Zelf verhuizen, zelf verzekeren UIT Emailleren in Frans kasteel Zelf verhuizen Dingen laten doen kost veel geld en daarom knappen veel mensen zelf karweien op. Onder meer hun ver huizing. De verhuizer hoeft niet meer te komen. Nee, ze zorgen er zelf voor dat de koelkast, het echte lijk bed en de piano in het nieuwe huis komen. Er zijn sinds kort een paar bedrijven die daarvoor spe ciaal materialen beschikbaar stel len. We zijn met die bedrijven gaan praten. Wat er aan zo'n doe het «elf-verhuizing vast zit, wat het kost en hoeveel u goedkoper uit bent kunt U vandaag op deze pagina lezen. U gaat verhuizen en u hent geschrokken van wat dat moet kosten. Er zijn mensen die dan besluiten: „Wat die verhuizer kan, kan ik ook. Ik doe het zelf wel. Dan houd ik toch zeker een paar honderd gulden in mijn zak". Dat is waar. Maar vergist u zich niet. Het is en enorme klus. U moet niet verbaasd zijn, als u halverwege uw doe-het-zelf-verhui- zing de neiging krijgt om heel hard te gaan vloeken. Iemand die in de war raakt van een zakvol schroeven uit zijn wandmeu- bel (uit elkaar gehaald voor het transport) kan er nachtmerries aan overhouden. Je moet handig zijn (en niet alleen maar denken dat je het bent) en weten dat een koelkast twee trappen af kan vallen als je het steekwagentje waarop hij staat, rechtop houdt inplaats van schuin achterover. Maar u bent handig, en u ziet niet op tegen een beetje werk. U hebt buren of familieleden, die willen helpen. Wat zijn dan de mogelijkhe den? Wat kosten ze? Busje Je kunt natuurlijk een busje of bestelauto zonder chauffeur huren. Het nadeel is, dat er betrekkelijk weinig in kan en dat je er lang niet altijd rechtop in kunt staan, wat het werken bemoeilijkt. Het voordeel is dat je in je eigen tempo kunt verhuizen. Je huurt zo'n ding een week lang elke dag een paar uur en elke keer breng je wat weg (tenminste, als je niet naar bi ivoorbeeld Groningen hoeft te rijden, want dat is natuurlijk erg Ver). Dit is het interieur van een speciaal voor de doe-het-zelvers in gerichte verhuiswagen. Mogelijkheid nummer twee: een grote wagen met chauffeur huren, waarbij uw meubels in een keer worden overgebracht. Bij sommige transport- of verhuisbedrijven kan dat tegenwoordié. U laadt zelf uw spulletjes in, maar u rijdt niet zelf. Dat wordt voor u gedaan. Zelfverhuizer Verhuisbedrijf Knijnenburg in Leid- schendam bijvoorbeeld heeft een „Zelfverhuizer", die speciaal voor dit doel is ingericht. Zon zelfde wagen is ook in Rotterdam te huur, bij het expeditiebedrijf Kleinekoort Poot en Baade. Hij is tien meter lang en ongeveer tweeeneenhalve meter breed en hoog. De vloer zit veertig centimeter boven de grond. Achterin zit een kast waarin kleren kunnen hangen, en er zijn uitneembare laden die als verhuiskist dienst doen. Er is een rek om planten in te zetten en er zijn vakken voor schilderijen en spiegels. Voor meubels is er ongeveer veertien vierkante meter over, die overigens niet helemaal vlak zijn. Er zijn twee verhogingen, waar de wielen onder zitten. De wagen heeft een dak dat licht door laat en er zit licht in. Verder zijn er pakdekens, bindsin- gels en twee steekwagentjes, waar van er een door de speciale wiel-constructie de trap af kan rijden. Geen hulp U krijgt geen hulp. U moet alles zelf doen. De wagen wordt in de namiddag (tussen vier en zes) voor uw deur gezet. In de avonduren kUD je hem inladen. „Je buurman neemt niet zo gauw zomaar een dagje vrij om je te helpen", zegt Knijnenburg, „vandaar da.