Veel animo voor Menkens ijshal Duidelijkheid gevraagd over drug- en alcohol- beleid van gemeente GEEN AFBREUK ENDEGEEST" Stedelijk orgaan voor bejaardenzorg nodig Geen toezeggingen gedaan aan K en O 5®jp DINSDAG 6 APRIL 1976 LEIDEN Voor 1 september van dit Jaar moet het college van B. en W. met een nota komen, waarin het gemeentelijk drug- en alcoholbeleid uiteengezet wordt. In de nota moeten zowel de gezond heids- als de Strafrechtelijke as pecten aan de orde komen. Die uit spraak vroeg het PvdA-raadslid Höppener gisteravond van de Leid- se raad nadat hij zijn teleurstelling had uitgesproken over de "in neve len gehulde" antwoorden van wet houder Oosterman in deze kwestie. De Leidse wethouder voor ge zondheidszorg had eerder op de dag toegezegd, dat er bij een rijk een aanvraag voor een opvangikliniek Oosterman: explosie. voor verslaafden zou worden inge diend, wanneer zou blijken dat daaraan in Leiden behoefte be staat. Oosterman zei een explosie in het drukgebruik te verwachten wanneer Nederland eenzijdig zou overgaan op een soepeler beleid ten opzichte van de soft-drugs. "Als de omliggende landen daar hard tegen blijven optreden, zal ons land de gebruikers opzuigen als een spons". Oosterman hield de raadsleden voor, dat het legaliseren van de soft-drugs een aantal problemen 'niet oplost. Vaststaat bijvoorbeeld dat de leerprestaties van scholieren, die softdrugs gebruiken, achteruit gaat. De vraag in hoeverre het col lege achter de opvatting van de Leidse brigadier Peet staat, dat soft- en hard-drugs over één kam geschoren dient te worden, werd door Oosterman betiteld als "erg simplistisch". "In de bestaan de wetten wordt nog steeds geen onderscheid gemaakt". Briga dier Peet is volgens burgemeester Vis een uitstekend politieman, die zich uit bewogenheid met de slachtoffers intens betrokken voelt bij de drugproblematiek in Leiden. Oosterman wees verder op de verschillende aspecten van het druggebruik. "De politie zal de zaak anders benaderen dan mensen, die werkzaam zijn op het terrein van de volksgezondheid". Overigens meldde Oosterman, dat er een goe de samenwerking bezig is te ont staan tussen de GO en OD en de politie. Beijen (PPR/D'66) vond het optreden van de Leidse politie te leurstellend, mede gezien de op handen zijnde veranderingen. "Ik maak me meer zorgen over het al cohol- dan over het softdrug-ge bruik", aldus Beijen. LEIDEN PvdA-raadslid Höppe ner vindt dat in Leiden een on derzoek moet worden ingesteld naar de behoefte aan psychiatri sche voorzieningen. In eeft motie die hij gistermiddag tijdens de be grotingsbehandeling in de Leidse raad indiende wordt tevens uit gesproken dat de oprichting van psychiatrische afdelingen aan algemene ziekenhuizen geen af breuk mag doen aan de positie van Endegeest. Die laatste uitspraak ook ter kennis van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland en de staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) moeten worden gebracht. Höppener verwees naar een uitspraak van de vroegere ge- neesheer-directeur van Endegeest Straathof. Deze waarschuwde voor ernstige gevolgen vooor Endegeest wanneer bij algemene ziekenhui zen 'bedden zouden worden gere serveerd voor de psychiatrie. Wet houder Oosterman bevestigde dat ook by het college de vrees voor 'overbedding" bestaat. LEIDEN PvdA-fractie leider Leo Meijer kwalifi ceerde het CDA vorige week tijdens de eerste avond van de begrotingsbehandeling in de Leidse raad als tutti frutti in vacuiimverpakking". Gistermiddag kreeg hij uit handen van Corrie Kramp (CDA) een zakje gedroogde vruchten aangeboden. ,.Ik vond het niet zo leuk om voor