„Leiden is vrij criminele stad" Hip" Verzijden verlaat Leidse politie na 33 jaar Gemeente moet 51 panden kopen in „Haver en Gort" „Je moet proberen mensen in hun eigen taal aan te spreken Bouw flats Morssingel kan in 1977 beginnen Le Bistro VRIJDAG 23 APRIL 1976 Op dinsdag 27 april wordt in de aula van de Louise de Coligny- scholengem eenschap aan de Ka- gerstraat afscheid genomen van j lioofd-inspecteur (hip) D. J. Ver- zijden. Een politieman-in-hart en-nieren, die meer dan dertig •jaar het Leidse korps heeft ver sterkt. Géboren in Leiden, woonde hij achtereenvolgens in Delft en Rotterdam. Na zijn schoolopleiding begon Verzijden in 1936 als schrijver bij het GEB in Rotterdam, een functie, die hij na negen maan den verwisselde voor een admini stratieve baan bij de Gemeente lijke Leen- en Voorschotbank. Weer twee jaar later verhuisde hij naar Haarlem waar hij klerk werd bij de gemeentepolitie. In middels had hij al het inspec teursdiploma behaald. Na zijn bevordering tot chef van de typekamer werd hij in 1943 overgeplaatst naar Leiden. Hij werkte als inspecteur bij de geüniformeerde dienst en ver richtte in hoofdzaak administra tief werk. In de eerste vijf na oorlogse jaren werd hij als in specteur toegevoegd aan de re cherche-afdeling, die toen onder leiding stond van de heer Hof stede. 71 1950 werd Ver zijden chef van de algemene dienst, maar was ook betrokken bij een aan tal onderzoeken van de recher che. Dagelijks werk werd dat voor hem, toen hij in 1967 bij het af scheid van Hofstede, chef van de recherche werd. Daar bleef hij werkzaam totdat hij op 1 mei in verband met het be reiken van de 60-jarige leeftijd officieel met functioneel leef tijdsontslag gaat. Hoofd-inspec- teur Verzijden ivas 29 jaar voor zitter van de Leidse Politie Sport Vereniging en boekte als sabreur vele successen tijdens politie- schermtoernooien. LEIDEN .Welke eigenschappen een goeie politieman moet hebben? Nou, een hele boel. Wel 21. Maar mensenkennis is één van de belangrijkste. Een politieman moet weten hoe hij de mensen benadert. Met één oogopslag moet je zien met wie je te doen hebt. Als je een bejaarde vrouw ziet aarzelen met oversteken, moet je intuïtief aanvoelen hoe je dat moet aanpakken. Er is een categorie te gen wie je het beste kunt zeggen„Mevrouw tje, zal ik u even een handje helpen?" Maar er zijn ook kringen, als je dat woord tegen woordig nog mag gebruiken, waar zoiets helemaal verkeerd valt. Door Bram van Leeuwen Je moet proberen de mensen steeds in hun eigen taal aan te spre ken. Als je met een onderwereld figuur praat en je zegt „mijnheer" tegen hem, dan kijkt zo'n zware jongen je niet begrijpend aan. Mef een gemoedelijke toon kom je veel sneller met zo iemand in contact. De invloed, die de politie heeft op cri minele figuren, wordt nogals eens onderschat. Er zijn echt voorbeelden van jon gens, die heel wat op hun kerfstok hadden, maar door goede contacten met de politie op het rechte pad bleven. Ik kom in de stad wel eens mensen tegen, die er voorgoed mee gekapt zijn. „Nou, meneer, dat is nu al 25 jaar geleden" zeggen ze dan. Ik weet dan soms niet eens meer waarom het ging, maar het bewijst wel, dat de invloed van de politie groot kan zijn. Daarom is het ook belangrijk, dat bij het opmaken van een proces-ver- baal de officier en de rechter een goed beeld krijgen van de verdachte. Ook achtergronden en positieve din gen moeten vermeld worden in een verbaal. Ik geloof, dat dat in Lei den goed gaat. Ik heb tenminste maar hoogstzelden meegemaakt, dat een rechercheur tijdens de rechtzit ting