MERCASOL GAAT DOOR Belangrijke dag voor Leidse clubs Tennisteam van Roomburg compleet Ad Tak breekt sleutelbeen Leidse basketballers blijven in eredivisie Nederland één punt geklopt VRIJDAG 23 APRIL 1976 SPORT PAGINA 13 Rijjisburgse Boys, het team (foto), kan tegen Koudekerk LEIDEN Voor een aantal olubs uit de Leidse regio staan er bijzonder belangrijke duels op het programma. Dat geldt vooral voor de zaterdagamateurs. Op prak tisch elk front, van de eerste klasse KNVB tot de laagste klasse van de afdeling, heeft „Leiden" nog kanshebbers voor het kam pioenschap in de strijd. Alleen in de vierde klasse KNVB is er geen Leidse gegadigde voor de titel, nu Lisser Boys definitief heeft moe ten afhaken. Voor enkele clubs kan het een onplezierig weekeinde worden. Degradatie dreigt. ZATERDAG Eerste klasse Al halverwege het seizoen werd duidelijk, dat Noordwijk zich als belangrijkste titelgegadigde in de eerste klasse A opwierp. Nu, met nog vijf wedstrijden te spelen, heeft de voormalige landskam pioen van de amateurs, een zeer comfortabele voorsprong van acht punten op de concurrentie, die, op DOVO na inmiddels kansloos is geworden voor 't kampioenschap. De Veenendalers komen morgen naar Noordwijk om te strijden voor hun laatste kans. Bij winst op DOVO is Noordwijk kampioen. Het duel begint om half drie. Tweede klasse Het Leiderdorpse RCL kan morgen, op de laatste competitie- dag, de kampioensvlag hijsen. Wel dient afgerekend te worden met streekgenoot Katwijk, een klus die de Racing zwaar op de maag ligt, vooral ook omdat het hier een uitwedstrijd betreft. Een pun- tendeling is voor het team van trainer Huguenin voldoende om Volendam achter zich te houden en de felbegeerde promotie naar de eerste klasse te bewerkstelli gen. Ter Leede moet in deze klasse van Zuidvogels winnen om het tweede-klasserschap te continu eren. Verliest SIZO een punt dan is een gelijkspel voldoende. Derde klasse Net als RCL krijgt Rijnsburgse Boys in de derde klasse uitgere kend met een streekgenoot te ma ken in de laatste en beslissende wedstrijd van de competitie. Kou dekerk, dat Rijnsburgse Boys ver leden week hielp door concurrent SV '35 een punt af te snoepen, is nu in staat de ploeg van Frans van der Zeeuw op het allerlaatste moment een voet dwars te zetten. Bij een overwinning kan Rijns burgse Boys uiteraard niets meer gebeuren, dan is het kampioen schap een feit. Bij een ander re sultaat is de uitslag van SV '35 Groot Ammers doorslaggevend of de Rijnsburgers via een beslis singswedstrijd nog een kans krij gen of dat zij in het zicht van de haven stranden. De wedstrijd wordt gespeeld op het veld van Koudekerk. AFDELING LEIDEN In de eerste klasse van de af deling heeft SVOW de beste pa pieren betreffende promotie naar de vierde klasse. De ploeg uit Oude Wetering krijgt echter te maken met het altijd lastige SC Lósse. Eventueel kunnen de con currenten GWS en Hazerswoudse Boys daarvan profiteren. GWS, dat één punt minder heeft dan SVOW, ontvangt Woubrugge, ter wijl Hazerswoudse Boys Leiden op bezoek krijgt. Een na-compe titie behoort niet tot de onmoge lijkheden. LSUV '70 moet winnen om niet te degraderen. In de tweede klasse kan MVKV het vorig seizoen verloren gegane terrein terugwinnen. Als SVLV een punt verspeelt en de Valken burgers winnen zelf zijn zij kam pioen. ZONDAG Hoofdklasse UVS speelt zaterdag om 17.00 u. de inhaalwedstrijd tegen Aals meer. Een belangrijk duel omdat de positie van UVS nog altijd wankel is. Als UVS wint heeft het team van trainer Désar vier pun ten voorsprong op AFC en zeven op Zilvermeeuwen. AFDELING LEIDEN/GOUDA VTL speelt zelf niet in de ge combineerde Gouds/Leidse com petitie, maar kan desondanks dit weekeinde kampioen van de A- afdeling worden. Wanneer con current Alphense Boys zou ver liezen van ESTO kunnen de Vlietbewoners de vlag hijsen. Met nog twee duels te spelen zijn zij dan niet