Staatssecretaris opent instituut GoedMrf Paasshow Van Zijp zeker van vestiging in de Merenwijk Demonstratie van krantenbezorgers werd mislukking Nieuw gebouw voor geneesmiddelenonderzoek Raad van State verwijt gemeente 'nonchalance' Gemeente kan niets doen tegen de luifel de grond in «- OENSDAG 14 APRIL 1976 LEIDEN Staatssecretaris Hendriks wil meer greep krijgen op de kosten van geneesmidde len. Dat liet hij vanmiddag dui delijk blijken tijdens een toe spraak die hij hield ter gelegen heid van de opening van het Rijks instituut voor Geneesmid delen Onderzoek in Leiden. De staatssecretaris wees erop dat de prijsvorming van genees middelen niet normaal samen hangt met vraag en aanlbod. De prijsconcurrentie kan niet goed tot zijn recht komen, zei hij, om dat men bereid is voor genees middelen een hoge prijs te beta len en omdat de fabrikant zijn middel aan de voorschrijvende arts verkoopt, die er niet zelf voor betaalt. "De overheid kan ze ker nu de vette jaren voorbij zijn en het aansnoeren van de buik- Hendriks wil meer greep op kosten genees middelen riem nodig is deze situatie niet zonder meer als gegeven aan vaarden", aldus Hendriks. De staatssecretaris verklaarde dat hij binnenkort een beter in zicht zal hebben in de prijsvor ming op de geneesmiddelen markt. Zo is er spoedig een ad vies te verwachten van de Com missie Economische Mededinging, die al twee jaar bezig is te on derzoeken of het Zwitserse con cern la Roche een machtspositie heeft op de markt en of die po sitie bij de prijsstelling van Li brium en Valium in strijd met het algemeen belang is gebruikt. Ook verwacht hii binnenkort te kunnen beschikken over gege vens van een departementaal on derzoek naar de prijsvorming van farmaceutische specialitei ten. Hendriks herinnerde er aan dat er in 1973 ruim 1.5 miljard gulden werd uitgegeven aan ge nees- en verbandmiddelen en medische hulpmiddelen. Voor 1980 is deze uitgavenpost begroot op meer dan 4 miljard gulden, aldus de staatssecretaris. LEIDEN Een demonstratie van het „krantenloperscomité" van het Leidsch Dagblad is gis_ teren op een mislukking uitgelo pen. Om ongeveer drie uiur gister middag verzamelde een aantal le den van Arbeidersmacht (de be weging die de actie van de onte vreden bezorgers organiseert) zich voor de hekken van het LD-ge- bouw aan de Witte Singel. Zij wa ren voorzien van spandoeken en borden, waarop de eisen van het comité waren vermeld: een ge schreven arbeidscontract, in spraak en loonsverhoging voor de bezorgers. Bezorgers, die hun kranten kwa men ophalen, kregen stencils uit gereikt, met de oproep mee te doen met de demonstratie, die men zou houden. Aan die oproep werd slechts door enkele bezorgers ge hoor gegeven, zodat de groep de monstranten om kwart voor vier, toen men vertrok in de richting van het stadhuis, uit niet meer dan 15 man bestond. Via Noordeinde, Kort Rapen burg en Haarlemmerstraat ging Spandoeken aan, en discus sie buien, de hekken van het Leidsch Dagblad. de tocht naar het stadhuis, waar de groep 'n onderhoud vroeg met de wethouder van Economische Zaken. De heer Van Aken was ech ter niet aanwezig, zodat zijn col lega Waal de actievoerders te woord stond. Arbeidersmacht- woordvoerder Harry Boddé zette uiteen, in wel ke situatie de bezorgers van het Leidsch Dagblad verkeren, en die is volgens hem niet zo best. Ove rigens gaf hij op een vraag van de wethouder toe, dat de situatie voor de bezorgers van andere kranten niet beter is. De tocht van de actievoerders naar het stadhuis was bedoeld om de wethouder te vragen, op te komen voor hun eisen. Wethou der Waal zegde hen toe, dat hij de zaak onder de aandacht van wet houder Van Aken zou brengen. Wel zei