Heineken: f 250 min. voor Bols Energiebesparing noodzaak ti Lfiüf p..| MINDER TROUWEN, MEER SCHEIDEN Buitenom Binnendoor Personeel Schiphol pleegde diefstallen ZATERDAG 17 APRIL 1976 Verslapte houding verbruikers baart zorg j s DEN HAAG De worden in sneller tempo verbruikt dan er nieuwe worden gevonden en daarom is energiebesparing een dringende noodzaak. Dit zet de heer C. C. Garvin, voorzitter van de raad van be stuur, in een artikel in de Esso- bron. Hij waarschuwt voor een mogelijke lakse houding ten aan zien van de nog altijd zeer actuele energieproblewiatiek. Omdat er doorheen verminderd wereldolie- verlbruik een tijdelijk overschot is ontstaan, menen velen, dat de energievoorziening in haar vroe gere toestand is hersteld. Er is Verslapping De verslapte houding van vele verbruikers ten opzichte van ener gieproblemen baart de olie-in dustrie zorg, en wel om twee re denen: de wereldoliereserves wor den steeds minder groot en bo vendien onvoldoende aangevuld, terwijl er ook geen alternatieve energievormen gereed zijn om deze vermindering op te vangen. De Exxon acht het voor alle gro te energieverbruikers (overheid, bedrijfsleven en particulieren) hoog tijd, de pogingen tot energie bezuiniging te verdubbelen. In 1975 liep het wereldolieverbmik al met zes procent terug, maar dat werd hoofdzakelijk door de re cessie veroorzaakt. De reactie van de verbruikers op de hogere ener gieprijs leidde tot een verminde ring van het verbruik, maar zo dra de economie zich herstelt, zal ook de energiebehoefte weer toe nemen. Daarom ds het raadzaam krachtig door te gaan met ener giebesparende maatregelen. Teruggelopen Zelfs als het groeicijfer van de olietoehoefite zal teruglopen, zal de vraag in volume blijven toenemen. Het verbruik zal daarom in de komende jaren de nieuw ontdekte hoeveelheden ruwe olie blijven overtreffen. Al tientallen jaren wordt Jaarlijks gemiddeld een hoeveelheid ruwe olie van 2 tot 3 miljard ton ont dekt. De laatste jaren is het ge middelde echter teruggelopen, ter wijl het verbruik is toegenomen, in de westelijke wereld zelfs tot ruim 2 miljard ton. Nog steeds neemt men aan, dat rond 1990 het verbruik van ruwe olie zal liggen op bijna 4 miljard ton per jaar. Nederlandse hulp aan Pakistan DEN HAAG De Nederlandse rege ring stelt dit Jaar in totaal 55 mil joen gulden beschikbaar voor ont wikkelingshulp aan Pakistan. Hier van wordt f42 miljoen verstrekt in de vorm van leningen tegen zeer zachte voorwaarden, het resterende bedrag is Het gaat hierbij uitsluitend om fi nanciële hulp voor de aankoop van kunstmest en insecticiden behoe ve van de landbouw en voor de aan koop van telecommunicatie-appara- tuux. Verder is f 14 miljoen uitgetrok ken voor de uitvoering van sociale projecten in de grote steden en op het platteland. Met de schenking van f 13 miljoen zullen tarwe-aankopen in Nederland worden betaald. AMSTERDAM (ANP) Heineken NV heeft gisteren definitief beslaten een openbaar bod te brengen op alle geplaatste aandelen van NV Koninklijke Distilleerderijen Erven Lucas Bols in Nieuw-Vennep. Het bod houdt in, dat de aandeel houders van Bols voor hun aande len een bedrag in contanten kun nen krijgen, of als ze dat liever willen, een deel in contanten en een deel in obligaties Heineken NV. Bols door Heine ken vormt een belangrijke stap in de richting, die Heineken omstreeks 1970 is ingeslagen, en die erop ge richt was om naast bier en fris dranken een markt op te bouwen in gedistilleerd