es in Haver- en Gortbuurt „WETHOUDERS IN LEIDEN SCHIETEN TEKORT" Vietnam-kunst in Leidse Waag In hulpverlening 230 vrijwilligers Uniek project in gebouw Vonclel- laan CASSETTES Centrum houdt open huis 76 ONDERDAG 22 APRIL 1976 CD A-fractieleider Driessen op KVP-jaarvergadering: Fractieleider Driessen: LEIDEN "Alle Leidse wethou ders - onverschillig welke portefeuil le ze beheren - schieten ernstig te kort. De enige uitzondering is wet houder Tesselaar. Hij vertoont tenminste een zeer grote dadendrang. De uitwerking van nota's, die door het vorig college op tafel zijn gebracht blijft achterwe ge. In vergelijking met de binnen stadsnota van Kret is het actieplan voor de binnenstad van Wethouder Waal een miezerig stukje. Mensen met grote visie ontbreken in dit col lege". Teleurstellend Die kritiek spuide CDA-fractielei- der Driessen gisteravond op de jaar vergadering van de KVP afdeling Leiden, hoewel hij aanvankelijk had gezegd pas in september op een CDA- vergadering een exposé te willen ge ven over de Leidse gemeentepolitiek. Gevraagd naai- de samenwerking met de VVD constateerde Driessen, dat de ervaringen tot dusver wat te leurstellend zijn geweest. "Het politiek inzicht is bij alle VVD-leden niet even goed ontwik keld". aldus de CDA-voorman in de Leidse raad. "Hoe moeilijk de sa menwerking met de PvdA is kan men elke raadsvergadering zien. Bij de VVD zijn de contacten zo mogelijk nog problematischer. En dat geldt niet alleen voor ons, maar ook voor de PvdA". Als voorbeeld noemde Driessen de kwestie van de Rijnsburgerweg, waar bij een deel van de VVD samen met de PvdA een voorstel door de raad loodste. Verder wees hij op de merk waardige situatie, dat de VVD bij be noemingen in de raad vaak de voor keur geeft aan mensen uit de PvdA boven die uit de CDA-gelederen. "We hebben bij de begroting ook wel geprobeerd afspraken te maken met de VVD", aldus Driessen. "Zo zou vanuit de VVD een voorstel komen om de representatiekosten te verla gen. Terwijl de kwestie in de raad be handeld werd, trok de VVD het voor stel plotseling in. De VVD bestaat, en dat is geen specifieke Leidse si tuatie, in vele gemeenten uit een groep heterogene mensen, die moei lijk op één lijn komen". Dat men daar binnen de WD ook mee zit leidde Driessen a.f uit het feit, dat het mede-ondertekenen van moties Hiaten. Overigens zei Driessen zich steeds te hebben verzet tegen een regelma tig contact met de VVD. "Wij zien de oppositierol eigenlijk niet zo zit ten. omdat die niet thuis hoort in de gemeentepolitiek". Oud-wethouder Ham leverde gister avond kritiek op de wijze, waarop het college die door hem vervaardigde nota volkshuisvestingsbeleid heeft be handeld. "Het college heeft ander half jaar de tijd genomen om hiaten ln de nota te ontdekken. Maar er staat praktisch niets nieuws in". Sprekend over de renovatie in Lei den zei hij, dat bij verschillende ou de woningcomplexen is gebleken, dat ze eigenlijk niet meer zijn en afgebroken moeten worden. Daardoor is volgens oud-wethouder Ham in Leiden het beeld ontstaan, dat de renovatie van minder oude woningen wordt aangepakt, terwijl de heel oude woningen steeds verder verkrotten. Ham was van oordeel dat met de bewoners van niet meer te renoveren complexen gesproken zou moeten worden. Hij wees daarbij op de grote problemen die vervangende nieuwbouw oplevert, zoals de veel in een "wisselwoning" en het feit, dat er in de meeste gevallen niet meer dan 80 procent van het oorspronke lijke aantal woningen gebouwd kan worden. de beleid" dat het college voert op het punt van de werkgelegenheid. Raadslid Van Zijp zette uiteen dat de werkgelegenheidsnota, destijds door het ETI i king met de Kamer van Koophandel een begin is gemaakt, veel te veel geld zou gaan kosten. Duisternis "Er is toen een stuurgroep inge steld onder leiding van wethouder Van Aken. De