hij dat de gemeente de beleidsinstrumenten mist om zich in te laten met de interne zaken van een bedrijf. LEIDEN Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft vandaag de opening verricht van de I nieuwbouw van het Rijks Instituut voor Geneesmiddelen On- jderzoek (RIGO) op het industrieterrein De Waard. Dit insti tuut, dat sinds zijn oprichting in 1963 in Leiden is gevestigd, verhuisde eind vorig jaar van het farmaciegebouw aan de Hugo de Grootstraat en van het Gorlaeuslaboratorium aan de Wassenaarseweg, naar Leidens nieuwe industriegebied aan de Willem Barentzstraat om daar zijn intrek te nemen in een pand van in totaal tweeduizend vierkante meter vloeropper vlak. Een aanzienlijke verbetering, want voordien had het in- jstihiut de beschikking over slechts negenhonderd vierkante I meter. Het rigo werd, zoals gezegd, in 1963 opgericht, het jaar dat de nieu we wet op de geneesmiddelenvoor- iziening in werking trad. Deze wet I verving een inmiddels sterk verou- Jderde wet (uit de negentiende eeuw) len regelt tot nu toe de eisen die igesteld moeten worden aan industri eel bereide geneesmiddelen. Het ri- Igo vormt eigenlijk niet meer dan ieen uitvloeisel van die wet. Het in- Istituut controleert namelijk of de geneesmiddelen van de industrie aan i de chemisch-farmaceutische eisen voldoen. Is dat niet het geval - dan j wordt er van het desbetreffende ge neesmiddel een rapport gemaakt en dat wordt opgestuurd naar een spe ciaal college van de rijksoverheid, dat de uiteindelijke controle heeft op verpakte geneesmiddelen. Het RIGO controleert zowel ge neesmiddelen die in de handel ko men als geneesmiddelen die in de handel zijn. Bij de laatste categorie .wordt met name nagegaan of ge neesmiddelen dezelfde samenstelling hebben als toen ze in de handel jinet dit controle-aspect slechts een j deeltaak. Want de rijksoverheid oe fent ook controle uit op de werking van geneesmiddelen en op de presen- tat.ie. j In de praktijk komt het werk van het RIGO er veelal op neer dat het instituut de onderzoekmethoden van een bepaalde farmaceutische indu- jstrie bestudeert, omdat het resultaat 1 daarvan immers het geneesmiddel is. Daarnaast onderzoekt het instituut ook het geneesmiddel zelf. Drs. H. M. Smits, directeur, van het RIGO: "Wij zijn ook een soort keuringsdienst van waren, maar dan op het gebied van geneesmiddelen". Volgens Smits heeft het RIGO, om dat het de onderzoeksmethoden be studeert, ook veelal dezelfde appara- jtuur als de industrie. "Wij proberen althans ook een zodanige apparatuui op te bouwen dat wij die methodieken van de industrie kunnen nabootsen" "We maken", zegt Smits, "nimmei gebruilk van apparatuur van de I farmaceutische industrie. We zijn j onafhankelijk. En we willen ook te j allen tijde een bepaalde schijn ver mijden van een eventuele verbin ding met de industrie, wij werken I uitsluitend voor de overheid". Het nieuwe gebouw van het RI GO op De Waard, waar nu 36 man (onder wié 10 wetenschappelijk me dewerkers, 19 analisten, laborato rium, magazijn en overig'personeel) j werkzaam zijn, heeft op de begane I grond om. de werkkamers, archief- PPR op tournee LEIDEN De PPR gaat in Lel den op tournee. In de komende we ken zullen raadsleden, bestuur en wijkbewoners de verschillende Leidse wijken gaan bezoeken. Zaterdag wordt begonnen met bezoeken aan de Transvaalbuurt,de Oude Mors en Maredorp. De informatie die de PPR krijgt tijdens deze wijkactie zal mede worden betrokken in het óórdeel dat in juni zal worden uit gesproken over het programcollege fen de samenwerking met PvdA. ruimten, de magazijnen en op de eerste verdieping het laborato- rrumgedeelte. Die indeling is een van de eisen waaraan