- we de mensen s avonds laten laden. De volgende morgen tussen acht en tien uur komt hij de wagen ophalen. Container Iets dergelijks, maar toch anders, wordt gedaan door het transport en conainerverhuurbedryf Zeg waard in Delft. Zegwaard zet 's avonds een container voor uw deur en u hebt de hele volgende dag de tijd om hem in te laden. Die avond, of de dag erna, haalt hij hem op. Een container heeft geen wielen en staat daardoor laag op de grond. Er i$ een opstapje van ongeveer twintig centimeter. Hij wordt schuin om hoog, de auto opgetrokken, die hem vervoert. Volgens Zegwaard levert dat geen schade op aan de meubels die er in staan, omdat het erg langzaam gaat. „De meeste mensen binden niks vast. Je begrijpt het niet, maar er gebeurt nooit wat", zegt hij. De container is zeseneenhalve meter lang, en tweeeenhalf hoog en breed. Er is de zestien vierkante meter vloer, die helemaal vlak is. Er zijn geen kasten en geen steekwagens, en er is geen licht in. Er zijn wel verhuiskratten, pakde kens en bindsingels bij. Prijzen Wat zijn de prijzen? Het huren van de veel voor verhuizingen gebruikte bestelauto Ford Transit 100 kost bij het autoverhuurbedrijf Hertz 42 per dag met 100 km vrij. Rijdt u meer dan komt er 18 cent per km bij. Achilles, gevestigd in Den Haag en in Rotterdam vraagt voor dezelfde auto 32,50 en 14 cent per km. Alles zonder BTW. Het zoeven genoemde bedrijf Zegwaard rekent rond f 174,— voor Mogelijkheden een verhuizing van Delft naar Den Haag of Zoetermeer. Binnen Delft betaalt u 116. Andere container transportbedrijven werken met an dere prijzen. Omega-Den Haag, bijvoorbeeld rekent voor een verhui zing binnen Den Haag: rond f200. Omega Randstad (gevestigd in Haastrecht en werkzaam in het gebied Rotterdam-Gouda) vraagt binnen Rotterdam tussen plm. 220 tot plm. 325, afhanklijk van de afstand. En binnen Gouda iets meer dan f200. AI deze prijzen zijn inclusief BTW, alhoewel u ze meestal zonder BTW zult opkrijgen. Verhuist u naar een plaats dan wordt een basisbedrag plus km-prijs berekend. Als de chauffeur meehelpt met lossen, wordt daar soms extra geld voor gevraagd. Overigens kunit u uw meubels eventueel in een container laten staan, als u nog niet in uw nieuwe huis kunt. 1. U hebt een uitgebreide inboedel verzekering (zo'n ding heeft meestal „perfectpolis") met een zogeheten „evenementendekking". Daarin kan (het hoeft niet) verhuizen meever zekerd zijn. In dat geval zijn uw meubels tijdens een verhuizing verzekerd tegen schade, die het gevolg is van een ongeluk (botsing, auto raakt van de weg enz.) of van pech bij het meubels hijssen (de piano schiet uit de touwen). Maar Voor krasjes, deukjes en politoerbe- schadigingen krijgt u geen schade vergoed. Verder wordt van u verwacht dat u goed inpakt. Als de verzekeringsmaatschappij de indruk heeft dat dat niet is gebeurd, zal ze niet zo vlot zijn met uitbetalen. Tot zorgvuldig pakken hoort bijvoor beeld: het vastzetten van de trommel van een automatische wasmachine. De verzekeraar gaat ervan uit dat u dat weet. Als u er niet aan hebt gedacht, en het ingewikkelde mechanisme van de wasmachine doorstaat de autorit niet, dan zou u wel eens moeilijkheden met uw maatschappij kunnen krijgen... Knijnenburg rekent ongeveer 319 van bijvoorbeeld Den Haag naar Voorburg en plm. 360 van Den Haag naar Zoetermeer. Binnen Leidschendam, waar zijn bedrijf zit, betaalt u rond 277. Binnen Rotterdam bent u ook ongeveer f277 kwijt bij Kleinekoort, Poot en Baade, een expeditiebedrijf