„God zal nu zeker straffen" „Betere verbindingswegen en openbaar vervoer bevorderen l&UHJilB a KUNST EN OUDE AMBACHTEN BIJ L BOUWVOORLICHTIN IN WADDINXVEEN wÊÊÊÊÊÈMÊÊËÊÊÊÊI STRUCTUURPLAN KATWIJK TER VISIE Wegaanleg aanbesteed Carlos in Uruguay? PAGINA 4 DONDERDAG 15 APRIL 1976 Reacties opmagisch paaltjein Woubrugge WOUBRUGGE/BODEGRAVEN „God zal zeker straf fen. Er zullen nu zeker doden vallen", heeft B. J. Wouden berg van Veilig Verkeer Nederland de afgelopen week zo'n keer of vijf moeten horen, omdat zijn organisatie met de paragnosten Gerard Croiset en W. Tholen in zee is gegaan om te onderzoeken of er andere dan de al bekende krachten in het verkeer werken. WEERRAPPORTEIN Voor dat onderzoek, dat zich toe spitst op de kruising Herenweg- Kruisweg in Woubrugge en de krui sing rijksweg 11 (Leiden—Bode graven) met de Goudseweg in Bo degraven, as op de kruising in Wou brugge een paaltje in de grond ge slagen. Op beide kruisingen, die zeer overzichtelijk zijn, zijn veel ongelukken gebeurd. Ook veel met dodelijke afloop. Dat paaltje, dat overigens binnenkort wordt ver vangen door een veel kleurig exem plaar, onderbreekt volgens Croiset een "storingszone", die de mens een tijdelijke black-out geeft. Het publiek heeft zeer uiteenlo pend gereageerd op het bekend worden van het onderzoek en het slaan van het paaltje. Sommigen zien het als I-aprilgrap, omdat het onderzoek op die dag Is begonnen en op die dag bekend is geworden. Anderen vinden het onderzoek be lachelijk omdat ze niet in "storings zones" en "magische paaltjes" ge loven, weer anderen nemen het onderzoek serieus en er zijn mensen die het onderzoek met de paragnos ten op religieuze gronden afwijzen. Ëèn krant meldde dat er zelfs een actie tegen het onderzoek gaande was, onder leiding van de hervorm de predikant van Woubrugge. Maar dominee Blenk zegt: 'Ik weet te weinig van parapsychologie af om ïierover een oordeel te kunnen ge- Woudenberg heeft een handvol telefoontjes gekregen van mensen die hem Deuteronomium 18 hebben voorgelezen. In dat schriftgedeelte staat "Onder u zal niemand war den aangetroffen die waarzeggerij pleegt, geen wichelaar, uitlegger van voortekenen of tovenaar, geen bezweerder, niemand die de geest van een dode of een waarzeggende geest ondervraagt of die doden raadpleegt. Want ieder die deze dingen doet is den Here een gruwel. Dat heeft Woudenberg, zelf belij den lid van de hervormde kerk, er niet van weerhouden door te gaan met het onderzoek, samen met de twee paragnosten. "We hebben ge probeerd de mensen gerust te stel len door ze te vertellen dat weten schappelijk is bewezen dat deze mensen over paranormale gaven beschikken en dat zij die gave niet commercieel gebruiken. Dit onder zoek houdt geen ontkenning van t bestaan van God in. We zijn ook niet religieus bezig". De gemeente Woubrugge heeft volgens burgemeester Brouwer de Koning een kennelijk grappig be doelde, niet ondertekende brief ont vangen waarin de suggestie wordt gedaan wat baardhaar van Pauius de Boskabouter bij het paaltje te leggen. Dat moet volgens de brief schrijver (s) dan wel in een plastic zak, omdat het baardhaar zijn ma gische kracht verliest wanneer 't nat wordt. De paragnosten Croiset en Tholen gaan nog herhaald naar de kruisin gen in Woubrugge en Bodegraven, die het onderwerp van hun onder zoek zijn. Ze zullen dat voorlopig nog wel blijven doen, aldus Woudenberg. In