de leiding Ceulemans nog aan MICHELS: VAN SFINX TOT DESERTEUR Deyna tekent toch voor AZ Singelloop VRIJDAG 30 APRIL - KONINGINNEDAG yultink steunt V. d. Smissen Remise Evert Bronstring in strijd om nationale damtitel Tsjechen moeiteloos langs uitgeblust Pools ijshockeyteam LUGDUNUM - D.H.C. I ZATERDAG 10 APRIL 1976 Wie bedoel ik als ik zeg: de sfinx, de generaal, de maffer en de deser teur? Oplossingen voor aanstaande zondag te zenden aan het Ajaxbe- stuur-jn-grote-verwarring. Zomin als het me ook maar enigszins ver baasd of verrast heeft dat Johan Cruijff voor Barcelona heeft bijge tekend. zomin verbaast het me dat Rinus Michels besloten heeft bij Ajax weg te gaan. "Om persoonlij ke redenen". Het zijn zelden onper soonlijke redenen. Dat betekent intus sen wel. dat er in een jaar veel ver anderd is, want Michels gaf aan het begin van dit seizoen, toen hij de haastje-repje ontslagen Hans kraay opvolgde en daardoor als "maffer" ging functioneren, te kennen dat hij Ajax uit de moeilijkheden wilde hel pen. Het geld deed er niet toe (25.000 gul den per maand), de eer kon hem „ge stolen worden (hij werd immers opgescheept met een stelletje brandhout), het was louter uit club liefde dat hij er toen instapte, im mers Ajax had een beroep op hem gedaan en dat had hij, verknocht als hij aan Ajax was, niet van de hand willen wijzen. Een persoonlijke re den dus. Daaruit kan je ook de con clusie trekken dat hij, zoals het een generaal betaamt, in ieder geval con sequent blijft. Een klein jaar geleden schoot hij Ajax om persoonlijke redenen te hulp, nu laat hij Ajax om persoon lijke redenen in de steek. Ik kan u zo, uit het blote vuistje, twee per soonlijke redenen noemen: Cruijff te kende bij voor Barcelona (en stel de zijn terugkeer naar Ajax dus nog een jaartje uit) en het toverstokje waarmee Michels van het Ajax-Wrak een moderne cruiser had wil len maken, heeft gefaald. De mees te trainers bidden dan voor het sla pen gaan dat het bestuur zijn hand over het hart zal strijken en hen nog een Jaartje de kans zal geven te bewijzen dat het niet aan hen ligt, maar Rinus Michels verkeert nog steeds in de situatie dat het bestuur, zelfs het Ajax-bestuur, voor het sla pen gaan een schietgebedje omhoog zendt in de hoop dat die mislukte trainer toch asjeblieft nog een jaar tje langer blijft. Vernieling De realiteit is intussen wel, dat Mi chels een grotere puinhoop achterlaat dan hij aantrof. Hans Kraay had het elftal "gezuiverd" van Eyropa-cup- spelers die moeilijk meer vooruit te branden waren en enkele jonge spe lers die in hun club tegen clubs als Fevenoord. Ajax en FC Twente had den uitgeblonken, naar Ajax toege haald. Rinus Michels heeft ze (en dat is iets dat ik niet nu pas verzen, maar dat ik dit hele jaar al geschre ven heb) in de vernieling gehol pen. Veelbelovende, verrassende talen ten als Geert Meijer en Ling zijn in een jaar tijd gedegradeerd tot spe lers die hooguit mochten hopen op een laatste kwartiertje, als Ajax niet draaide. Helling, die wel de nodige kansen kreeg, moest tegen Levski Spartak als invaller opeens zo no dig een van de vijf penalty's nemen, hoewel hij bij Telstar nooit een pe nalty nam, en'dat ook op de Ajax- trainingen zelden of nooit schijnt te hebben beoefend. Hij faalde. Ajax lag eruit. En Helling was voor de rest van het seizoen geknauwd. En waarom kregen die nieuwelin gen zo weinig kansen van