'Maak een twee- sporige tunnel onder de Leede' CHU wenst voortzetting overleg met KVP en AR RAAD WARMOND OVER SCHIPHOLLIJN op rijksweg Bodegraven Vier doden Antiekbeurs Volgend jaar nieuwe verkiezingen Rijnland DONDERDAG 8 APRIL 1976 PAGINA 15 BODEGRAVEN Op de rijks weg nabij Bodegraven zijn gisteren bij een verkeersongeluk vier men sen om het leven gekomen: de 39- jarige A. de Lange uit Kerkweg, de de 47-Jarige M. de Jongh uit Hedel 54-jarige J. Groeneveld uit Well, en de 56-Jarige J. Oomen uit Well. Het Fiat-busje, waarin zij zaten, stond stil op een vluchtstrook om mensen bij him werk af te zetten. Terwijl acht inzittenden, wegwer kers, aan het uitstappen waren, werd het busje aangereden door een vrachtwagen. De vier slachtoffers waren op slag dood, één van de inzittenden moest met ernstige verwondingen worden opgenomen in een ziekenhuis, de drie anderen bleven ongedeerd. H. Hartschool speelt een hoofdrol in NOT-film WARMOND Als de minister „nee" zegt, bedoelt hij dan ook „nee", of bedoelt hij iets anders? Dat was de vraag, die de leden van de Warmondse raad gister avond bezig hield. Die raad besteedde gisteren een extra raads vergadering aan de ontwikkelingen rond de Schiphollijn, toe gespitst op het feit dat minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat „nee" heeft gezegd tegen de plannen voor onder tunneling van de Warmonder Leede. Voornaamste argumenten tegen die tunnel waren de kosten - twee honderd miljoen gulden- en de tijds duur van de bouw van een dergelij ke tunnel, die beschat wordt op acht jaar. Een deel van de Warmondse raad vroeg zich af in hoeverre die argumenten inderdaad een aanwij zing vormen voor de onmogelijk heid van de bouw van een tunnel en of er wel voldoende naar alter- atieve gekeke is. Een van die alternatieven zal nu in Den Haag ter tafel worden ge bracht. namelijk een tweesporige tunnel. Tot nu toe werd door het ministerie steeds gesproken over een tannel. voor vier sporen. Verder z?l meer informatie worden gevraagd over de achtergronden van de af wijzing van een viersporige tunneL Deze laatste twee zaken waren het resultaat van een motie, die hal verwege de vergadering werd inge diend door de fracties van VVD en Progressief Warmond. Daar was toen echter al breedvoerige discus sie aan vooraf gegaan, De Warmondse raad begon te ver gaderen met ter tafel een motie var het CDA. Daarin werd een aan tal wensen geformuleerd. Er moes ten bü de aanleg van de Schiphol lijn afdoende voorzieningen tegen geluidshinder worden genomen. De lijn moest op verantwoorde wijze in het landschap worden ingepast, waarbij hoge gunstwerken - bruggen - uit den boze werden geacht. Er moest eerst, in overleg met de raad een basisplan gemaakt worden dat in goed overleg gedetailleerd zou kunnen worden. Bij elke fase in de onderhandelingen moest de Warmon se commissie voor ruimtelijke or dening betrokken worden en tenslot te meende het CDA dat geen bouw vergunningen mochten worden afge geven zonder het fiat van de raad. Verder vroeg het CDA het overleg te heropenen. Warmond trok zich in november van het vorig Jaar terug uit het overleg nadat de raad een motie aannam waarin werd ge- steld dat ondertunneling het uitgangs punt bij de gesprekken moest zijn. SPEELRUIMTE Dat laatste argument leek gis teravond het breekpunt te worden. VVD-fractieleider Pauli ammendeer- de aanvankelijk de motie, door te stellen dat hoge kunstwerken niet uit den boze zijn, maar pas als laat ste aan de orde komen, nadat eerst de onmogelijkheid van de onder tunneling en verdiepte ligging van de lijn was aangetoond Burgemeester De Vreeze legde dat uit als: "Er kunnen dan kenne lijk nu zonder bezwaar bruggen ge bouwd worden omdat al gebleken is dat de minister een tunnel en eventuele verdiepte ligging een on mogelijke zaak vindt". Naar aanleiding van de verslech tering van de pensioensituatie, onder meer als gevolg van de geldontwaar ding, zal het bestuur van de (inter kerkelijke) Predikantenbond de jaar vergadering. die op 26 april wordt