James Callaghan nieuwe premier Groot-Brittaimie NAAST HET NIEUWS „Administratie is een bende Excentrieke miljardair Hughes overleden Afvalrace voor Democraten Vangsten tot eincle jaar aan visserij van dit banden DINSDAG 6 APRIL 1976 BUITENLAND PAGINA 9 Hughes in 1947 achter de stuurknuppel van het enorme water vliegtuig Spruce Goose" dat naar zijn denkbeelden werd ge bouwd en waarvoor hij 25 miljoen dollar neertelde. Het toestel heeft nooit gevlogen en bevindt zich nog altijd in een hangar. HOUSTON (UPI) De Amerikaan- se multimiljonair Howard Hughes is gisteren pp 70-jarige leeftijd overleden toen hij onderweg was van Acapulco. in Mexico, naar een ziekenhuis in Houston waar hij een medische behandeling zou on dergaan. Hughes leefde de laatste jaren vol komen teruggetrokken. Vaak de den daardoor geruchten de ronde dat hij niet meer in leven was. De 70-jarige multimiljonair werd als een van de rijkste mannen ter we reld beschouwd. Het ziekenhuis maakte geen nadere bijzonderhe den over het overlijden van Hu ghes bekend. Howard Hughes erfde miljoenen maar wist er een miljardenfortuin van te maken. In 1965 werd zijn vermogen geschat op een tot 1.4 miljard dollar. Op de oliemag- naat J. Paul Getty na werd Hughes als de rijkste man van de Ver enigde Staten beschouwd. Hij be zat en handelde in luchtvaartmaat schappijen, hotels, Casino's, zil vermijnen en Vliegvelden. Hij was dermate bezeten van een hang naar privacy dat de laatste jaren alleen zijn vertrouwdste per soneelsleden hem zagen. Hij woon de afwisselend in zwaarbewaak te hotelsuites in Las Vegas, Lon- in 1974 stelde den, Vancouver, Nicaragua, de Bahamas en Mexico. Hughes is tweemaal getrouwd ge weest. Zijn eerste huwelijk werd in 1929 ontbonden na vier jaar ge duurd te hebben. In 1957 trouwde hij met de filmactrice Jean Pe ters. Zij gingen in 1971 kinderloos uiteen. ghes en Allena Gano Hughes. Zijn vader vond een revolutionair olie- booruzer ujt en stichte een fa briek die het apparaat maakte en verhuurde aan maatschappijen die zich bezighielden met het speuren naar olie. Toen Hughes sr. over leed liet hij een fortuin va<n ver scheidene miljoenen dollar aan zijn toen 19-jarige enige'zoon na. Hughes werd op 24 december 1905 in Houston geboren. Hij was het De justitie is enige kind van Howard Robert Hu- loot. Hij bracht menig snelheids record op Zijn naam. rechtbank te krijgen. In die perio de was al zo vaak gezegd dat hij niet meer leefde dat een rechter hem vorig jaar twee weken de In die periode begon ook zijn tijd gaf om te bewijzen dat hij niet dood was. Zoals gewoonlijk liet de excentrieke rijkaard ech ter niets van zich horen. federale grand Ju ry de multimiljonair in staat van beschuldiging wegens manipula tie met aandelen bij het overne men in 1969 van Air West. een luchtvaartmaatschappij in Califor- nië. Hij zou de prijs van de aan delen op onwettige wijze hebben beïnvloed om de maatschappij te gen een zo laag mogelijke prijs te kunnen Zijn bijdragen aan de ontwikkeling van de luchtvaart zijn bijzonder groot geweest. Hughes is altijd bijzonder mensenschuw geweest. Zelfs zijn topmedewerkers kwa men vrijwel nooit in persoonlijk contact met hem. Sinds het mid den van de Jaren vijftig heeft hij zich volledig van de buitenwereld afgezonderd en verbleef hij vrij wel altijd in streng bewaakte ho tel-suites. echter nimmer in geslaagd Hughes voor rière in de filmindustrie. Hij ver keerde in die jaren met de be roemdste actrices van Hollywood. De advocaat van Hughes deelde mee dat deze tijdens de vlieg tocht naar Houston, waar hij een medisch onderzoek zou ondergaan een beroerte had gekregen. Hij overleed in het gecharterde am bulance-vliegtuig een half uur voordat dit in Houston arriveer de. Volgens de advocaat zal het testa ment vermoedelijk binnen een tiental dagen bekendgemaakt