Barbara-scholen over drie jaar zijn dicht We beginnen zodra we het briefje krijgen' Paas-activiteiten Melkert gaat de Zijlpoort opknap pen Fusie met Hartebrugschool? Merenwijk krijgt er nieuwe scholen bij APRIL 1976 LEIDEN/ WASSENAAR Koord Studio, het centrum voor intermenselijke betrekkingen, aan de Oude Rijn 88 is beide paasda gen geopend. Eerste paasdag van af vier uur 's middags, terwijl er 's avonds een bingo-avond wordt gehouden. Op Tweede Paasdag gaat Koord zes uur 's avonds open. Er is dan gelegenheid deel te nemen aan de maaltijd. Voor de kinderen is er in het re- creatiecenerum in Duinrell op de eerste paasdag een eierzoeffcwed- strijd. Kinderen van 4 tot en met 10 jaar kunnen meedoen aan de zoekerij, die om twee uur 's mid dags van start zal gaan vanaf de speeltuin. De entree tot Duinrell, inclusief de paaseierzoekwedstrijd en diverse andere attracties be draagt 2.50 gulden per persoon. De Groenoordhal en directe om geving staat de beide paasdagen weer in het teken van de kermis. Er is een speciaal paaslunapark die gratis toegankelijk is. Op eer ste paasdag is de kermis geopend van een uur 's middags tot rond middernacht, op tweede paasdag van 's morgens vroeg tot 's a/vouds half elf. Tenslotte not iets voor de wandelaars: op tweede paas dag kan men in Gouda (op de Nieuwe Markt) straten voro paas- wamdeltochten over 5, 10, 15, 20 en 30 kilometer. Inschrijfgeld: 2 gulden per persoon. Door John Kroon legd. „Als we gaan restaureren, moet deze weg wordien afgeslo ten", roept Melkert uit. We lopen om de poort. Melkert wijst: „Kijk, de toren staat helemaal scheef. Ik denk dat we die er zullen af lichten en later weer optakelen". Wijzend op het opslagterrein voor bouwmateriaal naast de Zijlpoort: „Dat moet natuurlijk weg. Dat is toch geen gezicht, als er straks daarnaast een park ligt en de Zijlpoort is gerestaureerd? Er is toch wel ergens anders ruimte voor die mensen?". Hy verwacht dat de restauratie enige Jaren zal vergen. „Ja, Capel gaat dat doen. Oude dingen doen, dat vindt hij prachtig". Ramen en deuren in de Zijlpoort zijn dichtgespijkerd of gemetseld. Ze moeten terugko men,, vindt Melkert. In de muren zijn gaten geslagen. „Er zijn men sen, die hier stenen wegroven en ze voor vijftien gulden verkopen, heb ik wel eens gehoord". Terug in de auto: „Ik ga mijn apepak aantrekken. Ik moet naar een diner in Amsterdam". Geen sexclub Voor de bouw van de Zijlpoort legde Hendrik van Willigen op 9 april 1667 de eerste steen. In de zeventiende eeuw had Leiden ne gen van dergelijke poorten. Twee zijn er nog over: de Morschpoort en de Zijlpoort. Laatstgenoemde fungeerde in de historie als on derkomen voor de rederijders en als school voor arme kinderen. Melkert zoekt nog naar een pas sende bestemming. „Een ont vangstcentrum. of een studiege legenheid, ik weet het nog niet, dat zien we nog wel. Het wordt in ieder geval geen sexclub". LEIDEN „Wat het zal kos ten? Geen flauw idee". Lachend voegt J. M. G. Melkert hieraan toe: „Ik hoop dat ik nog leef als het klaar is". Achter hem staat de Zijlpoort. Zichtbaar geteisterd door jarenlange verwaarlozing. Een scheve toren, stilstaande klokwerken, afbrokkelende stenen. Auto's en bussen persen zich door de smalle doorgang. „Waar om moeten die hier rijden?", vraagt Melkert zich af. Hij is directeur van het Brus selse bedrijf Sokol, dat de luxe woningbouw op het Waardeiland op gang heeft gebracht. Hij is evenwel geen Belg, zoals velen denken en in welke richting zijn tongval ook enigszins neigt, maar geboren in Nederland, in Alphen aan den Rijn. Bijna twee Jaar ge leden startten de onderhandelin gen, die er thans toe hebben ge leid dat het college van B en W aan de gemeenteraad zal voorstel len om de Zijlpoort over te doen (in erfpacht uit te geven) aan J. M. G. Melkert. Voor een schap pelijk prijsje, waarbij hij de plicht op zich neemt om de poort te res taureren. Dat is kennelijk de enige modus om dit eeuwenoude bouwwerk in volle luister te her stellen. Wachten op de dag dat de gemeente daar zelf genoeg geld beschikbaar voor heeft, zou in de praktijk vermoedelijk uitlopen op de trieste constatering dat de Zijlpoort in elkaar is gestort. Een gevaar dat al