpubliek. Er wor den onderwerpen aangesneden als huwelijk, samenleven en sexualiteit. KATWIJK De derde avond van het Tulip Time Music Festival stak, om zo te zeggen, in een ruimer Jas je dan die van dinsdag. Alle con certen (zo mag men ze gerust noe men) waren nu binnen het halve uur afgelopen, zodat er op de duur zelfs tijd ging overblijven. Op deze manier werd de hele voorstelling ook minder vermoeiend. De belangstelling, aan 't begin nog heel mager, nam gaandeweg toe. Bij iedere, deze keer gelukkig niet krap gemeten, wisseling, golfde een nieu we stroom bezoekers door de streng bewaakte toegangsdeur. Ze gingen er echt voor zitten, al die liefhebbers. Veel jongelui waren er bij; ze zich ten hun plaats voornamelijk op de teruggeklapte tribune. De stemming was ongedwongen, vooral onder de niet aan 'n stoel gekluisterd en. Men ontmoette elkaar en besprak de pres taties. Ik geloof, dat deze uitwisse ling van meningen en gevoelens over muziek alléén al zo'n omvang rijk festival waard is. Zo te horen, had rich het gros van de optredende gezelschappen voorbereid als voor een hoogst se rieus concours, (wat dit festival niet bedoelt te zijn). Ik mag dus schrij ven, dat de gemiddelde kwaliteit minstens voldoende was. Om tot de ze overtuiging te komen, was het wel nodig, door de vrij verraderlijke akoestiek heen te horen. De Rijnsburgse fanfare 'Wilhel- mina" (o.l.v. K. Brul) was me; Boe- kels suite "Tableau des Vosges" ge lukkiger dan met de voordrachtelijk goed gespeelde Tancredi-ouverture 'Rossini), die hoge eisen aan de gaaf heid stelt. En de "Katholieke Leidse Harmoniekapel overtuigde het sterkst in Hugigins' pittig gesyncopeer de "Ragtime Suite for Band". Een hoge waardering verdiende het meisjeskoor "De Alouettes" (waarom niet: "Les Alouettes" of "De Leeuwe rikken"?) uit Voorschoten. Het franse liedje met hun eigen naam klonk vervoerend mooi. Mevrouw Eriks-Zonneveld bereikt ook veel met haar "Voorschotens Lithurgisch Ka nerkoor", dat ik in de voorrepetie- ruimte ingerichte kleine zaal met Indrukwekkende zang van The Revival Singers tijdens het Katioijkse Tulip Time Festival. groot genoegen beluisterde. Colijns "The Revival Singers", mis schien té onafscheidelijk met hun kleurgevende instrumentale sektie verbonden, maakten (merkbaar op de jeugd) indruk. Hun zang klinkt als een niet opgedrongen getuigenis. Dit gold ook voor het interkerkelijk jon gerenkoor "Les Sirènes" uit De Lier. Maar hier was de zang toch meer gevarieerd en genuanceerd. Tot slot een woord van lof voor het uitstekende "Haags Harmonie Orkest" (wat een gedrevenheid en expressie!) en de vertrouwde "Val- kenburgs Harmonie" (onder Dick van Oyen, die ook de R.K. Leidse Har monie leidt), die de avond bekwaam afsloot. JOHAN VAN WOLFSWINKEL Marcel de Groot (met microfoon) praat met Croiset op het Woubrugse kruispunt Herenweg HAZERSWOUDE Hazers- woudes enige SGP-gemeente raadslid L. J. Matze verklaarde tijdens de raadsvergadering van 25 maart dat hij er een tegen stander van is dat op de protest- tants-dhristelijke Johannes Post- bassischool gebruik wordt ge maakt van het Liedboek voor de Kerken. Hij profeteerde toen zelfs dat er op de school wel eens een oorlog zou kunnen uitbreken. En dat sommige ouders wellicht zouden besluiten hom kind van de Johannes Postschool te halen, vanwege dat gebruik van het Liedboek. Matze verklaarde rich derhalve tegenstander van de door B. en W. geadviseerde me dewerking aan de school. Maar wat deed Matze, hulp