Rumoer over besnoeiings plan ontwikkelingshulp Rechtzaak over vele dodelijke injecties Flora in de provincie Utrecht in kaart gebracht Thuis na zeven weken cel in Zambia Niet in de kattenbak UTRECHT (ANP) - Over viel ja-: hoopt de provincie Utrecht de hele flora in de provincie in kaart te hebben gebracht. Vorig jaar april begon Utrecht als eerste provincie in ons land met een zorgvuldige systematische registratie van de flora waarbij alles wat groeit en bloeit in het Utrechtse per vier kante kilometer wordt 'afgegraasd' door twee full-time biologen. Ir. A. Broek, hoofd milieudienst van Provinciale Waterstaat zei gis teren op een persconferentie in Utrecht dat het voor het voeren van een goed milieubeleid van groot be lang is dat alle gegevens over de flora in de provincie op tafel ko men. De 'florakartering' is onder meer van belang bij de voorberei ding van streekplannen, gemeente lijke bestemmingsplannen etcete- AUe gegevens die - letterlijk - in het ventansatie van de flora - waarbij het hele gebied wordt bestreken - nog niet toe. Wel bekijken de pro vincies in het kader van het Inter provinciaal Overleg (IPO), of men niet landelijk zo'n onderzoek zou kunnen opzetten. Maar ir. Broek liet gisteren doorschemeren dat het Inter-Provinciaal Overleg momen teel nogal moeizaam verloopt. Het is een nogal ingewikkelde materie waarbij men het eens moet worden over een standaardmethode voor bijvoorbeeld informatieverwer king en ondermeer ook over de vraag of alle provincies zelf zo'n onderzoek moeten doen. Evenals vorig jaar worden ook dit jaar in Utrecht weer twee biologen van mei tot oktober "de wei inge stuurd" voor het veldwerk. Per dag inventariseren de veldwerkers een oppervlak van één vierkante kilo meter. Zomers krijgen de biologen assistentie van tijdelijke werkne mers (meestal afgestudeerde biolo gen of studenten) terwijl vaak in samenwerking met de Utrechtse universiteit bijvoorbeeld ook een geoloog en een hydrobioloog mee werken. In het winterhalfjaar wor den dan de veldgegevens beschik baar gemaakt voor gebruik en gaan ze de computer in. Tot nu toe heeft men zich beperkt tot een inventarisatie van de flora maar later zullen wellicht ook ge gevens over vogels en water wor den verzameld. Het onderzoek naar de vogels zal waarschijnlijk in nauwe samenwerking worden ge daan met Staatsbosbeheer dat momenteel met een dergelijk on derzoek bezig is. Staatsbosbeheer beperkt zich overigens tot een on derzoek in bepaalde gebieden. Volgens drs. Hessel heeft de inven tarisatie nu al haar nut bewezen en zijn gegevens verwerkt in het concept-streekplan voor west- en oost-Utrecht. Ten oosten van Veenendaal bijvoorbeeld vonden de onderzoekers vrij onverwachts bijzondere plantencombinaties (ondermeer moeraslatyrus, moe rasvarens, moerasaardbeien). Het betreffende gebied werd in het ontwerp-streekplan prompt tot na tuurgebied gebombardeerd. In het Eemgebied was er een complete verrassing. Daar groeiden klimop- waterranonkels, planten die in ons veld worden verzameld worden zo Verwerkt dat ze snel ter beschik king staan van bijvoorbeeld staten leden, gemeentebesturen, planolo gen en particuliere wegenbouwers. Pok actiegroepen kunnen trou wens over de gegevens beschikken aldus drs. P. Hessel, een van de me dewerkers aan het karteringpro- ject. In het jaar dat men nu met de kartering bezig is en waarbij 300 van de in totaal 1300 vierkante ki lometer in kaart is gebracht - heb ben al vrij regelmatig actiegroepen by de provincie om gegevens aan geklopt. In de andere provincies is men aan een dergelijke systematische in land maar zeer sporadisch voor komen omdat ze alleen gedijen in zeer helder stromend water. Drs. Hessel: "We kijken overigens niet alleen welke planten in een be paald gebied wel voorkomen maar we kijken ook of ze er niet voorko men en wat de reden daarvan kan zijn. Op die manier is het mogelijk de natuur een handje te helpen. Ir. Broek: "wij streven er naar het na tuurgebied dat we nog hebben ook te behouden. En bovendien willen we ook de mogelijkheid hebben om daar waar we natuurgebied