en wijn. Dit beleid werd, aldus een mededeling van Heineken, in eerste-instantie ingegeven om de positie van Heineken op de Neder landse markt te versterken. Daar naast ging Heineken ervan uit dat» het haar positie op de buitenland se biermarkt ten goede zou komen, wanneer ook een belangrijke export positie op de internationale gedis- tilleerdmarkt zou kunnen worden op- gebouwd* Wat de binnenlandse gedistil- leerdmaikt betreft heeft Heineken (met de dochterondernemingen Bok- ma, Coebergh en Reuchlin) in de afgelopen jaren een belangrijke om zetgroei kunnen realiseren. Met het oog op de verwachting van Heineken dat de verkopen van haar gedistilleerd verder zullen toenemen, zal in 19781979 de daarvoor beno digde produktiecapaciteit beschik baar moeten zijn. Heineken dient reeds thans te be slissen over de investeringen dien aangaande. Bij een samengaan met Bols kan de gecombineerde produk tiecapaciteit worden afgestemd op de gezamenlijke toekomstige behoef ten. Grondstoffen Heineken is voor de grondstoffen- voorziening ten behoeve van de ge- distilleerdproduktie, met name voor wat betreft de graanaicohol, geheel afhankelijk van derden. Heineken, acht deze situatie niet langer verant woord, zodat tot het stichten van een eigen alcoholfabriek zou moeten wor den beslaten. een volledig samengaan met Bols de gewenste waarborg voor de conti nuïteit op dit gebied. Een laatste argument voor Heine ken om Bols over te nemen, is de wens van Heineken om via Bols (dat op de internationale markt een uitstekende reputatie heeft), tot 'n krachtige positie op de internatio nale gedistilleerdmarkt te komen. ven. Los van de vraag of er ar beidsplaatsen in het geding zijn, is het toch wel raar dat dit soort za ken vandaag de dag kunnen gebeu ren, zo merkte hij op. Hier worden beslissingen geno men zonder dat de werknemers daar invloed op uit kunnen oefenen, zo zei hij. 250 miljoen Als de Heineken f250 miljoen voor Bols moeten neertellen. In dat geval zal Heineken overgaan tot uitgifte van een achtergestelde obligatiele ning van ongeveer f 175 miljoen. Als het bod gestand wordt ge daan, ontstaat een drankenconcern met een omzet van ongeveer f2.3 milljard en ruim 16.000 werknemers. Heineken behaalde over het boek jaar 1974—'75 een nettowinst van f70.6 min op een omzet van fl.3 miljard. Het concern telt ruim 14.000 personeelsleden. Bols maakte in 1975 een netto winst van f 15.1 min op een omzet van f515 min. Het bedrijf heeft ruim 2000 werknemers. Gistermorgen maakte Heineken bcskend bereid te zyn het voor genomen bod op de aandelen -Bols uit te stellen, zodat partijen over meer tijd voor besprekingen zouden bsechikken. Het bestuur van Bols zou dan het voorstel tot statuten wijziging, dat in de jaarvergadering op 28 april aan de orde komt, moe ten aanhouden totdftt de besprekin gen zouden zijn afgerond. Het be stuur van Bols was echter niet be reid om op het voorstel van Heine ken in te gaan en het bleef een volledige samenwerking afwij zen. Gistermiddag is Heineken toen met haar openbare bod gekomen. Raar Bestuurder T. Huisman van de Industriebond NKV zei desgevraagd dat hij niet veel toe kon voegen aan de commentaren die de laatste dagen voor de vakbonden zijn gege- De kerkeraad van de hervorm de gemeente in Leiderdorp heeft in de vacature van ds. J. P. Honnef een beroep uitgebracht op ds. A. W. J. A. Knorth te Diepenveen. Ds. Knorth werd in 1927 geboren en werd, na vicaris in Zwolle en Velp te zijn ge weest, in 1965 predikant in zijn hui dige standplaats (classis Deventer). 