gedroogd fruit te wor den uitgemaakt"aldus Cor rie Kramp, „maar ik heb in het kookboek gelezen dat je tutti-frutti eerst 24 uur in de week moet zetten. Als je er een goed bindmiddel aan toevoegt, schijnt het uit te wéllen tot iets geioeldigs. Of het bindmiddel goed werkt, hangt af van de inventiviteit van de bereider", aldus Cor rie Kramp die bij de over handiging van het pakje als dank van PvdA-fractieleider Leo Meijer een flinke kus kreeg. Brouioer: coördinatie. LEIDEN Volgens PvdA-raadslid Peter Brouwer moet er in Leiden één stedelijk orgaan komen dat het werk coördineert van alle instellingen, die werkzaam zijn op het terrein van de bejaardenzorg. Hij wees op de situatie in Den Haag waar een dergelijk orgaan goed functioneert, en waar het rijk tach tig procent van de kosten voor zijn rekening neemt. Brouwer constateerde dat ondanks de plannen nog zeker be hoefte is aan ruim 400 woningen voor bejaarden in Lelden. De ruimte daarvoor moet volgens hem gevonden worden in renovatieplannen. Verder drong hij aan op een snelle uitvoe ring van een enquete in de bejaardenoorden. Ook CDA- woordvoerdster Corrie Kramp signaleerde een tekort aan be jaardenwoningen in Leiden. „Vele bejaarden zien op tegen renovatie omdat men tweemaal moet verhuizen. De meesten gaan liever direct naar een kleinere woning". LEIDEN "De begroting die Met CDA-er Bleijie was hij van i O voor 1976 heeft ingediend mening, dat een onderzoek dient te worden ingesteld naar de ex- ploitatie-tekoi^en van de Stadsge hoorzaal. Höppener vond echter |dat niet alleen naar de economi sche maar ook naar de sociaal- culturele kant moet worden geke ken. Hij kreeg daarbij de steun van wethouder Oosterman die constateerd dat de gevel van de •stadsgehoorzeal past in het stads beeld. HU maande voorzichtig te zijn met het afstoten van de te'best Stadsgehoorzaal gezien de goede K i voor een totaal bedrag f535.000,- berust op geen enkele toezegging". Dat verzekerde gis teravond wethouder Oosterman. Hij benadrukte dat niet verder was gegaan dan de 450.000 gul den, die nu op de begroting is uitgesproken voor K en O. Sprekend over de cultuur con stateerde het PvdA-raadslid Höp pener. dat de verhouding tussen de ambtenaren, die op dit-terrein werkzaam zijn niet is. en dat die vaak gekenmerkt wordt door wantrouwen. Hij pleit te ervoor de Witte Poort-kazer ne, nu nog steeds geen "com merciële huurder" is komen op dagen, te verhuren aan culturele instellingen. Verder voor een snel le aanleg van verwarming in "De Waag". Tandartsen- de Anne v.d. Zande (PSP), tenslotte pleitte voor een links cultuurbe leid in Leiden, dat beter aansluit op de belangstelling die de meer derheid van de bevolking ,heeft. Ze noemde in dat verband de groep "Sater" qn de educatieve dienst van de LakenhaL Oosterman: tekort moeilijk "Geen geld voor op te lossen groter filiaal LEIDEN De gemeente Lei den gebruikt alle oirbare midde len om het tandartsentekort zo snel mogelijk op te heffen. Dit antwoordde wethouder Oos terman gistermiddag tijdens de begrotingsbehandeling op vragen van het CDA-raadslid mevrouw Kramp. Bezwaren zei de wethou der te hebben tegen wat al te ri- goreuze wervingscampagnes. We hebben in Leiden een nijpend te kort, maar we moeten de fatsoensnormen handhaven, ai- dus Oosterman, die meedeelde dat werving plaats vindt via ad vertenties en via regelmatig overleg met de tandartsenver eniging. ..Verder proberen we ae Leidse tandartsen zoveel moge lijk ter wille te zijn", aldus Oos terman, die memoreerde dat on der meer door de gemeente hulp is verleend bij het verkrijgen van uitstel voor dienstplicht voor 'n tandarts. Hij