Unieke vorm van gezondheidszorg passeert Alphen Te groot voor servette klein voor tafellaken de postgiro WEINIG HOOPGEVENDE KWALIFICATIE VOOR ALPHENS STREEKZIEKENHUIS: 13 Lotto-spelers sleepten vorig ja?.r het half miljoen in de wacht. Voor 7 kwartjes kunt u zondag óók rijk worden. Samenwerking met AZL schiep tal van kansen da's makkelijk, ook in Italië Door Wim Yi irtz ALPHEN AAN DEN RIJN- Te groot voor een servet en te klein voor een tafellaken. Deze weinig hoopgevende kwalificatie voor het Alp- hense ziekenhuis Rijnoord stond voorzichtig aangege ven in een recent rapport van de Leidse medische fa culteit en het academisch ziekenhuis. Dat rapport handelde over een moge lijke samenwerking met Rijnoord, waar "Leiden" onder bepaalde voorwaar den wel aan mee wilde doen. Het rapport bevatte enkele aanbe velingen die voor Rijnoord tamelijk ingrijpende gevolgen zouden heb ben. Zo zou er in elk geval getornd gaan worden aan de autonomie van de specialismen in het Alphense ziekenhuis en zou meer en meer de nadruk komen te liggen op een functionele indeling, waarbij ge dacht zou kunnen worden aan be handeling, nazorg, chronisch zie ken, kinderafdeling en kraamafde- ling. In de verre toekomst, aldus het rapport, zou er gedacht kunnen worden aan een "basisziekenhuis" ter grootte van 250 bedden (Rij noord heeft er nu ongeveer 150) In het tussengebied, zo vervolgde het rapport, is er, wanneer uitbreiding tot 250 bedden wordt nagestreefd, sprake van onrendabele inzet van mankracht en materieel en van kwalitatief gezien onterechte op- jiamen en verrichtingen. Met an dere woorden: Rijnoord zit op het verkeerde spoor. Het Alphense ziekenhuis heeft daar overigens altijd wel op gezeten. Het begon tien jaar geleden al bij de op richting van het ziekenhuis. Een duidelijk behoeftepatroon was er toen niet. maar kennelijk waren er toch voldoende argumenten voor handen om het bestaan van een Alphens ziekenhuis te rechtvaardi gen. Alphen aan den Rijn was im mers bezig de status van platte landsdorp te ontgroeien, maakte daarbij een bepaalde technocrati sche ontwikkeling door en daar mocht een ziekenhuis natuurlijk niet in ontbreken. Het valt intussen moeilijk te ontkennen dat het zie kenhuis er is gekomen op basis van een stukje plaatselijk chauvinisme. Het ziekenhuis werd opgericht door de Stichting voor Christelijke Ziekenverzorging in Nederland te Ermelo. In het Bestuur van deze stichting zat o.a. de toenmalige CHU-burgemeester Bruins Slot van de gemeente N ij kerk, die latei- burgemeester zou worden van Alphen aan den Rijn. Bruins Slot spande zich in zijn Alphense tijd bijzonder in om het ziekenhuis van de grond te krijgen. Wat preeiés tien jaar geleden ook lukte. In april 1966 werd de eerste patiënt in het toen nog prot. chr. ziekenhuis opgenomen. Maar al spoedig bleek dat het ziekenhuis moeizaam func tioneerde. Er was sprake van be stuurlijke afstandsbediening (van uit Ermelo), die de oorzaak werd van allerlei communicatiestoornis sen tussen bestuurderen en mede werkers. Bovendien ontstond er wrijving met de plaatselijke huis artsen in Alphen, die niet bijster verguld waren met de gang van za ken in het ziekenhuis. Vier jaar na de oprichting staakten de huisart sen - in overleg met de specialisten in het ziekenhuis - hun verwijzin gen en stuurden ze hun patiënten door naar ziekenhuizen in de om geving. Aan die situatie kwam Problemen alleen op te lossen door regionale samenwerking evenwel spoedig een einde toen bekend werd dat de christelijke stichting in Ermelo zich zou terug trekken en het beheer in plaatse lijke handen zou overgaan. Al deze moeilijkheden versluier