Brits officier opgepakt in corruptieschandaal Frezer Troostprijs Fanfani BSouson: modieus suède Sacharows gingen officieren te lijf Kaping ten einde NAAST HET NIEUWS bij een lange rok. Twee van de zes gestorven Steekpenningen voor wapenleveranties PATRICIA HEARST GAAT PRATEN Callaghan vervangt reeks medewerkers DONDERDAG 15 APRIL MOSKOU (AP, UPI) - In Moskou heeft het Russische persbureau Tass bekend gemaakt dat de no- belprijswinnaar Andrej Sacharow en zijn vrouw in de Siberische stad Omsk zijn aangehouden omdat zij officieren van de plaatselijke mili tie zouden hebben geslagen. Het echtpaar Sacharow is na het afleg gen van een verklaring weer vrijge laten, zo meldt Tass. Sacharow en zyn vrouw waren naar Omsk gekomen om het proces tegen een andere Russische dissi dent bij te wonen. Volgens Tass zouden zy het ge rechtsgebouw zijn binnenges tormd en daa op luide toon om zit plaatsen hebben verzocht. Het Russische persbureau meldde verder dat Sacharow na aanmanin gen van de dienstdoende militie- officieren twee van hen heeft gesla gen. Sacharows vrouw zou haar man te hulp zijn gekomen en de commandant van het gerechtshof hebben geslagen, terwijl Sacharow schreeuwde "Schoften, hier heb ben jullie iets van Sacharow". Volgens Tass zou het echtpaar op een bureau van de militie een schriftelijke verklaring hebben on dertekend, waarin het "deze daad van straatschenderij" zou hebben bekend. In Omsk staat de dissident Mustgfa Djemilew terecht op beschuldiging van anti-Russische activiteiten. Intussen is in Moskou het proces tegen de dissident Andrei Twer- dochlebow, die wordt beschuldigd van belediging van de staat, na een uitstel van een week, begonnen. Twerdochlebow is secretaris van de Russische afdeling van Amnesty International, die door de autoritei ten in Moskou niet wordt erkend. Hij werd in april vorig jaar aange houden. Hoewel het proces open baar is werd in dissidente kringen vernomen dat de rechtszaal" al vol was "toen enkele dissidenten het proces wilden bijwonen. Wel zijn familieleden van de verdachte toe gelaten. De rechtszaal werd zwaar bewaakt en ook de straat waarin het gerechtsgebouw staat is afgesloten voor openbaar verkeer. Onder de weinigen die wel toegang tot de rechtszaal kregen was iemand van Amnesty, een zekere Valentin Toertsjin. ANDREJ SACHAROW Christine Price op de dag dat zy in het huwelijk trad. LONDEN (DPA/AP) - Van de zes- ling, die gisteren in het Engelse Newcastle ter wereld kwam, zijn gisteren twee meisjes door adem halingsmoeilijkheden gestorven. De toestand van de overgebleven vier kinderen is kritiek genoemd. De moeder, de 30-jarige onderwij zersvrouw Christine Price, werd veertien dagen geleden al in het ziekenhuis opgenomen. Zij was behandeld met vruchtbaapheid- spreparaten. De zesling kwam in nauwelijks vijf minuten via een keizersnede ter wereld, eerst een jongen, toen twee meisjes, daarna weer een jongen, een derde meisje en ten slotte nog een jongen. De mbeder zou zich volgens de schaarse gegevens, die het zieken huis verstrekt, niet zo goed voelen. De enige zesling, die in leven is ge bleven, woont in het Zuidafri- kaanse Kaapstad. Hij werd in 1974 door Sue Rosenhowitz ter wereld gebracht. ADVERTENTIE alsu een goede baan wilt, bel dan Fokker-VFW (020) 731044 toestel 1431 POCKCSStS-tWFKy LONDEN (Reuter/UPI) - Lt. kolonel David Randel van de Britse verbindingstroepen is gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld wegens het aanpakken van steek penningen in samenhang met defensiecontracten voor de levering van Britse telecommunicatie-apparatuur aan derde landen. De 40-jarige officier werd gearres teerd in de Zuidengelse legerplaats Aldershot. Hij zou vandaag in Lon den worden voorgeleid bij de rech ter van instructie. Randel werd gis teravond n vrijgelaten. niet nader aangeduid Brits bedrijf zou in verband hiermee zijn ver, zocht op te stappen. Woordvoerders voor General verhoor op borgtocht Electric en