meer te achterhalen. Fides Pacta De Leidse korfbalovergangs- klasser Fides Pacta zorgt a.s. zon dag voor een opmerkelijk gebeu ren in de korfbalwereld, omdat het de eerste keer zal zyn, dat een korfbalvereniging voor het vervoer naar een competitiewed strijd buiten de stad gebruik gaat maken vaneen vliegtuig. De leiding van de koploper in de overgangsklasse kreeg een aan bod van een chartermaatschappij en had er zeker wel interesse voor. Slechts drie personen maken er geen gebruik van en maken de reis naar NIC per auto. Fides Pacta dat om 14.00 uur tegen de Groningse club moet beginnen, vertrekt overigens al om 7.30 uur 's ochtends. FES De Russische wielren ner Vikenti Basko heeft gisteren in Fes de derde etappe van de Ronde van Marokko gewonnen. Hij legde de 60 kilometer van Meknes naar Fes af in 1 uur, 16 minuten en 35 seconden. Peter Maas was met een vijfde plaats en een achterstand van zeven se conden de beste Nederlander. De Rus Aavo Pikkoes die tweede werd, behoudt de leiding in het algemeen klassement. De Nederlander Ad Tak kwam tijdens de derde etappe ten val. Hij brak daarbij een sleutelbeen. 1. Basko (Sov) 60 kilometer in 1 uur, 16 minuten en 35 secon den, 2. Pikkoes 'Sov op 7 sec., 3. Tsjaplygien (Sov) z.t„ 5. Maas (Ned) z.t., 6. Prinsen Ned) z.t. Algemeen klassement: 1. Pik koes 8 uur, 6 minuten en 36 se conden, 2. Bantsjenkov (Sov) op 8 sec., 3. Basko (Sov) op 1.57,17. Langerijs (Ned) op 6.21, 18. Van der Steen (Ned) op 8.09,19 Vooys (Ned) op 8.43 Francesco Moser heeft giste ren in de tweede etappe van de ronde van Apulie van Monteme- sola naar Nooi getoond, dat hjj de goede vorm, die hij in de voor jaarsklassiekers demonstreerde, nog steeds bezit. De Italiaan won deze etappe door in de sprint vijf tien medevluchters te verslaan, met wie hij een voorsprong van 4 minuten op het peloton had op gebouwd. Moser heeft door deze overwinning de eerste plaats in het algemeen klassement overge nomen van de Belg Rick van Linden. De Belg Daniël Verplancke is de eerste leider in de profron de van Indre et Loire in Frank rijk. Verplancke ging als eerste van de Flandria-ploeg over de eindstreep van de ploegentijdrit, waarmee de ronde gisteravond werd begonnen. Flandria won de tijdrit voor de ploeg van IJsboer- ke, eveneens uit België. Aan deze ronde nemen geen Nederlandse ploegen deel. Jos Schipper heeft gisteren de prof ronde in het Belgische Ruddervoorde gewonnen. De Ne derlander versloeg na een wed strijd over 147 km de Belgen Vanneste en Van Ackere in de eindsprint. LEIDEN Het bestuur van de Leidse basketbalclub Mei- casol heeft deze week in samenspraak met sponsor Perquin besloten om in het komende seizoen met het eerste heren team te blijven uitkomen in de basketbaleredivisie. Merca- sol heeft inmiddels het contract met trainer-coach Hennie Blom verlengd en de Amerikaanse basketballer Tim Parker weer met een overeenkomst aangeboden. De beslissing van Mercasol koonit een wee-k na de bekendmaking door Arke Stars de tweede degradant uit de competitie van het inmiddels be ëindigde seizoen, dat de Twentse basketballers onder leiding van coach Lace Strong him verblijf in de hoogste afdeling zullen verlengen. en ASVU. De rijzige magere Ameri kaan is geen sterspeler, maar ze ker een bruikbai'e kracht voor Lei den. dat er een vlotte scorer en vrij sterke rebounder bijkrijgt. Parker spreekt inmiddels vloeiend Neder lands en loopt nog steeds met het plan rond om zich tot Nederlander te laten naturaliseren. De paradoxale situatie dat een uit de eredivisie gedegradeerde ploeg Plannen zich zonder meer weer een plaats in die eredivisie kan kopen vloeirt voort uit het feit dat de eredivisie onder bezet is. De reglementen van de basketbal - bond staan toe dat er maximaal 14 ploegen uitkomen in de eredivisie, de laatste jaren waren er na het op heffen van Lions, en terugtrekking en degradatie van o.a. ASVU