'Geen solistjes kweken, maar brede belangstelling muziek' /RADID\programma ...en gisteren toegelicht 'Ex Animo' deed het voortreffelijk Hulshoff Festival-activiteiten op radio en televisie CHRISTIAN TIMM, DIRECTEUR MUZIEKSCHOOL LEIDEN: Modieuze, flatteuze foundation draagt u met plezier. wonen WOENSDAG 7 APRIL 1976 PAGINA 5 De actrice Josine zoon, die de nan en haar man, de van Dalsnm heeft in ten Aram-John Albert regisseur John van de ien Amsterdams ziekenhuis het leven geschonken aan een Pierre kreeg. Het is het eerste kind van Josine van Dalsum Rest. Evenals vorig jaar zal de NOS- tv tijdens het oHlland Festival 1976 van 1 tot 24 juni, dagelijks de vijf minuten-rubriek "Kortweg" uitzen den. Hierin wordt de kijker geatten deerd op wat de komende dag (en) in het kader van het Holland Festival te beleven zal zyn. Deze dagelijkse rubriek, die blijkens de reacties vorig jaar veel waardering heeft gekregen zal beginnen op 31 mei, en in princi pe steeds om 18.45 uur worden ge programmeerd. Dit tot en met 23 juni. Daarnaast zal de NOS-tv op de zondagen 6, 13. 20 en ter afsluiting op 27 Juni steedt van 21.35 uur af gprogrammeerd. Dit.too en. met 23 Holland-Festival-produkties op het scherm brengen. 'In voorbereiding zijn rechtstreek se verslagen van- de La Mama-pro- duktie van '-'Cotton Club Gala", het gezamenlijk optreden van de Chris Hinze-combinatie en het Metropole Orkest onder Dolf van der Linden met als solisten Charley Mariano, alt sax, Ferdinand Povel. sax en fluit, Jigge Whigham, trombone Randy Brecker. trompet, en een koor van Amerikaanse meisjes in een Duke Ellington-programma gearrengeerd door Jerry van Rooyen en Rob Pronk met de wereldpremière van het Hm- zestuk "Parcival" op zondag de 13e in de Rotterdamse Doelen: één van de concerten die Steve Reich zal ver zorgen en een stuk Nederlands mu ziektheater, waarover nog wordt on derhandeld. Voor latere uitzending zal een op name worden gemaakt van het con cert, dat door de winnaars van de laatste paar Gaudeamus-prjjzen zal worden gegeven. Het programma "Meeting Mr. Ives", een collage van werken van Ives te brengen door het Radio Kamerorkest onder Richard Dufallo, zal tevoren door de NOS in de studio worden gerealiseerd. De muziekafdeling van de NQS- radio heeft het plan om tijdens het Holland Festival elke avond een rechtstreekse integrale uitzending aan een HF-evenement te wijden. Dit gebeurt in stereo en wel tussen 20.05 en 22.30 uur via Hilversum II. Voorafgaande aan deze uitzendingen, in de pauze en na afloop, zal aan dacht worden beteed aan één of meer andere HF-uitvoeringen op die avond. HILVERSUM De VOO (Vero nica Omroep Organisatie) heeft sinds 1 april recht op een uur televisie zendtijd per week De VOO heeft direct na haar toe lating tot de ether verzocht, in plaats van elke week een uur, eenmaal per drie weken drie uren achtereen te mogen vullen Hiermee is bij de nieuwe zendtijdindeling rekening ge houden De VOO zal daarom op woensdag 21 april via Nederland 2 voor het eerst op het schrem komen Het programma bevat een recht streekse uitzending van 'n in Utrecht te houden gala-voorstelling ter ge legenheid van de 16-de verjaardag van Veronica NEDERLAND I 26.20 De Holle Bolle Boom (AVRO) 18.15 Wetenschap in beweging (12) (Teleac) 18.45 Verkeer(p) licht (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Van Gewest tot Gewest (NOS) 18.50 PP: KVP (NOS) 20.00 Een gewone zondag (NOS) 21.10 Werkwinkel (NOS) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 Den Haag vandaag (NOS) 22.05 Studio Sport (NOS) 22.30 Panoramiek (NOS) 23.15 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.15 Paulus de Boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De hond en de herder (IKON)' 19.30 Kenmerk (IKON-KRO/RKK) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 SI MA VI (Socutera) 20.30 Tele vizier (AVRO) 20.50 Jij en Ik (AVRO) 21.30 De Weduwnaar (AVRO) 23.00 Journaal (NOS) Hoe moet het nu verder met Kick Stokhuyzen? Deze geliefde televisiepresentator was gister avond voor de laatste keer in de weer met zijn programma "Her kent u deze tijd?" Na drie seizoe nen vindt men het bij de NCRV welletjes, al keken er naar elke uitzending toch zo'n vier miljoen mensen, en waren ook de waar deringscijfers lang niet be roerd Met veèl gezoen en ge sleep met wasmachines, fototoe stellen en smaakvolle bloemstuk ken nam Kick afscheid Er zijn mensen, die dol zijn op de heer Stokhuyzen Zij raken niet uitgepraat over dat vriendelijke kale hoofd, waar die paar haren zo representatief mogelijk dwars' overheen gekamd zijn En ze prij zen hem om zijn charman te lachjes, zijn bedwongen bin nenpretjes, en zijn hartelijke aan moedigingen aan alle kandidaten zelfs aan hen, die helemaal niets blijken te weten De moeders bij voorbeeld, die een volautomati sche wasmachine meekrijgen, hoewel ze niet een keer hun mond hebben opengedaan Kick heeft een vriendelijk woord voor ieder een. omdat hij er waarschijnlijk van uitgaat: zelfs de allerdomste kwisdeelnemer is toch geschapen naar zijn beeld en gelijkenis "Nu krijgen we weer een grap, ha ha", lacht Kick, en dan krij gen de kandidaten een zakje in handen gedrukt, dat ze moeten betasten om er achter te komen v/at de inhoud is. Bikkels. En wie zong het liedje "De groeten van me tante"? Willy Vervoort En van welk programma is dit de herkenningsmelodie? De hersen gymnastiek En zo ging het drie jaar lang, in totaal 36 keer Het is voorgoed voorbij "Herkent u deze tijd?" komt nooit meer te rug En hoe het nu verder met Stokhuyzen moet? Ach, bij de NCRV zullen ze vast wel wepr net zo'n oer-HolIands, dus gezel lig programma, voor hem beden ken Tenslotte: vier miljoen kij kers is geen kattedrek Kunnen zoveel mensen ongelijk hebben? GERARD PAQUES Het leven van het boerengezin Schormayer verloopt vrij pro bleemloos. Tot de dag echter waarop moeder Kathi komt te overlijden. De weduionaar voelt zich hierdoor geïsoleerd, plotseling buitengesloten van alles wat tot dusver zijn leven uitmaakte. Ook zijn kinderen Lenz en Ursula blijken hem opeens niet meer te begrijpen. Dit thema loopt als een rode draad door de vanavond om 21.30 uur via Nederland II door de AVRO uit te zenden Duit se tv-film ..De Weduwnaar". De hoofdpersoon in dit spel, naar de gelijknamige roman van Ludu ig Thoma, kan echter geen genoegen nemen met zijn situatie; hij wil zichzélf be wijzen en daarom zoekt hij zijn heil bij de dienstbode Zenzi. Dit verergert de situatie met zijn kinderen nog meer. Wan neer dan nog blijkt dat de boerenmeid in verwachting is van pa Schormayerkan een fataal treffen tussen vader en zoon niet uitblijven. Vanavond wordt, de laatste aflevering uitgezonden van het programma „Werkwinkel" (Nederland 121.10 uur). In deze