Ferranti. de twee groot ste Britse leveranciers van militaire verbindingsapparatuur, ontken den gisteravond iets af te weten van Gisterochtend had het Britse nisterie van Defensie reeds het be- dubieuze verkooppraktijken staan bevestigd van een corruptie schandaal dat volgens de kranten zeer grote vormen kan aannemen. Randels arrestatie volgt op een on derzoek dat Scotland Yard twee jaar geleden is begonnen naar de gang van zaken bij militaire lever anties van Groot-Brittannië aan tot dusver niet nader aangeduide derde mogendheden. Men neemt in doorgaans welingelichte kring ech ter aan dat in eerste instantie het sultanaat Oman wordt bedoeld. Het j is bekend dat rechercheurs van Scotland Yard Oman hebben be zocht en ook de Verenigde Staten. Tijdens hun' bezoeken hebben zij gesprekken gevoerd met funktio- narissen die nauw betrokken zijn bij de aankoop van elektronische apparatuur voor de strijdkrachten. Randel wordt in eerste instantie ten laste gelegd: Samenzwering met derden te neinde op corrupte wijze geld te verkrijgen voor het gunnen van een verkoopcontract voor telecommu- nicatieapparatuur. gepleegd tussen 1 januari 1971 en 30 september 1972. Eenzelfde samenzwering, echter nu eigener beweging begonnen en gepleegd tussen 1 juni 1973 en 30 september 1974. Ontdaan van het juridische jargon zou dit beduiden dat de officier in het eerste geval "passief' en in het tweede geval "actief' corrupt is geweest. Zowel Scotland Yard als het minis terie van Defensie Weigerden giste ravond verdere inlichtingen in deze fase van het onderzoek. De "London Evening News" wist echter te melden dat Scotland Yard het onderzoek is begonnen na de beschuldiging dat functionarissen van of bij het ministerie van defen sie voor honderdduizenden pon den aan steekpenningen hebben getoucheerd door het "regelen" van contracten waarin radarsyste men ter waarde van 100 miljoen pond op het spel stonden. Bij dit schandaal zouden, aldus de krant, vertegenwoordigers van- Britse en buitenlandse firma's zijn betrokken. Een .aantal leidende verkoopfunctionarissen van een SAN FRANCISCO (UPI) - Patricia Hearst, die na een operatie aan een dichtgeklapte long in het zieken huis ligt, heeft de autoriteiten nader ingelicht over haar ontvoering door het Symbionese bevrijdingsleger (SLA) en de misdaden die zij later nadat zij zich by het SLA had aan gesloten, heeft helpen plegen. Het eerste resultaat van die nieuwe inlichtingen was dat er in Berkeley, de Californische universiteitsstad waar Patty Hearst twee jaar gele den werd gekidnapt, een aanklacht wegens ontvoering werd ingediend tegen de SLA-leden William en Emily Harris. Uit welingelichte kring is verno men dat Patricia Hearst besloten had om meer inlichtingen te geven over haar 'ondergrondse periode' als 'Tania'. In ruil voor haar infor matie wil zij vrijspraak van rechts vervolging zien te krygen. Zy zou tot dit besluit zijn gekomen nadat de rechter in San Franciscp haar wegens bankroof een voorlo pige straf van 35 jaar had gegeven. Die straf is voorlopig omdat de 22- jarige Patty eerst minimaal drie maanden psychiatrisch zal worden onderzocht. Aan de hand van het rapport zal de rechter dan de defini tieve straf vaststellen. Daarna wacht Patty echter in Los Angeles een tweede proces, waarin ook het echtpaar Harris terecht moet staan. Al geruime tijd ging het gerucht dat Patty Hearst zou proberen geen of een lagere straf te krijgen door op te gaan treden als getuige a charge tegen haar medeverdachten. ROME - De 68-jarige Amintore Fanfani is tot voorzitter van het be stuur van de Italiaanse Christen- Democratische Partij gekozen. Het voorzitterschap garandeert Fanfani, de sterke man van de rech tervleugel in de partij, een bepaalde invloed, maar is in wezen een ereambt. De leiding van de partij berust bij de secretaris-generaal die rechtstreeks door het partijcongres wordt gekozen. Deze functie wordt bekleed door de als links bekend staande Benigno