en BC Markt nog maar 10 ploegen over. Vandaar de regeling dat de degra danten zich weer mogen inschrijven c.q. inkopen. Beter Sportief gezien is deze mogelijk heid misschien niet zo fraai maar anderzijds is het zo dat zowel Arke Stars als Mercasol ook zonder Amerikanen een klasse beter zijn dan de topteams uit de eerste divisie. Bekerwedstrijden en oefenduels heb ben dat onlangs nog eens bewezen. Te sterk voor de eerste divisie, zeker dit seizoen te zwak voor de eredivisie. De keuze was moeilijk tussen alles winnen en veel verliezen niaar op het hoogste niveau mee draaien. De inmiddels gevleugelde woorden van Peter Kop die bij een bespreking tussen sponsor, bestuur en spelers, verklaarde dat men lie ver naar eredivisie basketbal ging kijken dan spelen in de eerste divi sie, zullen met de wens van Hennie Blom en het sluitend maken van de begroting hebben bijgedragen tot de uiteindelijke beslissing om toch maar in de eredivisie te blijven. Verlengd Verdere plannen heeft Mercasol nog niet ontvouwd. Men hoopt bij Leiden dat er enkele eerste divisie clubs zullen zijn die de promotie (er mogen vier teams promoveren) aan durven, waardoor de strijd in de on derste regionen van de eredi visie aantrekkelijker zal worden. Een voortzetting van het eerder in deze maand tussen Arke Stars, Mer casol en een zestal eerste divisie teams georganiseerde gesprek over het spelen in de hoogste afdeling is voorlopig uitgesteld omdat PSV en BC Markt nog geen uitsluitsel heb ben over eventuele sponsoring. HANS JACOBS BASKETBAL De basketballers van Blitz uit Voorschoten zijn er niet in geslaagd zich te plaatsen voor de halve finale van de strijd om de basketbal B-beker. De Voor schotenaren verloren in Den Bosch met 6654 van Hertogballers, dat de eerste wedstrijd nog met 6572 had verloren. Topscorers bij Blitz waren Hans Koenen en Herman den Heeten: beiden 16 punten. BASKETBAL Het jeugdteam van Mercasol Leiden, met de drie jeugdinternationals Hans van Roo- den, Eric Berendsen en Peter-Paul Maassen, moet aanstaande zaterdag en op 1 mei in de Delftse sporthal aan de Brasserskade zijn nationale titel verdedigen. Het in de regiona le competitie al twee seizoenen on geslagen team speelt in eerste aan leg tegen de teams van Spring field, Transol en OBC Oss. Toen dit besluit eenmaal genomen was kon de overeenkomst met Hen nie Blom worden verlengd. De Am sterdamse coach liet daarvoor bete re aanbiedingen van Delta Lloyd en Pioneer Punch liggen omdat hij graag met zijn Jeugdige spelersgroep verder wil werken en bouwen. Uit die spelersgroep vallen Hans van Roo- den en Peter de Jong als vaste kern- spelersweg, maar laatstgenoemde blijft beperkt toch beschikbaar. Paul Hoeksema, deze week vader van een zoon geworden, blijft bij Me Casol. Een nieuwe Amerikaan staat op de stoep. Tim Parker, 24 Jaar oud en twee meter vier lang, voormalig speler van o.a. Gerard de Lange en Kinzo, heeft het contract met Mer casol al in handen en hoeft de over eenkomst met de Leidse vereniging alleen nog maar te tekenen. Het af gelopen seizoen heeft Parker, die al drie seizoenen in Nederland woont en werkt (bij Kinzo), gespeeld voor de eerste divisie-vereniging BC Markt BREMERHAVEN Weer was het verschil tussen Nederland en Is raël slechts één punt. En evenals in de laatste ontmoeting, tijdens het toernooi om het Europees kampioen schap in Belgrado, trokken de Is raëlische basketballers aan het lang ste eind: 6263. Deze nederlaag op de openingsdag van het elfde Bre- merhaventoernooi betekent naar al le waarschijnlijkheid dat Nederland niet in de finale speelt. Aangenomen mag worden, dat Israël zonder meer de wedstrijden tegen West-Duitsla nd en Groot-Brittannië in winst omzet. Dat de eerste tegenstander van het Nederlandse basketbalteam Is raël was en niet zoals aanvankelijk op het programma stond België, komt door het late inschrijven van CSKA