aflevering geen triest afscheidmaar ivel een opnieuw signa leren van problemenplannen en akties. Dit vooral met be trekking tot werklozen, die in hun gedwongen vrije tijd vrij willigerswerk doen en daarmee hun uitkering in gevaar brengen. Als voorbeeld is gekozen de projektgroep „Werklozen" in Rotterdam. Daar ontwikkelt tevens het gemeentebestuur initiatieven om de wensen en behoeften van icerklozen te peilen. Men wil op die manier komen tot organisatie van ac tiviteiten gedurende de periode dat men zonder werk is. Hilversum I 18.30 Nieuws, 18.41 De Blauwe za den. 19.00 (S) Muzlekitrlptiek. 19.00 13)Jazz Sir. 20.00 Eight o'clock spe cial. 21.00 (S) Kruis en mol. 22.00 (S) Alles moet weg. 22.30 Nws. 22.40 Akt.ua. 23.00 (S) Coulissen. 23.55 Nws. Hilversum II 16.00 Nws. 18.11 Dingen van de dag. P.P. 18.20 Uitzending van de Boeren partij VARA: 18.30 (S) Tussen start en finish. 19.30 (S) Brassband Maga zine 20.00 Nws. 20.05 Radio Filhar- saldo. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. Israëlitisch Kerkgenootschap. i middag: Boter, Klaas 1.02 (S) Lt wordt wee Meurders Hilversun NCRV: 7 woord. 7.08 gewijde mui heogtezon: pastoraal, KRO: 7.00 Nws. 7.02 (S) Badinerie: ldass. kamermuz. 9.00 Nws. 9 02 (S) voorbijgedachten ter 4 02 Schoolradio. 15.00-1700 (S) Kol- DUITSE TV 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier Muziek ln uw straatje, ui af: evangelisch kom- Nws. 8.36 Gymnastiek 8.45 (S) Tot uw 9.45 (S) Onder de 17.55 Journaal (Regionaal program ma. NDR: 9.30 Sesamstrasse. 18.00 Do- kumentaLre. 18.30 Akt. 18.45 Zandman netje 18.55 Nordschau-magazlne. 19.26 Motiv LLebe. 19.59 Programmaoverz. n. 11.30 (S) Klass. uz. 12.00 (SI De Kilima ïow. 12.15 Boer en tuinder. 12.26 20.0 ededelingen. 12.30 Nws. 12.41 (S) Akti er en nu. 12.55 (S) Middagpauze- e.i enst. 13.15 (S) Goed gestemd: lichte Jou (S) Klanksnoer: 15.00 (S) Globaal: meningen. 17.30 N (3) Hier Hilversum II AVRO: 7.00 Nws. 7.20 Dag i .11 Ochtendgym- das leben 90 spielt. Nws.). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Voor de laatste woorden i 1)stervensbege leiding. 9.35 Waterstanden. 9.40 School- tenprogramma (11.00 Nws. 11.03-11.05 programma. 22 45 tal. kommentaar en weerbericht. Duitsland II 17.00 Journaal. 17.10 Vrolijk progr. 1/.40 Akt. en muz. 18.20 Ein Fall fur Stein. 19.00 Journaal. 19.30 Dokumen- tatre 21.00 Journaal. 21.15 Durch Pa ris mlt Ach und Krach. 22.45 Jour naal. Belclë-Nederland.s 18.50 De onzichtbare man. 19.40 Med. en weerbericht. 19.45 Journaal. _20.15 Rhoda. 20.40 De vooruitzichten. .30 Literaire uitzending. 22.20 Journ. „Onze muziekschool heeft veel stormen doorstaan. In achttien vierendertig opgericht, dreigde daarna de basis vele keren weg te vallen. En toch hebben ze stand gehouden". Aan het woord is Christian Timm, directeur van de Streekmu- ziekschool Leiden en omstreken. Zo te merken ligt de school hem aan „het hart gebakken". Hij vertelt met een zachte stem, maar langzamerhand valt de terughoudendheid, die kenmer kend voor hem is, weg. Zijn verteltrant wordt levendiger. Veel belangstelling voor traditionele Matthaus-uitvoering Herman van Veen geeft in het vanavond van 20.50 tot 21.30 uur via Nederland II uit te zenden programma „Jij en ik" zijn visie op Liselore Gerritsen en praat met haar niet alleen over het werk en over haar persoonlijk heid. maar ook over het geluk en de