enige Jaren wordt onderkend. Bij zijn bezoek aan Leiden in het najaar van 1973 vroeg mr. Vrolijk, commissaris van de Koningin: „Wat is er toch met de Zijlpoort aan de hand?". Toen malig PSP-raadslid Hei-man Amptmeijer gaf een eenvoudig, doch krachtig antwoord: „Die staat op instorten". De realiteit was dat het provinciale college van Gedeputeerde Staten al vele Jaren weigerde om een door de Leidse gemeenteraad beschikbaar gesteld krediet voor de restauratie goed te keuren. Een bedrag ove rigens, dat nu bfj lange na niet toereikend zou zijn om de beno digde werkzaamheden te kunnen bekostigen. Akkoord Enige emotionele weerstand ten spijt is de raadscommissie voor ruimtelijke ordening deze week al akkoord gegaan met het voorstel om de Zijlpoort in erfpacht aan Melkert uit te geven. Hoofdamb tenaar Logtenberg van stadsont wikkeling vertelde nog eens „hoe het begonnen was". Hy liep twee Jaar geleden met mensen van Sokol op het vroegere terrein van de Grofsmedery aan de Zuidsin gel, waarover toen tussen de ge meente en de Belgische maat. schappy onderhandelingen wer den gevoerd. Sokols anderhande laar vroeg, wijzend op de poort: „Wat is dat?", Logtenberg: „Dat is de Zylpoort". Reactie: „O, wel aardig". Logtenberg, schertsend „Wil je 'm hebben? Dan moet je 'm wel restaureren". En zo zal nu geschieden. Knapste man Maar wanneer? Melkert weet het ook niet precies. „We gaan beginnen zodra we het briefje krygen dat we het kunnen doen". IBB/Kondor maakt het klaar, met onze ragen specialisten. We moeten geloof ik nog subsidie aanvragen". Hy weet wel welke architect voor de restauratie zal worden ingeschakeld: ir. Capel van Sokol. „Dat is de knapste man die ik ooit ben tegengeko men. Die heeft in Brussel eens een kathedraal afgebroken en weer helemaal opgebouwd". Vra gend aan zyn chauffeur„Hoe J. M. G. Melkert: „Wat het kost? Geen flauw idee". heette die kathedraal ook al weer?". Chauffeur, na enig ge peins: „Ik kan hem niet noemen". We rijden in Melkerts riante, zil verkleurige auto van Britse make- ly. Vanaf de Zijlsingel, waar het verkeer ontmoedigend gestremd is, is de afbraak op het voormalig Grofsmedery-terrein zichtbaar. Sokol wilde hiér aanvankelyk flats neerzetten, maar de gemeen te heeft het terrein teruggekocht met de bedoeling er een park aan te leggen. „Dat kan heel aardig worden", mymert Melkert. „Maar waarom gaat die sloop niet snel ler? We hebben al borden met verboden toegang laten plaatsen, maar dat helpt natuuriyk niet". Afsluiten De laatste paar honderd meter naar de Zijlpoort, die de grens tussen Lage Ryndijk en Haven markeert, worden te voet afge- Echtpaar Prins 50 jaar getrouwd Peest by de familie Prins aan de Voldersgracht dn Leiden. Op tweede paasdag is het vUftig jaar geleden, dat de heer Prins en mevrouw Prins- Schimmel in het huwelyk traden. Als geboren en getogen Leidenaars heb ben zy him leven lang in Leidein ge woond. En niet alleen de stad Leiden maar ook de Voldersgracht zyn zij altyd trouw gebleven, waar zy ook nu nog met plezier wonen. Voor velen in Leiden zal de heer Prins, die als gla zenwasser in de hele stad werkzaam is geweest, zeker geen onbekende zyn. De heer en mevrouw Prins zyn overigens geen. stilzltters; zy houden ervan om zo nu en dan met een bus tochtje mee te gaan. Ook op feest- avondjes zyn zy gTaag van de party. Vooral moet worden vermeld', dat zy enthousiaste kaartliefhebbers zyn. Wel een paar maal in de week gaan ze naar een kaartclub. De heer Prins „En als we er een keer niet zyn, dan komen ze ons halen". Het echtpaar Prins heeft twee kinderen, een doch ter en een zoon, en vyf kleinkinderen. Met de kinderen zal het echtpaar na de drukke paasdagen nog een gezellig dagje uitgaan. Door alle bloemstuk ken en fruitmanden heerst er in huis inmiddels een feestelyke stemming. Pronkstuk van alle geschenken is het geschilderde portret van-het echtpaar Prino, waar zy beiden erg trots op zyn. INENTING INLEIDEN LEIDEN Het ziet-er naar uit dat de r.k. Barbara-school voor lager onderwijs aan het Leven daal binnen drie jaar gesloten zal worden. Ook de Barbara-kleuter- school, die in hetzelfde gebouw is ondergebracht, zal waarschijnlijk verdwijnen. Oorzaak van de te