worden. Hij dacht dat het meeste wel zou gaan naar projecten ter bevordering van de ruimte-tech nologie en naar medisch onder zoek. LONDEN (Reuter) James Caillaghan, de leidende centrumfiguur van de Britse socia listen, heeft op overtuigende wijze de uitdaging van de linkervleugel van Labour ge pareerd. Hij won gisteren de derde ronde van de verkiezingen om het leiderschap van de partij en is daarmee de 50ste premier van Groot-Brittannië geworden. Callaghan versloeg de felle socialist Michael Foot met 39 stemmen. Van de 313 stemmen die de parlementsleden van Labour uitbrachten behaalde hij er 176. De 1 37 stemmen die Foot vergaarde worden desondanks gezien als een indrukwekkende prestatie, die het prestige van het linkse deel van Labour zeker ten goede zal komen. James Callaghan. de 64-jarige mi- zich krachtig heeft genesteld als buitenlandse zaken?* is de vooraanstaand politicus in de Britse optreden had verwacht. Vorige week nister opvolger van Harold Wilson, die tot veler verrassing op 16 maart aan kondigde dat hij het met zijn 60 KRITIEK jaar wat rustiger aan wil gaan doen, na een eerste ministerschap van in totaal zeven Jaar en negen maanden. in het licht van het krachtige linkse De verkiezingsuitslag betekent te- De nieuwe premier heeft reeds aan gekondigd ,dat hij Denis Healey - zelf een verslagen mededinger in de om de leiding van Labour - de tweede ronde, leidde hij met 141 stemmen, voor Foot met 133 en Healy met 38. Dit keer behaalde Callaghan nog eens 35 stemmen, terwijl Foot er slechts 4 meer ver zamelde. dat de zilverharige Foot, de 62- zal vragen aan te blijven als minds- jarige minister voor werkgelegenheid, ter van financiën met MOEILIJK Cubanen aan grens Z-Afrika daat om de hoge inflatie van Groot- Brittannië teniet te doen". Healey kreeg onlangs bittere kritiek te ver werken van Labours linkervleugel om zijn bezuinigingsvoorstellen. Hij zou vandaag zijn nationale begroting in- 16 de gTvolgen van 1 dienen. Onmiddellijk na zijn verkie- Een teken zing deed Callaghan tevens een be- !^eU!Le.£r1e!!llei\16 °Pstelline roep op de partij de rijen te sluiten Callaghan neemt de regeringslei ding over in een bijzonder moeilijke periode voor Groot-Brittannië. Het pond sterling staat op een diepte punt, de inflatie en de werkeloosheid zijn hoog en de industrie lildt ern- de de machtige, overkoepelende vak- ~r "f "•- ra-* wj i'jcii ic oiuii.cu zich niet langer in te laten met Trade ünion ConKres r Callaghan verlaat zijn toekomstige ambtsivoning Doumingstreet 10 in Londen ivaar hij een gesprek met zijn voorganger Wilson voerde nadat hij definitief tot diens opvolger was gekozen. wat hij noemde haar "klieken", zo als de invloedrijke linkse Tribune- groep en de rechtse Manifesto-groep ?aarm vergaderzaal van het Lager- lerbeste toewenst in (TUC). De algemeen secretaris van de TUC, Len Murray, gaf een verkla ring uit waarin hij Callaghan het al- moei- "Cl BO.UC1 atxa.1 VfcUl HCb JLiHgCl - huis vertelde hij verzamelde Labour- i ÏL° nu heeft- We het zuiden van Angola stellingen be- afgevaardigden: "We beginnen nu hebben vele Jaren lan* tiokken die tien dagen gele- naiio«rh«„ den door de Zuidafrikaanse strijd krachten zijn ontruimd. met. nieuw tijdperk waarin het **meBgewerfct We mijn taak zal zijn een verenigde rege- ring een een verenigde partij te lei den. Ik ben niet bereid beiden, dat nauwe samenwerking tus- regering en vakbonden vitaal is (het economisch herstel van uitgeschoven Cubaanse en Angolese eenheden Calueque en Ruacana heb- groepen in de parlementaire afvaar diging van Labour optreden om hun meningen op te leggen aan de par- tij als geheel". WIJZIGINGEN Callaghan zei van plan te zijn wij zigingen in de regeringsploeg aan te brengen. De nieuwe regering Angöfcrf uTwachten'Aan "f hernieuwde vastberaden- ben bereikt. Hier