Bronstring dingt mee naar plaats voor dam-WK a - Twente toont de armoede van Excelsior aan: 4-0 P Basketbaljeugd naar eindronde ROEIERS OP DE GOEDE WEG -m Selectie Belgie voor duel met Nederland Jubilerend Noordwijk pakt titel IATERDAG 17 APRIL 1976 ADVERTENTIE 2e Paasdag kampioenswedstrijd U.D.O. - V.V P. op Sportpark De Voskuijl te Oegstgeest, 2.30 uur Deze advertentie is aangeboden door Café Restaurant De Roodte Leeuw, Dorpstraat 33, Oegstgeest. ENSCHEDE Excelsior restte slechts het hoongelach van de 9500 bezoekers van het Diekmanstadion, waar het zich der mate armetierig presenteerde, dat men op het laatst zelfs de draak ging steken met FC Twente zelf, als het er andermaal in "slaagde" een juweel van een kans te verknoeien. Twente kon het zich permitteren om de meest simpele mogelijkheden on gebruikt te laten, omdat het eerder al de schrijnende armoede van Excelsior ondubbelzinnig had aangetoond. Dat Twente tenslotte bij slechts mee Excelsior de schade beperkt 4-0 bleef steken, heeft meer met hield. Slechts doelman Eddy van de de concentratie van de Tukkers te Poer stond een grotere nederlaag maken dan met het „overleg" waar- eoht in de weg. „Hij is de enige klas- t". sprak trainer Thijs Lie- bregts naderhand. „Na hem houdt het op". Elke wedstrijd in de ere divisie betekent voor Excelsior een martelgang en ook een nieuwe stap op de weg terug, die naar de eerste divisie leidt. Thijs Liebregts berus tend: „Als Je in de situatie verkeert dat Je bijna bent gedegradeerd en je moet dan twee wedstrijden spelen tegen een topploeg als Twente, mag je alleen maar hopen dat de neder laag draaglijk blijft." En dat bleef de 4-0 score, alleen de manier waar op Twente zijn opponent vernederde, kwam niet in de score tot uiting. „Gebrek aan kwaliteit", verzuchtte Tliijs Liebregts dit seizoen voor de zoveelste maal. Tot ergernis van Aad den Butter, die nu al beweert: ..Als Liebregts volgend seizoen trainer blijft, denk ik er hard over om mijn contract, dat nog een jaar loopt, te laten ontbinden. Liebregts praat al leen maar theoretisch. Hij gaat uit van een klasse-voetballer. Maar die hebben we Juist niet. Excelsior moet het hebben van zijn inzet, maar hij kan ons niet inspireren." Waardoor een karaktervoetballer als Frans van der Heide volledig wegzakt, slechts loopt te mopperen, maar aan voet ballen nauwelijks toekomt. Zonder John van der Spek (griep), waardoor Ton Pattinama als reoh- terverdediger optrad, met een licht Door Piet Ocks geblesseerde Frans Struis als vrije verdediger en met Aad den Butter weer op het middenveld, keek Excel sior al na twee minuten tegen een 1-0 achterstand aan. Een vrije trap van Niels Overweg werd half gekeerd door Eddy van de Roer. waarna de toegelopen Jan Jeuring de eerste van zijn in totaal drie treffers intikte. Na 28 minuten legde Jan Jeuring een voorzet van Jaap Bos achter Van de Roer en tien minuten later verlengde Arnold Mühren een voorzet van Cees van ïerssel tot 3-0. Eigenlijk toen al vond FC Twente het welletjes. Spitz Kohn: „Op zo'n moment zou Je alle wisselspelers wil len inzetten om de vaste spelers te ontlasten. Maar Ja, Je mag maar twee wisselspelers inzetten". Eddie Achterberg liet hij derhalve opdraven voor Frans Thyssen en Gabor Zele voor Kick van der Vall. „Ik had Jan Jeuring ook graag aan d» kant gehaald, maar helaas, dat kon niet meer", betreurde Kohn. Inmiddels hadden Jan Jeuring (twee kopballen tegen de paal) en Arnold Mühren unieke mogelijkhe den laten liggen om nog meer af stand van Excelsior te nemen. Voortdurend drong Twente aan en gunde Excelsior aanvallend alle ruimte. Wat slechts uitmondde In •een schot tegen de lat van Cor Pot, waarna Rien van Zanten met een omhaal vergeefs probeerde te corri geren. Het was