Jonge sex- slaviiuien uit België naar Witte Huis ontkent eventueel aftreden minister Kissinger "i msaam Uitstel proces dissidenten f J Nog maar negen ontsnapten vrij NAAST HET NIEUWS Karin mag nu sterven Moro wankelt door abortus Scherpere sancties van de YN tegen Rhodesië Vi WOENSDAG 7 APRIL BRUSSEL (SP) - In België is een affaire aan het rollen gekomen die in de Beligische pers als de "zaak van de blanke sexslavin- nen" wordt gemeld. Via louche -complotten zouden een paar minderjarige meisjes naar de Af-N rikaanse staat Zaïre zijn gelakt en daar gedwongen worden prosti tutie te bedrijven. Het zou hier gaan om een achttal zeer jonge meisjes, waaronder Naatje, de 14-jarige dochter van de Neder landse zakenman Graaf van Zwa- ren de Zwarenstein, die in de Brusselse voorstad Oudergem woont. Het meisje is sinds 12 maart van dit jaar spoorloos ver dwenen. De politie heeft een aantal arresta ties verricht in verband met deze affaire. In Antwerpen werden af gelopen vrijdag de twee zoons van de consul van Zaïre, Kaberya Moekanoo, gearresteerd en in de Brusselse wijk St. Pieters- Woluwe werd de 35-jarige paardrij-instructeur George Maerschalck van zijn bed gelicht. Laatstgenoemde zou in de gang van zaken een sleutelrol hebben gespeeld. Zoals de moeder van Naatje van Zwarenstein verklaarde, was het gedrag van haar dochtei de laat ste tijd opvallend ongediscipli neerd geweest. Het meisje maakte er een gewoonte van meerdere dagen achtereen weg te blijven van school. Omdat er klachten over haar gedrag kwa men, besloot mevr. Van Zwaren stein haar dochter op een dag te volgen. Het spoor leidde naar de manege van het Rode Klooster, een zeer luxueuze rijschool in Oudergem, waar uitsluitend gefortuneerde lieden lid van zijn. Naatje van Zwarenstein en een paar van haar vriendinnen kregen daar gere geld onderricht in het paardrij den van George Maerschalck, die al vaker met de justitie in aanra king was gekomen wegens g weid pleging tegen vrouwen. Gravin van Zwarenstein volgde haar dochter tot op de slaapka mer van Maerschalck en kwam toen tussenbeiden. Nog dezelfde dag was Naatje, die door haar moeder naar school was ge bracht, spoorloos verdwenen. Het enige teken van leven sinds dien was een uit Amsterdam ver zonden briefkaart met de simpele tekst "Naatje". Vermoed^ wordt dat deze kaart met opzet uit Am sterdam verstuurd werd om de politie van het spoor, dat naar Zaïre heet te voeren, af te leiden. Of Naatje en haar vriendinnen al in Zaïre zijn, is vooralsnog onduide lijk. Dat er in deze affaire über haupt van Zaïre sprake is, komt door de getuigenis van een ex- prostituee, die anoniem wil blij ven. Zij'heeft verklaard dat zij op feesten in het Rode Klooster her haaldelijk werd bedreigd. Zij ver telde dat haar een lucratief con tract was in Zaïre was aangebo den, maar dat zij bang was ge worden. Ook nadat zij haar vroe gere vak verlaten had en was ge trouwd waren haar contactlieden haar op het spoor gebleven. De rijlessen op het Rode Klooster placht Maerschalck te laten vol gen door aangename bijeenkom sten voor geselecteerd publiek, doorgaans copieuze diners, ge volgd door ongedwongen "con versatie" in het half-duister van de manege-bar. Naar Maerscha lck, die door de politie nog steeds wordt ondervraagd, heeft ver klaard is er nooit iets onfatsoen lijks op de manege voorgevallen. Volgens hem hadden Naatje van Zwarenstein en haar vriendinnen een buitensporig hoog zakgeld, ongeveer 1500 gulden per maand. Gravin van Zwarenstein ontkent echter dat haar dochter van huis zoveel zakgeld gekregen zou hebben; de conclusie dat Naatje het geld door sexuele bijverdien sten heeft verworven, ligt voor de hand. De betrokkenen in deze affaire zwijgen hardnekkig. De procureur-generaal in Brussel heeft aan de politie een zwijg plicht opgelegd, de familie Van Zwarenstein is voor commentaar onbereikbaar en een telefoonge sprek met het Rode Klooster wordt abrupt beëindigd als dui- delijk wordt dat het om "de zaak" gaat. Reden