FNV wil gelijk bedrag voor alle werknemers Bacteriën oorzaak waarschijnlijk sterfgeval van Vakbond ziet ernst in hr,n0 1 iuiL Krachtig verzet tegen volledige afsluiting Ooster- schelde BINNENSCHIPPERS GAAN OPNIEUW PROTESTEREN Oei! Wij zijn ingeslagen Drie van Breda komen voorlopig niet vrij KAMER GAAT AKKOORD MET DE NIEUWBOUW „Geen leerplicht tot 18 jaar' WOENSDAG 7 APRIL 1976 AMSTERDAM/UTRECHT (SP) De Federatie Nederlandse Vakbeweging (NVV en NKV) én de christelijke vakcentrale CNV willen dat de lonen op 1 juli, als de loonmaatregel af loopt, omhoog gaan. De gestegen kosten van levensonderhoud moeten in de lonen verrekend worden, zo vinden beide cen trales. De FNV wil voor alle werknemers een gelijk bedrag in centen. Over de hoogte van dat bedrag is niets gezegd. „We voelen er geen fluit voor om al iets weg te geven nog voordat we zijn gaan praten", aldus F NV-voorzitter Wim Kok gisteren in Am sterdam. WERKGEVERS: V) y> DEN HAAG (ANP) De eer ste indruk van het Verbond van Nederlandse ondernemingen (VNO) over de nota's van de FNV en het CNV is dat de vak beweging inziet dat de situa tie zo ernstig is dat er eigenlijk per 1 juli geen ruimte is voor enige loonsverbetering. Dit blijkt volgens he* VNO Verbond het echter dat men toch per 1 juli enige loonstijging verlangt, en dat daar bovendien een aantal voorwaarden bij wor- gesteld. Het Nederlands noemd. Volgens de socialisten is het stuk een aanzet voor een constructieve oplossing om uit de huidige economische proble men te komen, gebaseerd op Christelijk Werkgeversverbond solidariteitsgedachte die hen bij- (NCW) zegt dat de nota's uit gaan van de zorg voor de econo mische ontwikkeling. Het NCW merkt op dat de voorwaarden uit opmerkingen als die aan regering der "De rendementen hebben worden gesteld de kans op gelaten" en "Een groot deel open overleg verkleinen van de bedrijven is in de rode De PvdA-fractie in de Tweede cijfers". Dit Inzicht kan het Kamer heef*, de nota VNO positief waarderen, FNV een realistisch stuk met Des te merkwaardiger vindt t heldere probleemstelling ge zonder aanspreekt. "Het valt hopen dat de werkgevers zich even constructief zullen opstel len", aldus de PvdA-fractie. De fractie van D'66 heeft ge zegd dat de FNV-nota per spectief biedt op overeenstem ming, zodat een loonmaatregel van de regering verder mis schien achterwege kan blijven. Het CNV neemt genoegen met een prijscompensatie van 2 procent, aangevuld met een door het rijk te betalen verlichting van de pre mielasten voor de sociale verzeke ringen. De koopkracht van de mo dale werknemer (gehuwd, twee kin- der. delijk dat de koopkracht van de mo dale werknemer nauwelijks te hand haven is op het peil van 1975. De lonen zouden daarvoor in 1976 te veel moeten stijgen; er zou dan een t(itale loonsomstijging van 11 pro cent bereikt moeten worden. Dat is 25.000 bruto per jaar) blijft 2 procent meer dan de regering zich d. ardoor op peil, zo blijkt uit eveneens in Utrecht gepubliceerde nota. Achteruit FNV-voorzitter Kok maakte dui- Vissers leggen vangstbeperking naast zich neer ten doel heeft gesteld. Kok achtte het realistisch om in de buurt van de 10 procent te gaan zitten. Behalve over de hoogte van het voor ledereen gelijke bedrag, wilde Kok zich ook niet uitlaten over de waag welke inkomens in ieder ge val in koopkracht gelijk moeten blij ven. "Het draaipunt moet ook nog worden ingevuld", zei hij. De voor iedereen gelijke loonsverhoging op 1 juli moet gezien worden als een voorschot. In januari 1977. als de meeste CAO's worden afgesloten, moet gekeken worden naar de tus sen oktober 2975 en oktober 1976 op getreden prijsstijgingen. Die moet in de lonen worden gecompenseerd, nadat de loonsverhoging op 1 juli er van afgetrokken is. URK (ANP) De besturen van de - vissersverenigingen Visserijbelangen Verlichting uit Uik, samenwerking uit Den Hel der en leden van de vissersorgand- ï'et voorstel van het CNV om satie uit Goeree hebben gistermid- de overheid te laten opdraaien voor dag op een in Urk gehouden spoed- de lastenverlichting