gang Stadsvernieuwing Maredorp op ©@edhart Faasshow 0 VVV in 75 jaar van vriendenclubje tot hard business' 2 Bouw plannen komen in uitvoering Volgende week feest in Leiden DONDERDAG 15 APRIL 1976 LEIDEN De stadsvernieuwing in Maredorp begint op gang te ko men. Op korte 'termijn worden er nieuwbouwplannen uitgevoerd op de hoek v. d. Werf straatLege Werf- steeg en langs de Oude Vest: de Voldersgracht wordt herbestraat en in de Haarlemmerstraat wordt sier. bestrating aangelegd. Voor een ter- reintje aan de Mirakelsteeg is een groenplan in voorbereiding. Hot bouwbureau Bakels en Ou- werkerk b.v. uit Leiden begint vol gende maand met de bouw van een kantoor annex woonruimte op de Oude Vest, naast 't hof Meermans burg (nummer 159). Door brand werd destijds op deze plek in de binnenstad 'n gat geslagen. Houten stutten moesten de afgelopen jaren voorkomen dat de ernaast gelegen bebouwing het zou begeven. Bakels en Ouwerkerk B.V. is inmiddels in het bezit van een bouwvergunning; men denkt ongeveer een half jaar voor de bouw nodig te hebben. Dit bouwbureau is nu nog gevestigd aan de Rijnsburgerweg. Het is nog niet zeker of het inderdaad naar de Ou de Vest zal verhuizen. Het bedrijf heeft ook een optie op een terrein- tje in de Zoeterwoudse Keerweer. Mocht men daarheen gaan, dan zal de kantoorruimte aan de Oude Vest verhuurd worden. De bestemming kantoorruimte geldt alleen de be gane grond; de eerste en tweede etage bevatten elk vier kamers, die aan alleenstaanden zullen worden verhuurd. Meermansburg Met de renovatie van Meermans burg, het grootste hof van Leiden, zal waarschijnlijk nog dit jaar be gonnen worden. Het plan ligt in "Den Haag"; de uitvoering wacht voornamelijk op de subsidiebeschik king van he,t ministerie van CRM. Na renovatie zal het hof dertig wo ningen blijven tellen. De buitenzij de wordt niet ingrijpend gewijzigd; de renovatie bevat voornamelijk een volledige nieuwe indeling van de woonruimte en de aanleg van cen trale verwarming. Ook zal binnen kort een aanvang worden gemaakt met de nieuwbouw van negen wo ningen op de hoek Van der Werf- straat - Lege Werfsteeg (tegenover de Pelikaanflat). De gammele be bouwing die deze hoek geruime tijd heeft ontsierd, is geheel met de grond gelijk gemaakt. Architect en buurtbewoner Barkema heeft voor de firma De Bolster een plan ge maakt voor de bouw van negen etagewoningen in de premie-ver huur sector. De uit bewoners en gemeente-amb tenaren bestaande projectgroep voor de rehabilitatie van Maredorp heeft kort geleden bij B en W 'n zg. "groenplan" ingedien voor een ter- reint.ie aan de Mirakelsteeg (aan de achterzijde van gebouw De Prediker in de Janvossensteeg Het terrein wordt nu voor opslag gehuurd door de firma De Bolster en is eigen dom van de gemeente, met uitzon dering van het direct aan De Pre diker grenzend terras. Dit stuk is weer' in handen van De Bolster; het is de bedoeling dat hij dit zelf zal opknappen. De projectgroep wil het terreintje herbestraten met be staand materiaal, tien bomen plan ten en vijftig heesters en klimop planten aanleggen. De bestaande lichtpunten worden gerepareerd en er komen drie nieuwe lichtpunten bij. Sierbestrating In het kader van de aanvullende werkgelegenheid wordt de Volders gracht dit jaar herbestraat. De pro jectgroep wil dat hier eenrichtings verkeer wordt ingesteld, overeen komstig het verkeerscirculatieplan dat zij heeft ingediend. Er zouden speciale voorzieningen voor voet gangers moeten worden getroffen. De aanleg van sierbestrating in de Haarlemmerstraat zal in de eerste week van mei ter hand genomen worden. Dit is twee maanden later dan de winkeliers gehoopt hadden, doordat B en W geëist hadden dat eerst de winkeliers hun geldelijke bijdrage bijeen moesten brengen voor er definitieve stappen konden worden ondernomen. Het materiaal voor de sierbestrating moest daar door later besteld worden dan de winkeliers hadden gewild. Verwacht wordt dat de sierbestrating in au gustus voltooid zal zijn. In de commissie voor ruimtelijke ordening wordt de rehabilitatie van Maredorp vanavond besproken. B en W stellen de gemeenteraad voor om in te stemmen met de in de nota "Een Fundament voor Mare dorp" (van de projectgroep) om schreven aanpak en te verklaren dat voor het gebied een bestem mingsplan wordt voorbereid. Een al enkele jaren bestaand „gat" op de Oude Vest zal bin nenkort worden opgevuld met de bouw van kantoorruimte op de begane grond en woonruimte voor alleenstaanden op de eer ste verdieping en onder de kap. Het hof