De zee vergaat eens van asuc „je kijkt naar de meesters Werkloosheid iets gedaald NOORDWIJKSE STRANDJUTTER DORUS LANGEVELD Schilder Vrolijk: Noorclierse kinderen in Nieuw-Vennep In Alphense regio WOENSDAG 21 APRIL 1976 NOORDWIJK Nu het badseizoen zo langzamer hand aanbreekt, komt voor de kustplaatsen weer het onvermijdelijke probleem van de strandvervuiling op duiken. De gemeente Noordwijk tracht de strijd tegen allerhande afval als plastic, blikjes, papier en wat de zee zelf uitspuwt op het strand op te lossen door twee strandreinigers, die elk jaar opnieuw worden aangesteld. Eén van die reinigers is Dorus Langeveld (56), die dit Jl° 99 i veertien jaar doet. Door Miep de Graaf f In de raad zal nog over zyn aan stelling voor dit jaar. die geldt van begin mei tot eind augustus, worden gepraat. Strandreiniger, bepaald geen alledaags beroep. Hoe komt iemand erbij, dit werk te gaan doen? „Kijk" zegt Dorus Langeveld, „m'n eigenlijke beroep is schel pen visser. Karren vol schelpen heb ik uit de Noordzee gehaald. Er werd van alles mee gedaan: de sahelpen werden gebruikt als kippenvoer, door ze fijn te malen en te branden. Goed voor de eier schaal van de kip. De bouwerij gebruikte ook altijd schelpen. Maar ja, tegenwoordig is het kip penvoer allemaal synthetisch en de bouwerij neemt bluskalk uit België, die niet beter, maar wel goedkoper is. Door de deltawer ken komt het water veel hoger op het strand en ontstaan er andere stromingen. Het gevolg is, dat de schelpen in zee blijven, zwaarder worden en naar de diepte zinken. Ze spoelen nauwelijks meer aan. Vroeger stikte het langs de kus ten van Katwijk en Noordwük van de schelpenfabrieken, nu zijn ze allemaal verdwenen. Er zit geen toekomst meer in die handel. Als je van 's morgens zeven tot 's middags twaalf uur aan het strand bent, vind je daar dan niet één en ander? .Jawel, genoeg, plastic bijvoor beeld. Het lijkt wel of de mensen steeds meer verpakkingstroep meenemen. Zo'n kuub vuil per dag vind ik wel. Maar spullen van waarde? Ben Je gek. Een dub beltje of een kwartje, af en toe. En al zou je iets vinden, dan moet het toch worden afgegeven by de strandvonderij. Bij Den Hollander wordt alles opgeslagen en later verkocht. Na die Januari-storm zag ik wel allemaal mensen langs de kust zoeken naar spullen van waarde. Nou, vergeet het maar. Zelfs het hout dat aanspoelt is half vergaan of onbruikbaar. En op het strand zelf? Laat maar eens een ring in het zand vallen: terugvinden doe je 'm nooit. Wat het zand afpakt, geeft ze niet meer terug. Drankflessen Soms spoelen er drankflessen aan. Zo'n drie a vier kilometer uit de kust ligt allemaal troep, op één naad. By noordwesterwind spoelt dat allemaal aan. Er zit nog wel eens wat in die flessen, maar daar MiJ<f ik natuurlijk wel vanaf". Hoe denkt Noordwyks strand- reiniger over de mentaliteit van de gemiddelde badgast? „Ze staan er nog steeds niet ge noeg by stil" zegt hy met ver moeide blik. „Zitten ze met hun rug tegen een vuilnisbak, dan nog gooien ze de rommel er precies naast. Ik zie heus wel dat het be ter gaat. en ook over de studenten die 's avonds feesten bouwen op het strand heb ik niet te klagen. Maar stel nu, dat er tienduizend mensen op het strand zijn die al lemaal één brokje vuil achter la ten. Dat zyn zeventig zakken, die ik op één dag in m'n kar gooi. Maar het ergste vind ik, dat het tegenwoordig allemaal plastic is. Daar vergaat de zee nog eens van. Dat spul begroeit hoogstens, maar met een storm komt het allemaal weer naar boven. GemeentevuiL niszakken uit heel Nederland spoelen hier aan. Door de inham heeft Noordwijk het vuilste strand van heel Nederland. Hoe die plas tic vuilniszakken in zee terecht komen? Dat vraag ik me ook af. Ja. Eigeniyk zouden ze terugge stuurd moeten worden, de plaats namen