den intussen het ware probleem, namelijk dat het ziekenhuis Rij noord een moeilijk te exploiteren ziekenhuis is. Het algemene pro bleem met kleine ziekenhuizen is, dat ze aan de ene kant weliswaar veel ruimte geven aan een stukje menselijkheid binnen de medische zorg, maar dat ze aan de andere kant moeilijk te exploiteren zijn omdat er binnen zo'n kleine een heid nauwelijks doelmatig te wer ken valt. Een aantrekkelijk ziekenhuis, me nen deskundigen, is dat ziekenhuis waarbinnen de belangen van doel matigheid in evenwicht zijn met de belangen van de mens in de medis che zorg. Ingewijden hebben bere kend dat dit evewicht het dichtst wordt benaderd in ziekenhuizen met 300 tot 500 bedden. Het College van ziekenhuisvoorzieningen is het daar mee eens, blijkens zijn recente advies aan de staatssecretaris van Volksgezondheid om voor een zie kenhuis een zg. ondergrens van 250 bedden aan te houden, wat over igens niet betekent dat ziekenhui zen dig onder die grens zitten ook meteen moeten worden gesloten. Bij dit alles heeft het ziekenhuis Rijnoord met nog een ander pro bleem te kampen, dat best structu reel genoemd mag worden. Het ziekenhuis ligt namelijk ingeklemd tussen enerzijds het Leidse gebied met drie ziekenhuizen en ander zijds het Gouds/Woerdense gebied met nog eens vier ziekenhuizen. Al deze ziekenhuizen zijn wat de me dische kwaliteit betreft beter ont wikkeld dan Rijnoord en boven dien zijn ze ook voor de Alphenaar betrekkelijk gemakkelijk bereik baar. Rijnoord draait derhalve in een vi cieuze cirkel ropd. Enerzijds func tioneert het ziekenhuis econo- AD7ERTENTIE Ilaal meteen een formulier bij uw club of winkelier. misch vrij slecht (wat ook z'n in vloed heeft op het medisch hande len), terwijl het aan de andere kant weinig aantrekkingskracht uitoe fent op medische specialisten en huisartsen, waardoor nieuwe im pulsen blijvend ontbreken. Het rapport van de Leidse medische fa culteit en het academisch zieken huis stelde dan ook, dat "Rijnoord als schakel in de keten van voorzie ningen in de gezondheidszorg een te geïsoleerde rol vervult", terwijl in een recent rapport van de com missie academische ziekenhuizen van het College voor ziekenhuis- voqrzieningen de volgende type ring werd gegeven: "De bezetting is laag, terwijl de stafbezetting in compleet is". kampt met structurele problemen Vooropgesteld dat Rijnoord die alleen door regionale samen- ten tweeden male ten onder werking kunnen worden opgelost, gaan. ADVERTENTIE Op de tocht Het was dan ook niet verwonderlijk dat in november 1974 het voortbe staan van het ziekenhuis op de tocht kwam te staan. De financiële situatie van het ziekenhuis was ronduit slecht: over 1974 was een tekort geraamd van 320.000, maar in werkelijkheid bedroeg het ver lies 570.000. De gemeente Alphen, die zich daartoe in 1969 verplicht had, moest dit tekort met eigen middelen proberen op te vangen. Maar ook de gemeente zat finan cieel niet bepaald op rozen. "Finan cieel", zo vertolkte wethouder Goedhart (financiën) zijn gevoelens in november "74 tegenover de ge meenteraad, "is dit een zware last voor de gemeente. Maar uit een oogpunt van de volksgezondheid kan Rijnoord niet worden gemist in Alphen". De wethouder had gelijk. Afgaande op de norm van staatsse cretaris Hendriks (Volksgezond heid), die zegt dat er op 1000 inwo ners vier bedden moeten zijn, is de aanwezigheid van een (poliklini sche eenheid in Alphen intussen al- leszinsgerechtvaardigd. De we thouder zei evenwel ook: Het be stuur van Rijnoord zal zeer diligent moeten zijn om tegenover Gedepu teerde Staten waar te maken dat de huidige verliezen van het zieken