zaak is sindsdien in duisternis gehuld, want we hebben niets meer gehoord", aldus Van Zijp die constateerde dat het bijzonder moeilijk voor ondernemers is om medewerking te 'krijgen voor vesti ging in Leiden. "Bijna altijd is er wel verzet van een actiegroep", al dus het CDA-raadslid. Voorontwerp: sloop en grondige opknapbeurt XIDEN De Haverstraat zal volgens het voorontwerp toor het bestemmingsplan voor de Haver- en Gortbuurt verdwijnen. De woningen aan de kant van de Vierde Bin- nenvestgracht zullen gesloopt worden en de dan ontstane fuimte zal benut worden als tuin voor de verheelde wonin gen van de Gortestraat en de Vierde Binnenvestgracht. r Een kijkje in de Derde Haverstraat: de huizen links worden bij de huizen van de Gortestraat ge trokken, de huizen aan de rechterkant moeten volgens het voorontwer-p van het bestemmings plan verdioijnen. De Haverstraat zal tuin wor den. Dit voorstel voor een bestemmings- lan is gemaakt als onderdeel van iet rehabilitatieplan voor de Haver- n Gortbuurt. In dit gebied zullen oor de gemeente ten behoeve van (iet plan eenenvijftig huisjes moeten porden aangekocht. öakhuis De Haver- en Gortbuurt, tussen ievendaal en Plantsoen, zal de ko- aende jaren grondig opgeknapt wor- len. Voor het Bethlehemhofje aan aet Levendaal bestaan al concrete Restauratieplannen. Volgens 't voor ontwerp voor het bestemmingsplan Jou het Teveldngshofje uitgebreid (porden met de aangrenzende bebou wing die momenteel voor het groot ste deel als pakhuis gebruikt wordt. Aan het Levendaal kan de huidige bebouwing van woonhuizen in com binatie met winkels blijven bestaan. Eenzelfde bebouwing is toegestaan voor de Kraaierstraat en de Rijn straat, de twee straten die het Plant soen verbinden met het Levendaal. Het Plantsoen blijft wat het bestem mingsplan betreft ongewijzigd. De woningen van de Gorteatraat aan de kant van het Levendaal blij ven, al zal wdl de helft geheel ver nieuwd moeten worden. Aan de an dere kant van de straat zullen de woningen doorgebroken worden tot de woningen van de Haverstraat: twee woningen worden verheeld tot één. De school in de Haversbraat zal plaats maken voor woningen. Stadsgezicht Volgens dit voorontwerp voor het bestemmingsplan zullen zoals gezegd de huizen van de Haverstraat aan de kant van de Gortestraat verheeld worden, en de huizen aan de kant van de Vierde Binnenvestgracht ver dwijnen om plaats te maken voor tuinen voor de Wevershuisjes van de Vierde Binnenvestgraoht. De rest van de Haverstraat zal als tuin dienen voor de verheelde woningen van de Gortestraat. Aangezien de Haver- en Gortbuurt met de rest van de bin nenstad op de nominatie staat om tot beschermd stadsgezicht verklaard te worden, zal nog overwogen moeten worden in hoeverre dergelijke in grijpende wijzigingen mogelijk zijn. Uitgangspunten voor het bestem mingsplan waren: het handhaven van de in goede staat verkerende be bouwing, de bevordering van de woonfunctie, de beperking van de pakhuisfunctie, de concentratie van de winkelfunctie in de Rijnstraat, de Kraaierstraat en op het Levendaal, het weren van het doorgaand ver keer, en het creëren van tuinen bij huizen waar ze nu nog ontbreken. Commissie Het voorontwerp voor het bestem mingsplan zal vanavond in de com missie voor ruimtelijke ordening be sproken worden. ADVERTENTIE LEIDEN Het tien verdiepin gen hoge kantoorgebouw aan de Vondellaan, dat sinds de bouw al 'enkele jaren leegstaat, krijgt een huurder. In het gebouw komt nog deze zomer het "hoofdkantoor" van een samenwerkingsproject op het gebied van de gezondheids zorg. Het gaat hier om een pro ject van de Stichting Interkruis Zuid-Holland, de Stichting Gees telijke Gezondheidszorg Zuid- itolland. het Sociaal-Pedagogisch Centrum ill Leiden en hei Insti tuut voor Sociale Geneeskunde mn de Leidse universiteit. HAARLEMMERSTRAAT 181 6-delig, 40 