Ene gast minder welkom dan de andere In Nederland beslissen politieke belangen over het lot van de politieke vluchteling DONDERDAG 15 APRIL 1976 De nationale identiteit wordt als het maar even kan gehand haafd. Ook in Nederland, als po litieke ballingen tijdens het Koer dische nieuwjaarsfeest. Uit menselijke overwegingen heeft de Nederlandse regering politieke vluchtelingen in ons land opgenomen om een steentje bij te dragen tot een betere wereld. Maar uit politieke overwegingen, deels van binnenlandse aard (partij-politieke belangstelling, budgettaire bezuinigingen, „enzovoorts) deels van buitenlandse aard (handelsbelangen, .bond genoten niet voor het hoofd stoten', enzovoorts) krijgen politieke vluchtelingen in Nederland niet dezelfde behandeling. Sterker nog aan de ene groep vluchtelingen geeft de regering meer geld per persoon en een veel betere rechtsstatus dan aan de de smdere groep vluchtelingen. Daardoor is in de praktijk een situatie ontstaan, die regelrecht in strijd is met alle normen van de rechtsstaat, zoals die door zovelen in Nederland met de mond wordt beleden. Een situatie namelijk van wellicht on bedoelde, maar daarom niet minder aanwezige discriminatie. Door Michael Stein Op 8 oktober van het vorig Jaar besloet de regering op verzoek van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de VN vijftig Koerdische vluchtelingen uit Irak, met inbegrip van hun familieleden, tot Nederland toe te laten. Deze mensen waren tijdens en na de Koerdische opstand tegen de Iraakse regering naar Perzië ge vlucht, maar kwamen daar na de spectaculaire Iraaks-Perzische ver zoening in maart vorig Jaar in grote moeilijkheden. Want Perzië ver hoogde van maand tot maand de druk op hen om „vrijwillig" naar Irak terug te keren en liet zelfs een paar maal enige vrachtauto's volge laden met Koerden naar Irak rijden, zonder dat de inzittenden zich daartegen konden verzetten. En dit Jaar ruilde Perzië gevluchte Iraakse Koerden tegen naar Irak gevluchte Perzen, opdat beide staten aan deze oppositionele groepen „recht konden doen", want niet zel den de (martel) dood betekent. Limiet Omdat de toekomst van de Iraakse Koerden in Perzie op zijn zachtst gezegd onzeker is en in Irak zelf een steeds grotere vervolging inhoudt, besloot de Nederlandse regering een groep van vijftig Koerden in Perzië op zijn zachits besloot kennelijk tegelijkertijd om aan dit humanitaire gebaar een strikte limiet te stellen. Want zeventien reeds eerder op eigen initiatief naar Nederland gevluchte Koerden werden op het beloofde contingent van vijftig in mindering gebracht. Daarmee week de regering wel zeer steric af van het tot op heden gevoerde beleid. De regering heeft immers in 1974 en 1975 ook 300 Chileense politieke gevangenen naar Nederland uitgenodigd. Maar de Chileense vluchtelingen die op eigen gelegenheid hun toevlucht tot Nederland zoeken en die gelukkig meestal op de een of andere wijze asiel krijgen, worden uiteraard niet tot de groep van 300 gerekend Rechtsstatus Een tweede geval van openlijke discriminatie doet zich voor met de rechtsstatus van de uitgenodigde Koerdische vluchtelingen. In tegen stelling tot de uitgenodigde vluchte- lingengroepen uit Tsjechoslowakije in 1968 (900 mensen), uit Oeganda in 1972/'73 (300 mensen) en uit Chili in 1973, 1974 en 1975 (622 mensen) krijgen de 33 uitgenodigde en de 17 niet-uitgenodigde Koerdische vluchtelingen, die echter naderhand wel tot de uitgenodigde groep werden gerekend, niet de vluchtelin genstatus die bij artikel 15 van de Vreemdelingenwet is vastgelegd. Zulks, ondanks de aanbevelingen