dart; daar een Zelfverhuizer heeft. Gaat u verder weg dan betaalt u een basis-plus een km-prijs. (prijzen met BTW) Ter vergelijking. De prijs van een gewone stadsverhuizing kan oplopen van 500 tot 1600, afhankelijk van de hoeveelheid meubels die u hebt en het werk dat de verhuizers moeten doen. Conclusie: je houdt met zelf verhuizen gauw een paar honderd gulden over. Dit fraaie Zuidfranse kasteeltje is van de Nederlandse kunstenaar Loek Lafeber. Het ligt in Liouxeen dorp in de Vaucluse, veertig ki lometer ten oosten van Avignon. Hij wil er de komende zomer email leercursussen geven aan Nederlandse vakantiegangers. Zo'n cursus kost f 350,voor 35 lesuren in één week. Emailleren leer je 's mor gens en 's middags heb je de tijd om in de buurt daar rond te neu zen. Je moet overigens zelf voor slapen en eten zorgen. Er zijn ho tels en campings in de omgeving. Alle gegevens daarover staan in folders, die verkrijgbaar zijn bij mevrouw M. Dirkzwager-Blanke- stijn, Goedroenstraat 20. Amersfoort, telefoon 033—29368. Wie zelf zijn meubels verhuist is niet verzekerd tegen schade die ontstaat bij het sjouwen en rijden. Iemand die het laat doen is het wel, als-ie ten minste bij een verhuizer terecht komt die op dat punt zijn zaakjes in orde heeft. Maar als uw schemerlamp breekt doordat de chauffeur die de door uzelf ingeladen wagen naar uw nieuwe woonplaats brengt, plotseling heel hard moet remmen, dan krijgt u geen schade vergoeding van zijn baas. Als u geen risico's wilt lopen moet u als u uw koelkast van de trap laat vallen krijgt u niets, wan o'n gebeurtenis hoort er niet bij. 2. Toch wilt u ook tegen „de koelkast valt van de trap" of .servies breekt door hard remmen", verzekerd zijn. U kunt dan proberen een „all-risks goederen transportverzeke ring" te krijgen, maar of dat altijd even vlot lukt is de vraag. „De meeste verzekeraars zijn niet zo erg blij met zelfverhuizers", vertelde ons procuratiehouder D. Koole van de Nationale Nederlanden. „Een Boodschap zelf een verzekering afsluiten. De meeste mensen doen dat overigens niet. Of omdat „verzekeren" eenvou digweg niet in hun hoofd opkomt. Of omdat ze denken: wat kan mij nou gebeuren. Glas Wat Je kan gebeuren hangt natuurlijk erg van de omstandighe den af. Als u een kostbare glascollectie bezit, en op een plek 200 km verderop gaat wonen, dan zijn de risico's groter dan wanneer u alleen plastic limonadeglasen hebt en maar 20 km hoeft te rijden. moeilijk punt voor ons is: hoe zorgvuldig is de doe-het-zelver. Maar het sluiten van zo'n verzeke- ne is niet mogelijk). De premie varieert van 2.50 tot ƒ5,. per duizend gulden verzekerde som. Voor een inboedel van ƒ20.000 betaalt u dus tussen 50 en ƒ100. (Het verzekeren van alleen dure stukken zoals koelkast of wasmachi- e is niét mogelijk). De hoogte van de premie hangt onder meer af van hoe degelijk u uw boeltje pakt, hoeveel breekbare spullen erbij zitten en van het aantal kilometers dat u ermee gaat rijden. Krassen niel Fietsen door Munsterland Over de grens ter hoogte van En schede ligt het Münsterland. Daar houdt de organisatie van Duitse jeugdherbergen van 15 tot en met 25 juli een vakantiefietstocht die langs de vele prachtige kastelen en burchten van deze landstreek voert. Fietsliefhebbers - ook gezinnen met kinderen - die niet opzien tegen dag routes van 40 tot 70 kilometer, kun ne zich voor nadere inlichtingen wenden tot het Deutsche? Jugend- herbergswerk, Postfach 220, D-4950 Detmold-1, West-Duitsland. De in schrijving kost 