We dachten wel eens: „hoe komen we hier uit" Inspraak over 't Groene Hart K O binnenkort zelfstandig SCHEIDENDE DIJKGRAAF Art Rijnland minder waterschappen over enkele jaren Katwijker terug van angstig Libanees avontuur Echtpaar Driebergen zestig jaar getrouwd LEZERS SCHRIJVEN Paragnosten verkeers- deskundig Dodelijk ongeluk in Alphen DINSDAG 6 APRIL 1976 HAARLEMMERMEER "Het aantal waterschappen dat opder het Hoogheemraadschap Rijn land valt, zal binnen enkele ja ren aanzienlijk zijn gedaald. Ik verwacht dat een aantal polders aan deze kant, van het Noord zeekanaal binnen een paar jaar tot één zal zijn gecombineerd. Ook verwacht ik dat het be stuur van die grote, nieuwe pol der in het Hoofddorpkse polder huis zal zetelen, omdat de Haar lemmermeerpolder nu eenmaal de grootste is", aldus drs. M. G. Spaans, die op 14 april tijdens 'n buitengewone hoofd ingelanden vergadering, die om half elf be gint, afscheid als dijkgraaf zal nemen. Hij wordt opgevolgd door de heer W. F. de Vreeze, burge meester van Warmond. 'Ik heb in die jaren dat ik in het polderbestuur zat veel ver anderingen meegemaakt. Toen ik twaalf jaar geleden hoofdin geland werd bestond het bestuur alleen uit landeigenaren en ge vestigde boeren. Later kwamen daar opstalhouders bij en verte genwoordigers van een actie groep die tegen het derde ge maal was. Ook zijn de polderwe gen, waarover meer dan hon derd jaar gesproken werd, einde lijk overgegaan naar de gemeen te", zegt drs. Spaan (45) die de helft van de twaalf jaren dat hij in het polderbestuur zat als dijk graaf fungeerde en daarmee pre cies de vastgestelde termijn vol maakte. Hy gaat weg in verband met tijdgebrek. Als directeur van een machinefabriek in Haarlem mermeer kan hij nauwelijks meer tijd beschikbaar stel len voor polderzaken. Het derde gemaal was jaren lang een geliefkoosd onderwerp van gesprek. Dat het niet werd gerealiseerd was er ondermeer de oorzaak van dat de vorige dijkgraaf vertrok en Spaans zijn plaats innam. De waterhuishou ding laat wel wat te wensen over in de Haarlemmermeer. "Er komt binnenkort een nieuw plan op tafel. De Haarlemmermeer is op sommige plaatsen erg hoog, op andere plaatsen erg laag en al die gebieden vereisen een aparte bemaling. Daarom stellen wij voor om de polder in ge bieden te verdelen en elk stuk z'n eigen gemaaltje te geven. Eigen lijk is dat het oorspronkelijke plan van het aktiecomité", aldus Spaans. En heel andere zaak is de ver- zilting van de polder. Dijkgraag Spaans hierover: "Dat is een groot probleem waar geen blik sem aan te doen is. Op landelijk niveau wordt hard aan een op- IdSsing gewerkt. Voor de aardap pel- en bietentelers is het nog niet erg, maar voor sommige bol- lenkwekers is het meer dan af schuwelijk. Ik hoop dat ze er nog eens wat op vinden". Een ander "afschuwelijk" pro bleem is de jaarlijks vaststelling van de polderlasten. "Wij hebben al meer dan eens gepleit voor 'n soort handleiding, maar die is er nog steeds niet gekomen". Op de dag van zijn vertrek, zal na de buitengewone vergadering een lunch worden gehouden in De Rustende Jager van Nieuw-Ven nep. 's Middags van vier tot half zes is er dan in het polderhuis een receptie. KATWIJK „Als we niet iin die schuilkelder hadden ge zeten op het moment dat die bom op het flatgebouw viel waarin wij verbleven, dan was ik nu hartstikke dood ge weest. Hier, moet je kijken (gooit twee grillig gevormde stukjes metaal van drie centimeter lang op tafel) deze gra naatscherven vond ik na dat bombardement in m'n slaap kamer en op de gang. En als ik had gewild had ik een em mer vol kunnen nemen van nog veel gevaarlijker stukjes granaat. Als je die dingen in je bast krijgtNee, als ik toen in die flat had gezeten, had ik dit niet meer kunnen navertellen Door Jos v. d. Meer ALPHEN AAN DEN RIJN Het college van gedeputeerde staten van Zuid-Holland voelt het meest voor een streekplan Zuid-Holland Oost, dat ondermeer inhoudt, dat tot 1990 maar de helft van de geplande Al- phense