Bodegraven heeft het onderzoek nog niet tot praktische maatregelen geleid, vertelt Woudenberg. Maar in Bodegraven zit het niet in de grond, maar boven de grond. Daar liggen de emoties van de mensen die er zijn verongelukt. Vooral Tholen voelt bij het oversteken van de kruising in Eoaegraven hevig wat die mensen in hun doodstrijd hebben meege maakt aldus Woudenberg. Vreemd Veilig Verkeer Nederland heeft cangekondigd de tekeningen op te vragen van de voorgenomen recon structie van de kruising inWoubrug- 3 s «M a I* Amsterdam onbewolkt 10 5 1 De Bilt mist 10 2 2 Declen mist 13 2 0 Eelae onbewolkt 17 4 0.3 Eindhoven mist 10 1 2 Den Helder onbewolkt 11 7 1 Lth. Rotterdam mist 10 1 0.4 Twente onbewolkt 15 2 0.5 Vlissing?n onbewolkt 9 4 0 Zd. Limburg mist 10 2 6 Aberdeen motregen 11 4 2 Athene geh. bew. 19 12 0 Barcelona half bew. 17 7 2 Berlijn mist 17 4 0 Bordeaux regen 13 4 4 Brussel onbewolkt 9 5 1 Frankfort onbewolkt 16 1 0 Genève regen 12 5 1 Helsinki licht bew. 12 2 0 Innsbrück zw. bew. 17 3 0.1 Kopenhagen geh. bew. 12 5 1 Lissabon onbewolkt 18 9 0 Locarno regen 16 3 44 Londen zw. bew. 10' 6 7 Luxemburg zw. bew. 7 2 5 Madrid onbewolkt 19 6 0 Malaga onbewolkt 24 10 0 Mallorca geh. bew. 20 8 0.2. München licht bew. 15 0 0 Nice zw. bew. 17 10 0 Oslo half bew. 14 4 0 Parys zw. bew. 11 4 3 Rome mist 17 6 0 onbewolkt 16 7 0 bew. jijr%f wfggn Van Woudenberg bij het ge. WN wil de beide paragnosten om nun commentaar vragen en proberen het plan, dat in 1978 zal worden uit gevoerd, gewijzigd te krijgen naar de gevoelens of ingevingen van de bei de paragnosten. De brieven voor die aanvraag liggen volgens Woudenberg al klaar. „Ik sta daar erg vreemd tegen over", zegt de heer A. Eijnwachter van de provinciale planologische d^nst daarnaar gevraagd. Eijnwach ter heeft een aantal maanden zijn kunde en creativiteit in het recon structieplan gestopt. "Als die mensen willen komen praten is dat best, maar ik zie niet op welk vlak we met ze moeten discussiëren. We kunnen het plan niet zomaar veranderen omdat twee mensen 'aanvoelen' dat de re constructie anders moet. De recon structie kost minstens een miljoen gulden. Dat kun je niet zomaar over doen. Maar we zullen moeten af wachten hoe hun voorstellen zich verdragen met de huidige kennis van het gedrag van de weggebruiker. En dat zie ik nog niet zo erg zit ten. Ze hebben gesuggereerd dat er op de kruising in Woubrugge een ver keerslichtinstallatie moet komen, maar dat had iedereen kunnen be denken", aldus Eijnwachter, die na drukkelijk stelt zijn eigen mening te vertolken en niet het officiële stand punt van de provinciale overheid. Volgens Woudenberg willen Croi set en Tholen graag weten op welke dag en welk tijdstip de reconstruc tieplannen goedkeuring kregen, want „magische paaltje". ook dat is volgens de beide paragnos ten bepalend voor de toekomst van de kruising. Van de verongelukten op de krui singen in Woubrugge en Bodegra ven zal worden nagegaan op welke dag ze zijn geboren en op welke dag ze zijn overledenen onder welk ster- rebeeld dat is gebeurd. Misschien heeft dat er ook mee te maken, zegt Woudenberg. "Het is heel goed mo gelijk dat het onderzoeksteam zal worden uitgebreid met mensen uit ae astrologie en de kleurenkunde. Croiset met name wilmet kleuren gaan werken en ook met grotere din gen dan het paaltje dat nu in Wou brugge staat. "Hij wil iets met ge- kleude kubussen," zegt