in de sociale vergadering de met ingang van 1 premies kost dit Jaar 400 miljoen, april geldende contingenterlngsre- ne bedrag kan volgens het CNV geling voor ton en schol verwor- worden gefinancierd door het begro- pen. Deze regeling, waarbij ieder tingstekort (15 miljard in 1976) schip afzonderlijk een maximale hoe- te voeren. De krachtige positie veelheid te vangen schol en tong voor 1976 heeft toegewezen gekre gen. noemden de vissersorganisa tie een onrechtvaardige en onuit voerbare verdeling die tot gevolg zal hebben dat 80 procent van de Nederlandse kottervloot niet meer mag uitva: ook de gulden laat dit toe. De werk- profiteert er op die i zo redeneert het CNV. Ook de FNV voelt voor een las tenverlichting van de werknemers. Kok wil het liefst een lastenverlich ting in combinatie met de loonsver- zullen de hen toegewezen vergun- Z rung voor 1976 naast zich neerleg gen. Men is van mening dat een Anders vangstbeperking alleen acceptabel is wanneer er door de overheid een keurd, duidelijk voorstander te zijn ADVERTENTIE Frank Jean dan. Als een bom. De Lois en Levi's jeans vliegen de winkel uit. Plus jackets, hemden, riemen, rokken,T-shirts, Frank Jean verheugen zich in de belangstelling van jong en oud. Wij blijken kortom, op de goede weg. Welke? Dat staat hieronder. DEN HAAG (SP) De "drie van met de Tweede Kamer en met oud- Breda worden voorlopig niet uit verzetsstrijders. Nederlandse gevangenschap ontsla- Van Agt: "Aan die afspraken acht ik gen. Minister Van Agt van Justitie heeft dit gistermiddag in de Eerste Ka mer duidelijk gemaakt. Het standpunt van de regering is ongewijzigd. Voor de drie Duitse oor logsmisdadigers - Kotalla, Fischer en Aus der Fünten - geldt nog al tijd wat in 1972 besloten werd: geen gelijktijdige vrijlating. afzonderlijke gratieverlening één van de "drie" alleen DEN HAAG (ANP) De kamer meerderheid wil de in november 1974 gemaakte afspraak met minis ter Westerterp over de kwestie van de Oosterschelde handhaven. Mocht in mei aanstaande één der zogenaamde ontbindende voorwaar den in werking treden, dan zullen de progressieve partijen zich ten sterkste verzetten tegen volledige afsluiting. Wat er dan zal gebeu ren (mogelijk een kabinetscrisis) is nu nog niet te overzien. Dit is een van de conclusies, die ge trokken is uit een opiniepeiling onder de fracties in de Tweede Kamer over het al dan niet volle dig afsluiten van de Oosterschelde. De opiniepeiling is gehouden door het gezelschap "praktische studie", studievereniging van studenten aan de afdeling der civiel techniek van de technische hogeschool in Delft. De progressieve partijen hebben bun eigen bewindslieden reeds te ver staan gegeven, dat zij volledige afsluiting niet kunnen accepteren. Deze pogingen alsnog een open Oosterschelde te bepleiten heeft minister Westerterp veroordeeld. Vanuit de regeringspartijen wordt aldus oppositie gevoerd tegen do besluiten van het kabinet, memo reren de vragenstellers van het ge zelschap "praktische studie". Prins Bernhardt opende giste ren in het Ahoy-gebouw te Rot terdam het symposium „Zaken doen in Mexicoeen onderdeel van de handelsbeurs Europa- Mixico 1976. Na afloop sprak hij met journalisten, van wie de Mexicaanse verslaggeefster (links van de Prins) één en al aandacht Wanneer deze niet tot stand komt en ae huidige contingenteringsrege ling gehandhaafd blijft overwegen de vissersorganisaties harde acties. nieuwe manier om de ge stegen kosten van levensonderhoud te berekenen. Nu is het nog ao dat de stijging van belastingen en pre mies in de lonen worden gecompen seerd. De kosten worden aangewend voor het financieren van collectieve voorzieningen. Als die voorzieningen ook beschouwd worden als een stuk individuele welvaart voor de werk- ROTTERDAM (ANP» De bin- nemer, hoeft niet bij voorbaat elke nenschippers trekken 27 april op stijging van belastingen en premies nieuw naar Den Haag om voor ir. de lonen worden gecompenseerd. hun rechten op te komen. Zij zijn De FNV heeft gisteren opnieuw vau mening, dat het overleg geëist dat het