verwachtte overi gens niet dat het tandartsenpro bleem snel opgelost kan worden. „Het is een landelijk probleem dat nog wel een paar jaar zal duren", aldus wethouder Oosterman. Houtkwartier1 LEIDEN In 1976 is er geen geld besohikbaar voor een uitbrei ding van het filiaal van de open bare bibliotheek in het Houtkwar tier. Wat beschikbaar is moet gebruikt worden voor de verbou wing van het Heerenlogement na bij de Buroht, om de openbare bibliotheek aan een ruimere -cen trale accommodatie te helpen. Die mening verkondigde gister avond wethouder Oosterman. Zo wel Schoute 'WD) als mevrouw Kramp (CDA) waren 't daarmee niet eens. Volgens Schoute zou 't benodigde bedrag gevonden kun nen worden door enkele begro tingsposten te verlagen, terwijl mevr. Kramp vond dat bij omlig gende gemeenten om financiële steun moet worden aangeklopt. Dat laatste omdat 63% van de abonnementhouders uit de buur gemeenten blijkt te komen. Wet houder Oosterman kondigde aan dat het college de laatste motie zal Meerderheid commissies positief Speeltuin 'Waar maken we ons druk om LEIDEN Grote teleurstelling heer ste gisteravond bij de speeltuinvereni ging "Prinses Beatrix" in Leiden Zuid-West. Teleurstelling, omdat tij dens de ledenvergaderng van gis teravond afgezien van de bestuursle den slechts een tweetal leden aan wezig waren. "Waar maken we ons druk om", zo vroeg men zich dan ook af. Reeds vorig Jaar had men zich afgevraagd, of het voortzetten van de vereniging nog wel zin had. Deze vraag werd ook gisteren weer op tafel gebracht. Over belangstelling van de kant van de kinderen (bijv. in de speeltuin zelf) valt zeker niet te klagen. Hun ouders zijn naar de mening van het bestuur weliswaar niet ongeïnteresseerd, maar zij zijn niet. bereid om bestuursfuncties of J incidenteel werk op zich te nemen, Zo had men ook grote moeilijkhe- i den rond de bezetting van het dage- i lijks bestuur, doordat de secretares se. mevr. E. van Meeren, zich j niet herkiesbaar had gesteld. De huidige voorzitter, mevr. E. Mathot j is bereid het secretariaat op zioh te nemen. Er kon echter nog geen overeenstemming worden bereikt, over wie het voorzitterschap zal overnemen Ondanks deze moeilijk heden heeft men toch besloten om door te gaan en is er zelfs een uit gebreid programma voor het komen de seizoen opgesteld. HAARLEMMERSTRAAT 181 Gouden Ringen Gouden Armbanden Colliers en Sieraden Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Eigen ateliers voor het repa reren en ontwerpen van Uw sieraden. LEIDEN Tegelijk met de nieuwe dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen zal op 30 mei het nieuwe derde perron van het Leidse station in gebruik worden genomen. Treinen komend uit of vertrekkend naar Alphen aan den Rijn-Utrecht zullen vanaf die datum van het nieuwe perron gebruik maken. De voltooiing van de bouw betekent overigens dat pas een einde is gekomen aan de eerste fase. Zodra namelijk met de gemeente Leiden over eenstemming is bereikt over de reconstructie van het Stationsplein, zal het derde perron ivorden ver lengd. Om dat mogelijk te maken zal het huidige NZH-gebouw afgebroken moeten worden. Over de plaats waar het nieuwe NZH-gebouw moet ko men wordt op het ogenblik nog onderhandeld tussen de gemeente Leiden en de Nederlandse Spoor wegen. (Luchtfotografie Frans Rombout) LEIDEN Een ruime meerderheid van de commissies voor ruimtelijke ordening, sport en financiën stemde gistermiddag "voor de bouw van Ton Menkens ijshal aan de Vondellaan; vol gende week maandag zal de gemeenteraad daarover een be slissing nemen. De mening van de tegenstanders van de plan nen verwoordden Kuyers 