voor deze zwijg zaamheid is misschien, dat er nogal wat politici van Waalse ori gine bij de feestjes op het Rode Klooster betrokken zijn geweest- de Frans-talige kringen in België zouden er dus belang bij hebben de zaak in de doofpot te stoppen. Opvallend is in ieder geval, dat de Frans-talige Belgische bladen met geen woord over de zaak reppen, terwijl de Vlaamse pers er voorpagina-nieuws van maakt. Welingelichte kringen in Brussel veronderstellen, dat het politie onderzoek naar de verdwijning van Naatje van Zwarenstein en haar vriendinnen een politiek schandaal zal kunnen ontkete- TRENTON (Reuter) - De openbare aanklager van New Jersey zal niet in hoger beroep gaan tegen de re cente uitspraak van het hoogge rechtshof van deze Amerikaanse staat dat het geen strafbaar feit aanwezig acht als gevolg zou wor den gegeven aan het verzoek van de ouders van Karen Ann Quinlan de beademingsapparatuur van hun sinds 15 april vorig jaar in coma lig gende 22-jarige dochter stop te zet ten. Deze beslissing van de openbare aanklager neemt het laatste obsta kel weg voor de uitvoering van de wens van de ouders, die willen dat hun dochter de kans op een waar dige dood wordt gegeven. De artsen die het meisje verzorgen hebben weliswaar nog het recht zich tegen het wegnemen ven de beademingsapparatuur te verzet ten, maar de meesten van hen zeg gen dat haar hersens toch door ge bruik van verdovende middelen zo ernstig zijn beschadigd dat er geen kans op herstel bestaat. Functiona rissen van het ziekenhuis waar Ka ren Quinlan wordt verpleegd zullen zich nu over de uispraak van het hof beraden. Volgens de rechters heeft het meisje een grondwettig recht tot sterven nu zij door haar lichame lijke toestand niet meer in staat is haar rechten op privacy uit te oefe nen. Zij waren van mening dat dit recht thans op haar vader is over gegaan. MADRID (Reuter) - Van de 31 poli tieke gevangenen die maandag uit de gevangenis van Segovia ont snapten, heeft de Spaanse politie er 22 weer gepakt, aldus de comman dant van de civiele garde. Eën ont snapte werd in een vuurgevecht bij Susan Ford, dochter van de Amerikaanse president, mocht tot haar de grens met Frankrijk doodge- grote genoegen optreden als opperstalmeesteres in het beroemde circus schoten. van Barnum Bailey. De grootste show op aarde werd gisteravond Twee mannen die bij de ontsnap- weer geopend in.Washington. ping hebben geholpen, zijn ook gearresteerd, evenals de vrouw die de vluchtauto bestuurde. Generaal Campano deelde aan de pers mee dat de eenheid van de Baskische guerillagroep ETA uit Frankrijk was gekomen om de vluchtelingen te helpen. Zij was echter door de civiele garde terug gedreven. Op de vluchtelingen wa ren twee pistolen, een automatisch pistool en 250.000 peseta 10.000) gevonden. Men vermoedt dat de vluchtelingen in de bossen bij de grens met Frankrijk de weg zijn kwijtgeraakt. Er hing een dichte nevel. De ontsnapte gevangenen werden in een grote vrachtwagen met dub bele bodem naar de Franse grens gebracht. Daar probeerden zij bij de plaats Roncevalles in de Pyre- neeen naar Frankrijk uit te wijken. De Guar dia Civil merkte hen echter op, waarna een vuurgevecht ont stond dat zes uur duurde. In de Franse grensplaats Hendaye worden sinds zondag twee Spaanse politie-agenten vermist, zo is be vestigd door de Franse autoriteiten. Volgens niet-officiele zegslieden in Frankrijk zijn ze mogelijk ontvoerd door Spaanse Basken. In deze streek wonen veel mensen uit Spaans Baskenland. Het tweetal ging zondag in Hendaye naar de bioscoop. WASHINGTON (AP) - De leider van de verkiezingscam pagne van president Ford heeft verklaard dat het „ver schrikkelijk" zou zijn indien minister van Buitenlandse Zaken Henry A. Kissinger nog dit jaar zou aftreden. Rogers C. B. Morton, die onlangs de leiding kreeg van de presidentiële verkiezingscampagne, heeft vorige week verklaard dat Kissinger „het einde nadert van een lange poli tieke carrièreen voorspeld dat hij zou aftreden. Maandag