Gematigd links wint strijd om macht in Peking van pigskin Bonn kiest peperdure jager NAAST HET NIEUWS Russisch graan uit Amerika nu in Nederland? Hoea kroonprins van Mao Naatje zit in Amsterdam BRUSSEL (AFP) De 14- jarige Naatje van Z war en, doch* ter van een in Brussel wonende Amerikaanse industrieel van Ne- derlandse afkomst van wie werd j aangenomen dat ze naar Afrika was gebracht als slachtoffer van I een'handelaar in blanke slavin- nen, zal spoedig weer in de ou derlijke woning zijn. Naar de vader gisteravond meedeelde, heeft zijn dochter op gebeld uit Amsterdam, waar ze met een groep jongeren naar toe was gegaan. Ze beloofde naar huis te komen. Sinds 12 maart werd ze vermist. Een zoon van de consul-gene raal van Zaire in Antwerpen en de pikeur van een manege bij Brussel blijven in arrest op grond van klachten'die door de ouders van andere jonge meisjes tegen hen zijn ingediend. KIPPEN MINDER KIPPIG Boeren wisten het al uit eigen waarneming, maar Westduitse wetenschappers hebben het nu officieel bevestigd: een kip pikt haar voedsel veel doeltreffender dan een haan. Een onderzoek van het landbouwinstituut Weser-Elms heeft uit gewezen dat de kip van de honderd keer dat ze pikt, dat 48 tot 82 maal direct doeltreffend doet. Zien hanen een lekker graan- korreltje liggen, dan slaan ze er met him snavel 38 tot zelfs 86 keer naast. Hanen hebben daardoor veel meer tijd nodig voor het bijeen scharrelen van him voedel, zo concluderen de onderzoekers. Omdat de ogen van het hoen vrijwel star zijn, moeten zowel kip als haan met elk oog afzonderlijk op het voedsel ..mikken'". Is dat gebeurd, dan zakt de kop en vindt de beslisende „pik" plaats van een hoogte van één a drie centimeter, aldus de wetenschappelijke onderzoekers. KAT ALS AMBTENAAR Bij het beademingscentrum in het Sardijnse Cagliari kan een fikse kat meteen aan h«*t werk als ambtenaar van gezondheid. Van wege een rattenplaag in zijn kliniek heeft de directeur, professor Giuseppe Saba, de autoriteiten in volle ernst en langs de normale ambtelijke weg verzocht in de vacature te willen voorzien. Saba schreef: „Het moet wel een goed uit de kluiten gewassen kat zijn, want de ratten hier zijn niet voor de poes". AANVALLER SCHRIKT MEE Een lokettiste van het postkantoor aan de Mathenesserlaan in Rot terdam werd geconfronteerd met een giro-stortingskaart waarop stond: „als je geen kogel in Je kop wilt stop dan alle papiergeld in deze zak". Ze keek de „klant" aan en zag een vuurwapen of iets dat daarop leek. Ze schrok daar zo van, dat ze hard wegliep. De overvaller schrok eveneens en nam snel de benen. HERRIE ROND SERGEANT Gisteren is in Zambia een officieel onderzoek geopend naar aan leiding van het feit dat een hond van de mijn-politie was bevor derd tot de rang van sergeant. Het 5000 man sterke personeel van de Chibulma-mijn, in de buurt van Kitwe, was hierover verstoord en had doen weten de „benoeming" als een rechtstreekse belediging aan zijn adres te be schouwen. „Nog nooit" werd door een vakbond verklaard, „is in de geschie denis der Afrikaanse traditie een hond dusdanig gepromoveerd". De chef van de veiligheidsdienst van de mijn, Boniface Phiri, liet weten dat de Duitse herder Caesar zijn benoeming had „verdiend" omdat hij had bewezen de hardst-werkende mijnhond te zijn. De mijn heeft negen bewakingshonden in dienst, die bijvoor beeld minder te eten krijgen dan „sergeant Ceasar". Deze wordt op zijn ronde ook niet meegenomen door een gewoon lid van de beveiligingsdienst, maar door een onderofficier. WETHOUDERS KRIJGEN KLAPPEN Twee wethouders van de gemeente Asperen hebben flinke klappen opgelopen toen na afloop van een raadsvergadering hun 32-jarige dorpsgenoot C. L. met een stuk hout burgemeester Scheenstra te lijf wilde gaan. De