Raad: de ijshal mag er komen De Zijl gaat 1 juni open Menken gaat aan de slag Onderzoek parkeermogelijkheden Bezorgers ontevreden ft *4L Gemeente zal alsnog kosten aan woning burgemeester betalen Toch geld voor aanschaf rekken VUURWERK- VERKOPERS ONGELIJK BEHANDELD? jl. Een jacket van jewelste DINSDAG 13 APRIL 1976 LEIDEN Een zeer opgetogen Ton Menken deelde gisteravond in de hal van het Leidse Stadhuis stickers en toegangskaartjes uit. Dat gebeurde nadat de Leidse raad met 26 tegen 2 stemmen (en 3 onthoudingen) besloten had grond aan de Vondel laan beschikbaar te stellen voor de bouw van een ijshal. Om de door de omwonen den gevreesde parkeerchaos te voorkomen werd op voorstel van het CDA-raadslid Van Zijp unaniem door de raad een onderzoek gevraagd naar de parkeermogelijk heden rondom de toekomstige Ton Menken-ijsbaan. Dat parkeetrplan zal binnen een lalf jaar op tafel moeten komen. Tegen de jjsbaanplannen kwam gisteravond het meeste verzet van VVD-ztfde. Het raadslid Kuiers laakte met name deprocedure die was gevolgd. „Andere bedrijfsbe langen worden geschaad en de inspraak wordt aan de laars ge lapt", aldus het liberale raadslid, dat opkwam voor het garagebe drijf LIAM. Dit wil op het reste rende deel van het terrein uit breiden. Volgens Kuijers worden die plannen ernstig bemoeilijkt, om dat in het bestemmingsplan staat, dat de grond slechts voor de helft bebouwd mag worden. Met de ijs hal en de uitbreiding van de garage wordt dat percentage flink overschreden. „Het betekent, wan neer de ijshal er eenmaal staat, dat alle protesten op de schou ders van LIAM worden gelegd", zo voorspelde hij. Naast de twijfel die Kuijers had over de mogelijkheden voor een sluitende exploitatie, voorzag hij ook grote parkeerproblemen, ter wijl in de zomer de ijshal voor evenementen een concurrent zou kunnen worden voor de Groen- oordhal. Al met al kwalificeerde hij het voorstel als „slecht voor bereid". CDA-er Van Zijp was het met die kwalificatie wel eens, al was hij een duidelijk voorstan der van de bouw van de ijsbaan. „We zijn blij met de ijsbaan om dat Leiden daar zelf in geen reeks van jaren aan zou zijn toegeko men", aldus Van Zijp, die .«geen onoplosbare parkeer-problemen verwachtte. Als suggesties deed hij aan de hand: een herindeling van de parkeerplaatsen langs de Vondellaan, een uitbreiding van het parkeerterrein achter het kantorencomplex van Zadelhof, en het mogelijk gebruik maken van het parkeerterrein achter de LIAM-garage. PvdA-er Duive- steijn voegde daar later nog de mogelijkheid van het parkeren op 't Stationsplein aan toe. Verder vroeg hij zich af of er geen ge combineerde toegangskaarten voor het openbaar vervoer verkocht zouden kunnen worden om te be vorderen, dat de bezoekers per bus of trein komen. Volgens Dui- vesteijn is niet te voorkomen, dat bij enkele topevenementen in de hal er niet voldoende parkeer plaatsen beschikbaar zijn. Van de Zande (PSP) bepleitte om bij het ontwerpen van par- keerplannen de wijkvereniging in te schakelen, terwijl Bleijie(CDA) zich afvroeg of het college wel voldoende argumenten heeft om zich te verzetten tegen gemeente lijke subsidiëring, wanneer het onverhoopt mis zou gaan met de exploitatie. Dat de gemeente Lei den er geen cent zal insteken werd gisteravond nog eens con creet vastgelegd in een aanvul ling op het raadsbesluit. Wethou der Tesselaar sprak dat tijdens de behandeling in de raad ook nog eens duidelijk uit: „Nu en in de toekomst geen dekking van eveptuele tekorten". Wethouder Waal probeerde de WD gerust te stellen met de toezegging, dat al les in het werk zal worden ge steld oip medewerking te verle nen aan de uitbreiding van de LIAM-garage. Voor de liberalen Van Duijn en Langerak was die toezegging voldoende om