moeten prijsgeven - elders compensatie te vinden". De bioloog drs. H. Wildschut gaf toe dat het werktempo in het veld vrij hoog ligt als bedacht wordt dat bio logen enkele jaren bezig zijn ge weest met het onderzoek naar een betrekkelijk klein gebied als het landgoed Amelisweerd. "Maar onze methode is ondanks zijn snel heid toch wel vrij zorgvuldig en ef fectief. Daarnaast kunnen we het onderzoek zonodig in bepaalde ge bieden verfijnen. En als we het al te uitvoerig zouden doen zouden we geen vijf maar vijfentwintig jaar nodig hebben om het hele gebied in kaart te brengen. En dat is te lang". Bij het veldwerk is overigens nau welijks iets gebleken van tegen werking van de boeren. Tot nu toe hebben misschien vijf van de vele honderden agrariërs dwars gelegen toen de veldwerkers hun land wil den betreden. SCHIPHOL (ANP) - De 30- jarige student-assistent George Siemensma uit Amsterdam (links op foto) die van 7 februari tot en met 27 maart in gevange nissen in de Afrikaanse staat Zambia vast heeft gezeten, is weer thuis. Gistermiddag arri veerde hij samen met zijn vriendin, mejuffrouw L. van den Bergh rechtsuit Londen, waar hij een paar dagen op verhaal is gekomen, op Schip hol. George Siemensma werd op 7 februari na een demonstratie van de studenten van de univer siteit in Loeanda opgepakt op de beschuldiging van het on dermijnen van de loyaliteit en de discipline onder de studen ten. Siemensma, die zes maan den voor zijn arrestatie in Zambia was aangekomen om aan de universiteit les te geven, verklaarde na zijn aankomst op Schiphol in de twee gevangenis sen, waar hij heeft gezetenrede lijk goed te zijn behandeld. Al leen bij mijn arrestatie ging het wat ru w toe,' aldus Siemensma Na zijn aanhouding volgde een verhoor van veertig uur: 'Ik werd beschuldigd van het toe spreken van studentenbijeen komsten en van contacten met de Russische en Cubaanse am bassades. Ik kreeg echter de in druk, dat deZambianen dit zelf ook niet geloofden.' zo vertelde Siemensma in Schiphol's pers kamer. Op 2 maart werd in de gevan genis van Kabwe, waar Sie mensma na twee weken in Loeanda gevangen gezeten te hebben, was overgebracht, de Nederlander Klaas van den Berg gearresteerd. Dit omdat hij een briefje van Siemensma. die hij bezocht had. zou hebben aangepakt. 'Het was een volko men persoonlijk briefje, be stemd voor mijn vriendin zei Siemensma hierover. Klaas van den Berg werd op 27 maart tege lijk met Siemensma in vrijheid gesteld en uitgewezen. Samen met de twee Nederlanders wer den ook twee buitenlandse do centen in vrijheid gesteld. Deze vier hebben prompt bij de Zam- biaanse autoriteiten een beroep tegen huil uitwijzing aangete kend. Dit werd echter volgens Siemensma door de Zam- biaanse autoriteiten zeer snel verworpen. Op Schiphol benadrukte George Siemensma de waarde van de persberichten, die over de aan houdingen van studenten en lec toren waaronder meerdere bui tenlanders, waren verschenen. 'Ik kreeg in de gevangenis wel kranten, maar daar waren zorgvuldig de artikelen over de zaak uitgehaald. Aan de hoe veelheid copij die ontbrak kon ik zien dat er veel aandacht aan was besteed. Daarom ben ik bang. dat. nu de buitenlanders inmiddels zijn vrijgelaten, de nog gevangen gehouden Zam- bianen het erg moeilijk zullen krijgen. Die hebben nu geen. zoals ik dat wel had, steun meer van builen af.' aldus Siemens- DEN HAAG (SP) - In kringen van PvdA en PPR is beroe ring ontstaan over de plannen van minister Duisenberg (Financiën) om het mes te zetten in de uitgaven voor ont wikkelingssamenwerking. op het standpunt dat er „geen hei lige koeien" mogen zijn voor de be zuinigingsoperatie van tien miljard gulden. Van alle uitgaven - met in begrip van die voor ontwikkelings samenwerking - moet onderzocht worden of er op te bezuinigen veilt, vinden ze. Ook de WD-fractie on derschrijft dat. Nederland geeft anderhalf procent van het nationale inkomen uit aan ontwikkelingshulp. Dat is dit-jaar 2,8 miljard gulden. De progressie ven staan erop dat de hulp aan de ontwikkelingslanden ongeschon den blijft. „Die