Nieuwe serie op VAR A-scherm /Ho\pr°9 Opera komend seizoen in teken romantiek 'FOLTER FOLLIES' MISLUKT MICKERY- IDEETJE Personeel schouwburg achter Joop Koopman (feor'n mode f „-j? pruikje CONTROVERSE BIJ DE NOS ^^vandaag... ...en gis toegelicht ramma wj&wmn m tkwjb woensdag 14 april 1976 Amsterdam Als Amsterdam niet opsdhiet met zijn operagebouw gaat de Nederlandse Operastichting met I Rotterdam praten, dat wel een muziektheater snel van de grond wil krijgen. Dit zei Hans de Roo, inten dant van de Opera, gisteren op een j persconferentie. Maar het bleek alras dat dit een loos „dreigement" is: de Opera geeft honderd voorstellingen in Amsterdam en 15 j in Rotterdam (deritig in Den Haag), en Het Nationale Ballet gaat heel zeker niet naar Rotterdam. Maar j Hans de Roo (evenals Hans van Ma nen van het ballet) maakte wel dui delijk dat de situatie nu in de Amsterdamse Stadsschouwburg on houdbaar begint te worden. Drie gezelschappen willen op dat toneel, en het Publiekstheater, dit succes heeft bij het publiek, moet meer speelavonden hebben. Het repertoire voor het volgende seizoen: vijftien producties, waarvan alleen Mozarts „Le Nozze di Figaro" en „Cosi fan tutte", plus Cavalld's „Ormindo" het klassieke theater vertegenwoordigen. De overige be horen tot het romantische repertoire van de laatste anderhalve eeuw. Twee moderne werken komen als klein-zaal-producties„Transforrna- tions" van de Amerikaan Conrad Susa en „BI Cimaron" van Hans Werner Henze. Hans Vonik dirigeert „De liefde voor de 3 sinaasappelen" van Prokowjew, waarmee het seizoen wordt begon nen. Eind september komt in het Circustheater Ariadne auf Naxos" van Richard Strauss met o.a. als nieuwe stem die van Joep Bröcheler. Begin oktober in het Cirkustheater de première van „II trovatore" van Verdi met o.a. Carolyn James, Christina Deutekom en Juan Lloveras. Begin november in Sche- veningen „Rusalka" van Dvorak met Teresa Stratas in de titelrol en o.a. de neger Willard White. Eind november ,Don Pasquale" van Donizetti in een regie van Frans met o.a. Daivid Kuebler. Op 10 december in Scheveningen de premiere van „Le nozze di Figaro" van Mozart (herhaling van de productie van twee jaar geleden in het Holland Festival). „Palleas et Melisande" van Debussy, met o.a. de Nederlandse mezzo-sopraan Hebe Dijkstra, op 7 januari in Schevenin gen. Verder in het seizoen nog „Dorian Gray" van Hans Kox, „Elektra" van Richard Strauss, „Jenufa" van Janacek, „Maria Stuarda" van Donizetti, „Cosi fan tutte" van Mozart, „Don Carlos" van Verdi, „L'Ormindo" van Cavalli en „La Boheme" van Puccini. Als kameropera's onder meer „The fantastics" van Tom Jones en Harvey Schmidt en „The four note opera" van Tom Johnson. Met ingang van het seizoen 1977—78 neemt de Opera het volledige Wagner-werk op het repertoire. Begonnen wordt met Tannhauser, dan volgt de volledige „Ring". Amsterdam In Mickery is te zien hoe ver men komt met een ideetje en veel theatermiddelen: niet ver. De „Folter Follies", een eigen produktie van Mickery, wil het feit dat er alom in de wereld wordt gefolterd, en wat dit heel concreet betekent, op de toeschouwer over brengen. Dat gebeurt doorzichtig-ge- raffineerd: lichte geestelijke folte ring op een modeshow met echte sjieke kleding en daarnaast poUtie- uniformen dokterskledij, pastoors uitmonstering en weduwjurken. Dan wordt een meisje vastgebonden en met een soldeerboutje gemarteld, „maar alles is nep" roept de ceremoniemeester geruststellend, er is een lezing over de techniek van het toebrengen van pijn, met als erotische parallel (folteraars zijn vaak sexbezetenen) een gefilmde striptease, een man in een zak wordt