Kissingers reis door Afrika een spitsroedenloop Kaoenda voor steun aan guerrillastrijd NAAST HET NIEUWS Krim-Tartaren:beroep op regering voor Djemilew Miki buigt voor de oppositie TOKIO (UPI) - De Japanse pre mier, Takeo Miki, heeft beloofd een speciale afgezant naar Washington te sturen om daar de zaak van Lockheeds steekpenningen in Ja pan te onderzoeken. Miki boog hiermee voor de pressie van de op positie, in de vorm van een boycot van de parlementszittingen. Na Miki's toezegging besloten de op positiepartijen hun boycot, die ze ven weken heeft geduurd, op te hef fen. Miki deed zijn belofte tijdens een bijeenkomst met de leiders van Ja pans vier oppositiepartijen. De premier stemde er tevens in toe een speciale parlementaire commissie te benoemen, die het regeringson- derzoek naar het schandaal- Lockheed moet controleren. Het Japanse parlement is sinds af gelopen februari in beroering, toen de ondercommissie van de Ameri kaanse Senaat voor multinationale ondernemingen hoorde dat de vliegtuigfabriek Lockheed meer dan 30 miljoen gulden in Japan had uitbetaald om de verkoop van haar produkten te bevorderen. MAPOETO (AP) - De Zambiaanse president Kenneth Kaoenda heeft in Mapoeto een beroep gedaan op alle "progressieve" Afrikaanse krachten zich te scharen achter de toenemende guerrillastrijd tegen het Rhodesische blanke minder heidsbewind van premier Ian Smith. Kaoenda deed deze uitspraak tij dens een staatbanket dat hem werd aangeboden door de Mozambi- kaanse president Samora Machel. De Zambiaanse president zei dat Rhodesië op dit moment de belang rijkste schakel is van de "vijande lijke defensie" en dat Rhodesië de sleutel vormt voor de uiteindelijke overwinning "op de apartheid in Zuid-Afrika en Namibië". Kaoenda zei dat Afrika zich moet verenigen tegen het door blanken geregeerde zuiden. "Wij moeten onze eenheid consoli deren van Mapoeto en Dar Es Sa laam aan de Indische Oceaan tot aan Loeanda aan de Atlantische Oceaan," aldus de president. Kaoenda's bezoek aan Mozambi que, zijn eerste sinds de voormalige Portugese kolonie vorig jaar juni onafhankelijk werd, wordt door de regeringen van Rhodesië en Zuid- Afrika nauwlettend gevolgd. Kaoenda is de belangrijkste medes tander van de Zuidafrikaanse pre mier John Vorster bij diens pogin gen tot ontspanning maar hij staat onder zware druk van andere zwarte leiders om toestemming te geven Zambia te mogen gebruiken als uitvalsbasis voor guerrilla- aktiviteiten tegen Rhodesië. Mocht Kaoenda hieraan gehoor ge ven dan wordt de grens tussen de twee landen voor Rhodesië het derde front. De andere twee liggen aan de grens met Mozambique. Waarnemers in Salisbury zijn van mening dat Kaoenda weinig zin heeft de toestand in zijn land terug te draaien naar iets langer dan een jaar geleden toen gewapende be nden van Rhodesische nationalis ten verantwoordelijk waren voor een misdaadgolf in zijn land. voorwaardelijke steun" aan wat hi omschreef als de "geweldige opof feringen" die Mozambique zich ge troost voor Afrika. Kaoenda zei: "De onderdrukten worden niet bevrijd met verklarin gen alleen maar tevens door mate riele steun aan de strijders er hen die basis in de achterhoede be schikbaar stellen". "In dit opzich moeten wij van de UNIP (de rege rende verenigde nationale onaf- hankelijkheidspartij van Zambia) Mozambique steunen en verster ken. De Frelimo en het volk van Mo zambique getroosten zich al gewei dige opofferingen voor Afrika Deze hebben onvoorwaardelijke Kaoenda haalde ook Rhodesische dreigementen aan dat de guerrille- ros tot op hun thuisbases achter volgd zullen worden en zei hierop: "Ik bevestig opnieuw eh ondubbel zinnig dat iedere agressie