ligt de water krachtcentrale van Cunene die door Zuidafrikaanse troepen werd be waakt tot 27 maart. Na hun terug trekking zijn de naar schatting 800 arbeiders die daar werkten, over de grens naar Zuidwest-Afrika (Nami bië) getrokken om daar de ontwik keling de Angolese kant is het werk waterkrachtcentrale stopgezet. Belangrijke kabinetsmutaties die Callaghan zal aanbrengen, worden niet verwacht dan na de behande ling van de begroting. Een sleutel- LUXEMBURG (ANP) Het Euro pese Parlement is het er mee eens dat de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeensohaippen in Brussel, een tij delijke machtiging (tot ëind 1976) d0 heid de taak voortzetten om de in flatie te boven te komen opdat we de werkloosheid kunnen terugdrin gen. Wij zijn niet in een positie om de vuist weg beloften te doen". post die moet worden bezet is Cal- laghans eigen ministerie van buiten landse zaken. Als mogelijkheden voor deze portefeuille worden genoemd Boy lMto'. j, huidige minister dellJJIe machtiging (to mu» bewlnds- krijgt tot het instellen van vangst- niet in alle lidstaten quota voor de visserij. Dit bleek gis teravond in het Europese Parlement in Luxemiburg. op een twijfelachtige juridische 'ba sis berust. EG-commissaris ir. P. Lardinois wees er nog op dat het voorstel was ingegeven door een Juridische onze kerheid in sommige lidstaten en man voor Noord-Ierland Merlyn Rees, en de minister voor milieuza ken Anthony Crossland. TREINROVERS IN ZAKEN t die in 1963 de sensationele treinroof in Engeland pleegden hebben besloten op legale wijze munt uit hun daad te slaan. Van de groep van elf treinrovers die bij de overval 2,6 miljoen pond sterling buitmaakten hebben er zeven de handen ineen ge slagen en een naamloze vennootschap gevormd met een perschef in volledige dienst. Zij zijn van plan een compleet boek over de treinroof te schrijven en verder munt te slaan uit alles wat met de overval verband houdt. Elf overvallers werden dertien Jaar geleden opgespoord en veroor deeld tot een totaal van 365 jaar gevangenisstraf. Zeven van hen zijn intussen in vrijheid gesteld. Drie komen in de loop van dit jaar vrij. De elfde is Ronald Bigs. Hy ontsnapte uit de gevangenis en woont tegenwoordig in Rdo de Janeiro. Een lid van het Britse parlement is van plan maatregelen voor te stellen die het onmogelijk maken dat, naar hij zei, .misdadigers wordt toegestaan profijt van hun misdaden te trekken". ROEST IN VREDE De Studebaker 1948 van mevrouw Mona Griffiths is vorige week in overeensteming met haar testament plechtig begraven met bloe men en al en een smartelijke kreet van autofans. De wagen, een van de laatste negen die nog in Zuid-Arika over zijn, werd op de gemeentelijke mestvaalt van Ladybrand bijgezet in een graf van twee meter dat door een bulldozer was gespit. Nadat de Studebaker in het graf was neergelaten, werd er een- boeket bloemen op gegooid en vervolgens kwam de bulldozer de zaak weer onderspitten. De bankbediende die met de uitvoering van het testament van de weduwe Grifiths was belast, sprak een „roest in vrede" uit, en keerde zich om. Al eerder had hij de laatste wens van zijn in augustus vorig Jaar overleden cliënt uitgevoerd; door haar bejaarde poes in haar achtertuin te begraven. IN 40 UUR DE WERELD ROND Pan American Airways gaan op 1 mei „een weergaloze record vlucht rond de wereld" maken met de gloednieuwe verkorte versie van de Boeing 747, de zg. 747sp (special performance). Met slechts twee tussenlandingen nl. in New Delhi en Tokio, zal deze „junior jumbo' 'in 40 uur van New York naar New York vüegen. De hele vlucht „die zelfs Jules Verne nauwelijks voor mogelijk had gehouden", zal over het noordelijk halfrond worden gevlogen. De totale afstand zal 37 000 km bedragen. Aan boord zullen zich 130 betalende passagiers bevinden. Er zijn