9 Uit een onderzoek onder 32.000 dioceane priesters in Frankrijk blijkt, dat de meeste Franse priesters zich gelukkig voelen, blij zijn met de ver anderingen die zich de laatste jaren in de kerk hebben voltrokken en op timistisch gestemd zijn over de toe komst. De meeste priesters hebben geen problemen met de „oude theo logie": 74 procent gelooft in de op standing van Christus in de traditio nele bewoordingen, 72 procent zou er aanstoot aan nemen als de kerk zei dat God alleen symbolisch in de eucharistie aanwezig is, en 83 pro cent gelooft in vagevuur en hel. Van de priesters beschouwt 78 pro cent zich als „conciliair", wat wil zeggen dat zij zich richten naar het Tweede Vaticaans Concilie. Zij vin den niet, dat de kerk bezig is uiteen te vallen, maar juist zïfch te vernieu wen. Wat betrefte de politiek zijn de meeste priesters van oordeel, dat geen enkel partijprogramma geheel aan sluit bij het evangelie. Ruim 60 pro cent acht het marxisme, wegens zijn atheïstische uitgangspunten, onver enigbaar met het christendom. Wm Boedapest: vrolijke paasdagen SCHIPHOL De rijkspolitie op Schiphol heeft met de aanhouding van ach)t Schiphol-personeelsleden, allen werkzaam bij de platformver keersdienst, de afgelopen twee weken een serie diefstallen van luchtvracht- goederen opgelost. Veertien dagen geleden werden twee medewerkers van de platform- verkeersdienst door agenten van de luchthavenpolitie op heterdaad be trapt toen zijwa ardevolle artikelen uit een nabij het vrachtgebouw gele gen houten noodloodsje stalen. De rijkspolitie kreeg de zaak in onder zoek. waarna bleek dat in totaal 'acht mensen van dezelfde dienst zich aan diefstallen werden in een periode In totaal werd voor een bedrag van f 15.000 aan goederen, melijk kleurentelevisies en camera's gestolen. Dit bedrag betreft de in- koopwaarde van de goederen. Vol gens overste E. E. Gerritsen, com mandant van het korps Rijkspolitie Dienst Luchtvaart, ligt de verkoop waarde twee tot driemaal hoger. De diefstallen werden in een perdiode van twee jaar gepleegd. Het is de eerste keer dat op een dergelijke schaal personeelsleden van de luchthaven Schiphol voor derge lijke feiten door de politie zijn aan gehouden. De acht Schiphol-werkne- mers, in leeftijd variërend van 25 tot 40 Jaar zijn inmiddels ontslagen. De rijkspolitie heeft een groot deel van de buit kunnen achterhalen. Geboortedaling zal maatschappelijke gevolgen hebben DEN HAAG De Nederlanders zijn de laatste jaren hun kindertal verder gaan beperken, zij trouwen minder en schei den vaker. Dit komt naar voren, als men de bevolkingsstatis tieken van de laatste jaren bekijkt. Het CBS heeft dit gedaan en de uitkomsten van zijn bevindingen weergegeven in zijn "maandschrift". Het komt tot de conclusie, dat de daling van het aantal geboorten van de afgelopen jaren vooral de wens van echtparen om minder kinderen te krijgen weerspiegelt, al kunnen ook de daling van het aantal huwelijksvoltrekkin gen en de lichte daling van de buitenechtelijke vruchtbaarheid enige invloed hebben uitgeoefend. Duidelijk is, dat de Nederlanders over het geheel genomen hun gezin steekds kleiner willen houden. Dit blijkt uit het feit, dat er steeds min der derde en volgende kinderen wor gden geboren. Daarnaast daalt ook het aantal eerstgeborenen en dat kan volgens het C£S verband hou den met een toeneming van de ge wilde kinderloosheid in gezinnen als permanent