Italiaanse communisten willen praten met Christen-Democraten B Maatfaypotheek. ARGENTINIË NA DE COUP Pas na dertig jaar „onafhankelijkheid eerste verkiezingen in herenigd Vietnam Ter voorkoming van vervroegde verkiezingen Kissinger acht Amerika opper machtig WEER MAN VAN IRA GEDOOD IN ULSTER Frankrijk staakt A-proeven in de atmosfeer BOTHA GEWOND Wereldrecord van Safronov SACHAROWS GEVEN AGRESSIE TOE "Sterilisatie geen basis van politiek ZATERDAG 17 APRIL 1976 BUITENLAND PAGINA 9 ROME (Reuter) Le Italiaanse communi sten hebben zich gisteren bereid verklaard tot nieuwe gesprekken met de Christen-Democraten om te zien wat moet worden ge daan om vervroegde verkiezingen te voorkómen. Die vervroegde verkiezingen, die in juni gehouden zouden moeten worden, lijken sinds donderdag /onvermijdelijk nadat de socialistische partij waarvan de steun voor de Christen-Democraten onontbeerlijk om aan de macht te blijven elke vorm van een compromis had afgewezen. PHOENIX (Reuter) In een rede voor de Rotary Club ,in Phoenix heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger de Verenigde Staten gekenschetst als 's werelds sterk ste natie, zowel militair als eco nomisch. Volgens Kissinger dient het buitenlandse beleid der V.S. gegrondvest te zijn op de overtuiging, dat zonder Ame- rika's vastbeslotenheid er geen zekerheid kan zijn, zonder Ame- rika's toewijding geen vooruit gang en zonder Amerika's voor beeld geen vrijheid. Kissingers krachtige verdedi ging van president Fords bui tenlandse- beleid wordt door waarnemers beschouwd als een antwoord op een aanval op Fords beleid, die enkele weken geleden werd gedaan door Fords belangrijkste republikeinse ri vaal voor de Republikeinse no minatie voor het presidentschap, Ronald Reagan. Reagan heeft herhaaldelijk gezegd, dat Kissinger de V.S. beschouwt als een decadent „Athene", gesteld tegenover een krachtig Russisch „Sparta". De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken waarschuw de opnieuw voor de gevolgen van communistische deelneming aan regeringen in Westeuropese landen. Kissinger is van oor deel, dat de Amerikanen er niet voor voelen dezelfde nauwe en vertrouwelijke betrekkingen te onderhouden met Westeuropese landen, waar communistische partijen een belangrijk aandeel toegestaan is in de regering. "In hun verklaring van gasteren lieten de communisten niettemin doorsche meren dat ze de uitnodiging van de Christen-Democraten mdn of meer i afleidingsmanoeuvre zien. De Italiaanse ambassadeur in Bonn Corrado Orlandi heeft besprekingen gevoerd met Westduitse regerings functionarissen om uitleg te krijgen over de kritiek, die bondskanselier Politieke waarnemers geloven ook Helmut Schmidt heeft uitgeoefend op niet dat een gesprek tussen beide de Italiaanse regiering, partüen vervroegde verkiezingen zal kunnen voorkomen. Z*j menen dat N* de besprekingen zei een rege- alleen een verandering in de hou- ringswoordivoerder dat^ correcties zi)n ding de socialisten die situatie aangebracht in de interpretatie kan veranderen. Schmidts opmerkingen, die in Italië vertaald werden gepubliceerd. Corrado heeft nog niet gezegd of de Italiaanse autoriteiten deze uitleg zullen accepteren. Donderdagavond had de Westduitse kanselier de Italiaanse Christen-De mocraten beschuldigd van het ver oorzaken van een machtsvacuüm door een zwak regeringsbeleid. Ook wekte Schmidt de ergernis van de Italianen op door te veronderstel len dat de politieke successen van de communisten in Italië en andere lan den een reactie zouden zijn op de door conservatieven gedomineerde staatsbestel. PARIJS (AP) De Nieuw- zeelandse eerste minister Robert Muldoon heeft na een onder houd van vijftig minuten met president Giscard d'Estaing ge zegd dat Frankrijk geen boven grondse kernontploffingen in t gebied van de Grote Oceaan zal doen uitvoeren. „Van nu af aan zullen al die ontploffingen ondergronds zijn", aldus Muldoon, die een officieel bezoek van twee dagen aan Pa rijs brengt. „De heer Giscard d'Estaing heeft geen beloften gedaan over het staken van de ondergrondse