tegen Mozambique, agressie tegen Zam bia is." De Zambiaanse leider zei voorts dat ook "iedere aanval op Tanzania gelijk staat aan agressie tegen Zambia. Frelimo, TANU (de regerende partij van Tanzania) en de UNIP vormen in deze strijd een Siamese drieling. "Wij van de UNIP blijven volledig trouw aan deze relatie. Dit zijn geen valse kreten of beloften, kamera den." Machel sprak tactvol over het feit dat Zambia geheel door land is in gesloten en over de weigering guer- rilleros van Zambia uit te laten ope reren. "Ik moet benadrukken dat de Zambiaanse houding niet het gevolg is van haar geografische lig ging zoals velen wilden doen gelo ven maar van de juistheid en het internationalisme van het politieke beleid van de UNIP." In een duidelijke uithaal naar Ma lawi zei Machel: "Er zijn andere landen die in dezelfde geografische omstandigheden verkeren als Zambia maar die nooit wat voor steun dan ook hebben verleend aan de zaak van de bevrijding." Mevrouw de generaal .1 ge schiedenis heeft Frankrijk een vrouw benoemd tot generaal. Dat is de arts en helikopterpilote me vrouw Valerie Andre, wier man reserve-kolonel in het leger is. Generaal Andre is op de dag van haar benoeming 54 jaar. In 1949 nam zij dienst bij de strijd krachten, als arts en ging naar Vietnam waar Frankrijk toen in de Indochinese oorlog was verwik keld. Daarna werd zij helikopter- pilote en een specialiste in het ver richten van "special hulpvluch- ten" aan het front. Vervolgens diende zij in Algiers en tot voor kort maakte zij deel uit van een luchttransport-eenheid. De nieuwe generaal die dinsdag nog de rang had van kolonel, is een van de ongeveer 7.000 vrouwen die dienst doen in de Franse strija- krachten. Negentien hunner zijn Jn een vraaggesprek deelde zij mee dat het leven voor vrouwen in de Franse militaire dienst geen spe ciale moeilijkheden met zich brengt. "Het Franse leger laat jraag toe. Het biedt er veel meer problemen dan i in de burgermaat schappij wordt geconfronteerd" Generaal Andre is thans de derde vrouw van die rang in de NAVO. Er was er reeds een in de Ameri kaanse en een in de Britse strijd krachten. DONDERDAG 22 APRIL 1976 Ondanks steun aan zwarte meerderheid WASHINGTON/NAIROBI (AP/UPI) - Aan de vooravond van zijn reis naar Afrika heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry A. Kissinger nogmaals gezegd dat zijn regering voorstander is van een zwarte meerderheidsregering op het Afrikaanse continent. Kissinger, die zich blijkbaar in het bijzonder richtte tot het blanke minderheidsbewind van Rhodesië en Zuid-Afrika, zei te hopen dat alle delen yan Afrika kennis zullen nemen van zijn boodschap dat Washington de "menselijke en politieke aspiraties voor een zwarte Afrikaanse meerderheidsregering" steunt. ASIEL VOOR 68 KIKKERS By het lossen van een Turks vrachtvliegtuig op de Londense luchthaven Heathrow hebben enkele arbeiders de handen vol gehad aan het vangen van 68 kikkers. Het toestel, afkomstig uit Istanboel, had eerder in Parys een aantal kratten met familieleden gelost die daar binnenkort als delicatesse zullen worden geserveerd in de betere eethuizen. In dat lot hadden de 68 gedroste kikkers kennelyk geen trek. Nadat ze in het vliegtuig waren gevangen werden de groene springers overgedragen aan het koninklijk genootschap ter voorkoming van dierenmishandeling en voorlopig gehuisvest in een vijver die gemeenlijk bestemd is voor zeeleeuwen. Ruimte genoeg dus. DOLFIJN REDT DUIKER Volgens de Engelse krant "Daily Express" heeft een dolfijn voor de kust van Cornwall een duiker die in moeilijkheden was, geholpen. In het reddingvest van de duiker was water gekomen. Toen hij een collega