af scheidscadeau PSV-Roda voor Wim Krouwel bij Ajax Michels stapt op Jeugdschakers naar NK iVan Agt wil praten over spelverruwing Ondanks Toto-tips verlies knappe prestatie amateurs Barcelona trekt aan de „sfinx" WOENSDAG 7 APRIL 1976 PAGINA 13 DEN HAAG Minister Van Agt |an Justitie wil binnenkort „een hartig woordje" spreken met de ENVB over de spelverruwing op 't Voetbalveld. Gistermiddag heeft de minister lit gezegd in de Eerste Kamer toen kij het had over criminaliteit in de (port. "Op het voetbalveld gebeurt veel jrat het daglicht niet kan verdra - ten", zei hij. Maar niet alleen prof- [oetballers maken zich schul- fig aan grove overtredingen. Ook is let vaak "hommeles" op vel den waar amateurs elkaar de eer van de overwinning betwisten. In dit verband noemde de minister: ijshockey, veldhockey en waterpolo. Maar om met het voetbal waar de agressie het weligst tiert te beginnen, wil minister Van Agt eerst eens gaan praten met de KNVB. die tot nog toe altijd de pretentie heeft gehad "dit varken tje zelf wel te kunnen wassen". "Ik zou niet graag de zomervakantie ingaan zonder dat dit gesprek heeft i de minister. LEIDEN De Leidse schaak bond is dit jaar met 3 spelers in de strijd om het Nederlands jeugdschaakkampioenschap tot twintig jaar ongekend sterk ver tegenwoordigd. John v.d. Wiel (Leiden) doet mee als jeugdkam pioen van de LSB, Leon Konings (Oegstgeest) is speelgerechtigd door zijn tweede plaats in het kandidatentoernooi te Doetinchem terwijl Joan Baart (Oegstgeest) geplaatst werd vanwege zijn goe de eindklassering (vierde plaats) in het vorige Nederlandse jeugd kampioenschap. Het door BP gesponsorde toer nooi start vrijdag om 1 uur en wordt over negen rondes "Zwit sers" verspeeld in gebouw 't Tref punt te Rotterdam. De slotronde is op zaterdag 17 april. Te Nijmegen worden de twee an dere nationale jeugdkampioen schappen verspeeld van 12 t/m 17 april, in de vorm van het Es- tel-toenooi. LSB vertegendoordi- ger in de categorie tot 13 Jaar is wederom Roel Piket, die 't door zijn groeiende routine en speel- sterkte vermoedelijk wel verder gaat schoppen dan verleden jaar. In de groep tot 16 jaar is Wim Haasnoot uit Katwijk de LSB af gevaardigde. Tegelijkertijd wor den in Doetinchem het Vrede- stein-kandidatentoernooi en open- Jeugdkampioenschap van Neder land gehouden. Een plaats bij de eerste 3 in het kandidatentoer nooi geeft recht op deelname aan het volgende Nederlandse Jeugd kampioenschap. De talentvolle Jan Bakker uit Noordwijkerhout moet hier hoge ogen kunnen gooi en. Aan het open-jeugdkampioen schap doen in de categorie tot 20 jaar Biek Verra (Leiderdorp) en Wim Heemskerk (Rijnsburg), in de categorie tot 16 Dirk v. d. Plas (Katwijk) en in dc categorie tot 13 Gert-Jan Koelewijn (Valken burg) en Sjoerd Meyer mee. Vindt u die heilzame werkina van Sonnema Berenourg zo'n goed excuus? Vitesse Haarlem j Cambuur Veendam jQ Rinus Michels: mogelijk terug naar Barcelona. Leidse grensrechter was al •NAC Eindhoven B FC Twente MW m 1 Telstar NEC i i B |Ajax G. A. Eagles B' 1 (Sparta Feyenoord i Excelsior FC A'dam B Den Haag Utrecht B Roda JC AZ'67 B PSV De Graafschap m| Den Bosch H'veen B Groningen Wagen. [|B ROOSENDAAL Hoewel het Ne derlands amateurelftal in het voor- Olympische voetbaltoernooi nog niet eerder zo'n beste beurt maakte, brach ten de Roemenen van Stefan Kovacs Oranje de grootste tot nu toe ge leden nederlaag toe. Aan de 0-3 mar ge van gisteren lag enerzijds min der sterk optreden ten grondslag van zowel doelman Ton Bakhuys als van diens opvolger Berend Tent, an derzijds was er in het tweede bedrijf de ademnood, die fnuikend werkte. De mogelijkheid moet door de Roemenen van stond af aan zijn voorzien, het ijltempo, dat