Michels? Omdat hij ze. als erfenis van Hans Kraay, niet wilde erkennen? Of een voudig omdat hij ze te weinig ken de. én ook wat dat betreft liever op zekerheid speelde dan eens iets te proberen? Bij de wereldkampioen schappen heeft hij tot de laatste drie kwartier aan toe om dezelfde reden René van de Kerkhof aan de kant gehouden. Hij liet zelfs een hinkende, zwaar geblesseerde Rensenbrink in de finale een helft meespelen, terwijl hij met René van de Kerkhof nota bene een verrassingswapen van al lure in handen had maar hij kende hem niet. dus lustte hij hem niet. Max Merkel Ik moet het natuurlijk ook weer niet gaan overdrijven. Michels zal onge twijfeld een goede, uitstekende, wie weet wel 'n groot trainer zyn, al zijn we geneigd te vergeten dat hij van de vier Europa-cupfinales die Ajax speelde, er slechts eentje won: tegen Panathinaikos, in een weinig in drukwekkende wedstrijd tegen een van de zwakste finalisten van de laatste jaren. In zijn eerste finale, tegen AC Mi lan, werd Ajax onder Michels weg gespeeld. in de derde finale, tegen In- ter Milaan, bereikte Ajax zijn hoog tepunt, maar toen was Kovacs al trainer, evenals in de volgende fina le tegen Juventus. Kovacs was ook trainer van het Ajax dat tegen Inde- pendiente de wereldbeker verover de. Ik citeer nu wat Frits Barend in topclub Ajax van 1973 over de dan al bij Ajax ontslagen Stefan Kovacs schrijft: "Kovacs kwam met een tactisch concept tegen Feyenoord dat volko men nieuw was, maar dat tekenend was voor zijn AJax-werkwijze. Ajax mocht volgens hem voor niet een tegenstander meer bang zijn. moest aan iedere tegenstander, uit of thuis, zijn spel opleggen. Onder Mi chels had Ajax altijd ontzag en angst getoond voor bijvoorbeeld het verschijnsel-Van Hanegem. waar door het elftal nauwelijks zelf aan aanvallen toekwam. Kovacs zette voor het eerst een niet-defensieve speler op Van Hanegem (die voorheen Rijnders en Neeskens als bewaker had ontmoet): de offensievere Arie Haan: en het werd een succes". In datzelfde (topclub) Ajax van 1973 wordt Max Merkel, de voormalige trainer van de Spaanse kampioen At- letico Madrid, geciteerd: "Ajax wordt ook kampioen zonder Michels, maar Michels wordt geen kampioen zonder Ajax". En inderdaad slaagde Michels er niet in Barcelona kam pioen te maken, zolang hij niet de beschikking had over althans het hart van Ajax: het duo Cruijff-Nees- kens. Je kan de uitspraak van Mer kel dus toespitsen op: "Ajax wordt ook kampioen zonder Michels, maar Michels wordt geen kampioen zon der Cruijff". Blijft intussen het feit. dat ook Ajax niet meer kampioen is geweest, of enige beker heeft be haald, zonder Johan Cruijff en Jo han Neeskens. Het wegblijven van Cruijff, en de 4—1-nederlaag tegen Feyenoord heb ben blijkbaar de deur dichtgedaan. Die deur werd dus niet voor de neus van Miöhels, maar voor die van Ajax dichtgeslagen. Hoe was die nederlaag van Ajax te verklaren? In de eerste plaats natuurlijk uit de zwakte van Ajax, dat thuis welis waar met de enigszins absurde cij fers 6—0 van Feyenoord had ge wonnen, maar dat ook al twee keer fors van PSV verloor (6—2 en 1—3), en uit met 3—0 van Twente ver loor. Maar hoe is dan die zwakte te verklaren? Heeft Feyenoord poten tieel betere spelers dan Ajax? Mijn eigen waarde-oordeelals ik de spe lers op dezelfde plaatsen tegen el kaar afweeg, luidt als volgt: Schrijvers beter dan Treytel Suur- bier beter dan