Waterzuivering I in Katwijk rond juni van start Nieuwe brug in Alphen „ligt" nu... KOSTEN VAN INSTALLATIE: 36,9 MILJOEN GULDEN Ruim miljoen schade bij fa. Van der Pijl Vierde „Flora Nova" in Boskoop Van 16 tot en met 25 april PAGINA 4 WOENSDAG 7 APRIL 191 ALPHEN AAN DEN RIJN Op 29 april aanstaande zal de Alphense Rijnstreekhal in het teken van „Ontmoeting '76" staan. Een "kennismaking" in het groot'voor alle Alphense bevolkingsgroepen, waarvoor de werkgroep "Ontmoe ting '76" een scala van artiesten heeft uitgenodigd. Het doel van deze avond is vooral de Zuidmolukse gemeenschap en de overige gemeenschappen in Al phen nader tot elkaar te brengen. Naar Alphen komen deze avond bijvoorbeeld de actrice zangeres Wieteke van Dort, popzanger Jack Jersey. The Hobo String Band, de Zuidmolukse dansgroep Bunga Tandjung. het beatballet van Marjolein Briër, de Alphen se volksdansgroep Nir Koda, zan geres Mona Kirby, Oscar Benton, André Moss en James, Jill, Jack son en .Co (allen uit de "stal" van Jack Jersey). De avond zal ge presenteerd worden door disc-joc- key Krijn Torringa en Willem Withlau. Het initiatief voor een contact avond is in eerste instantie geno men door het Alphense echtpaar Krijgsman voortgekomen uit de behoefte om de Zuidmolukse ge meenschap wat beter te leren kennen. Een werkgroep die in middels een twintigtal Alphena- ren omvat heeft nu plannen ont wikkeld voor een grootscheepse kennismakingsavond in de Rijn streekhal. Ze hoopt daar op 29 april zo'n dui zend man bijeen te krijgen om samen te genieten van de optre dende artiesten een drankje en een hapje onder meer loem pia's, saté's, bitterballen etc. en een dansje. Het is niet de be- loeling de mensen de hele avond DP hun stoel te laten zitten, maar Dm Juist alle ruimte te scheppen om over en weer contacten te leggen. De entreeprijzen voor ..Ontmoeting '76" zullen f 12,50 bedragen (in de voorverkoop f 10). Zeer te spreken is de werkgroep over de medewerking die ze van alle kanten heeft gekregen. Be halve ambtelijke medewerking heeft de groep onder meer hulp gekregen van de jeugdsociëteiten Midas en Madonna, de vereni ging voor welzijnswerk "Halfje Wit" en de Stichting Club-, Buurt- en Jongerenwerk in de Willemstraat (Westerhaven). Deze week heeft de werkgroep bo vendien 'n gesprek met 't Alphense Convent van Geestelijken (waar in alle Alphense kerken zijn ver tegenwoordigd) gehad, dat zich achter het initiatief van de werk groep heeft geschaard en dat waar mogelijk via de kansel en de kerkbladen zal steunen. De werkgroep heeft daarenboven di verse donaties ontvangen. Van Zuidmolukse zijde wordt mede werking verleend door de Capitan Jonkerstichting. Ramé Denclang en Baclan Persatuan. Volgens de dienst openbare wer ken van de gemeente Alphen ver loopt de bouw van de brug precies volgens het schema. Zelfs de winter kou heeft ,dat schema niet in het honderd kunnen gooien. Het ziet er daarom naar uit, dat de brug net voor de bouwvakvakantie, eind juni be gin juli klaar zal zijn. Midden au gustus zal het verkeer er pas ge bruik van maken, omdat dan de werkzaamheden aan de wegen; de Prins Bernhardlaan en de Elsenho- werlaan, zullen zijn beëindigd. En ook dat is dan precies volgens de planning. De „klap" blijft voorlopig nog omhoog. In augustus kan men over de brug. KATWIJK Naaf verwachting in juni van dit jaar kan de zuiveringsinstallatie voor afvalwater in Katwijk wat enkele onderdelen betreft in werking treden. De installatie met bijbehorende voorzieningen, die een investering van liefst 36,9 miljoen gulden hebben gevraagd, zorgt voor de zuivering van het afvalwater van Katwijk, Valkenburg, Rijns burg, Oegstgeest en de Leidse universiteitswijk die nabij de rijksweg Den HaagOegst- geest ligt. Met deze installatie doet het hoogheemraadschap van Rijnland een belangrijke stap in de richting van een grotere regionale eenheid op het gebied van de waterzuive ring. De zuiveringsinstallatie voor afvalwater in Katwijk nadert haar voltooiing. Gemeenteraad Nieuwveen Zuid-Holland in twee provincies opdelen NIEUWVEEN De gemeen teraad van Nieuwveen