gehouden, voorstellen doen om meer zekerheid in de predikantspensioc- ren te krijgen. Aan de kerken zal worden gevraagd, bij de overheid aan te dringen op uitvoering van de in 1971 toegezegde studie naar de mogelijkheden van een subsidierege ling. De predikanten willen de ker kelijke pensioenregelingen in een gro ter geheel zien ondergebracht. De afdeling "internationale hulp verlening" van de Wereldraad van Kerken heeft een team naar Guate mala gezonden om de meest getrof fen groepen van de bevolking te hel pen in de noodsituatie als gevolg van de aardbeving. Om de komende maanden te werken aan herstel van beschadigde huizen en aan woning bouw is op dit ogenblik een bedrag van 1 miljoen dollar nodig. De stich ting Oecumenische Hulp (Utrecht) heeft haar giro (5261) hiervoor opengesteld. BeroepingswerkHerv. Kerk be roepen te Kinderdijk J. Mouthaan Wilsum, te Marknesse-Luttelgeest C. Vijfhuizen Oosterend (Fr.), te Vrees wijk J. Kruijt Wierden. Geref. Ker- ken Vrijgemaakt: bedankt voor Bui tenpost A.P. v. Beek Tiel. Geref. Ge meenten: beroepen te Zeist D. Hak kenberg Lisse; bedankt voor Hilver sum en St. Anna land J. Koster Bar- neveld. De 28-jarige Merril Bittner, die in 1974 in de Episcopale Kerk in de Verenigde Staten tot priester werd gewijd, heeft haar kerk verlaten, om dat die te weinig ernstig omgaat met de vrouwelijke ambtsdrager. Zij be hoorde tot een groep van 11 vrouwe lijke theologen die destijds in Phila delphia de priesterwijding ontvingen. In haar kerk (van het anglikaanse type) is de kwestie van de vrouw In het ambt nog steeds een aangevoch ten zaak. "Ik heb de kerk niet ver laten; de kerk heeft mij in de steek gelaten", klaagt mevrouw Bittner, die nu pastoraal werk gaat doen onder vrouwelijke gevangenen. tf Joodse wetenschappers hebben op een Jaarvergadering van conser vatieve rabbijnen in de Verenigde- Staten er hun zorg over uitgespro ken, dat de toenemende neiging om In alles mee te gaan met de tijd geest een ernstige bedreiging is voor de Joodse gemeenschap daar. Zij con stateerden, dat zowel liberale als orthodoxe Joden zich schuldig ma ken aan kritiekloze aanpassing aan hedendaagse waarden. Dat ging Pauli echter te ver. Hij vroeg zich, met PW. af in hoeverre het "nee" van Westerterp inder daad "nee" is of dat niet kan wor den teruggedraaid tot bijvoorbeeld een akkoord gaan met een tweespo rige tunnel. Hij trok daarom zijn amendement in en kwam, samen met PW, met een nieuwe motie, waar in werd gesteld dat een of andere ondertunneling uitgangspunt moest zijn bij de heropening van de on derhandelingen. WEIGERING Burgemeester De Vreeze reageerde daarop met de noga-l heftige verkla ring dat het college dan zou weige ren een dergelijke opdracht uit te voeren omdat het, naar de mening van de meerderheid van het college, onmogelijk is te praten met als ba sis het "nee" van het ministerie. Dat standpunt werd gedeeld door wethou der v. d. Kroft. Wethouder v. d. Zalm (PW) was bereid het. idee van de viersporige tunnel te laten va ren, maar wilde toch wel uitgaan van een tweesporige tunnel als uitgangs punt bij de besprekingen. Hij waar schuwde ervoor dat het een onge zonde politiek is in deze economi sche motieven de prijs— de hoofd rol te laten spelen: "Er zijn al meer beslissingen doorgedrukt om de eco nomie te redden, men kan zich afvragen of de slechte economische toestand wel een goed uitgangspunt is". Burgemeester De Vreeze bleef bij het standpunt dat hij wilde pra ten over "de minst slechte oplossin gen" voor Warmond, maar dan niet vanuit de optiek van de WD en PW dus met de tunnel als uit gangspunt. Daarin werd hij ge steund door het CDA, dat een harde opstelling ten aanzien van de tunnel gevaarlijk achtte omdat er dan voor het college te weinig onderhande lingsruimte is, met het risico dat de gesprekken opnieuw doodlopen. PUBLIEK. Bij hoge uitzondering kon dit maal ook het publiek in groten getale toegestroomd, waardoor de publieke tribune al snel te klein bleek meepraten. Van de tribu ne kwam dan ook de suggestie om de