staan er toch op. Pestkoppen Tja. ze zeggen wel eens tegen me: als ze me bezig zien: 't is een vuil werkje. Maar dan nog blyven ze blind voor de levensgrote bakken die overal op het strand staan. De mensen maken het Je soms zo moeiiyk. Je hebt er van die pest koppen by, die blikjes met nat zand laten vollopen en weggooien. Dat zand kryg Je er nooit meer uit, dus dat wordt loodzwaar op die kar. Wat ik ook meemaak: vuilniszakken waar de brand in is gestoken en nasmeulen. Door de wind gaan ze weer branden en dan weet je niet, hoe hand ik naar de zee moet rennen om m'n kar te redden". Wordt er niet gezocht naar een gemakkelijker vervoermiddel voor het vuil ophalen dan een paard en wagen? „Nee, dat wil de gemeente niet. Hot moet allemaal zo geruisloos mogelyk gaan natuurlyk. Het kost de gemeente tooh al handenvol geld. Alleen al het legen in con tainers. Waar het geld vandaan komt, weet ik niet, maar ik denk wel dat het heffen van toeristen belasting reëel zou zyn. Met vakantie? Ben ik nooit ge weest. Zomers werk ik elke dag, ook in het weekeinde, op het strand, 's Winters werk ik by staatsbosbeheer. Ik houd de dui nen stuifvry. Het publiek komt ook daar, waar het verboden is te wandelen. Als er één sprietje wordt* platgetrapt, groeit het nooit' meer". Noordwijks strandreiniger Dorus Langeveld met zijn paard en wagen. Noordwijkse strand komen. Vindt u dat een verbetering? ..Van my mogen honden best op het strand komen. Die honden- troep valt wel mee, met wat wa ter spoelt dat weer weg. Dat werkt lekker op elkaar in hè. Smerig sers lopen er graag in te kneden met hun voeten. En zo gauw er hout aanspoelt gaan ze bunkers bouwen op het strand. Je labht Je soms wild met ze. Maar ze kennen me nu zo langzamerhand wel. Kyk maar" En hy wyst op de tientallen foto's in de propvolle kamer, waarop de strandreiniger met paard en wagen staat afge beeld. „Allemaal gekregen hoor. Als ik van iedere fotograaf, die ooit een foto van me heeft geno men, een gulden zou vragen, was ik nu binnen". Ziet Noordwijks strandreiniger ook voor deze badplaats een naaktstrand wel zitten? „Alsjeblieft niet" zegt hy ver schrikt. „Ik heb aan m'n kar spe ciale touwtjes hangen om mensen, die me aanschieten als hun bikini het begeeft, te kunnen helpen. Dat gebeurt maar al te vaak, daar heb ik lol in." ALPHEN AAN DEN RIJN Slechts weinigen zullen de Alphenaar J. P. Vrolijk als schilder kennen. Da<t is dan voor al omdat de schilder Vrolijk zelf nauwelijks aan de weg tim mert. Het zijn anderen geweest die hem ertoe hébben bewo gen met zijn werk naar buiten te treden. Door Christa van Hees In een magazijntje van twee bij twee meter aan het Goudse Rijpad rolde het eerste aardewerk uit de oven. Een ruimte die al spoedig te klein werd voor de kleitonnetjes, vormpjes en balen klei. Znn bedryf bloeide en groeide uit tot een gerenommeerde aardewerkfabriek aan de Steekter- weg. die voor zyn produkten een markt vindt in Engeland. Duitsland, Frankryk, België en Finland. Maar tegelykertyd bleef Vrolyk schil deren. Vooral het Zuidhollandse landschap en met name het water rijke Nieuwkoop vormden voor hem een onuitputtelijke bron van inspira tie. "Nieuwkoop is het hemelse rijk van Zuid-Holland". Daarnaast telt zijn werk vele stillevens. Dat Vrolijk niet alleen een creatieve geest maar ook vaardige handen heeft, blykt uit zyn tegeltableau's en tegeltafels. Slechts weinigen slagen er In het schilderspenseel even vaardig te han teren als het verwerken van klei tot volwaardige aardewerkprodukten- Vrolijk heeft clan ook vele uren door gebracht bij Nederlands grootste pot tenbakker, Kees Sluyter. En de leer ling stak zijn meester naar de kroon wanneer het ging om het aanbren gen van decoraties, die hy op ver zoek van Sluyter schilderde op de platelen die de pottenbakker bakte. De combinatie schilder/pottenbak ker staat borg voor een gevarieerd oeuvre, dat op koninginnedag te zien is van 14.30 uur tot 20.00 uur en op 1 mei van 10.00 tot 18.00 uur. Voor de kunstenaar Vroliijk is het de twee de keer dat zijn werk wordt tentoon gesteld. Was hy als twintigjarige vol jeugdig optimisme, naarmate hy meer leerde werd de twyfel aan wat hy maakte groter. 