het teken gaf, dat hij hulp nodig had, kwam de dolfijn "Beaky" in actie. Hij ging als een raket naar de duiker toe, manouvreerde zich onder de man en loodste hem naar het wateroppervlak, waardoor hij zich in de boot kon hijsen. De duikers kenden de dolfijn al langer. "Het verbazingwek kende is, dat Beaky ons bij reddingsoefeningen altijd alleen maar stoorde", zei een duikster die de reddingsoperatie had gadegeslagen. EENHEIDS-GRAFZERKEN De gemeenteraad van de (Belgisch) Limburgse gemeente Op- glabbeek heeft besloten dat alle graven op het zojuist in gebruik genomen nieuwe kerkhof in de gemeente dezelfde grafsteen moeten krijgen. Dit "voor zover de wet het toelaat". De gemeen teraad heeft voorts besloten een aanbesteding uit te schrijven voor deze eenvormige grafsteen. Opglabbeek is daarmee de tweede gemeente in België die op haar kerkhof de gelijkheid van grafstenen invoert. Enkele jaren terug besloot, als eerste, de (eveneens Limburgse) gemeente Overpelt daartoe. COMPUTER LEGT LOODJE De grote computer van het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken die alle financiële gegevens over het Britse politie- en gevangenisapparaat verwerkt "heeft het onder de druk der vele veranderingen in de betalingen begeven", en dit heeft er toe geleid dat het ministerie in 1975 4,75 miljoen pond te veel heeft uitbetaald! Dit is bekendgemaakt door de Britse parlementaire commissie wier taak gelijk is aan die van de Rekenkamer by ons. LAATSTE YAN DE ZESLING OVERLEDEN LONDEN (DPA) - Het laatste kind van dezesling die een week geleden in Newcastle werd geboren is giste ren overleden. Het jongetje was als eerste door middel van de keizers nede ter wereld gebracht Twee zusjes overleden al op de dag van de geboorte en de anderen stierven in de loop van de week. De moeder van de zesling was de 30-jarige mevrouw Christine Price, echtgenote van een muziekleraar. Na langdurige kinderloosheid had mevrouw Price haar toevlucht ge zocht tot hormoonpreparaten. De overlevingskansen van de zes ling zyn van het begin af niet zeer hoog aangeslagen. De drie jongens en drie meisjes wogen bij hun ge boorte maar tussen de 560 en 980 gram. Kort voor de dood van Nigel - het gisteren overleden jongetje - heeft mevrouw Price gezegd dat zij de hoop op een kind niet opgeeft en hormoonpreparaten zal blijven ge bruiken. BLANDFORD - Bewusteloos ligt Prinses Anne van Engeland op de grond nadat zij met haar paard tijdens een cross country in Blandford was gevallen en onder haar rijdier terecht was gekomen. Zij werd naar een zie kenhuis overgebracht, waarbij haar man, kapitein Mark Phi lips, haar vergezelde. Hij heeft zijn intrek genomen in een kamer naast de hare. In het ziekenhuis werd bekend gemaakt, dat de prinses "niet ernstige" verwon dingen had opgelopen aan wer vels in het bovenste deel van de wervelkolom en voorts een her senschudding had. De 25-jarige dochter van Koningin Elizabeth werd vorige week geplaatst op de lijst voor het Britse springteam dat in de zomer zal deelnemen aan de Olympische Spelen in Montreal. Door het ongeval is het mogelijk geworden, dat zij niet aan het Olympische toernooi zal kunnen deelnemen. Experts hadden haar kansen hoog aan geslagen omdat haar paard Goodwill Olympische klasse heeft. Candlewick, waar zij gis teren op reed, was een van de paarden van de Britse vorstin, die gisteren haar 50ste verjaar dag vierde. MOSKOU (AP) - Enkele honder den Krim-Tartaren hebben een be roep gedaan op de Russische rege ring voor vrijlating van Mustafa Djemilew, die vorige week voor de vierde keer wegens "anti- Russische activiteiten" werd ver oordeeld. In een petitie, die werd onderte kend door 368 