Vermoeid PSV ontluisterd „stom gespeeld" Belgische clubs naar EC-finales Van de Kerkhof: we zijn afgegaan Scorebord Sterk Etienne naar finale Rep in selectie Winst Brugge en Anderlecht JJDERDAG 15 APRIL 1976 PAGINA 15 Landskampioenen: fsv St. Etienne 0—0 (eerste Wedstrijd 0—1) Bayern München Real Madrid Lo (l—i) fonale (12 mei in Glasgow): St. Etienne Bayern München. bekerwinnaars: west Ham United Eintracht Prankfurt 3—1 (1—2) biderlecht Sachsenring Zwic kau 2—0 (3—0) Wnale (5 mei in Brussel): West Sam United Anderlecht. 'jefa-beker: PC Liverpool CF Barcelona l-l (1-0) club Brugge Hamburger SV 1—0 (1—1) finale wedstrijden op 28 april en 19 mei tussen Club Brugge en FC Liverpool. EINDHOVEN Doodse stilte in de PSV-kleedkamer. Een gr af stemming. Een vermoèid ogen de Kees Rijvers. Die de blama ge gedeeltelijk zoekt bij het weg vallen van Edström. „Door het uitvallen van Edström hebben we een verschrikkelijke optater ge had", .verzuchtte Kees Rijvers. "Ik ben er van overtuigd, dat we het met een negentig minuten lang fitte Edström hadden ge klaard. Maar ja, hij moest er wel uit Toen hij het in de rust hoorde, ging hij huilen. Van de weerom stuit raakte iedereen toen teneer- geslagen. Nou je hebt het resul taat gezien". René van de Kerkhof bekende kleur: "We dachten van tevoren al dat we gewonnen hadden. Dach ten dat St. Etienne af zou gaan. Nou, wij zijn .afgegaan. Etienne was een paar klassen beter dan in Frankrijk. We hadden mis schien de pech, dat we er in de eerste vijf'minuten niet eentje maakten. Want dan win Je nog met vier, vijf goals verschil". Willy van der Kuylen: "Het is ons fysiek allemaal te zwaar ge worden. We hebben wel conditie genoeg om een wedstrijd uit te spelen, maar dat beetje extra mis je en dan verlies je de persoon lijke duels". Adrie van Kraay on derschreef dit: "We brokkelen steeds verder af". Jan van Beve- ren daarentegen: "Bij mij wil het er niet in dat het een fysieke kwestie is. Dat wordt de spelers alleen maar aangepraat Daar gaan ze dan onbewust in geloven en dan gaat het gewoon niet Robert Herbin, de trainer van St. Etienne, kon na afloop zijn vreugde niet op. "Mijn elftal heeft gespeeld zoals een trainer het alleen maar kan wensen: so lide, degelijk en vooral verstan dig". Over de finale tegen Bayern München zei Herbin: "Ik geloof, dat we dit keer betere vooruit zichten hebben dan vorig seizoen toeh wij door Bayern werden uit geschakeld. Mijn ploeg is namelijk in aanvallend opzicht sterker ge worden. Het feit, dat de finale in één wedstrijd wordt beslist werkt ook in ons voordeel. Maar hoe de eindstrijd ook afloopt. St. Etienne heeft duidelijk gemaakt, dat het Franse voetbal iets bete- keent. En daar ben ik trots op". DEN HAAG Johnny Rep zal deel uitmaken van de selectie van het Nederlands elftal voor de eerste wed strijd in de kwartfinales van het toernooi om het Europees kampioen schap op 25 april tegen België in Rotterdam. Rep heeft hiervoor toe stemming gekregen van zijn club Va lencia, die in dat weekeinde niet be hoeft te spelen, omdat ook 't Spaan-, se elftal dan in het veld zal komen. De ex-AJacied, die waarschijnlijk dinsdag naar Nederland zal komen, heeft de laatste maand niet veel gespeeld. Hij heeft ten gevolge van een knieblessure tien dagen in het ziekenhuis doorgebracht en hij is bo vendien geschorst geweest. Afgelopen zondag speelde Rep wel weer mee en draaide hij naar zijn eigen zeggen "lekker". EINDHOVEN Wat waren de PSV'érs, Kees Rijvers voorop, destijds opgetogen toen bij de loting voor de halve finales St. Etienne als tegenstander uit de champagnekoeler werd opge diept. „Die moeten we kunnen pakken", klonk het praktisch éénstemmig. Wat was men in het Eindhovense kamp veertien dagen geleden ook optimistisch, nadat in St. Etienne de schade