uiteindelijk toch weer Jan Jeuring, die acht minuten v or tijd een voorzet van Eddie Achter berg tot 4-0 omboog voordat hij op de valreep nog een mogelijkheid op zijn vierde treffer voorlangs zag gaan Thijs Liebregts: „Elke week wordt het erger en zeker voor de spelers die het niet meer zien zïiten. Maar wat wil je, ik moet een beroep doen op jongens, die vorig sieloen bij wijze van spreken nog om handtekenin-! gen liepen te vragen. Daarom is het' misschien wel beter om straks dat stapje terug te doen". APELDOORN Na dé partijen voor de ac htste rondte van het toernooi om het persoon lijk damkampioenschap van Nederland heeft titelhouder Harm Wiersma gisteren in Apel doorn zijn voorsprong vergroot tot vier pun ten en kan hij vandaag in de negende ronde bij winst op Van Tilburg al kampioen wor den. Weliswaar kunnen Bronstrimg en Clerc theoretisch ook nog op zestien punten eindigen, maar het reglement bepaalt dat bij ge lijke aankomst de titelhouder aan mag blijven. Wiersma won in een fraaie partij van Van de Meerendonk, die bepaald niet op remise uit was. Tot op een zeker moment was het spel van de Brabander wel verantwoord, maar toen toonde Wiersma de zwakte aan en forceerde een doorbraak. Clerc had misschien wel wat meer kansen tegen Hermelink maar in zijn geheel was het toch een gelijkop- gaande strijd. Een bijzonder mooie overwinning boekte Evert Bron- string. In het middenspel plaatste hij een offer, gevolgd door een tempo zet waardoor Varkevisser aan ma- teriaalverlies niet meer kon ontko men. Door deze zege dingt de Lei- denaar serieus mee naar een plaats in het toernooi om het wereldkam pioenschap. Hij drong Jansen zelfs enigszins terug. Deze jonge speler uit Em- men ving de flahkaanval van De Ruiter bekwaam op en gaf verder geen kansen weg. Een akelige fout in de opening kostte Bergsma een stuk en Van Tilborg gaf de Friese crack verder geen gelegenheid meer zich te herstellen. Johan Capelle, zo als in elke partij weer in hevige tijd nood, sloeg zich er ook ditmaal goed doorheen en hield Goudt op remise. Stand: 1. Wiersma 14 punten, 2. Clerc en Bronstring 10 pnt., 4. Jan sen 9 pnt., 5. Hermelink 8 pnt, 6. Goudt, Varkevisser, Van Tilborg Ca pelle en De Ruiter 7 pnt, 11. Bergs ma 6 pnt., 12. Van de Meerendonk 4 pnt. In het jeugdkampioenschap bleef Van Aalten, ondanks een nederlaag tegen Harmsma, aan de leiding met 13 punten. Remise Timman Timman heeft zijn partij voor de tweede ronde van het toernooi om het nationaal schaakkampioen schap in Leeuwarden tegen Gert Ligterink niet kunnen winnen. Timman zette met zwart de Pirc- ADVERTENTIE Kleurvergroting KADO By elke kleurenfilm die u met deze bon bij ons laat ontwikkelen en af drukken, krijgt u een kleurvergroting GRATIS! FOTO LINDHOUT Haarlemmerstraat 102, Leiden verdediging op, maar zag er na 'n gelijkopgaande strijd weinig heil meer in en besloot na 26 zetten voor remise te kiezen. Hans Ree, een van de grote con currenten van Timman, zag zijn partij tegen Rob Witt in gunstige stelling afgebroken. Bert Entolaar verwierf zich minieme kansen tegen Baljon, na een Scandinavische par tij. Het toreneindspel met ongelijke lopers dsecht er zeer moeilijk. Ook de winstkansen van Jan Hein Don- ner tegen Van der Weide zijn niet zonder meer aantoonbaar. Na een Hollandse opening is er een ondui delijke stelling ontstaan. Uitslagen: DonnerVan der Weide afgebro ken, Har toch—Van der Vliet remise, BaljonEnklaar afgebroken, Kuij- pers—Van Wijgerden O—l, Lig terink—Tiimman remise, Witt—Ree afgebroken. Timman heeft de leiding met 1.5 punten uit 2 partijen. BRUSSEL De Belgische bonds coach Raymond Goethals heeft voor de eerste kwartfinalewed strijd van het toernooi om de Europese voetbaltitel, die zondag 25 april in Rotterdam wordt ge