Syrië nadert in Libanon grens van het toelaatbare" Voorschoten wil aandacht voor historisch centrum Minister wijst beroep Driessen op de Kroon af Défilé Soestdijk dit jaar groter dan ooit Bezwaarschriften van röntgenologen ongegrond verklaard DONDERDAG 15 APRIL 1976 ISRAEL EN KISSINGER WAARSCHUWEN: 11 CAIRO/TEL AVIV (AP/AFP) Irak heeft om een spoedzit ting van de Raad van de Arabische Liga gevraagd voor be spreking van de situatie in Libanon, zo heeft het persbureau Mena gemeld. De Iraakse vertegenwoordiger bij de liga diende het verzoek in tijdens een gesprek met secretaris-generaal Machmoud Riaad. In het verleden zijn de Arabische ministers van Buitenlandse Zaken er niet in geslaagd tot een gezamenlijk beleid voor een oplossing van de Libanese burgeroorlog te komen. I De Iraakae regering hoop dat op singer, 'een verder oprukken van zo'n bijeenkomst een gemeenschap- de Syrische troepen niet tolereren', pelijk standpunt inzake Libanon be- Kissinger prees de 'constructieve rol' i reikt kan worden, teneinde een eind die Israël in het conflict speelt. Hij te maken aan alle buitenlandse in- legde uit dat de Verenigde Staten 1 menging in dit land. aldus een Iraak- krachtige pogingen heeft onderno- I se nota aan Riaad. men om Israël af te brengen van Israël heeft een "definitieve rode een interventie in Libanon, streep" getrokken tot hoever Syrië militair kan gaan in Libanon. Dit heeft premier Yitzhak Rabin gezegd in een vraaggesprek met een krant. I Als die lijn wordt overschreden zal Israël prompt reageren. Een nade- re toelichting gaf de Israëlische pre- j mier niet. In een ander vraaggesprek zei minister van defensie. Sjimon Peres dat een Israëlische reactie op de Libanese situatie "een kwestie van minuten" zou zijn. Hij zei dat Israël de ontwikkelingen „nauwlettend' 'in de gaten houdt en dat de Israëlische Jaar geëist tegen Leidse drughandelaar LEIDEN/DEN HAAG De offi cier van justitie bij de Haagse recht bank heeft -tegen een 50-jarige auto monteur uit Leiden een jaar gevan- genisstraf geëist met aftrek van voor- luchtlandmj^roepen oefeningen had- man had ter aanvulling den voltooid. Israel kan de Synere yan bystandultkering handel UrOian million on gedreven in verdovende midden daarvan zijn meisje grotelijks laten profiteren. Wat niet zonder gevolgen was ge bleven, want. zo verklaard^ de offi cier van Justitie, t meisje was in half bewusteloze boestand 't huis 1 zowel op de hoogvlakten als in Libanon bestrijden. In Washington zei minister Kissin ger tijdens een bijeenkomst met een sub-commissie van de Amerikaan se Senaat dat het optreden van Sy rië in Libanon 'de grenzen van het ssr.sr-~-s.-A etj—t De Mexicaanse romanschrijver leeen. Met de arrestatie van haar José Revueltas Sanchez is op 61-ja- vriend had de politie de hoofdfiguur rige leeftijd in de stad Mexico over- in een drugshandel te pakken gekre- leden. gen. Hij kocht voor duizenden gul- Volgens het blad Ultimas Noticias dens aan heroïne en andere hard- heeft Revueltas bijna de helft van drugs in Amsterdam en verhandelde zijn leven in de gevangenis doorge- die tegen 25 gulden per tiende gram bracht omdat hij zijn idealen niet in Leiden. HIJ had aan zijn werk- wilde prijsgeven. De links georien- loosheidsuitkering niet genoeg. "Bo- teerde auteur werd in 1968 voor het vendien betaald de sociale dienst ww laatst achter slot en grendel gezet kamerhuur en het