de Ocst- europese staatsamateurs Oranje op drongen was voor spelers, die hoog uit tweemaal weeks aan de condi- t;e poetsen te hoog gegrepen. Niette min was de équipe van De Vroet lange tijd superieur, werd blijk ge geven van oneindig veel meer over zicht en controle zich als gevolg van dat alles een uiterst boeiend kijkspel. Hoewel Nederland al eerder werd uitgeschakeld voor Montreal, zat er in zoverre een interessant tintje aan dit duel dat RoBmenië slechts via veel doelpunten ten koste van Fran krijk naar de Spelen gaat. Om pre cies te zijn zou Roemenië inclusief de op 14 april te verspelen return van Boekarest tien doelpunten meer moeten maken dan Nederland om zich te kwalificeren. Uitgaand van de verrichtingen van gisteravond kan echter betwijfeld worden of Kovacs en de zijnen Ca nada dit jaar zien. De oud-Ajaxtrai- r.er mocht na afloop uitroepen dat het de in Roemenië ingevoerde win terstop was, die het ritme had ver stoord, van een begrip als werken zonder bal bleek geen enkele Oost europeaan te hebben gehoord. De amateurs van De Vroet wel. Dat met drie uiterst slagvaardige aan vallers (De Graaf van IJsselmeer- vogels. Peetere van Unitas en Cor- dewener van EHC) droeg er toe bij dat Oranje met name in het eerste bedrijf de show stal. Maar er was meer dat de op de tribune aanwezi ge voetbalscouts zal zijn opgevallen. Niek Hokke van Spijkenisse heeft zich tot een vrije verdediger van al lure ontwikkeld. Van Gelder (Uni tas) is tot een voorstopper uitge groeid, die elke trainer in het betaal de voetbal zich zou wensen en voor Ls bleek Arend Buvens weer eens die verdediger met sterk aanvallende, kwaliteiten. Oranje leek. ook al steunend op ijver van middenvelders als Van der Horst (ZFC) en Makkie Nijssen (Xerxes) lange tijd voor een sensa tie te gaan zorgen, dit het onrustige spel van Noordwijks Kees Karstens ten spijt. Aan het doelpunt, waarmee Roeme nië een streep door die rekening haalde ging een fout van Hokke vooraf. Na Crisans voorzet sprong Bakhuys onder de bal door en nam Buvens de honneurs van zijn falen de doelman waar. Strafschop, Iorda- nescu vonniste onberispelijk. Tóen al liet De Vroet reservedoel man Berend Tent warm lopen, die echter niet eerder dan bij een 20 achterstand onder 'de lat plaatsnam omdat nauwelijks één minuut later dezelfde Iordanescu een tweede suc ces boekte. Tent bleek evenmin te kunnen imponeren als het sluitstuk van RVC, een door Muntescu ontsto ken projectiel liet hij ondermeer van zijn lichaam af stuiten, al met al voor Iordanescu voldoende aanlei ding om zijn hattrick te kunnen vie- ,100 procent zeker van uitnodiging piDEN Hij was er zelf voor 100 procent zeker van dat hij zou worden aangezocht als grens rechter te fungeren bij de bekerfinale. Het kon gewoon niet missen had hij geredeneerd. Mijn negentien dienstjaren kunnen ze eenvoudig niet over het hoofd zien in mijn laatste seizoen. Voor Morskwartier-Leidenaar Wim Krouwel was het „vaste prik" dat PSVRoda JC hem „cadeau" zou worden gedaan nu hij de arbitrale pensioenleeftijd van 47 jaar heeft bereikt Toch besloop de onzekerheid hem meer en meer naarmate de datum van die zuidelijke voetbaltopper naderde en het officiële aanstellingsbericht maar steeds uitbleef. Je wget het tenslotte nooit. Saterdag had het stadion Feyenoord dan wel alvast een brief bij hem laten bezorgen met de mededeling ..KNVB-telegram volgt", maar toen de bevestiging almaar wegbleef was hij dage lijks door het huis gaan sluipen. Met de steeds weerkerende vraag „Post, is er al post?" AMSTERDAM Rinus Michels en Ajax gaan aan het eind van het seizoen uit elkaar. Hoewel de Amsterdamse club de sfinx graag in de Watergraafsmeer zou hebben gehouden, was Michels zelf een andere mening