speeld, de volgende zestien spelers Francois van der Eist (allen An- derlecht), Julien Cools, Raoul Lambert, Georges Leekens, Rene van der Eycken en Roger van Gooi (allen Club Brugge), Eric Gerets en Christian Piot (beiden Standaard Luik), Maurice Mar tens en Jacques Teugels (beiden RWD Molenbeek), Jean Marie Pfaff (Beveren Waas) en Jan Verheyen (Union). Maassen topscorer in Vidin Evert Bronstring (links) hier in duel met Wiersma doet een serieuze gooi naar een plaats in het wereldkampioenschap dammen. in Rotterdam. Baart die zelf van Scholten won, werd daarbij geholpen door Leidenaar John v. d. Wiel, die Bruno Carlier versloeg. Baart voert de ranglijst met Peter Egmond en Peter de Roode aan met zes punten. John v.d. Wiel volgt daarachter met 5,5 pnt. Ieon Konings (Oegst geest) verloor van Polee en bezet een gedeelde tiende plaats. Tijdens een Jeugdschaaktoernooi in LF.C. - Jeugd Doetinchem heeft de Noordwijker Jan Bakker zich niet weten te plaat sen voor het toernooi om de Neder landse jeugdschaaktitel (tot 20) van volgend jaar. Janssen uit Hoens- broek, De Boer uit Castricum en Nagtegaal uit Baarn plaatsten zich wel. ADVERTENTIE Caravanshow 2e Paasdag 11.00 uur tot 17.00 uur grote kollektie STA- en TOUR CARAVANS, nieuwe en gebruikte. Gespecialiseerd in Veluwe-maat en sta-tour reeds vaoiaf f 7500.- Joan Baart uit Oegstgeest heeft me de de leiding genomen in het Neder lands jeugdkampioenschap schaken Randstad Sport Jupiter B.V AANVANG 2 UUR. Terrein Boshuizerkade VIDIN Nederland heeft zich gisteren in de Bulgaarse plaats Vi din verzekerd van een plaats in de eindronde om het Europees Jeugdkam pioenschap basketbal (jongens), dat in augustus in Spanje wordt gehou den. De nationale ploeg behaalde de derde achtereenvolgende over winning. Na Portugal en Bulgarije werd ditmaal Oostenrijk met 4645 verdagen. Bij de rust was de stand nog 3216. In de tweede helft kwa men de Oostenrijkers nog erg dicht bij. Oostenrijk kon vrijuit spelen en was gebrand op een goed resultaat na twee nederlagen, terwijl Neder land nj land Bulgarije (72—68 na twee verlengingen) aan concentratieverlies leed en dacht het karwei zonder veel moeite te kun nen klaren. Een matige eerste helft leverde een 32—16 voorsprong opp. Dat was net genoeg. Door slecht schieten van Oranje kwam Oosten rijk terug tot 4441 en 46—45 bij het ingaan van de laatste minuut. Bal verlies van Nederland gaf Oostenrijk de beste winstkansen, die evenwel niet werden benut. Peter Paul Maas- LEIDEN De Schaakvereni ging "Noordwijk" viert dit jaar het 40-jarig jubileum. Daarom wilde het eerste tiental zo graag de titel in de tweede klasse B va de Leidse Schaakbond veroveren. Het veegde in de voorlaatste ronde weliswaar het reeds gedegradeerde Katwijk II van de borden met 82, maar daarvan werden de Noordwijkers niet veet wijzer: Sassenheim I be hield zijn voorsprong van één punt op Noordwijk door het toegevaar verkerende Philidor met 37 te verslaan. Noordwijk, stond op zyn beurt weer één punt voor op LSG IV. De laatste ronde bracht de verras sende ontknoping: Alle teams deden hun best om Noordwijk toch aan de titel te helpen. Sassenheim, dat voor zijn sterke tweede en derde bordspe lers invallers moest opstellen, kon het bij LSG niet bolwerken. Van de beide invallers kwam Maas tot winst, maar de ander verloor. Van der Zaag, De Ruyter en Kamer kwa men niet verder dan remise. Van Dijk won zijn partij en toen was het kruit van Sassenheim op. Was senaar en Van Meygaarden begingen forse blunders, terwijl LSG de overige partijen regelmatig won: 6%—3% voor LSG IV. LSG waande zich kampioen want Noordwijk had intussen bij Leithon I, dat moest winnen om aan degra- datite te ontsnappen, een 4—3 ach terstand opgelopen en het trio hang- partijen