Moskou. De kampioen van de Sovjet Unie weigerde tegen de Israëli te spelen. NederlandIsraël Mep voor het Oranjeteam in dubbel opzicht triest af. Het verloor niet alleen de wed strijd, maar ook Jimmy Woudstra. De Nederlandse Amerikaan werd na zeven minuten zo hard door een Israëlische elleboog geraakt, dat hfj er een flinke hoofdwond aan over hield en naar een ziekenhuis moest worden gebracht. Op het mament dat Woudstra uitviel, één van de be langrijkste pionnen in de ploeg van coach Bill Sheridan, leidde Neder land met 148. Het had er alle schijn van, dat er een overwinning in het verschiet lag. Hugo Harre- wijn noch Herman Pluim bleken echter in staat de gemakkelijk sco rende Woudstra te vervangen. Toch bleef de Nederlandse voorsprong nog zeer lang gehandhaafd. Het verschil liep zelfs op tot tien punten (3222 na veertien minuten). Toen knapte er iets in de ploeg. Negen mi nuten lang werd er geen punt gemaakt en in de vierde minuut van de tweede helft kwam Israël via Ya- nai voor de eerste maal aan de lei ding: 36—34. Vanaf dat moment werd de wed strijd een copie van die in Belgrado. Om beurten werd er gescoord waar bij het verschil maximaal opliep tot zes punten in het voordeel van Ne derland, dat echter naast Kees Aker boom duidelijk een tweede schutter miste. Met minder dan anderhalve minuut te spelen bracht Jan Dekker de stand via een benutte vrije worp op 6262. Keren gaf Israël, ook al via een vrije worp, opnieuw de leiding. Dertien seconden waren er nog te gaan, toen Nederland de laatste aan val mocht opzetten. Die aanval moest natuurlijk eindigen bij topsco rer Kees Akerboom. Maar de lange man van Remington had geen ge luk. Het schot ging mis en Neder land verloor met 6263. LEIDEN De kersverse eer steklasser Roomburg gaat zondag in ongewijzigde samenstelling van start in de tenniscompetitie. Dat is voor de Roomburg- aanvoerder Bram Madera zonder twijfel een geduchte meevaller. Het leek er aan het einde van het vorige seizoen op dat Milou Penseel door studie in Groningen niet meer van de partij zou zijn, maar daar is het tenslotte toch niet van gekomen. Roomburg dus met Annette van der Meij en Mi lou Penseel en de heren Bram Ma dera, Henk Emnes, Hans Keizer en Marinus Brooshoofd. Eerste te genstander voor de Leidse eerste klasser is THOR RW uit Den Haag. In de overgangsklasse A komt Forescate uit met Hagen doorn, ex Never- Out Den Haag, Henny Koemans en John Vis been bjj de heren en Sandra Rooy- aards en Liselotte van der Bijl bij de dames. De Voorschotense ploeg hoeft be paald niet kansloos te worden ge acht voor het kampioenschap. In de overgangsklasse B heeft Unicum eindelijk loon naar hard werken gekregen. Unicum 1 werd bij keuze gepromoveerd en zal die promotie nu proberen waar te maken met Lodewijk Kallenberg, Har Meijer en Arnold van der Ca- peilen bij de heren en Maureen Meijer en Marjon van Boekei bij de dames. De Munnik heeft een versterking bij de dames gekregen met Mickey Albers (ex-Lisse), en Joke van Sas uit Brabant. Daar naast zijn in de Leiderdorpse for matie Karin Braakman, Erik de Groot en Ab van der Berg pre sent. De Noordwijkse LTC, ov. kl. A, heeft als dames Jos. v.d. Koogh en Ineke van der Meer en naast deze sterke damesbezetting Ronald Blommendaal, Gerard Pasma en Jan Uittenbogaard bij de heren. Tenslotte is de Leidsche Hout pre sent in de tweede klasse met een jong team, bestaande uit de da mes Mirjam en Esther Mulder en de heren Peter Pauwels, Dick Zaadnoordijk en Bas Ploos van Amstel. Een team, dat uitzicht heeft op het terugveroveren van een plaats in de overgangsklasse B. Het he renteam van de Leidsche Hout, komt uit met de formatie Jan Haasnoot, Gerald van der Sluys, Rik Hins en Joop van der Berg. Ja hoor, als 11 't lekker vindt, mag u Berenburg best met een zachte g uitspreken. Als de S maar duidelijk is.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13