proeven", voegde hij er aan toe. Frankrijk is geen onderteke naar van het accoord waarbij het verrichten van kernexplo sies in de atmosfeer worden verboden, in tegenstelling tot de V.S. en de Sowjet-Unie. BELFAST (AP) Manschappen van het Britse Special Air Services Regiment (SAS) hebben de 25-jarige Peter Cleary, een sergeant van het Ierse republikeinse leger IRA dood geschoten in het Noordierse graaf schap Zuid-Armagh, aldus is giste ren door een woordvoerder van het Britse leger in Belfast medegedeeld. Volgens de woordvoerder werd Cleary gedood toen hij, na gearres teerd te zijn door de SAS, probeerde te ontvluchten. De provisionele vleugel van het IRA heeft het neerschieten van Cleary een „koelbloedige moord" ge noemd. Het IRA heeft daarbij steun gekregen van Seamus Mallon, van de sociaal-democratische en arbeiders partij. Mallon zei dat „neerschieten tijdens een vluchtpoging" oudste legerexcuses is vc den van iemand. Hij- heeft daarom geëist dat een onderzoek wordt in gesteld naar de dood van Cleary. Meer dan twintig Britse soldaten zijn in de afgelopen jaren in Zuid- Armagh gedood. Het graafschap is I bolwerk van het IRA Israëlische soldaten hielden de wacht toen chris telijke pelgrims op Goede Vrijdag het binnenplein van de Kerk van het Heilige graf opliepen tijdens de traditionele processie gistermiddag. digd i te doen aan plechtigheden, BUENOS AIRES (Reuter/ANP) Peronisten aangehouden. Ruim drie weken na de militaire Peron tot de laagste belastingambte- waarbij ze hun eigen functies machtsovername in Argentinië is de naar. Ze zullen zich allemaal voor de droegen aan militairen. en rechtse terreurorganisaties. Veilig heidstroepen maaien de linkse mee- dogenloos neer, gevangenen worden Een echte heksenjacht op Peronis- zelden gemaakt. Maar er is nog nooit dan ^t oude wereldrecord, dat op volgens de militaire autori- gewag gemaakte van leden PRETORIA (AP) De Zuidafri- kaanse minister van defensie Pieter W. Botha en zijn 17-jarige dochter Rozanne zijn in de omgeving van Pretoria gewond geraakt bij een auto-ongeluk toen het gezin Botha op weg was naar een vakantiehuis. Bij de botsing, waarbij in totaal vier auto's waren betrokken, kwamen twee personen om het leven. Botha en zijn dochter werden per helicopter naar 'een ziekenhuis in Kaapstad overgebracht. Hun toestand wordt bevredigend genoemd. De vrouw van de minister bleef ongedeerd. ALMA ATA De Rus Alexander Safronov heeft gisteren op de Me- deobaan bij Alma Ata het wereldre cord schaatsen 1000 meter voor heren op 1 minuut en 15.01 seconden ge bracht. Dit is 0,69 seconden sneller nen sfeer. Nog elke dag vermoorden Honderden anderen zUn op vrije feiten niet geweest. Oppositiepartijen treem-rechtse bewegingen die het- vooral leden van extreme organisa- voeten gebleven, zoals Deolindo But- hebben daarentegen wel opdracht ge- zelfde lot ondergingen. De rechtse ties van links en van rechts, over en tel, de vice.voorzitter weer mensen. Maar na het faillisse- nistische party van v ment van het Peronisme lijken de greep. Sommige provinciale besturen partijen zijn verboden. Argentijnen met voorzichtige hoop te zijn in hun geheel opgepakt, andere de Pero- kregen zich niet meer met Peronis- executiepelotons zijn sinds de staats- de staats- ten in te laten en vijf kleinere linkse greep zeer actief. Woordvoerders van stond ran zijn landgenoot Jev- geni Koelikov. Het is echter zeer de vraag of de prestatie van Safronov als wereldrecord erkend kan worden daar de wedstrijden tevoren niet zijn gemeld bij de internationale schaats- unie. Koelikov deed niet mee aan verontrusten, omdat het de 1000 meter, maar kon wel de 500 door het Britse leger omschreven als „bandietenland". Omdat het graaf schap aan de republiek Ierland grenst is het een ideale uitvalsplaats voor Noordierse terroristen. Niemand verwacht op korte ter mijn een grote verbetering. Volgens politieke waarnemers heeft de mili taire junta minstens drie jaar nodig om zijn zichzelf gestelde taak waar te wordt maken: de reorganisatie van de Ar- De onpartijdigheid In enkele gevallen