Schneider. Krol be ter dan Vos. Steffenhagen beter dan Kreuz. Mühren beter dan Vreysen, Geels beter dan Nico Jansen. Van de Korput beter dan Hulshoff, R ijsbergen beter dan Dusbaba Wim Jansen beter dan Natten. Theo de Jong beter dan Helling, Kristensen beter dan Arnesen. Ajax wint dit duel op papier met 6—5. Het geklaag van Michels over gebrek aan kwaliteit gaat dus niet op. Alleen PSV is behalve metter daad ook potentieel, dus op papier, sterker dan Ajax. Ik denk dat Rij vers hooguit Ruud Krol in zijn elf tal zou willen inpassen, en dan niet eens in plaats van Deykers maar in plaats van Poortvliet of Van Kraay. De rest mag Ajax van hem houden. Maar dat komt ook omdat er niets van gemaakt is bij Ajax. Notten en Dusbaba zijn dit seizoen duidelijk slechter gaan spelen, Geels is in de tweede helft weggezakt, Gerrie Müh ren ls na een korte opleving onzicht baar geworden, idem dito voor Bro- kamp, idem dito voor Suurbier, en dan zwijg ik maar helemaal over Meijer. Ling en Wickel. De enige waarmee Michels iets positiefs be reikt heeft (voor zover mijn horizon althans strekt) is Frank Arnesen ge weest. Ik geloof niet dat Ajax zo rou wig hoeft te zijn over het vertrek van Michels. NICO SCHEEPMAKER LEUVEN Ook de sterke is wel eens zwak. Raymond Ceu- lemans maakte gisteren in het toernooi om de wereldtitel bandstoten te Leuven een forse inzinking door. Behalve hijzelf was vooral Hans Vultink daarvoor verantwoordelijk. De na tionale kampioen had een tactisch plan in zijn hoofd, dat nog niet zo lang geleden voor onmogelijk werd gehoudèn. Ceu- lemans was op de eerste dag zo enorm uitgelopen, dat zijn ge middelde vrijwel door niemand meer was te achterhalen. Ook niet voor Christ van der Smissen, die als enige na de Mechelaar ongeslagen was. Na zijn partij tegen Berardi was daarin op nieuw geen wijziging gekomen. Vultink stelde zich daarop in dienst van de Willebrorder. De op het laatste ogenblik op- I geroepen Vultink wist dat hy tegen I Ceulemans geen kans had. De re- vanchegedachte na het wereld toer nooi in het anker kader 47/1 in Mol- leruse leefde evenwel toch. Vultink: „In het bandstoten hoef ik daar eigenlijk niet aan te denken. Hij (Ceulemans) speelt het erg sterk. En goed beschouwd ben ik hier in de eerste plaats als toerist eh dan pas biljarter". Het was Vultink er daar om ook meer om te doen Ceulemans, met wie hij overigens erg goed kan opschieten, weer bij de mensen te halen. Het lukte hem wonderwel. Zoals verwacht was de Belg niet te verslaan, maar Vultink bleef het j hem steeds zo lastig maken en de ballen zo moeilijk neerleggen, dat er I van Ceulemans veel werd gevergd. De Belg kwam niet los en miste j vaak. Het aantal beurten liep daar- rzolspnoe doen hfi en en en j door snel op. Vultink maakte even na de helft van de ontmoeting het gat nog iets kleinerzonder werke lijk gevaarlijk te worden. Ceulemans schrok er toch van. Hij had veel moeite de partij uit te maken, het geen hem ook pas na 29 beurten lukte. Eigenlijk al te laat, want het gemiddelde van Ceulemans zakte door zijn partij tegen Vultink van 19,04 naar 12,00. Van der Smissen nam de 'vrien dendienst in dank af. Daarvoor had hij een verbetering van vorm te zien gegeven tegen Berardi. Donderdag ging het allemaal nog styf, soms zelfs verkrampt (29 en 26 beurten). Tegen de Argentijn ging het ineens aanmerkelijk beter. Na een serie van 60 in de zesde beurt was hij zelfs bezig een snelle partij te maken. Ook na negen beurten en 158 punten leek het daar nog op. Maar toen werd het lastiger; Een reeks van 52 van Berardi was daar zeker niet vreemd aan. Na veertien beurten een prestatieloop voor het gehele gezin over een afstand van 7 kilometer. Aanvang: 11.00 uur Start: voor het gebouw Leidsch Dagblad. Witte Singel 1 Inschrijving: kantoor Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 Leiden, Kantoor Leidsch Dagblad, Badstr. 