'Hoe verder Je komt hoe meer je beseft van: wat breng ik er nou eigenlijk van terecht? Je kijkt naar de meesters" zegt Alphe naar Vroiyk bescheiden. Anderzyds blijkt dat anderen zijn werk als kunst van de eerste orde beschouwen. Dat heeft voor hem de doorslag gegeven om nu toch te gaan exposeren. Een initiatief dat zyn werk in een stroomversnelling heeft gebracht. "Sinds een paar weken wordt mijn werk ineens veel gevraagd", consta teert de schilder enigzins verbaasd. Straks echter hoopt hy voldoende tyd te vinden om aan de vraag te voldoen. Grote meesters Nu zijn gezondheid te wensen overlaat, trekt hij zich terug uit zijn fabriek en verhuist hij deze zomer, samen met zijn tweede vrouw - "de laatste drie jaar dat ik haar ken ben ik enorm vooruitgegaan" - naar de Belgische Ardennen. Daar kan hij zich in alle rust wijden aan zijn ta lenten, met de blik nog altijd ge richt op de grote meesters. Burgerlijke stand de Konlne en H. A. Noteboom. as Patrick, z. v. L. A, Zeegers. Maurice. Leonardus Adrianus Patrick, L. J. Groenewegen Romeijn (55) man. J. D man. W Post (100) (72) gehuwd geweest n J. Prins (87) gehuwd WIELRENNEN Walter Plan- ckaert heeft gisteren in Denain een profkoers over 180 kilometer gewon nen. Jan Aling werd zevende. AUTOSPORT Mario Andretti, de Amerikaanse forumule I ryder heeft gisteren een contract getekend voor Lotus. NIEUW VENNEP Achtendertig Noordierse kinderen, vergezeld van vier leiders, ook uit Noord-Ierland kwamen gistermiddag aan in Nieuw Vennep, waar zij drie weken lang kunnen genieten van een vakan tie waarin van alles te zien en te beleven valt. "Nu zijn wij in het paradijs", zo verzuchtte (maar dan in Noord iers-dialect) één van de meisjes. Sommigen waren uitgelaten, ande ren konden het eigenlijk nauwe lijks verwerken dat ze geen ge weervuur, ontploffende bommen hoorden en dat alle huizen recht overeind stonden en niet helemaal, of gedeeltelijk vefwoest. Om 3 uur arriveerde het vliegtuig uit Belfast. Nauwelijks een uur la ter kwam de bus van Beuk uit Noordwijk bij het Ontmoetingscen trum in Nieuw Vennep aan. Be jaarden zaten er te kaarten (het was hun vaste kaartdag) en gast gezinnen wachtten in spanning op de kinderen die aan hun zorgen zouden worden toevertrouwd. De eerste kennismaking was nogal van "nou ik ben benieuwd". Han Sarink, één van de oomitéleden, die de kinderen uit Belfast had op gehaald, zei bij terugkeer in Nieuw Vennep: „Wat ben ik bly weer vaderlandse grond onder de voeten te hebben Wat verschrik kelijk is het daar in Ierland. Over al prikkeldraad, het lijkt wel één groot concentratiekamp". Dat de ontmoeting tussen gasten en gastgezinnen niet direct "spon taan" genoemd kon worden is be grijpelijk. Vooral van Ierse zijde werd nogal enige terughoudenheid getoond, maar enkele uren later was daar al geen sprake meer van. Toen was men al aan elkaar ge wend. De komende drie weken zullen de jongens en meisjes in leeftijd va riërend van veertien tot en met zestien Jaar veel gaan zien. Van daag brachten ze al een bezoek aan Avifauna in Alphen. "Verder staan de komende dagen bezoeken aan Amsterdam (Artis en en rond vaart), Volendam en Marken, Zandvoort en Noordwijk op het programma. Ook zijn er bingo avonden, filmvoorstellingen etc. ingelast. 