heeft het Witte Huis laten yreten dat de minister geen plannen koestert af te treden en Morton heeft daat later aan toegevoegd dat het verschrikkelijk zou zijn als hij dit zou doen. Anderen denken daar anders over. In een nationaal vraaggesprek voor ROME (AP) - De Italiaanse socialis ten hebben gezegd eerder bereid te zijn premier Aldo Moro's Christen-Democratische regering ten val te brengen en vroegtijdige verkiezingen af te dwingen dan het abortusvraagstuk te laten rusten. Deze uitspraak werd gedaan tij dens een bijeenkomst in Rome van leiders van de Socialistische Partij. De nieuwe uitspraken van de socia listen zijn het gevolg van het aan nemen vorige week van een amen dement op het abortusvoorstel. Door dit amendement wordt abor tus in Italië alleen toegestaan wan neer een vrouw zwanger is na ver kracht te zijn of wanneer gevaar be staat voor de gezondheid van haar of haar kind. De socialisten willen een veel rui mere opvatting. De regering Moro is volledig af hankelijk van de steun van de so cialisten. Hoewel de communisti sche part ij voor vrije abortus is houdt de partij zich erg rustig om te voorkomen dat haar kansen voor een „historisch compromis" ver nietigd worden. Het compromis houdt in dat de communisten voor het eerst in de Italiaanse geschie denis deel zouden willen gaan uit maken van de regering, met de goedkeuring van de Christen- Democraten. de radio heeft Elmo Zumwalt jr., kandidaat voor de Democratische nominatie voor de senaat uit Virgi nia bij de komende verkiezingen en oud hoofd operaties van de Ameri kaanse marine, verklaard dat Kis singer al lang had moeten aftreden. Zumwalt verklaarde dat Kissinger gelogen heeft tegen het Congres en het volk en dat de president hem reeds lang had moeten ontslaan. Verleden week heeft oud gouverneur van Californie Ronald Reagan de tegenstander van Ford in de strijd om de republikeinse nominatie voor de presidentsver kiezingen, Kissinger tijdens een televisierede aangevallen met cita ten uit een boek van Zumwalt dat binnenkort in de boekhandel komt. In het vraaggesprek van maandag herhaalde Zumwalt wat hij in zijn komende boek schrijft: dat Kissin ger bij twee gelegenheden de Ver enigde Staten heeft vergeleken met Athene en de Sowjet-Unie met Sparta, daaraan toevoegend dat het zijn taak als minister van Buiten landse Zaken was te onderhande len opdat de Verenigde Staten de meest aanvaardbare „tweede plaats" zouden krijgen. Nadat Reagan deze citaten van Zumwalt had gebruikt heeft Kis singer ze afgedaan als campagner- hetoriek en een bewijs van slechte kennis van de geschiedenis. Kissinger merkte op dat Reagan wellicht was vergeten dat Athene Sparta met enkele eeuwen heeft overleefd. Zumwalt herhaalde maandag dat Kissinger niet begrijpt dat in een democratie het volk en het Congres recht hebben- op de waarheid. Hij voegde hieraan toe dat zijns inziens Ford slecht werd ingelicht door zijn l Buitenlandse Zaken. Waarom kreeft zo duur is Een onlangs voor de Am'erikaanse kust aangehouden en opge brachte Russische treiler is gisteren uit Boston vertrokken na betaling van een boete van 410.000 dollar (ongeveer 1,1 miljoen gulden) wegens het vissen op kreeft binnen de Amerikaanse 12-mijlszone. Terwijl het op 9 maart aangehouden schip in Boston aan de ketting lag en de 90 opvarenden niet van boord mochten, onder handelden Amerikaanse en Russische autoriteiten over de te ruggave. Men werd het tenslotte eens over een boete die een van de hoogste is welke de laatste tijd wegens verboden vissen aan buitenlandse schepen zijn opgelegd. Een Poolse treiler kreeg voor dit feit onlangs een boete van 560.000 dollar. De zwaarste straf tot dusver werd echter in no vember opgelegd aan een Japanse visser, die bij Alaska op kreeften had gejaagd. Het schip kon vertrekken nadat 600.000 dollar (ruim 1,6 miljoen gulden) in de Amerikaanse schatkist was gestort. Am in op de fiets President Idi Amin van Oeganda heeft er gisteren bl«k van gegeven dat hem de brandstofschaarste