blijkt nog minder uit de wijze, waar- hen i die besturen uitgeno- op militairen optreden tegen linkse imago van de junta eronder lijdt. meter in 37,15 seconden. ADVERTENTIE MOSKOU (AP) Dr. Andrej Sa- Sacharow vertelde Westelijke jour- collega' charow en zijn vrouw hebben door nalisten dat hij een geüniformeerde toe te geven dat zy drie politieman- politieagent had geslagen toen hij woensdag uit de gang van het ge rechtsgebouw in Omsk werd verwij derd. Zijn 53-jarige vrouw Jelena- zei twee politieagenten geslagen te heb- willen door middel ben tijdens dezelfde worsteling. Sacharow voegde daar aan toe la ter uit vrije wil een bekentenis gete- de staat die kend te hebben. "Ik kan niet ontkennen dat het gebeurde", aldus de vermoeide en on geschonden dissident. Donderdag had Jelena via een vriend van het echtpaar laten weten erwachte stap dat zowel zy als haar man geslagen kan resulteren waren op het politiebureau in Omsk. Gisteren zei het echtpaar dat alleen Jelena geslagen was. „..1 hebben geslagen tijdens een pro ces tegen een Russische dissident de Sowjet-staat uitgedaagd hen te ver volgen. De Sacharow van een uitgelokt proces uiting geven aan hun klachten over de ongerech tigheid van de kant zou hebben plaatsgevonden tijdens het proces tegen de dissident Moesta- fa Djemilew. Zelfs goede vrienden van het echt paar hebben hun verwondering uit gesproken over de c van dé Sacharows d in maximaal vyf jaar gevangenis straf. gentijnse maatschappij in al zijn ge ledingen. De militairen zien daarin „een historische taak". De alterna tieven zyn, zo luidt hun redenering, een complete chaos of een commu nistisch Argentinië. Beide betekenen in militair-Argentijnse ogen de on dergang van het land. De gestelde taak is voor de mili tairen een uitdaging.: zyn we in staat 27 miljoen Argentijnen mee te krij gen in onze richting? Sinds de vori ge president, mevrouw Maria Estella Peron op 24 maart huilend werd af gevoerd naar het presidentiële bui tenverblijf in Patagonië, aan de voet van de Andes, luidt het officiële mot to in regeringskringen: „nationale reorganisatie". Maar het officieuze, dat president generaal Videla zijn marine en luchtmacht gebruiken is „saneamiento"schoon maak. In de ogen van sommige Ar gentijnen betekent dat een contra revolutie. De Peronisten zijn de belangrijk ste doelwitten van de junta, die de gangbaar geworden corruptie uit wil oannen, en zich onpartijdig noemt. De militairen hebben honderden Omdat een op-het- lijf-JL nanWnt,>^ Omdat een op-het-lijf- gesneden hypotheek een stuk prettiger zit. Er zijn nogal wat hypotheek- vormen. En wat 't beste is voor de één, is misschien niets voor de ander. Daarom kan het geen kwaad een hypotheekpartner te zoeken die maat werk levert. Dat zit prettiger. Want dan zijn zeer lage aflosbedragen mogelijk. Of een extra lange looptijd. Dan kan 'n hypotheek snel rond zijn. Dan kan de rijkspremie vóór- gefinancierd worden. Dan kan [n overbruggingskrediet de oplossing zijn als je 'n nieuw huis wilt kopen, terwijl je geld nog in het oude vastzit. Dan wijk je 'n keer af van de alom gehanteerde regels, wanneer iemand daardoor wèl het huis van z'n dromen kan kopen. En voor de rest doe je wat de anderen ook doen. Alle standaardvor men: lineaire en annuïteitshypotheken, op basis van levensverzekering, met of zonder gemeentegarantie. En tegen een aantrekkelijke prijs. Wat is in uw financiële situatie 't verstandigst? De NMB geeft u graag 'n.Maatadvies*, ook al bent u nog niet direkt aan'n koop toe. Ook bij agenten van de Nederlandsche Middenstands Spaarbank. De NMB denkt met u mee. Probeer't. NIEUW DELHI (AFP) De In diase regering heeft gisteren bekend laten maken niet van plan te zyn de sterilisatie tot de basis van haar ge- boorteregelingspolitiek te maken. Ze wil elke staat afzonderlijk de vrijheid laten om sterilisatie voor te schrijven als dat noodzakelijk is. De Indiase minister van volksge zindheid Karan Singh onder wiens jrantwoordelykheid de geboorterege- lingspolitiek valt, zei dat de maat regelen die hy wil nemen het geboor tecijfer moeten terugbrengen van 35 promille in 1974 tot 25 promille in 1984. Zo wil de minister de huwelijks- gerechtigde leeftijd opschroeven voor meisjes van vijftien naar achttien jaar en voor jongens van achttien naar eenentwintig Jaar. Ook wil hy de compensaties voor mensen die zich laten steriliseren verhogen. SAIGON (ANP/Reuter) Meer dan 30 jaar nadat Ho Tsjih-Minh op 6 januari 1946 de onafhankelijkheid van heel Vietnam uitriep, zullen 25 april in Noord- en Zuid.