9, Katwijk, Politiebureau Leiden, Zonneveltstraat 10 Inschrijfgeld: Bij voorinschrijving t/m 29 april volwassenen f 2,50; kinderen f 1,50. Aan de start: volw. f 3,50; kind. f 2,50. Organisatie: Leidsch Dagblad in samenwerking met de Leidse Politie Sportvereniging. ALLE DEELNEMERS ONTVANGEN ALS AANDENKEN EEN FRAAIE MEDAILLE. DE OPBRENGST KOMT TEN GOEDE AAN DE NED. INVALIDENSPORTSOND ALKMAAR De eredivisie vereniging AZ '6^ heeft binnen een tijdsbestek van twee maan den voor de derde keer op de transfermarkt toegeslagen. Na de Joegoslavische topscorer Ne- nad BJekovic en international Peter Arntz van Go Ahead Eag les, kwam de club uit Alkmaar deze week in Warschau tot over eenstemming met de aanvoerder van het Poolse nationale elftal, Kazimierz Deyna. De Pool zal, wanneer de nood zakelijke formaliteiten met de autoriteiten van zijn land ge tekend, in de seizoenen '76-'77, '77-'78 en '78-'79 voor AZ spelen. Voorwaarde is dat hij zijn land mag vertegenwoordigen op het Olympisch voetbaltoernooi dat ni juli in Montreal wordt gehou den. Deyna, die op 23 oktober van dit jaar 29 wordt, kwam tussen 1968 en 1976 meer dan 70 keer voor het Poolse nationale team uit. In die tijd veroverde hy met zijn ploeg de gouden medaille op de Olympische Spe len te München- in 1972 en de Kazimierz Deyna. derde plaats by het toernooi om het wereldkampioenschap twee jaar later. Christ van der Smissen blijft was het echter toch gebeurd.De benjamin later, na de gelukte tac tiek van Vultink: „Het ging van daag fijner. Je weet nooit precies waar het aan ligt. Ik ben blij dat Hans zo tegen Ceulemans heeft ge speeld. Nu ligt alles weer veel meer open". Uitslagen Vierde ronde: Van der Smissen 200 23 42 8,69 Muller 181 23 66 7,86 pnt h.s. alg.gem. 1. Ceulemans 8 106 12,90 2. v. d. Smissen 8 60 8,69 3. Dielis 6 63 11,22 4. Connesson 6 84 8,24 5. Muller 2 66 9.52 6. Vultink 2 33 5.33 7. Berardi 0 52 6,40 Ceulemans goed volgen. DOCOS start bouw kantine LEIDEN De voetbalvereniging DOCOS heeft besloten dat met de bouw van de kantine kan worden be gonnen. De financiering voor het neer te zetten clubhuis op de velden in het Marskwartier is 'rond' en de opdrachten zijn verstrekt. De bedoe ling is dat half juni met de bouw zal worden gestart, de streefdatum van oplevering is eind november. Voor de bouwsom, die in de buurt ligt van de drie ton heeft de gemeen te een subsidie van 15.000 gulden verstrekt. De gewestelijke sportraad heeft ook een bedrag geschonken en van de NSF wordt nog een subsi die verwacht. Voor het overige be staat de financiering uit een bank lening. APELDOORN In de eerste ron de van het persoonlijk damkampioen schap van Nederland 1976 in Apel doorn vieenl twee overwinningen te noteren. Harm Wiersma versloeg zyn oude clubgenoot, Johan Capelle en Rob Clerc won van Jeroen Goudt. De overige vier duels eindigden on beslist. In de eerste zitting is er fel ge streden om de