nieuwbouwwijk Kerk en Za- nen nodig zal zijn. In het streek plan dat de grootste voorkeur van GS geniet, wordt volgens het colle ge het best tegemoetgekomen aan één van de gestelde plandoelen: het openhouden van het groene Hart van Zuid-Holland. Het plan komt volgens 't college ook het dichtst bij datgene wat het rijk in zijn verste- delijkingsnota als de gewenste ont wikkeling heeft aagegeven. Dit zei gisteravond gedeputeerde drs. J. Borgman op een voorlich tingsavond over 't streekplan Zuid- Holland Oost in de Bron. Voorlich ting werd gegeven en gelegenheid tot vragen stellen geboden over de provinciale nota "Alternatieven en varianten". Een nota die niet tijdig genoeg van de persen kwam rollen zodat de toehoorders, vooral men sen die mee willen doen in gespreks groepen die het streekplan zullen be spreken en kritisch doorlichten, al leen aan de hand van toelichtingen en kaarten een indruk konden krij gen van de zes mogelijke streekplan nen waarvan er één gekozen moet worden. Het college van gedeputeerde sta ten heeft dus al een voorkeur uit gesproken. Dat betekent echter vol gens drs. Borgman niet, dat de in spraakprocedure die op gang geko men is, geen zin heeft. Volgens hem kan ook nog op de gestelde plandoe len worden ingegaan, al zijn die niet zo duidelijk ter discussie gesteld. "Be wust niet. In Zuid-Holland West is gebleken, dat men daarvoor maar weinig interesse kon opbrengen. We hebben nu aangegeven in welke rich ting de plandoelen concreet te ver talen zijn. het leek ons zinvoller daarover in te spreken." Het college heeft voor een alter natief z'n voorkeur uitgesproken. Volgens drs. Borgman hebben GS daarbij wel 'n aantal kritische kant tekeningen geplaatst. Zo wil men de sector dienstverlening in Zuid- Holland Oost proberen te versterken opdat daarmee op den duur de pen del zal afnemen. Verder wil men wat meer woningen gebouwd zien en wil men de landbouw aan wat mindere strenge eisen onderworpen zien. Aspecten die wel in andere alterna tieven te vinden zijn en die dan me de langs de weg van de inspraak kunnen worden ingebracht in het meest gewenste alternatief. Zodat 'n variant ontstaat. Het alternatief waarvoor GS ko zen, houdt ondermeer in dat er geen KATWIJK In de grote zaal van de Pniëlkerk wordt morgen een voor lichtingsavond gehouden voor de hui dige en toekomstige bewoners van de eerste Rijnsoever-fase. De avond be gint om acht uur. Tijdens deze voor lichtingsavond zullen belangstellen den te weten kunnen komen, wat C- opzet en inrichting van hun wijk be helst. Ook andere zaken, zoals het ophalen van huisvuil, parkeergelegen heid komen aan de orde. Het belang rijkste punt is de inspraakmogelijk heid, die het gemeentebestuur de be woners geeft in verband met het in richten van de binnenterreinen. overloop van de bevolking zal zijn vanuit Zuid-Holland West naar Oost en al helemaal niet vanuit Amster dam, Utrecht en Rotterdam. Voor de opvang van de eigen bevolkingsgroei zullen zo'n 48.000 nieuw bouwterrein behoevende woningen moeten wor den gebouwd. Gestreefd wordt naar concentratie van de bevolking ln streekcentra als Gouda en Alphen. In kleine kernen mag zoveel worden gebouwd, dat de bestaande bevolking ongeveer op peil gehouden kan wor den, grotere dorpen zullen iets meer mogen bouwen; zoveel dat de natuur lijkë groei kan worden opgevangen. Voor Alphen denkt drs. Borgman ondermeer aan overloop vanuit Bos koop, omdat men daar door wonin gen te bouwen een beroep zou moe ten doen op kostbare tuinbouwgron- den. Drie weken later dan dat hij bij zijn vertrek op 1 maart voor een 8000 kilometer lange tocht naar Syrië en Libanon had verwacht, zit de 32-jarige Katwijkse vrachtwa genchauffeur Rob Schodte weer thuis bij zijn vrouw en drie kinderen in de flatwoning aan de Suurmond- straat. Een pak van zijn en z'n gezins' hart na het angstige avon tuur in Libanon: de eerste avond dat hij in de Libanese hoofdstad Bei roet was voerde het leger onder lei ding van generaal Achdab een mi litaire