zou Leithen minstens an derhalve punten gaan opleveren. Zo als verwacht won Joop Turk in tweede zitting van Jan Bey: 4—4. André de Boer verraste Jerry Bey met twee pionoffers, die hij in zijn studeerkamer had gevonden. Daar- Leidse combinatie Punt/Robbers sterk in testwedstrijden door maakte hij zijn lopereindspel op het nippertje remise: 41/2—4%. Bi- zot had thuis ontdekt, dat hij Weber nog maar één venijnige valstrik kon spannen. Lukte dat niet, dan was hij verloren. Weber, in de veronder stelling, dat hij dankzij een "dode lijk" aftrekschaak op zijn slofjes zou winnen, had zijn hangstelling thuis niet geanalyseerd. Tot verbazing van de Noordwijkers liep hij dan ook met open ogen in de val. Bizot won zijn partij en de wedstrijd: 4V2_ 5%. Een dolgelukkig Noordwijk was verdiend kampioen geworden; na één jaar weer terug in de eerste klasse. Dit cadeautje aan het jubilerende Noordwijk kostte Leithen wel het tweede klasserschap. want de Leide- naars hadden de belangrijke vier punten-match bij Voorhout I verlo ren. De Voorhouters hadden i. d. eer ste zitting een 4%-l% voorsprong ge nomen, maar dat leek niet voldoen de, want de vier hangpartijen ston den bar slecht. Wetselaar v. Led then had een toren meer en won dan ook. Melse en Van Leeuwen verknoeiden hun prachtstellingen: 6^—2%. De laatste partij gaf Leithen toen remise: 73 voor Voorhout. De wedstrijd Philidor VI—Voorhout I was toen van geen belang Voorhout I had na de eerste zi met 34 de leiding genomen, Philidor VI greep tenslotte een ver diende 64 overwinning op een toch wat teleurstellend Voorhout I. De eindstand in klasse II B: 1 en kampioen Noordwyk I 10 matchpun- ten, 38 bordpunten; 2. LSG IV 9, 36; 3. Sassenheim I 9, 35; 4. Philidor VI 6, 30; 5. Voorhout I 5, 26 6. Leit hen I (gedegradeerd) 3, 25 en 7. Katwijk II (degradant) 0,19^. AMSTERDAM "Het roeien van de herentop zet zidh zowel technisch als conditioneel in positieve zin voort". Dat waren de eerste woor den van Ir. Voogd lid van de tech nische advies-commissie na afloop van de testwedstrijden, gisteren op de Amsterdamse Bosbaan. "Natuurlijk zijn wij nog in de op bouw", vervolgde Ir. Voogd, en zul len de komende maanden, na de tempotrainingen, de doorslag moe ten geven, maar over de ploegen en de samengestelde combinaties zijn wij zeker niet ontevreden. Wij be schikken over een breder kader dan bijvoorbeeld vorig Jaar". De roeiers zullen de selectie-wed strijden de kamende dagen nog wel in de benen voelen, want tot vier maal toe legden de twee zonder en de dubbel tweeën de 1500 meter af om zich te bewijzen. Zowel 's mor gens, 1500 meter heen (en wind te gen) om na twintig minuten rust de evenlange terugweg te aanvaarden, als 's middags gingen de roeiers tot het uiterste. Van de tien twee zanders bleken de Nereus-roeiers v.d. Horst en Boe schot en, het bronzen duo van Nottingham, het snelst. Via zeer re gelmatige tijden 's morgens en 's middags 5.40—5.09 en 5.40—5.10 toonden zij zich vier maal de sterk ste. In technisch goede stija en een gelijkmatig tempo van 31 slagen per minuut dwongen de Nerieden respect af. Grote 'belagers, zoals ook al bleek tydens de T. A. C. weekeinden in Groningen en Delft, vormden de broers Jeroen en Ronald Vervoort van de vereniging Nautilus, die on danks een minder solide en vluchti ger tempo (35—36) het Amsterdam se duo zeer dioht wist te benaderen. Hun tijdenreeks van 5.41—5.14 en 5.415.12 leverde in de trail dan ook drie maal een tweede en een maal een derde plaats op. In de "eindrangschikking" volgde daarna de Nerieden v. Oordt en Oudt die opvallend goed gevolgd werden door de combinaties Klem van Woudenberg en Balthus-Kroes (Laga). Deze "oude vier", die Laga in het honderd jarig bestaan vanaf de Varsity voor de tweede