Meermansburg, rechts op beide foto's, zal dit jaar wor den gerenoveerd. LEIDEN Midden in de drukte van de toeris tenstroom die de kuststreek rond de paasdagen overspoelt, bestaat de Leidse VVV 75 jaar. In de vergadering van 22 augustus 1901 van de 3-Octobervereniging deed bestuursvoorzitter N. Brpuwer het voorstel om ook voor Leiden en Omstreken een Vereniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer op te richten. Een klein jaartje later, op 24 april 1901, waren de statuten ontworpen en was de VVV geboren. Een club, wiens aanhangers met name in het bedrijfsleven te vinden zijn geweest, en die zich in de loop van haar bestaan met de meest uiteen lopende activiteiten heeft beziggehouden, varië rend van de exploitatie van een fietsenstalling en het bemannen van een postagentschap tot het organiseren van ringsteek wedstrijden en instellen van een lichtweek met Sint Nicolaas. burgemeester Vari Kinschot een dergelijke eer te beurt viel. Dit terwijl in de tussenliggende pe riode bepaald niet werd stil geze- "Strijden tegen verkeerdheden, waaraan bezoekers van Leiden zouden kunnen blootstaan", dat is één van de belangrijkste uit gangspunten van de VVV ge weest en dat werd in praktijk ge bracht bijvoorbeeld door te pro testeren tegen het heffen van tol aan de Rijnsburgerweg. De eerste leden van de VW kwamen bijna allemaal uit kringen van de 3- Octobervereniging. Na een oproep van hun bestuur hadden zij door middel van het inzenden van hun visite-kaartje kenbaar mogen maken of zij de oprichting van een VVV steunden. Prof. mr. S. J. Fockema Andrae, leidde als eerste VVV-voorzit ter het negenkoppige bestuur, dat regeerde over zon 85 leden. Op een vraag van één van die aan hangers cé het niet juist zou zijn om de burgemeester te benoemen tot ere-voorzitter, werd gezegd dat dat pas gepast zou zijn op een moment dat de vereniging werke lijk iets gepresteerd had. Kenne lijk achtte het bestuur de tijd pas rijp in 1952 toen de toenmalige keukens, sanitair, tegels/plavuizen en open haarden A 2e Paasdag tussen 10.00 en 16.00 uur. VW hoorn 126a (t.o. avifauna), alphen a/d rijn In '05 was het ledenbestand uitge groeid tot 577, werd mede door de steun van het VW, een aantrek- kelijk bloemencorso gehouden, werd door Van Rossum du Chat tel een gedenkpenning uitgegeven en werd een nationale fotografie wedstrijd georganiseerd. "Pessimis tische geluiden van ene meneer Mulder uit Amsterdam, die voor de vereniging een lezing hield en daarin naai- voren bracht dat het -met dit soort verenigingen in Ne derland maar beroerd gesteld was, omdat de grootste club zo rond de zeshonderd aanhangers had en er in Duitsland in Staatsburg één was met 20.000 leden, deden aan het enthousiasme van de Leidenaars weinig af. Een zeer aantrekkelijk plan, date- - rend uit '08. maar dat helaas van wege de hoge realiseringskosten nooit is uitgevoerd, was "Oudt- Leyden". Architect W.C. Mulder moest een onibwerp maken om 24 oude huisjes te restaureren, waarin winkels, woonhuizen en taveernen geves tigd moesten worden, die een beeld konden geven van het Leiden van enige eeuwen eerder. Het is er nooit van gekomen, wel werd eens een oud-hollandse krant uitgege ven, de "Oudt-Leyden's Nieuws- tijdinghe". Omstreeks die tfijd ver scheen de eerste propagandafolder in 1000 exemplaren. Pogingen om met andere WV- s samen te wer ken liepen nog steeds op niets uit. Rijwiellood's De vereniging werd gesteund door Leidse bedrijven en startte op een bepaald ogenblik ook zelf activi teiten die geld in het laatje brach ten. De vestiging van een rijwiel- loods bij het station was hard no dig. aldus het bestuur, zodat werd besloten er zelf één te gaan ex ploiteren. Een andere activiteit was het runnen van een postagentschap en later ook een reisbureau. In middels was een eigen kantoor ge opend naast de spoorwegovergang bij het station. Drie-talige folders, ook voor de badplaatsen, versche nen op de markt, er werden ijs- feesten georganiseerd, totdat in 1943 een bestuursbesluit werd ge nomen dat bepaalde dat niet lan ger feesten mochten worden ge organiseerd, maar dat de VW op dit vlak wel medewerking aan an deren mocht geven. Na wat schermutselingen met de spoorwegen werd in 1949 verhuisd naar de politiepost (tegenwoordig Derde Wereldwinkel), aan de Steen straat, maar eiste dezelfde onder neming de exploitatie op van de rijwielloods, nam de PTT het post agentschap over; kortom viel een aanzienlijk gedeelte van de in komsten van de vereniging weg. Om niet in de moeilijkheden te ra ken