ziekenfonds", wist omdat hij het tijdens de bloedige de officier. De automonteur verklaar - studentenrellen in dat jaar vaak de dat hij de verdovende middelen ■- DEN HAAG (SP) Het défilé voor paleis Soestdijk op Ko ninginnedag zal dit jaar massaler dan ooit zijn. Als reactie op de negatieve publiciteit rond prins Bernhard van de laat ste tijd, blijken grote groepen Nederlanders op de komende Koninginnedag de gelegenheid aan te grijpen om van hun genegenheid voor het koningshuis te getuigen. Van verschillende zijden hebben 'verontruste burgers' hiertoe opgeroepen. Voorkomen wordt echter dat het bij het défilé tot demon stratieve tonelen zal komen. De organisatie is daar zeer hecht. „Van demonstraties houden we niet; we bevinden ons ten slotte in de tuin van de koninklijke familie, op privé terrein", zegt een bestuurslid van de Baarnse Oranjevereniging, die het défilé telkenjare organiseert. Er hebben zich voor het défilé, individueel of in groepen, 6000 personen aangemeld; dat is het maximale aantal dat in het tijdsbestek van de parade aan het bordes voorbij kan trekken. Voor de manifestaties op het middenterrein van de paleis- tuin^zijn 3000 personen ingeschreven. „Zo'n groot aantal hebb'en we nog nooit gehad", aldus de Baarnse Oranjevereni ging. „We hebben het een beetje moeten afremmen". DEN BOSCH (ANP) De raadka mer van het gerechtshof in Den Bosch heeft de bezwaarschriften van de twee röntgenologen van het St. Joseph ziekenhuis in Eindhoven te gen hun dagvaardingen ongegrond verklaard en hun zaak verwezen naar de rechtszitting van de recht- ban. De raadkamer bevestigde gisteren in hoger beroep de beschik king van de raadkamer van de Bossche rechtbank, die in eerste instantie,de bezwaarschriften ook on gegrond had verklaard. Aan de beide röntgenologen, PK. en J. van Z. uit Valkenswaard, gaan bij de hpge raad tegen de twee maal ongegrond verklaarde bezwaar schriften. De Bossche officier van Justitie mr. J.H.M. Peijnenburg, heeft uit het totaal der onderzochte declara ties van de röntgennologen uit 1972 een kleine 200 gevallen in de dag vaarding verwerkt. De affaire kwam in juli 1973 in de publiciteit. Toen maakten vier Eindhovense zieken fondsen bekend dat ujt een onder zoek van de accountantsdienst van de ziekenfondsraad was gebleken, dat de röntgenologen onjuiste en te hoge rekeningen zouden hebben in gediend bij hen en bij particuliere SCHOONHOVEN Een tankwagen met 30 ton vloeibare zeep kwam gisteren in een sloot langs de provinciale weg bij Schoonhoven terecht. De tankwagen raakte door onbekende oorzaak enkele bomen, kwam daarna in de sloot terecht en kantelde. lichting met declaraties in 1972 ten onderz0ek zouden in 1972 de rönt- laste gelegd. Zij hadden respeotie- genologen f 675.000 teveel hebben velij'k rechtbank en hof verzocht hen gedeclareerd, daarvan had 435 000 buiten vervolg te stellen. Zij kunnen betrekkin® on de nu voor de laatste maal In beroep fSgfe b"™™™ r de betogers had opgenomen. Congres Leidse amateurtuinders LEIDEN De Leidse Bond. van Amateoirtuinders zal zaterdag 8 mei een congres organiseren. Dit elfde congres vindt plaats in het vereni gingsgebouw van de tiuingroep "Roomburg" aan de Vüebweg. Wet houder Waal zal om 10.30 uur het congres openen met een korte inlei ding. hoofdzaak gekocht had voor zijn meisje. "Waardoor mede door uw schiuld het meisje ten gronde werd gericht", vulde de officier