eeuw 'n voorbeeld moeten zijn, legde veel vechtlust aan de dag. De Aegir-roeiers, die op de Head ook al gevoelig met de neus op de feiten werden gedrukt, moesten in het Amsterdamse bos, ervaren dat ze een niet geringe achterstand hebben opgelopen. Zowel Grond met Voetelink als Bock met Mun- neke draaiden onder de maat mee en zullen, zo lijkt het, hoogstens in combinatieploegen kunnen worden ingezet. De meningen in de TAC omtrent het optreden van de dubbel tweeën verschilden aanmerkelijk. Voor de merendeels "gele genheids-tweeën" bestond in ver band met de eventueel te vormen dubbel vier grote belangstelling. De leden van TAC vonden het getoon de roeien nog niet zo slecht, maar waren over de gerealiseerde tij dn toah minder enthousiast. De Leidse combinatie Punt (NJord) en Robberse (die Leythe) hoefde zich deze kritiek niet aan te trek ken, want steeds waren zij de ande re combinaties snellers af: 5.18—5.04 en 5.28-5.06. Punt en Robbers roeiden gemak kelijk en zeker, iets wat niet van alle andere ploegen gezegd kan worden. Slechts Nereus kwam via van Drooge en Nolet nog enigszins bij hen in de buurt. "Maar", zo ver zekerde TA..CJid Voogd, "de ver schillen zullen de komende weken wel minder worden, want nu de conditieopibouw blijkt een goede ge weest te zijn, kunnen we met gerust hart ons aan de techniek gaan wij den. Dat moet de komende weken ef fectief gebeuren, want begin mei, wacht ons de eerste internationale confrontatie (Duisburg). Dan willen we weten waar we aan toe zijn". PIM VAN DOORN sen van het Leidse Mercasol doet in Vidin overigens van zich spreken. Hij is topscorer van het toernooi. Maassen scoorde tegen Portugal 20 punten (Van Rooden, eveneens van Mercasol maakte toen 24 punten) en bracht zijn totaal in de vol gende duels tegen Bulgarije en Por tugal op 63 punten. Van Rooden liep in de tweede helft van het duel te gen Bulgarije tegen vijf persoonlij ke fouten aan. De stand is: Neder land 3—6, Griekenland 24, Bulga rije 23, Oostenrijk 3—3. Portugal 2—2. Het basketbalteam van het Bona- ventura-college is er gisteren in de Sporthal van Woerden niet in ge slaagd de schoolbasketbaltitel te prolongeren. De nationale kam pioenschappen kwamen voor de ploeg van coach Ton Kallen berg bijzonder ongelegen. De drie sterkste spelers (Hans van Rooden, Eric-Jan Berendsen en Peter-Paul Maassen) verblijven momenteel met de nationale jeugdploeg in Bul garije. Kallenberg deed daarom een beroep op Jeugdige spelers, die het sterke trio volgend jaar toch moe ten vervangen, omdat voor de inter nationals het eindexamen voor de deur staat. Voor het "Bona" was er uiteinde- ïyk een vierde plaats. Wat teleur stel1 end natuurlijk, maar het ver loor, na tweede te zijn geworden in de poule, met één puntje verschil de kruisfinale (27—28). Die nederlaag kwam tot stand via twee vrije wor pen in de allerlaatste secon den. Zonder te rusten moest da-r- na worden aangetreden tegen het Grotiuscollege uit Heerlen, dat wel een half uur rust had gehad. De fut was er een beetje uit bij de Lej- denaars en de Limburgse ploeg ze gevierde met 33—30. De nationale schoolbasketbaltitel was uiteindelijk voor het Mendels- college uit Haarlem, dat-Bona mid dels de twee al eerder genoemde vrije worpen had uitgeschakeld en in de eindstrijd, na verlenging van OSG H van der Vlist uit Utrecht won: 28—27. Uitslagen van Bonaventura- Voorronde: BonaTSG Utrecht 3132, JRC BoxtelBona 2428, RSG Erasmus Almelo—Bona 19— 36. Kruisfinale: BonaMendelscol- lege (Rotterdam 27—28. Om de der de plaats: Grotius Haarlem—Bona 3330. Topscorers van de Leidse ploeg waren Ton Kallenberg 42 en Joost Cornelissen 39. Bij de meisjes ging de titel naar JRC Boxtel voor Hugo De

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13