verschijnsel. In 1969 werden nog ruim 85 eerste kinderen geboren op honderd huwe lijken, in 1974 was dit aantal ge daald tot ruim 71. Uit dit laatste cijfer moet men niet afleiden, dat het percentage perma ken rond de 30 zal komen te liggen, want de sterke vermindering van de geboortefrequentie van eerste kinde ren in de eerste huwelijksjaren wordt later in het huwelijk gevolgd door toenemende frequenties. Men is het krijgen van kinderen meer gaan uitstellen en in latere jaren blijkt een zekere inhaal plaats te vinden. Bovendien wordt de daling van de geboortefrequentie in de be ginfase van het huwelijk in belang rijke mate mede bepaald door de in de afgelopen Jaren waargenomen sterke vermindering van het aantal „ge dwongen" huwelijken. In 1970 kwa men nog 20.000 gedwongen huwelij ken tot stand, in 1974 waren het er nog maar 10.000. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat het aantal gezinnen met niet meer dan een kind aan het toe nemen is, maar er zijn hiervoor nog geen duidelijke aanwijzingen. Is er eenmaal een kind, dan volgt in on geveer 85 procent van deze gevallen ook een tweede kind. Sedert het begin van de jaren 70 loopt het geboorte-overschot in ons land snel achteruit: van 1,1 pet in 1969 naar 0,5 pet in 1975. In het af gelopen jaar werden ruim 8.000 kin deren minder geboren dan in 1974. Het totale aantal geboorten bedroeg 178.000 (13 per 1000 inwoners). Het CBS noemt de geboortedaling snel en zelfs revolutionair. Zij zal maatschappelijke gevolgen hebben. Zo zal al gauw een snelle daling op treden van het aantal zesjarige kin deren, dat naar het basisonderwijs stroomt. In 1976 zullen dat er nog 238.000 zijn, maar reeds over vijf jaar zal dat een kwart minder zijn: in 1981 zullen nog maar 176.000. zes jarige kinderen zich voor het ba sisonderwijs komen aanmelden. Een ander verschijnsel, waar het CBS de aandacht op vestigt, is dat het aantal huwelijksvoltrekkin gen snel terugloopt. Dat verschijnsel is sedert 1970 waar te nemen. In dat jaar werden nog 124.000 huwelijken voltrokken, in het afgelopen jaar waren dat er ongeveer 100.000. De daling ging in 1975 in versneld tem po, waarbij vermoedelijk de econo mische recessie een rol speelde. In 1975 bedroeg het aantal huwelijks voltrekkingen 7,3 per 1000 inwoners. We moeten teruggaan naar de oor logsjaren 1941 en 1943 en de crisisja ren 1933 tot 1935 om een dergelijk laag cijfer te vinden. De daling be droeg in 1975 ongeveer 10.000 t.o.v. 1974. Proefperiode Een preciese verklaring voor de da ling van het aantal nieuwe huwelij ken kan heit CBS ïiiet geven. Een dui delijke rol speelt in de eerste plaats gedwongen huwelijken. Wel is er in de jaren zeventig een eind gekomen aan de neiging van de mensen om steeds jonger in het huwelijk te tre den. De jongeren van nu lijken an ders tegenover het huwelijk te staan dan de jongeren van vroeger. Meer dan vroeger wordt het huwelijkspa troon bepaald door huwelijken, die gesloten worden na een proefperiode van voorafgaand samenwonen. Har de conclusies hieromtrent zijn echter no gniet mogelijk. Sedert het midden van de Jaren zestig en in versneld tempo van 1970 af neemt het aantal echtschei dingen in ons land toe. In 1970 wer den ongeveer 10.000 huwelijken door echtscheiding ontbonden of 3,3 per 1.000 echtparen. In 1971 werd door wijziging van het burgerlijke wetboek de mogelijkheid om tot echtscheiding te geraken aan zienlijk verruimd en onder invloed daarvan steeg de echtscheidingsfre