uitkleedpartijen van de be groting van minister Pronk (ont wikkelingssamenwerking) zijn uit den boze", vindt het PvdA- Kamerlid Arie van der Hek. ..De PPR'er Dolf Coppes: „De bezuinigingen op ontwikkelings samenwerking zijn tegen alle af spraken in Ook bij de Anti-Revolutionairen zijn de bezuinigingsplannen niet in goede aarde gevallen. In het voetspoor van minister Dui senberg staan KVP en CHU echter 'Beveiliging van taxi's zaak van de gemeenten' DEN HAAG (SP) - De beveiliging van de taxi is een zaak van de ge meenten. De noodzaak om de taxi technisch te beveiligen met stil alarm en dergelijke geldt niet voor geheel Nederland. Een rijksrege ling zou het onmogelijk maken maatregelen aan te passen aan plaatselijke omstandigheden. Dit zegt de federatie van Neder landse Organisaties voor het Per sonenvervoer (FNOP) in een reac tie op het rapport beveiliging taxi's dat door een werkgroep aan minis ter Westerterp (Verkeer en Water staat) is overhandigd. De FNOP was in de werkgroep vertegen woordigd maar heeft wat betreft het aspect van een landelijke rege ling een minderheidsstandpunt in genomen. Een beveiliging van mobilofoonin stallatie, stil alarm en een kleine kluis, zodat de chauffeur bij overval slechts zijn wisselgeld afkan geven is alleen noodzakelijk voor de grote steden, vindt de organisatie. 'LOT CDA IN HANDEN ARP' SNEEK (ANP) - Het lot van het CDA ligt in feite in handen van de ARP. De ARP is namelyk de enige van de drie confessionele partijen, die voorwaarden stelt voor één CDA-lyst. Dit heeft KVP- ffactievoorzitter Andriessen giste ravond op een partijbijeenkomst in Sneek gezegd. Zaterdag moet de ARP-partijraad beslissen of de gestelde voorwaar den inderdaad mogen gelden. Voor de unieraad van de CHU is inmid dels een ontwerp-resolutie inge diend waarbij zonder voorwaarden voor één kandidatenlijst wordt ge kozen. Tydens de bijeenkomst in Sneek beschuldigde Andriessen Wiegel (WD) van "goedkoop oppositio neel gedrag" vanwege diens aan gekondigde interpellatie over het uitblijven van de nota over bezuin igingsvoorstellen. Andriessen vond het onzin om zo'n stampij te maken over de vertraging van eind februari tot half mei. Hy blyft er van uitgaan dat bezuinigingen per 1 januari 1977 kunnen ingaan, zoals minister Duisenberg beloofd heeft. Minister Duisenberg heeft plannen gesmeed om de begroting voor ontwikkelingssamenwerking in te krimpen. Hij wil het „stuwmeer" voor ontwikkelingshulp verklein en. Het stuwmeer is een grote hoe veelheid beloofde, maar nog niet uitbetaalde ontwikkelingshulp, die wel jaarlijks met leningen gedekt moet worden. Er is momenteel 1,2 miljard gulden aan stuwmeergelden. Dat geld moet eerst maar eens uitgegeven worden, vindt minister Duisen berg. Minister Pronk voelt daar niets voor. Dit zou betekenen dat hij dan voor elke hulpactie toe stemming van het kabinet en de Tweede Kamer moet hebben. Daarnaast wil minister Duisenberg met de ontwikkelingsgelden an dere uitgaven betalen. Daarbij denkt hij aan de kosten van de op vang en de terugkeer van Surina- mers, bijdragen voor de herstructu rering van de Nederlandse bedrijf stakken die hun economische acti viteiten naar de Derde Wereld wil len verplaatsen en kosten van de buitenlandse dienstn. Minister Pronk kreeg al eerder uitgaven die weinig met hulpverlening aan arme landen te maken hadden, in de maag gesplitst. DREES JR. "Wil om te bezuinigen ontbreekt UTRECHT (SP) - Dr. W. Drees jr., fractievoorzitter van DS'70 in de Tweede Kamer, heeft gisteren in Utrecht tydens de jaarvergadering van de con tactgroep van werkgevers in de metaalindustrie het kabi net Den Uyl aangevallen op het ontbreken van bezuin igingsplannen. "Het kabinet is in de loop van 1975 gaan inzien dat een her stel van rendementen by de bedrijven nodig is om te voor komen dat er meer failliet gaan. Dat leidde tot een plei dooi voor het laag houden van de lonen en het voornemen om de belasting- en premies tijging te beperken tot één procent per jaar. Maar de wil om dat concreet uit te werken ontbreekt", aldus Drees. De DS'70-ffactieleider