gemarteld en gedood, een messenwerper speelt met de dood (van zyn partner). Allemaal met geluid, en dia's, en op bewegende stellages want als het op theater- middelen aankomt spaart Mickery niemand. Maar het helpt allemaal niets: het ideetje is niet tot in details uitgedacht. Het is niet aan te nemen dat bewust naar een Barend Servet-effect is gestreefd, maar het lijkt er wel op. Zo'n kwis mag en moet een dubbele bodem hebben, maar als de zaak misgaat doordat een „goedwillende" kandidaat het Engels van de acteur niet verstaat klopt er iets niet. De dubbele bodems zijn ook dubieus: na de Scène uit 'Folter jollies'. i laat politieke martelingen is de „foltering" door een messenwerper niet effectief meer, en de slotscène, met het leuk, maar doe het dan feller ei slotkoor van de Mattheus-Passie plus vooral die martelingen eruit. I agenten met schilden en een drietal Dat is een schanedltjke en smarte- gehangen personen slaat theatraal lijke zaak om re lolletjes omheen te nergens op. Een woordenboek van bouwen, clicé's en kitsch in de showbiz, zegt de programmatoelichting heel JAAP JOPPE Fragment uit Beryl's Lotmet Beryl en Tom Humphries (Car- mei McSharry en Mark Kingston). De zinsnede „het leven begint bij veertig" kan op verschil- °p de Engelse tv vertoond. Het zal lende manieren worden uitgelegd. De TROS deed dat zon- iznz of"de VARA bèS'om de dag nog aan de hand van een thriller met fatale afloop; de laatste dertien afleveringen na VARA verwerkt het in een uit dertien afleveringen bestaan- ^gen" °P scherm te de serie van Yorkshire Television onder de titel „Beryl's Lot Morgenavond is de eerste aflevering te zien van deze serie, opgebouwd uit verhaaltjes van vijftig minuten. ARNHEM VARA-quizmaster Joop Koopman heeft zoals gisteren al gemeld, na een week werkelijke dienst als directeur van de Apeldoorn se schouwburg Orpheus zijn ont slagbrief ingediend. Volgens burgemeester rar. F. Th. Dijckmeester van Apeldoorn is het besluit van de commissarissen om het aantal directie-assistenten terug ÜPELATTI v.TONGEREN Leiden, Breestraat 32. tel.071 -125212* te brengen van twee tot één de reden voor Koopman geweest om op te stappen. De commissarissen menen, dat een staf, bestaande uit een direc teur, een nog aan te stellen finan cieel economisch, tevens waarnemend directeur en een directie-assistent, voldoende is voor het laten functio neren van cultureel centrum, schouw burg en restaurant. Koopman daar- en tegen vreest dat hij extra zal wor den belast met slechts één assistent. Als woordvoerder van het personeel deelde de heer M. Dielemans mede, dat allen zeer verdrietig en boos zijn. Het personeel, heeft, aldus de heer Dielemans, in korte tijd grote waar dering gekregen vaor Joop Koopman. Het cultureel centrum Orpheus be staat elf Jaar. Koopman is de acht ste directeur, maar de eerste die het personeel goed begrijpt. De samen werking as zo goed, dat het personeel protesteert tegen zijn voorgenomen heengaan. Het eist, dat de raad van commissarissen het ontslag niet ac cepteert. Het personeel staat in zijn geheel achter Koopman en zijn be zwaren, aldus de woordvoerder. Het gaat hier om een typisch Engelse serie wat zo veel inhoudt als: vloeiende verhaaltjes, geloof waardige hoofdrollen en knappe typetjes in de bijrollen. De tientallen koppen thee, de pub op de hoek en het kantoor van de Door Yvonrne Parre bookmaker versterken het Britse karakter nog meer. Hoofdpersoon is Beryl Humphries, echtgenote van melkboer Tom en moeder van drie kinderen, van wie er twee al uit huis zijn. Aan de vooravond van haar veertigste verjaardag komt de bezinning: de 6chool verlaten op veertien, achter