nog moest komen getuigen. Mooi vak Ja, het is een mooi vak. Je hebt veel verantwoordelijkheid en je moet snel beslissingen nemen. Je kunt ook nooit zeggen: nou weet ik het wel. Natuurlijk krijg je op den duur wel routine in bepaalde zaken, maar im provisatietalent moet er altijd zijn". Een praatje aan de vooravond van het afscheid van hoofdinspecteur D. J. Verzijden van de Leidse politie betekent: spreken met iemand die het uniform als gegoten zit. Het pro- to-type van een degelijke politie man. Gesteld op orde en netheid. Bijvoorbeeld in zijn werkkamer, waar alles voor het gesprek in gereedheid is gebracht. Tot en met het pakje lucifers, naast de sigaretten, met het opschrift „Goed dat er politie is". Een kamer, waarin je getroffen wordt door een omvangrijk arsenaal schiet- en steekwapens. Dolken, kle wangs, messen, duelleerpistolen. Te midden van dat alles een kast, waar in de tientallen medailles, bekers en lauwertakken eruit zien alsof ze gis teren gepoetst zijn. Op de middelste plank een foto. Links de slanke rij zige gestalte van Verzijden in scherm- outfit, rechts een jeugdige Prinses Margriet. Voor hoofdinspecteur Ver zij den de vereeuwiging van een van de hoog tepunten uit zijn successvolle jaren als sabreur. „Ik weet het nog als de dag van gisteren. Het was in 1963 in Den Bosch, toen we met de Neder landse politie-sabelequipe Europees politiesabelkampioen werden. Ik was playing captain van de viermans- ploeg. De stand was 77 en in de laatste wedstrijd stonden we tegen over de Zweden. Om de titel te ha len moesten we nog twee partijen Ik kwam met 30 achter, haalde het op tot 33, kwam weer achter met 34, maar kon toch weer gelijk komen: 44. Een treffer op de arm via twee schijnbewegingen was vol doende voor het laatste beslissende punt. De ambiance daar was gewel dig. Je kon eenvoudig niet verliezen. Daarna werden de prijzen uitgereikt door prinses Margriet". Onopvallend Het woord „prinses" brengt het ge sprek op het Koninklijk Huis. Met de geregelde bezoeken van de Ko ningin aan de universiteit had ik veel te maken. Vroeger kwam Hare Majesteit elk jaar met de dies-vie- rjng. Op 8 februari. We hebben nog eens over het ijs van het Rapen burg gewandeld. En dan de studie van prinses Beatrix in Leiden. In die tijd kon de prinses zich nog op ongedwongen wijze in de stad op houden. Je kon toen nog met onop vallend toezicht volstaan. De prin ses was altijd erg vriendelijk. Wan neer ze weer terug was van vakantie en je kwam haar tegen op de Bree- straat, zwaaide ze altijd, alsof ze wilde zeggen: „Ik ben er weer". De ambities van Verzjjden lagen al op jeugdige leeftijd vast: „Toen ik op de lagere school zat wist ik al wat ik worden wilde: officier in het leger of inspecteur van politie. Ik stond in mei 1940 op het punt een officiersopleiding te gaan vol gen, maar het bombardement op Rotterdam gooide roet in het eten. Toen liep het allemaal een beetje anders. Ik ben begonnen als schrijver bij het GEB in Rotterdam. Dat heeft maar negen maanden geduurd. In 1937 kwam ik bij de Gemeentelijke Léen- en Voorschotbank. Directeur was daar de vroegere hoofd-inspec- teur in Rotterdam, J. Melles. Een groot man op het gebied van de woekerbestrijding. Hij heeft mij klaargestoomd voor het politievak. Je werd daar voortdurend gecon fronteerd met allerlei wantoestan den. Drankmisbruik, veel armoe. Je hoort mensen wel eens spre ken over „die goeie ouwe tijd". Nou, dan zijn ze zeker de ellende verge ten, die er was. Bij de bank van lening kwam men 's maandags de zondagse kleren belenen. Zaterdags wanneer