dood. Voor de uitzending werd gefilmd in de Haagse woning van Lise lore. in het Cultureel Centrum en in theater Carré, tijdens optre den en repetitie rond haar pro gramma „Heb je ons gezien?" Daarnaast zwerft Liselore langs de IJssel, het rivierenlandschap dat zo veel voor haar betekent. In< het tv-programma ziet en hoort men ook Paul van Vliet m.schrijven is voor Liselore geluk. Ze is het gelukkigst als ze schrijft" Henk van Ulsen en Herman van Veen. LEIDEN De traditionele Mat thaus-uitvoering van Ex Animo trok gisteravond weer veel publiek. Dat er in al die jaren geen enkele v Matthaus vlekkeloos is verlopen, komt door de "wispelturigheid" van de dirigent Herman de Wolff, die pas tijdens het dirigeren zijn inspi ratie de vrije loop laat. Organist joop Brons bijvoorbeeld vertelde: "Gisteravond ging het héél anders". Hij doelde daarbij op de vooruitvoe ring. die de avond tevoren werd ge houden. De uitvoerenden weten dus nooit, waar ze aan toe zijn, en dat het aantal ontsporingen nog rede lijk binnen de perken kon worden gehouden was zeker te danken aan de grote mate van souplesse, waar mee koor, orkest en solisten de in tenties van de dirigent gestalte wis ten te geven. Het koor verzette voortref felijk werk: de klankverhoudingen lagen doorgaans goed (ondanks het r.^g steeds nijpende gebrek aan mannenstemmen) en nergens zong men "er tegen aan"; ook de uit spraak en de articulatie is met sprongen vooruit gegaan. Het Noordhollands Philhaxmonisch Orkest zorgde voor een betrouw bare begeleiding waar het de strij- kersgroepen betrof; over de kwali teit van de houtblazers kan ik he laas niet de loftrompet steken. Het continuo bestond uit Eduard Plag ge (een uitstekend gambist), Ada van der Bent (klavecimbel) en Joop Brons, wiens regdsterkeu- ze soms tot verrassende effecten leidde. De tenor- en bas-aria's werden gezongen door Gerard van Dolder en Jaap Jan Hunze; vermoedelijk hadden twee koorleden het beter gedaan. De alt Elise Galama viel op door een mate van expressiviteit, die we van haar niet gewend waren: Cor Niessen vertolkte waardig de Christuspartij. Chris van Woerkom is eén van de weinigen in het Ne derlandse taalgebied, die de rdl van Evangelist op boeiende wijze over het podium kan brengen. Gister avond kon hij zich niet geheel con centreren, zodat de intonatie niet helemaal goed zat en het "und ging beraus" er niet uit kwam; deze din gen vielen echter te klasseren als "schoonheidsfoutjes" en konden aan zijn boeiende interpretatie nauwelijks afbreuk doen. Van Woerkoms echtgenote Angèle Geerts verving de zieke Annette de la Bije: een kleine stemvolume, soms wat onwennig, meestal erg stijlvol, welhaast een jongensso praan! Deze recensie beperkt zich tot de technische aspecten. Op De Wolffs opvattingen hoop ik nog terug te komen in "Kijk opJoh. Seb. Each", welk artikel u zaterdag 24 april as. kunt verwachten. RON HARMS. 