het gebouw moest voldoen uit het oogpunt van veiligheid en doelmatigheid. In dat licht zijn er verder aherlei voorzie ningen getroffen, om. voor wat dë opslag van verschillende gassen be treft. Waterstof bijvoorbeeld wordt buiten het eigenlijke gebouw opge slagen en wordt vervolgens via een speciale leiding aangevoerd. Het zelfde geldt in omgekeerde richting voor de afvalstoffen. Met dat ver schil dat die 'dan nog gefilterd wor den. Het nieuwe gebouw van het RIGO in het industrie terrein De Waard leiden PEN HAAG "Ik krijg niet de indruk dat de gemeente met opti male zorg deze zaak behandeld heeft".. De staatsraad bij de Raad van State sprak gisterochtend deze vermanende woorden aan het adres van Leiden: op nogal nonchalante wijze zou de gemeente een voorlo pige hinderwetvergunning verleend hebben aan houthandel Van Evert om op een binnenterrein achter de Herensingel en de Julianastraat een opslagloods neer te zetten. Een drie tal omwonenden heeft bij de Raad van State een beroep tegen het ver lenen van deze vergunning inge steld. De heer Van Capel betoogde dat de omwonenden misleid waren bij de aanvraag van de vergunning LEIEEN Postduivenvereniging "De Reisduif" hield een wedvlucht vanuit Breda waaraan door 402 duiven werd deelgenomen. De uit slag was: 1, 9, 10. S. Koster. 2. L. L. Mieremet, 3, 5. W. Kop. 4. H. Scheurwater, 6. W. v. Oosten, 7. F. Bouwman, 8. S. v.d. Hoven. omdat niet juist stond omschre ven om welk terrein het ging; men dacht dat het «ging om een uitbrei ding in de winkel van Van Evert. Niet ter zake achtte de staatsraad de aanmerkingen over de herrie van cirkelzagen waarmee in de loods hout gezaagd zou zijn, en opmerkin gen over een er vlakbij huizende duivenclub die regelmatig feest avonden zou geven. Voor deze klach ten moesten de omwonenden bij B en W zijn. Geertzen gek ozen LEIDEN De heer G. J. M. Geertzen is gisteren gekozen tot voorzitter van de werkgroep proef- projekt open school in Leiden Se cretaresse van deze werkgroep werd mevrouw Weijzen, sociaal-psycho loge bij de PTT. De werkgroep is ingesteld om het proefprojekt open school voor jong-volwassenen in Leiden te begeleiden en te coördine ren. In de werkgroep zijn zestien Lpidse instellingen vertegenwoor digd. De heer Geertzen was werk zaam bij het vormingswerk in Lei den, hij is nu stafdocent in Amster- SPREEKUUR WETHOUDER VOLKSHUISVESTING In de gemeentelijke verzameladver- tentie van afgelopen vrijdag is een fout geslopen. Het spreekuur van de wethouder van volkshuisvesting, de heer A. Verboom voor bewoners van Meerburg (Rivierenbuurt) vindt plaats op donderdag 22 april as. en NIET op morgenavond (donderdag 15 april) zoals ten onrechte werd vermeld. Het spreekuur wordt gehouden van 19.30 tot 20.30 uur in het clubhuis „Klein Matilo". Zaanstraat 126. keukens, sanitair, tegels /plavuizen en open haarden 2e Paasdag tussen 10.00 en 16.00 uur. hoorn 126a (t.o. avifauna), alphen a/d rijn Tentoonstelling over sociale zorg in Leiden LEIDEN Van 26 april tot en met 21 mei wordt in de tentoonstellings zaal van de gemeentelijke archief dienst. Boisotkade 2a de tentoonstel ling „Sociale Zorg in Leiden" ge houden. Deze tentoonstelling geeft een overzicht van de verschillende vormen van sociale verzorging in Lei den in de loop der tijden. Prenten en stukken uit de archieven en de bibliotheek van het archief, zullen ter illustratie dienen. Specia le aandacht zal worden besteed aan de voormalige gasthuizen, 'zoals het Elisabethgasthuis, aan de zorg voor wezen. bejaarden. minder be deelden en geestelijk en lichamelijk gehandicapten. De openingstijden, zijn van maandag tot en met vrij dag van negen tot twaalf uur 's och tends en van twee