's Avonds ging hij op de fiets naar Leiden voor zijn avondstudie ln de architectuur. Maar de oorlog kwam en vlak voor het einde van de rit moest hij op Dolle Dinsdag zijn stu die afbreken. De schilder Vrolijk echter ging voort en zijn doeken werden in de hongerwinter kostbare ruilmiddelen Toch zou het hem later niet lukken om van zyn werk te leven. Vrolijk ging aan het werk in een Zuidhol landse plateelfabriek. In totaal werk ten er zo'n vijfhonderd man, waar onder zestig schilders. De Alphenatr werd een onderdeeltje in de maoh- tige machine der massaproductie, met afgepaste werkdagen. Een rit me waar zijn creatieve geest zich maar moeilijk mee kon verenigen. Toen hij de kans kreeg een "win keltje" voor zichzelf te beginnen aar zelde de Alphenaar geen moment. Eén van die "anderen" was procu ratiehouder W. Koster van het Al- phense verzekeringskantoor Van Dien in de Stationsstraat. Hun zake lijke en later vriendschappelijke be trekkingen resulteerden in het aan bod van Van Dien zyii kantoor ter beschikking te stellen voor een twee daagse expositie op 30 april en 1 mei. Gouwsluis de Noorder plas, met op de achtergrond het dorpje Noorden. ALPHEN AAN DEN RIJN De werkloosheid onder mannen in de regio van het arbeidsbureau Alphen aan den Rijn is in de maand maart gedaald met 18 personen. Het aan tal werkloze mannen is daarmee ge komen op 621, hetgeen neerkomt op 2.44 procent van de afhankeiyke mannelijke beroepsbevolking. Scheepswerven In een aantal beroepsgroepen nam de werkloosheid niet onaanzienlijk af. Zo daalde de werkloosheid in de bouw met ruim 15 procent en die in de ca tegorie niet-varend-verkeersperso- neel (in hoofdzaak chauffeurs) met 40 procent. Dat de werkloosheid onder man nen in zijn totaliteit niet sterker daalde, ligt aan het feit, dat de werk loosheid in de metaalsector toenam met 50 procent als gevolg van de optimisme dan al het geval was, al- sluiting van de Alphense scheeps- dus het arbeidsbureau, werven de Industrie en de Vooruit gang eind februari. De ontwikkeling De vraag naar mannelijk personeel van de werkgelegenheid in de me- nam in maart toe met 10, dat is 6 taaiindustrie in het gewest Alphen percent. Volgens het arbeidsbureau geeft hierdoor nog minder reden tot toont een nadere beschouwing van de ontwikkeling van de vraag aan, dat die vraag in de meeste sectoren gelijk is gebleven. In de metaal- en kantoorsector, waarin de vraag in februari nog 55 en 21 personen was, trad een daling op van 10, res pectievelijk 40 procent. De totale vraag naar mannelijk personeel werd positief beïnvloed door een toe name van de vraag naar bouwvak arbeiders met 24. dat is 60 procent. De afname van de werkloosheid onder vrouwen is over de maand maart in alle beroepsgroepen waar te nemen. Het aantal werkloze vrou wen bedroeg in februari 176 en was eind maart 150; een afname met 14 procent. Van het totaal aan werklo ze vrouwen behoort 38 procent tot jeugdigen onder de 23 jaar. Bij de mannen is dat percentage 20 pro cent. De vraag naar vrouwelijk per soneel bleef gelijk: 60. In totaal zullen er een dikke vijf tic doeken te zien zijn. Te koop is er niets, omdat elk stuk een periode uit het leven van de kunstenaar Vro lijk markeert. De nu 55-Jarige schilder werd ge boren in een stukje Alphen dat al lang niet meer is: het eilandje tus sen de twee voormalige Gouwsluise bruggen. Een brok historie overigens dat door hem op haast fotografische wijze op het doek werd vastgelegd (foto hieronder) In het schoenmakersgezin waaruit de schilder Vrolijk stamt had men het niet breed. En als de jonge Vro lijk dan ook schilderde was dat niet alleen uit tijdverdrijf of omdat hij het fijn vond. maar vooral omdat zijn werk goed was voor een vers broodje.... Er was geen geld om hem bij een kunstschilder in de leer te doen. dus werd hij plateelschilder, decorschilder, huisschilder etc Architectuur JN Boven: de Alphense schilder Vrolijk.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4