165 mark. Kreafief kamperen Hebt u er ooit over gedacht om tij dens uw kampeervakantie te schil deren, of toneel te spelen, of te le ren potten bakken Niet omdat u een groot kunstenaar bent, maar ge woon omdat u zoiets leuk vindt? Poor dit soort activiteiten kunt u terecht bij de stichting "Kreatieve recreatie", die ook dit jaar weer kreatieve kampen organiseert. Datum en plaats: van 26 juni tot 14 augustus bij Or- velte in Drente, van 26 juni tot 7 augustus in de Peel, in een bosrijk gebied bij Gemert, en van 3 tot 24 Juli vlakbij Kijkduin. U bent er overi gens niet alleen maar met "kunst" bezig. Er worden ook tochten geor ganiseerd, of barbecues op touw ge zet. Verplicht meedoen is er overi gens niet bij. Zoiets kost f 60 per week per per soon in de Peel en Kijkduin, en f85 in Drente. Staangeld voor tent, au to of caravan is inbegrepen. Een gra tis folder waar alles in staat is te krijgen bij de stichting "Kreatieve rekreatie", Cerespark 11, Bidding huizen (post Drenten), telefoon 03211 1888. Alles over Zwedin Wie met vakantie naar Zweden wil. moet niet nalaten het Zweedse Vakantieboek van Bureau Zweden aan te vragen. Dat "vakantieboek" is een gewone reisgids, speciaal voor reizen naar Zweden. Maar er zit een losse bijlage in, die volstaat pet allerlei algemene bijzonderhe den over het land. Over eten en drinken, fooi en, openingstijden, het weer, fiet sen huren, kamperen, landkaarten, afstanden, de trein, enzovoort. Erg handig, en gratis. Het adres is: Vijzelgracht 17, Am sterdam, teL 020-237341. Mei de postauto De Zwitserse PTT geeft voor de komende zomer een abonnement uit om met de Zwitserse postauto te reizen. Het kost 40 Zwitserse francs en voor kinderen tussen 6 en 15 Jaar de helft. Met zo'n abonne ment kun Je drie dagen onbeperkt en gratis met de postauto meerij den en daarna nog bijna een maand lang voor half geld. inlich- lichtdngen bij het Zwitsers Ver keersbureau, Koningsplein 11, Am sterdam, telefoon 020—222033. Gids voor Brabant U gaat misschien wel eens naar het "hart" van Brabant, hetzij in de vakanties, of af en toe eens een weekeinde. Dan is de nieuwe "Gids voor vrije tijd en vakantie", uitge geven door de streek VVV, een handig boekje voor u. Het staat vol met adressen en tips voor uitstap jes in het gebied rond Tilburg, van Woudrichem aan de Maas, tot Hoo- ge Mierde aan de Belgische grens. Een paar van de mogelijkheden: wandelen in de Loonse en Drunen- se Duinen, met de kinderen naar de Efteling, varen naar het slot Loeve- stein of skiën op de kunstskibaan in Middelbeers. U kunt het gratis boekje aanvragen bij de Streek VW, Spoorlaan 440 in Tilburg, te lefoon 013—436131. Luxemburgs geld Sinds 1 maart zijn bepaalde bil jetten van 100 en van 50 Luxem burgse francs geen wettig betaal middel meer in Luxemburg. Ze zien er zo uit: op de voorkant van alle bei de biljetten staat groot hertogin Charlotte, achterop dat van 100 francs staat een stuwdam, en ach terop het biljet van 50 franc een oogstlandschap. Komt u toch met zo'n biljet te zitten, dan kunt u het tot eind van het Jaar nog kwijt bij de Caisse Générale de l'Etat en bij wisselkantoren in Luxemburg. Fiels Voor automobilisten, die htm wa gens parkeren in de ondergrondse parkeergarage aan de Weense Karlplatz, staat een fiets klaar. Daarmee kunnen ze nu de stad in, waar binnenkort aparte routes voor fietsers komen. De fietsen worden afgegeven in ruil voor het parkeer bewijs van de auto.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 25