minister alle argumenten voor zijn "nee" op tafel te laten leggen en van daaruit naar oplossingen zoe ken. Toen de vergadering uiteindelijk tegen twaalf uur werd geschorst, bleek dat één van de punten te zijn die het college overnam. Er zal meer informatie gevraagd worden over het "nee" en verder zullen B en W van Warmond in Den Haag de mo gelijkheid van een tweesporige tun nel aankaarten. De Leede: brug of tunnel DEN HAAG (ANP) De tweede kamerfractie van de CHU heeft de fracties van KVP en ARP voor gesteld het gezamenlijk fractieover- leg voort te zetten, wanneer de thans lopende besprekingen over de stand van zaken in tien beleidssec toren is afgerond. De CHU denkt voor die voortzetting allereerst aan gevallen, waarin de drie christen-de mocratische fracties met een woord voerder zullen optreden. Ook in an dere gevallen, wanneer een van de fracties dit wenst, zal gemeenschap- pel ijk fractieoverleg moeten wor den nagestreefd. Een en ander blijkt uit een mede deling, gistermiddag verstrekt van de zijde van de CHU-fractie. Het thans aan de gang zijnde pe riodieke overleg tussen de fracties van KVP. ARP en CHU s gebaseerd op een voorstel van de CHU-fractie om een tiental omstreden knelpun ten in het beleid van de afgelopen pe riode te bestuderen en na te gaan in hoeverre de opgetreden verschil len van invloed moeten worden ge acht om in de toekomst de politie ke hypotheek te kunnen aflossen. De tien knelpunten zijn: overheidsuitga ven en collectieve lasten, onderne mingen, beleid ten aanzien van zelf standigen, onderwijs, inkomensvor ming en bezitsvorming, grondpoli- t.iek, volkshuisvesting, mediabeleid, veiligheidsbeleid en bestuurlijke in deling. Het tot nu toe gevoerde overleg van de drie fracties wordt door de CHU- fractie positief beoordeeld, aldus de verstrekte mededeling. De fractie wil. met haar nieuwe voorstel een bijdrage leveren aan een in toene mende mate gezamenlijk optreden van KVP. ARP en CHU in de Twee de Kamer. De CHU-fractie meent, dat gemeenschappelijk overleg in het bijzonder gewenst is met het oog op de komende kamerdebatten over de abortuswetgeving. Het voorstel van de CHU-fractie wordt besproken in het eerstkomend overleg van de fractiebesturen van KVP, ARP en CHU. BREDA De tiende Nederlandse Kunst- en Antiekbeurs in Breda gaat zaterdagmiddag 10 april open. De dag tevoren zal prinses Margriet de beurs en de speciale expositie. Bre da-Oranjestad officieel openen. Aan de beurs wordt dtt jaar meegewerkt door 51 antiquairs. De beurs en de expositie (waaraan ó.a. het Leidse Legermuseum mee werkt) zijn t.e.m. zondag 18 april dagelijks open van 14 tot 22 uur en op maandag 19 april van 14 tot 18 Rijnland wil meer geld LEIDEN Het hoogheemraad schap van Rijnland heeft gis teren besloten om van het rijk meer geld te vragen voor het herstel van de stormschade, die in januari van dit Jaar werd aangericht aan 't duingebied tus sen Wassenaar en Zandvoort. Op dit ogenblik vergoedt het rijk 60 procent van de kosten, dje door Rijnland worden geraamd op ruim twee miljoen gulden. Rijn land krijgt het geld pas na enke le jaren terug zodat over grote bedragen een forse rente moet worden betaald. enkele jaren, zodat de heffingen niet al te grote schommelingen vertonen. Hoofdingeland A. Oudijk vond dat echter een riskante zaak omdat niet uitgesloten i6 dat zich op korte termijn nog een storm zal voordoen die veel schade aan richt. Volgens dijkgraaf J. baron van Knobelsdorff schijnt het aantal stormen inderdaad toe te nemen en is er de laatste jaren een gro tere afslag van de kustlijn merk baar. Met name ten noorden van Wassenaar en ten zuiden van Velsen. „Waterstaatswerken voor de kust zouden daarvan de oor zaak kunnen zijn", aldus de dijk graaf. het volgend Jaar zullen nieuwe verkiezingen worden gehouden voor het hoogheemraadschap van Rijn land. Aan deze verkiezingen zullen naar schatting 100.000 stemgerechtigden uit een groot deel van Zuid-Holland en Noord-Holland deelnemen. Zoals bekend werd de vorig Jaar provincies Zuid- en Noord-Holland