uitein delijk toch voor de gronduitgifte te stemmen. Kuijers en Schoute stemden echter tegen terwijl Wes- sels en Zonnevylle zich van stemming onthielden. In die zwijgzaamheid kregen ze nog de steun van CDA-er Vink. Als alles volgens plan verloopt zal de Menken-ijsbaan op 1 no vember geopend worden. „Half oktober kunnen we klaar zijn". Ton Menken zal met zijn mannen onmiddellijk aan de slag gaan om zijn ijshal aan de Von dellaan neer te zetten. Gister avond na de beslissing van de gemeenteraad vertelde hij: „Mor gen gaan we gelijk heipalen be stellen, en als we een voorlopige bouwvergunning krijgen kunnen we morgen ook beginnen de grond bouwrijp te maken We staan klaar om te beginnen". Ton Menken had de gunstige beslissing van de raad al een beetje verwacht en had maar liefst 20.000 stickers laten drukken. Leidens nieuwe schaatspromotor stond de eerste exemplaren in de hal van het stadhuis uit te delen aan de raadsleden; ook de twee tegen stemmers kregen de bijbehorende reductiecouponbonnen. Over enige tijd wil Menken een loterij orga niseren samen met alle sport verenigingen. Het schijnt dat er bij de verenigingen veel belang stelling voor de hal bestaat. De zichtbaar opgetogen Men ken haalde uit zijn colbertzakken de ene reductiekaart na de andere om uit te delen aan n' ieder die hem lacherig kwam feliciteren. Zo'.n kaart met zes reductiecou- ponnen zal de komende tijd voor tien gulden verkrijgbaar zijn. Elke coupon geeft vijftig procent re ductie bij aankoop van een toe gangskaartje. Men krijgt er gra tis een sticker bij. Met de NS en NZH zal Ton Menken onderhan delen om tot gecombineerde toe gangskaarten te komen. Voor het slaan van de eerste paal moet nog een liefhebber ge zocht worden. Met wat voor feest de hal in oktober geopend zal worden zal Ton Menken in de komende weken eens rustig uit dokteren. LEIDEN Een aantal ontevre den bezorgers van deze krant heeft zich georganiseerd in een "kranten- loperscomité". Vier leden van dit comité hebben gistermiddag een onderhoud gehad met directeur G. Koopman van het Leidsch Dagblad. Tijdens dat onderhoud hebben de bezorgers de gelegenheid gehad, hun klachten naar voren te bren gen. De bezorgers worden volgens hun zeggen als kleine kinderen behan deld. Het comité eist dan ook xneer inspraak: minstens drie lopers in de ondernemingsraad. Mocht dat niet mogelijk zijn, dan wil het comité in el.< geval een periodiek overleg. Bovendien eist het comité, dat ie dere krantenloper een arbeidscon tract moet hebben. Tenslotte wordt een loonsverhoging gevraagd van 3 cent per krant per week. De actie onder de bezorgers is vo rige week dinsdag begonnen met een door vijf bezorgers bezochte verga dering in "Ons Huis Groenesteeg 31, het "hoofdkwartier" van de Ar beidersmacht-beweging. Deze bewe ging heeft de organisatie van de ac tie op zich genomen. In een stencil, dat enige dagen tevoren onder de bezorgers was ver spreid, werden de volgende klachten naar voren gebracht: dè bezorgers zouden vaak te lang op de krant moeten wachten, zonder dat er over de verloren tijd wachtgeld wordt uitbetaald; wie met een andere bezorger van wijk wil ruilen, krijgt daar vaak geen toestemming voor. Nadat de bezorgers het wachtgeld uitgekeerd hadden gekregen <dat was overigens al aangekondigd voordat de actie begon) kwam er 'n paar dagen later weer een stencil uit. Daarin werd loonsverhoging en inspraak geëist. Bovendien verza melden leden van Arbeidersmacht bij het gebouw van de krant aan de Witte Singel handtekeningen van bezorgers. Ongeveer 95 (van de in totaal 140) bezorgers hebben hun handtekening gezet. Directeur Koopman van het Leidsch Dagblad zeg,t wat verbaasd te zijn over de eisen. Volgens hem is de bezorgers nooit een gesprek geweigerd. "Volgens