in zijn land ter harte gaat. Hij verscheen per fiets op de luchthaven van Entebbe om zijn ambtgenoot van Rwanda, Juvenal Babhalimani, te verwel komen die voor een kort bezoek naar Oeganda kwam. Subsidie voor Pompei De Italiaanse regering heeft drie miljard lire (ongeveer 10 mil joen gulden) beschikbaar gesteld voor restauratie jaar 79 bij een uitbarsting x pei i de Vesuvius verwoeste stad Pom- subsidie nu et het herstel mogelijk van een aantal histori sche gebouwen d ie in een slechte toestand verkeren en voortzet ten van de opgravingen. Het geld zal ook worden gebruikt voor het verbetèren van de bewaking van musea waar bij opgravingen gevonden Romeinse voorwerpen zijn ondergebracht. De laatste tijd zyn belangrijke archeologische stukken uit deze musea gestolen. Lincoln-erfenis Een bloedproef zal moeten uitwijzen of een zevenjarige in West-Berlijn wonende Amerikaanse jongen de achter achterkleinzoon is van Abraham Lincoln, de in 1865 vermoorde Amerikaanse president. Als de uitslag voor hem positief is kan de jongen aanspraak maken op een vermogen, van ruim een mihoen dollar. Het onderzoek werd vorige week donderdag gelast door een hof in Washington. De directe aanleiding daartoe was een sc-hei- dingszaak tussen de 71-jange Amerikaan Robert Todd Lincoln Beckwith, enig overlevende achterkleinzoon van president Lincoln, en zijn 27-jarige echtgenote Annemarie Hoffman Be ckwith. Sinds het huwelijk strandde woont de in Duitsland geboren vrouw met haar zoon in West-Berlijn. Mevrouw Hoffman Beckwith schonk in 1968 het leven aan een zoon. Haar man ontkent het vaderschap en voert als grond voor de door hem verlangde scheiding „overspel" aan, iets waartegen mevrouw Hoffman Beckwith zich weer verweert. Als uit de bloedproef blijkt dat Beckwith inderdaad de vader is van de zevenjarige Timothy kan deze na diens dood aanspraak maken op de Lincoln-erfenis. Het Washingtonse hof bepaalde overigens dat de bloedproef in eerste instantie alleen als bewijs zal gelden voor de scheidingszaak. Over de financiële aanspra ken zal daarna een civiel-rechterlijke procedure nodig zijn. Unaniem besluit Bewaker in de boeien geslagen Drie gewapende, gemaskerde mannen hebben gisteren een overval gepleegd op een bijkantoor van de New Yorkse First National City Bank. Een van de bewakers werd met handboeien aan een trapleuning gekluisterd. Een vrouw, die zich toevallig in de hal bevond, onderging hetzelfde lot: zij werd met handboeien aan de bewaker geklonken. NEW YORK/WINDHOEK (UPI/AP) - De Veiligheidsraad heeft unaniem besloten de econo mische sancties tegen het blanke minderheidsbewind in Rhodesië uit te breiden. Het besluit van de raad houdt in dat alle lidstaten van de Verenigde Naties wordt ge vraagd ondernemingen en indivi duen te verbieden verzekeringen af te sluiten voor exportgoederen naar en importgoederen van Rho desië die reeds onder embargo staan. Verder zullen de lidstaten het hun bedrijven ook moeten ver bieden contracten af te sluiten waarbij het Rhodesische onderne mingen wordt toegestaan handels namen te gebruiken of handels merken in franchise te voeren. Tijdens het opstellen van de resolu tie wilden verschillende leden van de Veiligheidsraad nog krachtiger maatregelen om Rhodesië in een volledig isolement te brengen. Maar Westerse delegaties weiger den met die voorstellen akkoord te gaan. Daartoe behoorden onder meer het niet verlenen van lan dingsrechten aan commerciële vluchten naar Rhodesië, de gehele of gedeeltelijke onderbreking van het spoorweg-, scheepvaart-, lucht-, post-, telegraaf- en radioverkeer, versterking van een reisverbod en toepassing van artikgl 41 van het VN-handvest dat voorziet in een to taal economisch embargo, inclusief het verbreken van diplomatieke betrekkingen. Het werk aan het op Angolees grondgebied liggende deel van het hydro-eiectriciteits- en irrigatie project aan de Cunene-rivier is gis teren hervat na besprekingen tus sen Zuidafrikaanse functionaris sen en de MPLA. Het