kabinet voordat in mei commissie binnenvaart die v het gesprek van werkgevers, werk- steld na de blokkades van vorig jaar staat een petitie en een fotohoek nemers en regering over de lonen te traag verloopt. Zij zijn het wach- de schippersblokkade van vorig jaar ln de tweede helft van 1976 kan be- ten op een goede regeling beu. Vo- gir-nen drie belangrijke punten dui- rig jaar zijn de schippers ook al naar delijkheid moet scheppen: het wets- het Binnehof getrokken om hun ontwerp over de herziening van de wensen kenbaar te maken. middag zullen de schippers naar het Malieveld komen en tegen het eind van de middag gaat een delegatie naar het Binnenhof. Hier zullen de /an de afgevaardigden de staatssecretaris inge- Van Huiten van Verkeer en Water - t T/ a -* rontwerp over de herziening van de wensen kenbaar te maken. vrac yl II IK K A VI riK ondernemingeraden moet bij de Twee De onafhankelijke Nederlandse ling r\ T/~ -i v 'l.-,4 Trvlcr<Vimnai«lrQi1rlvwt/( Vtcf -> Uflmüün 4 erhandigen. In de petitie eisen de schippers ver betering van het systeem evenredige vrachtverdeling, een wettelijke rege- DEN HAAG (SP) In 1981 kan het startschot worden gegeven voor de uitbreiding van de Tweede Kamer. De Tweede Kamer zelf heeft gis termiddag het groene lich*- gegeven voor de bouwplannen. Een voorstel van de VVD om de nieuwbouw voor lopig uit te stellen, maakte geen schijn van kans. Er vóór stemden behalve de WD-fraclte CPN. DS'70. Boerenpartij, het PPR-ka- merlid Bas de Gaay Fortman en de D'66-er Sef Imkamp. De VVD had op uitstel aangedron gen in verband met de benarde fi nanciële positie van het Rijk. Nu er cp grote schaal bezuinigd moet wor sen. moet de Tweede Kamer zelf het voorbeeld geven, vond het WD-ka- merlid mevrouw Kappeyne van de Coppello. Voor de Tweede Kamer moeten wij ken het restaurant House of Lords, het hotel Central en het PTT-ge- de Kamer zijn ingediend; datzelfde schippersvakbondhet algemeen geldt voor een wetsontwerp over de zand- en grindschippers verband afroming van overwinsten (VAD); de nota over de economische struc- schippers opgeroepen naar de rege tuur moet gereed zijn". We laten ringsstad te komen. De protestbij' niet verder met ons sollen", aldus eenkomst wordt gehouden in de Wim Kok. Koutrusbhallen. In de loop van de de bodemtarieven teerbeurtsysteem voor het noord-zuid verkeer tussen België, Frankrijk en ktiecomité hebben de binnen- Nederland, een functioneel beleid be treffende het verlenen en verlengen van vervoersvergunningen en 't ver plicht stellen van nacht rust in de binnenvaart. Zakenman laat ruim 1,3 miljoen in auto en... mij gebonden. Ik zal mij dan ook niet begeven buiten de daarin om schreven procedure van beraad en overleg". Na zijn uitdrukkelijke verklaring ging er een zucht van verlichting op onder de oud-verzetsstrijders, die in groten getale op de tribune van de Eerste Kamer zaten. Teengs Gerrit sen, voorziter van het centraal over- leg van voormalige verzetsstrijders en slachtoffers: "Dit betekent een 5 grote opluchting voor me. De pa niekstemming onder de oorlogsslacht offers zal nu wel weer wegebben". UITSTEL AMSTERDAM (ANP) Uit een geparkeerde auto op het Thor- beckeplein in Amsterdam is gis teravond een Ieren tas met 1.312.000 gulden gestolen. Dat bedrag was het eigendom van de directeur van het im- en ex portbedrijf Steintron Electronics uit Zaandam, die het eerder op de avond contant had ontvan gen na een transactie met een andere zakenman uit die plaats. Om de geslaagde transactie te vieren waren de directeur, de procuratiehouder en een vriend van de directeur in een restau rant aan het Thorbeckeplein gaan eten. De tas met de ruim 1.3 miljoen liet de directeur in zijn geparkeerde auto achter. Volgens de Amsterdamse poli tie heeft de directeur verklaard dat hij vanuit het restaurant de auto kon zien staan en op die manier de zaak wel in de ga ten dacht te kunnen houden. De diefstal moet zijn gepleegd tus sen half acht en half elf gister avond. Vorige week waren in de Eerste Kamer stemmen opgegaan om de drie van Breda