gaf daarbij aan waar naar zijn me ning beperkt zou kunnen worden: verlaging van de omzetbe lasting in de bouw, verruiming van het begrip passende arbeid, beperking van de subsidies voor het wetenschappelijk onderwijs, minder snelle opbouw van pensioenen van politici Drees jr. vond het een handi cap bij de uitwerking van de bezuinigingen, dat er weinig onderzoek wordt verricht naar overheidsuitgaven: "Er is veel meer literatuur over bijvoor beeld de textielindustrie dan over de economie van het we tenschappelijk onderzoek; veel meer literatuur over de havens dan hoe de sociale ver zekeringen in de praktijk werken". Zeer principieel noemde Drees een rechtvaardiger in komensverdeling. "Een hoogst wenselijk streven dat bovendien de stabiliteit in ons land ten goede komt. De belo ning aan de top is daarbij symbolisch. Een brief van ne gen ondernemers verliest veel aan zeggingskracht als het mensen betreft die zeer hoge salarissen verdienen, terwijl zij aanraden om tot versobe ring te komen". t Tachtig kappers en ongeveer driehonderd leerling-kappers streden gis teren in de Amsterdamse Jaap Eden-hal om het open nationale kap perskampioenschap. Twintig minuten had de kapper op de foto ter beschikking om deze dame van een z.g. cocktailkapsel te Particuliere bijdrage voor gezinshulp DEN HAAG (SP) - Staatssecretaris Meyer van CRM gelooft niet dat de door hem voorgestelde beleids maatregelen voor de gezinsverzor ging de hulpverlening zullen be moeilijken. "Voor de lagere inko mens zyn er geen problemen, voor de hogere inkomens die mogelijk meer moeten gaan betalen, geldt de fiscale aftrekbaarheid". De be windsman zei dit gisteren tijdens de vergadering van de kamercom missie voor CRM. MAASTRICHT (ANP) - By de rechtzaak tegen de 40-jarige Limburgse hoofdverpleegkun dige Frans H., die ervan wordt verdacht vijftien patiënten van de Lueckerheidekliniek in Ker- krade met injecties om het leven te hebben gebracht, kan de vraag aan de orde komen of ook andere verplegers of verpleegsters be jaarden op de afdeling "Nachte gaal" van de kliniek met insuline hebben ingespoten, met als ge volg de dood van de betreffende patiënten. Vast staat dat meer dan vijftien van dergelijke gevallen in de kliniek zijn geconstateerd. Frans H. heeft toegegeven in vijftien gevallen een spuitje met insuline of va lium te hebben gegeven, waarna de patiënten vrij snel overleden. Hij zegt echter volgens zyn raadsman, mr. J. Hermans uit Ge leen, dat hij niet de enige is ge weest die dergelijke spuitjes heeft gegeven. Hij heeft ver klaard de injecties te hebben ge geven om pijn van de patiënten te verlichten of omdat zij onrustig Mr. J. Booster, officier van Justitie bij de Maastrichtse rechtbank, gelooft hier echter niet in. Hij zegt nog niet te weten hoeveel geval len de hoofdverpleger ten laste zullen worden gelegd. De rechtszaak begint op maandag 26 april en zal minstens een week in beslag nemen. De Maastrichtse rechtbank houdt er echter reke ning mee dat, afhankelijk van het aantal getuigen en de tijd die het zal vergen hen te verhoren, de zit ting de week erop zal worden voortgezet. Tegen de hoofd ver pleger kan op basis van de be schuldiging "moord" een maxi male straf van levenslang worden geëist. Officier mr. Booster is ervan over tuigd dat Frans H. de injecties niet alleen heeft gegeven om de pijn van de patiënten te verzach ten, zoals hy zelfheeft verklaard. Daarby wyst mr. Booster op de verdenking dat de hoofdverple ger Zich heeft sbhuldig gemaakt aan het verduisteren van geld van de patiënten. Bij zyn aanhouding op 14 augustus van het vorig jaar had hy enkele sieraden van be jaarden in zyn bezit. Op kosten van zieke bejaarden kocht hij kleding voor zichzelf. Mr. Hermans echter is overtuigd van de onschuld van zyn cliënt aan de ten laste gelegde moorden. Hij geeft toe dat de verpleger ver keerd heeft gehandeld door zon dertoestemming van artsen spui tjes te geven. Evenmin ontkent hij dat de man zich onrechtmatig geld en goederen van patiënten heeft toegeëigend. "De waarde daarvan is echter zo gering, dat dit