stuks, Messen Bol, heft Edelstaal (dus Zilverwit) voor 335,— Gratis er bij: 6 taarbvorkjes 1 gebaksohep 6 theelepels 1 suikerschep 2 vleesvorkjes 1 sla-couvert ADVERTENTIE Wat het project precies in houdt, ivilden de betrokken orga nisaties nog niet kwijtWel staat vast dat het om een voor Neder land uniek samenioerkingspro- jekt gaat, waar zowel de Leidse regio als de Alpheuse en de Kat- wijkse regio bij betrokken zijn. Omstreeks eind juli zou de orga nisatie van dit projekt op poten zijn gezet. Van het gebouw aan de Vondellaan ivordt dan een deel in gebruik genomen. Het kantoorgebouw (foto bo ven) is eigendom van de Engelse projectontioikkelaar Reamhurst Projects en is in beheer bij de makelaar drs. Zadelhoff BV. Opel rijders uw Opel is bij inruil bij het Motorhuis toch altijd het meeste waard Het Motorhuis Leiden - Katwijk Voorschoten Vanavondmorgen en zaterdag LEIDEN In De Waag, Aal markt, wordt vanavond de ten toonstelling "Grafiek uit Viet nam" geopend. Op deze tentoon stelling zijn originele houtsneden van Vietnamese kunstenaars te koop. Ook zijn er boeken en af fiches uit Nederland en o.a. Zweden over de Vietnamese on afhankelijkheidsstrijd verkrijg baar. Verder zijn er schilderijen te zien. De opening wordt vanavond om zeven uur verricht door het blazersgezelschap "De onderste steen", dat o.m. een aantal soli dariteitsliederen zal spelen. Het doel van de tentoonstelling is enerzijds bekendheid te geven aan Vietnamese volkscultuur, met name de prentkunst, die de historie van Vietnam schetst en ook de bevrijdingsstrijd en an- derzijds informatie te geven over de ontwikkelingen in Vietnam na de bevrijding. Aanleiding tot de tentoonstelling, die wordt ge organiseerd door de Werkgroep Vietnam Leiden, is het feit dat het land op 30 april een jaar ge leden bevrijd zal zijn. De op brengst is bestemd voor het Me disch Comité NederlandViet nam. Hulp aan Vietnam is nog steeds hard nodig, zo meldt de Werkgroep Vietnam Leiden, ook al is het land geheel uit het nieuws verdwenen. "Door de aandacht te blijven houden op de wederopbouw van Vietnam kunnen we in Nederland inzien welk alternatief er is voor landen in de 'Derde Wereld", die nog steeds door de Westerse landen (inclusief Nederland) worden uitgebuit en dat we daarom aan Vietnam onze steun en blijvende solidariteit moeten geven", aldus de werkgroep. De houtsneden op de tentoon stelling zijn van Pham van Don, Tan Hung en Hang Trong. Pham van Don is leraar aan de kunstacademie van Hanoi en heeft geëxposeerd op ten toonstellingen in Frankrijk, Ja pan, de Sowjet-Unie enz. Zijn houtsneden brengen Vietnamese en Europese kunst samen. Tan Hung is een kunstenaar uit Zuid-Vietnam. Hij heeft gevoch ten aan de zijde van de verzets strijders en gebruikte pen en guts in de strijd. Zijn houtsne den doen hiervan een verslag. Hang Trong gebruikt in zijn prenten onderwerpen en volks vertellingen uit de geschiedenis. De tentoonstelling is vanavond van zeven uur tot half tien ge opend, morgen en zaterdag van tien tot vijf. Zaterdag is er van af twaalf uur een doorlopend programma met muziek, Viet namees eten. film, diavertonin gen en een informatiekraam. Mandarijn, goede opbrengst. Een houtsnede uit Vietnam. Het Medisch Comité Nederland-Vietnam heeft een serie van acht kaarten over houtsneden uit Vietnam uitgebracht. j LEIDEN Het trainingscentrum j voor vrijwillige hulpverlening houdt volgende week woensdag een openhuisavond in 't Breehuys i (Breestraat 19). Daar wordt in formatie gegeven over het werk van dit centrum: het geven van instructie aan mensen die in hun vrije tijd, op vrijwillige basis, wil len inspringen op plaatsen waai de professionele hulpverlening nog te kort schiet. Boodschappen i Dagelijks komen, veelal via deze Ui- I stellingen, bij het centrum, dat is ondergebracht in het gebouw van i de Welzijnsi-aad