men geld ontvangen had, kwam men de kleren weer ophalen om ze zondags te kunnen dragen, 's Maandags werden ze opnieuw ver pand. Mijn eerste baan bij de politie was in Haarlem. Chef van de type-kamer. Voornamelijk administratief werken belast met het adviseren over onder meer gratieverzoeken, huwelijken met de handschoen, de oprichting van nieuwe nv's. Ik was toen ook nog onbezoldigd veldwachter". De eerste lijnen naar het recher che-werk liepen via een ervaren recherche-adjudant. De werkzaam heden van de politie in oorlogstijd omschrijft Verzijden met enkele woordenLaveren voor het goede doel. Direct in 1945 werd hij toege voegd als inspecteur aan de recher che-afdeling in Leiden, onder lei ding van Hofstede. „Die man heeft mij recherche- crazy gemaakt. Ik ben vaak met hem op pad geweest. En dan merk je pas goed wat een theoretische opleiding Hoofdinspecteur D. J. Ver zijden verwoed verzamelaar van wapens waard is. Natuurlijk, je leert erg veel, maar in de praktijk blijkt het toch net weer even anders te zijn. Neem nu eens een ding als het dood blijven van iemand op straat. Een hart-infarct. Hoe je de nabestaan den van dat -droeve feit in kennis stelt, moet je zelf beoordelen. Dat moet je bij voorkeur altijd in burger doen. Want als mensen een uniform zien. schrikken ze zich rot. Uitlaatklep Ik heb in mijn loopbaan bijzondere waardering gekregen voor de op vang door het gros van je collega's. Aandacht voor eikaars problemen. Het is erg belangrijk, dat je even tegen iemand kunt aanpraten, wan neer je net een rot karwei achter de rug hebt. Dat zou veel meer moe ten gebeuren. Ook de sport is een goede uitlaatklep. Als ik een par tijtje geschermd had, keek ik weer heel anders tegen de problemen DE WIJKAGENT. „Ik ga niet zo ver als men in sommige kringen wel wil: dat een wijkagent een volledige hulpverlener wordt. Vergeet niet, dat de politieambtenaar nog altijd een opsporingstaak heeft. Zo'n man heeft de plicht om wanneer hij kennis krijgt van gepleegde misdrijven of overtredingen dat te melden. Waar iemand ophoudt politieman te zijn, en waar hij begint met de hulpverlening, is moeilijk vast te stellen. Naar mijn persoonlijke me ning moet een wijkagent verwijzen naar hulpverlenende instanties. Zijn opleiding is ook niet afgestemd op die specifieke hulpverleningstaak". In 1950 werd Verzijden chef van de algemene dienst en hij werkte daar zeventien jaar lang. Een van de meest opmerkelijke zaken uit die jaren was de „meesterkraak" bij het Academisch Ziekenhuis in 1962. Uit de kluis van het AZL verdween een bedrag van 225.000 gulden. Een voor die dagen astronomisch bedrag. „Omd^t Hofstede op dat ogenblik een cursus volgde had ik de leiding van het onderzoek. Samen met mijn collega's hebben we ervoor gezorgd, dat de beruchte inbreker uit die da gen kon worden aangehouden. Een man, die al 35 jaar in de gevangenis had gezeten. Om het bewijs te kun nen leveren dat hij de kraak gezet had. zijn we anderhalf jaar bezig geweest. De kleding en de schoenen, die hij droeg werden hem noodlot tig. Allerlei deskundigen hebben we ingeschakeld. Tot de Anna-Kliniek toe. Tenslotte leverden we het over tuigend bewijs, dat alleen hij het gedaan kon hebben. Maar zo'n kar wei kun je alleen aan, wanneer je als team goed functioneert. Moorden hebben we in Leiden ook In de Kolfmakersteeg en vooral de laatste tijd, de „Leids-Delftse-zaak op de Oegstgeesterweg. op de Lan- gebrug, de Joubertstraat en in het Leidse Hout. We hebben ze allemaal kunnen oplossen, behalve de moord op Marga Tegelaar in het Leidse