staatsgreep uit tegen president Frandjieh (donderdag 11 maart). De coup mislukte weliswaar, maar deed de burgeroorlog tussen christenen en moslims in nog grotere hevigheid dan daarvoor losbarsten. Rob Scholte werkzaam bij het Haagse verhuisbe drijf J. C. Koot en Zn. en vergezeld van de 42-Jarige Hagenaar Nico Koot, kwam langzaam maar zeker in de haard van het strijdgewoel te zit ten op nog geen twee kilometer af stand van het presidentiële paleis, <3at in de laatste week van zijn ge dwongen verblijf in het flatgebouw hevig werd beschoten. Mortieren Katwijker Rob Scholte - die in op dracht van het ministerie van bui tenlandse zaken meubels van am bassade-personeel van en naar Sy rië en Libanon moest brengen - ver telt zijn opmerkelijke verhaal: "We moesten die meubels halen bij een flatgebouw in een dorpje in de ber gen vlakbij Beiroet. De eerste avond al begon het geschiet in die stad waar we vanuit de bergen zo op neerkeken. Vuurkogels door de lucht en zo.. Van de expediteur die onze papieren zou verzorgen hoorden we van die coup. Hij dacht dat het drie of vier dagen zou gaan duren ze had den dat daar al meer meegemaakt. Het werden drie weken...." 'De eerste week was niet zo erg. Het schieten en de branden waren op 'n afstand. We konden de straat gewoon uit, hoewel ons werd aange raden niet verder te gaan. Het vech ten kwam echter steeds dichterbij en op een gegeven moment zaten we er middenin. Op straat heerste en toen echt een dreigende oorlogs toestand. Mannen die hun bajonet ten op hun geweren staken als Je langskwam alsof ze duidelijk wilden maken dat je geen gekke dingen moest doen". Rob Soholte, af en toe aangevuld door zijn opgelucht glimlachende vrouw, vertelt verder: "Later hoor den we dat de president vertrokken was. We dachten dat het dan wel gauw zou 'zijn afgelopen. Maar dat was niet zo. Achter ons huis lag namelijk een tv-stat4on van de christenen dat achter de president bleef staan. Contact met thuis Toen gingen de moslims dat sta tion bestoken met mortieren. Eén kwam er bij ons in de straat terecht waarop wij op advies van een dok ter die boven ons woonde de schuil kelder-ingingen". Nadat de flat en het daarnaast ge legen ziekenhuis grotendeels door bommen werden vernield volgde een rustige dag en een op handen zijnd bestand. Die gelegenheid nam 1 Het echtpaar Scholte blij herenigd in de Katwijkse woning. de Nederlandse ambassade te baat begonnen om de heren Scholte en Koot uit hun rot zaten. benarde positie te redden. De Kat- wel te merken dat we Mevrouw L. J. Schol- r-van der Plas (21) vult aan: "We ,-ijkse chauffeur: "Hoewel het ta- hoorden toen steeds wel dat het goed nelijk rustig bleef, was die opera- kregen zeker wel tie vrij gevaarlijk. Op verschillende dag bericht van de ambassade, i de kiuispunten zaten scherpschutters. De luxe wagens waarmee we wer den gehaald, er reden zwaar bewa pende militairen mee, moesten die kruispunten met een snelheid van honderd kilometer overracep om zo min mogelijk kans te hebben te zat", worden beschoten. De vrachtwagen hebben we laten staan. We hebben J? zat natuurlijk wel met spannin gen hoewel ik niet zo gauw in paniek raak. Met m'n oudste dochtertje, Ani ta van 9 Jaar. was het er ger. Die zat er ontzettend mee toen hoorde dat d'r va der in de oorlog Rob Scholte verder hem onklaar gemaakt ^mdat ze 'm chelijke Libanese situatie"We dach- anders als barricade zuilen gebrui- iten zelf wel eens: hoe komen we ken. We moeten die wagen later als hier uit?! Vooral toen de zesde alles daar voorbij is, ophalen. We vloot vanuit Amerika eraan kwam. gaan met vier chauffeurs loten wie Toen dachten we dat het menens zou worden..Ik heb twee jaar ge leden in Koeweit met die Koerden oorlog ook al zoiets meegemaakt, maar dit was veel erger. Echt oor- in log met die bommen en toestanden. Het eten werd op het laatst mond- Rob Scholte afgelopen weekein de per vliegtuig teruggekomen Nederland en vandaag al weer zijn beurt de twee echtgenotes be richt. Scholte