project dat door Zuid-Afrika wordt gefinancierd is ontworpen om elektriciteit op te wekken en de watervoorziening te verzorgen voor Zuid west-Afrika. Als alles volgens plan verloopt zal de installatie in de zomer van 1977 in gebruik geno men kunnen worden. De werkzaamheden werden 10 da gen geleden stilgelegd toen de Zuidafrikaanse soldaten die het project beschermden, zich terug trokken. Portugese arbeiders aan de installaties die met hun families geëvacueerd zijrt naar de Afri kaanse zijde van de grens, weiger den eerst MPLA-garanties te aan vaarden dat hun niets zou overko men wanneer zij naar hun werk te rug zouden keren. Voorlopig zullen de arbeiders blij ven wonen in kampen aan de Zuidwest-Afrikaanse zijde van de grens. Zij zullen dagelijks de grens oversteken om naar hun werk te gaan. MOSKOU (Reuter) - Twee proces sen tegen politieke dissidenten in de Sowjet-Unie zijn gisteren uitge steld zonder dat nieuwe data wer den bekendgemaakt. Het ene pro ces, tegen Andrei Twerdokhlebow, secretaris van de Russische afde ling van Amnesty International, zou in Moskou worden gehouden. Het andere, tegen de activist voor de Krim-Tartaren. Moestafa Dzie- miliow. in de op 2200 km van de hoofdstad gelegen stad Omsk, in Siberie. In Moskou lieten gerechts- funktionanssen weten dat het pro ces tegen Twerdokhlebow was uit gesteld wegens ziekte van de rech ter. In Omsk kondigde de rechter zelf aan dat het proces tegen Dzie- miliow, die de laatste negen maan den in hongerstaking was, niet doorging omdat de verdachte zich in quarantaine bevindt. Beide dis sidenten worden beschuldigd van het belasteren van de Russische staat, een vergrijp waarop maxi maal drie jaar gevangenisstraf staat. De natuurkundige Andrei Sacha- row, die maandag naar Omsk vloog om het proces tegen Dziemiliow bij te wonen, keerde gisteren in Mos kou terug en stelde Westerse cor respondenten op de hoogte van het uitstel. Sacharow zei maandag dat hij het proces wilde bijwonen om te waarborgen dat nieuws erover de buitenwereld zou bereiken Omsk is gesloten voor buitenlanders. Volgens Sacharow kreeg de advo caat van Dziemiliow maandaga vond, kort voordat deze vanuit Moskou naar Omsk zou vertrek ken, telefonisch vanuit Siberië te horen dat het proces tegen zijn cliënt was uitgesteld. Gisteroch tend vertelde de rechter in Omsk dat het proces werd opgehouden door de afwezigheid van de advo caat. Maar nadat de advocaat had laten weten onmiddellijk te zullen komen verklaarde de rechter dat tot uitstel was besloten omdat Dziemiliow al enige dagen in qua rantaine verblijft. De 31-jarige Dziemiliow heeft al vele jaren in gevangenissen of werkkampen doorgebracht wegens zijn acties om de Krim-Tartaren toe te staan naar hun vaderland terug te keren, van waaruit ze in 1944 werden ver bannen. In Moskou kwamen gisterochtend ongeveer 30 getuigen en sympathi santen. benevens een tiental bui tenlandse correspondenten, bij het gerechtsgebouw aan voor het pro ces tegen de 36-jarige natuurkun dige Twerdokhlebow. Van funk- tionarissen vernamen zij dat het proces pas kan worden gehouden als de rechter is heristeld van zijn ziekte. Wanneer dat zou kunnen zijn werd niet gezegd. Twerdokh lebow, die in april vorig jaar werd gearresteerd, is een goede vriend van Sacharow, met wie hij in 1970 meehielp de onofficiële commissie voor de mensenrechten op te rich ten. Westerse waarnemers achten de mogelijkheid niet uitgesloten dat de twee processen zijn uitge steld wegens de aanwezigheid in de Sowjet-Unie van de Zweedse pre mier Olof Palme, die maandag voor een vijfdaags bezoek in Moskou aankwam. ADVERTENTIE Interessant werk in een klein team Hoogovens heeft dat werk in ploegendienst voor mannen tot 45 jaar. Zoekt u een goedbetaalde baan met doorgroeimogelijkheden en uitstekende sociale voorzieningen? Bel dan 02510 - 94000 of schrijf (zonder postzegel) naar Hoogovens. Antwoordnummer 94000, IJmuiden. v HOOGOVENS IJMUIDEN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9