Senaat tikt minister op de vingers S3E3K NAAST HET NIEUWS Echtgenoot nam schuld van de aanrijding op zich P.v.d.Avertroebelt de abortus-discussie T F7FRS SCHRTTVFN SS WOENSDAG 14 APRIL 1976 STRAAWRETHCA DOOR DE VS Een 81-jarige Amerikaan die wordt beschouwd als onbetwist wereldrecordhouder "achteruitlopen", is voornemens het tweehonderdjarig bestaan van de Verenigde Staten te vieren door een trektocht dwars door het land te maken, uiteraard "in z'n achteruit". Plennie L. Wingo staat vermeld in het Britse Guinness book of records, vanwege zijn tocht van Santa Monica in Californiê naar Istanbul in Turkije in 1931 en '32. Eind deze of begin volgende maand wil Plennie L. Wingo de Verenigde Staten achteruitlopend in vyf maandeft doorkruisen bij vijf kilometer per uur en "gestuurd" door spiegeltjes aan weerskanten van zijn bril. Sinds december - toen hij op het idee kwam - heeft Wingo dagelijks geoefend op speciale vilten schoenen met hoge zolen en lage hakken die hem achterwaarts projecteren. "Ik ben nu zodanig in vorm dat ik op weg kan gaan en de hele dag lopen", zegt Wingo, auteur van het boek; "De wereld rond - straawrethca". Lijk gevonden in Zuidwillemsvaart SCHIJNDEL (ANP) - De njkspoli tie heeft gisteren in de Zuidwil lemsvaart bij Schijndel (N.B.) het lijk van een 54-jarige man gevon den. Omdat de politie de mogelijk heid van een misdrijf niet uitsluit, werd vandaag op last van de officier van justitie sectie op het stoffelijk overschot verricht. Rond acht uur gisterochtend ont dekte een buschauffeur het stoffe lijk overschot - dat vermoedelijk al een week'in het water heeft gelegen - en een auto vlakbij een sluis in de Zuidwillemsvaart. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat de man, zonder vaste woon- of verblijfplaats, invalide was. Tijdens de dregwerkzaamhe- den, die gistermiddag bijna drie uur hebben geduurd, is het scheep vaartverkeer op de Zuidwillems vaart uit beide richtingen volle dig stilgelegd. DEN HAAG (SP) - WD- fractievoorzitter Hans Wiegel is verontwaardigd overde "bene- denmaatse aanval" van zijn PvdA- collega Ed van Thijn op het abor tusbeleid van de liberalen. "De discussie tussen de PvdA en de WD om dit probleem op te lossen is daardoor zeer vertroebeld", aldus Wiegel deze week in een interview met het partijblad Vrijheid en De mocratie. Wiegel meent dat de huidige pro blemen rond de abortuswetgeving niet nodig waren geweest als de re geringspartijen bij de kabinetsfor matie de zaak goed hadden gere geld. In het interview zegt Wiegel dat het de WD gaat om een goede wette lijke regeling die voor brede lagen van het Nederlandse volk aan vaardbaar is. Wiegel: "Wij staan op zorgvuldig heid, op een goede begeleiding, en op een uitstekende nazorg. Wij zijn er tegen dat er roekeloos of lukraak kan wordfen geaborteerd, en wij stellen de hoogst mogelijke eisen aan de inrichting en de artsen". "Wij zullen ook nooit akkoord gaan met een onderscheid in de behan deling van vrouwen die korter dan drie maanden zwanger zijn, zoals de PvdA van ons had gevraagd", aldus Wiegel. Binnen de tweede kamer-fractie van de WD wordt overigens niet geloofd dat het compromis tussen PvdA en WD over de abortus problematiek zal stranden op pro cedurele kwesties, terwijl de twee partijen het globaal eens zijn over de zaak. k DEN HAAG - Minister Wester terp van verkeer en waterstaat bladert het boekwerkje „Ooster- schelde open/dicht" door, dat hij gistermiddag op zijn ministerie ontving uit handen van d heerJ. B. Morreau (links), secretaris van de St\chting Dijkverhoging