huis conjunctureel en niet structu reel zijn" En daar zal hij intussen wel op zijn teruggekomen. Immers. Runoord Door Christa van Hees om een nog nieuw specialisme tot volle wasdom te brengen: de geria trie (medische zorg ten behoeve van bejaarden). Geen durf Juist hier deed zich de mogelijk heid voor om de samenwerking met het AZL te starten. Op dit nog \"blanco" terrein vielem geen wrij vingen in al bestaande situaties te verwachten. In de twee jaar die zijn gepland voor de bouw van het ver pleeghuis, had men in Leiden en Alphen in alle rust kunnen werken aan de realisering van een gefa seerde samenwerking op andere terreinen. Het Rijnoordbestuur heeft het kennelijk niet aangedurfd deze tijdrovende procedure - overlegd zou moeten worden .met bestuur, directie en medische staf van het AZL en de medische faculteit en haar vakgroepen - in gang te zetten. Het heeft niet het risico willen ne men na 1 juli zonder specialisten te zitten, terwijl de samenwerking met het AZL nog niet rond zou zijn. Momenteel zijn tussen het Rij- noordbestuur en de Landelijke Specialisten Vereniging bespre kingen gaande over de werksfeer binnen het ziekenhuis. Te verwach ten valt dat er binnen afzienbare tijd een commissie wordt ingesteld die het medisch handelen nauwlet tend gaat volgen. Nog open Aan samenwerking met een groter ziekenhuis lijkt - ook al gezien de conclusies uit het landelijke rap port "Kleine Ziekenhuizen" - niet te ontkomen. Het antwoord op de vraag met welk ziekenhuis die sa menwerking tot stand gaat komen, ligt blijkens uitlatingen van Ru- noordvoorzitter F. H. Nauta nog he lemaal open. Volgens de Lande lijke Specialisten Vereniging moet het zelfs niet uitgesloten worden geacht, dat met het AZL toch als nog afspraken worden gemaakt over aanvullende specialismen ALPHEN AAN DEN RIJN - Met het afbreken van het overleg tussen het Rijnoordziekenhuis en het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) lijkt de kans om in Alphen een unieke vorm van gezondheidszorg te creëren, defi nitief verloren. Met behulp van het AZL zou in, rond en met Rijnoord een totaal-pakket van medische voorzieningen kunnen worden geschapen dat nog nergens eerder in Nederland werd gerealiseerd. Het Alphense streekziekenhms Rijnoord De vraag ,s: hoe verder- Wellicht het meest teleurgesteld over het missen van de kans ..om iets fundamenteels in de gezond- heeidszorg te verbetren", is drs. J. P. van der Reijden, voorzitter van de nu ter ziele gegane onderhande lingsdelegatie en tot voor kort se cretaris van het Rijnoordbestuur. Onlangs stapte hij wegens tijdge brek op als bestuurslid, een voor nemen dat hij anderhalf jaar gele den al bekend maakte. Een wat bit ter afscheid omdat hij - met het af breken van het overleg met het AZL - tegelijkertijd op kon stappen als voorzitter van de onderhande lingsdelegatie. De tijd heeft in dit alles een belang rijke rol gespeeld. Want was het moment van een intentieverklaring - waarin het AZL en Rijnoord over een zouden komen te gaan samen werken op het gebied van de ge zondheidszorg - nabij, yeel langer zou duren eer die samenwerking werkelijk gestalte kon krijgen. En dreigend op de achtergrond stond de datum van 1 juli: op die datum moeten de contracten van vijf van de specialisten van Rynoord al dan niet vernieuwd zijn. Die vijf (medisch directeur IJbema, de chirurgen Schagen, Van Leeu wen en Robijn, de vrouwenarts Siegers en de keel-, neus- en oorarts Hitijahubessy) zegden vorig jaar hun contract op per 1 februari 1976. Daaraan ten grondslag lag een za kelijk meningsverschil met het be stuur (ondermeer omtrent de huur van "de