er onder die de heel historische reis rond de aardbol meemaken uit curiositeit, er zijn er ook, die slechts een of twee der drie tra jecten vliegen. De wereldreis wordt de Amerikanen aangeboden voor 1865 dollar (economy klasse) en 2927 dollar (eerste klasse). MARSMANNETJES Boeren in de omgeving van het Iraanse Ispahan houden tegen alle scepsis in vol dat ze „drie marsmannetjes" hebben gezien. Het gesignaleerde trio zou bij Ispahan „uit de hemel" zijn gevallen en had, volgens de Teheraanse krant die de landing meldde, „een groene huid met als kikkers". De boeren vertelden dat de buitenaardse bezoekers een paarse buik hadden. Ze waren ook breder dan ze lang waren, ongeveer 180 centimeter by een meter. De krant „Etelaat", laat zijn correspondent nu doorvorsen of de boeren echte mannetjes gezien hebben of enorme kikkers. Portugal dat Angola tot november '^Groot-Brittannië; zal het jniet het vorig jaar bestuurde. BINDEND "James Callaghan is een bindende figuur in de Labour party, die hoe op Het parlement wees verder het "belang van de -maximum-vangst quota per vissoort. Voorall in NEW YORK (Reuter) In de paar kandidaten "erop of ADVERTENTIE deau krijgen". Volgens Callaghan moeilijk de situatie ook is, nooit zijn noordelijke wateren van de Atlan- heeft de partij zich in het verleden diep ingeboren besef van menselijke tische Oceaan is sprake 1 teveel beziggehouden met kwesties waardigheid verliest". Dit verklaar- bevissing. De Britse socialist Hug- schap vinden vandaag de voorver- geen enkele staat voor zich wist te opkomst wordt voorspeld, economische organisatie. Demo- de gisteravond premier Den Uyl in hes stelde dat 1 cratisch-socialismie is echter dan dat. "Daarom vraag ik om ons. naast de aandacht voor economi sche zaken, opnieuw te wijden aantal eerste reactie op de verkiezing de belangrijkste vissoorten het punt consin. Bij de Republikeinen m Callaghan bereikt is waarop een uitbreiding president Ford in beide staten hui- Den Uyl noemde de nieuwe Britse van de van^ rechtstreeks tot 'n da- premier een oudgediende in de La- lin« hi de komende Jaren zal leiden. wo de kandidatuur eronder", speciaal voor de progres- het Amerikaanse president- sief Morris Udall die tot dusver nog pleegt te hebben zodat een kleine - - gjgaast wordt voorspeld, zijn senator Henry "Scoop" Jack- zelf. Rekenend op zijn popula- kiezing plaats in New York en Wis- overwegend "liberaal-gezind" gel- riteit bij de Joodse kiezers in New de strijd tegen onrecht, en voor per- bourparty. "Bij de keuze van het lei soonlijke vrijheid, voor kwaliteit ge- derschap na de dood van Gaitskell Nu hebben al visserijlanden, ba&eerd op wederzijds respect, voor legde hij het af tegen Wilson. Het ™et moet voor hem een grote voldoe ning zijn thans dit vertrouwensvo- de kuststaten in het i den van de Atlantische vangstregelingen ingevoerd, r en houden, zeker gezien de Oceaan de zege die de Californische oud- wlaar, al- gouverneur op 24 maart in Noord- Het verkiezingsresultaat dat Cal- turn te hebben verkregen", aldus pre- dus de Britse socialist, het is de laat- Carolina behaalde. -»-*■ Bij de Democraten is het echter zal den zou Udall hier zijn slag moeten slaan. Slaagt hij er niet in om zijn enige tegenkandidaat Ronald New York, waar de volle winst niet minder dan een "aardverschui- Reagan nauwlettend in het oog onmogelijk lijkt, tweede te worden laghan behaalde was beter dan i r Den Uyl. ste tijd duidelijk geworden dat i in Winconsin als eerste te eindi gen, dan is het spel voor Udall bij na zeker uit. De beste papieren in New York, PARAMARIBO (ANP) Malversa ties, aanwenden van rijksgefden voor eigen doeleinden, communicatiestoor nissen op alle niveaus, onwettige be slissingen, gebrek aan verantwoorde- lijkheidsgevoefl, handelen op eigen houtje en onbegrijpelijke subsidiever