van het Hogecommissiariaat voor de Vluchtelingen van de VN om hun wel die status te geven. Wie deze status geniet, heeft in feite in Nederland een tweede vaderland gevonden. Men krijgt een paspoort dat vijf jaar geldig is en automatisch wordt verlengd en waarop men naar het buitenland kan reizen. Wie met dat paspoort enkele jaren in het buitenland heeft gezeten, kan altijd weer naar Nederland terugkeren. De vluchte lingenstatus geeft ook recht op bijstand (de meeste politieke vluchtelingen hebben, zeker in de huidige arbeidsmarkt, de grootste moeite om werk te vinden) en op studiebeurzen van de rijksoverheid. Alle Koerdische vluchtelingen krij gen echter slechts de status van asielgereohtigdezo zegt men op het ministerie van justitie, dat nog altijd geen beschikking heeft gegeven over de status van de uitgenodigde Koerden. Die asielge- reohtigde status is niet in de wet vastgelegd en evenmin by Konink lijk Besluit of Algemene Maatregel van Bestuur uitgevaardigd. Het is niets anders dan een ambtelijke aanschrijving van de staatssecretaris van justitie aan de plaatselijke politiekorpsen, een dienstaanwijzing met een experimenteel en voorlopig karakter. Gastarbeider Krachtens deze asielgerechtigde status geniet de Vluchteling geen rechten, behalve het recht op werk en op een verblijfsvergunning in Nederland. Maar die verblijfsver gunning moet wel ieder Jaar opnieuw worden verlengd. Indien een asielgerechtigde uit Nederland vertrekt (als hem dat al mocht lukken, want hij heeft geen nationaliteit en hij krijgt nauwelijks inreisvisa), heeft hij geen politieke bescherming meer en mag hij ook niet meer terugkeren, als zijn verblijfsvergunning in Nederland intussen verstreken is. De asielge rechtigde heeft geen recht op studiebeurzen van de overheid en heeft geen recht op bijstand. Hij is j kortom niet anders dan een buitenlandse gastarbeider die werk mag zoeken in Nederland. Deze zeer zwakke status blijkt al uit zijn documenten die, op een miniem stempeltje na, identiek zijn met de documenten van een gastarbeider. De politie verwart de documenten dan ook herhaaldelijk, met het gevolg dat de asielgerechtigde zelfs het gevaar kan lopen het land te worden uitgezet, als een politiefunc tionaris zich even vergist. Afwijzend Enkele dagen geleden heeft het ministerie van justitie afwijzend beschikt op het verzoek van de niet-uitgenodigde 17 Koerdische vluchtelingen (die echter volgens de regering als wei-uitgenodigd tellen) om him status alsnog om te zetten in die van vluchtelingschap. Duidelijker dan ooit blijkt zowel uit de bewoordingen als uit het tijdstip van deze beschikking de machtige hand van het ministerie van buitenlandse zaken. Een ministerie dat er wel erg veel voor over heeft om „bondgenoten niet voor het hoofd te stoten". Zelfs als het gaat om een staat, waar nog niet zo lang geleden een Nederlandse staatsbur ger door de overheid om het leven werd gebracht, zönder duidelijke redenen en zonder enige rechtsbij stand. In de afwijzing wordt namelijk gesteld dat de vluchtelingenstatus alleen kan worden toegekend aan die vluchtelingen, wier verzet „als een aanvaardbare reactie is te beschouwen op een voor de deelnemers aan dat verzet en/of de Koerdische gemeenschap als geheel in hoge mate bedreigende situatie". De beschikking constateert dan dat „van zodanige situatie niet is gebleken" en stelt dat „aan het verzet ten grondslag heeft gelegen dat de Irakese regering niet bereid was aan Irakees Koerdistan die mate van autonomie te verlenen, die de Koerden eisten en die hen in 1970 zou zijn toegezegd". Met andere woorden en