Woudenberg. In Bodegraven zouden er dat vijf tot zeven moeten zijn, en op de Wou brug -se kiuising drie of vier. "Maar daartegen hebben wij toch wel bedenkingen, omdat die ge kleurde kubussen mogelijk de aan dacht van de weggebruiker zullen afleiden", zegt Woudenberg. "Wel zou het best kunnen zijn dat de kleuren van het wegmeubilair, van de verkeersborden en de wegwijzers, moet worden aangepast". In Woubrugge is het paaltje nog onderwerp van veel gesprekken. Veel mensen stoppen bij de kruising om het paaltje met eigen oog te kunnen zien. De dienst gemeente werken heeft het paaltje geslagen. 'Het is een vriendelijkheid ge weest", zegt burgemeester D. Brouwer de Koning, die zelf weinig Split Stockholm Wenen onbewolkt 17 Zürich mist 14 Casa Blanca zw. bew. Las Palmas zw. bew. 20 Tel-Aviv half bew. 23 Tunis zw. bew. 17 reacties op het paaltje heeft gekre gen. Wel opmerkingen van mensen die hem wijzend naar het paaltje in een krant hebben zien staan Eén van die weinige reacties die burge meester Brouwer de Koning heeft gekregen was van één van zijn voorgangers: mr. Van Venema die vlak na de oorlog burgemeester van Woubrugge was. Hij heeft van uit zijn huidige woonplaats Rys- bergen (bij Breda) de reis naar Woubrugge ondernomen om het paaltje met eigen ogen te kunnen zien. Mr. Van Venema heeft een studie gemaakt van para-normale verschijnselen en is daarom zeer geïnteresseerd in het onderzoek. De eerste conclusies uit het on derzoek zullen pas deze zomer wor den bekend gemaakt. Aanvankelijk dacht Veilig Verkeer Nederland al in mei gegevens te zullen hebben, maar het onderzoek verloopt moei zamer en langzamer dan aan vankelijk is gedacht. WADDINXVEEN Kunst en cude ambachten zijn in het paas weekeinde (16, 17 en 19 april) te bewonderen in het gebouw van de Stichting Bouwvoorlichting Mid den Holland aan de Staringlaan in Wi "Ik zie het persoonlijk nog steeds in de 1-aprilsfeer", zegt gemeente secretaris Hoogeboom. "Maar het heeft Woubrugge wel erg veel in de publiciteit gebracht". Omdat het onderzoek voortduurt zal dat ^og wel even zo Wijven. Bij Veilig Ver keer Nederland kijkt men dagelijks met spanning in de regionale kran ten, om te zien of er nog geen on geluk op één van beide kruisingen ;s gebeurd. In deze beroepsmanifestatie on der meer: wand- en tapijtkno- pen, restaureren en reconstrueren van historische kostuums, goud- en zilversmeden, slijpen van edelste nen, pottebakken, tekenen en man denmaken. Zeven instanties werken mee aan het slagen van deze manifestatie. Paula den Toom, die haar do micilie heeft in een boerderij bij Cabouw, zal een nieuwe manier van tapijt- en wandkleden knopen demonstreren. Paula, weefster van prolessie, heeft een nieuwe pen ont wikkeld waarmee op korte termijn snellere resultaten worden bereikt, die bij het op traditionele wijze van knopen uitbleven. Aan verschillen de tafels zal deze interessante knooptechniek worden uitgevoerd. De Stichting "Historisch Kos tuum Cehtrum Het J. N. Mulder- huis" in Utrecht zal het restaure ren en reconstrueren van histori sche kostuums, kanten enz. tonen. Met eenvoudige middelen zullen antieke kostuums worden gerepa reerd en er zal zoveel mogelijk uit gebreide informaties over textiel worden verstrekt. De firma "Buljs edelstenen" uit Schoonhoven laat twee ambachten Zien: het slijpen van edelstenen en het smeden van goud en zilver. Tij- denk deze