Oosterschelde. Rechts ir. G. P. Bourguignon, lid van dezelfde stichtingIn het boekje worden de veelzijdigheid van het gehele Oosterschelde-probleem en alle meningen nog eens op een rijtje gezet. J B J t \_K_) lil f ff Jl 1 'S. De redactie, behoudt zich daar- Compensatie De ruzieachtige toon over het wel of niet afschaffen van de prijscom pensatie doet wat wereldvreemd aan. Van de compensatie in januari is nauwelijks iets in het loonzakje terecht gekomen, zodat dit loonon- derdeel met prijscompensatie niets meer te maken heeft. Maar het kost ons wel weer duizenden arbeid splaatsen. Het artikel "kiezen voor de zwakken of voor modale Henk", enige tijd geleden van Jan Dost, deed het voorkomen of deze rege ring voor een levensgroot dilemma staat Dit is niet juist. Er is geen di lemma, want de regering behoeft niet meer te kiezen. Ook "Modale Henk" zal de komende jaren een buikriem moeten dragen en in de Haagse Post is het naderende einde van ons sociaal paradijs al beschre- Niet zo lang geleden is bij de belas ting debatten in de Tweede Kamer door de PvdA uitdrukkelijk ver kondigd, dat, om het ambitieuze en miljarden vergende verkiezings programma Keerpunt '72 onver kort te kunnen realiseren, de ho gere inkomens extra moesten wor den gepakt. Volgens de PvdA be gon de categorie hogere inkomens bij f20.000 bruto. Daarom is "mo dale Henk" nu ook terecht geko men in de regio van de drastische nivelleringsdrift. Voorlopig houdt hij nog f17.000 over. Zijn zwager met f 32.000 bruto, die wat hoger op de ladder is geklommen, maar geen onderdak vindt bij het ziekenfonds, valt met een dreun naar beneden onder die f 17.000. Hij is het slach toffer van een viervoudige nivelle ring als straf voor al zijn inspan ning. De nivellering is geen uitvinding van deze regering of van de vakbe weging. Zij hebben haar alleen ex tra versneld. De nivellering is in 1944 ingezet toen de loonbelasting in werking trad, zodat "modale Henk" nu ook de lange arm van Hit- Ier voelt. Omdat zij geen kanon- nenvoer produceerden werden de ongehuwden extra gestraft. Indien de heer Kok per 1 juli met nieuwe looneisen komt, zal het hele wankele bouwwerk van deze rege ring in elkaar zakken. Jammer dat de heer Kok geen tijd heeft om Marx te lezen. Deze stelde reeds in 1865 in zijn rede in Londen over loon, prijs en winst, dat vakbond sacties voor loonsverhoging maar heel weinig konden uitrichten tegen harde economische bewe gingswetten. Ook de vakbeweging staat nu met lege handen en ook de werknemers zijn verliezers gewor den. De keus is dus aan de heer Kok. Het gaat om de buikriem of nog meer ontmantelde bedrijven en nog meer werklozen. En er zijn er al een half miljoen. En hoe zit het nu met de zorg voor de zwaksten in onze samenleving? Dus de mensen met een klein vast pensioentje of met hun waardeloze VOV-tje, de kleine rentetrekkers met hun gecoupeerde obligaties en al die kleine zelfstandigen met hun 5 a 6 gulden per uur. Het zijn slechts woorden, want die zorg bestaat nauwelijks. Ze worden vermalen door een alles vernietigende infla tie, onbetaalbaar geworden pre mieheffingen en een onsociaal-, verouderd-, uithollend-, en een al les doodziek makend belastingstel sel. Ruud Pauw heeft in deze krant van 3 maart in een uitstekend artikel de ondergang van zo'n kleine zelf standige beschreven. Tragisch, ontroerend en zonder bitterheid. Een kleine zelfstandige die aan de inflatie, die wij zo luchtig bedrij ven, ten onder is gegaan. Maar ook een symbool van de ontstellende verwording van onze democratie. H. J. DE BOER Stationsplein 