punten, getuige het feit, dat aan alle borden de tijd- noo d een belangrijke rol speelde. De nationale kampioen, Wiersma had een zeer moaerne opening met een variant, die Frank Drost en Gantwarg (Sov) eens op het bord hadden. In het late middenspel, met Wiersma in hot voordeel, begiijg de ze een onnauwkeurigheid, die echter door Capelle niei werd onderkend. De Jonge sneler moest spoedig capi tuleren voor het sterke spel van Wierma. Jeroen Goudt moest naar remise uitzien, toen Rob Clerc met terrednvoordeel een gunstige positie had veroverd. Een doorbraak, die beiden op dam bracht, leverde een eindspel op, waarin Clerc zijn club genoot geen remise meer toestond. Bronstring had tegen de aanvankelijk fel aanvallende Hermelink op fraaie wijze een schijf winst geforceerd. Herm?link streed moedig verder en kreeg zelfs wat tegenkansen. Mis schien heeft Bronstring in deze fase de winst gemist. Hermelink kon uit eindelijk remise bereiken. In een vrijwel geijlkopgaance flankspelpar- tij verraste Pieter Bergsma zijn te genstander me. een lichte combinatie, die beidpn naar de damlijn bracht. Uitstel voor UVS LEIDEN De oorspronkelijk op Tweede Paasdag vastgestelde wed strijd AalsmeerUVS is verschoven naar 25 april. Dit, omdat UVS met Pasen niet kan beschikken over Fred Filippo die dan met het Nederlands jeugdteam aan een toernooi in St. Malo (Fra.) deelneemt. In verband met Nederland—België begint de wedstrijd in Aalsmeer om 12.00 uur. Mede door het goede spel van de waarin beiden geen kansen wegga- Jonge Hans Jansen uit Emmen bleef ven. De uitslagen: het bij remise. Cees Varkevisser Varkevisser - De ruiter 1-1. had zich door aanvallend spel een Clerc - Goudt 2-0 goede positie weten op te bouwen. Van Tilborg - Van de Meerendonlc an de Ruiter verdedigde zich ech- i-i. ter actief en maakte door een lichte Wiersma - Capelle 2-0 combinatie remise. Ab van Tilborg Bergsma - Jansen 1-1 en Ton van de Meerendonk hadden Hermelink - Bronstring 1-1. een vrijwel gelijkopgaande strijd. KATOWICE Het Poolse ijs- hockeyteam staat weer met beide benen op de grond. Na de ongeloof lijke zege op de Sovjet Unie van don derdag (64), maakte Tsjechoslo- wakye aan alle illusies aan Poolse zijde een einde. De overwinning van 12—0 (2—0, 2—0. 8—0) was niet eens geflatteerd. De enorme inspanningen, die de Poolse ploeg donderdag moest leveren tegen de Sovjet Unie, eisten in de wedstrijd tegen de Tsjechen duidelijk hun tol. De 10.000 toeschouwers in de voor de tweede keer uitverkochte Rondo hal te Katowice hebben achttien mi nuten lang op een goed resultaat gehoopt. Toen opende Jiri Holik de score, die een minuut later door Pe ter Stastny werd uitgebouwd tot 2—0. Jiri Novak (3). Martinec. Bubla, Bo- huslav Stastny, Cernik, Hlinka en nogmaals Peter Stastny en Jiri Holik zorgden vooral in de derde periode ervoor dat de score tot 12—0 opliep. In het aantal strafminuten ontlie pen de twee teams elkaar niet: acht om acht. De Sovjet Unie won de wedstrijd tegen Oost-Duitsland met 4—0. De standen per - periode waren: 1—0, 1—0, 2—0. De stand is nu: Tsjechoslowakye 2 2 0 0 4 22-0 Zweden l 1 0 0 2 4-1 Sovjet Unie 2 1 0 1 2 8-6 Polen 2 1 0 1 2 6-16 Finland 1 0 1 0 1 3-3 Verenigde Staten 1 0 1 0 1 3-3 West-Duitsland 1 0 0 1 0 1-4 Oost-Duitsland 2 0 0 2 0 0-14 ADVERTENTIE Zondag a.8. 2 uur n.m. Terrein aan de Oegstgeesterweg.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11