Beatrix en Claus gaan in mei vijf dagen naar Israël Uw bank is op Koninginnedag Zij staan in voor Miele Spoedig begin met bouw van Sumatrabrug Bezwaar tegen mensen- LEZERS SCHRIJVEN pakhuis" rRIJDAG 23 APRIL 1976 IERUZALEM (SP) Prinses Beatrix en prins Claus zul- en begin volgende maand op uitnodiging van de Israëlische regering een officieel bezoek van vijf dagen aan Israël bren- jen. Het prinselijk paar wordt op 2 mei in de Israëlische hoofdstad verwacht. Uit veiligheidsoverwegingen was nog geen ruchtbaarheid aan het aanstaande bezoek gegeven. In het 28-jarige bestaan van de Joodse staat heeft nog nooit eerder een lid van de Neder landse koninklijke familie een bezoek aan Israël gebracht. Een regeringswoordvoerer in Jeruzalem zei oprecht verheugd dat Beatrix en Claus ,van ganser harte welkom zijn'. Prinses Beatrix en prins Claus hadden allang te kennen gegeven dolgraag een bezoek aan Israël te brengen. De Nederlandse regering heeft de uitvoering van dit verlan gen tot nu toe uit politieke en eco nomische overwegingen tegenge houden. Door juist op 4 en 5 mei in de Joodse staat te verblijven de monstreren Beatrix en Claus bil- zonder nadrukkelijk hun verbon denheid met het joodse volk en de staat Israël. Ziekenfonds betaalt deel behandeling kunstnier thuis AMSTELVEEN (ANP) De zie- cenfondsraad heeft gisteren regels astgesteld voor de vergoeding van le kosten van de behandeling met en kunstnier bij patiënten thuis in ►laats van in het ziekenhuis. Het des- letreffende besluit „niet-klinische lemodialysc" krijgt een terugwer- lende kracht tot 1 januari 1970. I Het houdt in. dat aan ziekenfonds- Eerzekerden de kosten worden ver- oed voor aanbouw of verbouw van e woning in verband met de voor Be dialyse noodzakelijke ruimte, als- fnede voor de inrichting: de aanleg tan bergruimte, sanisair. elektrische Installaties, verwarming, stoffering In behang en zonodig van een tele foon. LEIDEN Aan de Leidse uni versiteit zijn geslaagd voor het doc- ttoraal examen geneeskunde S. J. A- bid uit OegstgeesUen J. J. A. Ver zuil uit Oegstgeest; voor het semi- fcrtsexamen G- J. J. Burgers uit Lei- Wen M. Engels uit Leiden. J F. L. IM Koch uit Leiden. G. Stapper uit /lphcn aan den Rijn en P. P. A. |M. van Thiel uit Leiden: voor het arts examen J. W. Das uit Leiden, A. van Duren uit Leiden. J. Kist (Uit Leiden. C. J- Kraaijeveld uit Lei- Itien. J. J. A M. Luiken uit Oegst- keest en mevr. A. L. Ravesteijn-We- ber uit Leiden; basis-arts mevr. A. j. V. Drooge-Maaskant uit Leiden, ïaevr. E. Hoornweg-Sleeboom uit Leiden en B. Mak uit Voorschoten; doctoraal examen nieuwe stijl G. L- p.ocolaad uit Leiden. T. S A. Geerts- jma uit Oegstgeest. F. R. Kemp uit (Oegstgeest, J. P. Posthumus uit Wassenaar. P. A. Wertheimer uit (Leiden, mevr. J. H. Caljouw-Van (Lijk uit Woubrugge, E. M. Th. J. Looijestein-Juijvenaar uit Oegst- |geest, A. J Ligeon uit Leiden en H. F. Verweij uit Leiden. Volgens de Joodse kalender valt de Israëlische onafhankeijlkheids- dag dit jaar samen met de bevrij dingsdag in Nederland. Op 4 mei worden in Israël de doden uit de vijf Israëlische oorlogen herdacht. De Israëli's waarderen bovendien dat Beatrix en Claus het vorig jaar tijdens hun officieel be zoek aan de Sowjet-Unie actieve belangstelling voor de toestand van de Russische Joden hebben getoond. Prins Claus is niet voor alle Israëli's een onbekende. Uit zijn tijd als Westduits diplomaat in de hoofd stad van de Ivoorkust Abidjan on derhoudt Claus nog vriendschappe lijke contacten met Israëlische oud collega's. Uitgaande van haar streven naar een evenwichtige Midden-Oostenpo- litiek en bevreesd voor negatieve de Arabische wereld op een openlijke demonstratie van Ne derlandse vriendschap voor Israël heeft de regering tot. dusver de boot afgehouden. Van Israëlische kant en met name door het Joods nationaal fonds was op zo'n koninklijk bezoek naar aanleiding van de planting van de eerste boom op 24 september 1975 in het Koningin Juliana-woud in Gaililea aangedrongen. De Nederland se