aanvragen voor j hulp binnen. Die kunnen variëren I van een verzoek van een bejaard- echtpaar om boodschappen te doen en de hond uit te laten tot de be geleiding van buitenlandse werk nemers en het bezoeken van zie ken en psychiatrische patiënten. Het centrum is eind 1974 opgericht toen bleek dat zich in een fase. waarin de officiële hulpverlenings organisaties nog niet of niet meer wordfiji ingeschakeld, toch g'f.na-t-iAg kunnen voordoen waarin een be paalde mate van hulp op zijn plaats is. Om daarop te kunnen in haken kan in veel gevallen worden volstaan met het inzetten van vrijwillige krachten, die echter wel een kleine voorbereiding op hun taak hebben gekregen en tijdens hun wex-k ook door deskundigen worden begeleid. In samenwerking met de faculteit klinische psycholo gie van de Leidse Universiteit werd toen gestart met het geven van trainingscursussen voor be langstellenden. Tijdens deze cursus, die in principe voor iedereen open staat en waar volgens gegevens van het centrum ook een zeer gevariëerde groep aan heeft deelgenomen, wordt ge werkt aan het verwerven van lui ster- en inlevingsvaardigheden, de kennis van andere instellingen op dit gebied waarnaar eventueel kan v/orden verwezen, het leren leggen van contacten en het door middel van rollenspelen inzicht krijgen m menselijke gedragspatronen. Zo'n training omvat veertien avon den (kosten voor deelneming ne gen gulden per avond), waarna de deelnemer in principe over voldeen- de basiskennis beschikt om aan het werk te gaan. In een later stadium voor één bepaald facet van de hulp verlening duidelijk kan worden, is een gespecialiseerde instructie mo gelijk. In de periode van eind 1974 tot nu zijn en worden door het centrum al 230 vrijwilligers getraind, van wie ruim de helft op het ogen blik aan het wei'k is. Het aantal afvallers blijkt nog minder te be dragen dan één procent. Ook andere plaatsen in de regio tyebben inmiddels belangstelling voor de trainingen en voor vrij willige hulpverleners getoond In Alphen aan den Rijn, Leider dorp, Oegstgeest, Den Haag en Haarlem heeft het centrum even eens trainingscursussen opgezet. Men streeft er echter naar om met name in de grotere steden op het lijstje zodra dat mogelijk is min of meer van Leiden on afhankelijke centra op te zet ten. Als het eenmaal zover is, moet een "regionaal veldwerkbe- raad" worden begonnen om on derling ervaringen uit te kunnen wisselen. Het trainingscentrum voor vrij willige hulpverlening is inmiddels een stichting in oprichting. Dit onder meer om in aanmerking te kunnen komen voor subsidies van bijvoorbeeld de plaatselijke- en de rijksoverheid. Voorlopig is een verzoek om financieël gesteund te worden, groot f 32.000, inge diend bij de gemeente Leiden. Dit verzoek was reeds verscheide ne malen agendapunt voor de vergadering van de raadscommis sie SMAGC (sociale zaken, maat schappelijke aangelegenheden, ge zondheidszorg en cultuur) maar over deze zaak is door de com missieleden nog geen advies uit gebracht aan de gemeenteraad. Oorzaak is het tot voor kort nog outbroken van statuten op grond waarvan beslist kan worden of al dan niet tot subsidiëring moet worden overgegaan. Een soortge lijk verzoek is evenwel (nog) niet gericht tot omliggende gemeen ten. Het ministerie van CRM heeft zioh. aldus één van de krachten van 't centrum, Jaap Bregman, enthou siast over het initiatief uitgela ten maar heeft zijn geest drift nog niet omgezet in geldelij ke steun. Inzetten Degenen die zich eventueel als vrijwilliger willen inzetten, wor den volgende week rond acht uur in 't Breehuys verwacht. Na een korte inleiding is daar de moge lijkheid om met tal van betrokke nen van gedachten te wisselen. Aanvullende informatie wordt ge geven op het bureau van het cen trum, Stationsweg 28, tel. 144174.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3