quentie enorm, namelijk van 11.600 of 3,7 per duizend echtparen tot 15.000 (4,6 promille) in 1972. Daarna zette de stijging zich voort en in 1974 werden ruim 19.000 hu welijken (d.w.z. 5,8 per duizend) door ehtscheicding ontbonden. Dat wil zeggen, dat het aantal echt scheidingen per aantal echtparen in vijf jaar tijd bijna verdubbeld is. Sterfte Uit de sterftecijfers van de laatste vijf jaren concludeert het CBS een gunstige ontwikkeling voor mannen zowel als vrouwen. In alle leeftijds groepen, behalve in die van de 70- plussers, stierven in 1975 minder mannen dan vijf jaar eerder. In de leeftijd van 1 tot 14 Jaar daalde dit van 6,4 naar 4.8 per 10.000 mannen, in de groep van 15 tot 19 Jaar van 10,3 naar 8,4, 30 tot 49 jaar van 23,6 naar 21,6 van 50 tot 69 jaar van 186,6 naar 176,2 per 10.000. Het sterftecijfer vam de 70-plus- sers vertoont sterke schommelingen: het bedroeg in 1970 894,1 per 10.000; dat was in 1973 nog hetzelfde om in 1974 sterk te dalen en in 1975 weer sterk te stijgen tot 908,7. Bij de vrouwen is de ontwikkeling van de sterfte gunstig in alle leef tijdsgroepen, ook bij de 70-plussers, waar een daling optrad van 682,5 naar 635,9 per 10.000 (van 1970 op 1975). Scheldlied Misschien hebben afgelopen woensdag de tranen om PSV al le amdere informatiekanalen ver stopt en heeft 's avonds laat op de radio ('NOS "Met het oog op mor gen") de discussie tussen bis schop Simonis en liedjeszanger Robert Long minder aandacht gekregen dan ze verdiende. In zet: het omstreden liedje van Long "Jezus redt" dat enige we ken tevoren in datzelfde NOS- prograanma geklonken had en waarom de bisschop verontwaar digd naar de pen had gegrepen. Ik geef hier een paar fragmen ten weer uit dat gesprek: twee in teger overkomende lieden die in staat blijken over één zender op zeer verschillende golflengten te praten. Vervalsing gaat Simonis: „Mijns dit lied veel verder dan re en komt het bij mij over als een soort scheldlied. En dat vind ik toch te ver gaan; des te meer als je het gaat analyseren en dat moet toch, wanneer Je teksten schrijft. Ik vind dat het een gro te vervalsing van de historie in houdt en wat me het meest ver driet, is dat het een aaneenrijging is van halve waarheden. En hal ve waarheden zijn veel erger dan hele leugens. Destemeer omdat dit soort muziek ook heel veel door jongeren beluisterd wordt. Er komt te weinig in dat lied naar voren dat er ook andere kanten zijn aan dat vermaledijde chris tendom en wel zeer positieve kan ten. Ik zou graag eens horen, wat de bedoeling van meneer Long ■nou precies is". Long: „Laat ik gelyk een paar punten pakken uit uw betoog. Dat er een vervalsing in dit lied zou voorkomen is heel goed mogelijk. Aan de andere kant is het chris tendom ook niet geheel vrij van vervalsing. Als ik in een lied een stelling Wil poneren, vooral over dingen die me bezighouden of waarover ik me kiwaad maak, dan moet ik dat in zwart-witstel ling doen. Als ik zeg, het chris tendom heeft best goede kanten, dan kan ik net zo goed m*n mond dicht houden. Daarenboven zyn de uitingen hier, maatschappelijk, van christendom zo groot en veel vuldig dat ik me daarmee niet be zig hoef te houden. Het stikt bij ons van de dominees en de pas toors die je op elk gewenst ogen blik staande kunnen houden en hun eigen gebouwen en clubs heb ben, waar ze kwijt kunnen, wat ze willen. Op straat kun Je re gelmatig lastig gevallen worden, door mensen met de meest uiteen lopende verhalen, slim