eenvolgens het werk - jampotten van etiketten voorzien en werken bij Woolworth (de Engelse Hema> en een supermarkt - en daarna spoorslags getrouwd omdat er een kind op komst was. Niet dat Beryl ongelukkig is met haar lot. Haar huwelijk is goed, ondanks de sleur van het om tien uur naar bed gaan en om half zes opstaan - en het extra werk dat ze op haar schouders heeft genomen - schoonmaken in een hotel, in het kantoor van de bookmaker en het verzorgen van een kostganger - kan later van dienst zijn voor dat fel begeerde huisje aan de kust. Dat huisje op de achtergrond vervaagt echter meer en meer, wanneer Beryl besluit om dé avondschool te volgeji. Niet dat daardoor de potten en pannen, het was- en strijkgoed aan de kant worden geschoven, maar toch...een verandering in de directe omgeving van Beryl is duidelijk te proeven. En die verandering leidt tot vaak komische in alle gevallen geloof waardige situaties. Het knappe van de serie is dat er nergens wordt overdreven om de lach uit te lokken. Een voorverto ning van twee afleveringen leverde echter wel een constante glimlach op. Vooral de naaste omgeving van Beryl noodt daartoe, want ook de buurt leeft, vaak uit afgunst, mee met de studente. Het nieuwe leventje van Beryl mag dan niet over rozen gaan, de rampen blijven echter klein en de situatie opgewekt. „Beryls lot" werd in 26 afleveringen door Carmel McSharry, een Engelse actrice, in Nederland weliswaar nog geen bekende, maar in Engeland terecht vrij geliefd om haar prestaties als Beryl. Haar tegenspe ler is Mark Kingston, de echtgenoot die tevreden is met zijn melkwijk, zijn bezoeken aan de pub, sport op iv en een gokje wagen. „Beryl's lot werd in 26 afleveringen NEDERLAND I 16.40 R<*n je rol (TFOS) 17.10 Suske en Wiske (TROS) 18.15 Wetenschap in beweging herh. les 13 (TELEAC) 18.45 Staatsloterij (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.45 Politieke Partijen (ARP) 19.55 Eerste helft PSV-St. Etienne 20.45 Direkte beelden van de ijshockcywcdstrijd Oost Duite land-West Duitsland 20.55 Tweede helft PSV-St. Etienne 21.45 Journaal 21.50 Panoramiek iNOS) 22.20 Studio Sport (NOS) 22.45 Sjn-tkershoek (NOS) 23.00 WK IJshockey vanuit Polen (NOS) 23.30 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 W ie is deze? 19.30 Kenmerk (1KON-KRO/RKK) 20.00 Journaal (NOS) 20.30 The Waltons (EO) 21.20 Zie de Mens (EO) 22.00 Het oudste wonder (EO) 22.45 Tensloltc (EO) 22.50 Journaal (NOS) 22.55 Het lied var. de week (IKON-NCRV) Daar hoor Je. als leek op fi nancieel terrein, toch wel even van op: een Amsterdamse koop man verkoopt aan zichzelf een grote partij niet-bestaande anti biotica, en om dat te "financie ren" ontvangt hij van twee ban ken een totaalbedrag van 60 mil joen gulden. "Windhandel noe men de deskundigen dit. De be treffende Amsterdammer zit voorlopig opgesloten in Wenen, maar hij maakt zich geen zor gen: "Alles zal op zijn pootjes te rechtkomen". Voor de NCRV-camera van "Hier en Nu" las hij een stukje sussende tekst voor ("storm in glas water, niemand zal schade lijden, de zaak lijkt veel erger dan het is") en daar wilde hij 't eigenlijk bij laten. Maar omdat de cameraploeg er nu toch was, besloot hij de NCRV te trakte ren- op een lang gedicht van de schoolmeester. Dat ging over een lam (de koopman zelf) en een wolf (de hem belagende Oosten rijkse pers) en het werd met zo-, veel talent en overtuiging gede clameerd, dat ik aan het slot heel zeker wist: van deze meneer zou ik nog geen tweedehands fiets durven kopen. Op de vraag, waar die 60 mil joen gebleven zijn, wilde hij lie ver niet ingaan, onze koopman uit Amsterdam. Trouwens: wat is nou