predikant van de Gereformeerde Bonden in de Hervormde Kerk, na de bewuste raadsvergadering? Hij richtte een aantal schrifte lijke vragen aan B. en W. Want er is op 25 maart, toen hij een wat hij noemt "ernstvotte zaak" behandelde, gelachen op de publieke tribune. En een van de lieden op die tribune, ir. A. Kamphuis, zou ook gelachen hebben. En Juist dit oud-raads lid en thans voorzitter van de schoolvereniging, waaronder de Johannes Postschool ressorteert, zou, volgens Matze, beter heb ben moeten weten. Tijdens de vergadering van 25 maart repte de SGP'er met geen woord over het lachen van ir. Kamphuis en anderen. Wat er ook van zy: B en W antwoorden Matze dat de burge meester op 25 maart geen aan leiding heeft gezien om in te grij pen, toen er, volgens Matze, op de publieke tribune zou zijn ge- lohen. En tijdens een zeer on langs gehouden bijeenkomst van de Vereniging voor Protestants- christelijk Schoolonderwijs rijn alle aanwezige ouders met het voorstel van het voltallige be stuur akkoord gegaan om het Liedboek voor de Kerken op de school in te voeren. Dat besluit viel nadat de aanvraag om mede werking in de raad was behan deld. De gemeenteraad had, op Matze na, deze toegezegd, nadat de aanvraag was getoetst aan de betrokken wet. De SGP-er, die eerder had ge steld dat er op de school wel eens oorlog zou kunnen uitbreken van wege dat Liedboek, heeft in zijn brief aan B en W verklaard: 'Ik wens geen oorlog op deze school". Hij wil de ouders van advies die nen die hun kinderen niet lan ger op de school kunnen laten gaan vanwege het onderwijs dat in strijd is met hun beginsel. Al met al is de SGP-eenling er wél in geslaagd in de publiciteit te komen. Want dat moet gezegd: Matze Slaagt er op gezette tij den in een lachtertje op de tri bune van de raadszaal te veroor zaken. En lachen in het politieke wereldje van Hazerswoude gebeurt maar al te weinig....» KATWIJK De afdeling Kat wijk van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel (NC BO) roept haar leden die werkzaam zijn bij bejaardencentra op de ver gadering van de vakgroep maat schappelijk welzijn op woensdag 28 april bij te wonen. Deze bijeenkomst avonds vanaf half acht in res taurant "Engels" in het Groot Han delsgebouw te Rotterdam (bij het Centraal Station). Inlichtingen bij de NCBO-Katwijk. Huetingstraat 28 in Katwijk aan den Rijn, tel. 7253» en bij de NCBO, Bankaplein 3 te Den Haag, tel. 070- 514051. WOUBRUGGE Een camera ploeg van Avro's Televizier heeft gistermiddag op de kruispunten Herenweg—Kruisweg bij Wou- brugge en rijksweg 11Goudse Straatweg bij Bodegraven opna men gemaakt. Paragnost Croiset vertelt over het gevaar dat deze kruispunten opleveren en wat daar naar zijn mening tegen ge daan moet worden. Het op zijn verzoek op het kruispunt bij Woubrugge geplaat ste paaltje is inmiddels verdwe nen. Het is de bedoeling op beide kruispunten nieuwe en dan op een speciale wijze gekleurde palen te plaatsen, waardoor, naar de me ning van Croiset, het aantal on gelukken op beide kruispunten zal afnemen. De uitzending van deze reportage is vanavond. NOORDWIJKERHOUT De CPN, afdeling Noordwijkerhout, organi seert volgende week zaterdag (De dag van de arbeid) een openbare bij eenkomst in Open House, Herenweg 2 in Noordwijkerhout. De bijeen komst begint om acht uur 's avonds. Er wordt een inleiding gehouden door Johan Bosma en Leonard van Leeuwen. Tijdens de bileenkomst zal worden ingegaan op de resultaten, die behaald zijn in de