204 Leiden. ANGOLA Hiermee wil ik reageren op een ar tikel in het Leidsch Dagblad van 23 maart jl. Het betreft het artikel "Angola-comité vraagt om steun voor de MPLA". Ik heb met stij gende verbazing dit artikel gelezen. De schrijver van dit artikel geeft geen juiste voorstelling van de zaak, hij verwijt het Westen en met name Amerika van oneerbare prak tijken in Angola en doet de steun aan de bevrijdingsbeweging FNLA en Unita af als het meest verschrik kelijke uit deze oorlog. Dat er 15.000 Cubanen zijn en enkele duizenden Russen wordt maar over het hoofd POLITIE DOET OOGJE DICHT De zonaanbidders op het strand van 'de Walcherse gemeente Valkenisse zullen deze zomer niet meer mogen slapen op het strand en in de duinen. De gemeenteraad heeft namelijk een voorstel aangenomen, waarin het krachtens algemene politie verordening verboden is, de ogen ook maar een moment in het openbaar te sluiten. Burgemeester Francke heeft zich inmiddels gehaast te verklaren, dat de verordening overdag althans niet al te streng zal worden toegepast Wie op het strand in slaap valt zal niet ogenblikkelijk een bekeuring krijgen. Commentaar van de burgemeester de rijkspolitie zal overdag 'zelf een oogje dichtdoen". STELEN OM DE STRAF De rechtbank te Arnhem heeft de 24-jarige boekbinder J. H. uit Kootwijkerbroek veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een boete van f 750,-. Hij werd schuldig geacht aan diefstal van geld door middel van geweld op 10 augustus vorig jaar te Arnhem gepleegd in de kamer van een 20-jarige studente in de Park straat Hij bedreigde het meisje dat in bed lag met een mes en wist de inhoud van haar portemonnee in zijn bezit te krijgen. Het was de man er voornamelijk om te doen in handen van de politie te vallen. De verdachte zou alles in het werk hebben gesteld om onder de tirannie van zijn 71-jarige vader uit te kunnen komen. Om het geld behoefde hij geen overval te plegen. HOND BESTEELT VROUW De politie van Springfield in de Amerikaanse staat Missouri zei gisteren niet veel geloof te hechten aan het verhaal van een vrouw dat zij Van haar tas werd beroofd door een Doberman pinscher. De vrouw, de 25-jarige Linda R. White, vertelde de politie maan dag dat dè hond zijn tanden had gezet in haar arm, waardoor ze gedwongen was geweest haar tas te laten vallen. De hond was er vervolgens mee naar een in de buurt geparkeerde auto gerend waarin twee mannen zaten. Volgens de vrouw bevatte haar tas sieraden ter waarde van negenhonderd dollar. "Ik heb nog nooit een zo goed afgerichte hond gezien", zei re chercheur Ted Hobson. "We zetten ons onderzoek echter voort". De vrouw zou op een idee kunnen zijn gekomen door het zien van een film waarin Doberman pinschers optraden als bankro- SOUVENIR IN GEZICHT Mevrouw Carolyn T. Schofield heeft gisteren een smartegeld van 10.130 dollar toegewezen gekregen voor de kokosnoot die zij tijdens carnaval 1974 in haar gezicht kreeg. Het ongeluk was gebeurd tijdens de zogenoemde Zuli Parade in New Orleans, een optocht van negers die ryk-versierde en uit- gekerfde kokosnoten tussen het publiek werpen. De kokosno ten zijn in trek als souvenirs. AMSTERDAM (ANP) - Voor de rechtbank in Amsterdam heeft gis termiddag een jonge moeder uit Halfweg terecht gestaan die vier jaar geleden niet vervolgd is we gens een aanrijding in Buitenvel- dert te Amsterdam, waarbij twee mensen ernstig gewond raakten. Haar man F. J. de B. (toen nog haar verloofde) had destijds de schuld op zich genomen en werd uiteinde lijk door het gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf en ontzegging van enboven het recht voor om bijdra gen te weigeren dan wel in te kor ten. gezien, en dat het hele land volges touwd wordt met militair materieel door de communisten om hun im perialistische praktijken te verwe zenlijken wordt in het geheel niet over gerept. Maar wel geld inzame len in dat smerige kapitalistische Westen om hun heilstaat te verwe zenlijken. Dat iemand anders denkt over bepaalde zaken is zijn goed recht, maar wees dan wel eerlijk en doe niet aan eenzijdige indoctrina tie d.m.v. (naar ik aanneem) een neutrale krant. G. VAN DUYVENBODE JR. Abeelplein 28, Katwijk aan Zee. Naschrift redactie: Het bewuste ar tikel stond op de zogenaamde pa gina "Meningen"een pagina waarop lezers en groeperingen die een bepaalde mening willen ken baar maken terecht kunnen. Het ar tikel was niet de mening van de krant maar van de heer Esau du Plessis, lid van het Angola-comité wiens naam en functie trouwens duidelijk bij het artikel stonden vermeld. Met eenzijdige indoctri natie van de zijde van de krant heeft plaatsing van dat artikel o.i. niets te maken. de rijbevoegdheid voor de duur van één jaar. "Het is in Nederland zelden voor gekomen dat de rechterlijke macht van rechtbank tot aan Hoge Raad zo bedonderd is als in deze zaak. Het is bijzonder kwalijk dat twee mensen een dergelijk spel spelen om de waarheid te verbergen. We moeten daarbij bovendien beden ken dat dit geen oplichters zijn, maar twee doodgewone burgers die een ernstig verkeersongeluk heb ben veroorzaakt", zo kritiseerde de officier van justitie in zijn requisi toir de handelwijze van de 25-jarige verdachte C. P. en haar man. Hij eiste tegen de vrouw eenzelfde straf als de straf waartoe haar man des tijds onschuldig was veroordeeld. Zij botste op 9 juli 1972 met haar personenauto op de kruising Boelelaan-Buitenveldertselaan tegen een andere personenauto, die net voor het groene licht optrok. Een moeder en haar zoontje wer den gewond. Onmiddellijk na de botsing vluchtte C. P. in paniek uit de auto. Haar aanstaande echtge noot, die naast haar zat, nam toen de schuld op zich en verklaarde tegenover de politie dat hij achter het stuur zat Geen enkele getuigë van de aanrijding sprak dit destijds tegen. Ter zitting verklaarde de vrouw dat ze pas zo laat met de waarheid voor de dag was gekomen, omdat zowel haar man als zijzelf na eenmaal de leugen ter wereld te hebben ge bracht, niet meer terug durfden. "U hoeft geen medelijden te hebben met al die gerechtelijke colleges die jarenlang overbodig werk hebben verricht, maar u hebt ook niet ge dacht aan de slachtoffers die hierbij telkens opnieuw overlast en psy chisch letsel opliepen doordat zij opnieuw geconfronteerd werden met hun ellende. Deze mensen zijn ernstig gedupeerd en hebben bo vendien lang gesukkeld met hun kwetsuren, die ze opliepen bij deze afschuwelijke aanrijding", rea geerde de president van de recht bank mr. S. Slachter hierop. Ondanks de tijd die is verstreken sinds de aanrijding meende mr. Van Everdingen dat er geen reden was om tegen de vrouw een straf te eisen die lager is dan de straf waar toe haar man uiteindelijk was ver oordeeld. Uitspraak is bepaald'op 27 april a.s. Beperking van visvangst is rechtsgeldig DEN HAAG (ANP) - De moeilijk heden, die sinds enige tijd de hand having van de Nederlandse visvan- gstbeperkingsregeling in de weg stonden, zijn opgeheven. Dit meldt het ministerie van Landbouw en Visserij in Den Haag. Het doelt hiermee op het feit, dat de EG-ministerraad vorige week een verordening heeft vastgesteld, waarbij