koningin werd bij die plechtigheid vertegenwoordigd door haar particu lier secretaris, mr. J. van der Hoe- De vooral sinds de oktober-oorlog en de Arabische olieboycot vrijwel onverminderde populariteit van Ne derland bij de Israëli's zal met het prinselijk bezoek stellig een nieuw hoogtepunt bereiken. Op de golven van Israëlische sympathie voor Ne derland hebben de laatste twee Jaar talrijke Nederlandse ministers en ka merleden officiële bezoeken aan Is raël gebracht. De laatste in de reeks ministeriële bezoekers was minister Boersma die eerder deze week in Je ruzalem zei: "De verhoudingen met Nederland zijn voortreffelijk. Daar geven ze ook hoog over op. Soms beschamend. Dan moet je zo nu en dan wel eens op de rem trappen". Midden in de Nieuwmarktbuurt van Amsterdam, ligt een groot betonnen gevaarte: een van de caissons die onderdeel vormen van de toekomstige metrobaan. De oude huisjes er omheen vor men met hun oude geveltjes een schril contrast met de betonnen doos in hun midden. Residentie Strijkkwartet Magnifieke vertolking van Verdi en Brahms VOORSCHOTEN In kasteel Duivenvoorde hebben Lascae. Rous, Jager en Agnes Jas. de vier partners van het Residentie Strijkkwartet, Mozart's laatste kwartet (Köchel 590 in F), Verdi's eenling en opus 551/2 in a van Brahms laten horen. In de twee laatsten heeft het ensemble blijk gegeven van een totale beheer sing van hun superieure macht over het materiaal. Voor de Marotzaal van het kasteel is de schrijfwijze van Verdi en Brahms geschikter, zjj zijn meer bedacht op het ineen laten klinken van de timbres. Mozart ver eist een zeer delicate akoestiek. In diens kwartet ging de aandacht naar vier (uiterst correcte) spelers, die wel eens een overgangsfiguurtje niet syn chroon kregen. Terwijl de spelers in Brahms en Verdi slechts weldadig als organische eenheid en niet op individuele basis bestonden. Een ge zellige verrassing onder de schemer lamp werd het Menuet, waarin Wolf gang Amadeus zich verkneukelt met het nabootsen van vogelgeluiden. Verdi componeerde vrijwel geen kamermuziek. Zijn kwartet maakte hij zo maar eens, niet bedoeld voor de concertzaal. Gelukkig denken onze uitvoerende musici daar anders over. Het werk zit vol vondsten, kleurenpracht en temperament. Als in deel I het 2de thema aan bod komt, staat dit in een polyfoonkader, dat zo door een koortje kan worden overgenomen. Maar met een tussen stem, chromatisch rijzend en dalend, zo violistisch dat zij op een invoeging van Paganini is gaan lijken. Zo is Verdi. Het veel meer gespeelde kwar. tet van Brahms neigt naar de hem eigen elegische grondstemming, maar hij laat ook gul de muzikant gelden, zoals al direkt de pizzicati van de cellist dat vertellen. KEES VERHOEF geslaagde receptie, koffietafel of fijn diner n TRESLONG KiLLEGGM TRESLONG HILLÏSOM 5T Wij willen graag voorkomen banken op vrijdag 30 april dat li tevergeefs bij ons aanklopt. (Koninginnedag) gesloten zijn. Daarom herinneren wij u eraan dat de kantoren van alle De gezamenlijke banken en spaarbanken. LEIDEN Door een aantal om wonenden is geprotesteerd tegen plannen van een particulier om het pakhuis Oude Rijn 36 om te bouwen tot negentien kamers voor werkende jongeren. In een brief aan B en W vragen zij om deze plannen tegen te gaan. Zij vrezen overlast van de toekom stige bewoners door de verkeersdrukte die zij verwachten en door burenge rucht dat volgens hen makkelijk zou kunnen ontstaan. Ook zouden enkele ramen van de kamers vlak bij ramen van omwonenden komen te zitten, hetgeen dezen "beangsti gend" vinden en een inbreuk op de persoonlijke vrijheid. De commissie voor ruimtelijke ordening die gister avond met deze brief werd gecon fronteerd wilde geen duidelijke uit spraak doen voor of tegen: B en W moeten aan de hand van de regels van het bouwverordening beslissen of ontheffing van de bepalingen mo gelijk is of niet. De meningen lie pen verder uiteen. Van Zijp (CDA) vond dat het pakhuis zijn functie zou kunnen behouden voor naburige winkeliers, ook gezien het feit