gezamenlijke acties voor onder meer het behoud van de werkgelegenheid en koop kracht en de perspectieven die er zijn om door gezamenlijke strijd verdere aantasting van het levenspeil tegen te gaan. Via de inleidingen, discussies en de aanwezige literatuur kan men kennis nemen van de stand punten van de CPN. KATWIJK In de gemeente Katwijk is vanaf heden een contactadres van de „Alternatieve Bank". Voor informatie en dergelijke kan men aankloppen bij de heer J. Swager- man, Treubstraat 126, tel. 12044 te Katwijk aan Zee. Het postbusnummer in Katwijk is 218. De „Alternatieve Bank" is een samenwerking aangegaan met de PTT, zodat men stortingen kan doen via de postcheque- en girodienst. Via de heer Swagerman is er binnenkort een inschrijfformulier af te halen, waarmee men zich kan opgeven voor een ren terekening bij de „Algemene Spaarbank voor Nederland". Daarmee is ook een samenwerking aangegaan. In een brochure schrijft de "Al ternatieve Bank", die uitgaat van commune de "Hobbitstee" te Wap- serveen in Drente: "De meeste ban ken letten op de eerste plaats op de winst. Zo kan het gebeuren dat ze ook uw geld investeren in lan den en ondernemingen waar een luchtje aan zit. Of dat mee worden gefinancierd kant tegen bent. Dat er geld zonder uw zeggenschap wordt ge bruikt door bedrijven, ondernemin gen en industrieën. Natuurlijk zijn die niet allemaal verkeerd. Maar er wordt terwille van de winst ook on nodig veel én vervuilend geprodu ceerd. Om van wapenindustrie en dergelijke nog maar niet te spre ken". De bank dan ook: "Er is nu een andere bank. Een bank die het geld van haar deelnemers alleen ter be schikking gaat stellen aan mens en milieuvriendelijke projecten. Vanzelfsprekend op een veilige wij- lisse zodat het spaargeld worden gedwongen tot ongezond hoge productie en milieuvervuiling. De bank zal leningen verstrekken aan werkgemeenschappen en der gelijke die alternatieve bedrijven willen gaan opzetten op milieu vriendelijke en kleinschalige wijze. Bedrijven die nuttige spullen gaan projecten maken met een lange levensduur en vier- een hoge kwaliteit tegenover de produktie van wegwerpgoederen". Het provinciaal bestuur heeft deelnemers niet verloren kan gaan. streekcommissies ingesteld, die be- Daarbij willen we het mogelijk ma ken dat de mensen die hun geld bij de "Alternatieve Bank" sparen, zelf gaan bepalen wat er met hun geld gaat gebeuren. Om terugbetaline op het terrein van de ruimtelijke van alle inaeleede velden t. ordening te bevorderen. uit belangstellende burgers. Deze commissies hebben tot taak om de inspraak van de bevolking, met name bij het Provinciaal beleid op het terrein alle ingelegde gelden te borgen zijn we al begonnen met de opbouw van een sterk ga rantiefonds. Onze start is mogelijk Elke belangstellende burger kan dergelijke commissie deelne- ,n de activiteiten door open- menwerking met^-Al- ?are Vergader\ngen bezoeken, deel door gemene Spaarbank voor Neder land". die uitsluitend belegt in so- de werkzaamheden werkgroepen en discussiegroepen en schriftelijk te reageren op ontwik kelingen in de streek en de stand- De "Alternatieve Bank" tot slot; Punten v*n de streekcommissie. ciaal verantwoorde doelen". "Als u niet langer winst i rentes voorop stelt, maakt alternatieve aanpak voor onderne mingen mogelijk zodat deze niet HAZERSWOUDE Hazers- woudse Boys gaat zaterdag voor de wedstrijd tegen Leiden mid denvelder Joep de Ruiter huldi gen. De 29-jarige Benthuizenaar speelt dan namelijk