heeft zich gisteravond uitgesproken, dat Zuid-Holland moe* worden gesplitst in twee provincies. Nieuwveen wil dan worden on dergebracht bij de nieuwe pro vincie "Haaglanden" (Den Haag, Leiden en Alphen). OEGSTGEEST De ophaal dienst voor grofvuil komt op 8 april in de volgende straten in Oegst geest: Lijtweg, Wijttenbachweg, Duinzichtstraat, Toorenveltstraat, Schoutenburgstraat, Floralaan (ged. Wijttenbachweg en Irislaan), Papaverlaan, Salvialaan, Bij- dorplaan. Korenbloemlaan, Kam perfoelielaan, Clematislaan, Dah lia laan. Begonialaan, Asterlaan en Gerbralaan. Dit miljoenenproject in het Kat- wijkse industriegebied 't Heen heeft een capaciteit van 5000 m3 water per uur dat wordt gezuiverd. Eén m3 water is duizend liter. De capaci teit is hiermee 160.000 inwoners equi valenten (b.v. bü fabrieken wordt het aantal liters afvalwater omge rekend naar hoeveel mensen een dergelijke hoeveelheid produceren). Binnenkort hoop het hoogheemraad schap proef te gaan draaien metde installatie. Rijnland besteedt met dit project - waarvan de bouw eind 1973 van start ging - bijzondere aandacht aan de zuiverheid van het water. In de zomer wordt het zelfs gedesinfecteerd met chloor in verband met de aan wezigheid van badgasten (het Kat- wijkse water wordt geloosd in het Uitwateringskanaal) Het terrein waarop de installatie staat is 10 hectare groot. Daarvan is de helft van in gebruik genomen. Het schap heeft bij zijn plannenmakerij rekening gehouden met een uitbrei ding van de installatie. Dit is in ver band met haar regionale karakter van het grootste belang, aldus Rijn land. Rond de installatie zal in het komende najaar een beplantingsplan worden uitgevoerd. Van het miljoenenproject maken verschillende bijkomende voorzienin gen deel uit. In Rijnsburg staat een rioolgemaal met een transportleiding naar Katwijk. In Oegstgeest staat een zuiveringsinstallatie die zal wor den verbouwd om haar aan de Kat- wijkse installatie aan te passen. Op het terrein van de Leidse universi teit staat een gemaal dat geheel aan deze tijd en de nieuwe situatie wordt aangepast. Deze onderdelen zullen via ondergrondse leidingen in verbin ding staan met Katwijk. De inge bruikneming van de installatie be tekent werk voor slechts enkele per sonen, daar zij sterk is geautomati seerd. In een slibverwerkingsafdeling van de zuiveringsinstallatie voor afvalwa ter wordt ingedikt slib met een spe ciale mechanische behandelingsme thode gedroogd. Daarvoor gebruikt Rijnland filterpersen die het laatste vocht uit het slib persen. Het droge slib dat zo ontstaat kan dan zonder enig bezwaar ergens worden gedepo neerd. Het kan terug worden ge bracht naar de natuur als mest of ophoog-materiaal. Het afvalwaJter van Katwijk en Valkenburg wordt door een diep ge legen rioolbuis aangevoerd, zo legt lr. A. van Walraven van het hoog heemraadschap uit ten aanzien van de werking van de nieuwe zuiverings installatie. Met een vijzelgemaal wordt dit water omhoog gebracht zodat het daarna vanzelf naar de steeds lager gelegen onderdelen van de installatie kan stromen. Het afvalwater van de Leidse uni versiteitswijk, Oegstgeest en Rijns burg wordt via een drie kilometer lange persleiding naar de installatie gepompt. Het grove vuil wordt bij een rooster uit het water verwij derd. Ter voorkoming van zand af zettingen wordt het via straatkolken in de riolen meegevoerde zand in een zandvanger achtergehouden en afgevoerd samen met het roos ter- vuil, Hierna begint pas de eigenlijke zuivering. Daarbij worden de organische stof fen in 't afvalwater afgebroken langs biologische weg. Het water wordt daartoe verdeeld over zogenaamde carrousels waarin het water rond draait gemengd met actief slib. Om dat beluchters voor een extra toe voer van zuurstof aan het water zor gen, wordt de groei van bacteriën die zorgen voor de afbraak bevor derd. Via een afvoerleiding wordt het water geloosd in het Katwijks kanaal. Het slib wordt apart gehou den en gedroogd. De heer Van Walraven vertelt dat het aanvankelijk de bedoeling was het afvalwater uit de betref fende gemeenten ongezuiverd op zee te laten lozen. Men was van me ning dat de zelfreinigende werking van het zeewater zo groot was dat men het niet hoefde te zuiveren. Daar is men van terug gekomen, een tendens die zich doorzet. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het feit dat ook Den Haag heeft besloten over enige tijd over te gaan tot de bouw van een zuiveringsinstallatie voor af aalwater. Lucas Passion NOORDWIJK Volgende wees din-dag zal in de gerestaureerde Gro te Kerk in Noordwijk voor de fcwee- enderstigste maal de uitvoering plaatsvinden van de „Lukas-Passion" van J. S. Bgch. Aan de uit voering zullen het christelijk ge mengd koor "Halleluja" uit Katwijk, „Cantate Domino" uit Noordwijk en het Haags Begeleidingsorkest mee werken. De algehele leiding berust bij de dirigent en musicus Johan Admiraal. De uitvoering begint om acht uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de leden van het koor en 's avonds in de kerk. BOSKOOP Boskoop maakt zich op voor de vierde Flora Nova: een expositie van nieuwe kweekprodukten, die één keer in de vijf jaar wordt gehouden. Ruim een week (van 16 tot en met 25 april) ligt de nadruk op de ontwikkelingen in de kwekerskunst, die na 1970 hebben plaatsgevonden. Zodoende zullen er op de tentoon stelling splinternieuwe, nog onge naamde, cultivars te zien zijn. De ze nieuwigheden kunnen dus pas la ter, m de tuin van "morgen", wor den toegepast. Maar de tuinliefheb- bers zullen ook volop al langer be kende siergewassen in volle bloei of met fris lenteblad kunnenbe wonde - Wie plannen heeft voor de aan leg van een tuin kan de namen van de meest bewonderde gewassen note ren. Zonodig kan de raad worden ge vraagd van Plant Propaganda Hol land. die met een stand op de Flo ra Nova aanwezig is. De beurshal, pas uitgebreid, zal on-' derdak bieden aan een bloementen toonstelling, die ook nu internatio naal de aandacht zal trekken. Op vierduizend vierkante meter tuin- turf zullen bloeiende tuinen, pergo la's, vijver en doorkijkjes wordeTï aangelegd. Ongeveer veertig boom kwekers en organisaties zullen daarin verbeterde nakomelingen van siergewassen, met de nadruk op aza lea's en rododendrons tonen. De allernieuwste planten, die tij dens de exposittie hun debuut maken, moeten nog worden voortgekweekt en zijn dus niet meteen te koop. Museum De duizend kwekers, die Boskoop telt, moeten rationaliseren om zo doende de concurrentie uit het bui tenland het hoofd te kunnen bieden. Kleine houten loodsjes zijn of wor den afgebroken, de schouwen ver dwijnen en nieuwe werkwijzen ma ken de door generaties kwekershan den gladgesleten gereedschappen overbodig. De kwekers hebben echter eer bied voor het verleden. Al heel lang geleden is er een verzameling van oude gereedschappen en gebruiks voorwerpen aangelegd. Deze wordt van tijd tot tijd tentoongesteld maar heeft nog altijd geen onderdak. Ver der bestaan er al Jaren plannen voor een boomkwekerijmuseum. Eindelijk kan er nu een bescheiden start hiermee worden gemaakt: er is een antiek kwekerijtje aangelegd met authentieke gewassen zoals die in vorige eeuw in Boskoop werden gekweekt, waaronder vijfentachtig zeldzame oude rozensoorten. Een nieuw-oud loodsje is verrezen en de zer dagen is de laatste hand gelegd aan een zogenaamd speelhuis. Der gelijke bouwseltjes stonden vroeger op sommige kwekerijen: ze dienden om de afnemers gastvrij te kun nen ontvangen. Maar er zijn nog meer plannen: onder meer voor de herbouw van een echt kwekershuis en het onder brengen van vele vakboeken. Om financiële redenen zijn deze plannen nog niet ten uitvoer gebracht. De museumcommissie heeft zich bij zonder blij getoond, dat mét de ope ning van de Flora Nova ook de eer ste aanzet tot het Boskoops museum kan worden opengesteld. Proefstation Het Proefstation zal ook aanwezig zijn op de Flora Nova. De deelna me van het station staat in het te ken van een jubileum: op 20 april wordt het vijfenzeventigjarig bestaan van het proef.tuinwerk herdacht. Tenslotte nog dit: als attractie zal bij de stand van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plant