dat de pakhuisruimte in Maredorp beperkt wordt. Anne van de Zande (PSP) vond 't onjuist dat het een mensen pakhuis zou worden en achtte het on toelaatbaar dat zoveel kamers in het gebouw zouden worden gemaakt. Andere leden van de commissie meenden, dat dergelijke argumenten niet konden meespelen om al of niet een bouwvergunning te verlenen. LEIDEN De bouw van de Su matrabrug in Leiden en van kleed- j accommodatie bij de gemeentelijke J schooisportvelden aan de Saffier- Istraat zal waarschijnlijk op korte termijn beginnen. Voor beide projec ten geeft het ministerie van Sociale Zaken subsidie uit de zg. werkloos- I he ids pot, waarvan onlangs 17.3 j miljoen beschikbaar is gekomen. Als j voorwaarde stelt het ministerie dat uiterlijk op 1 augustus van dit jaar Imet de bouw begonnen moet wor den. I De Sumatrabrug dient ter ont- j sluiting van het industrieterrein De Waard. De brug wordt gebouwd als verbinding over de Oude Rijn, tus- i sen Lage Rijndijk (in het verleng - i de van de Sumatrastraat) en de Ad- miraalsweg. De gemeente heeft al eerder geld beschikbaar gesteld voor (de bouw van deze brug, maar de goedkeuring van dit krediet is dooi de provincie opgehouden. Het is niet bekend om welk bedrag de subsi dieverlening van het ministerie van Sociale Zaken gaat. Wel staat vast dat het destijds door de gemeente- gevoteerde krediet inmiddels te laag is om de bouw van de brug té kun nen financieren. Een woordvoerder van de gemeente verwachtte dat er op korte termijn een voorstel van B en W aan de gemeenteraad zal worden gedaan. De Werkgroep Milieubeheer en de Vereniging voor Milieudefensie heb ben overigens deze week een rap port uitgebracht, waarin er voor gepleit wordt om van de Sumatra brug af te zien. Hij zou te veel over last tot gevolg hebben. Als alterna tief stellen de milieugroepen voor een brug te bauwen in het verlengde van de Kanaalweg. Ook is bekend geworden dat de eerste fase van de aanleg van voet balvelden in het Morskwartier gefi nancierd zal worden door het minis terie van Sociale Zaken. Deze eerste fase houdt de aanleg van twee vel den met drainage in In totaal komt er in het Morskwartier een complex van vier voetbalvelden met een half- verhard veld. Beijen PPR/D66 Bouw woningen achter „Mors LEIDEN Het is de bedoeling dat dit jaar nog begonnen wordt met de voorbereidende werkzaamheden voor de woningbouw in de Boekhorst en Koppelstein, de nieuw geplande wij ken achter de Mors. Over de soorten woningen die gebouwd worden had de commissie voor ruimtelijke orde ning gisteravond enkele opmerkin gen. Beijen (PPR D'66> vond dat er meer dan vijftig huurwoningen gebouwd zouden moeten worden. En wel als woningwetwoning. In Leiden worden dergelijke woningen nauwe lijks gebouwd. Elzenga (VVD) wilde de aantallen (wie welke woningen gaat bouwen) niet strikt vastleggen. In het algemeen was Ham (CDA) „bijzonder blij" met deze woning bouw. Het voorstel om op het- spoortje vijftig koopwoningen te bouwen werd met lichte aarzeling ontvangen. Men vreesde dat deze bouw toch te duur zou worden voor Leiden-Noord. Dui- vesteyn (PvdA) merkte op dat de be woners van Noord zeer goed voor gelicht moeten worden over de prij zen van deze woningen. Bollenvlucht Daartoe aangespoord door een aankondiging in uw krant (12 april 1976) zetten we eerste paasdag koers naar Schiphol. Doel was: de rondvlucht boven de bollenvelden tus sen Haarlem en Leiden Wat een evenement had moeten worden verkeerde evenwel in het te gendeel. De organiserende Neder landse Luchtvaart Maatschappij (NLM) bleek niet opgewassen tegen de grote belangstelling voor deze boLlenvluchten. Een grote chaos, heerste bij de NLM-balie in het KLM-gebouw: geboekte vluchten, werden als waardeloze afspraken be schouwd en op de passagierslijsten vermelde reserveringen werden een zijdig afgeschreven. Voor velen eindigde de beloofde rondvlucht op geringe hoogte en zeker voor de jongeren onder hen in een grote teleurstelling. Voor hen staan de letters NLM voortaan voor: Niet Leuk