moest bij de gemeente worden aangeklopt om financiële steun; die werd gegeven door het bedrag dat men aan inkombben van leden en donateurs ontving, te verdub belen. een regeling, die nog steeds bestaat. Er werd een comité "Leiden Leeft" opgericht wiens inspanningen ech ter nooit met enig succes zijn be kroond; wel werden op verzoek van de VVV door de gemeente bloembakken geplaatst, kwam de VEBO, de jaarlijkse vee-tentoon stelling. ran de grond en werd be sloten rond Kerstmis en Sint Ni colaas de winkelstraten te versie ren met lampjes. Wederom proble men met de spoorwegen hebben er vorig jaar toe geleid dat het nog maar enkele jaren geleden betrok ken kandoor aan de het Stations plein moest worden verlaten, in verband met de aanleg van de Schipholspoorlijn. Dit achteraf ech ter tot grote vreugde van de huidi ge VVV-directeur Dekker die een nieuwe behuizing aan de overkant vond, de grootste ruimte waarin de vereniging ooit heeft gewerkt. Vijfenzeventig jaar VVV. van een min of meer als gezellig vrien denclubje begonnen vereniging, die overigens Leiden veel heeft PEPERZAK beheerst't vak! Dntmoet onze kollekties waardeer onze prijzt REPAREREN - MODERNISEREN betekend, nu, om met de Woorden van Dekker te spreken, uitgegroeid tot een "bloody hard business". Opvallend is de grote inzet van de besturen die nog werkten in de tijd dat de VW geen eigen kantoor en geen eigen personeel had. Ver meerdering van de bloei van Lei den door bevordering van het vreemdelingenverkeer stond voor op en bij het 60-jarig jubileum werd nog Md "Vol Vertrouwen Voorwaarts" gezongen. Volgende week zaterdag barst het gezang wellicht weer spontaan los. als het bestuur en hopelijk een groot aantal belangstellenden 's morgens om half twaalf bij de „blauwe steen" in het zebrapad van de Breestraat de monumententocht gaan lopen. Zes weken cel wegens heling LEIDEN/DEN HAAG De Haag se politierechter heeft een 21-jarige inwoner van Leiden wegens heling en een inbraakpoging veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf waarvan drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De man had 3000 geïncasseerd van een vriend in Bodegraven, van wie hij wist dat deze iemand geld afhandig had ge maakt door met mishandeling te drei gen. Dat was trouwens niet het enige waarvoor hij zich moest veranwoor- den. Want de Leidenaar had ook nog een poging tot inbraak gedaan bij een snackbarhouder, van wie hij nog geld moest krijgen. De man was al eerder wegens heling veroordeeld. In de 75 jaar van haar be staan is de VVV, veelal door de Nederlandse Spoorwegen daartoe gedwongen, herhaaldelijk ver huisd. Op de foto onderde vestiging van het eerste kantoor, naast de spoorwegovergang bij de Rijns burgerweg; rechts een opname van de fietsenstalling die de VVV exploiteerde. ADVERTENTIE Dameskapsalon VAN TONGEREN voor 'n charmant kapsel DOEZASTRAAT 13, TEL. 123666 LEVENDAAL 104, TEL. 123612 Vragen over opleidings school van Endegeest LEIDEN Het PvdA-gemeente- raadslid A. Höppener gaat wethou der Oosterman vanavond in de ver gadering van de commissie gezond heidszorg vragen stellen over de gang van zaken rond de opleidingsschool van Endegeest. Het raadslid wil met name weten wat er met een door het C.O.Z. (centraal orgaan zieken huistarieven) extra beschikbaar ge stelde subisie. groot f244.000. is ge beurd. Dit bedrag fis gegeven als ver goeding voor extra kosten die moe ten worden gemaakt om te kunnen voldoen aan de nieuwe opleidingsei sen, die het Rijik vorig jaar heeft ge steld. Höppener heeft het vermoe den dat een gedeelte van het geld niet op de .juiste manier is besteed. In één van de vorige vergaderingen heeft hij daar al vragen over gesteld, die inmiddels schriftelijk, echter in zijn ogen niet bevredigend, door de directeur van het psychiatrisch zie kenhuis de heer Mojet zijn beant woord. Het raadslid vraagt kich tevens af of de personeelsproblemen die zich op de opleidingsschool voordoen (twee van de drie docenten hebben on langs ontslag ingediend) met het verkeerd gebruik van de extra sub sidie samenhangen. ADVERTENTIE Stel dat aanstaande zaterdagmiddag je porte- monnaie uit de kleed kamer wordt gestolen stel dat je dat niet aan geeft Je denkt ach, die paar gulden. Laat ze er gelukkig mee zijn. Waar wij' gelukkig mee zouden zijn Met uw aangifte. Want wij weten dat het 14 dagen geleden in diezelfde kleed kamer ook al raak was. Iedere aangifte is daarom van belang voor het onderzoek. Doen dus. De politie.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3