man was boos geworden toen zijn vrouw, kun stenares. hem vertelde dat B en W haar niet wilden opnemen in de contra-prestatieregeling voor beeldende kunstenaars. Zij had dit gehoord van de gemeentesecretaris. Kort daarop stormde haar man het dorpshhis binn?n waar Asperens raad vergadert zwaaiend met het stuk hout. De wethouders Meijdam en De Swart beschermden burgemeester Scheenstra en vingen daarbij de klappen op. Kort hierop werd L. overmeesterd. Hij is in Meerkerk opgesloten. PEKING (AP/Reuter) Op voorstel van de voorzitter van de Chinese communistische partij Mao Tse-toeng heeft het partijbureau gisteren eerste vice-premieT Teng Hsiao- ping ontheven van al zijn partij- en regeringsfuncties. BELETSELS DONDERDAG 8 APRIL 1976 Evenals Tsjoe beschouwde Teng de hervormingen van de culturele revolutie als beletsels voor de eco nomische vooruitgang. - Tsjoe maak te in januari 1975 een meerjaren plan openbaar voor volledige indus trialisatie tegen het jaar 2000. In dertien uur moet de 2100 ton wegende Rijnbrug in Düssel- dorf 47.5 meter stroomafwaarts verplaatst worden. Vier hydrau lische persen verplaatsen het 590 meter lange brugdeel met een snelheid van 1 mm/sec. Op de foto is men reeds zes meter ge vorderd. De verliezer van de macht strijd in Peking, Teng Hsiao-ping. De 56-jarige Hoea is oud-minis ter van Veiligheid en oud-party -lei- der in de geboorteprovincie van Mao. Hoenan. Behalve het premier schap dat openviel nadat Tsjoe op 8 januari aan kanker stierf, kreeg Hoea ook de functie van eerste vi- ce-voorzitter van de partij toebe deeld. Hoewel Hoea gezien wordt als iets links van het midden én gematig der dan Mao's vrouw en haar aan hangers, is het door het feit dat hij zo dicht bij Mao staat zeker dat hij de oude heer op zal volgen. STONEHOUSE UIT LABOUR LONDEN (DPA) Het Britse Lagerhuislid John Stonehouse. die aan het eind van deze maand voor de rechter moet verschijnen o.a. op beschuldiging van valsheid in ge schrifte en verduistering, is gisteren uit de Labourpartij getreden. Hij is 34 jaar lid van de partij geweest en was 19 jaar lid van het Lagerhuis. Als een van de redenen voor zijn uittreding noemde Stonehouse het feit dat zyn kiesdistrict met het be noemen van een kandidaat in een tussentijdse verkiezing niet tot na zijn proces heeft gewacht. Stonehouse die minister van PTT is geweest, heeft eind 1974 bij het zwemmen aan de kust van Miami zijn dood gefingeerd. Hij dook later op in Australië. IRA-LEIDER IN VRIJHEID DUBLIN (Reuter) In de Ierse hoofdstad is de guerrillaleider David O'Connell vrijgelaten. Hü heeft negen maanden uitgezeten van zyn gevangenisstraf van een jaar wegens lidmaatschap van het verboden Ierse republikeinse leger, het IRA. De 39-jarige O'Connell, die onder- wyzèr is geweest, was naar verluidt stafchef van de voorlopige IRA, als ook het brein achter de politieke initiatieven van de organisatie. O'Connell, behield tydens zyn ge vangenschap de functie van vice- president van Sinn Fein, de legale politieke afdeling van het IRA. Teng geloofde dat klassenstrijd 'n vertraging met zich zou brengen voor de uitvoering van het eco nomische programma en verwar ring en chaos zou stichten zoals tij dens de culturele revolutie. Hij wil de dat de scholen en de weten schappelijke gemeenschap meer specialisten zouden leveren om te gemoet te komen aan de groeiende behoefte daaraan. De radicalen interpreteerden zijn beleid als een poging hun progres sieve verworvenheden naar bene den te halen en het land in de rich ting van het kapitalisme te sturen. Zij waren doodsbang dat Teng als hij eenmaal in het zadel zat, zich zou wreken op hen die hem tijdens de culturele revolutie naar beneden hadden gehaald. SAMENZWERING Radio Peking heeft tijdens een uitzending na de