daarover: "In het be- voorraad mi gin hebben we tegen de baas ver- voerd..Water ♦•eld dat 'ie maar niets tegen de 1 wen moest zeggen van dat we in de dat v( rotzooi zaten. Maar na twee weken zaten. gebombardeerd die geen kregen aange- vooral frisdrank, hebben we telkens wel gehad om- naast een limonadefabriek Het leven in de schuilkelder is dankzij de flinke grootje van deze ruimte, het ruimschoots aanwezige schone goed van de twee Nederlan ders en dankzij de grote diepte van de kelder niet al te zeer onaange naam geweest, aldus meent Rob Scholte. "We konden niet eens mer ken dat die bom op ons was geval len. Dat merkten we de volgende dag, een heel stug gevel eruit, het balcón lag op straat. De dokter had tranen in zijn ogen toen hij dat zag. Als ik die wagen moet op halen ga ik zeker weer langs die doker om hem een cadeau te ge ven. Als ik denk aan alles dat hij voor ons heeft gedaan..Hij heeft zich echt over ons ontfermd. De Katwijkse chauffeur gelooft niet dat hij door deze ervaring een angst heeft opgelopen voor derge lijke reizen: "Ik heb bijna geen dooien zien liggen in Beiroet, geen man-tot-man-gevechten gezien bij ons in de straat. De eerste week moet dat ontzettend zijn geweest met doden. Als men in Nederland hoorde dat er op één dag honderd slachtoffers waren gevallen, dan wa ren dat er in werkelijkheid vijf keer zoveel. Alleen het aanal van de ho gere pieten werd doorgegeven. LEIDERDORP RIJNSBURG Vanmorgen om half elf bezocht burgemeester Van der Have van Leiderdorp het zestig jarig echtpaar A. Driebergen-Verbree in zijn ge meente. Het echtpaar woont in het bejaardencentrum "De Dillenburg" aan de Mauritssingel in Leiderdorp. De heer Driebergen is 85 jaar oud. Rijnsburger in hart en nieren en on danks het feit dat hij al 25 Jaar in Leiderdorp woonit geen "Leiderdor- Volleybal De Nederlandse dames- volleybalploeg Tieeft zicih door een 3-1 overwinning op Finland in Neu- chatel (Zwi). geplaatst voor de fina le van de Lente-beker. Gewichtheffen Nikolai Kolesjni- kov is gisteren in Oost-Berlijn Eu ropees kampioen gewichtheffen in het vedergewicht geworden. Wereld kampioen Toelorov (Bul.) eindigde als tweede. per" geworden. Slager Driebergen had zestien jaar lang een zaak in de Brouwerstraat in Rijnsburg, waar hij in die tijd een rijksdaalder huur per week betaalde. De klan ten betaalden in die tijd voor drie ons gehakt 48 cent. Een ons lever worst kostte toen zes cent, per pond leverde het een kwartje op. Mevrouw Driebergen (86) hielp uiteraard in de zaak. Ook zij kwam uit het zakenleven. Haar ouders dre ven café Centraal aan de Vliet in Rijnsburg. Ze is er trots op in Lei den geboren te zijn. Driebergen was actief in het Rijnsburgse openbare leven. Hij was lid van het schoolbe stuur, van de kerkeraad en maakte zelfs een jaar deel uit van de Rijns burgse gemeenteraad. Dat laatste kon hij later niet meer combineren met het drukke werk in de slagerij. Vanmiddag tussen 17.00 en 18.30 uur is de receptie in restaurant De Monyé in Rijnsburg. Burgemeester Van der Have (rechts) en het diamanten echt paar Driebergen-Verbree. KATWIJK De afdeling Katwijk van de stichting Leidse volksuniversiteit "Kunst en Ont spanning" (K. en O.) wordt bin nenkort een zelfstandige stich ting. Er zal daartoe een acte worden opgemaakt bij een nota ris naar het model van die in '74 werd opgemaakt bij het zelf standig worden van de afdeling Oegstgeest. Dit zelfstandig worden van de afdeling Katwijk van K. en O. betekent niet dat de contacten met Leiden, zoals die nu be staan, worden verbroken. De af deling zal gebruik blijven maken van de Leidse "know-how". Bo vendien zal het gebruikelij ke overleg, onder meer over de programmering, gewoon blijven bestaan. Directeur T. Weber van K. en O. Leiden blijft aanwezig bij besprekingen die K. en O. Katwijk voert. Het contact, zo deelt secreta- ris H. Zantinge van de afdeling voor de bestuursleden van de Katwijk mee, blijft ook be- afdeling Katwijk die niet meer staan ten