-Vietnam verkiezingen worden gehóuden voor de 490 ledien tellende grondwetge vende vergadering die de instituten in het leven moet roepen voor een herenigd Vietnam. In Noord-Vietnam wykt de cam pagne voor de 250 afgevaardigden die dit deel van het gezamenlijk parle ment zullen vertegenwoordigen nau welijks af van de eerdere verkiezin gen. Anders is dat echter in Zuid- Vietnam, dat 240 afgevaardigden in het nieuwe parlement krijgt. Van de Amerikaans aandoende campagne voering met muziekkorpsen, majoret ter en veel geschetter van het vroe gere bewind is niets overgebleven. Dezer dagen werd in Saigon de eerste verkiezingsbijeenkomst houden in het gebouw van het malige huis U Pham Hung, een vooraanstaand lid van de communistische partij, stelde voor een gehoor van 700 kiezers de 44 kandidaten voor die zullen dingen naar de 35 zetels die Saigon in het parlement zyn toegewezen. Geen van de kandidaten voerde het woord en Pham Hung waarschuwde de kie zers op hun hoede te zijn voor reac tionaire machten die „op sabotage van de verkiezingen uit zouden kun nen zyn". In de straten van Saigon zijn wel spandoeken te zien die het volk op roepen tot een massale opkomst en waarop staat dat stemmen moet in het belang van elke burger die het socialisme voorstaat. Inmiddels doen de revolutionaire kaders in hét hele land moeite het volk op te warmen voor de verkiezin gen die moeten leiden tot „hereni ging op basis van het socialisme". Bij alle voorbereidingswerkzaamhe den zit de Voorlopige Revolutionaire Regering nog met het vraagstuk van het herstel van de burgerrechten van de functionarissen en militairen van het vroegere bewind die hun „herop voedingscursussen" al hebben vol tooid. In principe hebben ook zij stem recht. Aan het verlenen daarvan gaat echter een verificatie vooraf. Deze is toevertrouwd aan speciaal daartoe gevormde „comité's" met me dewerking van de bevolking. De verificatie bestaat doorgaans met het voorlezen van een rapport door een kaderlid waarom aan be paalde oud-officieren of ambtenaren (de meerderheid) wel stemrecht zou moeten worden verleend en aan an deren nog niet. Na het voorlezen van het rapport volgt een discussie waar na de voorstellen doorgaans worden aanvaard. Er zijn nog weinig aanwijzingen wat de regering zal besluiten over de naar schatting 300.000 officieren en ambtenaren die nog in vormings centra in „heropvoeding" zyn. In Saigon doen geruchten de ronde dat de regering de komende verkiezingen zal aangrijpen om hen naar hun ge zinnen terug te zenden. Enkele bekende kandidaten zijn premier Huynh van Phat, de voor zitter van het nationale front voor de bevrijding van Zuid-Vietnam, Nguyen Huu Tho, minister van Bui tenlandse Zaken mevrouw Nguyen Thi Binh en Pham Hung, lid van het politieke bureau van de Vietna mese Arbeiderspartij. Ds vroegere (toen legale) opposi- sitie tydens het bewind van Nguyen van Thieu wordt vertegenwoordigd door mevrouw Ngo Ba Thanh, de Boeddhistische leidster Heyn Lien, en een rooms-katholieke geestelijke, Tsjan Tin. De kandidaten voor het zuiden zyn voorgedragen door plaatselijke volks organisaties aan commissies in Sai gon, die hen hebben geselecteerd. In Zuid-Vietnam is bovendien de mogelijkheid van een „tweede ronde" op 2 mei voor die kiesdistricten waar bij in de eerste ronde niet alle toe gewezen zetels worden bezet. De ver kiezingen in Noord-Vietnam wijken enigszins af. De kandidaten daar hebben geen „sponsors" nodig. Van de 250 zetels die Noord-Vietnam in het gezamenlijke parlement krijgt, zijn er 21 aan Hanoi toegewezen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9