helemaal 60 miljoen gul den? Vijf van dit soort "trans acties". en je hebt het bedrag dat in Nederland op onderwijs bezuinigd moet worden (300 mil joen». Deze bezuiniging houdt in dat 8000 leerkrachten ontsla gen zullen worden, tenzij het onderwijzend personeel die 300 miljoen zelf opvangt via een sa larisverlaging. Dat is een idee van het PvdA-kamerlid Konings, maar veel geestdrift heeft hij daarmee niet losgeslagen, zoals in "Hier en Nu" bleek. Weliswaar, kwam er een aantal leerkrachten aan het woord dat met minder loon genoegen zou willen nemen, maar daar wer den toch ook twee voorwaarden aan verbonden: 1. Iedereen moet meedoen, 2. Ook het salaris van de minister van Onderwijs zou omlaag moeten. Kamerlid Ko nings meende te weten dat in onderwijskringen zijn plannetjo nogal positief is ontvangen, maar dat bleek venier nergens uit. Ja. hoe gaat het eigenlijk met de Surinamers? Vrijwel meteen nadat hun land onafhankelijk was geworden, eisten de Zuid- molukkers op hardhandige wijze hun plaats in de publiciteit op. Rond de Surinamers werd het stil. Maar ze zijn er nog steeds, zoals bleek uit het programma dat Han van der Meer aan een aantal van hen wijdde. GERARD PAQUES. In „Sprekershoek" om 22.45 uur via Nederland l icordt aan dacht besteed aan de internationale uitwisseling van wer kende en studerende jongeren. In de uitzending deelt de American Field Service mee hoe Nederlandse jongeren een jaar in een buitenlands gezin kunnen wonen en een plaat selijke school bezoeken. Nederlandse gezinnen kunnen via deze instelling een jeugdige buitenlander in dienst nemen. Verder in Sprekershoekde vereniging „Onkruid", een groepering van totaal-dienstweigeraars. Popzanger Alan Price zingt in het lKON-programma „Wie is deze?" om 19.05 uur op Nederland II eigen composities op het thema van de lijdensweek. In „Kenmerk" om 19.30 uur is vervolgens een eigen reportage te zien over de verkiezin gen op de Westbank in Israël en wordt tevens aandacht be steed aan de persconferentie van premier Vorster over de samenwerking tussen Israël en Zuid. Afrika. De kwestie van de oliesteekpenningen aan Italiaanse politici komt vanavond in de NOS-rubriek 'Panoramiek' op Neder land 1 aan de orde. Uitgezonden wordt een Britse reportage over het onderzoek dat gaande is. Willem Ruis krijgt zijn eigen show HILVERSUM Willem Ruis, be kend koppetje uit KRO's "De Van Speyk-Show", is bij deze omroep nu definitief de opvolger geworden van Berend Boudewijn. Met zijn "De Willem Ruis-Show" krijgt hij op za terdag 1 mei vrij spel op het scherm. In zijn show zit evenals in die van Berend een panel met bekende per soonlijkheden. Zo zullen de Belg Gas ton Durnez, Rita Corita, John Lan- ting, Dore Smit en Harry Mulisch deel uitmaken van zijn eerste show. WOENSDAG 14 APRIL HILVERSUM I TROS: 18.30 Nws. 18.41 De Blauwe zaden, science-fiction, serie. 19.00 (S) Muziektriptiek. van zeven tot tien. 2.00 (S) 22*551 (Sj weg. progr. 22.30 Nws. - 5 (S) Een spel. 23.55-24.00 Nws. 2.40 nog. VARA: 18.00 Nws. 18.11 Dingen van de dag. P.P. Uitz. van de PSP. VARA: 18.30 (S) Tussen start en finish: sport en muziek. 19.30 (S) Orkest Malando. 20.00 Nws. 20.05 Radio Kamerorkest met solisten: klassieke muziek. 21.25 Kees Verwey, schilder te Haarlem (VI). 21.55 (S) Muziek van Nederlanders. (23.05 Aktualitelten-overzlcht. 23.20 Den Haag vandaag). 23.55-24.00 Nws. NOS: 18 03 De Vakaturebank. 18.10 (S) NOS-maal. 19.30 (S) Lang de Lijn: sport en muziek, met om 19.38 Paarde- koersen. 23.02 <S> NOS-Jazz. 0.02 (S) - - - - -- - (S) Take ordt weer .02-7.00 (S) De Meurders i beweeglijk programma :e mensen. Over! - 7.40 Den Haag ai |7.55 Mededelingen. VERSUM III TROS: 7.02 (S) Drie ham. 9.03 (S) Pep-op 03 iS) irzoek. 