aan. "U had haar beter naar een ziekenhuis of inrichting kunnen brengen". De automonteur was al ongeveer twin tig jaar aan verdovende middelen jaar aan hard-drugs. Vonnis op 27 verslaafd, waarvan de laatste vijf april. Dr. P. Siderius opent nieuwbouwKo£Z2Ww van het RIGO LEIDEN De Leiderdorpse Post duivenvereniging De Rijnklievers heeft op zaterdag 10 april vanaf Bre- Verkiezing van Leidse gemeentesecretaris correct LEIDEN De minister van Bin- met de opvatting wedvlucht gehouden. Over de nenlandse Zaken. De Gaay Fort afstand van ong. 64 km waren 292 men. heeft de CDA-fractielelder in duiven in concours. Gelost om 9.00 u. de Leidse raad, mr. H. Driessen. in wind. Uitslag 1. gebr. het ongelijk gesteld. Driessen was bij idem, 3. idem. 4. P. van de Kroon in beroep gegaan tegen de steld Griensven, 5. Zwaan de Oude, 6. gerb. gang van zaken rond de benoe- Kok, 7. J. van Alphen, 8. Zwaan ming van de nieuwe Leidse gemeen de Oude, 9. A. Dubbelaar, 10. P. Griensven. P.V. De Blauwkras te Leiden hield algemeen belang geschonden, om- vanaf Breda de tiende april een ou- dat tijdens dezelfde raadsvergade- de duivenvlucht. Er waren 390 duiven ring tweemaal gestemd werd over belang is in concours. Uitslag: 1. F. v.d. We- de vacature. tering, 2. K. v.d. Steen. 3. W. v.d. zoals bekend gebeurde dat in de Wetering, 4. A. Ouwrkerk, 5. idem, 6. raadsvergadering van 18 januari jl. A. Houweling, 7. F. v.d. Wetering, 8. en staakten bij de eerste verkiezing P. Sloos, 9. P. Gijsman, 10. P. Gijs- de stemmen. Zowel op kandidaat het college VOORSCHOTEN Paul Ci- W., dat het houden van troen is ter gelegenheid van zijn een tweede vrije stemming tijdens naderende 80ste verjaardag door eenzelfde vergadering volstrekt bin- de Voor schot ense Kunstkring on- het kader van de regels, ge- derscheiden met hét ere-lid- de Gemeentewet, bleef. maatschap en de penning „Ka- Ook is er volgens de minister niet merlingh Onnes". De onderschei- gehandeld in strijd met het regie- ding werd gisteren uitgereikt door de voorzitter van de Voor- of met het gemeentebelang. De schotense Kunstkring, Jurriaan bewindsman onderschrijft de opvat- Dat WJe.ope- ting van het Leids college, dat BjÉil de gemeente Leiden. dat de post zo snel mogelijk wordt bezet., Het verweer van Driessen, 'dat er plannen zijn om het reglement van orde te wijzigen, wordt door WK-ijshockey één raadslid stemde blanco. Na ordedebat aan het slot var gadering werd er opnieuw stemming gehouden. De uitslag KATOWICE Tijdens het wereldL toen: 18 stemmen voor Lodder. 17 kampioenschap ijshockey in Kato- voor Logtenberg en 2 blanco stem- der, dat de raad steeds de mogeïijk- wice heeft West-Duitsland met 7—1 briefjes. Waarmee de heer Lodder heid heeft om tot een andere pro- gewonnen van de DDR. De Verenigde was benoemd. cedure te besluiten dan eerder op Staten versloeg Polen met 4—2. De de avond is vastgesteld. "Ik ben stand: Tsjechoslowakije 48; Sow- Minister De Gaay Fortman, die dan ook van mening dat men wijziging vindt de minister niet dienstig, "hog daargelaten dat vrije deze wijzigingen de stellingen van Driessen niet lijken te ondersteu- De bewindsman schrijft ver- ning van de ledententoonstelling RHH BS! 5* het Cultureel Centrum, die tot gemeentesecretaris 5 apnl duurt- Sierk Schroder prees Paul Ci troen als een kunstenaar, die af stand weet te bewaren en een ty pisch gevoel voor humor heeft. Wethouder L. Marselis