beroepsmanifestatie zal vooral de nadruk worden gelegd op het laatste. Ongeveer twintig jaar geleden rerd de heer J. J. van Kempen uit Zwijndreoht door zijn werk gecon fronteerd met kristallen. Hij be gon met het verzamelen van mine rs Jen en ging later slijpen. Eerst vbkslijpen daarna halfronde half edelsteen. Toen hij dit onder de knie had is hij stenen gaan facet teren. Zijn hobby is z'n beroep ge worden. Hij heeft nu een bedrijf in mineralen en edelstenen, sieraden Eén van de weinige echte man en maakt hiermee allerlei mandjes Gerard Kompeer, zal eveneens in Waddinxveen van de partij zijn. Kompeer importeert zijn materiaal hoofdzakelijk uit goedkopere lan den. Hij gaat werken met grouwe teen en maakt hermee allerlei mandjes zoals schil - Boskoopse kwartjes - en aardbeien mandjes. Daarnaast worden ouderwetse kippemanden, pa lingfuiken en rattemanden geëxpo seerd. De bezoekers, die hun interieur of plattegrond eens overhoop willen ha len, kunnen tegen geringe vergoeding bij een binnenhuisarchitecte te rade gaan. Een tekening van de woning moet echter wel worden meegeno- De openingstijden van de mani festatie zijn: vrijdag (16 april) van tien uur 's morgens tot negen uur 'savonds: zaterdag (17) en maan dag (19) van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags. Maria Rigetti, keramiste in Krimpen aan den IJssel, zal het werken met klei tonen. Dit zal of met de hand, of met de schijf wor den gedaan. De Bodegraver Piet Gertenaar zal enkele van zijn tekeningen en schilderijen exposeren, maar doet actief aan deze manifestatie mee door het maken van snelportretten WILLEM CHR. NIJEBOER en karikaturen van bezoekers. De Boskoopse mandenmaker KoJnpeer. DEN HAAG/NOORDWIJK In het Provinciehuis is een open bare aanbesteding gehouden in verhand met de aanleg van de se cundaire weg 1. Het ging om het maken van de aarden baan voor het stuk weg tussen de Bërkelse weg en de 's-Gravendamseweg in Noordwij k en Noordwij kerhout. De hoogste inschrijver voor dit werk was de firma Schelvis uit Heem stede, die het wil maken voor f 2.599.000, zonder BTW. Als laag ste inschrijver kwam uit de bus Versluis en Zn. B.V. uit Bodegra ven met f 2.357.000, eveneens zon der BTW. Het werk is nog niet gegund. MONTEVIDEO (AP) Via ra dio en televisie is in Montevideo (Uruguay) bekendgemaakt dat II- ïych Ramirez Sanchez, berucht als "Carlos", in Zuid-Amerika kan zijn als hoofd van een groep comman do's die voornemens ls de presi dent van Chili, Augusto Pinochet te vermoorden. Over een week zal Pinochet een of ficieel bezoek brengen aan Uruguay. Van overheidswege zijn foto's van Carls verspreid alsmede van een Arabier die Chalaf Salach zou he ten en lid zou zijn van de Palestijn se verzetsbeweging El Fatah. KATWIJK De wegverbindingen met gebieden buiten Katwijk, vooral in oostelijke richting, moeten zowel kwalitatief als kwantitatief worden verbeterd. Het op het strand gerichte dagrecreatieve autoverkeer in het Katwijkse centrumgebied moet worden afge remd door afleiding naar randgebiedjes nabij het strand. Het centrum van Katwijk aan Zee moet voor alle verkeerssoorten beter worden ontsloten. En tot slot: andere vervoers wijzen dan de auto moeten zowel binnen als buiten Katwijk worden bevorderd. Dit zijn de vier grote taken op verkeersgebied die de gemeente Kat wijk zich volgens het structuurplan voor die gemeente de komende tien tallen jaren moet gaan