verwachten sluiting is het snel teruglopende aantal leerlingen van de lagere school. Zo zyn er voor de eerste klas dit jaar slechts zes leerlingen aange meld en zal de tweede klas om streeks acht leerlingen gaan tellen. De Stichting Katholiek Onderwijs in Leiden ziet zich hierdoor genood zaakt op korte termijn maatregelen te nemen. Met name wordt er ge dacht aan een fusie van de Barba ra-school met de r.k. Hartebrug school aan de Haarlemmerstraat, waarvan het aantal leerlingen even eens terugloopt. De fusiegedachte is voortgekomen uit gesprekken die de stichting heeft gehad met de betrok ken schoolhoofden en de oudercomi- té's. Volgens de directeur van de stich ting, W.W. Sanders, is een fusie on ontkoombaar, omdat anders beide scholen in moeilijkheden zouden ko men. "Als je niets doet, dan zal het noodzakelijk zijn op grond van het leerlingenaantal om per 1 januari 1977 een leerkracht van de Harte brugschool te ontslaan. Je gaat dan van zes naar vijf klassen en dat be tekent dat je klassen zult moeten combineren. De meeste ouders voe len daar niets voor", zegt hij. Volgens Sanders speelt een soortgelijk pro bleem bij de Barbara-sohool. Deze sdhooll telt nu ongeveer 100 leerlin gen, maar verwacht wordt dat dit aantal het komende schooljaar ge daald zal zyn tot 75. Dit terwijl de zesklassige school formeel minimaal 156 leerlingen moet tellen. Op grond van het leerlingenaan tal gaat er bij deze school overigens al een leerkracht weg per 1 augustus a.s. De Stichting Katholiek Onder wijs hoopt omstreeks die tijd de Bar bara-school en de Hartebrugschool formeel te kunnen laten samensmel ten. De Barbara-school zou dan de komende drie jaar "afgebouwd" kun nen worden, waarbij elk jaar een kaas wordt afgestoten. De Hartebrugschool zou hierdoor zes klassen kunnen blij ven behouden en uiteindelyk zouden de rk. schoolactiviteiten in de bin nenstad zich dan ook in deze school kunnen concentreren. Dat past trou wens ook in het toekomstbeeld van de stichting en van onderwijswethou der Tesselaar, die voor ogen heeft om in de binnenstad drie scholen voor lager- en kleuteronderwys over houden; een openbare, een prot.chr. en een katholieke school. Bezwaren Aan de ouders van de Barbara-school is intussen gevraagd wat zij zouden doen als de school nog drie jaar zou blijven draaien. Volgens Sanders heeft het me rendeel van de ouders van de lage re school te kennen gegeven dat zy hun kinderen op school zullen hou den, terwijl bij de kleuterschool de helft van de ouders liet weten dat zij hun kinderen op een andere school zuilen doen. Sanders: "Ik kan me de bezwaren van de ouders best voorstellen. Ze zijn allemaal gerechtvaardigd. Wy zouden die school ook liever laten voortbestaan. Maar formeel kunnen we dat nou eenmaal niét doen". Een aantal ouders heeft inmid dels laten weten het niet eens te zijn met de voorgestelde fusie. Zij verwachten om. door de op handen zijnde renovatie van de Haver- en Gortbuurt een verjonging in dit deel van de binnenstad, waardoor, zo zeggen zij. de Barbara-sohool weer zal opleven. Ook hebben deze ouders er bezwaar tegen om hun kinderen naar de Hartebrugschool te brengen, omdat ze vinden dat deze school te ver weg ligt. De Het getouw aan het Levendaal, waarin beide Barbara-scholen gehuisvest zijn. dichtstbijzijnde ik scholen voor la ger onderwijs zijn overigens de St. Josephschool aan de Oppenhekn- straat en de St. Petrusschool aan de Lorentzkade. De Stichting Katholiek Onderwijs hoopt intussen op medewerking van het ministerie by de fusieplannen. Volgens Sanders is het met name de vraag of de Hartebrugschool en de Barbara-school hét komen de schooljaar kunnen starten met resp. zes en vier leerkrachten. For meel kunnen deze scholen op grond van het leerlingenaantal namelijk Slechts aanspraak maken op totaal •negen leerkrachten. LEIDEN Indien de gemeente raad ermee akkoord gaat zullen er aan de Zwartemeerlaan in de Me renwijk (Zijlwijk) twee kleuterscho len en twee lagere scholen worden gebouwd. Het gaat om een complex voor het openbaar onderwijs en een eenheid voor het prot.chr. onderwijs. In zyn voorstel aan de raad merkt •het college van B en W op dat het totaal aantal leerlingen