behoeve van een gun- persoonlijk aansprakelijk zullen stige subsidie-regeling die daar- zijn voor handelingen die onver- ioor mogelijk is. De rechtsper- hoopt ongunstig zouden aflopen, soonlijkheid die zal worden ver- Als er om een voorbeeld te Kregen, is echter weer gunstig noemen sprake zal zijn op een gegeven moment van een fail liet-verklaring van K. en O. lei den, dan zal de Katwijkse afde ling al haar materiaal kunnen behouden. Zij zal dan slechts in naam niet meer bestaan en on der een andere naam verder moeten gaan werken. Geruchten als zou de Katwijk se afdeling zelfstandig worden vanwege de strubbelingen tussen de gemeente Leiden en K. en O. aldaar rond de subsidiëring (de gemeente Katwijk subsidieert de afdeling van het vissersdorp) wijzen voorzitter H. Haasnoot en secretaris H. Zantinge van de hand. "Voordat we van Leiden wisten waren we al bezig met zelfstandig worden. De Leidse kwestie heeft het proces van een stichting worden ook niet ver sneld. We hadden de statuten al lang in huis toen Leiden zijn begroting nog moest indienen", aldus de heer Haasnoot. Als twee waarnemers op weg naar hetzelfde punt elkaar geduren de het tijdsverloop steeds onder de zelfde hoek zien, dan zullen zij elkaar op dat punt treffen. Deze regel is altijd geldig. Dit is m.i. de reden van de "onver klaarbare" botsingen op kruispun ten ^oals die op de Herenweg; mij welbekend. Deze botsingen komen ook voor in de Haarlemmermeerpol der en veelvuldig in de IJsselmeer- polder. ALPHEN AAN DEN RIJN De zevenentwintigjarige mevrouw Van den Akker-van Dorp uit Alphen is gis termiddag omstreeks zes uur dode lijk verongelukt. Op de kruising Burgemeester Vis- serpark/Javastraat. waar zij met haar bromfiets reed, verleende de vrouw geen voorrang aan de vieren twintigjarige Alphense automobilist CvL. Met ernstige verwondingen werd de vrouw in eerste instantie overge bracht naar het ziekenhuis Rijn oord. Later op de avond werd zij met spoed vervoerd naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. Daar overleed zij enige tijd later. De Alphense politie verzoekt getui gen in contact met haar te treden; telefoon 01720—9394L Als een automobilist een auto voortdurend onder dezelfde hoek aan zijn rechterzijde ziet dan zal hij den ken, die auto blijft rechts van mij, dat is.juist, maar het einde is wel een botsing. In de loop der jaren heb ik dit zo wel te water als te land duizenden malen uitgeprobeerd door als er bijv. van rechts een vaar (voer) tuig kwam "oplopen" mijn snelheid zo te regelen, dat de hoek ten opzichte van elkaar voortdurend gelijk bleef bij het naderen van het trefpunt. Tot mijn schrik heb ik ondervonden dat de "oplopers", van geen gevaar be wust, hun snelheid niet wijzigden om dat .zij dachten: dat vaar (voer) tuig zit links van mij en dat blijft zo! Door mijn eigen snelheid te ver anderen gebeurde er dan niets maai- dat kwam omdat ik van het gevaar in de situatie op de hoogte was omdat ik het er in "gebracht" had. Elke lezer kan dit proberen; maar pas op, weet wat u doet! Tot mijn grote verbazing las ik in uw blad van 2 april, dat op ver zoek van Veilig Verkeer Nederland twee kruispunten door twee parag nosten zijn "onderzocht". Daar zou ik nooit op gekomen zijn; ik zou ter plaatse liever spreken met twee echte vérkeersdeskundigen, die weten wat kruispunten maken is en verstand hebben van verkeersgelei ding. De burgemeester van Woubrugge zal op aanraden van één van de pa ragnosten een paaltje plaatsen bij het kruispunt. De burgemeester kan er wat mij betreft er noe een z.'g. "aardstralenkastje" bij zetten. Dat heeft voor mij dezelfde (on)we- tenschappelijke waarde. Hoe bestaat het en wie lacht daar om een lugu bere aprilgrap? T. v. d. Berg, Kennedylaan 16 Leiden. Naschrift: Het gaat hier beslist niet om een (verlate) l-aprilmop. De (dodelijke) ongelukken, die op de betrokken plaatsen zijn gebeurd, lenen zich niet voor dergelijke grap pen. Redactie.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4