Zacc.agnini. Fan fani werd door het partijbestuur gekozen met 100 tegen 30 stemmen en 54 onthoudingen. Waarnemers geloven echter dat de nieuwe voorzitter die een krachtige figuur is, toch zal proberen, een machtspositie op te bouwen. In po litieke kringen in Rome meent men bovendien dat zich door de verkie zing van Fanfani tot voorzitter, een verschuiving naar rechts heeft af getekend binnen de Christen- Democratische Partij waardoor al gemene verkiezingen in juni niet meer te voorkomen zullen zijn. De Italiaanse communisten en so cialisten hebben duidelijk laten weten dat men verkiezingen in juni alleen dan kan voorkomen als de Christen-Democraten ermee in stemmen samen met de andere par tijen een gemeenschappelijk noodprogramma op te stellen om de economische en politieke crisis waarin Italië zich bevindt, op te los sen. De verkiezing van Fanfani be tekent volgens vele Italiaanse poli tici dat het idee van een compromis met links nu voorgoed van de baan Weer brand Een fabriek van Fiat in Turijn en de kantoren van Texaco in Florence zijn gisteren door brand zwaar be schadigd. Het was de tweede maal deze maand dat Fiat getroffen werd door brand veroorzaakt door brand stichters. De betrekkingen tussen de arbeiders van de autoproducent en de directie zijn op dit moment gespannen als gevolg van vastgelo pen onderhandelingen over een nieuwe arbeidsovereenkomst. Een kleine extremistische groepe ring genaamd de gewapende com munistische strijdkrachten, heeft in een pamflet de verantwoorde lijkheid opgeëist voor de brand stichtingen. BACCHUS AFGEZWOREN De bewoners van het rond de 3000 inwoners tellende dorpje Honda in de voormalige Portugese enclave Goa aan de Indische westkust hebben openlyk gezworen geen alcohol me^r te drin ken. Volgens de "Hindustan times" verzamelde de bevolking van Goa zich voor het beeld van een Hindoestaanse dorpsgodin en zwoor vervolgens de alcohol af. De twaalf café's uit het dorp zullen moeten sluiten. WET IS WET Een Deense secretaresse van 22 lentes was zo gebroken over het afbreken van haar verloving, dat zij op een brug uit haar auto stapte en een duik van 30 meter in de rivierjnaakte. Daar werd ze als het ware opgevangen do gr twee mijmerende vissers. De vissers roeiden de secretaresse naar de wal. Het hoofd van de politie echter zei: "We zullen haar de wanhoopsdaad niet aanre kenen, maar een bekeuring wegens fout-parkeren zit er wèl in". BIDDEN BRENGT NIETS OP Een Mohammedaanse arbeider in Nottingham, Londen, die was ontslagen omdat hij verscheidene keren per dag door zijn gebed de lopende band ophield en de inkomsten van zijn collega's verkleinde, kreeg gisteren opschorting van de voor een arbeids gerecht dienende zaak..omdat hij zijn gebed moest zeggen. Abdoel Rasjid, een Mohammedaanse Pakistaan die werkt in een fabriek in Nottingham, verzuimde nooit zich op de voorge schreven tijden in een hoekje van de hal af te zonderen om met het gelaat gekeerd naar Mekka zijn gebeden te zeggen. Zijn Britse collega's, die naar prestatie betaald krijgen, konden niet waarderen dat hierdoor telkens de lopende band werd stopgezet en een produktievermindering optrad die loonder ving betekende.. Na herhaalde waarschuwingen ontsloeg de directie de man, maar hij tekende beroep aan bij het arbeidsgerecht. Gisteren verschenen de partijen voor het gerecht om hun zaak te bepleiten. Op zeker ogenblik vroeg Rasjid om opschorting van de behandeling, omdat het uur van gebed gekomen was. De rechter toonde meer begrip dan de baas en hamerde af. ACTIEF CAMBODJA Cambodja is binnen de Verenigde Naties in zeker opzicht een actief land. De 1 andendelegaties krijgen plaatsen toegewezen naar de naam van hun land in volgorde van het Engelse alfabet. Cambodja viel dus onder de C. De revolutie kwam en Cambodja werd Khmer, later Kampu chea, wat verhuizing naar het blok landen onder "K" betekende. Vervolgens keerde Khmer of Kampuchea terug tot "Cambod ja". Deze week