12.03 (S) Drie de middag: Nederlandse 7.02 (S) Badinerie: overweging. 9.10 Echo. 10.00 (S) Aubade: Symfonie st van de Oostenrijkse Omroep. (S) De beste plaat RSUJ NCRV: 7.00 DUITSE TV HILVERSUM (SP) Er is een controverse gerezen tussen NOS- voorzitter mr. E.M.C. Jurgens en de overige leden van de Raad van Be heer van de NOS over het functio neren van genoemde raad. Aldus valt te concluderen uit een pré-ad vies dat deze raad op 23 april zal voorleggen aan het NOS-bestuur in zake de hoofdlijnen van het efficiën- cy-rapport uitgebracht door het Bu reau Berenschot. Dit bureau acht de Raad van Beheer een overbodig li chaam dat kan worden opgeheven als het bestuur beleidsbesluiten neemt en deze binnen 't bedrijf worden uit gevoerd. De raad beroept zich daar entegen op de wettelijke bepaling van zijn bestaan. Krachtens de wet is dit college niet alleen belast met de coördinatie van de binnenlandse omroep en de dagelijkse leiding van de NOS, maar omvat daarnaast ook commissariaten voor alle taalonder- delen. in de raad bestaat echter vel schil van inzicht over de verdeling van beleid en uitvoering. Met uitzondering van de voorzit ter. zouden alle leden via een door Berenschot voorgesteld beleidsbipreau geleidelijk taken willen delegeren aan diensthoofden. Maar voorzitter Jur gens acht het beter drie directeuren met volledige uitvoeringsbevoegdheid op het gebied van respectievelijk technische faciliteiten, programma's en coördinatie aan te stellen. In die constructie houdt de Raad van Beheer uitsluitend <de beleids kwestie over. Daarmee wordt dan een absolute scheiding tussen beleid en bedrijf voltrokken. De heer Jurgens heeft deze opvat ting vastgelegd in een minderheids nota, die samen met de meerderheids - nota van de overige leden van het bestuur ter beoordeling zal worden aangeboden. De Raad van Beheer onderschrijft overigens andere pun ten in het rapport als een andere verbeterde beleidsvoorbereiding, meer jarenplanning als basis daarvoor, ver duidelijking van delegering en een beheerst overlegpatroon. 7.55 (S) i Od de m 8.30 1 De mooiste mode voor dagen nacht. Lingerie draagt u 24 uur per etmaal. Een reden om uzelf te verwennen met echt móóie négligés, house-coats, onderjurken enz. U vindt ze te kust en te keur in Zwitserse, Franse en andere kwaliteiten. Bij de echte lingerie-, foundation- en badmode-specialist. gewijde J tr*at-je' -mentaar. 8.30 Nws. 8.36 Gym ïuisvrouw. 8.45 (S) Tot uw assleke muziek. 9.45 (S) On- hoogtezon: pastoraal, muzikaal bezoek. 10.30 Nws. 10.33 (S) en uur natuur; over het buitenleven. 1.30 (S) 2.00 (S) I Nws 7 41 (S) mjlTSLAND Journaal. (Reg. progr.: netje. 18.55 Nordschau magazine. 19.26 Motiv Liebe, Sesamstrasse. 18.00 Nieuws uit Noordrljnland-West- 12.55 (S) Middagpauze-dienst. .S) Goed gestemd: lichte z (S) Klanksnoer: klassieke Himmel. tv-serie. 18.45 Wie das Le- ben so splelt. 19.15 Akt. 19.45 Trlok um 4tel vor 8.) 20.00 Journ en weer bericht. 20.15 Reportage. 21.00 Ein Titye. tv-serie. 21.45 China- Cff&lHecke Breestraat 126 Leiden Tel. 130960 HILVERSUM II AVRO: 7 00 Nws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 Dag met een gaatje (8.00 l Radiojournaal). 8.50 Morgen- _,e laatste wooraen; (2) 9 35 Water- hockey 23.50 Journaal. 19.00 Journ. 19.30 Sport. *tle. 21.00 Journ. 21.45 W K. IJs- pulair verzoekplatenprogramma. 10.00- 20.15 Marv Tyler Moore, tv-serl 10.10 Radiolawaaipapega&i, kleuterprO';- gramma 11.00 Nws. 11.03-11.05 Radio. 19.45 Journ. VoetbalAansluitend Pllm- magazlne. Aansluitend Journaal.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5