geen motief voor moord kan zijn", meent mr. Hermans, vol gens wie het onderscheid tussen mijn en dyn in de kliniek een zeer vaag begrip was. Zijn cliënt is volgems hem zeker niet de enige geweest die zich aan dit soort vergrijpen heeft schuldig ge maakt. Hy wijst er ook op dat tydens het onderzoek van de hoofdverple ger door psychiater en psycho loog geen motief voor een even tuele moord op de patiënten naar voren is gekomen. Hy wordt zelfs een voortreffelijk verpleger ge noemd. Mr. Hermans zegt vele betuigingen van medeleven voor zijn cliënt te krijgen. Tal van mensen hebben volgens hem verklaard dat Frans H. - die zijn vak al 19 jaar uitoefende - een goede en zorgzame verpleger was met een uitstekende staat van dienst. Ook is hij volgens zyn raadsman een tegenstander van euthanasie, wat er op kan duiden dat de man de patiënten geen spuitje heeft willen geven om hen uit hun lyden te verlossen. Tijdens zijn werk in de kliniek heeft Frans H. een vrouw verpleegd, die in 1971 overleed. Haar echt- genot deed na dat overlyden een boekje open over de praktijken van het verplegend personeel in de kliniek, een verhaal dat erop neer kwam dat dat personeel zich nog wel eens eigendommen van bejaarden toeëigende. De moe der van Frans H. trouwde deze man enige tijd later Thans wordt zij ervan verdacht hem te willen vergiftigen. De man is ten ge volge van die poging ernstig inva lide geraakt Mr. Hermans stelt nadrukkelijk dat de zaak van zijn cliënt niets te maken heeft met de poging van zyn moeder haar tweede echtge noot, de stiefvader van Frans, te vergiftigen. "Deze zaak staat ge heel erbuiten", stelt hij nadruk kelijk. Het nieuwe systeem houdt in dat iedereen die gezinshulp heeft, daarvoor naar draagkracht een ei gen bijdrage moet leveren. Alleen de laagste inkomens (AOW, mini mumloon) hoeven niets te betalen. Tot nu toe werd de gezinshulp voor een groot deel uit de Bystandspot gefinancierd. Eén van de bezwaren tegen het nieuwe systeem van staatssecreta ris Meyer is dat de eigen bydrage per vier weken wordt berekend. Of een gezin nu een week of vier we ken hulp heeft, maakt in de kosten niets uit. Volgens mevrouw Cornelissen (KVP) zal het merendeel van de cliënten hierdoor nota's thuisges tuurd krygen waar zy mets van be grijpen. Daarnaast is-zij van mening dat de gezinsverzorging in totaliteit duurder zal worden omdat men, als er dan toch voor moet worden be taald, ook gedurende de volle pe riode hulp zal vragen. Samen met de afgevaardigden van de CHU en DS'70 diende zy een motie in om de berekening per vier weken terug te brengen naar een week. De staatssecretaris hield ech ter staande dat dit de schatkist mil joenen meer per jaar zou kosten. Een ander probleem is de datum van ingang die op 19 april is vast gesteld. Een termijn die volgens de Centrale raad voor de gezinsver zorging niet haalbaar is. De CPN steunde de Raad in een motie die uitstel bepleit Donderdag zal de Kamer hierover stemmen. GOES (ANP) - De ouders van de Goese openbare Springplank kleuterschool hebben het college van B en W en de gemeenteraad een ultimatum gesteld: óf het zand van de zandbak dat al zeven jaar niet vervangen is wordt ververst, óf de 90 kleuters komen na de paasvakan tie nier meer op school. De zandbak van de openbare kleuterschool in Goes is, zoals vele kleuterschooizandbakken in Nederland een openbaar honden- en kattentoilet. Voorzitter van de oudercommissie, de heer C. Quinten uit Goes zegt, dat de ouders de constante bevuiling van de kinderen aan kleding en han den uit oogpunt van gezondheid niet langer tolereren. Er zijn al eerder vragen gesteld over de verversing van het zand en over het afdekken van de zandbak met een net. Het verversen kost volgens B en W van Goes f 2.000. De haken voor het net zijn vorig jaar al aangebracht, maar het net is nog steeds niet gearriveerd. Nu de zomer weer voor de deur staat en de kleuters massaal de zandbak gaan bevolken, heeft de oudercommissie in Goes gemeend een voorbeeld te moeten stellen, zo aldus Quinten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7