van Voor schoten vroeg zich af hoe een in woner van Wassenaar zo'n steun pilaar van de Voorschotense Kunstkring kan zijn en hij ver onderstelde dat Wassenaar ge woon e\m voorstad is van het kunstenaarsdorp Voorschoten. Jet-Unie 4—6; USA 4—5; West- het beroep op de Kroon heeft afee- Duitsland 4—4; Polen 5—4; Finland handeld. schrijft in een brief a 4—2; DDR 5—2. mr. Driessen, dat hij het eens de door u gevraagde vernietièmg geen aanleiding bestaat", aldus besluit de minister zijn brief. De led^ententoonstelling is dit jaar zeer geslaagd. Niet in het minst door 4e medewerking van Paul Citroen. De expositie geeft een totaal beeld van de variatie in de creativiteit van de leden. Dr. P. Siderius LEIDEN Niet staatssecretaris Hendriks, maar secretaris-generaal dr. P. Siderius van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne opende gistermiddag de nieuwbouw van het Rijks Instituut voor Genees middelen Onderzoek aan de Willem Barentzstraat op het industrieter rein De Waard. De staatssecretaris was plotseling verhinderd wegens ziekte. Dat deze krant gisteren niettemin meldde dat Hendriks de nieuwbouw officieel had geopend, hield verband met de toespraak die de staatssecre taris bij de opening zou houden STUURCROEP DORPSCENTRUM OPGERICHT de wijde omgeving VOORSCHOTEN Onder voor zitterschap van wethouder L. Marse- lis is de stuurgroep "Dorpscen trum" opgericht. Een kleine groep de stuurgroep het oudste deeü[ Voorschotenaren wil trachten de Voorschoten weer echt tot een aandacht te vestigen op het mooie, truim historisohe centrum van een van de oudste dorpen in de Randstad Hol tevoren onder embargo land. Vooral de laatste Jaren nadat zal er wekelijks was toegestuurd. Overigens werd de- onder andere de Voorstraat tot zelfde toespraak gisteren uitgespro- nument werd verklaard, heeft ken door de heer Siderius. Na de of- centrum dp bijzondere aandacht ficiële opening volgde een rondlei- de gemeente gekregen. Hoewel nog tra aandacht in de vorm van de be kende Amsterdamse ruilbeurs voor aanwezige nostalgische verlangen wil plaatsvinden. Enkele daarvan staan kinderen, die eigen snuisterijen te reeds nu al vast zoals "paard kie- koop aanbieden op de trottoirs van zen", een weekeind-tentoonstelling de Voorstraat, van de Voorschotense Kunstkring, "lang-weekeind- schaal '76, Vlaamse week in j Een mobiele muziektent zal e ding door het nieuwe gebouw, aan door tal van genodigden, onder wie wethouder Oosterman, werd deelgenomen enige panden op restauratie wach- te standplaats in de Voorstraat krij gen en in de weekeinden gebruikt worden voor de beide Voor schotense muziekverenigingen en Ook zyn de plannen tot bezichtiging van de historische dorpstoren in vergevorderde staat van voorberei ding, evenals een rondleiding langs de historisohe panden in het centrum De stuurgroep rekent op de mede werking van alle verenigingen en de plaatselijke middenstand onder het motto: "Enige maanden feest om De onofficiële start van dat ge- het eeuwenoude centrum ook nu beuren is op en rond koninginnedag, weer een plaats van handel en wan- De week daarna krijgt de jeugd ex- del te laten zijn". vatting met het Belgische Schoten, sportreal, toneelvoorstellingen, gera- niummarkt, rommelmarkt en ver- enigingsmarkt. In Leiden Vragen over witkalken aanplak biljetten LEIDEN Het feit dat de laatste tijd aanplakbiljetten in Leiden met politieke op schriften