Hout. Maanden zijn we er mee bezig geweest. Voor zover we kunnen na gaan, hebben we alles gedaan wat mogelijk was. Alle tips zijn nage trokken. Misschien als de zaak in de roekomst toch nog eens wordt opgelost, we kunnen zeggen: daar hebben we niet aan gedacht. Maar nu zou ik het niet weten. Vooral door deze zaak is het laatste jaar erg snel gegaan. En het frustreert je wel, dat je die zaak aan het slot van Je loopbaan toch niet hebt kunnen afronden met een arrestatie van de dader. Leiden is een vrij criminele stad. Wel geen georganiseerde misdaad, maar veel jeugdgroepen. Vooral de kleine criminaliteit is in verhouding met andere steden hoog. Veel in braken, vernielingen, beledigingen. Bovendien is er een duidelijke toe name bij de geweldsdelicten, het vuurwapenbezit en het druggebruik. Wat je daaraan zou kunnen doen? Het opvoeren van de preventieve taak van de politie. Helaas is dat door een tekort aan personeel nu niet mogelijk. Er zou een opvang centrum voor drugverslaafden moe ten komen. Het gebruik van drugs heeft grote invloed op andere vom- men van criminaliteit. Druggebruik maakt noodzakelijk, d^t men over veel geld beschikt. Hobby's De taak van de politie is om de „echte dealers" uit te schakelen. Die gewetenloze mensen, die tegen woe kerprijzen spul verkopen aan men sen, van wie ze weten, dat ze er niet buiten kunnen. Hoofd-inspecteur Verzijden heeft twee hobby's die deels in eikaars verlengde liggen: de schermsport en het verzamelen van wapens. „Dat verzamelen is in 1945 pas goed begonnen. Ik had van mijn vader, die militair was, een wapen rek gekregen met sabels van diverse legeronderdelen. Dat verzamelen heb ik voortgezet. De meeste wapens heb ik gekregen door ruiling. Bijvoor beeld tegen Nederlandse badges. Daar zijn ze gek op in het buiten land. De schermsport is zo aantrekke lijk omdat je die sport tot op ge vorderde leeftijd kunt beoefenen. Drie jaar geleden ben ik gestopt met de actieve wedstrijrsport, maar nu ik gepensioneerd ben, ga ik zeker weer schermen. Bij de LPSV en bü AEW (samen met brigadier De Vos). Als ik zie hoe er soms in films op tv geschermd wordt moet ik lachen, hard lachen. Alleen bij gevestigde acteurs kun je merken dat ze in structie hebben gehad van een schermmeester. De juiste houding". „En garde" En om te laten zien hoe het wel moet, springt Verzijden op uit zij A stoel, en neemt de correcte scherm- houding aan. De blik in de ogen verraadt, dat hij ook de komende jaren nog vele malen de kreet „En garde" zal laten weerklinken. LEIDEN H.A. Zweers uit Lei den is aan de Leidse universiteit ge promoveerd tot dootor in de facul teit der wiskunde en natuurweten schappen. Promotor was dr. G.J. van den Berg. Aan de Rijksuniversiteit van Utrecht is R.F. Krücke (Wassenaar) geslaagd voor het doctoraal exa men sociale geografie. Toekomst school Haverstraat onduidelijk ADVERTENTIE LEIDEN Het bestemmingsplan dat ontworpen is voor de Haver- en Gortbuurt is bedoeld om de gemeen te de juridische en financiële mid delen te geven voor onteigening van e=n aantal panden in het gebied en j>m negatieve ontwikkelingen tegen ie gaan. zoals ongewenste sloop van panden. De gemeente zal in deze buurt 51 panden moeten aankopen. Grote delen van de Gortestraat zijn Verkrot en moeten vernieuwd worden. Óver de sloop van de huizen die in de Haverstraat gebouwd zijn tegen de achterkant van de huizen van de yierde Binnenvestgracht was gister avond de commissie voor ruimtelijke órdening niet negatief gestemd. Wel vond Van der Horst (PvdA) dat de historische stratenstructuur in deze puurt