stellen. Het plan is opgesteld door het Bureau voor planologie, architectuur en land schap OD 205. Het ligt momenteel tot woensdag 5 mei voor het publiek ter inzage op de gemeente-secretarie van Katwijk. Vervolgens wordt het aan de raad ter beoordeling voorge legd. Burgemeester en wethouders van Katwijk willen dat zo snel mo gelijk doen. Afhankelijk van het aan_ tal bezwaren dat tegen het plan wordt ingediend is de bespreking in de gemeenteraad in de raadsverga dering van 3 juni, 1 Juli of anders mogelijk eerst na de zomervakantie- periode. Een structuurplan is een ontwikke lingsprogramma dat de grote lijnen aangeeft voor de plannen die er voor een lange (re) periode op stapel staan. Het plan geeft de mogelijke en wenselijke ontwikkelingen in de gemeente weer. De grote lijnen zullen naderhand worden uitgewerkt in be stemmingsplannen. Die hebben be trekking op onderdelen van de ge meente en geven de plannen makerij voor een periode van ongeveer tien jaar aan, zonder dat men zich aan iets bindt. Fasering Het structuurplan stelt een fase ring van uit te voeren werkzaamhe den aan het Katwijkse wegenplan voor met als doel in elke fase zoveel mogelijk aan de eisen die het verkeer stelt te voldoen. De fasering wijkt af van die van de provincie Zuid-Hol land. Dat komt doordat de provincie niet al te best bij kas is. Zo wil de gemeente Katwijk eerder met de aanleg van de provinciale weg s4 (van Katwijk achter Valkenburg om naar Leiden waar wordt aangesloten op de nieuwe rijksweg 11 naar Bo degraven, die weer zal aansluiten op de te verbreden rijksweg 2 van Den Haag naar Utrecht) beginnen dan de provincie. Fase 1 moet volgens het structuur plan eind 1977 zijn uitgevoerd. Ze voorziet in de volgende zaken: de Biltlaan wordt doorgetrokken naar de Zwarteweg: weg si wordt in noordelijke richting voortgezet, de Rijnsburgerweg wordt zonder een aansluitingsmogelijkheid over de sl- noord heengevoerd: de Laan van Nieuw Zuid wordt aangelegd met een tijdelijke aansluiting op de si tegen over de Molentuinweg (in afwach ting van de aanleg van de s4)de Meeuwenlaan wordt aangesloten op de nieuwe laan die twee maal twee rijbanen zal krijgen; de route Meeu- wtnlaanDoormanlaanRijnmond en de route Drieplassenweg—Ko ninginneweg moeten worden inge. richt op het grotere verkeersaanbod vanaf de Laan van Nieuw Zuid; in het centrumgebied wordt er een ringweg aangelegd van de Kon. Wil- helminastraatTramstraat via het Noordeinde en de Dwarsstraat naar de Zuidstraat. De Boulevard wordt dan zomers afgesloten voor het ver keer tussen Wilhelminastraat en Zuidstraat. Langs de Dwarsstraat en het Noordeinde zullen diverse huizen voor de aan te leggen weg moeten wijken. Sluiproute Fase 2 moet tussen 1977 en 1985 worden uitgevoerd. In dat deel pas sen de volgende aan te leggen wegen de S4 met de overgang naar de weg Sl-noord (de Sandlaan en de Mo lentuinweg zullen door deze weg be langrijk worden ontlast; de Rijn straat zal niet langer een sluiproute zijn); de SI zal ietwat worden ver legd en meer westelijk van Katwijk aan den Rijn komen te liggen; de aanleg van de ongelijkvloerse aan sluiting van de Laan van Nieuw Zuid/Molentuinweg (in het begin van de fase!); aanleg van parkeergele genheid op diverse plaatsen van het gebied in de omgeving van de ring weg in Katwijk aan Zee. Op langere termijn zal ook be hoefte gaan ontstaan aan nadere aanpassingen en aanvullingen