tot vUf uur 's- avonds op donderdagavond van half acht tot half tien en op zaterdag ochtend van negen tot twaalf uur. Om een van deze loodsen ach ter de huizen van de Juliana straat en de Herensingel handel de het beroep dat gisterochtend diende bij de Raad van State. De andere loods is clandestien ge plaatst. Omwonenden klagen over de overlast die zij ondervon den hebben van het machinaal houtbewerken dat eveneens clan destien in een van de loodsen plaats vond. Verder zou door de plaatsing van de loodsen de brandgang versperd zijn. De brandweer heeft al eens gewezen op de brandgevaarlijke opslag van hout op deze binnenplaats. Volgens de brief is de luifel gebouwd overeenkomstig de verleende bouw vergunning, en is de gemeente op grond van de bepalingen van de Wo ningwet niet verplicht omwonenden in de gelegenheid te stellen eventue le bezwaren in te dienen. Door de dienst Gemeentewerken, zo staat in de brief, is geconstateerd dat het uit zicht wordt beperkt, maar dat niet is gebleken dat de lichttoetreding van de flats en de kantoorruimten wordt beperkt. Overigens wijzen B en W erop dat er voor het verlenen van een hin derwetvergunning voor de uitbrei ding van de benzinepompinstallatie vorig jaar een procedure is geweest, waarbij de tekeningen van de luifel tien dagen ter inzage hebben gele gen. Op de hoorzitting die daarna werd gehouden is niemand versche nen. De bewoners van de flat wordt in overweging gegeven zich met Es- so-Nederland in verbinding te stel len om langs die weg een aanvaard bare oplossing te bereiken. Het is dus Vrijwel zeker, dat ook van Zijp an aanmerking komt voor de vestiging van een fiefsenherstel- fimu eenheden voor ambach telijke bedrijfjes, die naast het win kelcentrum zullen worden ee- bouwd. 8 Wanneer die eenheden gebouwd zullen worden, is nog niet bekend, om dot het garagebedrijf dat er zich wii vestig», liever op een andere plaats zou komen dan in het bouwplan voor zien is. Overigens duurde de discussie P aan de heer Van Zijp. uit te geven, maar kort. Van Zijp die zelf van de ra&dscommis- f„e' deed et. mee met de discussie n de stemming. De anderen stem- den i LEIDEN Het college van B en W van Leiden heeft geen mogelijk heden om de luifel, die is gebouwd boven het Esso-tankstation van Rob Gorris aan de Hoge Rijndijk te laten slopen dan wel te verlagen. Het Leids gemeentebestuur schrijft dat in een brief aan de bewoners van een aangrenzende flat, die had den geklaagd dat het uitzicht werd ontnomen door de plaatsing van de ze luifel. LEIDEN Met de aankoop van het ABN-gedeelite van de vroegere Kortimankt aan de Merendonk in de Merenwijk heeft fietsenhandelaar en CDA-gemeenteraadslid Jan van Zijp zich verzekerd van vestiging in de Merenwijk. Niet alleen in het hou ten noodgebouw van de vroegere Kor- timarkt, maar ook in de een heden, die in de buurt van het win kelcentrum "De Kopermolen" ge bouwd zullen worden, en die be stemd zullen zijn voor ambachtelij ke bedrijven. Dat bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor Economische Aangelegenheden bij de behandeling van een voorstel van B en W, om de grond onder het vroegere ABN-gedeelte van het ge bouwtje aan de Merendonk voor een termijn van drie jaar aan de heer van Zijp in erfpacht uit te geven. Wethouder Van Aken wees er na me j ijk op, dat het min of meer ge bruikelijk is, dat een ondernemer die een noodvestiging ODent in een nieuwbouwwijk, in ieder geval in aanmerking komt voor een definitie ve vestiging, zodra er een winkel centrum gebouwd wordt. Dat is ook het geval geweest voor de Korti- markt en voor de ABN. die nu bei- zMn ,,De Kopermolen" gevestigd

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3