positief gesteld: de Nederlandse regering stelt zich in haar ambtelijke schrijven op het standpunt dat de Irakese regering terecht een stelletje Koerdische rebellen heeft bestreden, dat onaanvaardbare politieke eisen stelde en bovendien niet in levensgevaar verkeerde. Beiroep Indien het ministerie van Justitie nog een maand had gewacht met het uitbrengen van deze beschik king, dan hadden de Koerdische vluchtelingen, die dan een jaar hier zouden zyn, krachtens de nu nog bestaande wetgeving hoger beroep kunnen aantekenen bij de Raad van State. Nu het ministerie niet heeft gewacht, is krachtens de wet beroep tegen de uitspraak van het ministerie voor eens en altijd onmogelijk. Deze handelwijze is des te kwalijker, omdat de Tweede Kamer met nadruk vorig Jaar van minister Van Agt heeft geëist dat hij een door hem ingediend wetsontwerp zodanig zou wijzigen, dat de dodelijke beroepstermijn van een Jaar zou worden afgeschaft en de Raad van State de uiteindelijke beslissing in handen zou krijgen. De minister zegde de Kamer toe dat hij het wetsontwerp in die zin zou wijzigen, wat hij echter tot dusver nog steeds niet heeft gedaan. Het ministerie van Justitie handelde dus duidelijk in strijd met de geest van de toezeggingen, die zijn minister vorig jaar deed en in strijd J met de wensen van de Tweede Kamer. Diepte-investering Politieke vluchtelingen, zelfs hier nog bang taal machtig te worden. herkenning, proberen moeizaam de Nederlandse Koerdische vluchtelingen betreft, mag van een duidelijke achterstel ling worden gesproken, indien men hen vergelijkt met de uit Chili genodigde concentratiekampslachtof fers. De opvang van de uit Chili genodigde groep wordt namelijk gesubsidieerd ten laste van de voor Chili bestemde ontwikkelingshulp, die na de staats greep van Pinochet werd bevroren. Volgens het ministerie van ontwik kelingssamenwerking gebruikt men op die wijze de ontwikkelingsgelden voor Chili het best. „De opvang in Nederland van de Chilenen is een stuk diepte-investering voor de toekomstige ontwikkeling van Chili, zodra deze mensen weer naar hun land terug kunnen", zo wordt verzekerd. De bevroren ontwikkelingsgelden ten bate van Chili worden echter helemaal niet in dit kader gebruikt, maar uitsluitend en alleen om de vluchtelingen zo goed mogelijk in de Nederlandse samenleving in te passen. De hulp aan hen valt dan ook niet onder verantwoordelijkheid van het ministerie van ontwikke lingssamenwerking, maar van het ministerie van CRM. Bijstand aan hen in het kader van de ontwikkelingssamenwerking zou be tekenen dat men hun passende opleidingsmogelijkheden zou geven voor doelen die in de ontwikkelings hulp passen. Dan zou men ook de opleiding en de uitzending van ontwikkelingswerkers naar de ont wikkelingslanden niet beperken tot uitsluitend Nederlanders, maar Juist uitbreiden tot al die buitenlandse vluchtelingen die, wat taal en culturele achtergrond betreft, bij uitstek geschikt zijn voor de bestaande Nederlandse ontwikke lingsprojecten in het buitenland. Subsidiëring Niets van dat alles gebeurt. De opvang van de vluchtelingen uit Chili, die ten laste zou moeten komen van het ministerie van CRM, wordt zwaar gesubsidieerd door het ministerie van ontwikkelingssamen werking, zonder dat er van een echte ontwikkelingshulp sprake ls. Aangezien echter iedereen volhoudt dat dit een fraai staaltje ontwikke lingshulp is, kunnen de uitgenodigde vluchtelingen uit Chili wel, maar de uitgenodigde vluchtelingen uit Koer distan niet profiteren van het budget van minister Pronk. Want, zo luidt de uitleg van zijn ministerie, subsidiëring