Krim-Tartaren, werd gezegd dat gevreesd moest worden voor Het leven van Djemilew. Hij zou door een hongerstaking van 10 maanden ernstig verzwakt zijn. De 31-jarige nationalist werd tot 2 1/2 jaar werkkamp veroordeeld wegens belastering van de Sowjet- staat. Hij heeft al by na zeven jaar in kampen moeten doorbrengen voor zijn pogingen om de Krim-Tartaren te laten terugkeren naar hun ge boorteland, vanwaar zij in 1944 werden verbannen omdat zij zou den hebben gecollaboreerd met de Duitse bezettingstroepen. De meeste Krim-Tartaren wonen nu in de centraal Aziatische repu bliek Uzbekistan. In een tweede beroep, dat werd ondertekend door 13 vooraanstaande Russische dis sidenten, wordt gesteld dat Djemi lew geen eerlijk proces heeft gehad, voornamelijk omdat hij werd ver oordeeld naar aanleiding van de ge tuigenis van een man, die de recht bank vertelde dat zijn getuigenis door dreigementen van de Russi sche autoriteiten tot stand was ge komen. Onder de ondertekenaars van deze petitie bevindt zich de vroegere le gergeneraal Pjotr Grigorenko, die vijf jaar in psychiatrische inrich tingen heeft gezeten nadat hij in 1969 had geprobeerd een van de processen tegen Djemilew by te wonen. Deze beëindigde zyn hongersta king na het proces van vorige week. Zyn moeder, Machfure Mustafayeva-Djemilewa ver klaarde in een open brief aan "alle vrouwen op aarde" dat haar zoon nu is veroordeeld tot "een zekere dood." Overigens heeft het zwarte conti nent Kissinger reeds vóór zijn komst aan de kaak gesteld als een 'bemoeial' en schuwt ook krassere kwalificaties als 'moordenaar' niet. Waarnemers verwachten dat de kri tische tegenwind tot stormkracht zal aanwakkeren zodra Kissinger zaterdag is aangekomen in Tanza nia, het eerste van de zeven landen op zijn program. Ter discussie staat in hoofdzaak de Amerikaanse politiek ten aanzien van de nog resterende blanke min derheidsregiems op het continent, in Rhodesië en in Zuid-Afrika. De organisatie van Afrikaanse een heid OAE maakt zich op voor een groot offensief tegen het blanke Rhodesië. waarbij hulp van de Sowjet-Unie en Cuba door de meerderheid der aangesloten lan den niet categorisch wordt ge schuwd. Verstoring De Russisch-Cubaanse steun aan de zwarte bevrijdingsbewegingen in zuidelijk Afrika betekent in Kis singers machtspolitieke overwe gingen een verstoring van het evenwicht tussen de super- mogendheden. De OAE, inclusief de leden die tot dusver als min of meer pro-Amerikaans golden, is echter niet langer van zins zich lij delijk te voegen naar Kissingers conceptie van de internationale po litiek. Willen de Verenigde Staten hun greep op Afrika behouden, zo redeneert men daar, dan zullen zij hun politiek radicaal moeten wijzi gen. Washington zou aktief steun moeten verlenen aan de verwijder ing van het regiem Smith in Rhode sië en pressie dienen uit te oefenen op Pretoria om Zuid-West-Afrika (Namibië), conform de besluiten der Verenigde Naties, zelfstandig heid te verlenen. Geen illusie De OAE heeft echter weinig of geen illusies over de mogelijkheid dat Kissinger bereid is zijn politiek in die zin bij te stellen. Om die reden beschouwt de OAE Kissinger's reis naar Afrika dan ook eerder als een poging om verdeeldheid te wekken binnen de pan-Afrikaanse organi satie. 'Afrika moet niet lijdelijk gedogen dat Kissinger komt proberen de OAE te verminken', waarschuwde Idi Amin, president van Oeganda en thans op toerbeurt voorzitter van de OAE. 