verpakt in allerlei folders en zo. Van de meeste punten die ik kwijt wil de in dit lied, ben ik nu het groot ste déél kwijt. Misschien had het nog wat duidelijker gekund". Simonis: „Moet mynheer Long, wanneer hij weet dat zijn teksten onder een groot publiek komen toch niet zich afvragen of ze niet vele mensen kunnen kwetsen? Long: „Dat kwetsen begrijp ik niet helemaal. Als ik goed om me heen kijk is tegenwoordig iedereen gekwetst. Dat is een punt waar ik al sowieso geen re kening mee wens te houden, als ik vind dat ik een gefundeerde mening heb. Simonis: „Er zyn inderdaad een heleboel mensen gekwetst en dat komt door de gespannenheid van onze tijd endoor een heleboel an dere factoren. Maar er zijn be paalde zaken in je leven: je ouders, je familie, je godsdienst, die lig gen heel gevoelig en daar is die kwetsbaarheid bijzonder groot. Een soort sacraal gebied, Daarom nogmaals, zou ik u willen vragen wat nou uw eigen bedoeling is ge weest". Wauwelen ten dat goed was, hij gaf ze Juist de mogelijkheid om te leven zoals hij dacht dat goed was. Dan schrijft u "de aardkorst die be dekt met bloed was" dan denkt u aan de slachtoffers van dat chris tendom, maar dan denk ik aan de martelaren die er met duizenden en duizenden gevallen zyn, ter- wille van het geloof en die door de heidenen zijl* omgekomen. En dan zegt u in het eerste cou plet „de hoogste tyd dat heidenen na zware stryd door legers dooi de kerk geleid van hun cultuur werden bevrijd". Dat is toch wel een hele groteske vertekening van wat heeft plaatsgehad. Als u weet dat we de cultuurverheffing in Nederland uiteindelijk aan die kerk te danken hebben, dan vind ik het toch wel een heel grotesk coupletje". Long: „Wat ik aan cultuur om me heen zie. vind ik sowieso al weinig verheffend. Dus het chris tendom heeft wat mij betreft tot nu toe al niet geresulteerd in iets verheffends. Het christendom is een alles overkoepelende theemuts geworden, waar alles onder kan en die een opgeborduurde naam heeft van .goedheid' en dat vind ik niet. Simonis: "Dan kom ik op dat couplet over de paus: „soms wordt zo'n land vol hongersnood, be zocht door weer zo'n vrome kloot". Het spijt me dat ik het moet uit spreken. De paus is voor mij ook een sacrale figuur, die heel direct ge bonden is aan de opdracht die hij van Christus heeft. "Die steeds dezelfde oude kool komt stoven en roept uit zijn draag stoel. blijf geloven". Weet u in hemelsnaam wel wat de Paus doet? Denkt u dat u meer goed doet dan deze man"? Long: „Ongetwijfeld". Simonis: „Denkt u dat u meer goed doet dan hij? Dat vind ik nogal zelfverzekerd. U doelt op het bezoek van de paus aan Bom bay en Columbia. Op de eerste plaats heeft hij daar niet op een draagstoel gezeten. Ik weet niet of u zich dat nog herinnert? Long: "Goed, hij heeft zelf gelopen". Simonis: "Hij heeft niet alleen gezegd "blijft geloven", maar juist ook in het bijzonder "blijft hopen". Hij deed dat in het ka de encycliek „Populorum als u ooit een ge schrift wilt hebben dat een ge weldige beweging opgang heeft gebracht in het hele Christen dom van niet alleen maar pra ten, maar doen, dan is het juist dit. Dat uit zich in de geënga geerdheid in ons eigen land van talloze christenen, ouderen en jongeren. Weet u dat in deze 40- dagentijd zo'n katholieke bevol king alleen zeven, acht miljoen gulden opbrengt?" Long: Jk word toch een klein beetje misselijk, als ik prelaten een armenwykje zie binnen hob belen, waar de mensen dood voor hun