slechts tot een 1—0 nederlaag beperkt was ge bleven. Een prachtige uitgangspositie, werd er 'gejuicht. En wat was de ontgoocheling gister avond groot toen St. Etienne zich via een doel puntloos gelijkspel in de finale van de Europa Cup I speelde. -Kwam het doordat PSV zijn opponent onderschatte, dat nu de tickets voor Glasgow moeten worden afgezegd? René van de Kerkhof, de man die het „grote geld" wil, maar gisteravond geen stuiver waard bleek. „Nee, dat niet. Maar ik geef eerlijk toe dat ik na die 1—0 in Frank- tfjk dacht; dat gaan we thuis gemakkehjk klaren. Sterker, ik had verwacht dat St. Etienne hier in Eindhoven een afgang tegemoet zou gaan. Maar helaas, die jongens voetbalden nu een paar klassen beter dan veertien dagen geleden. Al blijf ik erbij, werkelijk onderschat jhebben we ze niet. Dat bleek immers ook uit het feit dat we er allemaal hard voor hebben ge peesd". Door Rob Vente DEN HAAG Twee Engelse en twee Belgische clubs in de finales van de Europa Cup 2 en 3. West Ham United, dat eer der FC Den Haag uitschakelde, kwalificeerde zich ten koste van Eintracht Frankfurt voor de finale van de Europa Cup voor bekerwinnaars, evenals Anderlecht, dat Sachsenring Zwickau ook op eigen veld de baas bleef. Liverpool en de FC Brugge ontmoeten elkaar in de finale van de UEFA-beker. Brugge plaatste zich door een zege op Hamburger SV en Liver pool wees CF Barcelona terug. zet. Werkelijk reële kansen wist men echter niet te creëren. Jan van Beveren: „Maar we speel den ook stom. Neem nou Deacy. Die wordt als pinchhitter ingezet. Maar wat doet hij? Op het midenveld en een-tweetjes zien te maken. Maar via combinaties kwam je er niet door. Daarvoor stonden er teveel Fransen in het strafschopgebied". Toen Deacy zo'n twintig minu ten voor tijd eindelijk eens een flitsende kopbal1 losliet, wa3 doelman Curkovic echter een sta-in-de-weg voor de openingstreffer. Peter Dahl- qvist, ingevallen voor de zwakke Lubse, slaagde er overigens op de valreep warempel nog bijna in om een verlenging te forceren. Na de achttiende Eindhovense corner zag hy een klein gaatje en haalde int. Maar wéér redde Curkociv en daar door konden de uitgelaten spelers van St. Etienne op verzoek van hun enthousiaste legioen daarna een ereronde maken. Cees Krijgh, met een diepe zucht: „Natuurlijk hebben we rot gespeeld. Maar in feite hebben we deze halve finale veertien dagen geleden ver gokt. In de tweede helft. Tóén had den we 1—1 moeten maken. Dat had gekund. En wordt het toch gelijk, dan speel Je vanavond een heel an dere wedstrijd. Dan had Je hun kun nen laten komen. Zoals zij nu óns lie ten komen". Adrie van Kraay: ,Jk wil nu maar een ding: rust: En ik hoop dan ook dat we er zaterdag tegen NEC gauw eentje maken, zodat we het daarna wat rustiger aan kunnen doen. Want als we wéér moeten gaan Jagen, men senkinderen, dan vrees ik dat we Tweede Paasdag op onze wenkbrau wen lopen". Na de „doublé" met Pasen gunt Kees Rijvers zijn discipelen overigens een weekje rust. Zij hoeven dan niet te trainen. De spelers van FC Den Haag kun nen in ieder geval zeggen dat zij door een latere finalist uit de kwart finale van het toernooi om de Eu ropese beker voor bekerwinnaars zijn gespeeld. West Ham United bereikte de eindstrijd door op Upton Park Eintracht Frankfurt met 3-1 te ver- s'aan. De Duitsers hadden de eerste wedstrijd met 2-1 gewonnen. Pas na de rust kwam West Ham, dat daar voor tevergeefs had storm gelopen, aan een voorsprong. Trevor Brooking scoorde met een kopbal Nadat Rob- son voor 2-0 had gezorgd besliste wederom Brooking de strijd. Tien minuten voor het einde liet hij Ein- tracht-doelman dr. Kunter kansloos. Het tegendoelpunt van Beveruggen kwam te laat. doen en daardoor konden de Oost duitsers de schade beperkt houden. Alleen Van