Meer. D. J. HOEKSTRA Oegstgeest. vrouw die ongewenst zwanger raakt op medisch verantwoorde wijze een abortus krijgen in een kliniek of in een ziekenhuis. Vroeger kon dat niet, waren er veel jonge mensen die "moesten" trouwen; waren veel oudere vrouwen die een voltooid ge zin hadden, diep ongelukkig als ze op latere leeftijd nog zwanger raak ten. Maar iedereen kan toch tegenwoordig voorbehoedsmiddelen gebruiken? Ja, natuurlijk maar er gebeuren nog steeds "ongelukjes" met voorbehoedsmiddelen. (Er zijn artsen die de vrouw gedurende een half jaar met de pil laten stoppen!). De voorlichting erover is nog steeds onvoldoende. Daarom kan abortus noodzakelijk zijn. Het getuigt van een groot wantrou wen tegenover de vrouw om te den ken dat vrouwen lichtvaardig beslui ten een abortus te nemen Over zo'n Ingrijpende beslissing denkt een vrouw echt wel goed na. Een kind heeft het recht om gewenst te zijn. daarom besluiten abortus te laten plegen. Wij propa geren geen abortus maar wensen al leen een goede wettelijke regeling. De confessionelen willen ons hun ge loofsovertuiging opdringen via hun abortuswetsvoorstel, dat abortus verbiedt. Dat kunnen wij niet accep teren. Wij werken hard in onze vrije tijd om de mensen voor te lichten en informatie uit te delen. Wij heb ben geen geld om mooie kleurenfol- ders door betaalde bezorgers in uw brievenbus te laten gooien. Maar wij verkeren wél in de zekerheid dac de meerderheid van de Neder landse vrouwen het met ons eens is, dat de vrouw zélf het beste kan beslissen wat er met haar lichaam gebeurt, dat abortus uit het wetboek van strafrecht geschrapt moet wor- cen en dat het in het ziekenfonds pakket moet worden opgenomen. KOM3TEE WIJ VROUWEN EISEN LEIDEN Hilda Passchier, 5e Binnenvestgracht 1, Leiden. WELLICHT BOYCOT VAN FIRESTONE CLEVELAND, OHIO (Reuter) De vakbond van arbeiders in de rub- berverwerkende industrie, waarvan de 70.000 leden in de V.S. al in sta king zijn, hebben gisteren meege deeld te zullen pogen in de heel we reld een boycot van produkten van de Firestone tyre en rubber com pany te organiseren. Dat is nog niet eerder voorgekomen. De staking, die woensdag begon, heeft al geleid tot sluiting van Fire stone en de drie andere belangrijke Amerikaanse bandenfabrieken. De bond probeert reeds geruime tijd te onderhandelen over een cao met Firestone die zou dienen als model voor de andere bedrijven. ABORTUS Bestemming gebied Leids postkantoor onzeker Als je wat oudere vroeger hoort spreken, over de din gen die zij meegemaakt hebben als ze bijvoorbeeld ongewenst zwanger raakten en naar knoeiers moesten gaan, denk Je: gelukkig, die tijd is voorbij. Momenteel kan iedere LEIDEN Het is nog niet duide lijk wat in de toekomst gaat gebeu ren met het gebied in de Haver- en Gortbuurt waar nu het "tijdelijke" postkantoor staat. In het vooront werp voor het bestemmings plan voor deze buurt wordt hier over niets gezegd. Dit was een van de punten waar gisteravond de commissie voor ruimtelijke ordening een vraagteken bij zette: men zou graag zien dat over dit stukje grond een uitspraak gedaan werd. De stedebouwkundigen willen echter nog geen definitieve uitspraak doen in verband met mogelijke ontwik kelingen elders in de binnenstad. Wethouder Waal merkte op dat de gedachitenbepaling over dit stuk je niet vertragend mag werken op de ontwikkeling van het bestem mingsplan. Hij bepleitte B en W. enige ruimte te laten in een beslis- sing over dit gedeelte. Men kwam in de commissie tenslotte tot over eenstemming dat er een lijst opge steld zou worden van zaken die men in ieder geval niet op die plaats wil hebben. Een Miele is tot en met gekeurd. Streng gekeurd. Door neutrale instanties. Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid. Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en trommeldroger De enige die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken vart èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Miele er is geen betere

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21