voeten neervallen. Zo'n beetje wanneer iedereen ligt te kreperen en ik kom met m'n zakje friet en ik deel er eentje uit en roep dan verder pit "jon gens blijf hopen en geloven". Zo kan ik een heel eind goed doen, Geluk Long: „Door de eeuwen heen zyn mensen gekwetst. Ook door het christendom. In hun persoon lijke gevoelens, op sexueel gebied. De strekking van mijn lied is in de eerste plaats een grote erger nis over christelijke uitingen die zich links en rechts voordoen, het wezenloze gewauwel, het langs de deuren lopen met overtuigin gen. Dan denk ik, deze mensen kunnen hun tijd veel beter ge bruiken. Als die mensen zich wer kelijk christelijk zouden opstellen (als je christelijk dan als positief bijvoegelijk naamwoord ziet) zou den ze zich daadwerkelijk moeten inzetten om dingen te veranderen. En niet urenlang ouwehoeren of God nou wel of niet bestaat. God is voor mij zo'n abstract en vreemd begrip, dat die mensen hun tijd verdoen. Ga mensen helpen over steken; dat is vlak bij de deur, of ga naar het eerste het beste ar moedige rotiand en doe daar wat. Er zijn er die het doen; die acht ik dan ook zeer hoog. Dat zijn er helaas in verhouding tot die maar lopen te leuteren, maar heel weinig". Simonis: „Ik heb het idee dat de heer Long hier met dat 'wau welen' een bepaald soort christe nen op het oog heeft, terwijl in het lied Juist een duidelijke strek king is dat het gaat om de katho lieke kerk en met name over de paus. Mag ik even het eerste cou plet nemen. Als u schrijft 'toen het christendom op aarde kwam' denk ik meteen aan de persoon van Christus, die mij heilig is en die ontnam de mensen niet het recht om zo te leven als ze dach- Simonis: „De christelijke leer is alleen maar gericht op het werkelijke geluk van mensen en niet op kortzichtige ideeën". Long: "En wat is dat werke lijk geluk dan"? Simonis: "Het werkelijke ge luk is, wanneer je leeft overeen komstig je natuur en over eenkomstig de wil van God, die daarin is neergelegd". Long: "Er zijn ook nog een paar mensen op de wereld die helemaal niks aan God hebben". Simonis: 'Dat weet ik en daarom bewonder ik des te meer die mensen die dan toch dkt ethische waardenbewustzijn van uit zichzelf handhaven. Er zijn vele mensen die dat niet doen en dan komt de vraag, m'oet Je niet proberen, die mensen daar toch toe,te brengen". Hamvraag Hebben dergelijke discus sies zin? Als het antwoord be vestigend luidt, dan heeft ook het uitzenden van liedjes als "Je zus redt" zin, want daar lag dan de aanleiding tot het gesprek. Zelden zou de NOS dan duidelij ker hebben voldaan aan zijn taak om ontmoetingsprogram ma's te maken. Maar nogmaals: hebben der gelijke discussies zin? Als de bedoeling bij beide he ren heeft voorgezeten om elkaar te overtuigen, dan mag worden vastgesteld dat de bijna midder nachtelijke ontmoeting een mis lukking werd. Zelfs waag ik te betwijfelen of er ook maar een stroomstootje van begrip voor el kaar van de ene pool naar de nadere is geschoten. Simonis bleef de onvervaarde Kruisridder, kampend tegen het ongeloof, Long de guerrillero, hand- granaatjes werpend maar de massieve kerk als instituut. Een ontmoetingsprogramma was het dus niet of nauwelijks. En dus verdient mijn conclu sie uit het eerste stukje een cor rectie met 180 graden. Er was niet sprake van één, maar twee zenders. Twee integere lieden ble ken in staat om van één golf lengte twee zenders te maken. HAN MULDER.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7