deelde het secretariaat-generaal Kurt Waldheim mee, dat het voortaan "Democratisch Kampuchea" wil heten, en een zetel wil hebben onder de D-landen. VRAGEN OM VERKRACHTING Een Frans hof van appèl heeft gisteren de uitspraak gedaan dat als een automobilist een vrouwelijke passagier verkracht het als een verzachtende omstandigheid moet gelden als zij een "lift ster" is, dus iemand die heeft gevraagd om mee te rijden. Een man had om 2 uur 's nachts drie meisjes meegenomen die hem daarom hadden gevraagd. In een bos kreeg hij ineens moei lijkheden met de motor. Twee meisjes snapten wat er aan de hand was en gingen aan de haal, de derde werd door de man gegrepen en verkracht. Een rechtbank veroordeelde de man tot vier jaar gevangenis straf. In hoger beroep werd deze straf woensdag, gezien de ver zachtende omstandigheden, teruggebracht tot 2 jaar celstraf en twee jaar t.b.r. LONDEN (Reuter) - De Britse premier James Callaghan heeft gisteren een van de niet tot het kernkabinet behorende minis ters van Binnenlandse Zaken, Alexander Lyon, ontslagen. Deze onder-secretaris hield zich vooral bezig met kleur- Force,' lingenkwesties. Toen Labour nog in de oppositie zat hield hjj zich vooral bezig met bui tenlandse zaken. Waarnemers had den verwacht dat Lyon bij de kabi netshervormingen bij buitenlandse zaken zou worden ingedeeld. Intussen is ook bekend geworden dat de kersverse minister van bui tenlandse zaken, Anthony Cros- land, van twee tot elf mei een be zoek zal brengen aan China en Ja pan. De plaats die Lyon innam op het ministerie van binnenlandse zaken wordt nu ingenomen door Bryn- mor John, een man die afkomstig is uit Wales en voorheen optrad als de Royal Air Gisteravond is ook bekendgewor- den dat Hugh Jenkins, de afgelo pen twee jaar minister van CRM, plaats heeft moeten maken voor lord Donaldson die voorheen werkte op het departement voor Noord-Ierland. Voorts zijn ontsla gen de parlementaire onder secretaris voor het ministerie van energievoorziening, lord Lovell- Davies en de onder-secretaris van het ministerie voor industrie, Noel Carmichael. BENGHAZI (Reuter/AP) - Drie le den van een mohammedaanse af scheidingsbeweging op de Filippij nen, die aan boord van een DC-8 twee gijzelaars en acht beman ningsleden vasthielden, hebben gis teren in Libië asiel gekregen en zich overgegeven aan de autoriteiten op de luchthaven van Benghazi. De gijzelaars, vrijwilligers in dienst van de Filippijnse lucht vaartmaatschappij PAL, en de be manningsleden zijn ongedeerd vrijgekomen. In Manilla vertelde een PAL- zegsman dat de vreedzame ontkno ping van'het drama te danken is aan de persoonlijke tussenkomst van het Libische staatshoofd, kolo nel Moammar Ghaddafy. De DC-8 is met dezelfde bemanning doorge vlogen naar Rome om van daaruit teruk te keren naar Manilla. Het toestel stond al twee dagen in Benghazi, maar aanvankelijk wei gerde' Libië het kaperstrio op te ne men. De kapers dreigden daarop het toestel met iedereen erin op te blazen. Voor dat dreigement zijn de Libische autoriteiten uiteindelijk aezwicht. Het lid van de directie van de Fi lippijnse luchtvaartmaatschappij Rafael Igoa heeft gezegd dat de 300.000 dollar die de kapers te Ma nilla hadden ontvangen alvorens met de gegijzelden door te vliegen naar Libië, in Karachi dat bedrag aan hem hadden afgestaan. Op de foto Igoa (vooraan midden op de vliegtuigtrap in Rome met op de achtergrond enige van de be manningsleden van de DC-8. ADVERTENTIE Echte jonge mode: deze blouson: vijf fijne kleuren waarvan er altijd wel één past bij de lange rok die zo i goed staat. Kleuren: grijs, zwart, bruin, brique. beige. Maten 36 t/m 44. Ook de prijs is jong: J' "**T geheel ia leer met denim 198.— Zo ziet u maar weer, Lambert de Jong heeft een leuke collectie nappa, suède, bont en regenmantels. Reden genoeg dus om eens te komen kijken. donkersteeg 3, leiden, telefoon 071-121406

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9