gehandhaafd had moeten blij- iven en dat de Haverstraat nu gede gradeerd wordt tot een "brandgang" Hij meende dat het voorstel om van de binnenstad een beschermd stads gezicht te maken hier in het ge drang komt. Ham (CDA) daarente gen merkt op dat de verbetering van het wonen voor het behoud van de sehermd stadsgezicht wel degelijk nog veranderingen mogelijk zijn, en dat in dat. opzicht het behoud van de Vierde Binnenvestgracht veel be langrijker is. Nog onduidelijk is wat met de school tussen de Haverstraat en Gortestraat gaat gebeuren. Het ge bouw is nog van goede kwaliteit. Er wordt gedacht aan verbouwing tot woningen of ten behoeve van Cultu rele doeleinden. Wellicht zouden in deze school net als in de school aan het Plantsoen kunstenaars gehuis vest kunnen worden. Als het gebouw verdwijnt komen er volgens het voorontwerp voor het bestemmings plan woningen voor in de plaats. Het voorontwerp streeft er verder naar om de opslagruimte uit de buurt te laten verdwijnen Voor zover er bedrijven mogen komen in de buurt wil men eisen formuleren met pe- trfkking tot de hinderwet en het mi lieu. tr ruimtelijke or- Haverstraat gaat. Wethouder Waal dening ging gisteravond goeddeels ak voegde daaraan toe dat in een be- koord met deze ideeën. De beste voegloze 14 k. ringen o.a. 1 paar met geslepen zijkant lc/U, Dit model met briljant 265 Met 2 briljanten 340, Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Ruime keuze in de beste merken. Altijd voordelig. DE KONING DER VERLOVINGSRINGEN v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 Weinig bezwaren commissie LEIDEN De flats die de firma Neduco wil bouwen langs de Mors singel zouden in prijs variëren van 89.000 gulden voor een tweekamer flat tot een ton voor een zeskamer- flat. De geldende regelingen zijn onaantrekkelijk om huurwoningen te bouwen: de huren zouden 460 tot 600 gulden bedragen. De commissie voor ruimtelijke ordening had gis teravond weinig bezwaar tegen de plannen en als de procedure verder vlot verloopt zou in het voorjaar van 1977 met de bouw kunnen worden be gonnen. Men wil vroegtijdig de kandidaten voor de woningen selecteren om met de kandidaten een bouwprogram op te stellen. Er zijn in de plannen na- Mellie Uyldert LEIDEN De VCSB, een vor mingswerkgroep van studenten houdt komende maandag een lezing. Mellie Uyldert spreekt over de symboliek van het sprookje. De avond, die wordt gehouden op het Gerecht 10, begint om acht uur en is voor iedereen gratis toegankelijk. De huidige bebouwing aan de Morssingel kan, volgens de gemeente, onmogelijk hersteld worden: de kos ten zouden te hoog oplopen en er zijn juridische moeilijkheden in ver band met de onteigening van de hui zen die geschied is ten behoeve van afbraak. Gemeentewerken heeft voor het gebied tussen Morssingel, Sta tionsweg en Stationsplein al wel eens eerder een bestemmingsplan ontworpen, waarbij het binnenter rein gedeeltelijk bebouwd zou wor den en aan de singel gedeeltelijk een open ruimte zou ontstaan. In de hui dige plannen van het architectenbu reau Inbo wordt voor het binnen terrein, dat eigendom is van de ge meente, gedacht aan een "parkeer- tuin". Er zou daar ruimte zijn voor 250 auto's. Wethouder Waal merkte op dat er voor de bebouwing van de hoek Stationsweg/Morssingel nog enig voorbehoud geldt. Er is bekend dat er belangstelling bestaat om op die hoek een kleine bioscoop te vestigen. Waal dacht verder nog aan het cre ëren van enige kleine kantoorruim te in het gehele plan. ADVERTENTIE Leyden

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3