van openba re scholen in de Merenwijk op het ogenblik nog steeds toeneemt, ter wijl er nog een groot aantal wonin gen - per 1 januari '76 2673 - gereed moet komen. Zoals bekend heeft het openbaar onderwijs twee kleuterscholen en twee lagere scholen aan het Valken pad en aan het Broekplein. Dat geldt ook voor het prot.chr. onderwijs, dat er nu nog eens een drie lokalen tel lende kleuterschool en een zes loka len tellende lagere school bij wil heb ben. Wat de nieuwe openbare lagere en kleuterschool betreft, hebben B en W eerder overwogen deze scholen het leerplan van een Montessori- of Jenaplanschool te geven. Maar uit een enquete onder ouders is geble ken dat er slechts een geringe voor keur bestaat voor Jenaplanonderwijs B en W willen daarom de latere school dusdanig opzetten dat er eventueel later het leefplan van een Jenaplanschool in kan worden on dergebracht. LEIDEN Het trio Los Amigos del Parana (zie foto) zal op zondag 25 april 's middae-s om drie uur, ver strekt met twee Chileense gitaristen, optreden in de aula van het Rijks museum voor Volkenkunde (Steen straat 1). Zij zullen daarmee de tentoonstelling over volkskunst uit Latijns-Amerika afsluiten, die al geruime tijd in het museum te zien is. De toegangsprijs voor het La tijns-Amerikaanse optreden be draagt f3 voor volwassenen en f 1.50 voor kinderen onder vijftien jaar en voor 65-plussers. Telefoni sche plaatsbespreking (132641) is mogelijk, mits de kaarten van tevo ren worden afgehaald. Lezers schrijven LEZERS SCHRIJVEN Aanplakbiljetten Met stomme verbazing heb ik in uw blad gelezen, dat Anne v. d. Zande de wetten van fatsoenn heeft over schreden, door aan B en W vragen te stellen over 't onleesbaar maken of verwijderen van aanplakbiljetten. Gaarne mijnerzijds een kort com mentaar. A. Gemeenteraadsleden die niet met de plaatselijke politieverordenin gen op de hoogte zijn dienen de ge meenteraad niet dergelyke onzinnige vragen te stellen; B. Weet Anne v. d. Zande wel hoe veel muren en gevels er door deze biljetten al reeds bedorven zijn, o.a. een marmeren gevel in de Donker - steeg; C. Ik adviseerd Anne v.d. Zande eerst de plaatselijke verordening te gaan lezen (een verordening die is goed gekeurd door de Leidse gemeente raad). Daarna is er reden voor haar om zich te gaan schamen. Leo de RooiJ Rijndijk 204c LEIDEN Apotheken Onlangs kwam ik tot de onvoorstel bare ontdekking, dat in een stad van 100.000 inwoners geen enkele apo theek voor spoedgevallen open is, maar dat men respectievelyk in Voorschoten, Leiderdorp of Oegst- geest terecht kon. Ik vraag my af hoe gebrekkige men sen, of hoe men in noodgevallen snel aan medicynen moet komen. Volgens de Gouden Gids telt de gemeente Lei den 9 apotheken. Dus stel ik onder andere voor, eens in de 9 weken een van deze apotheken voor spoedgeval len open te doen zyn. Wanneer dit voor onze stad niet mo gelijk is, dan stel ik tenslotte voor dat de hh. doktoren weer een eigen apo theek aan huis openen en dat de bestaande apotheken maar beter kunnen sluiten, waardoor de zieken fondsen misschien de premies kunnen verlagen. J. KOOLEN, Jacques Urlusplantsoen 94, Leiden. LEIDEN Ook dit jaar bestaat er in Leiden de mogelijkheid om kinderen tegen difterie, tetanus (in fectie) en polio (gecombineerd) te laten Inenten. Deze inenting kost niets. Daarnaast kunnen er dit jaar voor het eerst ook jongens worden ingeënt tegen de bof. Ofschoon dit in het algemeen een vrij goedaardi ge ziekte is, kan het bij Jongens on vruchtbaarheid veroorzaken. De kosten van inenting tegen de bof zijn f 12.50. Overigens kan deze in enting op dezelfde dag gehaald worden als de eerder genoem de ITTP-inenting. De Leidse entcommissie wijst er op dat de huisartsen tegen betaling inenten tegen rode hond. Voor deze inenting komen in aanmerking der tienjarige en oudere meisjes en vrouwen die niet zeker weten of ze deze ziekte gehad hebben en die nog niet zijn ingeënt. Ook enten de huisartsen in tegen mazelen. Kin deren van 1 jaar kunnen deze in enting gratis krijgen bij de huisarts en bij het consultatiebureau van de kruisvereniging. Voor de -oudere kinderen dient betaald te worden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3