de lidstaten gemachtigd worden tot het handhaven van na tionale vangstbeperkingen. Een principebesluit hierover had de raad al op 20 januari jl. genomen. Hij wilde alle juridische twijfel aan de rechtsgeldigheid van nationale vangstquoteringen wegnemen. Aanleiding hiertoe vormden onder meer de vragen over de verenig baarheid van nationale vangstbe perkingen met het gemeenschaps recht, die de rechtbanken in Alk maar en Zwolle hadden gesteld aan het Europese hof van justitie. Vissers, die in 1976 overtredingen hebben begaan kunnen nu ver volgd worden, zo werd van de kant van Justitie verklaard. DEN HAAG (SP) - Minister Van Kemenade l(Onderwijs) heeft van de confessionelen en de WD in de Eerste Kamer enkele scherpe waarschuwingsschoten voor de boeg ge had. Enkele van zijn plannen stuitten gisteren in de Senaat op forse weerstand: KVP, ARP en CHU zijn bang dat de vrijheid van onderwijs door de minister wordt aangetast. de WD'ers wijzen het plan van de minister om alle vormen van voortgezet onderwijs af te schaffen en er één "middenschool" voor in de plaats te stellen ondubbelzinnig af. De kritiek op minister Van Keme nade looé* er niet om. De anti revolutionaire senator Diepenhorst zei van hem: "In het algemeen overschat hij zich, is zijn kijk op de werkelijkheid soms eenzijdig, maakt af en toe de indruk dat hij tegenspraak moeilijk veelt en is hij ook van enige dwang niet afkerig". Vrywel de hele Eerste Kamer vond dat de minister te hard van stapel liep. De onderwij smaatregelen vol gen elkaar in snel tempo op. Zelfs zijn eigen partij, de PvdA, eiste van de minister dat hij wat gas terug nam. "De mensen op de Stholen kunnen minister Van Kemenade niet bij houden. Zij zijn niet in staat de veranderingen zo snel te ver werken", zei de PvdA'er Koopman. De CHU-senator De Vries voor spelde stakingen, als de minister niet in een lager tempo overscha kelde. De "middenschool" - een nieuw schooltype voor alle 12- tot 16- jarigen dat minister Van Kemenade voor ogen staat - werd getroffen door de banvloek van de WD. Het WD-kamerlid mevrouw Van So meren zag niets in zo'n school, die volgens haar alleen maar bedoeld was om de maatschappij "om te turnen". "Onze jeugd is te kostbaar om als proefkonijn te dienen voor een experiment met dit nieuwe on- derwijstype", vond ze. In het hele land worden momenteel proeven met de middenschool genomen. Zonder een ingrijpende wijziging van de grondwet kon de midden school naar de mening van me vrouw. Van Someren niet ingevoerd worden. "De uniforme midden school is in strijd met de thans geldende vrijheid van onderwijs", De confessionelen kwamen op voor de vrijheid van onderwijs. Net als in de Tweede Kamer waren KVP, ARP en CHU in de Eerste Kamer niet eenstemmig over het rege ringsvoorstel om het onderwijsar tikel in de grondwet te wijzigen. Namens de KVP maakte de CHU'er Van Hulst de minister duidelijk dat dit voorstel niet in goede aarde ge vallen is. "Wij zijn niet zonder zorg", zei hij. De anti-revolutionairen stelden zich - evenals in de Tweede Kamer - een stuk toeschietelijker op. "Wij zijn voorzichtig, maar verwerpen in dit stadium het kabinetsvoorstel niet", zei Diepenhorst (AR). VELUWE - De Beltmolen „de zon" in de buurtschap Oosterwolde (Veluwe) is gistermiddag in vlammen opgegaan. Volgens de eigenaar is de oorzaak waarschijnlijk, dat achter de molen staande dieselmotoren in brand zijn geraakt. Ook de bijgebouwen van de uit de negentiende eeuw daterende molen, zijn bijna volledig afgebrand.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7