'VVD) en Houtman (SGP/GPV); die sloten zich met hun kritiek aan bij de mening van bewo ners van de Gerard Brandtstraat en Vondellaan. de plannen zouden onzorgvuldig zijn voorbereid, waarbij te weinig gelet is op eventuele parkeermoeilijkheden, en verder zou de bouw van de hal strijdig zijn met het geldende bestemmingsplan. dragen, zoals Houtman het uit drukte, terwijl de ijshal die ook voor de hoge bebouwingsgraad zorgt vrijuit gaat. Kuijers en Houtman meenden dat voor de beide projekten gezamenlijk wijzi- ging van het bestemmingplan moet worden doorgevoerd. Waal bestreed dit: voor de LIAM zal hoe dan ook een wijziging van het bestemmingsplan nodig zijn. Het betrekken van de ijshal bij die wij ziging zou vertraging van de bouw in de hand werken. De nu gevolg de procedure zou het risico voor de Kuijers benadrukte dat zijns insziens voor de bouw van de hal en voor de uitbreiding van de LIAM-gara- ge gezamenlijk een wijziging van het bestemmingsplan moet wor den doorgevoerd. De LIAM heeft namelijk al enige tijd uitbreidings plannen. Als de ijshal gebouwd wordt en daarna de LIAM uitge breid wordt, zal de grond voor een •te groot gedeelte bebouwd zijn. Mo gelijk dat iemand bezwaar maakt tegen die bebouwing. De LIAM zou dan voor honderd procent het risico van die bezwaarschriften Kleur opKeukenhgf Fleurig nieuws De Keukenhof in Lisse veiwacht u weer. Moet u meemaken: buiten 28 ha tuin. binnen 5.000 m2 volop kleur en geur. Vergeet u nooit meer. Kom met volle teugen genieten van dat prachtige kleurenspel. Heel gauw al. Kiek die kleuren met Kodakfilm 1 er zyji in Ifederland bijna 1600 attente Fleurop-bloemisten. Zij weten hoe zij uw bloemengroet moeten verzorgen in Nederland of waar ook ter wereld. LIAM volgens Waal niet groter of kleiner maken. De provincie zou al hebben laten weten geen be zwaar te hebben tegen een der gelijke bebouwing. Dit laatste werd fel bestreden door een van de wijk bewoners. Deze woordvoerder wees er op dat wat het parkeren betreft ir. Vos van de Gementewerken in zijn rapport tot dezelfde conclusies komt als de protesterende wijkbewoners. "Die conclusie legt u naast u neer". Volgens deze omwonenden zal het openbaar vervoer geen al ternatief vormen voor de auto: "Daar zijn wij nu eenmaal aan verslaafd". Hij vreesde grote moei lijkheden met de geparkeerde au to's en met de te verwachten ver keersdrukte. De mening van de meeste voorstan ders van de bouw werd in grote lij nen verwoord door Peters (PvdA) "Er zijn (tientallen bezwaren naar voren te brengen; dat komt ook door de snelheid van de hele pro cedure. Het enig pro is: we krij gen een hal zonder dat we geld hoeven uit te geven. Wat het par keren betreft: dat bluft natte- vingerwerk, hoeveel rapporten Je daarover ook maakt". Beijen (PPR' D66) was er niet van overtuigd dat het verkeer onoverkomelijke moeilijkheden zou opleveren, en tenslotte, vond hy, moet er een grens gesteld worden aan de con cessies die je doet voor het auto verkeer. Peters: "Het staat als een paal bo ven water dat er wat overlast zal zijn. Maar als we al dat soort dingen büiten de stad neer moet zetten, moét men wel met de au- Over mogelijke andere bouwplaatsen had Waal een kleine studie laten maken: in. het Morskwartier zou den volgens die inventarisatie voor lopig geen andere plaatsen voor handen zijn. Ton Menken merkte op, naar aan leiding van de gerezen twijfel over de exploitatie-opzet, dat hij het volste vertrouwen had in de haal baarheid, al zou er hard voor ge werkt moeten worden. Hij was ge stimuleerd door de grote belang stelling voor de ijshal.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3