der Eist vond, vlak voor tijd, nog het net: 2-0. Clulb Brugge had uiteindelijk de hulp nodig van Manfred Kaltz, de linkerverdediger van Hamburger SV, om zich in de finale van het toernooi om de UEFA-beker te spe len. V«f minuten voor tijd haalde Kaltz, op van de zenuwen, ongeluk kig uit na een voorzet van de even tevoren ingevallen Sanders. Hij maakte daardoor "doelman Kargus op slag kansloos. Ook zonder die treffer zou de ploeg van trainer Ernst Happel zich ver moedelijk wel hebben geplaatst. Daar voor stond de 1-1 van Haburg borg. Het dubbel tellende doelpunt in de uitwedstrijd zou dan de beslissing hebben gebracht. Maar ook in die laatste vijf minuten zou Brugge nog angst hebben gekend, zoals dat in de voorgaande periode steeds het geval was. Voor de tweede maal in een tijds bestek van drie jaar heeft Liverpool zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de UEFA-beker. De En gelse formatie, die in 1973 beslag leg de op de beker, had gisteravond aan het gelijke spel van 1-1 tegen Bar_ celona voldoende om de eindstrijd, waarin het uitkomt tegen Club Brug ge, te bereiken. Liverpool had twee weken geleden in het Nou Camp sta dion in Barcelona de eerste ontmoe ting met 1-0 gewonnen. De beide doelpunten in dit keiharde duel vielen na rust. Liverpool open de via verdediger Thompson de score. Uit een pass van uitblinker Joh an Cruijff maakte Rexach nog in de zelfde minuut gelijk. Hoewel Barce lona daarna furieus aanviel kwam de ploeg niet meer tot scoren. Inderdaad, PSV werkte er wél voor. JMaar het werk gaat alleen de Rij vers-pupillen lang niet meer zo vlot iaf als een poosje geleden. Het ex treem zware programma van de af gelopen weken eist zyn tol. Ausputzer Adrie-van Kraay: „Kijk, we zyn nog wel in staat om ander, half uur hard te lopen. Dat weL Maar fysiek kunnen we het niet meer opbrengen om dat noodzakelijke .kleine beetje extra" er uit te per sen. De felheid is er af. Daardoor [verliezen we persoonlijke duels. En daardoor komen by ons spelers die luit vorm zyn er niet meer bovenop". Vrijwel alle PSV'ers praatten als 'Adrie van Kraay: „We zijn vermoeid. Het is téveel geworden". Alleen Jan Van Beveren redeneerde een tikje landers. De nuchter denkende doel man: „Ik geloof dat het meer een psychische kwestie is. We lezen en horen maar steeds van „het is alle maal te veel, we worden vermoeid". En op het laatst ga je dat dan geló ven ook. Het wordt Je als het ware ingeprent. Maar is het wel zo? Ik betwijfel het. Het kan toch niet lou ter door vermoeidheid komen dat we tegenwoordig amper meer scoren? Ga maar na. In twee wedstrijden tegen St. Etienne geen goal. tegen De Graafschap geen één en in 120 mi nuten tegen Roda slechts eentje. Nee, het loopt bij ons op het ogenblik niet omdat we niet scoren. En hoe dat komt? Ai sla Je me dood, ik weet het ook niet". PSV bleek inderdaad ook dit keer Iweer ontstellend onproductief, René van de Kerkhof leek alleen voor zichzelf te voetballen (het grote geld!) en verstrikte zich daarby her haalde in veel te ingewikkelde solo's. René: „Toch dacht ik niet aan me zelf, maar om het resultaat. Ik pro beerde het alleen een paar keer in mijn eentje, omdat het met combina ties toch niet ging". Willy van der Kuylen speelde weer vaak verstoppertje soms zag je hem gewoon niet en als hy eens kon aanleggen voor een schot, wachtte hy te lang. Het voormalige PSV-kanon: „Een kwestie van ge brek aan zelfvertrouwen, hè. Je wilt ge ^n enkel risico nemen en daarom 6Chiet je niet ineens". Ralf Edström vormde een verhaal apart. De talentvolle Zweed kreeg na twintig minuten een tik tegen het hoofd van doelman Curkovic. Hij maakte op halve kracht de eerste helft nog wel af, maar bleef daarna in de kleedkamer achter. Hy had een lichte hersenschudding op gelopen. Zonder