mij is het een strovuurtje, dat door Arbeiders macht wordt aangeblazen", aldus de heer Koopman, "en ik vraag me dan ook af, of het comité eigenlijk wel aanhang heeft onder de lo pers". Wat de eisen van het comité be treft, zegt de LD-directeur dat het niet mogelijk is bezorgers in de on dernemingsraad op te nemen. Wel ziet hij mogelijkheden voor een ge regeld overleg met de lopers. Het loonbesluit van de regering maakt volgens hem loonsverhoging niet mogelijk. LEIDEN "We doen er alles aun om zwembad De Zijl op 1 juni te kunnen openen", aldus een woord voerder van de Sportstichting. In de Kooi is men hard aan het werk om het nieuwe zwembad in Leiden in derdaad op die datum open te stel len (zie foto boven). In het gebied tussen De Zijl, de Sumatra- straat, Paramaribostraat en Timor- straat, 2,1 hectare groot verrijst op de plaats van het oude bad zowel een nieuw overdekt als een niouw open luchtzwembad, toegankelijk via de Paramaribostraat. Het openlucht gedeelte heeft een capaciteit van 5000 bezoekers en bestaat verder uit een ondiep/half diep zwembad dat on geveer tweemaal zo groot is als het overdekte diepe bad, een kinderbas sin en een speelweide. En niet te vergeten: kleedgelegenheid. Overigens gaat het andere Leidse zwembad. De Vliet, komende don derdag al open. In Oegstgeest is er al volop zwem-pret (zie foto onder) Poelmeer is sedert 1 april open. Zwembad De Does in Leiderdorp (het openlucht-gedeelte) opent zijn poorten op zaterdag 1 mei en Haas broek in Zoeterwoude twee weken later, op 15 mei. LEIDEN De ruim 3400 gul den, die al vele jaren geleden on nodig werden besteed aan het opknappen van de Leidse burge meesterswoning, zullen alsnog door de gemeente Leiden betaald worden. Die beslissing, in deze al zeer lang slepende kwestie, werd gisteravond in de Leidse raad met 18 tegen 12 stemmen geno- Daarmee kwam de raad in feite terug op een in oktober 1973 ge nomen besluit, waarin was vast gelegd, dat dit gedeelte van de onderhoudskosten in elk geval niet voor rekening van de ge meente mocht komen. Dat het nu na bijna drie jaar toch ge beurt, komt volgens de meerder heid van de raad, omdat er grote onzekerheid bestaat of het on nodig uitgegeven geld wel op an deren dan de gemeente verhaald kon worden. Binnen het college van B en W waren de meningen verdeeld. Drie leden meenden, dat de gemeente voor de kosten zou moeten op draaien, terwijl de andere drie vonden dat het geld verhaald zou moeten worden op de voormalige wethouder Menken. Het college heeft deze oud-wethouder vorig jaar reeds gevraagd de ruim 3400 gulden in de gemeentekas te stor ten, maar Menken heeft meege deeld dat hij daartoe niet be reid is. Anne v. d. Zande (PSP) con stateerde, dat er duidelijk met twee maten gemeten wordt. „De zaak is destijds aangekaart, om dat er andere huurders van de Gemeentelijke Woning Stichting waren, die tevergeefs om een op knapbeurt hadden gevraagd", al dus het PSP-raadslid, dat wet houder Van Dam verweet een ommezwaai te hebben gemaakt in deze zaak. Ook Beijen (PPR/D'66) vond het een zwakke zaak, dat de uit gaven nu, in strijd met een eer der gedane raadsuitspraak, voor rekening van de gemeente komen. Volgens Driessen (CDA) was het destijds een kwestie geweest van LEIDEN Het geld van de jaarlijkse Rembrandtprijs zal waarschijnlijk besteed worden voor de aanschaf van schilderijen- rekken voor het museum „De Lakenhal". Een voorstel daartoe, dat inmiddels de instemming heeft gekregen van Lakenhal directeur Wurfbain, zal binnen kort worden besproken in de ge meentelijke commissie voor dit stedelijke museum. Wethouder Oosterman kwam daarmee tege moet aan de door de VVD en het CDA geuite wens om nog dit jaar geld beschikbaar te stellen voor nieuwe schilderijenrekken. Een