van de opvang van Koerdische vluchtelin gen zou „een oneigenlijke uitgave" zijn. (Maar de overtocht naar Nederland van de 33 uitgenodigde Koerden werd weer wel door Pronk betaald). Dus zou Je zo denken komen de door de regering uitgenodigde Koerdische vluchtelingen ten laste van het budget van het ministerie van CRM, dat immers dit soort taken beheert. Fout gedacht. Op de subsidie-aanvragen van 14 november en 4 december van de vluchtelingen organisatie, die zich met hun opvang bezighoudt, beschikte minis ter Van Doorn afwijzend. Reden: de groep was nog niet in Nederland aangekomen en men wist te weinig over de samenstelling ervan en over de behoeften van de Beloften Op een derde subsidie-aanvraag, Ingediend op 6 februari, werd tot oP heden niet gereageerd, hoewel net grootste deel van de uitgenodigde Koerden al op 2 februari in Nederland aankwam. Wel werden op ambtelijk en informeel niveau allerlei beloften gedaan aan de vluchtelingenorganisatie over de opvang van de Koerden. Die beloften heeft de organisatie direct weer aan de vluchtelingen doorgege ven, maar nooit kunnen inlossen, Want zo bleek pas veel later CRM heeft nooit een extra-budget voor de opvang van deze groep opgesteld en kon met zijn uiterst bescheiden vluchtelingenbudget van 600.000 gulden niet zomaar een nieuwe groep mensen behoorlijk opvangen. Bij CRM schuift men nu afwisse lend de schuld hiervan op rekening van minister Duisenberg van financiën en minister Pronk van ontwikkelingshulp. Uit alle opmer kingen van de diverse ministeries blijkt trouwens dat er binnen het kabinet momenteel geweldig wordt geruzied over de „oneigenUike bestedingen", die enkele mini*» ts hun collega Pronk willen toeschui- Vergeetachtigheid Intussen heeft echter de laat ons zeggen vergeetachtigheid van CRM om een budget op te stellen voor de opvang van Koerdische vluchtelingen, nogal wat gevolgen gehad voor de betrokkenen in kwestie. Leegstaande doorgangsflats, die him met grote stelligheid waren toegezegd, gingen aan hun neus voorbij en werden door Chilenen betrokken. CRM zegt dat het geen geld toegewezen had .gekregen om die flats voor de Koerden in te richten. En dus zitten zij in overvolle, derdeklas toeristenhotels, die oneindig veel duurder zijn dan de huiu-flats en die toch ook uiteindelijk door CRM betaald moeten worden. Een maanden lang verblijf in een hotel zonder privacy en zonder veel uitzicht op een andere bestemming is uiteraard niet de beste methode om uit het lood geslagen vluchtelin gen in de Nederlandse samenleving op te nemen. Vluchtelingen die toch al niet zo'n aangename tijd achter de rug hebben in de vluchtelingen kampen van Perzië. Allerlei dringend noodzakelijke voorzieningen op sociaal en cultureel gebied kunnen voor de Koerden niet worden getroffen, alweer omdat er geen budget voor hun opvang is. Ze krijgen een spoedcursus in de Nederlandse taal. Maar het geld voor die cursus wordt nu door een vluchtelingenorganisatie voorgescho ten, in de hoop dat CRM eens nog een keer de uitgaven terug zal vergoeden. Het is echter heel goed mogelijk dat de taalcursus over zeer korte tijd zal worden afgebroken, indien CRM met een budget komt dat lager ligt dan de vluchtelingen-* organisatie verwacht. De opvang van politieke vluchtelin gen in Nederland is kortom zodanig geregeld (en in een aantal gevallen niet geregeld), dat er sprake is van zeer grote rechtsongeliikheid ie opvang van de Koerden springt dat zo duidelijk naar voren, omdat dj evenals de Chilenen een door de regering uitgenodigde groep zijn

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11