leningen. Dat is een bloemlezing i kamer een perode niet kan afsluiten quidatie van de voorschottenkas a omdat overschrijding van de begrotin gen na afloop van het Jaar niet bij wet worden vastgelegd. Dat is bijvoorbeeld het geval met de begrotingen van 1966 tot en met 1970. Die zyn nooit in de Kamer de farmaceutische dienst duurt inmid dels meer dan vier jaar, voor de re kenkamer iets onbegrijpelijks. Op het ministerie van sociale za ken hebben ambtenaren volgens de rekenkamer van Suriname valse be- vals zijn. Betalingen zijn verricht verkeer springen gemakkelijk om met behandeld, hoewel bewindslieden schikkingen opgesteld, waardoor de bevindingen van de rekenkamer toezeggingen daartoe hadden gedaan, toonbaar 25 voorschothouderskas van ben gekregen 3 D61ÜWE DELCAVE RV Delft, tel.015-569324* Suriname over het afgelopen jaar. het ministerie van binnenlandse De rekenkamer kwam onlangs met ken staat nog een post open haar Jaarverslag, dat in Paramari- ruim 800.000 Surinaamse guldens bo enig stof deed en doet opwaaien. Minister van economische zaken mr. E. Bruma heeft over het verslag al taald. Volgens de rekenkamer is niet anderen dan de belanghebbenden vergoedingen en boekjes met beschikkingsformu lieren zijn eenvoudig verdwenen, al dus de rekenkamer. Over de administratie van de on derafdeling Saramacca van het mi nisterie van sociale zaken verwyst de rekenkamer naar een functionaris |de centrale landsaccountants- die zei: "Het is een De er door onverant- de commissie, die be- woordelijke funotionarissen op non chalante wijze wordt omgesprongen gebrek met 's lands gelden". De rekenka- noemt de ambtenaren bij deze Voor gouverneur George Walla ce van Alabama betekenen de pri maries van vandaag waarschijnlijk het einde van de rit. Zijn kansen worden bijzonder laag aangeslagen sinds zijn mede-zuiderling Jimmy Carter hem in Florida en Illinois in Gezien zijn eerdere overwinnin gen is Carter in Wisconsin favoriet, het zand deed bijten. Udall, zich terdege bewust van de ze laatste kans, heeft in Winconsin echter druk aan de weg getimmerd en Carter heeft zich daar nau welijks vertoond. Een man die met argusogen zaL overwerk. Zo ver- gadeslaan hoe Carter in New York maatschappelijke zorg. Con- dienst (CLAD; trole is er niet, aldus de kamer. De toonbeeld van voorzitter Bij de dienst behoeftigen - dienden drie hoofdcommiesen in vijf weken tijd tweeduizend gulden aan overwerk, aldus de rekenkamer in haar verslag. Soms ook wordt hl het begin een specificatie van gemaakte overuren gegeven, later verwatert dat en wordt domweg het aantal over uren uitbetaald. Ook op het ministe rie van sociale zaken gebeurt dat. Wisconsin uit de bus komt, is de grote outsider bij de Democraten, senator Hubert Humphrey. Humphrey heeft zich niet offi- ceeü als kandidaat aangemeld, in de hoop dat de anderen elkaar zouden afslachten, zodat hy Humphrey, bij de nationale conventie als het enige alternatief naar voren zou worden geschoven. betreft de bevindingen het zijn ministerie afsluiten te wijten aan nalatigheid jaardenzorg zijn beschikkingen ge dienst daarom ongeschikt het ministerie kenkamer betrekking hebben op de volkshuisvesting, de verrekeningen in periode van vóór 1975. Daartegenover staat dat de reken de begrotingen van 1967 tot en met die niet zijn ondertekend door de 1970 moeten nog geschieden. De li- vragers of rapporten, die gewoon LAND UITGEZET De verte genwoordiger te Moskou van de ander heeft de rekenkamer Franse bank Credis Lyonnais, Va lentin Korelsky, heeft van de Sow- jet-autoriteiten te horen gekregen dat hij het land moet verlaten. Wan neer precies is nog niet bekend, en ook niet Een hun in 't verleden besproken met de di recteur van economische zaken, die beloofde er iets aan te doen. Maar het

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9