'Warnecke heeft een enorme collectie foundation in elk genre. Triumph. Warner, Fémilux, Lovable enz. Van soepel steunende corselets tot frivole franse jarretelgordeltjes. Komt u eens kijken en passen bij de echte foundation-, lingerie- en badmode-specialist. Breestraat 126, Leiden Tel. 130960 De uit Engeland afkomstige, A- merikaa/n geworden B Iden Payne die op Broadway tal van vermaarde toneelstukken heeft geregisseerd en die onder meer de regisseur is ge weest van de bereoemdheden als Helen Hayes en de Barrymores, is in Texas overleden. Hij was 94 jaar. gewerkt. Het muziekonderwijs heeft zich daarbij aangepast. We willen geen kleine solisten meer kweken, maar een brede belangstelling voor muziek. Natuurlijk is ook het materiaal waarmee we werken, vernieuwd. Er is een jonge generatie gekomen, die voor kinderen speelbare en pe dagogisch verantwoorde muziek schrijft. De kinderen leren in groeps verband te werken. Let maar op onze grote uitvoering komende donder dag. En later, wanneer zij zelf mu ziek willen maken, gaan zij daar mee door. Vergeet ook niet, dat de leerlingen van nu het concertpu bliek van laiter gaan vormen. Om niet te spreken van degenen die in de een of andere richting muziek als beroep kiezen. Het is merkwaar dig dat het er velen zijn, juist nu in tijden van grote onzekerheden. Het lijkt me juist, als zij zich daar toe geroepen voelen. Wij willen hier niet op een eiland blijven zitten. Er is al een vrij goed doorgevoerde samenwerking met andere verenigingen, zoals koren, fanfaregroepen. Jeugdorkesten en met studenten. We treden geregeld ook naar buiten in kerkconcerten of in bejaardentehuizen, och er is zo veel. We worden zo langzamerhand een soort toeleveringsbedrijf". Chris tian Timm lacht even. "Het klinkt een beetje dwaas. Maar er is toch een boeiende nieuwe ontwikkeling gaande. Experimentele muziek? Ja zeker, enige jaren geleden hebben we daar aan veel aandacht gegeven. We hou den natuurlijk de nieuwe koers goed ln de gaten. Je ziet het de hele muziekgeschiedenis door: een nieu we ontwikkeling van technieken en instrumenten en het ontstaan van n'euwe stijlen. En met al die stijlperoden, ook de hedendaagse, willen wij onze leerlin gen vertrouwd maken Stemontwikkeling Of ik wensen heb? Reken maar! Ik Christian Timm: „We worden levering sbedrijf". zou zo graaag eigenlijk in het hele land, maar tooh ook op onze school eens wat meer aandacht willen ge ven aan de stemontwikkeling Ik heb wel eens de indruk dat men zingen een beetje gek vindt. En tooh doen kinderen het graag En dan heb ik nog iets. Wil Je een instrument goed leren bespelen, dan heb je toch ze ker wel zo'n acht of negen jaar nodig Een vlugge methode om een tech niek eigen te maken, bestaat niet En als je van muziek houdt en je wilt zelf musiceren, moet je toch be- zo langzamerhand een soort toe- reid zijn zo'n aantal jaren te stude ren Juist als je wat ouder wordt, krijg je meer behoefte daaraan Ge lukkig hier in Leiden en veel stu denten en werkende jongeren ma- kei. daarvan gebruik - wordt het mu ziekonderwijs ook boven de achttien jaar gesubsidieerd In de overige ge meenten, Voorschoten, Oegstgeest en Wassenaar niet Dat vind ik jammer Maar ik mag mij niet in een subsi diebeleid mengen Ik zeg alleen dat ik het heel jammer vind. Voor al die jonge mensen daar. Door Bep Rijnders "Ik 6ta graag stal bij dat verleden. De school heeft een rijke traditie, waaraan veel grote namen zijn ver banden. En uit dit besef werk ik hier ook. De traditie moet worden voort gezet maar dan in de goede zin van het woord. De maatschappe lijke verhoudingen zijn gelukkig ver anderd. Muziek is voor iedereen. Onze leerlingen komen uit alle maat schappelijke geledingen. Zo hoort dat ook. Het is een groeiproces waar aan hard is en nog steeds hard wordt

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5