verandering in de leiding van China, de pro Teng demonstraties "een goed voorberei de en goed opgezette anti revolu tionaire politieke samenzwering" geroemd met als doel een splitsing tek bewerkstelligen in het partij lei derschap en een campagne tegen Teng te beëindigen. In een korte resolutie van het centrale partij comité dat door het officiële Chinese persbureau Hsin- hoea is uitgegeven, worden de ge welddadigheden van maandag op het. "Plein van de Hemelse Vrede", beschreven als "incidenten tegen de revolutie". WASHINGTON (REUTER) De Verenigde Staten verdenken de Sow- jet-Unie ervan dat zij Amerikaans graan niet voor eigen gebruik koopt maar het opslaat in silo's in Rotter dam, Amsterdam of Hamburg om het later naar Oosteuropese landen verschepen Deze veronderstelling wordt geuit Pensioen voor republikeinse oiid-strijders in Spanje DEMONSTRATIE Meer dan 100 militairen en leden van de militie raakten gewond, van wie een tiental ernstig, tijdens de "voorgenomen contra-revolutio naire" demonstratie die maandag in Peking begon. Een harde kern van demonstranten werd aan heo van demonstranten werd aan het Plein van de Hemelse Vrede gear resteerd. De demonstratie werd uit gevoerd door klassevijanden die poogden "de huidige strijd tot het bekritiseren van Teng Hsiao-ping" te veranderen. Dit blijkt uit een mededeling van het persbureau Nieuw China. In het centrum van Peking was het gisteravond rustig. In de grote Zaal van het Volk brandden de lichten. Waarnemers zeiden dat mogelijk voorbereidingen worden getroffen voor een bijeenkomst van het nationale volkscongres (parle ment), dat de mutaties in de top van de hiërarchie moet bekrachti gen. MADRID (AP) Zeven en der tig jaar na het einde van de bloe dige Spaanse burgeroorlog heeft de regering eindeiyk het "leger van de vergeten verliezers" eikend. Gisten werd bekendgemaakt dat per decreet van koning Juan Carlos de naarschatting 10.000 invalide re publikeinse oudstrijders een staats pensioen zullen ontvangen. De oustrijders die aan de zijde had den gestreden van overwinnaar ge neraal Franco hadden al uitkering van de staat ontvangen sedert 1*939. Martinez Duran, hoofd van het verbond van Republikeinse oorlogsin validen dat ongeveer 4.000 leden heeft was teleurgesteld dat er niets zal worden betaald met terugwerken de kracht. 'Maar met ingang van vandaag kunnen wü tenminste ein delek uit de voeten", zei Martinez Dura'n, die zelf een invalide is. In het decreet wordt niets gezegd over betaling aan weduwen en ge zinnen van overleden veteranen en vrije medische hulp aan hen die er my zijn. in een zojuist verschenen rapport van de subcommissie van de Ameri kaanse Senaat inzake multinationals Het rapport acht die veronderstel ling een geloofwaardige mogelijkheid aangezien de Sowjet-Unie schaarse informatie verstrekt over haar graanproduktie, graanvoorraden en de in- en uitvoer van graan. Het rapport is samengesteld door Rihard Gilmore, een adviseur van de subcommissie, die vorig jaar een bezoek van negen dagen aan de Sow jet-Unie bracht. De voorzitter van de commissie, se nator Frank Church, verklaarde bij de publikatie van het rapport dat de Sowjet-Unie mogelijk in de Verenig de Skaten gekocht graan opslaat in silo's en dat het misschien nooit in de Sowjet-Unie terechtkomt, maar als Russische graan naar andere be stemmingen wordt geëxporteerd. Churoh zei dat de kwestie aan de orde komt wanneer zijn commissie over een paar weken openbare hoor zittingen houdt over de buitenlandse activiteit van Amerikaanse multina tionale graanondernemingen. Uit de uitgebreide collectie leren kleding en regenmantels van Lambert de Jong deze keer een fijne lange jas. Het soepele is een genot om te dragen. Kleuren: donkerbeige, middenbruin, donkergroen. Maten 