maar vrij te laten. De Nederlandse Raad van Kerken heeft dit kort geleden ook bepleit Minister Van Agt liet duidelijk doorschemeren dat hij persoonlijk nog altijd vóór gratieverlening is. "De voortgezette gevangenschap van mensen die - anders dan de bij tijd 06 Partijen, die de vragen stellers zijn, dat het destijds (1 no vember 1974) genomen besluit om nog anderhalf jaar uitstel te ver lenen voor een nader onderzoek naar de mogelijkheden van een stormstuwcaissondam is genomen tegen de feitelijke wil van de Twee de Kamer. Enkele partijen hebben in antwoord op de vragen hierbij aangetekend, dat de "veiligheid van het kabinet" blijkbaar preva leerde boven de veiligheid van do inwoners van Zeeland en Noord- Brabant. wijle gepubliceerde foto's dertig jaar geleden suggereren - bij na tot wrakken zijn geworden kan geen rechtvaardiging vinden in de maatstaven die in Nederland aan het toepassen van gevangenisstraffen worden gesteld. Die rechtvaardiging te zoeken in het bestempelen van de ze gestraften tot onmensen is prin cipieel onjuist", zei de minister gis termiddag. afsluiting con form de Deltawet pleitten, acht ten vrijwel alle het extra te beste den bedrag voor een stormkering niet gerechtvaardigd. De "open houders" daarentegen wel, hoewel zii zich niet aan het in de ontbin dende voorwaarden genoemde ma- ximum gebonden achten. VOORWAARDEN Ter herinnering: op het ogenblik is de situatie zo, dat rijkswaterstaat onderzoekt wat de mogelijkheden zijn voor het bouwen van een stormstuw caisson-dam. Minister Westerterp heeft drie ontbindende voorwaarden gesteld: de extra uit gaven als gevolg van een storm stuwcaissondam mogen niet meer bedragen dan f2,1 miljard, de Stormstuwcaissondam moet tech nisch mogelijk zijn en de veilig heid in de zin van de Deltawet moet bereikt zijn voor 1985. Als aan één van deze drie voorwaar den niet voldaan wordt, aldus de afspraak van november 1974, zal de afsluiting volgens het Del'a- plan doorgang vinden. De uitslag van de onderzoekingen van rijks waterstaat Is volgende maand te verwachten. bouw de Hofstraat. Ook het mi- Jaar ziin de laatste dagen met spoed dat het eerste kind, dat later'Stierf, Hygié nisterie van justitie aan het Plein ln één van de drie Delftse zieken- komt binnen drie jaar ter beschik- huizen opgenomen Bij hun opna- king van de Tweede Kamer. vertoonden de kinderen darm- het ziekenhuis overgebracht. De Tweede Kamer eiste gister- stoornissen en braakverschijnselen verblijven daar nog steeds, middag ook het voormalige minis- Voor één kind kwam de hulp te terie van koloniën (Plein 1) op. Het laat Het overleed enige tijd na aan ligt in de bedoeling om dit grijswit- komst Oorzaak van de darmstoor- ziekenhuis, dr. CaJis. De directeur van de GG en GD heeft met de schoolhoofden een ge sprek gehad over de gehele affai re. Met klem zegt hij dat de scho len niets uitstaande hebben met de zekerheid te laten opnemen ziekteverschijnselen van de leerlin- krijgt. stuur wil wel vasthouden aanleer- ;e- plicht tot 18 Jaar, omdat anders, te gebouw achter de hand te" hebben nissen en braakversohijnselen zijn als uitwijkmogelijkheid bij de komen hoogstwaarschijnlijk de bacteriën, die de verbouwing. aangeduid worden met de naam Het VVD-plan om geen nieuwe ver- staphylococcen. Deze komen bij gaderzaal te bouwen, maar in de mensen altijd voor op de huid en oude "balzaal" te blijven kreeg bij op de slijmvliezen van de adem- lange na geen meerderheid. Alleen halingsorganen. In de dagen die daarop volgden, werden de overige kinderen in eer ziekenhuis opgenomen. Dit is vol- seling deze verschijnselen In die artsenvergadering sproken dat men dan onmiddellijk zo vreest het, Juist die leerlingen het patiëntje komt kijken. In uit de boot vallen die van huis uit d« het minste overzicht hebben over de de gevolgen van een onvoldoende oplei- ziekenhuis. Dat wil echter niet ze?