zijn twee honderd vijftigste wedstrijd voor het standaardteam. Op vrijdag 30 april (Koningin nedag) speelt de zaterdag der deklasser Koudekerk een vriend schappelijke wedstrijd tegen het Hazerswoudse Bernardus. De wedstrijd, waarvan de baten ten goede komen aan het jaarlijkse uitstapje van de bejaarden uit Koudekerk en Hazerswoude be gint 's middags om half vijf. Op dit moment staat de behande- hoge bng van de nota Alternatieven en varianten ter discussie, ter voorbe reiding van een streekplan voor Zuid-Holland-West. De inspraakter mijn loopt van nu tot half juni. Belangstellenden kunnen de nota en nadere informatie toegezonden krijgen, mits ze de intentie hebben daarmee iets te willen gaan doen, In onze onmiddellijke omgeving zijn drie streekcommissies. Streekcom missie 1 is ingesteld voor de Bollen streek en vergadert op 28 april aan staande in de Pauluskerk, aan de Ruishornlaan in Lisse. Petra de Roos, de Nieuwzeelandse tulpenkoningin, die voor een bezoek van een maand in ons land is, bekeek gisteren De Keu kenhof. Voor de fotograaf poseerde zij een toepasselijke voor grond. ALPHEN AAN DEN RIJN Dinsdag 27 april wordt op het ARC-terrein in Alphen een wed strijd gespeeld tussen twee selec tieteams van de afdeling Leiden. De wedstrijd die om 20.00 uur begint, moet een "Leids" elftal opleveren dat te zijner tijd een wedstrijd tegen een elftal van de afdeling Den Haag speelt. In Alphen speelt i selectie tegen een zondagselectie Voor het zaterdagteam komen vijf spelers van Hazerswoudse Boys uit te weten Rob de Roo, Dino de Gelder Sjaak van Dorp Eddy Harkes en Gerrit van ToL In de zondagselectie rijn de vol gende streekgenoten opgenomen. Frans Bahlman Cees van der Nieuwendijk, Jan Verwoerd en Kees de Rijk (Alphense Bovs) Gert Wit. Hans de Rijk en J. de Graaf (Kickers) Gerard v Zeg gelen (WOA). ALPHEN AAN DEN RIJN Vol gende maand zal het 125 jaar ge leden zijn, dat in de toenmalige gemeente Aarlanderveen (nu Al phen aan den Rijn) een zekere boer Jan van Wijk 's zondags aan een paar kinderen geschiedenissen uit de bijbel ging vertellen. Hij deed dit met de bedoeling kinderen op de hoogte te brengen van de blijde bood schap in de hoop dat de kinderen zo zouden komen tot persoonlijk geloof in God. Dit bescheiden begin is in de loop der Jaren uitgegroeid tot een zon dagsschool, de zondagsschool "De Blijde Boodschap" met nu elf klas sen in verschillende wijken in Alphen en Ter Aar. Het aantal leerlingen bedraagt op 't ogenblik ongeveer tweehonderdvijftig. Er zij ruim veertig medewerkers en me dewerksters, van wie de meesten In de voorbije 125 jaar hebben dui zenden kinderen van de uiteenlo pende gezindten de zondagsschool bezocht. De vorm waarin werd en wordt "gewerkt" is in de loop van de tijd veel veranderd. Kinderen, "meesters" en "juffen" zijn geko men en gegaan: het doel van de kinderevangelisatie-arbeid is echter nog precies hetzelfde als in 1851. Ter gelegenheid van het 125-jarig jubileum zal op zaterdag 1 mei om drie uur een herdenkingsdienst wor den gehouden in gebouw Nabij in Alphen. Oud-leerlingen, medewer kers en oud-medewerkers van alle klassen (Alphen, Gouwsluis, 's Mo lenaars, Ter Aar, Kindervreugd, Ruisdaelstr., Ridderveld en Groen- oord) zijn daar welkom. Na afloop van de herdenkingsdienst zal om ongeveer half vijf een reünie ge houden worden. Voor de kinderen die nu op de zondagsschool gaan is er een feest gepland op zater dag 29 mei.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4