'Kissinger is een aartsvijand van het vrije Afrika', vervolgt Amin in zijn boodschap aan de 47 leden- staten, 'Hij komt hier naar toe om een verdeel-en-heers-politiek te slijten'. Anti Hoezeer hij overigens ook met Amin overhoop ligt, op dit punt zal de Tanzaniaanse president, Julius Nyerere, het waarschijnlijk wel met de Oegandese dictator eens zijn. Als Kissinger zaterdag in Dar-Es- Salaam aankomt zal hij daar waar schijnlijk worden begroet met van regeringswege gedoogde anti- Amerikaanse betogingen. Nyerere zelf zal er ook geen enkele twijfel over laten bestaan dat hij Kissin gers Afrika-politiek een misge boorte vindt. De Tanzaniaanse pre sident hecht namelijk weinig ge loof aan wat Washington met de mond belijdt en is er van overtuigd dat Salisbury en Pretoria nog stee 's actieve Amerikaanse steun Kissinger, die nog steeds zegt dat een zwart meerderheidsbewind in Rhodesië vreedzaam tot stand moet komen en dat de apartheid en het blanke bewind in Zuid-Afrika niet te vergelijken grootheden zijn, biedt naar Nyerere's visie 'veel te weinig, en dat nog veel te laat'. Hoewel de zes andere landen die Kissinger bezoekt - Kenya, Zam bia, Zaire, Ghana, Liberia en Sene gal - als gematigd en niet a priori anti-Amerikaans gelden, zal Kis singer ook daar dezelfde bood schap te horen krijgen, zij het in wat gematigder bewoordingen. Met als mogelijke uitzondering Zaire, zijn al die landen nog steeds diep geschokt over het Ameri kaanse beleid inzake Angola, waar zij menen dat Washington niet al leen zijn eigen belangen, maar ook hun standpunten heeft verkwan seld. Mocht Kissinger ook in Afrika gaan uitpakkken tegen de Cubaanse in terventie in Angola, dan zal hij daar weinig of geen begrip ontmoeten en de positie van Washington alleen maar verder ondergraven. William Eteki, secretaris-generaal van de OAE, vindt Kissingers drei gement van vergeldingsmaatrege len tegen Cuba, mocht dat land ook de Rhodesische bevrijdingsbewe ging gaan assisteren, 'nonsens' en zegt dat Afrika zich door Washing ton niet de wet zal laten voorschrij- Hoewel de zich steeds dreigender toespitsende crisis in zuidelijk Af rika het centrale thema vormt, zal Kissinger met zijn zeven gastheren ook diepgaand van gedachten wis selen over economische aangele genheden. Vrijwel zonder uitzon dering zijn de zeven landen belang rijke grondstoffenexporteurs. Het economische deel van Kissingers overleg mondt uit in een rede die hij op 6 mei in Nairobi zal houden voor de V.N.-conferentie over handel en ontwikkeling. Naar wordt verwacht zal Kissinger de oprichting voorstellen van een internationale grondstoffenbank die exporteurs en geïndustriali seerde afnemers nader tot elkaar zou moeten brengen. Ondanks de politieke meningsver schillen zullen de zeven gastlanden op het bilaterale vlak elk voor zich proberen meer Amerikaanse hulp te krijgen. Afrika is bijzonder zwaar getroffen door de inflatie en de stij gende olieprijzen en elk van de ze ven landen kampt met ontwrich tende economische moeilijkheden. NEW YORK - In de Veiligheids raad van de Verenigde Naties is een ontwerpresolutie ingediend, waarin een beroep wordt gedaan op Indonesië zijn strykrachten zonder uitstel uit Oost-Timor terug te trek ken. Over het voorstel, ingediend door Guyana en gesteund door Tanzania, zou vandaag worden ge stemd. Indonesische strijdkrachten zijn Oost-Timor eind vorig jaar binnen gekomen, na gevechten daar tussen plaatselijke groeperingen die inte gratie met Indonesië voorstonden en troepen van de linkse onafhan kelijkheidsbeweging Fretilin. De andere helft van Timor is Indone sisch. TOKIO - Met dekens probeerden politieagenten in Tokio luidsprekers van ultra-linkse demonstranten te dempen. Zij strooiden marxistische leuzen rond ter ondersteuning van de algemene spoorwegstakingdie het vervoer in Japan momenteel verlamt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9