in de Katwijkse verkeersstructuur. De vol gende voorzieningen zijn, zo stelt het structuurplan, in deze derde fase (na 1985 eventueel uit te voeren) inte ressant: aanleg van de S6. een noor delijke randweg die komend van Lei den direct noordelijk van „de Krom" op de Sl-noord zal aansluiten; door_ trekking van de Ambachtsweg, die echter niet over het kanaal in de richting Rijnsburg zal geschieden; een directe verbinding tussen -Zwar teweg en Binnensluis. Van de Laan van Nieuw Zuid is Deze bebouwing op de hoek van de Voorstraat-Dwarsstraat zal, als de plannen van OD 205 door gaan. evenals schoenenzaak Haasnoot aan het Noordeinde en de verderop gelegen bebouwingen aan die kant van de weg verdwijnen. het de bedoeling dat deze ten noor den van de Cantineweg komt te lo pen. Men is van het plan afgestapt deze weg dwars door de Zanderij fe leiden om het woongebied dat men van de Zanderij wil maken niet aan te tasten. De gemeenteraad heeft reeds in principe tot de aanleg van deze laan besloten. Slechts een klein deel van deze vierbaansweg is in een bestemmingsplan opgenomen. Ontsluiting Het bureau OD 205 vindt de ver keersmaatregelen in het centrum van Katwijk erg belangrijk omdat door de relatief slechte ontsluiting van dit gebied het verkeer niet optimaal kan functioneren. De samenstellers: „Niet alleen lopen de niet steeds even goed op het verkeer ingestelde hoofdwegen min of. meer dood in het centrum (Sluisweg, -Tramstraat, Princestraat), maar ook ontbreken voldoende gun stig gelegen parkeervoorzieningen. Vooral zomers geeft dit aanleiding tot overlast. Hieruit blijkt dat het strandbezoek per auto niet voldoende naar «le randgebieden wordt afgeleid. Wat betreft de wegverbindingen met buiten Katwijk gelegen gebieden wordt in het structuurplan opge merkt dat gedurende de laatste ze ventig jaar er rond Katwijk practisch geen nieuwe toevoerwegen zijn aan gelegd. Dit terwijl het verkeersaan bod in die tijd zeer sterk is toegeno men. Op enkele invalwegen kan vol gens het structuurplan het huidige verkeersaanbod slechts bezwaarlijk worden afgewikkeld. Met name de verbindingen in oostelijke richting verwerken momenteel veel meer ver keer dan acceptabel is. De woonge bieden waardoor deze wegen lopen ondervinden reeds geruime tyd on toelaatbaar veel overlast, aldus OD 205. De aanleg van de S4 en van de Laan van Nieuw Zuid is van essen tieel belang voor het verbeteren van de situatie daar. Niet alleen met het oog op de ontlasting van wegen in Katwijk aan den Rijn, maar ook om dat het strand ver keer om de be bouwde kom kan worden heengeleid, terwyyl tevens een betere ontsluiting van het centrumgebied wordt ver kregen. Het structuurplan tot slot: „De be reikbaarheid van het centrum wordt bovendien sterk verbeterd door de aanleg van de Laan van Nieuw Zuid. Om een goede spreiding van het autoverkeer en de parkeervoorzienin gen mogelijk te maken is rond het centrum gebied een stelsel van kort sluitingen gepland waarop de diverse hoofdwegen uitkomen. In het binnen de aldus ontstane ring gelegen cen trum gebied zal het autoverkeer zo veel mogelyk worden beperkt ten gunste van voetgangers en (brom)- fietsers. De ring zal deels uit be staande en deels uit nieuwe wegen bestaan". By dit alles wil het struc tuurplan het openbare vervoer in Katwijk zoveel mogelijk bevorderen en vry baan geven.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4