toegedaan. Ajax-voorzitter Jaap van Praag maakte gisteren bekend dat de trainer om per soonlijke redenen heeft besloten om er de brui aan te geven. Johan Cruijff heeft in zoverre een rol gespeeld in het vertrek van Mi chels, dat deze vrijwel zeker zou zijn gebleven indien Cruijff tot een ak koord zou zijn gekomen in Amster dam. Aan de andere kant heeft Cruijff, toen hij besloot om nog een jaar in Spanje te blijven spelen, als eis gesteld dat Barcelona Michels ozu polsen over een eventuele terugkeer naar Catalonië. Gister avond is er contact tussen Barcelona- voorzitter Montal en Michels ge weest. Eerder liet Montal al weten dat de ruzie, zoals die ooit tussen hem en Michels plaatsvond, al weer is bijgelegd. In Spanje schreven de kranten vo rige week dat Michels voor 99% tot overeenstemming was gekomen met Valencia maar zoals het zich thans laat aanzien ligt Barcelona gunsti ger in de race. Met het vertrek van interim-trai ner Michels lijkt Ajax dieper in de problematiek dan ooit. Sinds Ajax het contract met Kovacs niet ver lengde, Knobel op staande voet ont sloeg en Kraai) dwong om af te tre den heeft ook Michels Ajax geen Europese topploeg kunnen maken. In tegendeel, Michels, die zichzelf bij voorbaat indekte door alsmaar te stellen dat Kraai) hem een puinhoop naliet, deed het- nauwelijks beter dan Van Praag: jammer zijn voorgangers. Nadat de komst van Michels een aantal spelers aanvankelijk leek te motiveren, werd de animo steeds minder. Nu Michels opkrast, voelt een aantal spelers er bitter weinig voor om voor Ajax te blijven spelen. Wim Suurbier wil graag nog één keer geld verdienen en Ruud Krol heeft eveneens uitgeroepen dat hij het meer dan beu is in Amsterdam. Jaap van Praag liet gisteren we ten dat er niettemin weinig reden is voor paniek. Van Praag: „We zitten echt niet in tijdnood, zoeken rustig een opvolger voor Michels, En wat de spelers betreft, ook daar zal wel een mouw aan te passen zijn. Het is overigens beslist niet zo dat Mi chels weggaat omdat we financieel zijn plannen niet zouden willen uit werken". Van Praag verzekerde zich inmid dels van de steun van de oud eerste elftalspelers Potharst en Fischer om een nieuwe trainer aan te trekken. Door Paul de Tombe "Hij bleef maar draaien", zegt zijn Vrouw. "Stak maandagavond zelfs een sigaret op nadat hij drie maan- Üen niet had gerookt. Dinsdagmorgen pas week de spanning, toen de KNVB briet eindelijk kwam. Hij is nu trou wens nog nerveus". "Welnee", weerspreekt Krouwel «elf. "Die tijd heb ik gehad. Zenuw achtig kan ik me voor zo'n partijtje *iiet meer maken. Natuurljk, de ge spannenheid blijf je houden, maar Om nou te zeggen dat ik op ben •van de zenuwenIk was er allang l'oor honderd procent zeker van dat tk daar zou staan naast Pijper, ik «ag me weken geleden al in die fina le lopen. Het was een grote desillu sie geweest als ze mij niet hadden (aangewezen.v. Wijngaarden, de an- 'idere grensrechter, die kan zich ver tast voelen, maar ik? Negentien jaar heb ik meegelopen aan de lijn, het jlangst van alle vijf de grensrech ters die dit seizoen afscheid nemen. JTc-nminste air we Gerrit Griek even •buiten beschouwing laten.'En aange zien die eenvoudig wel over het hoofd moest worden gezien nu hij voor drie Jaar is geschorst, had ik zon- de£ meer de meeste kans. Na mij volgde Jan Moos. Maar die is ken nelijk hec slachtoffer geworden van hst lot". Een afhankelijke situatie waarin Wim Krouwel zelden verkeerde. Al thans in zijn sportieve carrière. Zelf toen hem op 38-jarige leeftijd netjes werd verteld dat hij als arbiter niet in aanmerking kwam voor het be-J taalde voetbal ("Ik was te oud"), nam hij zelf het initiatief. "Laat me dan maar vlaggen", verzocht hij even beleefd, maar ook even drin gend. 