kliniekruimten). Hangende het overleg met het AZL werd de opzeggingstermijn met zes maan den verlengd, zo werd door beide partijen overeengekomen. Specialisten Een nauwe samenwerking met het AZL zou voor de specialisten in Rijnoord om een paar redenen ech ter wel eens niet zo aantrekkelijk kunnen zijn. In de eerste plaats is daar het in het oog springende ar gument van de salariëring. Zouden 'de specialisten in de Universiteits- structuur worden opgenomen, dan zou dat uiteindelijk een achteruit gang in bruto-inkomen betekenen. Ook zou samenwerking met het AZL kunnen inhouden dat de Rij- noordspecialisten zich .zouden moeten onderwerpen aan de in Academische ziekenhuizen ge bruikelijke „medical audit", waar bij specialisten ten opzichte van el kaar van hun medisch handelen en de daaruit voortvloeiende kosten verantwoording afleggen. Het leek niet erg waarschijnlijk dat de onderhandelingen met het AZL vóór 1 juli a.s. zouden zijn afgeslo ten. Anderzijds leek het niet erg lo gisch, hangende die onderhande lingen. nieuwe contracten af te slui ten. Kwamen die contracten er ech ter niet, dan zouden de Rijnoord- specialisten op 1 juli wel eens mas saal op kunnen stappen. Een risico dat het Rijnoordbestuur niet heeft willen nemen. De vraag is echter of de specialisten zelf zich een radi cale stap hadden kunnen veroorlo- Üitzedbureau Toen de besprekingen met het AZL in september vorig jaar werden ge start, was dat "in verband met de beperkte mogelijkheden van Rij noord en ter waarborging van de kwaliteit van de medische voorzie ningen in de toekomst", zo luidde de officiële formulering. Gedacht werd toen aan een constellatie waarbij het AZL zou functioneren als een soort '-'uitzenbureau" van specialisten waarbij de "uitzend krachten" deels door de univer- steit, deels door Rijnoord zouden worden betaald. Het voordeel van zo'n regeling zou zijn dat de specia listen er geen enkel (financieel be lang bij zouden hebben in welk zie kenhuis hun patiënten worden op genomen en behandeld. Gezondheidscentrum Eén man met name heeft in de sa menwerking met het AZL alle mo gelijkheden gezien om in Alphen te komen tot een stuk gezondheids zorg dat optimaal zou kunnen func tioneren. Allereerst was het nood zakelijk dat Rijnoord medisch, maar vooral economisch gezond gemaakt zou worden. Al voordat de onderhandelingen met het AZL op gang kwamen, gingen de gedach ten van drs. Van der Reijden uit naar het afstoten van ruim éen derde van het huidige aantal be dden (vier van de tien bedden in Rijnoord staan leeg red.), waardoor financiële ruimte zou ontstaan voor de bouw van een gezondheidscen trum voor Ridderveld II. Zo'n cen trum is trouwens ook een wens van de Alphense PvdA, die daar enkele maanden geleden in een nota "Ge zondheidszorg" nog voor pleitte. Los daarvan had het Rijnoordbes tuur al eerder de gedachte om al dan niet met hulp van buitenaf de poliklinische hulp uit te breiden. In dat verband zou men het AZL een aantrekkelijke overeenkomst kun nen worden gesloten, omdat het academisch ziekenhuis wel be langstelling heeft voor het nog te bouwen verpleeghuis in de naaste omgeving van het Alphense zie kenhuis, waarvoor twee maanden geleden de eerste paal werd gesla gen. In dat verpleeghuis zou het AZL een goede gelegenheid zien Op vertoon van uw giropas en uw paspoort kunt u met de gratis girobetaalkaart in bijna elk vakantieland geld opnemen. U hoeft dus niet voor elke uitgave een nieuwe girobetaalkaart uit te schrijven. Zo doet u er langer mee. De gegevens daarover staan op de achterkant van de betaalkaart. Kijk er 'ns naar.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21