motie daartoe werd vorige week tijdens de begrotingsbehandeling ingediend, maar haalde de eind streep niet, omdat de stemmen bij 17-17 staakten. Besloten werd gisteravond de motie voorlopig aan te houden in afwachting van de bespreking in de Lakenhal. „politieke stemmingmakerij". „De rol die de directeur van de Ge meentelijke Woning Stichting en de wethouder hebben gespeeld zijn nooit precies vastgesteld", aldus de CDA-fractieleider. Wethouder Waal, sprekend na mens dat deel van B en W dat vindt dat de kosten op oud-wet houder Menken verhaald dienen te worden, merkte op, dat het hem niet ging om het bedrag, maar om duidelijkheid te ver schaffen. „Voorkomen moet wor den dat men het idee krijgt,dat een wethouder de hand boven het hoofd wordt gehouden", aldus Waad. Ook Beijen (PPR/D'66) vond dat het hier om een prin cipiële zaak gaat. Bij de uiteindelijke stemming waren de zes aanwezige VVD- raadsleden voor een „afboeking" via de gemeentekas. De PvdA- fractie was verdeeld en het CDA was met uitzondering van Van Zijp voor. Een voorstel van de raadsleden Driessen, Van Zijp, Ham (allen CDA) en Meijer (PvdA) om na beëindiging van de ambtstermijn va»» Wrgemees- Vis de woning aan de Witte Singel te verkopen kreeg een ruime meer derheid. Slechts vier WD-ers stemden tegen. LEIDEN De Leidse raad heeft gisteravond de heer G. Duséée benoemd tot directeur van de gemeentelijke school voor hoger beroepsonderwijs voor de opleiding van museummedewer- fcers. Het ministerie van Onder vijs en Wetenschappen heeft yorig jaar laten weten, dat het rijk de plannen voor deze oplei- iing heeft goedgekeurd en dat de directeur met ingang van 1 Straatnaam met Allende LEIDEN De commissie voor de straatnamen in Leiden zal zich over de vraag moeten buigen of er in de gemeente op korte ter mijn een Allende-straat komt. Het verzoek om daartoe over te gaan is afkomstig van het Chili- front in Leiden en werd gister avond in de raad ondersteund door PPR D'66-raadslid Beijen. VVD-er Wessels daarentegen,' vond dat de naam van de ver moorde Chileense president een te geladen onderwerp was om daar nu al een straat naar te vernoemen. Het college van B en W hield echter vast aan het ad vies om eerst de straatcommissie te raadplegen alvorens een beslis sing te nemen. Wat Wessels de opmerking ontlokte„Was dat ook uw standpunt geweest, wan neer het geen rooie man was ge weest*" LEIDEN Met 13 stemmen voor en 18 tegen verwierp de Leidse raad gisteravond een door CDA-er Driessen ingediende mo tie waarin wordt uitgesproken, dat het college van B en W ten onrechte onderscheid heeft ge maakt tussen vuurwerkverkopers in Leiden. Volgens Driessen had den B en W een grote rechtson gelijkheid begaan door op 23 december 1975 te besluiten dat elf Leidse vuurwerkverkopers als nog werd toegestaan om ook op zaterdag 27 december vuurwerk te verkopen, terwijl dat twee an deren werd verboden. „Op welke gronden is dat gebeurd?" zo wil de hij weten. Wethouder Van Aken gisteravond voor het eerst na zijn galblaasoperatie weer in de raad legde uit, dat de eerste groep nog een „oude" vergunning had, terwijl de twee nieuwe waren verleend op basis van de onlangs van kracht ge worden Algemene Plaatselijke Verordening. Bovendien hadden volgens wethouder Van Aken de „elf" hun vuurwerk reeds in januari van dit jaar ingekocht op basis van de omzetten van het jaar daarvoor. Bij de twee nieuwe zou dat zeker bij één ver koper niet het geval zijn geweest. ADVERTENTIE Frank Jean hebben een jacket in huis. Van Lois. Indigo blauw met kontrast- stiksels. Overigens geen jack om lang bij stil te staan. Veel meer eentje om direkt aan te trekken En uiterst tevreden mee weg te wezen. Jezelf zijn.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3