heeft de Kroon nietiging gevraagd. Inmiddels zijn er tussen de provinciale besturen en Rijnland besprekingen gevoerd die hebben geleid tot een aanpassing van het verkiezingsreglement. Een van de wijzigingen is een ver laging van de kiesdrempel waardoor ongeveer 40.000 stemgerechtigden de hoofdingelanden 1 'fliiUlflMi'1 ilill Ji ÊÊÊÈm Na een verblijf van vier weken in het Frommer hotel nabij de luchthaven Schiphol, neemt een groepje dolgelukkige Libanezen afscheid van Nederland. Zij waren op 2 maart uit Beiroet op Schiphol aangekomen om over te stappen op een vliegtuig naar Montreal. Pas op de Nederlandse luchthaven bleek, dat hun visa niet in orde waren. Daarop besloot de Koninklijke Marechaussee op menselijke gronden de Libanezen in Nederland te laten blijven om alsnog hun visa te regelen. Zij kunnen hun reis naar Canada nu verder zonder moeilijkheden voortzetten. LEIDEN Omstreeks september het met die provinciale beslissing LEIDEN De Nederlandse On derwijs Televisie (NOT) is van daag begonnen met een serie van vijftien uitzendingen, waarin de aar. de Lusthoflaan gelegen H. Hartschool samen met de Prof. Dr. R. Casimdrschool uit Utrecht de hoofdrol spelen. De uitzendin gen die via televisie en de radio zullen worden uitgezonden, probe ren vooral een beeld te geven van de verschillende problemen, die zich in de wijken waarin de scho len gevestigd zijn afspelen. Het bijzondere van deze uitzendin gen is dat met name de ouders van de leerlingen een belangrijke rol spelen. Zo is er bij de samenstel ling van de programma's vooral naar hun mening gevraagd, bo vendien werken verschillende ou ders ook mee aan de program- René Renders, hoofd van de H. Hartschool over het hele project: "Ik ben erg tevreden, alle opna mes zijn bijna vlekkeloos verlo pen, bovendien was de samenwer king met de ouders uitstekend. Tijdens de vergaderingen met de ouders, was meestal drie kwart aanwezig, een niet gering aan tal geloof ik zo". Of de H. Hart school zich opnieuw zal lenen voor een dergelijk project Is de vraag. Reniers: "Er gaat enorm veel tijd en werk in zitten, werk dat ook zeer inspannend is. Bij de opnames moest je er steeds weer voor zorgen dat de onderwerpen op het juiste moment aan de orde kwamen. Voorts moet Je de leerlingen dan laten reageren wan neer dit ook echt nodig is". De leerlingen van de zesde klas heb ben zelf in hun wijk tal van be zoekjes moeten afleggen voor de tnt stand koming van het gehele project, waarbij ze zich niet alleen beperkten tot de eigen wijk. Naast middenstanders, de Groenoordhal en de Leidse Apparaten Fabriek gelegen in de naaste omgevijng, werden ook een sociale werk plaats en de Leidse Universiteit bezocht. Ook punten als de Twee de Wereldoorlog, de Industriële Revolutie en de werkelooshefid, werden behandeld. Diverse onder werpen werden meest dooi* ouders ingeleid en later door de leerlin gen in de vorm van werkstukken uitgewerkt. De uitzendingen waar al deze za ken aan de orde zullen komen zijn verdeeld in drie voorprogram ma's te zien op televisie, waar van de eerste dus reeds vandaag is uitgezonden en met name ge richt zijn op de ouders en leer krachten, drie tv-schoolprogram- ma's voor de kinderen met herha lingen en verder nog drie radio programma's voor de kinderen en twee radio-uitzendingen speciaal voor de leerkrachten. Eén van de radio uitzendingen, op 24 mei, zal rechtstreeks worden uitgezonden er. zal vooral de leerkrachten de mogelijkheid bieden op de voor gaande programma's te reageren of vragen te stellen. strijd met het verkiezingsregie- p'aas vervangers voorlopig is verlengd gehandeld. Rijnland tot 1 september 1977. Regisseur Claude Zidi en acteur Pierre Richard, b\j hun aan komst op Schiphol. Beide mannen kwamen naar ons land om vanavond de première van de nieuwe speelfilm JWie niet weg is, is gezien" b\j te wonen. De publieke tribune bleek te klein in de Warmondse raadszaal, toen ieders mening welkom de behandeling van de Schiphollijn.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15