Edström bleek PSV in de tweede helft aanvallend nóg minder waard. De wazig uit de ogen blikkende iZweed na afloop: „Ik móést er wel Lmee ophouden. Het ging gewoon niet 'meer. Ik kon niet meer denken, wist ook niets meer. Slechts één kopbal uit de beginperiode kan ik me herin neren. Verder niets. Ik weet ook nu nog niet hoe en waar die keeper me raakte". PSV-dokter Karei van de Brekel: „Ralf moet meteen naar bed en er een paar dagen inblijven. Het is zon der meer een hersenschudding. Een lichte". Rocheteaude gevaarlijkste aanvaller van St. Etienne, wordt aangevallen door Willy van de Kerkhof en Huub Stevens (3). Hoopvol Overigens Startte PSV gisteravond toch bijzonder hoopvol. St. Etienne werd onmiddellijk met de rug tegen de muur gezet. In de tweede minuut al een daverende knal van Willy van de Kerkhof (safe Curkovic), waarna, een inzet van Willy van der Kuylen" rakelings naast flitste. In de eerste vier minuten mocht de Rijvers-elf bovendien drie corners nemen. René van de Kerkhof: „Maak Je er in het begin één, dan win je zo'n wedstrijd met vier, vijf goals ver schil". Hervé Revelli hapte Rocheteau gretig toe. Maar de Britse arbiter Taylor (sterk) zette de koude douche aan toen de Franse spelers met vreugde uitspattingen bezig waren. Buiten spel, besliste hy. Cees Krygh: „Dat was het ook. Maar als de scheidsrechter ei* .niet voor had gefloten, had ik toch niet vreemd opgekeken. Je hebt er immers die bij zo'n randgeval doen of hun neus bloedt". Nerveuzer Van Kraay: „En nou hoop ik maar dat George Knobel de PSV'ers die by oranje zitten in Zeist ook een tikje ontziet. Want als hij die toch twee keer per dag laat trainen, dan Van Kraay maakte zyn zin niet af. Maar zijn gezicht sprak boek delen. Inderdaad. PSV is hard aan rust toe. VOETBAL Voor de eerste divi sie van de Engelse competitie zijn gisteren gespeeldLeedsSheffield 0—1; Newcastle—Manchester City 2—L Zoals tevoren miodh't worden ver wacht heeft ook Anderlecht zich geplaatst voor de finale. Er kon de ploeg in het Astrid Park weinig meer gebeuren met een positieve score van 3-0 als riante uitgangspositie tegen Sachsenring Zwiickau. Toch probeer den de Oostduitsers aanvankelijk nog iets terug te doen, maar juist dat aanvallen speelde Anderlecht in de kaart. Twee minuten voor rust be reikte Ressel de geheel vrijstaande Rob Rensenbrink die met een hard schot doelman Croy kansloos liet. Na rust dicteerde Anderlecht het spel. De ploeg wilde het echter te mooi Om te onthouden: Een Sonnemaatje is altijd een echte Berenburg. Maar een Berenbürg is niet altijd een echte Sonnema. Maar PSV trof in de beginfase de roos niet en prompt luwde de Eind hovense storm. Goed, PSV bleef een fiks veldoverwicht houden, maar doelman Curkovic behoefde toch steeds minder handelend op te tre den. En bovendien groeiden de ver dedigers vóór hem naar een grootse vorm. In het byzonder centrale ver dediger Piazza (zéér sterk in de lucht) en rechter-vleugelverdediger Janvion. Was de Franse helft doorgaans het drukst bevolkt en kreeg PSV de ene corner na de andere te nemen, Jan van Beveren maakte in de eerste 45 minuten toch ook enkele benauw de ogenblikken mee. Want de tegen stoten van St. Etienne, geleid door Synaeghel en strateeg Larqué, ble ken uiterst gevaarlijk. Maar omdat Van Beveren Nederlands sterkste doelman is, slaagden de gevaarlijke Patrick Revelli (16de minuut), de- rappe Rocheteau (29) en wederom Patrick Revelli (39) er niet in om reële mogelijkheden te verzüveren. In het tweede bedrijf met Nick Deacy voor de uitgetelde Ralf Ed ström leek St. Etienne zelfs de leiding te nemen. Na een voorzet van PSV begon daarna de race tegen de klok. Steeds nerveuzer werden de aanvallen, steeds chaotischer van op-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15