kunde een conifeer te zien zijn. Be zoekers van de Flora Nova kunnen de juiste naam en leeftijd op een for mulier invullen. Voor de winnaar ligt er een aantrekkelijke prijs te wachten. TER AAR De brand, die giste ren woedde in het bedrijf van slach terij Van der Pijl in Ter Aar, heeft een schade aangericht van meer dan een miljoen gulden. Afnemers zullen geen hinder on dervinden van de brandgevolgen. De fabriek produceerde niet, omdat mon teurs doende waren met het revise ren van de machines. Een groot deel van het machinepark werd een prooi van de vlammen, evenals de werkplaats, die totaal werd vernield. Een gedeelte van de voorraad en de helft van het magazijn werd ook in as gelegd. Volgens een woordvoerder van Van der Pijl zal het werk enigszins stag neren. "Maar dat is absoluut geen ramp voor onze afnemers. Zij zullen hiervan geen nadelige gevolgen on dervinden". Die afnemers zijn overi gens wel op de hoogte gesteld van de situatie bij het Ter Aarse bedrijf dat. hoopt op dezelfde plaats snel met nieuwbouw te kunnen beginnen. Ondanks de niet geringe handi cap blijft men dus leveren. „We kun nen het", aldus de woordvoer der, "net redden tot de nieuwe oogst in mei. In die maand hopen we toch wel weer de volledige produktie te kunnen draaien". Over de oorzaak van de brand, Rijnsburger veroorzaakte ernstig ongeval RIJNSBURG Een 19-jari- ge bloemenverkoper uit Rijnsburg veroorzaakte een ernstig onge val op de Wassenaarse Rijksstraat weg. Komende uit de richting Den Haag en botste zodanig tegen een voor hem rijdende auto, dat de chauffeur daarvan de macht over het stuur verloor. De auto sloeg over de kop en kwam tegen een hekwerk terecht. Drie inzittenden van de auto liepen ernstige verwon dingen op. De officiër van justitie bij de Haagse rechtbank eiste te gen de bloemenverkoper twee maanden gevangenisstraf en twee Jaar intrekking van het rijbewijs, waarna de rechtbank de bloemen verkoper veroordeelde tot vier we ken gevangenisstraf en een jaar in trekking van het rijbewijs. kon men vanmorgen nog geen de finitief antwoord geven. Hoogstwaar schijnlijk is zij ontstaan door kort sluiting in een elektrische schakel kast. Het bedrijf is tegen alle scha de verzekerd. Manier van rijden was bedenkelijk DEN HAAG'KATWIJK De of ficiër bij de Haagse rechtbank vond de manier van rijden van een 22-jarige chauffeur uit Kat wijk ronduit bedenkelijk. De politie hield de man aan op de Secundaire weg. Uiteindelijk kwam vast te staan, dat de man een alcoholpro- holpromilage van 2.30 in zijn bloed had, ruim viermaal de hoe veelheid die als maximum geldt. Dat zou het gevolg zijn van de vijftien glazen bier, die de chauf feur had geconsumeerd, voordat hij achter het stuur van de auto was gaan zitten. De eis luidde dan ook twee weken gevangenisstraf en ne- gen maanden intrekking van het rijbewijs. Vonnis 15 april. Geen alcohol in medicijnen DEN HAAG/KATWIJK Een 48-jarige Katwijkse ambtenaar op perde voor de Haagse rechtbank, dat de medicijnen die hij gebruikte het alcoholpromilage van 1.69 in zijn bloed zouden hebben veroor zaakt. "Er zit wel véél in medi cijnen" gaf de officiër toe, "maar alcohol beslist niet". De ambtenaar werd bij een verkeerscontrole op de Secundaire weg aangehouden. Hij gaf toe, twee glazen bier en 'n borrel te hebben gedronken bij een bezoek aan een sterfhuis. "Ik kan me betere gelegenheden voorstellen om te drinken dan in een sterfhuis" gaf de rechtbankpresident te ken nen, die veronderrtcMe, dat de ambtenaar de tel wat kwijt was geraakt. De officiër vorderde twee weken gevangenisstraf en ne gen maanden intrekking van het rijbewijs. Vonnis op 15 april. 'ONTMOETING' IN ALPHENSE SPORTHAL ALPHLN AAN DEN RIJN De Albert Schweitzerbrug is de Oude Rijn over. Een drijvende bok bracht gisteren de laatste betonligger op z'n plaats, zodat de oeververbinding nu een feit is. Al zal er voorlopig geen sprake zijn van een verbinding omdat de klap van de brug omhoog zal blij ven staan om het scheepvaartverkeer vrije doorvaart te ver lenen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4