'Dat deed ik liever dan een paar klassen terug gaan. Niet dat ik me als eerste klasse scheidsrech ter te goed voelde voor de derde of vierde klasse waar ik weer heen moest "voor de doorstroming", maar gewoon omdat ik lang genoeg die 'linke' wedstrijden had gefloten. De derde en vierde klasse waren voor een scheidsrechter het moei lijkst te fluiten. Vooral als je in de omgeving van Gouda of in het West- lamc: terechtkwam. Die jongens lie pen elkaar de hele week te voeren. Als er zondags dan iemand uit het publiek riep: "Schoppen, Jan", dan schopte Jan. Alleen niet naar de bal. Met dat soort piassen is het moei lijk fluiten. Terwijl iedereen toch beweerde dat ik wel een redelijke scheidsrechter was. Ik was een zo genaamde "coming-man", alleen ik kon er nooit helemaal komen. Toen ik dat doorkreeg, wilde ik ierver gaan vlaggen. Daar had ik feeling voor, al moet ik wel zeggen dat ik "daarbij ook wel meer geluk heb gehad. Ik kreeg toch elk seizoen wel een paar toppers. Wedstrijden, waar voor Je je schoenen altijd even ex tra oppoetste. Vier keer AJax-Fe- yenoord gedaan, bijvoorbeeld. Zelden narigheid gehad, ook. Eén keertje. Drie jaar gelden bij die 2-2 in de Kuip. Van Hanegem maakte toen een goal. Zuiver, volgens mij, dus ik ging op weg naar de middenlijn. Maar v. d. Kroft keurde hem af. Daar moet Je je dan bij neerleggen". Hoofdregel Dat is een hoofdregel voor een goede grensrechter, vindt Krouwel. "Je moet je ondergeschikt kunnen maken op het veld. Normaal, in mijn werk als hoofdopzichter dlri- heren. Dan weet ik niet Ik ik weet wel werken. Als ik daaraan denk, zal het ook niet zo zwaar vallen straks Wim Krouwel:' „Nog negen wedstrijden, dan gee! ik mijn portie aan fikkie" geer ik, op het veld pas ik me aan. Zo hoort het ook. Dat wil niet zeg gen dat Je helemaal anoniem bent. Welnee, de grensrechters zijn in de loop van de jaren juist belangrijker geworden, omdat ze mee gaan be slissen. Die eigen veranwoordelijk- heid krijgen ze vooral van de jonge re scheidsrechters, dus als de oude ren straks weggaan wordt die nog groter. Dat meebeslissen maakt wel dat spelers meer tegen je gaan mek keren. Ze zijn het nooit met je eens, tenminste als ze niet gewon nen hebben. Daar word ik weieens ziek van. In het begin merk je dat niet op, maar zo langzamerhand heb ik daar goed de pest in gekregen. Vooral van al die opmerkingen, die soms ook nog komen van jongens die zelf geen deuk in een bal gehakt kunnen schoppen. Vroeger, toen ik nog geen bril ophad, moest ik die altijd van ze opdoen, tegenwoordig volkomen de verkeerde kant opgaan met dat voetbal. De spe- afscheid te Iers maken hun eigen beroep stuk stil te houden", met dat gemeier over geld. En als ze nou nog prestaties leverden, een show opvoerden en spektakel maak ten dan zou Je nog zeggen okay, ze verdienen het. Maar ze leveren net zo makkelijk een wanprestatie at. Als een metselaar nou duizend stenen weg moet leggen en hij haalt maar 300, dan kan hij zijn rente- kaart wel gaan halen. In hetvoet- bal gaan ze maar gewoon door. Schreeuwen ze bij elke beslissing: "Je komt aan m'n vreten, hoor". "Ik denk niet dat hij dat zolang volhoudt", zegt zijn vrouw. "Dat voetbal laat hem nooit meer los". "Nou ja", neemt hij zelf gas te rug "na een rotwedstrijd dacht ik weieens vaker: ik hou ermee op. Maar op woensdag begon Je toch je tas weer in te pakken en je schoen tjes te poetsen. Om goed langs de lijn te lopen. Nee, ik heb nooit ge hoopt dat ik het een keer r™ Ergeren de scheidsrech ter. Hoeft voor mij ook bij PSV- Roda niet te gebeuren. Bewaar me. Ik ben als grensrechter begonnen, ik wil als grensrechter eindigen ook...."

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13