3b t/m 46. En de prijs valt best mee voor zo n kwaliteit 000 donkersteeg 3, leiden, telefoon 071-121406 Grootste project sinds Christus' geboorte' BONN (SP» Het Westduitse kabi net heeft gisteren besloten tot wat Helmut Schmidt eens het grootste technologische project sinds Christus' geboorte heeft genoemd: de serie- vervaardiging in samenwerking met Groot-Brittannië en Italië van het voor vele doeleinden geschikte gevechtsvliegtuig MRCA iMulti Role Combat Aircraft). Na jarenlange ontwikkeling en voorbe reiding acht Bonn het tijdstip gekomen voor de fabricage van dit toestel, dat met ingang van 1979 tot uiterlijk 1987 de dan verouderde F-104 Starfighter moet hebben vervangen. In totaal zullen in de komende jaren 807 toestellen worden vervaar digd, waarvan 385 voor Groot-Brit- toumë, 322 voor de Bondsrepubliek Duitsland en 100 voor Italië. Helmut Schmidt heeft met zijn typering niet overdreven: de toestellen zullen per stuk 46 miljoen mark kosten, dat is ruim het viervoudige van de prijs die bij de eerste research in het eind van de jaren zestig optimistisch werd geraamd (en het vijfvoudige van wat een Starfighter kostte). Het Engels-Duits-Italiaanse MRCA- project beloopt bij het huidige prijspeil een bedrag van 40 miljard mark, waarvan 15,5 miljard voor rekening van West-Duitsland komt. Het land heeft in de afgelopen jaren bovendien al ongeveer twee miljard aan research- en ontwikke lingskosten betaald. Voor het gigantische project zullen ongeveer 350 toeleveringsbedrijven jaren volledige tewerkstelling kun nen bieden. Als de produktie eenmaal op volle toeren draait, zijn alleen al in de Bondsrepubliek 70.000 arbeidsplaatsen veilig gesteld. Ongetwijfeld: hebben economische overwegingen bij de thans genomen beslissing een grote invloed gehad. In de afgelopen jaren hebben ook in dit land gezaghebbende stemmen twijfels geuit over het militaire nut van het MCRA-proJect. Maar de leden van de Bondsdag, vooral in de sociaal-democratische fractie, die aanvankelijk hun bezwaren hadden tegen deze ambi tieuze militair-technologische onder neming hebben zich bij voortzetting van het project neergelegd. Bij vele parlementariërs leeft overigens de vrees dat de vervaardiging in serie de MRCA en de te verwachten prijsstijgingen in de komende jaren, er toe zullen leiden dat op andere defensie-taken drastisch zal moeten worden besnoeid. Militaire deskundigen wijzen op de vele voordelen van dit toestel: er bestaat volgens hen geen ander type toestel dat dag en nacht en onder alle weersomstandigheden met hoge snelheid vlak boven ,de grond, ongrijpbaar voor radar, vijandelijke doelen met conventionele wapens in het hart kan raken, en door zijn korte start en landing op voor andere typen ongeschikte vliegvel den terecht kan. Dat dit tweemansvliegtuig eventueel ook als atoombommenwerper dienst kan doen. krijgt bij deze beschou wingen niet al te veel nadruk. Voorts is waarnemend premier Hoea Koeo-feng benoemd tot premier. De afzetting van Teng volgde op een maandenlange officiële campagne tegen zijn figuur en op gewelddadige beto gingen ten gunste van hem, twee dagen geleden in Peking. Teng, een 72-jarige protege van wijlen premier Tsjoe En-lai en "erfgenaam" van Tsjoe's gematigde beleid, is daarmee voor de tweede maal binnen tien jaar het slachtof fer geworden van de radikale vleu gel van de Chinese communistische partij. Hij is ontheven uit zijn functies als vice-voorzitter van de partij, eerste vice-premier en chef- staf van de strijdkrachten. Teng behoudt zijn partij lidmaatschap op voorwaarde dat hij zich in de toé- komst goed gedraagt. Hoea Koeo-feng, de nieuwe premier van China en naar alle waarschijnlijkheid mettertijd opvolger van Mao.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11