- Dg' V00 vindt dat de ouders in de Tijdens deze gesprekken heeft sen da*, er dan iets ernstigs aan de contourennota veel te weinig kans Van der Zanden er op aange- Jjand is. Maar^ voorkomen is beter krijgen op school mee te denken, mee airi.K. a, rtn GD-dl- te praten en mee te beslissen; Dg VOO vindt dan ook dat er nieuwe Tot nu toe schijnen de verschijnse- normen van ouderparticipatie moeten UTRECHT (ANP) Leerplicht moet niet gelden tot 18 jaar, maar tot 16 Jaar. Vanaf 16 Jaar moeteen leerrecht gelden in het nieuwe on derwijsbestel. Dit vindt de meerderheid van het hoofdbestuur van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO), waar bij 120.000 onderwijs-conslumenten (ouders) zijn aangesloten. De VOO reageert met dit standpunt op de contourennota van minister Van Kemenade van onderwijs en weten schappen. De meerderheid van het hoofd bestuur gaat er van uit, dat het ver plicht volgen van onderwijs frustre rend kan werken op de jeugd, "die deze verplichting ervaart als strij dig met de drang naar "eigen" ver antwoordelijkheid." Op grond van deze psychologische overweging wordt daarom voorgesteld niet meer te spreken van leerplicht na de mid denschool maar van leerrecht, een recht op aansluitend volledig dagon derwijs of (later) tweede-kansonder- MILIEU wijs. Een ander deel van het hoofdbe- Alle ondervraagde partijen erkennen Op het ogenblik bestaat er gerede twijfel over of de ontbindende voor waarde in zake de extra kosten (niet meer dan f2,1 miljard ex tra uitgaven) haalbaar is. Alle partijen op D'66, PSP, PPR, PvdA en CPN na, zijn van mening, dat als de extra kosten hoger zijn dan f2.1 miljard de in november 1974 genomen beslissing moet worden nagekomen: dus afsluiting van de Oosterschelde. drongen extra te letten op de hygië ne Speciale aandacht vroeg hij voor de toiletten. De huisartsen zijn naar gen* de directeur van de GG en GD aanleiding van de zich plotseling ma- nomen me veei wezenmir hoofdzakelijk uit preventief oog- nifesterende bacterieën in vergade- Ie* ach aUeenn^ maar te hebben punt gedaan. Opvallend is dat alle ring bijeen geweest. Afgesproken voorgedaan in Delft. Volgens dr. Van T ^n hand- patientjes woonachtig zijn in de werd zodra zich een geval van braak- de^ Zanden te hebben komen die veel wezenlijker zijn dan Kan het verlenen van hand- en span- het moeilijk om de- diensten op de school. Een eerste VVD. DS'70, CPN, Boerenpartij, ne- Bij weerstandsvermindering, bij- omgeving van de Grebbestraat. Pi- Qf diarreeverschijnselen voordoet zelfde gevallen in andere steden te J^ap is daartoe het geven van infor- gen PvdA-kamerleden, PPR-fractie- voorbeeld bij influenza (griep) kun- kant detail is voorts dat de kinde- ziekenhuisopname te adviseren. leider De Gaay Fortman D'66-er Imkamp vonden dat Tweede Kamer niet naar een nieu- staphylococcen leiden tot long ontsteking. Ook kunnen zij de oor zaak zijn van heftige diarree. hun dagen doorbrengen op de zelfde scholen, namelijk de openba- lagere A. M. de Jong-school vergaderzaal moest verhuizen, is volgens de directeur van de Delft- de kleuterschool Klavertje Vier. achterhalen, omdat bij deze ziekte- matie 0Ver bijvoorbeeld de inrichting vorm geen aangifteplicht is. Hij ver- van het onderwijs op de school, de Dr. Van der Zanden: "Het Is sterk telde dat er ook bij de hoofdinspec- uitgangspunten die eraan tengrond- 'oor de volksgezondheid nog slag liggen of de beoordelingsmetho- bekend ia» den die worden gebruikte. het unieke milieu van de Ooster schelde. Het merendeel van de fracties stelt zich op het stand punt dat bij de afweging van vei ligheid en miüeu-veiligheid de doorslag dient te geven, waarbij zij aantekenen, dat ook na een vol ledige afsluiting ,en. aanvaardbaar (zij het veel minder waardevol» milieu zal ontstaan. Een ander deel (PPR. PvdA en D'66) acht de gesepareerde tegensteling tussen veiligheid en milieu onjuist. Im mers de veiligheid staat niet ter discussie, slechts de wijze waarop deze verkregen moet worden. Twij fels rijzen er bij diverse partilen DS'70, SGP en PPR) over de wel licht toch groter dan von»ochte negatieve invloed van een gedeel telijke afsluiting op het bestaande milieu.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7