door het overschil deren met witkalk of witte verf onleesbaar zijn gemaakt, heeft het PSP-raadslid Anne van de Zande geïnspireerd tot het stéllen van vragen aan B. en W. Zij wil weten of het waar is dat dit door ombtenaren van de reinigingsdienst is ge beurd. Zo ja, is dit dan in opdracht van het college gedaan en waarom worden deze werk zaamheden alleen bij aan plakbiljetten met politieke (en niet commerciële) strek king uitgevoerd, zoals de Muurkrant, abortusaffiches, zo vraagt het raadslid zich af. Volgens haar gebeurt het ivit schilderen zelfs op plaatsen Haar de aanplakbiljetten le gaal zijn aangebracht: op officiële, niet-commerciële aanplakborden. „Is dit in verband te brengen met het kennelijk verschil in politieke opvatting tussen het college en de opstellers van deze affiches?", aldus Anne van de Zande. Ook vraagt zij zich af of het verwijderen of onleesbaar maken van politieke affiches in overeenstemming is met de prioriteiten van het col lege, gezien het personeels tekort bij de reinigingsdienst. Tenslotte dringt zij er bij B. en W. op aan om de moge lijkheden tot niet-commer- cieel aanplakken te verrui men, niet alleen in het cen trum, maar ook in de wijken. Man ontvoert ex-vrouw en 1 drie kinderen AMSTERDAM (SP) Od verzoek van Interpol k«kt de politte SIS Um nJ^r de 4'-Jariee Turk 5f. Eler, die dinsdag ztjn Nederlandse ex-vrouw en drie kinderen van 9 7 flat ln S' ontvoer<1 "it een flat in de Bulmermeer. De politie a!,a,het einde van de mid d ag opgebeld door een zuster van de verdwenen vrouw, die haar kort daarvoor op gejaagde toon had ge- p?h v. J? met taar ex-echtgenoot en de kinderen voor een paar dagen weg zou gaan. De zuster vermoedde onraad^ omdat de Turk al eerder had gedreigd, de kinderen mee naar Turkije te nemen. Het gesprek tus- «d. etwee zusters werd plotseling De politie trof in de nat een grote ravage aan. De telefoondraad bleek uit de muur te zyn getrokken, de kasten stonden open en op de grond werd de stukgeslagen bril van de ontvoerde vrouw aangetroffen. Hoe wel alle grensposten gewaarschuwd waren, neemt de politie aan. dat de man met zijn vroegere vrouw en de kinderen al in het buitenland is. De politie acht het ook aannemelijk, dat de Turk door landgenoten Is gehol- ARBEIDERS MET BOM AAN DE WANDEL LICHTENVOORDE (SP) Perso neel van gemeentewerken in het Gel derse Lichtenvoorde kreeg de schrik van zijn leven toen arbeiders dood gemoedereerd met een bom kwamen aanrijden die eerder, by de aanleg van een speeltuin, was opgegraven Het projectiel was met schoppen van roest en aarde ontdaan. Het bleek een dertigponder uit de Twee de Wereldoorlog te zijn. In allerijl werd de explosie ven-op ruimingsdienst gewaarschuwd, die de bom ondergronds tot ontploffing Jongens steken uit verveling huizen in brand ARNHEM (ANP) Uit ballorig- heid omdat ze niets van hun gading konden vinden hebben twee Arn hemse Jongens brand gesticht in een woning waar ze hadd eningebroken. Het huis werd grotendeels verwoest» schade f 30.000. Gisteren is een groep van vijf Jon gens van 16 tot 20 Jaar, afkomstig uit Arnhem en Huissen, voorgeleid aan de officier van Justitie. Behalve de brandstichting bekenden zy in de afgelopen maanden in 27 woningen in Arnhem te hebben ingebroken. In totaal namen zy voor ongeveer f 20.000 aan geld en sieraden weg, aldus de Arnhemse politie.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21